TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министерот Попоски како „добра основа за наоѓање решение“ го прогласил предлогот на Нимиц во кој народот се именува ...

+инфо - 14.11.2014

Дали власта тајно преговара за промена на нашиот идентитет? Дали се спрема вистинското предавство? Дали паниката и бесот на пропагандистите на власта сведочи дека се фатени живи во валкана работа? Овие прашања „Слободен печат“ и Плусинфо ги ...

Министерот Попоски како „добра основа за наоѓање решение“ го прогласил предлогот на Нимиц во кој народот се именува ...

Либертас - 14.11.2014

Дали власта тајно преговара за промена на нашиот идентитет? Дали се спрема вистинското предавство? Дали паниката и бесот на пропагандистите на власта сведочи дека се фатени живи во валкана работа? Овие прашања „Слободен печат“ и Плусинфо ги ...

Василакис: Нема ништо ново

24 Вести - 12.11.2014

Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе се случи тоа, не знаеме. Можеби во иднина ќе излезе нешто, изјави грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по денешната средба во Њујорк.

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

24 Вести - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц: Нема напредок во преговорите за името

24 Вести - 12.11.2014

Во Њујорк се одржа заедничката средба меѓу преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис со медијаторот во спорот со името Метју Нимиц. Заедничката средба доаѓа по синоќешните одделни средби на медијаторот со секој од преговарачите.

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Утрински - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Хајд Парк: Дали Горна Македонија е прифатливо име?

Р.С.Европа - 12.11.2014

Македонските граѓани не веруваат дека Горна Република Македонија би можел да значи крај за грчко-македонскиот спор за името. Сепак, повеќето кои ги прашавме сакаат ова прашање да се затвори во интерес на евроатлантската иднина на Македонија и ...

Не е важно дали е горна или долна, само да е Македонија

Р.С.Европа - 12.11.2014

Повеќето од граѓаните што ги анкетиравме сакаат прашање со името да се затвори во интерес на евроатлантската иднина на Македонија и подобар живот за граѓаните. Македонските граѓани не веруваат дека Горна Република Македонија, односно последниот ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и со Василакис

Дневник - 12.11.2014

Посредникот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц за вчера попладне закажал ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Алсат-М - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис, денеска ќе има заедничка

МКД - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Метју Нимиц Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 ...

Наумовски и Василакис на средби со Нимиц во Њујорк

Кајгана - 12.11.2014

Новата рунда на преговори меѓу Македонија и Грција околу спорот за името, под посредство на посредникот на Обединетите нации (ОН), Метју Нимиц, ќе се одржи денеска во Њујорк. Македонската страна ќе биде преставувана од амбасадорот во САД, Васко ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Идивиди - 12.11.2014

Атина, 12 ноември 2014 (МИА) – Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

Заедничката средба со Нимиц во 16 часот

Телеграф - 12.11.2014

Посредникот вчера одржал одвоени средби со преговарачите Наумовски и Василакис Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос ...

Нимиц синоќа одвоено се сретнал со Наумовски и со Василакис

Локално - 12.11.2014

Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по македонско време ќе има заедничка средба со двајцата дипломати, „за продолжување на разговорите во рамките на посредништвото на ОН со цел да се најде взаемно прифатливо решение за ...

Василакис: Нема ништо ново

Алфа - 12.11.2014

Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе се случи тоа, не знаеме. Можеби во иднина ќе излезе нешто, изјави грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по денешната средба во Њујорк.

ВАСИЛАКИС: Нови идеи за спорот со името ќе има во иднина

Телеграф - 12.11.2014

Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц вчера и денеска во Њујорк одржа нова рунда разговори со амбасадорите Наумовски и Василакис Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе се случи тоа, не знаеме.

Нимиц: Нема напредок во преговорите за името

Локално - 12.11.2014

Во Њујорк се одржа заедничката средба меѓу преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис со медијаторот во спорот со името Метју Нимиц. Заедничката средба доаѓа по синоќешните одделни средби на медијаторот со секој од преговарачите.

Државата со главен град Скопје ќе се вика Горна Република Македонија

Локално - 12.11.2014

Називите “Горна Република Македонија” за надворешна употреба и “Република Македонија” – за внатрешна употреба е повторната понуда од претставникот на ОН Метју Нимиц, кој за денеска закажа нов круг преговори во Њујорк меѓу претставниците на Грција и ...

Нимиц нема нов предлог за името

Фактор - 12.11.2014

Посредникот во македонско-грчкиот спор за разликата околу името Метју Нимиц не изнел нов предлог на денешната средба со претставниците на двете земји во разговорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

„ГОРНА“ ПРЕД „РЕПУБЛИКА“: Увертира во растечкиот притисок за решавање на името!

Фактор - 12.11.2014

Иницијативи за решение или маска за ново пролонгирање на спорот за името. Дали во Скопје и Атина медијаторот Нимиц, веќе од почетокот на наредната година, ќе сака да ја тестира подготвеноста кај Самарас и Груевски за совладување на сопствените ...

Ќе даде ли Нимиц нов предлог за решение за името?

Алфа - 12.11.2014

Во Њујорк во тек е новата рунда разговори за надминување на спорот за името. Заедничката средба на посредникот Метју Нимиц, со македонскиот и грчкиот претставник, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, започна пред час и половина.

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис, денеска ќе има заедничка

Тера - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос ...

Нимиц денека на заедничка средба со Наумовски и со Василакис

Точка - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, пишува МИА.

Нимиц оствари одвоени средби за спорот со името

Н.Македонија - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц синоќа одвоено се сретнал со Наумовски и со Василакис

+инфо - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Канал5 - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

А1 On - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Утрешен Слободен печат: Нема клима Нимиц формално да го испорача предлогот „Горна“

+инфо - 12.11.2014

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Нема клима Нимиц формално да го испорача предлогот „Горна“ - Провладините медиуми во параноична хајка на „агенти“ и „предавници“ - Семејно насилство - Наместо да преземаат мерки, надлежните бројат жртви ...

Василакис: Нема ништо ново

Н.Македонија - 12.11.2014

Истакнувајќи дека нема што ново да се каже, Василакис ги информирал грчките новинари дека македонскиот амбасадор Васко Наумовски „во суштина ги повторил истите мисли што ги имаат во Скопје“ Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе ...

Нимиц денека на заедничка средба со Наумовски и со Василакис

Нетпрес - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, пишува МИА.

Нимиц синоќа одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Либертас - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Курир - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Република - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Василакис: Нема ништо ново

Сител - 12.11.2014

Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе се случи тоа, не знаеме. Можеби во иднина ќе излезе нешто, изјави грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по денешната средба во Њујорк.

Нимиц на одвоени средби со Наумовски и Василакис

Press24 - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Василакис: Нема ништо ново да се каже за преговорите со името

Press24 - 12.11.2014

Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе се случи тоа, не знаеме. Можеби во иднина ќе излезе нешто, изјави грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по денешната средба во Њујорк.

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Сител - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Шеталиште - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Вечер - 12.11.2014

„Призма" го објавува последниот официјален предлог на Нимиц од 9 април 2013 година, според кој за името на нашата земја се предлага „Горна Република Македонија" Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со ...

Василакис: Нови идеи следната година

Вечер - 12.11.2014

Василакис ги информирал грчките новинари дека македонскиот амбасадор Васко Наумовски „во суштина ги повторил истите мисли што ги имаат во Скопје". Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе се случи тоа, не знаеме.

Нимиц на заедничка средба со Наумовски и Василакис

Денешен - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, пишува МИА.

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Falanga - 12.11.2014

Нимиц денеска во 16 часот по македонско време ќе има заедничка средба со двајцата дипломати. Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и ...

Во Грција молк - што ќе им каже Нимиц на Василакис и Наумовски?

Maxim - 12.11.2014

Посредникот на ОН за спорот за името Метју Нимиц, синоќа во Њујорк на две одвоени средби се сретнал со претставниците на Македонија и Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

Василакис: Нема ништо ново

Lider - 12.11.2014

Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе се случи тоа, не знаеме. Можеби во иднина ќе излезе нешто, изјави грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по денешната средба во Њујорк.

Нимиц одржал одвоени средби со Наумовски и Василакис

Lider - 12.11.2014

Медијаторот во спорот за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк имал одвоени средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според досегашната вообичаена пракса, Нимиц денеска во 16 часот по ...

Василакис: Нема ништо ново да се каже за преговорите со името

Maxim - 12.11.2014

Нови идеи ќе има во следниот период, сега во кој месец ќе се случи тоа, не знаеме. Можеби во иднина ќе излезе нешто, изјави грчкиот преговарач во спорот за името, Адамантиос Василакис по денешната средба во Њујорк.

БИРН го објави последниот предлог на Нимиц - Горна Република Македонија

24 Вести - 11.11.2014

Балканската истражувачка мрежа БИРН го објави последниот предлог за решавање на проблемот на името на медијаторот Метју Нимиц од 2013 година. На документот на БИРН стои дека е употребен на 9 Април 2013, истиот ден кога медијаторот Нимиц претстави ...

Објавен документот за понудата на Нимиц минатата година за спорот со името

Нова ТВ - 11.11.2014

Во последниот документ кој датира од 9 април 2013 година, датумот на заедничката средба на медијаторот со претставниците на Македонија и Грција во седиштето на ОН, БИРН го објавува последниот официјален предлог на Метју Нимиц за спорот со името.

Што им предложил Нимиц на Атина и Скопје за името

Призма - 11.11.2014

Во пресрет на новата рунда од преговорите за името, која треба да се одржи в среда, 12 ноември, во Њујорк, БИРН дојде до последниот официјален предлог што посредникот на Обединетите нации (ОН), Метју Нимиц, минатата година, го понудил до двете ...

Разговорите за името продолжуваат денеска, во Њујорк

Дневник - 11.11.2014

Посредникот Метју Нимиц за денеска закажа нова рунда разговори за спорот за името меѓу Македонија и Грција со претставниците на двете земји - Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Според вообичаениот ред, Нимиц најпрвин ќе има одвоена, а потоа и ...

Уште една навреда од Нимиц - предложил „македонско граѓанка“!?!

МКД - 11.11.2014

Сигурно не е случајно тоа што токму денеска се објавува предлогот на медијаторот на ОН Метју Нимиц од лани во април кога предложил „Горна Република Македонија". Освен тоа биле предложени и вакви смешни конструкции и предлог за откажување од зборот ...

Ќе се дебатира ли утре за додавката “Горна” пред или по Република?

Локално - 11.11.2014

Посредникот на ОН во разговорите меѓу Македонија и Грција во спорот за името Метју Нимиц за утре свика нова рунда разговори меѓу претставниците на двете земји во Њујорк. На средбата ќе присуствуваат македонскиот амбасадор Васко Наумовски и грчкиот ...

НОВ ПРЕДЛОГ? Разговорите за името продолжуваат утре во Њујорк

Фактор - 11.11.2014

Медијаторот Метју Нимиц за утре закажа нова рунда разговори за разликата околу името меѓу Македонија и Грција. Во Њујорк ги очекува претставниците на двете земји – Васко Наумовски и Адамантиос Василакис.

Нимиц во ланскиот предлог ги пополнил и графите за националност и јазик

Алфа - 11.11.2014

Официјално име: „Горна Република Македонија“. Придавка за именување/националалност: „од Горна Република Македонија“ или , “Makedonsko/Macedonian“. Јазик: „Macedonian/Makedonski“. Официјално име: „Горна Република Македонија“.

Официјален документ дека Нимиц лани на Македонија и на Грција им предложил име „Горна Република Македонија“

+инфо - 11.11.2014

БИРН денеска објави дека дошол до последниот официјален предлог за името што посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц, минатата година, го понудил до Македонија и на Грција. На документот до кој дојде БИРН, стои датумот 9 април 2013 година, што ...

БИРН: Што им предложил Нимиц на Атина и Скопје за името

Либертас - 11.11.2014

Во пресрет на новата рунда од преговорите за името, која треба да се одржи в среда, 12 ноември, во Њујорк, БИРН дојде до последниот официјален предлог што посредникот на Обединетите нации (ОН), Метју Нимиц, минатата година, го понудил до двете ...

Нова рунда разговори за името утре во Њујорк

МРТ - 11.11.2014

Амбасадорот Нимиц ги покани претставниците на двете земји, Адамантиос Василакис и Васко Наумовски да се сретнат со него во седиштето на светската организација и двете страни ја прифатија поканата...

Наумовски и Василакис на средби со Нимиц во Њујорк

Макфакс - 11.11.2014

Новата рунда на преговори меѓу Македонија и Грција околу спорот за името, под посредство на посредникот на Обединетите нации (ОН), Метју Нимиц, ќе се одржи во среда во Њујорк. Македонската страна ќе биде преставувана од амбасадорот во САД, Васко ...