TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Моите зборови беа симболични

Н.Македонија - 10.11.2012

Пратеникот на ДПА ретерирае - бил испровоциран, сакал да изрази протест против надгласувањето на Албанците Тоа што го кажав, го кажав фигуративно: Зијадин Села ЗИЈАДИН СЕЛА, ПРАТЕНИК ШТО ЌЕ ГО ПАЛЕШЕ ...

Села: Симболично реков дека ќе го запалам Собранието

24 Вести - 09.11.2012

Пратеникот на ДПА Зијадин Села се обидува да ја смири топката по вчерашната скандалозна изјава, каде од собраниска говорница порача дека Собранието ќе гори.

Законот за бранители во меѓуетнички клинч

Р.С.Европа - 09.11.2012

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ инсистираат на носење на законот за бранители. ДУИ и ДПА уверуваат дека нема да дозволат донесување на законот без решавање на прашањето за поранешните припадници на ОНА.

ДПА се закани дека ќе го пали Собранието

Дневник - 09.11.2012

Според Зијадин Села, законот е антиалбански, а на колегите од ДУИ им порача дека неговото донесување не може да се спречи со амандмани, туку со дела Пратеникот на ДПА Зијадин Села вчера од ...

Пратеникот Зијадин Села ќе го пали Собранието

Н.Македонија - 09.11.2012

Кога ќе дојдеме до последниот амандман од Законот за бранители ќе ви покажеме како се спречува антиалбански закон, ќе видите како се блокира, ќе го запалиме Собранието Со овие зборови пратеникот на ...

Воздржани реакции на дипломатите за настапот на Села

Алфа - 09.11.2012

Воздржани се коментарите на влијателните амбасади во земјава по настапот на пратеникот на ДПА Зијадин Села дека парламентот ќе гори, но законот за бранители нема да се донесе.

Зијадин Села се закани со палење на Собранието

Deutsche Welle - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА Зијадин Села денеска (08.11) на седница на Комисијата за труд и социјална политика се закани со палење на Парламентот.

Ограничени дискусиите за амандманите за Законот за бранители

24 Вести - 08.11.2012

Пратениците на ДУИ ќе зборуваат ограничено за амандманите за Законот за бранители. Партиите од македонскиот блок ги надгласаа пратениците на ДУИ.

Пратениците на ДПА се заканија – ќе го запалат Собранието

24 Вести - 08.11.2012

Пратеникот од ДПА Зијадин Села на комисиската расправа за Законот за бранители се закани дека ќе го запали Собранието. Од говорницата Села им порача на интегративците дека законот не се оспорува со ...

Пратеникот Села се закани од собраниска говорница

Р.С.Европа - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА Зиладин Села денеска се закани од собранска говорница со палење на Собранието, откако беше изгласан предлогот на ВМРО ДПМНЕ во собраниската комисија за труд и социјална политика за ...

Законот за бранители го „запали“ собранието

Р.С.Европа - 08.11.2012

Ќе ви покажам како се блокира законот за бранители кога ќе стигнеме до последниот амандман, ќе го запалиме Парламентот, рече пратеникот на ДПА Зијадин Села. Ќе ви кажам јас како се блокира овој закон.

Запалете го Собранието

Вест - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА Зиадин Села ги подучи пратениците на ДУИ, како дел од владината коалиција, како да го блокираат донесувањето на законот за бранителите.

Комисијата за труд ги ограничи дискусиите

Телма - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го продолжи заседанието на кое на дневен ред се амандманите за Предлог-законот за бранителите.

Пратеникот Села: Ќе го запалам Собранието!

МКД - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА Зиладин Села денеска се закани од собранска говорница со палење на Собранието, откако собраниската Комисија за труд и социјална политика донесе одлука за ограничување на ...

„Ќе гори собранието, но законот за бранители Нема да се донесе“

Телма - 08.11.2012

Комисијата за труд и социјална политика го усвои предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за ограничување на дискусиите . Против беа пратениците од ДУИ и ДПА.

Ограничени дискусиите за законот за бранители, Села ќе го пали Собранието

Утрински - 08.11.2012

Седницата на Комисија за труд и социјала е прекината и ќе продолжи в понеделник, до кога се очекува на албански јазик да бидат преведени и доставени сите 15.571 амандмани Собраниската Комисија за ...

Зијадин Села: Ќе го запалам Собранието!

Капитал - 08.11.2012

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието доколку некој се обиде да им го одземе правото на изразување. Оваа закана дојде откако пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара во дискусијата за амандманите ...

Ќе се ограничат дискусиите за амандманите за Законот за бранители

А1 On - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го продолжи заседанието на кое на дневен ред се амандманите за Предлог-законот за ...

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието

Дневник - 08.11.2012

Ќе го запалиме Собранието, се закани Села Жолчна расправа, остра реторика и закани на седницата на Kомисијата за труд и социјална политика.

Села: Ќе ја земеме говорницата, овие микрофони и овој Парламент ќе го запалиме

А1 On - 08.11.2012

Револтиран, Зијадин Села, пратеник на ДПА се закани во Комисијата за труд и социјална политика. „Ќе ви кажам јас како се блокира овој закон.

Ограничување на дискусиите за законот за бранители

Н.Македонија - 08.11.2012

Пратениците ги изгласаа ограничувањата на обраќањата на пратениците за амандманите на законот за бранители, според препораките содржани во писмото што претседателот на Собранието го упати до ...

Ограничени на дискусиите и процедуралните забелешки во Комисијата за труд

Алфа - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го продолжи заседанието на кое на дневен ред се амандманите за Предлог-законот за бранителите.

За што го плаќаме овој човек?

Капитал - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА, Зиадин Села, се осмели да извади запалка во законодавниот дом и да се закани дека ќе запали сѐ, оти не му е по ќеф како македонскиот блок ја третира расправата за законот за ...

Мехмети: Законот за бранители е контроверзен и опасен по државата

А1 On - 08.11.2012

Во понеделник, нов обид да почне дебата и да се излезе од блокадата за Законот за бранители. ДУИ бара на албански јазик да бидат преведени и доставени сите 15.571 амандман.

Бранителски Оган

Алфа - 08.11.2012

Парламентот ќе гори, ама законот за бранители нема да биде донесен. Тешки закани упати денеска пратеникот од ДПА Зијадин Села, на Комисијата за труд и социјала.

Села се закани дека ќе го запали Собранието

+инфо - 08.11.2012

Маратонските процедурални забелешки, со кои денеска имаше обид од страна на пратениците на ДУИ, повторно да се блокира Комисијата за труд и социјална политика, на која на дневен ред е Предлог на ...

Законот за бранителите се изгуби во преводот

+инфо - 08.11.2012

Претседателката на Комисијата за труд и социјална политика Цветанка Иванова од СДСМ, ја прекина денешната седница на која се расправаше за Предлог на Законот за бранители, по барање на пратеничката ...

Пратеник на ДПА се закани дека ќе го запали собранието

Либертас - 08.11.2012

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието доколку некој се обиде да им го одземе правото на изразување. Оваа закана дојде откако пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара во дискусијата за амандманите ...

Пратеник на ДПА се закани дека ќе го запали собранието за да не се изгласа законот за бранители

Канал5 - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА Зијадин Села на денешното продолжение на седницата на комисијата за труд и социјала се закани дека законот за бранители нема да се донесе па ако треба и да се запали собранието.

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието

Кирилица - 08.11.2012

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието Собраниската расправа за законот за бранители добива нова, порадикална димензија.

Изгласано ограничување на дискусиите и процедуралните забелешки

МРТ - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го продолжи заседанието на кое на дневен ред се амандманите за Предлог-законот за бранителите.

ДПА се закани дека ќе го запали македонското Собрание

Сител - 08.11.2012

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието. Закон не се оспорува со амандмани, туку со дела, им порача Зијадин Села на неговите колеги од ДУИ.

Пратеникот Зијадин Села ќе го пали Собранието

Вечер - 08.11.2012

Пратениците од албанскиот блок сметаа дека со ограничување на дискусиите и процедуралните забелешки им се ограничува правото на изразување во Парламентот Пратеникот Зијадин Села од ДПА се закани дека ...

Жестока расправа за Законот за бранители - пратеник на ДПА најави палење на Парламентот

Press24 - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го продолжи заседанието на кое на дневен ред се амандманите за Предлог-законот за бранителите.

Села од ДПА: Законот за бранители треба да се блокира со палење на Парламентот

БезПардон - 08.11.2012

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието доколку некој се обиде да им го одземе правото на изразување. Оваа закана дојде откако пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара во дискусијата за амандманите ...

Села: Ќе го запалиме Собранието

еВести - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го продолжи заседанието на кое на дневен ред се амандманите за Предлог-законот за бранителите.

Се скараа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ во Собрание

Sky - 08.11.2012

Пратениците на ДУИ извршија повторно обид да ја блокираат работата на Комисијата за труд и социјална политика. На денешната седница на комисијата на дневен ред беше Предлог на Законот за бранителите.

ДПА: Ќе го запалиме Собранието

Курир - 08.11.2012

Собраниската расправа за законот за бранители добива нова, порадикална димензија. Демократската партија на Албанците предупреди дека планираат да превземат радикални мерки кога ќе дојде ред да се ...

Ограничени дискусиите за законот за бранители, Села се закани дека ќе го запали Собранието

Хајд Парк - 08.11.2012

Пратениците на Комисијата за труд и социјална политика ги изгласаа ограничувањата на обраќањата на пратениците во расправата за предлог законот за посебните права на бранителите.

Села се закани дека ќе го запали Парламентот

Нетпрес - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА Зијадин Села на денешната седница на Комисијата за труд и социјална политика при жестока расправа околу предлог законот за посебни права на бранителите предупреди дека неговата ...

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието!

Таратур - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА Зијадин Села на денешното продолжение на седницата на комисијата за труд и социјала се закани дека законот за бранители нема да се донесе па ако треба и да се запали собранието.

Бурната расправа за Законот за бранители ќе продолжи во понеделник

Press24 - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска ги изгласа ограничувањата на времетраењето на обраќањата на дискусиите за амандаманите поднесени за Предлог-законот за бранители.

Расправата за амандманите за законот за бранители одложена за понеделник

Курир - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска ги изгласа ограничувањата на времетраењето на обраќањата на дискусиите за амандаманите поднесени за Предлог-законот за бранители.

Села: Овој Парламент ќе го запалиме

Sky - 08.11.2012

Пратеникот на ДПА, Зијадин Села во Комисијата за труд и социјална политика, се закани дека ќе го запали Собранието. - Ќе ви кажам јас како се блокира овој закон.

ДПА со пиромански повик: Со запалена запалка во раце Села излезе од Собранието

Press24 - 08.11.2012

"Зна­е­те ли како се блокира носењето на овој закон? Кога ќе заврши дискусијата на вашиот последен амандман, ќе ги запалиме овој микрофон, оваа говорница и Соб­ра­ни­е­то", рече Села Опозициската ...

Ограничени дискусиите за законот за бранители

Макфакс - 08.11.2012

Пратениците на Комисијата за труд и социјална политика ги изгласаа ограничувањата на обраќањата на пратениците во расправта за предлог законот за посебните права на бранителите.

Пратеник од ДПА ќе го пали Собранието

Денешен - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го продолжи заседанието на кое на дневен ред се амандманите за Предлог-законот за бранителите.

ДПА се закани дека ќе го запали Собранието

Inpress - 08.11.2012

Скопје, 8. ноември 2012 (ИНПРЕС) Жолчна расправа, остра реторика и закани на седницата на Kомисијата за труд и социјална политика.

За амандманите за законот за бранители ќе се расправа во понеделник

Денешен - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска ги изгласа ограничувањата на времетраењето на обраќањата на дискусиите за амандаманите поднесени за Предлог-законот за бранители.

Пратеникот Зијадин Села од ДПА се закани дека ќе го запали Парламентот

Maxim - 08.11.2012

Собраниската Комисија за труд и социјална политика денеска го продолжи заседанието на кое на дневен ред се амандманите за Предлог-законот за бранителите.

Расправата за законот за бранители продолжува во понеделник

Maxim - 08.11.2012

Седницата е прекината и ќе продолжи вo понеделник. До тогаш се очекува на албански јазик да бидат преведени и доставени сите 15.571 амандман.

ДПА со пиромански повик: Со запалена запалка во раце Села излезе од Собранието

Maxim - 08.11.2012

Опозициската албанска партија ДПА денеска им предложи на пратениците од ДУИ, наместо амандманскко блокирање на ЗАконот за бранителите да го запалат Собранието.

За амандманите за законот за бранителите ДУИ ќе дискутира најмалку 10 години

Вест - 07.11.2012

И да се скрати дискусијата за амандманите за законот за бранителите, ДУИ ќе дискутира над 10 години. До оваа пресметка се доаѓа ако...

15.000 амандмани од ДУИ може да значат крај на мнозинството на власта во Собранието

+инфо - 07.11.2012

Десет години би биле потребни за да Собранието ги „помине“ сите 15.000 амандмани од ДУИ ако Комисијата работи секој ден 10 часа - објави „Вест“.

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се обединија да го ограничат времето за амандманите на ДУИ

Вечер - 07.11.2012

Со повеќе од 15.000 амандмани интегративците се подготвија за денешната седница, но велат дека со предлогот на ВМРО-ДПМНЕ да се ограничи времето за дискусија, јасна е намерата дека сакаат нивните ...

Власта го губи мнозинството во Собранието поради Законот за бранителите?

Press24 - 07.11.2012

Според пресметките на Вест, за да бидат поминати сите 15000 амандмани, под претпоставка Комисијата да работи секој ден по 10 часа, пратениците од ДУИ можат да потрошат 10 години.

Власта останува без мнозинство во парламентот поради бранителите?

Maxim - 07.11.2012

Власта ќе остане без мнозинство во Парламентот доколку продолжат собраниските игри во Комисијата за труд и социјала во раправата за Законот за бранителите, пишува Вест.

Арогантно и недемократско фалбаџиство

Дневник - 06.11.2012

Дека има и премногу објективни причини и аргументи за историски договор меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ околу решенијата за најголемите проблеми што и се случуваат на Македонија, одамна е јасно за секој ...

Законот за бранители заглави во процедура

24 Вести - 05.11.2012

Законот за бранители во ќорсокак, а во Собранието политички игри без граници. ДУИ тактизира со барањето за толкување на Деловникот.