TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сириската опозиција потпиша начелна спогодба за обединување

24 Вести - 11.11.2012

Сириските опозициски групи потпишаа начелна спогодба за формирање нова коалиција на силите кои војуваат за соборување на режимот на претседателот Башар ал Асад, сооошти делегат од преговорите во ...

Сириската опозиција потпиша начелна спогодба за обединување

Алфа - 11.11.2012

Сириските опозициски групи потпишаа начелна спогодба за формирање нова коалиција на силите кои војуваат за соборување на режимот на претседателот Башар ал Асад, сооошти делегат од преговорите во ...

Сириската опозиција потпиша договор за нова коалиција

Хајд Парк - 11.11.2012

Сириските опозициски групи потпишаа во неделата иницијален договор за основање нови коалициски сили кои се борат против армијата на владата на претседателот Башар ал-Асад, соопштија за агенциите ...

Сириската опозиција потпиша договор за нова коалиција

Макфакс - 11.11.2012

Сириските опозициски групи потпишаа во неделата иницијален договор за основање нови коалициски сили кои се борат против армијата на владата на претседателот Башар ал-Асад, соопштија за агенциите ...

Умерен исламист лидер на сириската опозициска коалиција

Макфакс - 11.11.2012

Умерениот исламист, Ахамад Моаз ал-Хатиб, поранешен имам, избран во неделата доцна навечер во катарската престолнина Доха за претседател на новата коалиција која го обединува повеќето сириски ...

Разговори за обединување на сириjската опозиција

Р.С.Европа - 10.11.2012

Се очекува денеска сириската опозиција да ги продолжи разговорите во Катар околу формирањето нова опозициска организација поддржана од Запад која ќе ја интензивира борбата против режимот на ...

Сириската опозиција се обединува

Дневник - 10.11.2012

Националната иницијатива, која се состана во Kатар, сака да ги спои различните милитантни и политички групи и да формира достојна алтернатива за владата на Асад со поддршка и од Западот Сирискиот ...

Асад: Ердоган се смета за калиф и кон Сирија гледа со очите на колонизатор

24 Вести - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската телевизија на англиски јазик ...

Асад: во Сирија нема граѓанска војна

Р.С.Европа - 09.11.2012

Сиријскиот претседател Башар ал Асад изјави дека одлуката за неговата иднина може да биде донесена само на избори и предупреди од долготраен судир со бунтовниците во земјата.

Ал Асад: Ќе живеам и ќе умрам во Сирија!

МКД - 09.11.2012

Сирискиот претседател Башар Ал Асад ги отфрлил повиците да ја напушти земјата и порачал дека сака да „живее или да умре во Сирија“.

Асад: Ердоган се смета за калиф

Алфа - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската телевизија на англиски јазик ...

Асад: Ердоган се смета за калиф

А1 On - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската телевизија на англиски јазик ...

Асад: Ердоган се смета за калиф

+инфо - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската телевизија на англиски јазик ...

Асад: Ердоган се смета за калиф и кон Сирија гледа со очите на колонизатор

Сител - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската телевизија на англиски јазик ...

Асад: Во Сирија нема граѓанска војна

Сител - 09.11.2012

Единствено народот на Сирија може да одлучи дали претседателот ќе остане на функцијата или ќе се повлече, изјави шефот на сириската држава Башар ал Асад во интервју за руската телевизија, која ...

Асад: Ердоган се смета за калиф и кон Сирија гледа со очите на колонизатор

МРТ - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската телевизија на англиски јазик ...

Асад: Јас не сум марионета на Западот, живеам и ќе умрам во Сирија

Вечер - 09.11.2012

Ние сме последното упориште на секуларизмот, стабилноста и соживотот во регионот, изјави Асад Сирискиот претседател Башар ал-Асад изјави дека нема намера да ја напушти земјата во која речиси 20 ...

Асад: Во Сирија нема граѓанска војна

МРТ - 09.11.2012

Единствено народот на Сирија може да одлучи дали претседателот ќе остане на функцијата или ќе се повлече, изјави шефот на сириската држава Башар ал Асад во интервју за руската телевизија, која ...

Асад: Ердоган кон Сирија гледа со очите на колонизатор

Курир - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската телевизија на англиски јазик ...

Асад: Ердоган кон Сирија гледа со очите на колонизатор

Press24 - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави во интервју сирискиот претседател Башар ал Асад.

Асад: Во Сирија нема граѓанска војна

Курир - 09.11.2012

Шефот на сириската држава Башар ал Асад изјави дека единствено народот на Сирија може да одлучи дали претседателот ќе остане на функцијата или ќе се повлече.

Асад - Нема граѓанска војна, туку поттикнување на бунтовниците од странство

Таратур - 09.11.2012

Сирискиот претседател Башар Асад изјави дека само гласачите можат да одлучат за неговата иднина и предупреди за опасност од подолг конфликт со бунтовниците.

Асад: Ердоган кон Сирија гледа со очи на колонизатор

Денешен - 09.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју за руската телевизија на англиски јазик „Russia Tudey“ изјави дека турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со ...

Асад - Нема граѓанска војна, туку поттикнување на бунтовниците од странство

Inpress - 09.11.2012

Дамаск, 9. ноември 2012 (ИНПРЕС) Сирискиот претседател Башар Асад изјави дека само гласачките можат да одлучат за неговата иднина и предупреди за опасност од подолг конфликт со бунтовниците.

Асад: Нема граѓанска војна во Сирија

Денешен - 09.11.2012

Единствено народот на Сирија може да одлучи дали претседателот ќе остане на функцијата или ќе се повлече, изјави шефот на сириската држава Башар ал Асад во интервју за руската телевизија, која ...

Асад: Ердоган кон Сирија гледа со очите на колонизатор

Maxim - 09.11.2012

Турскиот премиер се смета за калиф и за нов османлиски султан и на Сирија гледа со очите на колонизатор, изјави во интервју сирискиот претседател Башар ал Асад.

Асад со предупредување до светот

Р.С.Европа - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад во интервју објавено интернет страницата „Русија денес“ изјави дека се сомнева оти западните земји ќе преземат воена акција врз Сирија.

Асад: ќе живеам и ќе умрам во Сирија

Телма - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека нема намера да ја напушти Сирија, по шпекулациите дека би можел да добие азил на Запад во замена за повлекување од власта..

Турција нема да војува со Сирија

Н.Македонија - 08.11.2012

Турција апсолутно нема никаква немера да завојува со Сирија, изјави денеска претседателот Абдула Ѓул, пренесува агенцијата Анадолија -Граѓанската војна во Сирија, за жал, продолжува.

Ќе живеам и ќе умрам само во Сирија

Идивиди - 08.11.2012

Дамаск, 8 ноември 2012 (МИА) - Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека нема намера да ја напушти Сирија, по шпекулациите дека би можел да добие азил на Запад во замена за повлекување од ...

Ќе живеам и ќе умрам само во Сирија, изјави претседателот Башар ал Асад

Дневник - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека нема намера да ја напушти Сирија, по шпекулациите дека би можел да добие азил на Запад во замена за повлекување од власта, пренесува Б92.

Асад: Јас сум Сириец, живеам и ќе умрам во Сирија

А1 On - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад го одби повиците да ја напушти земјата и рече дека сака да живее и да умре во Сирија. Не сум марионета на Западот.

Aсад сака да умре во Сирија

+инфо - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад го одби повиците да ја напушти земјата и рече дека сака да живее и да умре во Сирија. Не сум марионета на Западот.

Ѓул: Турција нема намера да влезе во војна со Сирија

Сител - 08.11.2012

Турција апсолутно нема никаква немера да завојува со Сирија, изјави денеска претседателот Абдула Ѓул, пренесува агенцијата Анадолија. -Граѓанската војна во Сирија, за жал, продолжува.

Ќе живеам и ќе умрам само во Сирија, изјави претседателот Башар ал Асад

Сител - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека нема намера да ја напушти Сирија, по шпекулациите дека би можел да добие азил на Запад во замена за повлекување од власта, пренесува Б92.

Турција нема намера да влезе во војна со Сирија, изјави Абдула Ѓул

МРТ - 08.11.2012

Турција апсолутно нема никаква немера да завојува со Сирија, изјави денеска претседателот Абдула Ѓул, пренесува агенцијата Анадолија. -Граѓанската војна во Сирија, за жал, продолжува.

Ќе живеам и ќе умрам само во Сирија, изјави претседателот Башар ал Асад

МРТ - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека нема намера да ја напушти Сирија, по шпекулациите дека би можел да добие азил на Запад во замена за повлекување од власта, пренесува Б92.

Асад: Живеам и ќе умрам во Сирија

Точка - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад го одбил повиците да ја напушти земјата и рекол дека сака да “живее и да умре во Сирија“. “Не сум марионета на Западот...

Ѓул: Турција нема намера да влезе во војна со Сирија

Курир - 08.11.2012

Турција апсолутно нема никаква немера да завојува со Сирија, изјави денеска претседателот Абдула Ѓул, пренесува агенцијата Анадолија. -Граѓанската војна во Сирија, за жал, продолжува.

Турција нема намера да војува со Сирија

Press24 - 08.11.2012

Турција апсолутно нема никаква немера да завојува со Сирија, изјави денеска претседателот Абдула Ѓул. -Граѓанската војна во Сирија, за жал, продолжува.

Асад: Живеам и ќе умрам во Сирија

Нетпрес - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад го одбил повиците да ја напушти земјата и рекол дека сака да “живее и да умре во Сирија“. “Не сум марионета на Западот...

Асад: Ќе живеам и ќе умрам во Сирија!

Press24 - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека нема намера да ја напушти Сирија. Неговата изјава доаѓа по шпекулациите дека би можел да добие азил на Запад во замена за повлекување од власта.

Ал Асад: Ќе живеам и ќе умрам само во Сирија

Курир - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека нема намера да ја напушти Сирија, по шпекулациите дека би можел да добие азил на Запад во замена за повлекување од власта, пренесува Б92.

Турција нема намера да влезе во војна со Сирија

Денешен - 08.11.2012

Турција апсолутно нема никаква немера да завојува со Сирија, изјави денеска претседателот Абдула Ѓул, пренесува агенцијата Анадолија. -Граѓанската војна во Сирија, за жал, продолжува.

Сирискиот претседател оди по стапките на Гадафи

Денешен - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад оди по стапките на Моамер Гадафи. Тој изјави дека не ја напуште Сирија, дека во неа се родил и во неа ќе умре. Не сум марионета на Западот.

Турција нема намера да војува со Сирија

Maxim - 08.11.2012

Турција апсолутно нема никаква немера да завојува со Сирија, изјави денеска претседателот Абдула Ѓул -Граѓанската војна во Сирија, за жал, продолжува.

Асад: Ќе живеам и ќе умрам во Сирија

Maxim - 08.11.2012

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека нема намера да ја напушти Сирија. Неговата изјава доаѓа по шпекулациите дека би можел да добие азил на Запад во замена за повлекување од власта.

Камерон се залага за егзил за Асад

Deutsche Welle - 07.11.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон смета дека на сирискиот претседател Башар ал-Асад би можело да му се понуди егзил и да му биде ветено дека нема биде затворен, доколку се повлече од функцијата.

Камерон: На Асад му е обезбеден излез од земјата, доколку сопре крвопролевањето

МКД - 07.11.2012

Премиерот на Велика Британија Дејвид Камерон вчера изјавил дека на претседателот на Сирија Башар Ал Асад би можело да му се дозволи безбеден излез од земјата доколку со тоа би се гарантирало ...

Велика Британија ќе „отвори дијалог“ со сириската опозиција

Алфа - 07.11.2012

Велика Британија ќе отвори дијалог со опозицијата на Сирија која настојува да го собори режимот на претседателот Башир ал Асад, соопшти денеска Даунинг стрит 10.

Сирија: Испалени проектили кон палатата на Асад

А1 On - 07.11.2012

Сириските бунтовници испалија проектили кон палатата на претседателот Башар ал-Асад во Дамаск. Проектилите на погодија населбата во близина и усмртија тројца луѓе.

Велика Британија ќе „отвори дијалог“ со сириската опозиција

Сител - 07.11.2012

Велика Британија ќе отвори дијалог со опозицијата на Сирија која настојува да го собори режимот на претседателот Башир ал Асад, соопшти денеска Даунинг стрит 10.

Велика Британија ќе отвори дијалог со Сирија

Press24 - 07.11.2012

Велика Британија ќе отвори дијалог со опозицијата на Сирија која настојува да го собори режимот на претседателот Башир ал Асад.

Велика Британија ќе „отвори дијалог“ со опозицијата во Сирија

Денешен - 07.11.2012

„Даунинг стрит 10“ денеска соопшти дека Велика Британија ќе отвори дијалог со опозицијата на Сирија која настојува да го собори режимот на претседателот Башир ал Асад.

Велика Британија ќе отвори дијалог со Сирија

Maxim - 07.11.2012

Велика Британија ќе отвори дијалог со опозицијата на Сирија која настојува да го собори режимот на претседателот Башир ал Асад.

Брахими предупреди дека Сирија може да се претвори во нова Сомалија

24 Вести - 06.11.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и на Арапската лига за Сирија, Лахдар Брахими предупреди дека Сирија може да се претвори во нова Сомалија.

Камерон ќе му даде безбеден излез на Асад ако побара

Р.С.Европа - 06.11.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон ќе се согласи да му обезбеди безбеден премин надвор од Сирија на претседателот Башар ал Асад доколку се согласи за прекин на крвопролевањето во земјата.

Сирија може да се претвори во нова Сомалија

Алфа - 06.11.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и на Арапската лига за Сирија, Лахдар Брахими предупреди дека Сирија може да се претвори во нова Сомалија.

Камерон му нуди имунитет за сиријскиот претседател

Алфа - 06.11.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон вели дека претседателот на Сирија, Башар ал Асад може да добие сигурен излез од земјата и имутитет, ако тоа ги прекине судирите во земјата.

Брахими предупреди дека Сирија може да се претвори во нова Сомалија

Сител - 06.11.2012

Специјалниот претставник на Обединетите нации и на Арапската лига за Сирија, Лахдар Брахими предупреди дека Сирија може да се претвори во нова Сомалија.

Камерон: Можен излез за Асад ако тоа значи крај на судирите

Сител - 06.11.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон изјави денеска дека на сирискиот претседател Башар ал-Асад би можел да му се овозможи безбеден излез од Сирија и имунитет од кривично гонење доколку тоа би значело ...

Камерон: На Асад да му се овозможи излез од Сирија

Нетпрес - 06.11.2012

Британскиот премиер Дејвид Камерон рекол дека на сирискиот претседател Башар ал Асад би можело да му се овозможи излез од земјата, доколку биде загарантирано окончување на војната.

Брахими: Сирија може да стане нова Сомалија

Денешен - 06.11.2012

Лахдар Брахими, специјалниот претставник на Оединетите нации и на Арапската лига за Сирија предупреди дека земјата може да се претвори во нова Сомалија.

Брахими повикува за резолуција во СБ на ОН за Сирија

МРТ - 05.11.2012

Специјалниот пратеник на ОН и Арапската лига за Сирија Лахдар Брахими повика за резолуција на Советот за безбедност на ОН за Сирија, која ќе се заснова врз декларацијата од 30 јуни, донесена во ...

Курдите преминуваат на страната на Асад: не ги поднесуваат исламистичките бунтовници

Вечер - 05.11.2012

Москва и доставува оружје на Сирија согласно договори од советско време и тоа се испораките за одбранбени цели, а не за да го поддржат претседателот Башар ал Асад, изјави Сергеј Лавров Во главниот ...