TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Писмото до заднинскиот штаб на КФОР - без бактерии на антракс

А1 - 11.11.2001

Писмото со сомнителна содржина што неодамна беше пронајдено во поштенскиот оддел во управната зграда на заднинскиот штаб на КФОР, лоциран во скопската фабрика „Газела“, е стерилно и без појава на бактерии на антракс, соопшти центарот на НАТО за печат и информации.

Антракс за КФОР?

Вест - 09.11.2001

ОТКРИЕНО ПИСМО СО СОМНИТЕЛЕН ПРАВ ВО ЗАДНИНСКИОТ ШТАБ НА КФОР ВО СКОПЈЕ Писмото било адресирано до извесен Паоло Роси, измислен војник во составот на "германскиот контингент во војската на Обединетите нации во Македонија", а било допрено од 5 војници на КФОР и локален цивил кои...

Шест натовци на антиантракс—терапија

Дневник - 09.11.2001

КФОР ДОБИ СОМНИТЕЛНА ПРАТКА ОД КИНА За 30 дена МВР доставило за анализа 16 сомнителни пратки, но во ниеден случај во сомнителниот прашок немало спори или бактерии на антракс Шест припадници на силите на НАТО (пет војници и еден цивил) се ставени веднаш на антибиотска терапија, откако завчера во ...

Сомнително писмо во заднинскиот штаб на КФОР во Скопје

А1 - 08.11.2001

Сомнително писмо со кинески печат пристигнало во поштенскиот оддел на заднинскиот штаб на КФОР во Скопје, соопшти портпаролот на НАТО во Македонија, Крег Ретклиф на конференција за новинари во Скопје. Писмото било адресирано до имагинарен војникот со името на познатиот италијански фудбалер Паоло ...

Писмо со антракс во американскиот конзулат во Русија

Вест - 07.11.2001

МОСКВА, 7 ноември (Ројтерс) - Во Американскиот конзулат во Јекатеринбург во Русија стигнало писмо од Вашингтон во кое се наоѓале спори од антракс. "Официјални лица од Козулатот вчера биле информирани дека во вреќата со пошта од Стејт департментот имало антракс", изјави портпаролот на Американската ...

Медицинарите во САД се вакцинираа од големи сипаници

Вест - 06.11.2001

ВАШИНГТОН (Ројтерс) - САД кои стравуваат од биотероризам сличен на нападот со антраксот во неделата подлегнаа на вакцинација од големи сипаници. Нагласувајќи дека засега нема знаци на епидемија од големи сипаници, официјалните лица од Центрите за контола и заштита од болести изјавија дека во тек е ...

Во Индија нова вакцина против антракс

Вест - 06.11.2001

ЊУ ДЕЛХИ (Ројтерс) - Новата експериментална вакцина против антракс што беше развиена во Индија е подготвена и се спремна за клинички тестирања, изјави д-р Ракеш Батнагар претседател на Центарот за биотехнологија при Универзитетот Џавахарал Нехру во Њу Делхи.