TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грција ја отфрли двојната формула во спорот околу името со Македонија

SETimes - 09.10.2008

Грција ја отфрли двојната формула во спорот околу името со Македонија 08/10/2008 ЊУЈОРК, САД -- Грција во вторникот (7-ми октомври) уште еднаш го отфрли решението со двојно име во спорот околу името со Македонија.

Предлогот на Нимиц ќе налета на двојство

Време - 08.10.2008

Ана Велјановска Посредникот на ОН во македонско-грчките разговори за името Метју Нимиц синоќа во Њујорк требаше да одржи одделни средби со претставниците на Македонија и на Грција, а денеска заедничка средба, на која, најверојатно, ќе го достави својот конечен предлог за решавање на 17-годишниот ...

Да се збуни Нимиц

Вест - 08.10.2008

Тотална конфузија и збунетост предизвикуваат информациите околу тоа што ќе се случува и кој став Македонија ќе му го соопшти денеска во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц за последниот негов предлог.

Грција не гледа решение во двојната формула

Форум - 08.10.2008

Посредникот на ОН, во грчко-македонскиот спор за името, Метју Нимиц, на синиоќешните одвоени средби со преговарачките тимиови на двете земји, не изнел конкретен предлог за решение на спорот.

Поделени го чекаме предлогот за името

Н.Македонија - 08.10.2008

Државно-владиниот врв поделен го очекува можеби последниот предлог со кој треба да се реши спорот за името меѓу Македонија и Грција, а кој се очекува да го даде посредникот Метју Нимиц на денешната средба со македонските претставници Мартин Протоѓер и Никола Димитров и грчкиот претставник ...

Последниот предлог на Нимиц - земи или остави

А1 - 07.10.2008

„Да“ за разумен компромис, со кој ќе се гарантира македонскиот национален идентитет и забрзан пат кон НАТО и Европската унија. Ова е ставот на претседателот Црвенковски пред денешната рунда преговори во Њујорк, на која Нимиц би можел да достави нов предлог за решение на спорот.

Два македонски става пред Нимиц

BBC - 07.10.2008

Вечерва во Њујорк посредникот Метју Нимиц со одвоени средби со преговарачите на Македонија и Грција ќе ја започне новата рунда преговори за решавање на спорот со името.

Во Њујорк без став

Вест - 07.10.2008

Лидерите на македонските парламентарни партии, плус Претседателот на државата вчера, и по повеќе од четиричасовна дискусија, не успеаја да ја договорат позицијата со која Република Македонија ќе настапи на денешните преговори за името во Њујорк.

Македонија поделена и раскарана за името

Утрински - 07.10.2008

На средбата се потврдија разликите меѓу Владата и претседателот Тамара Грнчароска Државниот врв заедно со лидерите на сите парламентарни политички партии вчера не успеаја да се договорат за прашањето за името пред денешната нова рунда преговори во Њујорк.

ПРЕД ПРЕГОВОРИТЕ СО НИМИЦ - БРИФИНЗИ НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА И ВЛАДАТА

Телма - 07.10.2008

ВО ЊУЈОРК НЕМА ДА СЕ ПРЕГОВАРА, ТУКУ САМО СЕ ОЧЕКУВА ПОСРЕДНИКОТ МЕТЈУ НИМИЦ ДА ГО ИЗЛОЖИ СВОЈОТ ПРЕДЛОГ ЗА РЕШЕНИЕ НА СПОРОТ СО ИМЕТО, ВЕЛАТ ВО МАКЕДОНСКАТА ВЛАДА.

Денеска вечера, утре „крштевка“

Дневник - 07.10.2008

Нимиц утре ќе даде предлог кој ќе мора да биде прифатен или отфрлен од двете страни Преговарачот Никола Димитров и Мартин Протогер, шеф на кабинетот на премиерот, денеска во Њујорк ќе имаат работна вечера со посредникот Метју Нимиц на која ќе разменат мислења за последниот пакет со идеи пред да го ...

Се собраа за да не се договорат

Н.Македонија - 07.10.2008

Двајцата македонски претставници во преговорите за спорот со името ќе имаат сериозен проблем што да кажат на средбата со посредникот Метју Нимиц, која вечерва и утре ќе се одржи во Њујорк.

Димитров и Протуѓер со различни инструкции во Њујорк

Форум - 07.10.2008

Преговарачите во спорот со името, Никола Димитров и Мартин Протуѓер заминале со различни инструкции од државниот врв за нивната заедничка средба со медијаторот Метју Нимиц што ќе се одржи вечерва во Њујорк.

Протоѓер ќе ја брани двојната формула

Дневник - 07.10.2008

Протоѓер ќе ја брани двојната формула Нема да има преговори во Њујорк, туку Нимиц само ќе го изложи својот предлог, тврдат владини извори. Според нив, Мартин Протоѓер ќе ги изнесе петте заклучоци што завчера беа усвоени на лидерската средба.

Лидерска средба за името заврши без заеднички став

Кирилица - 07.10.2008

Државниот и партискиот врв не постигна заеднички став пред утрешната средба во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц со претставниците на Македонија и на Грција.

Кабинетите на Владата и претседателот со различни очекувања од средбата во Њујорк

Канал5 - 07.10.2008

По вчерашниот неуспех да се изгради заеднички став со кој преговарачите Димитров и Протоѓер ќе настапат во Њујорк и инсистирањето на Владата за двојната формула кабинетите на Премиерот и претседателот излегоа со очекувања од средбите со Нимиц.

НЕМА ДА ИМА ПРЕГОВОРИ ВО ЊУЈОРК

Сител - 07.10.2008

Преговори во Њујорк нема да има. Новиот предлог на медијаторот Метју Нимиц е готов и само ќе им биде доставен на претставниците на македонската и грчката страна, порачаа денеска уште еднаш од Владата.

ВЕЧЕР: Скандал: Црвенковски крие што договорил со Нимиц

Нетпрес - 07.10.2008

ВЕЧЕР: Скандал: Црвенковски крие што договорил со Нимиц Откако претседателот Бранко Црвенковски не ја информираше Владата за што разговарал со посредникот Метју Нимиц во Њујорк, на вчерашната лидерска средба тој не ги прифати заклучоците.

ДНЕВНИК: Денеска вечера, утре „крштевка“

Нетпрес - 07.10.2008

Преговарачот Никола Димитров и Мартин Протогер, шеф на кабинетот на премиерот, денеска во Њујорк ќе имаат работна вечера со посредникот Метју Нимиц на која ќе разменат мислења за последниот пакет со идеи пред да го добијат новиот, веројатно последен за подолго време, предлог, кој според најавите ќе ...

ДПА се повлече, останатите ништо не договорија

А1 - 06.10.2008

На меѓусебна дебата, лидерите во проширен состав, заедно со претседателот Црвенковски, сепак не успееја да изградат заеднички став со којшто двајцата преговарачи, Протоѓер и Димитров ќе заминат во Њујорк.

Без усогласен став пред Њујорк

BBC - 06.10.2008

Нема договор од заедничката средба на претставници на сите парламентарни партии, претседателот Бранко Црвенковски и министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

Нимиц бара одговорсо „да“ или со „не“

Време - 06.10.2008

Медијаторот Метју Нимиц за утре и за задутре во Њујорк официјално ја закажа новата средба за разликите околу името со преговарачите на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Адамантиос Василакис. На неа се очекува Нимиц да го даде финалниот предлог за решавање на спорот.

Едни за името, други за државата

Време - 06.10.2008

Двете најголеми партии и вчера продолжија со меѓусебните обвинувања во врска со решението за спорот за името. ВМРО-ДПМНЕ го обвини Социјалдемократскиот сојуз дека за само три години дури шестпати го имаат сменето ставот во врска со проблемот за името.

Длабок јазот пред денешната средба за името

Утрински - 06.10.2008

ВМРО-ДПМНЕ го обвини СДСМ за велепредавство, а опозициската партија го нарече Груевски лицемер! Оливера Војновска Спроти денешната средба свикана со амбициозна намера државно-владиниот врв и партиските лидери да изградат заедничка позиција за името, јавноста е сведок на нова жестока пресметка на ...

ЛИДЕРСКАТА СРЕДБА ЗА СПОРОТ ЗА ИМЕТО ЗАВРШИ БЕЗ ДОГОВОР

Телма - 06.10.2008

Лидерската средба посветана на спорот со името што се одржуваше во Клубот на пратениците заврши без епилог. Државниот и партискиот врв не постигнаа заеднички став пред утрешната средба во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц со претставниците на Македонија и на Грција.

Партиска бура за лидерско затишје

Дневник - 06.10.2008

Пред денешната лидерска средба посветена на прашањето за името, што ја свика премиерот Никола Груевски, се јавија речиси сите коалициски партии со соопштенија дека Македонија на преговорите треба да настапи со двојната формула.

Кавги наместо единство за името

Н.Македонија - 06.10.2008

Обвинувањата меѓу СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ за тоа кој од нив „игра“ за Грција продолжија и ден пред денешната лидерска средба на државниот врв за името и пред почетокот на утрешната рунда преговори во Њујорк, од која се очекува медијаторот Метју Нимиц да излезе со конечен предлог за решавање на спорот ...

Лидерската средба заврши без заеднички став

Алсат-М - 06.10.2008

Лидерската средба посветана на спорот со името што се одржуваше во Клубот на пратениците заврши без приближување на ставовите. Државниот и партискиот врв не постигнаа заеднички став пред утрешната средба во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц со претставниците на Македонија и на Грција.

Двојната формула го расипа есапот на државниот врв

Форум - 06.10.2008

Лидерите на политичките партии и претседателот Бранко Црвенковски не ги усогласија ставовите околу македонските позиции во спорот со името.

ЛИДЕРСКА СРЕДБА ЗА ИМЕТО ЗАВРШИ БЕЗ ЗАЕДНИЧКИ СТАВ

Сител - 06.10.2008

Лидерската средба посветана на спорот со името во Клубот на пратениците заврши без епилог. Државниот и партискиот врв не постигна заеднички став пред утрешната средба во Њујорк на медијаторот Метју Нимиц со претставниците на Македонија и на Грција.

Нема усогласени насоки за македонските преговарачи за името пред средбата со Нимиц

Канал5 - 06.10.2008

Преговарачите Димитров и Протоѓер одат во Њујорк без усогласена позиција на државно владиниот и политичкиот врв – Груевски останува на двојната формула, Црвенковски смета дека тоа е неразумно инсистирање кое се коси со учеството во преговорите во Њујорк каде на маса веќе подолго е друг пакет идеи.

Скандал: Црвенковски крие што договорил со Нимиц

Вечер - 06.10.2008

Изненадувачки дури и за арогантниот Црвенковски, претседателот на државата одби да соопшти што договорил со посредникот за прашањето за името пред лидерите на сите политички партии Откако претседателот Бранко Црвенковски не ја информираше Владата за што разговарал со посредникот Метју Нимиц во ...

Ѕинго го преслуша Бранко

Вечер - 06.10.2008

Интересни моменти ја одбележаа вчерашната лидерска средба за прашањето за името во Клубот на пратенициите. Лидерот на Социјалистичката партија Љубисав Иванов - Ѕинго од претседателот Бранко Црвенковски побарал пред сите да образложи за што разговарал и што се договорил со посредникот за прашањето ...

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Длабок јазот пред денешната средба за името

Нетпрес - 06.10.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Длабок јазот пред денешната средба за името Спроти денешната средба свикана со амбициозна намера државно-владиниот врв и партиските лидери да изградат заедничка позиција за името, јавноста е сведок на нова жестока пресметка на власта и на опозицијата и на уште една епизода од ...

Без усогласен став на лидерската средба

Нетпрес - 06.10.2008

На лидерската средба, која пред малку заврши, а на која учествуваа сите политички партии и претседателот Црвенковски, нема усогласен став во однос на преговорите за името. Министерот Милошоски рече дека се донесени пет заклучоци, но дека не е усвоен заеднички став по ова прашање.

Нова неуспешна лидерска средба

Макфакс - 06.10.2008

Лидерите на политичките партии во Македонија на денешната лидерска средба не договорија заеднички став во пресрет на утрешната рунда преговори за името во Њујорк. Преговарачите Никола Димитров и Мартин Протоѓер заминуваат во Њујорк со неусогласени позиции на државно-владиниот и политичкиот врв.