TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема нови случаи Туларемија во Лозово и Свети Николе

Телма - 22.03.2015

Во општините Лозово и Свети Николе нема нови случаи туларемија, но епидемиолозите велат дека потребно е локалните власти под итно да направат дезинсекција и дератизација, со цел болеста да не шири и преку комарците.

Нема нови случаи Туларемија во Лозово и Свети Николе

Локално - 22.03.2015

Во општините Лозово и Свети Николе нема нови случаи туларемија, но епидемиолозите велат дека потребно е локалните власти под итно да направат дезинсекција и дератизација, со цел болеста да не шири.

Семејства од Арачиново самите бараат уништување на глувците во домовите

Дневник - 21.03.2015

- Kако да не се плашиме кога опасната болест е веќе меѓу нас - една баба од Арачиново и уште две лица од Грушино се разболеле од туларемија. Само да не се рашири повеќе, зашто страв ни е и за децата, но и за нас постарите.

Новозаболени од туларемија има и во Никуштак и во Арачиново

Н.Македонија - 21.03.2015

Има уште четворица новозаболени од туларемија во земјава Сега вкупниот број заболени изнесува 23 лица. Ова вчера го соопшти Никола Тодоров, министерот за здравство, кој го посети Каратманово, жариштето на епидемијата на туларемија.

Како се пренесува туларемијата и како да се заштитите

МК News - 21.03.2015

Денеска се потврдени 4 нови случаи со туларемија, со што вкупната бројка се искачи на 23 заразени. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци.

Прв случај на туларемија во град – двајца на Инфективна, новозаболените се млади

МК News - 21.03.2015

Од денешните 4 случаи на туларемија, еден е во градска средина. Заразено е лице од Свети Николе. Епидемиолошки тимови денеска на терен прават анкета во семејствата на новозаболените. Каде се движеле, што јаделе, од каде пиеле вода, се со цел да ...

Врие глувци и во центарот на Скопје – пазеете се од заразната Туларемија

МК News - 21.03.2015

Туларемијата достигна епидемиски размери во Лозово и кумановско Опае, но се шири и во Скопско. Епидемиолозите секојдневно предупредуваат на голема претпазливост болеста од која најчесто заболуваат луѓето кои се изложени на поблиски контакти со ...

Водата во селските чешми во Каратманово се уште забранета за пиење

Сител - 21.03.2015

флаширана вода, дезинфекциона течност за раце, сапуни - ова денеска на жителите од каратманово им го подели црвениот крст на македонија.. со нив треба да се подигне нивото на лична хигиена кај населението..

Дератизација во регионите со туларемија

Телма - 20.03.2015

По прогласувањето епидемија на туларемија, во општина Лозово од утринава започна комплетна дератизација и дезинфекција на домовите на жителите и на околу две илјади шахти. Дератизацијата ја vr[i "Лиса-кон МС" која беше избрана од локалната ...

Расте бројот на заболени од туларемија во Каратманово

Вест - 20.03.2015

Десет лица се евидентирани како заболени од туларемија во Општина Лозово. Од нив, 8 се во село Каратманово и по едно во Ќоселери и во Лозово. Три нови регистрирани случаи во последните 24 часа во Каратманово беа причината да се прогласи епидемија во ...

Со вода од цистерни против Туларемијата во Арачиново

Телма - 20.03.2015

Двајца луѓе од село Грушино и една постара жена од Арачиново се заболени од Туларемија во оваа општина. Голем дел од луѓето во Арачиново користат вода од бунари и јавни чешми, бидејќи до нивните куќи не стигнува вода од ЈП Водовод и канализација.

Тодоров во жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Утрински - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Расте бројот заболени од туларемија

Алсат-М - 20.03.2015

Расте бројот на заразени од туларемија. Надлежните потврдија за 4 нови случаи, со што бројката на заразени се искачи на 23. Освен во Каратмнаново и во Лозово, каде вчера беше прогласена епидемија, појави на оваа болест има и во Опае, Арачиново, ...

Туларемијата се шири- 4 нови случаи

Локално - 20.03.2015

Денеска се потврдени 4 нови случаи со туларемија, со што вкупната бројка се искачи на 23 заразени. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци.

Уште четири нови случаи на туларемија

Алфа - 20.03.2015

а да се спречи ширењето на заразата денес екипи од здравствени работници со заштитни маски и одела влегоа во селото Каратманово, во општина Лозово. Мамци од жито премачкани со отров беа поставени во сите куќи, помошни простории, дворови и штали.

ТУЛАРЕМИЈА: Почна дератизацијата во Лозово и во Опае

Телеграф - 20.03.2015

Во меѓувреме, денеска се потврдени уште четири нови случаи на болеста, со што вкупниот број заболени се искачи на 23. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци Локалните власти во селата Лозово и ...

Тодоров го посети Каратманово, жариштето на епидемијата на туларемија

Точка - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Канал5 - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Тодоров во посета на Каратманово

Н.Македонија - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија, Институтот за јавно ...

Туларемијата се шири, вкупно 23 заразени

Точка - 20.03.2015

Четири нови случаи на туламерија денеска се потврдени, со што вкупната бројка на заразени се искачи на 23 заразени. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци.

Тодоров го посети жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Здравство24 - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

А1 On - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Заразата со туларемија се шири – Прв случај и во Мојанци, досега вкупно 23

Здравство24 - 20.03.2015

Денеска потврдени 4 нови случаи со туларемија. Вкупната бројка се искачи на 23 заразени. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци. Денеска министерот за здравство придружуван од членови на ...

Туларемија продолжува да се шири во Македонија: Вкупно 23 заразени

МК News - 20.03.2015

Комисијата за заразни болести веќе прогласи епидемија на туларемија во Лозово и во Каратманово, кои се наоѓаат во источниот дел од земјата. Ваквата одлука била донесена откако се докажало дека нови шест лица се заболени од туларемија.

По откриениот случај на туларемија во Опае во училиштето е извршена дератизација

Здравство24 - 20.03.2015

Екипи на Центарот за јавно здравје Куманово денеска извршија дератизација на училиштето во селото Опае, и во домот на заболениот од туларемија во селото. Епидемиолозите од кумановскиот Центар за јавно здравје информираат дека исто така земале мостри ...

СЛОБОДЕН УДАР Глувци во фотелји

+инфо - 20.03.2015

Болниците почнаа да се полнат со заразени од тешката болест туларемија, а надлежните со неподнослива леснотија реферираат што се случува во поплавените подрачја, зборуваат за глувци што се шетаат или се шетале по градовите и селата и за мерките што ...

Прв случај на туларемија во градска средина – На Инфективна двајца хоспитализирани

Здравство24 - 20.03.2015

Од денешните 4 случаи на туларемија, еден е во градска средина. Заразено е лице од Свети Николе. Епидемиолошки тимови денеска на терен прават анкета во семејствата на новозаболените. Каде се движеле, што јаделе, од каде пиеле вода, се со цел да ...

Дератизација и од Караслари до Велес како превентива против туларемија

Дума - 20.03.2015

Ќе се врши дератизација на канализационите системи на потегот од Караслари преку Чалошево, Дорутовец, Мамутчево, Кумарино, Иванковци и Сујаклари. Со оваа превентивна мерка општина Велес ќе спречува да се прошири заразната болест туларемија, што ја ...

Прогласена епидемија на туларемија во Лозово и во Каратманово

Н.Македонија - 20.03.2015

Со оглед на тоа дека во Косово веќе има над 300 заболени од туларемија и во голем дел од тамошните општини е прогласена епидемија, се очекува да има нови заразени од северниот дел на државата, особено во скопско Арачиново Глодачите се главни ...

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Фактор - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Република - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Дознајте што е туларемија, каде ја има, како можете да се заразите?

Република - 20.03.2015

Туларемијата е акутна заразна болест предизвикана од бактерија, од која заболуваат и луѓето и животните. Ова заболување припаѓа на групата зоонози – болести кои се пренесуваат од животни на човек, односно природно-огнишни инфекции – кога ...

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Press24 - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Туларемијата се шири, досега вкупно 23 заразени

Република - 20.03.2015

Денеска потврдени се 4 нови случаи со туларемија, со што вкупната бројка се искачи на 23 заразени. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци.

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Сител - 20.03.2015

Потврдени се нови четири случаи на туларемија. Заболените се млади на возраст од 21 до 33 години. Болеста за прв пат се појавува и во урбана средина. Еден случај на туларемија е регистриран во Свети Николе.

Тодоров го посети Каратманово, жариштето на епидемијата на туларемија

Нетпрес - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Туларемијата се шири, вкупно 23 заразени

Нетпрес - 20.03.2015

Четири нови случаи на туламерија денеска се потврдени, со што вкупната бројка на заразени се искачи на 23 заразени. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци.

Како се пренесува туларемијата и како да се заштитите

еМагазин - 20.03.2015

Денеска се потврдени 4 нови случаи со туларемија, со што вкупната бројка се искачи на 23 заразени. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци.

Превентивна дератизација против туларемија

МРТ - 20.03.2015

Најмногу заболени од туларемија има во селото Каратманово, а досега се регистрирани вкупно 19 случаи... Почна превентивната дератизација на бунарите и каптажите во Кавадарци. Се уште е во сила прогласената епидемија на глодарската треска во општина ...

Туларемија продолжува да се шири: Вкупно 23 заразени

еМагазин - 20.03.2015

Денеска се потврдени 4 нови случаи со туларемија, со што вкупната бројка се искачи на 23 заразени. Покрај Лозово, Каратманово, Коселери, Опае, Арачиново и Грушино, болеста се појави и во Мојанци.

Туларемија: Се преземаат сите мерки против ширење на болеста

МРТ - 20.03.2015

Во последните 24 часа се регистрирани четири нови случаи на заболени од туларемија. Лозово е општина со најмногу заразени. Десет од вкупно 23. Министерот тодоров беше во каратманово. Таму наделжните преземаат мерки за спречување на можното ширење на ...

Каратманово во карантин, жителите во паника

Вечер - 20.03.2015

За мештаните од Каратманово секојдневно од Велес се доставуваат цистерни со вода за пиење. Истовремено, се врши детално чистење во домовите, дворовите, селските улици, а се чистат и мини депониите што ги има по нивите, каде што се множат глувците ...

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Fox.mk - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Курир - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Прв случај на туларемија во градска средина

Денешен - 20.03.2015

Од денешните 4 случаи на туларемија, еден е во градска средина. Заразено е лице од Свети Николе. Епидемиолошки тимови денеска на терен прават анкета во семејствата на новозаболените. Каде се движеле, што јаделе, од каде пиеле вода, се со цел да ...

Извршена дератизација во домот на заболената од туларемија

Kumanovo News - 20.03.2015

Хигиено-епидемиолошката служба од Центарот за јавно здравје Куманово, изврши дератизација во домот на семејството од Опае, заболена од туларемија. “Преземени се соодветни мерки од страна на нашите служби, направена е анкета и едукација.

Болеста туларемија се шири – еден случај детектиран во с. Опае

Кумановски м. - 20.03.2015

Заразната болест предизвикана од глодари се шири и кон кумановскиот крај, откако Комисијата за заразни болести детектираше прв случај на туларемија во с. Опае, Општина Липково. Со оглед дека ова село беше зафатено со две последователни поплави, ...

Глувци и во центарот на Скопје!

Вечер - 20.03.2015

-Во Центар врие од глувци. По подрумите од зградите, шахтите..., излегуваат од веце шолјите, вели една жителка на општина Центар. Туларемијата достигна епидемиски размери во Лозово и кумановско Опае, но се шири и во Скопско.

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Денешен - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Тодоров го посети жариштето на епидемија на туларемија

Пулс24 - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Дознајте што е туларемија, каде ја има, како можете да се заразите?

Пулс24 - 20.03.2015

Туларемијата е акутна заразна болест предизвикана од бактерија, од која заболуваат и луѓето и животните. Ова заболување припаѓа на групата зоонози – болести кои се пренесуваат од животни на човек, односно природно-огнишни инфекции – кога ...

Тодоров во посета на жариштето на епидемијата на туларемија во Каратманово

Lider - 20.03.2015

Министерот за здравство Никола Тодоров заедно со епидемиолози, претставници на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Центарот за јавно здравје Велес надлежен за оваа територија.

Прогласена епидемија од туларемија во Општина Лозово

Телма - 19.03.2015

Надлежните здравствени институции прогласија епидемија на болеста туларемија во Општина Лозово, каде бројот на забоелени се искачи на 11. Од вчера до денеска во оваа општина регистрирани се три нови случаи.

Епидемија од Туларемија во Лозово - ново жариште Опае!

Телма - 19.03.2015

Туларемијата во општина Лозово достигна епидемиски размери, а се појави и ново жариште на болеста. Дијагностицирана е и кај едно лице од кумановско Опае. Освен овој случај, од вчера до денеска има уште пет новозаболени, со што бројката се искачи на ...

Во Лозово прогласена епидемија на туларемија

Дневник - 19.03.2015

Надлежните здравствени институции вчера прогласија епидемија на болеста туларемија во општина Лозово. Во изминативе два дена во оваа општина се регистрирани три нови случаи, при што вкупниот број заболени се искачи на 16.

Прогласена епидемија од туларемија во Општина Лозово

Алфа - 19.03.2015

Во Институтот за јавно здравје во последниве 24 часа потврдени се 6 нови случаи на туларемија, со што бројот на заболени се искачи на 19. Центарот за јавно здравје Велес прогласи епидемија во општина Лозово поради брзото ширење на болеста туларемија ...

Епидемија на туларемија во Лозово – Потврдени шест нови случаи

Здравство24 - 19.03.2015

Попладнево Комисијата за заразни болести донесе одлука во Лозово да биде прогласена епидемија на туларемија. Денеска се потврдени шест нови случаи на туларемија, со што бројот на заболени достигна 19 лица.

Дознајте: Што е туларемија, каде ја има, како можете да се заразите?

За Се - 19.03.2015

Туларемијата е акутна заразна болест предизвикана од бактерија, од која заболуваат и луѓето и животните. Ова заболување припаѓа на групата зоонози – болести кои се пренесуваат од животни на човек, односно природно-огнишни инфекции – кога ...

Епидемија од туларемија – како да се заштитиме?

Канал5 - 19.03.2015

Попладнево прогласена е епидемија од туларемија или зајачка треска. Денеска регистрирани шест нови случаи. На оваа тема Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со доктор Гордана Кузмановска.

Дознајте – Што е туларемија, каде ја има, кој може да заболи

Здравство24 - 19.03.2015

Туларемијата е акутна заразна болест предизвикана од бактерија, од која заболуваат и луѓето и животните. Ова заболување припаѓа на групата зоонози – болести кои се пренесуваат од животни на човек, односно природно-огнишни инфекции – кога ...

ПРОГЛАСЕНА ЕПИДЕМИЈА ОД ТУЛАРЕМИЈА ВО ЛОЗОВО 19 ЗАБОЛЕНИ - ЗАРАЗАТА СЕ ШИРИ

Сител - 19.03.2015

ПРОГЛАСЕНА ЕПИДЕМИЈА ОД ТУЛАРЕМИЈА ВО ЛОЗОВО 19 ЗАБОЛЕНИ. ЗАРАЗАТА СЕ ШИРИ НА ПРЕС НА СДСМ ИСТО КАКО НА ПРЕС НА „ЗЛАТНА ЗОРА“ ВО ГРЦИЈА И „АТАКА“ ВО БУГАРИЈА УШТЕ ЕДЕН СЛУЧАЈ НА ПЕДОФИЛИЈА ВО СПЦ Гледајте во живо во Дневникот на Сител во 19:00 ...

Прогласена епидемија од туларемија во Лозово - Заразата се шири

Сител - 19.03.2015

Епидемија на туларемија во Лозово и Каратманово. Комисијата за заразни болести донесе ваква одлука по денешните 6 нови случаи. Досега има 19 заболени од кои дури 11 се од Лозово. Освен во Источна Македонија ова заразно заболување стигна и во ...

Шест нови случаи- епидемија на туларемија во Лозово

МРТ - 19.03.2015

Комисијата за заразни болести попладнево одржа состанок. Побарано е од Центарот за јавно здравје Велес да прогласи епидемија... Шест нови потврдени случаи на туларемија. Вкупниот број на заразени се искачи на 19.

Во општина Лозово прогласена епидемија на туларемија

Sky - 19.03.2015

Здравствените власти денеска прогласија епидемија на болеста туларемија во општина Лозово, каде бројот на заболени се искачи на 11 лица, пренесува „Телма“. Новозаболени лица од туларемија се регистрирани и во Грушино и Арачиново, кои се водат како ...

Дознајте – Што е туларемија, каде ја има, кој може да заболи

Вечер - 19.03.2015

Туларемијата е акутна заразна болест предизвикана од бактерија, од која заболуваат и луѓето и животните. Ова заболување припаѓа на групата зоонози – болести кои се пренесуваат од животни на човек, односно природно-огнишни инфекции – кога ...

Во општина Лозово,прогласена епидемија на туларемија

Вечер - 19.03.2015

Надлежните здравствени институции прогласија епидемија на болеста туларемија во Општина Лозово. Од вчера до денеска во оваа општина регистрирани се три нови случаи, при што вкупниот број на забоелени се искачи на 16.

Жена заболена од туларемија во Опае

Kumanovo News - 19.03.2015

Во кумановскиот регион регистриран е првиот случај на заболен од туларемија. Се работи за 45 годишна жена од липковското село Опае, кај која симптомите се појавиле уште во јануари годинава.

Три нови случаи на туларемија, досега 13 заразени

24 Вести - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре ...

Три нови случаи на туларемија

БркајРабота - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13, пренесе МИА. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, ...

Тројца новозаразени со туларемија, вкупно 13

МКД - 18.03.2015

Уште тројца новозаразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија се искачи на 13 заболени.

Три нови случаи на туларемија, досега 13 заразени

Утрински - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре ...

Нови случаи на туларемија

Алсат-М - 18.03.2015

Здравствените власти денеска потврдија за уште 3 нови случаи на туларемија. Со тоа бројката на заболени достигна 13. Двајца од тројцата новозаболени се од Каратманово, а едно лице е од Велес, но и тоа престојувало во Каратманово.

ТУЛАРЕМИЈА: Бројот на заразени се искачи на 13

Телеграф - 18.03.2015

Новите случаи се регистрирани во село Каратманово и во Велес Нови три случаи на туларемија се регистрирани во земјава, од кои два се од село Каратманово, а еден случај е од Велес. Со овие тројца, вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е ...

Шест нови случаи на туларемија

Локално - 18.03.2015

Во поширокиот велешки регион има шестмина заболени од туларемија од кои четворица се од селото Каратманово, и по еден од селата Лозово и Коселери, информираат од ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес.

Три нови случаи на туларемија – можно прогласување на епидемија

Алфа - 18.03.2015

Се работи за двајца жители на светиниколското село Каратманово од каде веќе имаше неколку заболени. Третиот заболен е жител на Велес. Со ова бројот на заразени за месец и половина, се искачи на 13.

Три нови случаи на туларемија

Орбис - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13, пренесе МИА. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, ...

Во велешко шестмина заболени од туларемија

А1 On - 18.03.2015

Во поширокиот велешки регион има шестмина заболени од туларемија од кои четворица се од селото Каратманово, и по еден од селата Лозово и Коселери, информираат од ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес.

Во велешко шестмина заболени од туларемија

Здравство24 - 18.03.2015

Во поширокиот велешки регион има шестмина заболени од туларемија од кои четворица се од селото Каратманово, и по еден од селата Лозово и Коселери, информираат од ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес.

Три нови случаи со туларемија, бројката се искачи на 13

+инфо - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре ...

Во Македонија расте бројот на заболеми од туларемија

Турлитава - 18.03.2015

Жител на селото Лозово е најновиот заболен во Македонија од туларемија, со што вкупниот број за заразени од оваа болест што ја пренесуваат глодарите, од почетокот на годинава досега, е 10.

Епидемиолозите на терен – да се спречи ширењето на туларемијата

Канал5 - 18.03.2015

Шестмина заболени од туларемија регистрира центарот за јавно здравје Велес на подрачјето кое го покрива. Четири лица се од Каратманово, едно од Лозово и едно од селото Коселери. Според епидемиолозите , место за паника нема, но сепак граѓаните треба ...

Можно е прогласување на епидемија од туларемија во Лозово

Здравство24 - 18.03.2015

Официјално потврдени 13 случаи на туларемија. Најголем број се од Каратманово и Лозово. Матичните лекари од овој регион бараат нови сомнителни случаи. Истите треба да ги пријават во Институтот за јавно здравје.

Шестмина заболени од туларемија во велешко

Дума - 18.03.2015

Водата од селските чешми и локалниот водовод не е причината за заболувањето од туларемија во велешко. Според анализите направени од Центарот за јавно здравје, таа е исправна. Испитувањата на симптомите на заболените шестмина жители, четворица од ...

Се преземаат итни мерки за спречување епидемија

Н.Македонија - 18.03.2015

Глувците и стаорците досега заразиле десет лица во Скопско, Светиниколско и во селото Каратманово, во општината Лозово. Изминатите 25 години ова заразно заболување било регистрирано само двапати, велат од Институтот за јавно здравје Надлежните ...

Три нови случаи на туларемија

Press24 - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре ...

Три нови случаи на туларемија

Република - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре ...

Во Каратманово ќе се прогласи епидемија од туларемија?

Република - 18.03.2015

Официјално во Македонија се потврдени 13 случаи на туларемија. Најголем број се од Каратманово и Лозово. Матичните лекари од овој регион бараат нови сомнителни случаи. Здравствените власти будно ја следат состојбата со ова заразно заболување.

Три нови случаи на туларемија, досега 13 заразени

Сител - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре ...

Комисијата за заразни болести на чекор до прогласување епидемија од Туларемија?!

Сител - 18.03.2015

Официјално потврдени 13 случаи на туларемија. Најголем број се од Каратманово и Лозово. Матичните лекари од овој регион бараат нови сомнителни случаи. Истите треба да ги пријават во Институтот за јавно здравје.

ЧИЈ Е ТРУПОТ ПРОНАЈДЕН ВО СТРУШКО?

Сител - 18.03.2015

ВОДАТА ВО КАРАТМАНОВО НЕ Е ИЗВОР НА ТУЛАРЕМИЈА ЧИЈ Е ТРУПОТ ПРОНАЈДЕН ВО СТРУШКО? ЗАЕВ Е СООЧЕН СО ЦВРСТИ ДОКАЗИ ЗА ПОТКУПОТ БАРААТ МЕДИУМСКО ВНИМАНИЕ, А ПОТОА ДА ГИ НАВРЕДУВААТ НОВИНАРИТЕ! АТИНА БАРА 30 ДЕНА ЗА ОСМИСЛУВАЊЕ НА МЕРКИТЕ ЗА ДОВЕРБА ...

ЌЕ СЕ ПРОГЛАСИ ЕПИДЕМИЈА?!

Сител - 18.03.2015

ВОДАТА ВО КАРАТМАНОВО НЕ Е ИЗВОР НА ТУЛАРЕМИЈА! ЌЕ СЕ ПРОГЛАСИ ЕПИДЕМИЈА?! ЧИЈ Е ТРУПОТ ПРОНАЈДЕН ВО СТРУШКО? ЗАЕВ Е СООЧЕН СО ЦВРСТИ ДОКАЗИ ЗА ПОТКУПОТ БАРААТ МЕДИУМСКО ВНИМАНИЕ, А ПОТОА ДА ГИ НАВРЕДУВААТ НОВИНАРИТЕ! ГРЦИЈА ПОД МОНИТОРИНГ ЗА ...

Туларемијата „коси" - шест нови случаи во велешко

Press24 - 18.03.2015

Во поширокиот велешки регион има шестмина заболени од туларемија од кои четворица се од селото Каратманово, и по еден од селата Лозово и Коселери, информираат од ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес.

Три нови случаи на туларемија

Нетпрес - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13, пренесе МИА. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, ...

Три нови случаи на туларемија, досега 13 заразени

еМагазин - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре ...

Нема заболени од туларемија во Велес, здравствените власти апелираат да се внимава на хигиената

МРТ - 18.03.2015

Најзагрозени од туларемијата се земјоделците и фармерите. Во Велес нема случаи на заболени од оваа болест,но,мерките за претпазливост се на највисоко ниво... Во Велес нема забоилено лице од туларемија.

Селските водоводи во Битола закана за туларемија

МРТ - 18.03.2015

Во Пелагонија сеуште нема појава на болеста туларемија, но фактот што водата во селските водоводи е неисправна за пиење и се работи за рурални региони каде што има присуство на глодари, го подгреваат стравот на жителите.

Три нови случаи на туларемија

Fox.mk - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13, пренесе МИА. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, ...

Три нови случаи на туларемија

Курир - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13, пренесе МИА. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, ...

Три нови случаи на туларемија

Денешен - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13. Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, кој за утре ...

Досега 13 лица заболени од туларемија

Вечер - 18.03.2015

Досега во Македонија се потврдени 13 лица заболени од туларемија. Последните три случаи што ги потврди Институтот за јавно здравје, двајца се од Лозово, а еден е од Велес. Од Министерството за здравство информираат дека епидемиолозите се на терен и ...

Три нови случаи на туларемија

Пулс24 - 18.03.2015

Уште три лица се заразени со туларемија од кои двајца се од село Каратманово, а еден случај од Велес. Со овие тројца вкупниот број заболени од туларемија во Македонија е 13, пренесе МИА Ова денеска го истакна министерот за здравство Никола Тодоров, ...

Потврдени десет случаи на болеста туларемија

24 Вести - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Според Институтот за јавно здравје сомнителни има уште пет. Четворица од заболените се од селото Каратманово, општина Лозово.

Пациентка со туларемија завршила на КАРИЛ, лекарите едвај ја спасиле

Нова ТВ - 17.03.2015

Лекари од скопските клиники едвај спасиле пациентка заразена со туларемија. Жената која била од село во Источна Македонија, на почетокот била хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести.

ЛДП: Туларемијата се шири a здравствените власти не преземаат ништо

Нова ТВ - 17.03.2015

Либерално-демократската партија (ЛДП), по втор пат, јавно го повикува Министерството за здравство да преземе итни мерки и активности против опасната туларемија. Maкедонија е под закана од епидемија на туларемија,велат од ЛДП, а Министерството за ...

ЛДП со апел за итни мерки против туларемијата

Телма - 17.03.2015

По ново регистрираните случаи на туларемија, Либерално-демократската партија повторно го повика Министерството за здравство да преземе итни мерки и активности против опасното заболување. Партијата наведува дека земјава е под сериозна закана од ...

Потребна дератизација против Туларемија!

Телма - 17.03.2015

Земјоделците и фармерите од Овчеполието не паметат кога е извршена дератизација против глодарите на земјоделското земјиште. Жителите посочија дека токму тие им ја загадиле водата за пиење, која ја добиваат од изворот кој е лоциран во нивата која ...

Кој е изворот на Туларемијата?

Телма - 17.03.2015

Туларемијата се шири, а изворот се уште не е лоциран. Каратманово и Арачиново остануваат двете клучни жаришта. Министерот Тодоров ги отфрли сомнежите дека наездата на стаорци што ја шират болеста е последица на поплавите.

Десетмина заболени од туларемија во Македонија

Глас на Америка - 17.03.2015

Освен избегнувањето на води за кои постои сомнение дека се контаминирани, надлежните велат дека најдобра заштита е вакцинација. Жител на селото Лозово е најновиот заболен во Македонија од туларемија, со што вкупниот број за заразени од оваа болест ...

Досега десетмина заболени од туларемија

Утрински - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

ЛДП: Заразната туларемија се шири, здравствените власти не преземаат ништо

Фокус - 17.03.2015

Тие, по втор пат јавно го повикуваат ресорното министерство да преземе итни мерки и активности против опасната туларемија Maкедонија е под закана од епидемија на туларемија, а Министерството за здравство веќе три месеци е нем сведок на заразата, ...

Десетмина заболени од туларемија

Фокус - 17.03.2015

Според него, од вкупниот број заболени, на скопската Клиника за инфективни болести се лекувале седум, од кои три се лекувани болнички, а четири амбулантски Десетти случај на заразен од туларемија е регистриран денеска, информираа од министерството ...

Туларемијата се шири низ Македонија

МКД - 17.03.2015

Пациентка од село во Источна Македонија деновиве била во животна опасност по компликациите од туларемија. За среќа заразената пациентка била спасена од лекарите на скопските клиники. Во Македонија, официјално има 9 регистрирани случаи на туларемија, ...

Девет потврдени случаи на туларемија, пет сомнителни

МКД - 17.03.2015

Според Институт за јавно здравје има девет потврдени случаи на болеста туларемија, а сомнителни се уште пет. Четворица од заболените се од селото Каратманово, општина Лозово. Тим од десет епидемиолози вчера ги посетија домовите на сите заболени и ...

Сомнителен на туларемија примен на инфективно

Алсат-М - 17.03.2015

Пациент кој се сомнева дека е заболен од туларемија денеска е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести. Со тоа бројот на заболени од оваа инфекција во земјава се искачи на 10 од кои кај девет лица е потврдено присуството на болеста која се ...

Досега десетмина заболени од туларемија

Локално - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

ТУЛАРЕМИЈА: Со мамци или со прскање ќе се уништуваат глодачите

Телеграф - 17.03.2015

Досега се регистрирани 10 случаи на заболени од болеста туларемија, која се пренесува преку контакт со заразени животни, глодачи, зајаци. Заболувањето не се пренесува од човек на човек. Преносител на заболувањето се животните Десеттиот пациент ...

Уште еден сомнителен случај на Туларемија – 10 потврдени

Алфа - 17.03.2015

Уште еден сомнителен случај на Глодарска треска односно Туларемија. Жител на светиниколско Лозово е примен на лекување на Инфективната клиника. Тој е 10-тиот пациент со симптоми на болеста која се пренесува од глувците.

Туларемија во Битола нема

Тера - 17.03.2015

Туларемијата е инфективно заразно заболување, од кое заболуваат животните и луѓето. Таа е болест која не е непозната за Македонија и за регионот. Моментално во Македонија има девет потврдени случаи на болеста туларемија, а сомнителни се уште пет.

Пациентка со туларемија завршила на КАРИЛ – Лекарите едвај ја спасиле

МК News - 17.03.2015

Лекари од скопските клиники едвај спасиле пациентка заразена со туларемија. Жената која била од село во Источна Македонија, на почетокот била хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести.

Попладнево потврдени 3 нови случаи на туларемија – Досега заразени 13 лица

МК News - 17.03.2015

Попладнево лабораториски се потврдени три нови случаи на туларемија. Двајца од новозаразените се од Лозово, а еден е од Велес, информираат за zdravstvo24.mk од Центарот за јавно здравје. Со новите случаи заболени се 13 лица.

Попладнево потврдени 3 нови случаи на туларемија – Досега заразени 13 лица

Здравство24 - 17.03.2015

Попладнево лабораториски се потврдени три нови случаи на туларемија. Двајца од новозаразените се од Лозово, а еден е од Велес, информираат за zdravstvo24.mk од Центарот за јавно здравје. Со новите случаи заболени се 13 лица.

Туларемијата зема замав – Досега 10 потврдени случаи

Здравство24 - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

ЛДП повикува на итни мерки против туларемијата

Канал 77 - 17.03.2015

Либерално-демократската партија (ЛДП), по втор пат, јавно го повикува Министерството за здравство да преземе итни мерки и активности против опасната туларемија. Maкедонија е под закана од епидемија на туларемија,велат од ЛДП, а Министерството за ...

Нов случај на туларемија во Македонија

Орбис - 17.03.2015

Жител на Лозово најверојатно се заразил од туларемија во селото Картманово во светиниколско. Тој е десеттиот пациент со туларемија на инфективната клиника, пишува Канал 5. Двајца од десет случаи заразени со оваа болест се од светиниколскиот регион.

Нов случај на туларемија во Македонија

Точка - 17.03.2015

Жител на Лозово најверојатно се заразил од туларемија во селото Картманово во светиниколско. Тој е десеттиот пациент со туларемија на инфективната клиника, пишува Канал 5. Двајца од десет случаи заразени со оваа болест се од светиниколскиот регион.

ЛДП: Министерството за здравство три месеци е нем сведок на заразата којашто ја шират глувците

А1 On - 17.03.2015

„Maкедонија е под закана од епидемија на туларемија, а Министерството за здравство три месеци е нем сведок на заразата којашто ја шират глувците. Штипскиот и велешкиот регион бројат десеттина заразени, и кој знае уште колку случаи кои чекаат ...

Ќе се врши дератизацијата во регионите каде се појави болеста туларемија

Ирис - 17.03.2015

Земјоделците и фармерите од Овчеполието не паметат кога е извршена дератизација против глодарите, на земјоделското земјиште од страна на државата. Од страна на Министерството за земјоделство имаше најави дека акцијата ќе се спроведе во јануари, по ...

ЛДП: Туларемијата се шири здравствените власти не преземаат ништо

+инфо - 17.03.2015

Либерално-демократската партија (ЛДП), по втор пат, јавно го повикува Министерството за здравство да преземе итни мерки и активности против опасната туларемија. Maкедонија е под закана од епидемија на туларемија,велат од ЛДП, а Министерството за ...

Нов случај на туларемија во Македонија

Канал5 - 17.03.2015

Жител на Лозово најверојатно се заразил од туларемија во селото Картманово во светиниколско. Тој е десеттиот пациент со туларемија на инфективната клиника. Двајца од десет случаи заразени со оваа болест се од светиниколскиот регион.

Итна дератизација и хлорирање за да се сопре туларемијата

+инфо - 17.03.2015

Итна дератизација (оставање отров за глодари) и дезинфекција е наредена денеска, во рамки на акцијата за спречување на ширењето на туларемијата, информираше Министерството за здравство. На состанок денеска Комисијата за заразни болести ги ...

Досега десетмина заболени од туларемија

А1 On - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

Опасност има, но до сега нема ниту еден заболен од туларемија

Орбис - 17.03.2015

На подрачјето на оние населени места кои што беа зафатени со поплавите постои опасност не само од туларемија туку и од други болести кои може да се јават и се карактеристични за во таква состојба.

Туларемијата зема се поголем замав

Фактор - 17.03.2015

Глувци шират зараза низ земјата – Досега регистрирани 9 случаи на туларемија. Последните 4 случаи се од Каратманово. Епидемиолозите на терен. Ги проверуваат домовите кај што живеат заболените да не има и други заразени.

Примена пациентка од Источна Македонија со туларемија на КАРИЛ - Докторите едвај ја спасиле

Сител - 17.03.2015

Лекари од скопските клиники едвај спасиле пациентка заразена со туларемија. Жената која била од село во Источна Македонија, на почетокот била хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести.

Нови три случаи туларемија во Македонија

Сител - 17.03.2015

Попладнево лабораториски се потврдени три нови случаи на туларемија. Двајца од новозаразените се од Лозово, а еден е од Велес, информираат од Центарот за јавно здравје. Со новите случаи заболени се 13 лица.

ВНИМАВАЈТЕ: Туларемијата зема замав, десетмина заболени - како да се заштитите?

Press24 - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

Досега десетмина заболени од туларемија

Република - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

Сител во Каратманово- жителите се пазат од заразата со туларемија

Сител - 17.03.2015

Водата во селото каратманово е забранета за пиење. По неколкуте случаи на заболени со туларемија, здравствените власти препорачаа да не се употребува водата од селските чешми. Дел од жителите велат дека подолг период не ја користеле оваа вода.

10-ти регистриран случај на туларемија- надлежните предлагаат мерки за заштита

Сител - 17.03.2015

Жител од Лозово кој денеска побарал помош на Инфективна клиника е десетиот случај со туларемија во земјата. Болеста лабораториски е потврдена и во Институтот за јавно здравје. Во моментот на болничко лекување е само една пациентка.

Пациентка со туларемија завршила на КАРИЛ – Лекарите едвај ја спасиле

Шеталиште - 17.03.2015

Лекари од скопските клиники едвај спасиле пациентка заразена со туларемија. Жената која била од село во Источна Македонија, на почетокот била хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести.

10 лица во Македонија се заразени со туларемија: Како да се заштите

еМагазин - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско, информираат од Министерството за здравство, кое ја следи ...

Пелагонија во паника: Сеуште не извршиле дезинфекција во поплавените подрачја

Шеталиште - 17.03.2015

По повеќе од месец и половина откако завршија поплавите сеуште немаат извршено дезинфекција и деразтизација, а по објавувањето на нови случаи на туларемија во државата, жителите на Пелагонија стравуваат за безбедноста на своето здравје.

Нов случај на туларемија во Македонија

Нетпрес - 17.03.2015

Жител на Лозово најверојатно се заразил од туларемија во селото Картманово во светиниколско. Тој е десеттиот пациент со туларемија на инфективната клиника. Двајца од десет случаи заразени со оваа болест се од светиниколскиот регион.

Цивилизациска катастрофа на 70 км од Скопје: Глувчешки живот во Каратманово

еМагазин - 17.03.2015

Седумдесет и двегодишната Лилјана Трајчевска од селото Каратманово, Општина Лозово, до пред неколку дена ја користела за пиење водата од селските чешми. Живее сама, трите ќерки и' се мажени, па не разбрала дека веќе со месеци водата е неисправна, не ...

Туларемија: Девет потврдени случаи, пет сомнителни

МРТ - 17.03.2015

Тим од десет епидемиолози вчера ги посетија домовите на заболените и зеле мостри од бунарите... Според Институт за јавно здравје во државава има девет потврдени случаи на туларемија, а сомнителни се уште пет.

Нема абер од дезинфекција на поплавените подрачја во Пелагонија

Sky - 17.03.2015

И по месец и половина од големите поплави во Пелагонија нема абер од дезинфекција и дератизација на загрозените подрачја. По објавувањето на нови случаи на туларемија во државата, жителите на Пелагонија стравуваат за безбедноста на своето здравје .

Кои се симптомите на туларемијата

еМагазин - 17.03.2015

Туларемијата e болест опасна за луѓето, чии носители се стаорци, зајаци, но и други диви и домашни животни. Туларемијата се пренесува преку директен контакт, односно допир со мртви животни кои се инфицирани, со каснување од инфициран крлеж, коњска ...

Уште 3 нови случаи на туларемија – досега заразени 13 лица

Вечер - 17.03.2015

Со новите случаи заболени се 13 лица. Најголемиот дел од новозаразените се од Источна Македонија,повеќето се од селото Каратманово во општина Лозово и од Светиниколско, а претходно случаи беа регистрирани и во околината на Скопје.

Досега 10 лица заболени од туларемија

Вечер - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден вчера,а заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

Досега десетмина заболени од туларемија

Денешен - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

Досега десетмина заболени од туларемија

Lider - 17.03.2015

Од јануари досега 10 лица во Македонија се заразени со туларемија. Десеттиот заболен е потврден денеска. Заболените се од скопско, од селото Каратманово во општина Лозово и од светиниколско.

Епидемиолози ги чешлаат домовите на заболените од туларемија

Телма - 16.03.2015

Откако Телма објави дека во велешко има седум случаи на заболени од туларемија, а официјално има податоци за само двајца, денеска тим од 10 епидемиолози од Институтот за Јавно здравје се на терен во општината Лозово и во моментов вршат проверка во ...

Нови случаи на туларемија

Телма - 16.03.2015

Во овчеполието регистрирани се пет случаи на заболени од туларемија , од кои четворица во Каратманово и едно лице во село Лозово. Ова го утврдија денеска епидемиолози од Институтот за јавно здравје-Скопје, Велес и од Свети Николе кои излегоа на ...

Епидемиолози вршат проверки во домовите на заболените од туларемија

Локално - 16.03.2015

Денеска тим од 10 епидемиолози од Институтот за Јавно здравје се на терен во општината Лозово и во моментов вршат проверка во домовите на мештаните каде живеат зболените. Туларемијата повеќе децении не е регистрирана во земјава, но Првите три случаи ...

Нови случаи на туларемија во Македонија

Алфа - 16.03.2015

Двајца од пациентите потекнуваат од селата Лозово и Каратманово блузи Свети Николе, а еден е од околината на Скопје. Туларемија се шири помеѓу населението. Три нови случаи се регистрирани во Институтот за јавно здравје.

Туларемија пред три месеци се појави во земјава

Тера - 16.03.2015

Туларемијата повеќе децении не е регистрирана во земјава, но првите три случаи се регистрирани пред три месеци во скопскиот регион. Пред три месеци фармерите и земјоделците од овој регион реагираа на наезадата од стаорци, кои им го уништија ...

Глувците шират зараза во Штипско

МК News - 16.03.2015

Oд туларемија се заразени неколку луѓе во селото Каратманово, во општина Лозово. Официјално станува збор за два случаи, но неофицијално има многу повеќе. Инаку во средината на февруари Институтот за јавно здравје соопшти дека добиле три пријави за ...

Шест нови случаи на туларемија

Канал5 - 16.03.2015

Новите шест случаи на туларемија, болест пренесена од глувци се од места каде не биле поплавени подрачја. Нема поврзаност помеѓу болните сите се од различни региони, заедничко е што сите виделе глувци и биле просторија каде престојувале и глувците.

Глувци шират зараза низ земјата – Досега 9 случаи на туларемија

Здравство24 - 16.03.2015

Туларемијата од скопско се прошири и во Лозово и светиниколско. Глувциите и стаорците досега заразија 9 лица. Последните 4 случаи се од Каратманово. Епидемиолозите на терен. Ги проверуваат домовите кај што живеат заболените да не има и други ...

Пет случаи на заразени од туларемија во овчеполието

Ирис - 16.03.2015

Во овчеполието регистрирани се пет случаи на заболени од туларемија, од кои четворица во Каратманово и едно лице во село Лозово. Ова го утврдија денеска епидемиолози од Институтот за јавно здравје - Скопје, Велес и од Свети Николе, кои излегоа на ...

Пациентка со туларемија завршила на КАРИЛ – Лекарите едвај ја спасиле

Здравство24 - 16.03.2015

Лекари од скопските клиники едвај спасиле пациентка заразена со туларемија. Жената која била од село во Источна Македонија, на почетокот била хоспитализирана на Клиниката за инфективни болести.

Шест нови случаи со туларемија – Внимавајте што јадете и каква вода пиете

Сител - 16.03.2015

Туларемијата од скопско се прошири и во Лозово и светиниколско. Глувциите и стаорците досега заразија 9 лица. Последните 4 случаи се од Каратманово. Епидемиолозите на терен. Ги проверуваат домовите кај што живеат заболените да не има и други ...

Туларемија: Нема регистриран случај во струмичкиот регион

МРТ - 16.03.2015

Официјално, засега се пријавени девет лица болни од туларемија од почетокот на годинава. Жителите на поплавените подрачја забележале поголемо присуство на глодари... Нема регистрирано случај од болеста туларемија во струмичкиот регион, информирраат ...

Шест нови случаи на туларемија

Sky - 16.03.2015

Шест нови случаи на туларемија официјално биле пријавени во Институтот за јавно здравје, а сите пациенти се во стабилна здравствена состојба. Во овчеполието регистрирани се пет случаи на заболени од туларемија, од кои четворица во Каратманово и едно ...

Туларемијата зема замав во Штипско

Lider - 16.03.2015

Oд туларемија се заразени неколку луѓе во селото Каратманово, во општина Лозово. Официјално станува збор за два случаи, но неофицијално има многу повеќе. Инаку во средината на февруари Институтот за јавно здравје соопшти дека добиле три пријави за ...