TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Колач од три состојки го освојува светот! (Видео)

Република - 13.11.2016

Никогаш полесно до вкусен десерт кој се топи во уста… Состојки: 250 гр искршено бело чоколадо 220 гр крем сирење 6 големи јајца Начин на подготовка: Сите намирници пред подготовката треба да бидат на собна температура.

Колач од 3 состојки кој го освои светот!

Пулс24 - 13.11.2016

Со само три состојки може да го направите колачот кој го освојува светот. Никогаш полесно до вкусен десерт кој се топи во уста… Состојки: 250 гр искршено бело чоколадо 220 гр крем сирење 6 големи јајца Начин на подготовка: Сите намирници пред ...

Произведено првото чоколадо кое ги намалува менструалните болки

Мама365 - 12.11.2016

Швајцарската компанија “Chocolate with Love” тврди дека го произвела првото билно чоколадо наменето исклучиво за дамите кои ги измачуваат неподносливи менструални болки. Овој сладок десерт содржи повеќе од седумнаесет различни билки од швајцарските ...

ВИДЕО: Чоколаден мус кој ќе го направи и почетник

Gotvi.mk - 12.11.2016

Неверојатно вкусно, чоколадно и кремасто, а многу брзо и евтино. Ви нудиме да го погледнете ова видео за десерт од соништата. Овој мус ќе го направи и почетник во ...

ОВОШНА ФАНТАЗИЈА: Неодолив колач со кокос и малини

Gotvi.mk - 12.11.2016

Слатко уживање на кое нема да му одолеете… Состојки за кора: 1 1/2 шолја лешници 1 лажица какао 2 лажици вода мед Состојки за фил: 1 1/2 шолји несолени индиски ореви 1/2 шолја кокосово брашно лимонов сок 3 лажици јаворов сируп 3/4 шолји кокосово ...

Чоколаден мус (посно, хроно)

Мои рецепти - 11.11.2016

Екстра чоколаден мус... Подготовка Авокадото го сечеме на половина, му ја отстрануваме семката и меснатиот дел го вадиме со лажиче. Може и да ја излупиме кората, кој како си знае го прави ова.

Мини чоколатца со порака – „Чоколатца за секоја прилика“

МакМода - 11.11.2016

Љубов испишана со чоколада, најубавата љубовна порака, најубавите мисли и желби, најубавите зборови послатки од било кога. Секоја наша убава желба и љубов сега можеме да ја испишеме на милион коцки слатки чоколада.

Новиот дизајн на Тоблероне не е тоа што очекувате

ЗаЗабава - 10.11.2016

Нема некој што барем не ги пробал овие превкусни триаголници што не' потсетуваат на убавите и слатки моменти од детството. Затоа и разбирливо е незадоволството од новиот дизајн на чоколадата Тоблероне кој фирмата што го произведува, "Mondelez ...

Жени, посегнете по чоколадото кое што ја намалува менструалната болка

Идивиди - 10.11.2016

Не е тајна дека чоколадото помага за време на ПМС периодот кој го искусуваат девојките и жените пред да добијат менструален циклус. Овој пат еден Швајцарски произведувач на чоколада, изгледа го откри „најслаткиот лек“.

Направете домашно чоколадо

Gotvi.mk - 10.11.2016

За сите љубители на чоколадо, ова е евтин и брз десерт за домашно чоколадно уживање. Состојки: ¼ шолји какао ¼ шолји кокосово масло ¼ шолји јаворов сируп морска сол Подготовка: Се става какаото во сад и се додава кокосовото масло и сирупот, па солта.

Новиот дизајн на Тоблероне не е тоа што очекувате

Среќа.mk - 10.11.2016

Затоа и разбирливо е незадоволството од новиот дизајн на чоколадата Тоблероне кој фирмата што го произведува, “Mondelez International”, го претстави заедно со официјалната изјава за причините за оваа промена.

Славното „Тоблероне“ ја смени својата форма

Хитпортал - 09.11.2016

Тоблероне е чоколадото кое го обожаваме поради вкусот, а го препознаваме по формата на триаголник. Но, швајцарската фарбика која го произведува чоколадото, „Mondelez International“, после долги години реши да го промени излгледот на Тоблероне.

Произведена прва чоколада против менструални болки

+инфо - 09.11.2016

Изумена е чоколада, специјално наменета за жените, која ги ублажува менструалните болки, а ја изумил маж! Милиони жени низ светот конечно можат да здивнат. Изумена е чоколада, специјално наменета за жените, која ги ублажува менструалните болки, а ја ...

Љубителите на „тоблероне“ си ги бараат назад старите триаголници

+инфо - 09.11.2016

Компанијата се правда со зголемување на цената на суровините, па поради тоа е приморана да ја намали грамажата и да ја зголеми цената Одлуката на компанијата „Монделез интернејшнл“ да го зголеми просторот помеѓу познатите триаголници на чоколадата ...

Сите се лути затоа што Тоблероне ја смени својата форма

Црнобело - 09.11.2016

Тоблероне е чоколадото кое го обожаваме заради вкусот, но и формата - залепени триаголници. Деновиве се прошири тажна вест - Швајцарската фарбика која го произведува чоколадото, Mondelez International, морала да одбере дали ќе ги проретчи ...

Британците незадоволни заради намалувањето на грамажата на Тоблероне

Денар - 09.11.2016

Произведувачот на швајцарското чоколадо Тоблероне ги зголеми растојанијата меѓу добро познатите триаголници на оваа чоколада, со цел да ја намали тежината и да ги задржи пониските цени во некои дисконти во Велика Британија, што наиде на негодување ...

Произведена прва чоколада против менструални болки

Lider - 09.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

Тоблероне ги налути сладокусците

Lider - 09.11.2016

Познатата чоколада Тоблероне ќе го промени изгледот и грамажата, но цената ќе и остане иста. Компанијата се правда, а потрошувачите не се баш среќни поради оваа вест. Монделез, компанијата производител на познатата чоколада решила да го зголеми ...

Измислена е првата чоколада против менструални болки

ЗаЗабава - 08.11.2016

На радост на милиони жени, измислена е првата чоколада против менструални болки, а да биде уште поинтересно, измислена е од страна на маж. Швајцарскиот производител на чоколадо, Марк Вилмер, ја создаде оваа чоколада со има Фрауенмонд.

Произведена прва чоколада против менструални болки

А1 On - 08.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

Новиот изглед на Toblerone ги налути љубителите на чоколадото

Кајгана - 08.11.2016

Популарното чоколадо Toblerone доби нов изглед, а љубителите на чоколадото не се среќни со таквата промена. Компанијата Mondelez реши да ги направи измените за да ја намали тежината на производот, но и да ја задржи постоечката цена.

Вратете ги „Тоблероне“ триаголниците!

Fashionel - 08.11.2016

Додека цела Америка бруи за денешните избори, Британците од друга страна се вознемирени од новиот изглед на легендарната чоколада „Тоблероне“. Одлуката на компанијата „Моделез интернешнал“ да го зголеми просторот помеѓу добропознатите триаголници ги ...

Произведена прва чоколада против менструални болки

Курир - 08.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

Произведена прва чоколада против менструални болки

Сител - 08.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

ГО ИЗМИСЛИ МАЖ: Специјално чоколадо што ги намалува менструалните болки

Телеграф - 08.11.2016

Чоколадото содржи 17 различни швајцарски планински билки, кои во комбинација со какаото го подобруваат расположението и смируваат Милиони жени во светот ќе бидат воодушевени од новото чоколадо специјално наменето за понежниот пол бидејќи ги намалува ...

БРЗО И ЕДНОСТАВНО: Рецепт за вкусно домашно чоколадо

Gotvi.mk - 08.11.2016

Постои ли нешто подобро од вашето омилено чоколадо? Постои, тоа е домашното чоколадо, кое е вкусно и здраво! Потребни ви се само 15 минути за да го направите… Состојки: 1/2 шолја какао во прав 1/3 шолја кокосово масло 1/4 шолја јаворов сируп ...

Чоколаден чизкејк од 3 состојки!

Gotvi.mk - 08.11.2016

Вкусен чоколаден колач кој се топи во уста. Едноставен за подготовка, а со неверојатен вкус! Состојки: 4 јајца 150 гр темно чоколадо 150 гр крем сирење Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 170 степени. Одвојте ги жолчките од белките.

„ТОБЛЕРОНЕ“ ГО МЕНУВА ИЗГЛЕДОТ: Гневот кај љубителите на чоколадото не стивнува (ФОТО)

Телеграф - 08.11.2016

Една од најпознатите чоколади на светот, ќе доживее промена на изгледот Компанијата која го произведува „Тоблероне“ за британскиот пазар, реши да го промени изгледот на чоколадото и со тоа на себе го навлече гневот на неговите љубители.

Произведена прва чоколада против менструални болки

Локално - 08.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

[РЕЦЕПТ] Чизкејк со три состојки

Локално - 08.11.2016

Состојки: 3 јајца 120 г крем сирење 125 г бело чоколадо Подготовка: Поделете ги белките од жолчките. Потоа ставете ги во фрижидер за неколку минути белките. Во тоа време растопете го чоколадото во водена бања.

Произведено чоколадо против менструални болки

Вечер - 08.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

Мандарини во чоколадна глазура - предлог за поинакви овошни залчиња кои ќе ги обожавате!

Скопје инфо - 08.11.2016

Состојки: 5 мандарини 200g црно чоколадо Путер Кокосово брашно Подготовка: На една тава наместете хартија за печење. Излупете ги мандарини на парчиња и добро исчистете ги. На пареа растопете го чоколадото.

Го проретчија тоблеронето!

Оff.net - 08.11.2016

Во свет во кој Кардашиани се ѕвезди, Јелена Карлеуша оценува гласови а Америка бира меѓу Хилари и Трамп, само уште ова ни фалеше. Фановите на препознатливото чоколадо се ужасанти од одлуката на фабриката да ги проретчи триаголничињата.

Секојдневното јадење чоколадо ги подобрува мозочните функции

Македонија Денес - 08.11.2016

Добри вести за љубителите на чоколадо: јадењето на ова слатко задоволство според нови истражувања има позитивно дејство врз когнитивните перформанси. Објавено во Appetite журналот, истражувачите користеле податоци собрани од 968 луѓе на возраст ...

Жените пресреќни, оваа чоколада ги намалува менструалните болки

Press24 - 08.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

Британците незадоволни заради намалувањето на грамажата на Тоблероне

Макфакс - 08.11.2016

Произведувачот на швајцарското чоколадо Тоблероне ги зголеми растојанијата меѓу добро познатите триаголници на оваа чоколада, со цел да ја намали тежината и да ги задржи пониските цени во некои дисконти во Велика Британија, што наиде на негодување ...

Брегзит го смени и обликот на слаткото „Toblerone“, купувачите бесни!

Фактор - 08.11.2016

Еден од најпрепознатливите чоколадни десерти во светот - Toblerone, веќе се произведува со нова форма во Велика Британија. Триаголна форма на чоколадото се запазува, но „врвовите“ ќе бидат помалку.

Тоблероне ги „стопи“ врвовите и го навлече гневот на љубителите на чоколадо

Позитив.мк - 08.11.2016

Препознатливото чоколадо Тоблероне го промени обликот по одлуката која ја донесе американската компанија Монделез Интернешнл и со тоа веднаш го навлече гневот на купувачите кои беснеат на социјалните мрежи.

Создадено „смирувачко“ чоколадо за жени

Стандард - 08.11.2016

Швајцарски експерти создадоа чоколадо, кое ја олеснува менструалниот болка. Frauenmond чие име приближно значи „Женска месечина“, е создадено од страна на компанијата „Chocolate with Lovе“.

Произведена прва чоколада против менструални болки

еМагазин - 08.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

Најшокантната вест за денес! Тоблероне повеќе не изгледа вака!

Пулс24 - 08.11.2016

Производителот на швајцарското чоколадо Тоблероне, го зголемил растојанието измеѓу добро познатите триаголници на ова чоколадо, за да ја намали тежината и задржал пониски цени во некои дисконти во Велика Британија, што наишло до остри реакции од ...

Произведена прва чоколада против менструални болки

Телевизија Нова - 08.11.2016

Милиони жени ширум светот ќе бидат воодушевени од новата чоколада, специјално наменета за понежниот пол, која ги намалува менструалните болки. Инаку, чоколадата ја измисли маж. Станува збор за Швајцарецот Марк Вилмер.

Направете си вкусно и здраво чоколадо во домашни услови

Fashionel - 07.11.2016

Пред некој ден ви претставивме рецепт за најубавото топло чоколадо за оваа студена сезона, па и денеска продолжуваме во сличен стил. Веруваме дека нема човек на планетава што не сака чоколадо, а уште ако истото е домашно и навистина здраво, тогаш ...

Ново швајцарско чоколадо за намалување на менструални болки...

Н.Македонија - 07.11.2016

Ново швајцарско чоколадо за намалување на менструални болки Швајцарски произведувач на чоколади тврди дека направил чоколадо кое помага за намалување на менструалните болки. Чоколадото, наречено „Фреунмонд“ кое во превод значи „месечината на жената“ ...

(ВИДЕО) СЈАЈНА ВЕСТ ЗА ЖЕНИТЕ – Стигна чоколада која ги лечи менструалните грчеви

Репортер - 07.11.2016

Швајцарецот Марк Видмен тврди дека направил чоколада која не само што ги намалува менструалните грчеви кај жените, туку и го подигнува расположението за време на ПМС: Се работи за чоколада под името Frauenmond, што во превод значи „женски месец“, ...

Браво, браво, браво…Швајцарец направил чоколадо против менструални болки!

Македонија Денес - 07.11.2016

Маж од Швајцарија по име Марк Видмер со години се занимава со производство на чоколади, а сега на пазарот лансираше нешто невидено, но прекрасно! Имено, цели три години Марк работел на осмислување на чоколадо кое на жените ќе им ги ублажи ...