TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Министре Попоски, не кажувајте гачки, одговорете кој е предлогот на Нимиц за кој изјавивте дека бил „добра основа“ за ...

+инфо - 15.11.2014

Почитуван г-н Никола Попоски, министре за надворешни работи, Вашиот т.н. демант ме затекна на семеен ручек во ресторанот „Мечкуевска куќа“ во Свети Николе. Веднаш го прочитав и откако заклучив дека станува збор за несериозно четиво, решив прво да се ...

Дублери и преговарачи

Либертас - 15.11.2014

Не ме загрижува тајна дипломатија ако е чесна, не ме загрижуваат лица што пешки ја поминуваат границата, туку лица што патуваат со бизнис класа, овластени да разговораат за спорот, како за бизнис со конкретна цена.

Министре Попоски, не кажувајте гачки, одговорете кој е предлогот на Нимиц за кој изјавивте дека бил „добра основа“ за ...

Либертас - 15.11.2014

Почитуван г-н Никола Попоски, министре за надворешни работи, Вашиот т.н. демант ме затекна на семеен ручек во ресторанот „Мечкуевска куќа“ во Свети Николе. Веднаш го прочитав и откако заклучив дека станува збор за несериозно четиво, решив прво да се ...

Дублери и преговарачи

Призма - 14.11.2014

Не ме загрижува тајна дипломатија ако е чесна, не ме загрижуваат лица што пешки ја поминуваат границата, туку лица што патуваат со бизнис класа, овластени да разговораат за спорот, како за бизнис со конкретна цена Не ја разбирам хистеријата што ...

Нема резултат од Њујорк, Нимиц бара поголема флексибилност за спорот со името

Нова ТВ - 13.11.2014

Ниту решение ниту напредок се последните „резултати“ од преговорите во Њујорк помеѓу Македонија, Грција и Метју Нимиц. Медијаторот побарал од двете страни да бидат пофлексибилни, а преговорите продолжуваат во наредните месеци.

Немаше напредок во разговорите и нема нов предлог за решение

Идивиди - 13.11.2014

Њујорк, 12 ноември 2014 (МИА) – Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

НИШТО НОВО ОД НОВАТА РУНДА: Нимиц ќе бара решение од стари предлози

Телеграф - 13.11.2014

Во овој момент не гледам каква било можност за договор или, пак, подготовка за иден договор, вели за Телеграф грчкиот аналитичар Јоанис Михалетос Новата средба на медијаторот Метју Нимиц со преговарачите покажа дека решението на спорот за името е сѐ ...

Вo Њујорк нова рунда, ништо ново, Нимиц не се откажува

Тера - 13.11.2014

Нема никаков напредок во разговорите за името. Уште едно заеднички испиено кафе и конечно прашање до Метју Нимиц дали е веќе уморен и дали мисли да се повлече. Медијаторот на ОН за спорот со името меѓу Грција и Македонија вели не планира да се ...

Македонија бара двојна формула, Грција не прифаќа

Канал5 - 13.11.2014

„Македонија бара да се задржи уставното име, а разговорите да се однесуваат на некој вид на двојно име, односно за изнаоѓање име кое би се користело за замена на ФИРОМ.“ – ова, според информациите на весникот Етнос, бил ставот на македонскиот ...

Нема напредок во разговорите за името

МРТ - 13.11.2014

Последната рунда разговори за разликата со името во Њујорк не донесе нов предлог за решение, ниту напредок. Нимиц побарал од двете страни да бидат пофлексибилни. Договорено е да продолжат разговорите во наредните месеци...

Нимиц: Немаше напредок и нов предлог

Шеталиште - 13.11.2014

Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

Лондон и Берлин да влезат во шемата на ОН

Вечер - 13.11.2014

Изјавата на еврокомесарот Хан дека форматот на ОН не е доволен за решение на спорот со Грција е знак дека повеќе меѓународни чинители, меѓу кои и претставник на Европската унија, забележале дека дводецениското посредување од страна на претставник на ...

Нимиц: Не е постигнат напредок за решение на спорот за името

Falanga - 13.11.2014

„Ако ме прашувате дали еден ден ќе се изморам и повлечам? Мислам дека тоа е многу извесно“, рече Нимиц.. Не е постигнат напредок за решение на спорот за името. Ова го соопшти медијаторот во спорот за името Метју Нимиц попладнево по средбата во ...

Најновата средба без напредок, преговорите продолжуваат

Глас на Америка - 12.11.2014

Оценка на посредникот на ОН Метју Нимиц по најновите разговори за спорот околу името во Њујорк „Знаеме дека ова е мошне тешко прашање и денес немаше пресврти, но решени сме да продолжиме со разговорите во наредните месеци“ изјави посредникот на ОН ...

Нема напредок во Разговорите за името

Телма - 12.11.2014

Неуспехот на денешната средба кој само се надоврза на сите претходни беше доволна причина медијаторот Метју Нимиц да биде прашан дали е веќе заморен. Не планирам да се повлечам во скоро време вели Нимиц, барем не додека двете страни мислат дека сум ...

Разговорите кај Нимиц и без напредок и без нов предлог

Утрински - 12.11.2014

Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

Масивен притисок околу името

Утрински - 12.11.2014

Во атмосфера на масивен дипломатски притисок, денеска во Њујорк се одржа нова рунда преговори за спорот за името, на кои за првпат Македонија ја претставуваше новиот амбасадор во САД и нов преговарач, Васко Наумовски.

Нимиц - Ова е тешко прашање, нема поместување

Р.С.Европа - 12.11.2014

Не е постигнат напредок во разговорите за името, соопшти медијаторот во спорот за името Метју Нимиц по средбата во Њујорк со македонскиот и грчкиот преговарач. Нимиц вели дека на средбите се разгледувале старите предлози, а двете страни во процесот ...

Вo Њујорк нова рунда, ништо ново, Нимиц не се откажува

МКД - 12.11.2014

Нема никаков напредок во разговорите за името. Уште едно заеднички испиено кафе и конечно прашање до Метју Нимиц дали е веќе уморен и дали мисли да се повлече. Медијаторот на ОН за спорот со името меѓу Грција и Македонија вели не планира да се ...

Разговорите со Нимиц без резултати

Алсат-М - 12.11.2014

Без значителен резултат заврши новата рунда разговори за прашањето околу името во Њујорк. По двочасовната средба со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, посредникот на ООН Метју Нимиц истакна дека страните и овој пат не успеале да ...

НИМИЦ: Нема нов предлог, разговаравме за поранешни идеи

Телеграф - 12.11.2014

Нимиц беше запрашан и за ископувањата кои во моментот се случуваат во локалитетот Амфиполис.Според него, таму ќе се пронајдат уште многу работи и дека Античките Македонци дале многу за цивилизацијата Нема нов предлог за спорот за името, нагласи ...

Нимиц: Не е постигнат напредок за решение на спорот за името

Алфа - 12.11.2014

Не е постигнат напредок за решение на спорот за името. Метју Нимиц попладнево по завршувањето на новата рунда разговори за името рече дека било разговарано за некои идеи од минатото и до кој степен тие можат да финкционираат, до кој степен им е ...

Нимиц: немаше напредок во разговорите и нема нов предлог за решение

А1 On - 12.11.2014

Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

Нимиц: Нема напредок, нема поместување

+инфо - 12.11.2014

Не е постигнат напредок во разговорите за името, соопшти медијаторот во спорот за името Метју Нимиц по средбата во Њујорк со македонскиот и грчкиот преговарач, пренесува Радио Слободна Европа.

Нимиц: Нема пресврт во разговорите за името

Н.Македонија - 12.11.2014

„Знаеме дека ова е мошне тешко прашање и денес немаше пресврти, но решени сме да продолжиме со разговорите во наредните месеци“ изјави посредникот на ОН Метју Нимиц на прес-конференцијата по дводневните разговори за спорот околу името во Њујорк Со ...

Василакис: Нови идеи ќе има следната година

Канал5 - 12.11.2014

Новиот преговарч на ФИРОМ ги повтори истите размислувања,а нови идеи ќе постојат следната година - Василакис веднаш по средбата, како и секогаш ги брифираше грчките новинари. Во изјава за државната новинска агенција АПЕ ги пренесе впечатоците од ...

Нимиц:„Средбата без прогрес но корисна“

Канал5 - 12.11.2014

Без напредок, но корисна средба- вака медијаторот во грчко –македонскиот спор за името Метју Нимиц ги опиша дводневните прво поединечни разговори а потоа заедничка средба со преговарачите на двете страни Васко Наумовски и Адамантиос Василакис вчера ...

Нимиц: Нема напредок и нема нов предлог за името

Н.Македонија - 12.11.2014

Посредникот во разговорите во спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк Нимиц рече дека на средбата со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос ...

Нимиц: Не е постигнат напредок во разговорите, нема нов предлог, туку разговор за некои од старите идеи

Либертас - 12.11.2014

Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

Нимиц: Немаше напредок во разговорите и нема нов предлог за решение

Press24 - 12.11.2014

Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

Нема нов предлог за името, заврши средбата со Нимиц

Курир - 12.11.2014

Најновата рунда во преговорите за решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција со сличен епилог како и претходните – нема напредок, а ниту пак нов предлог за решавање на овој долгогодишен проблем, соопшти посредникот на ОН, Метју Нимиц.

Нимиц: Нема напредок во преговорите за името

МРТ - 12.11.2014

Нимиц информираше дека на заедничката средба претставниците на двете страни можеле да ги слушнат размислувањата на другата страна, но и неговите, за кои ќе ги известат владите во своите земји. ..

Нема нов предлог за името – заврши средбата со Нимиц

Република - 12.11.2014

Најновата рунда во преговорите за решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција со сличен епилог како и претходните – нема напредок, а ниту пак нов предлог за решавање на овој долгогодишен проблем, соопшти посредникот на ОН, Метју Нимиц.

Нимиц: Нема напредок и нема нов предлог за името

еМагазин - 12.11.2014

Посредникот во разговорите во спорот за името, амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк. Нимиц рече дека на средбата со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос ...

Најновата рунда на преговори за името заврши без напредок

Пулс24 - 12.11.2014

Најновата рунда во преговорите за решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција со сличен епилог како и претходните – нема напредок, а ниту пак нов предлог за решавање на овој долгогодишен проблем, соопшти посредникот на ОН, Метју Нимиц.

Нимиц: Немаше напредок во разговорите за името и нема нов предлог за решение

Денешен - 12.11.2014

Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

Нимиц: Нема напредок во преговорите за името

Вечер - 12.11.2014

Не е постигнат напредок во разговорите за името. Ова го соопшти медијаторот во спорот за името Метју Нимиц по средбата во Њујорк со македонскиот и грчкиот претставник во процесот, јавуваат агенциите.

Без напредок во разговорите за решавањето на спорот за името

Макфакс - 12.11.2014

Најновата рунда во преговорите за решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција со сличен епилог како и претходните – нема напредок, а ниту пак нов предлог за решавање на овој долгогодишен проблем, соопшти посредникот на ОН, Метју Нимиц.

Нимиц: Немаше напредок во разговорите и нема нов предлог за решение

Maxim - 12.11.2014

Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

Нимиц: Нема напредок во преговорите за името

Lider - 12.11.2014

Посредникот во разговорите за спорот за името амбасадорот Метју Нимиц изјави дека не е постигнат напредок во разговорите кои се водеа во вторникот и средата во Њујорк за решавање на спорот за името.

Атина без отстапки на утрешната средба со Нимиц

Канал5 - 11.11.2014

Со добро познатите, непроменети позиции, грчкиот преговарач заминува за Њујорк на средба со Нимиц и неговиот македонски колега. Дека нема никакво поместување во црвените линии докажува и одговорот на Венизелос на прашањето на Канал 5, веднаш по ...