TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Попоски: Поголема комуникација ќе ја зголеми довербата меѓу соседите

Дневник - 06.11.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска му возврати на неговиот бугарски колега Николај Младенов, дека само зголемена комуникација на министерско или друго политичко ниво може да го ...

Пред историчарите, да се договорат политичарите

Дневник - 06.11.2012

Македонија предлага експерти од двете земји да ги разгледаат историјата и аргументите за лошиот третман на бугарските споменици во земјава Жана П.

Попоски очекува поголема комуникација со Бугарија

Deutsche Welle - 05.11.2012

Шефот на македонската дипломатија вели дека зачестената комуникација со источниот сосед може да ги зголеми довербата и соработката. Бугарија бара измени во школските учебници.

Попоски: Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба

Р.С.Европа - 05.11.2012

Зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба меѓу Македонија и Бугарија, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски ...

Бугарите бараат нови учебници по историја и обвинуваат за автономија

МКД - 05.11.2012

Попоски и Младенов Од Бугарија пристигнуваат нови предлози и закани за подобрување на меѓусебните односи со Македонија. Николај Младенов , шефот на бугарската дипломатија, предлага ревидирање на ...

Попоски - Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба

Утрински - 05.11.2012

Шефот на македонската дипломатија денеска имаше средба со почесните конзули на странски земји во Република Македонија Зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само ...

Младенов: Антибугарската кампања мора да запре

Дневник - 05.11.2012

Соседите сметаат на нашата поддршка за приклучување кон ЕУ, но јасно е дека до декември не можат од учебниците да ги исфрлат лекциите во кои Бугарија ја окупирала Пиринска Македонија, објаснува шефот ...

Младенов: Иднината на Македонија е во ЕУ

А1 On - 05.11.2012

Иднината на Македонија е во ЕУ, но проблемите меѓу нашите две земји прво мора да бидат испеглани, вели шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов.

Младенов: Иднината на Македонија е во ЕУ, но прво да се ревидираат македонските учебници по историја

Капитал - 05.11.2012

Убеден сум дека иднината на Македонија е во ЕУ, но проблемите меѓу нашите две земји прво мора да бидат испеглани, изјави бугарскиот министер за надворешни работи, Николај Младенов, во интервју за ...

На Николај Младенов му пречат учебниците по историја

Н.Македонија - 05.11.2012

Бугарскиот министер за надворешни прашања, Николај Младенов и јавно побара Македонија да ги смени учебниците по историја, во кои му пречело тоа што пишувало дека Бугарија ја окупирала Пиринска ...

Поголемата комуникација може да ја зголеми довербата

Идивиди - 05.11.2012

Скопје, 5 ноември 2012 (МИА) - Зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба и можностите за уште поголема соработка меѓу државите ...

Попоски: Поголема комуникација ќе ја зголеми довербата меѓу соседите

А1 On - 05.11.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска му возврати на неговиот бугарски колега Николај Младенов, дека само зголемена комуникација на министерско или друго политичко ниво може да го ...

Политичарите да комуницираат, историчарите за историјата

Алфа - 05.11.2012

Шефот на македонската дипломатија не сака да навлегува во суштинска дебата со бугарскиот колега Младенов во однос на неговото барање, прв чекор кон подобрување на односите меѓу двете држави да биде ...

Услов од Младенов: Да се корегираат учебниците по историја

+инфо - 05.11.2012

Само преку взаемно разбирање за чувствителните прашања можат Македонија и Бугарија да ги поодбрат билатералните односи, изјавил бугарскиот министер за надворешни прашања, Николај Младенов, во ...

Попоски: Поголема комуникација ќе ја зголеми довербата меѓу соседите

+инфо - 05.11.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска му возврати на неговиот бугарски колега Николај Младенов, дека само зголемена комуникација на министерско или друго политичко ниво може да го ...

Бугарија бара да ги корегираме учебниците по историја

Кирилица - 05.11.2012

Бугарија бара да ги корегираме учебниците по историја Убеден сум дека иднината на Македонија е во ЕУ, но проблемите меѓу нашите две земји прво мора да бидат испеглани, вели шефот на бугарската ...

Попоски: Поголемата комуникација со Бугарија може да ја зголеми довербата

Либертас - 05.11.2012

- Доколку говориме за добрососедство првата работа на која помислуваме е искреноста, отвореноста, отворената комуникација.

Попоски: Со поголема комуникација до зголемена доверба меѓу соседите

Сител - 05.11.2012

Зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба и можностите за уште поголема соработка меѓу државите соседи, изјави министерот за ...

Бугарите бараат нови учебници по историја

Сител - 05.11.2012

Од Бугарија пристигнуваат нови предлози и закани за подобрување на меѓусебните односи со Македонија. Николај Младенов, шефот на бугарската дипломатија, предлага ревидирање на учебниците по историја, ...

Поповски нуди разговор, Младенов не сака- бара да ги смениме книгите по историја

Канал5 - 05.11.2012

Немало никаква штета ако Никола Попоски повторно се види со бугарскиот колега Николај Младенов. Министерот за надворешни работи му возвраќа на негативниот одговор на својот бугарски колега да дојде ...

Попоски до Младенов: Да ја оставиме историјата во минатото

Сител - 05.11.2012

Историјата да им ја оставиме на историчарите. Шефот на Македонската дипломатија со јасен став по изјавата на неговиот бугарски колега дека Македонија треба да ги менува учебниците по историја.

Поголемата комуникација може да ја зголеми довербата и соработката меѓу соседите

МРТ - 05.11.2012

Зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба и можностите за уште поголема соработка меѓу државите соседи, изјави министерот за ...

Попоски: Историјата да им ја оставиме на историчарите

Вечер - 05.11.2012

Тој вели дека зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба и можностите за уште поголема соработка меѓу државите соседи Бугарскиот ...

Попоски бара почеста комуникација со Софија за поголема доверба

Точка - 05.11.2012

Зголемена комуникација може само да го зголеми нивото на доверба меѓу Македонија и Бугарија и да ги зголеми можностите за уште поголема соработка во иднина, смета министерот за надворешни работи ...

Иднината на Македонија е во ЕУ, но мора да ги испегламе проблемите

Пулс24 - 05.11.2012

Убеден сум дека иднината на Македонија е во ЕУ, но проблемите меѓу нашите две земји прво мора да бидат испеглани, вели шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов, коментирајќи ги односите меѓу ...

Младенов: Иднината на Македонија е во ЕУ

Sky - 05.11.2012

Иднината на Македонија е во ЕУ, но проблемите меѓу нашите две земји прво мора да бидат испеглани, вели шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов.

Младенов: Ако Македонија сака иднина во ЕУ прво мора да ги испегла односите со Бугарија

Press24 - 05.11.2012

Шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов вели дека е убеден дека иднината на Македонија е во ЕУ,но сепак според него Македонија прво треба да ги испегла односите со Бугарија.

Попоски му одговори на Малденов: Историјата оставете им ја на историчарите

Press24 - 05.11.2012

„Јас веќе го кажав мојот став по ова прашање. Историјата треба да им ја оставиме на историчарите и да се посветиме на градење добрососедски односи во иднината“ - изјави министерот Попоски Историјата ...

Попоски: Поголемата комуникација може да ја зголеми довербата

еВести - 05.11.2012

Зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба и можностите за уште поголема соработка меѓу државите соседи, изјави министерот за ...

Попоски: Со поголема комуникација до зголемена доверба меѓу соседите

Курир - 05.11.2012

Зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба и можностите за уште поголема соработка меѓу државите соседи, изјави министерот за ...

Попоски бара почеста комуникација со Софија за поголема доверба

Нетпрес - 05.11.2012

Зголемена комуникација може само да го зголеми нивото на доверба меѓу Македонија и Бугарија и да ги зголеми можностите за уште поголема соработка во иднина, смета министерот за надворешни работи ...

Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба

Пулс24 - 05.11.2012

Зголемена комуникација може само да го зголеми нивото на доверба меѓу Македонија и Бугарија и да ги зголеми можностите за уште поголема соработка во иднина.

Попоски: Потребна е поголема соработка помеѓу соседите

Sky - 05.11.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски истакна дека зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба и можностите за уште ...

Попоски: Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба

Хајд Парк - 05.11.2012

Зголемена комуникација може само да го зголеми нивото на доверба меѓу Македонија и Бугарија и да ги зголеми можностите за уште поголема соработка во иднина.

Младенов: Иднината на Македонија е во ЕУ, но мора да ги испегламе проблемите

Макфакс - 05.11.2012

Убеден сум дека иднината на Македонија е во ЕУ, но проблемите меѓу нашите две земји прво мора да бидат испеглани, вели шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов, коментирајќи ги односите меѓу ...

Попоски: Зголемена комуникација со Бугарија за поголема доверба

Макфакс - 05.11.2012

Зголемена комуникација може само да го зголеми нивото на доверба меѓу Македонија и Бугарија и да ги зголеми можностите за уште поголема соработка во иднина.

Попоски: Комуникацијата ги зголемува довербата и соработката меѓу соседите

Денешен - 05.11.2012

Mинистерот за надворешни работи Никола Попоски изјави дека зголемената комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба и можностите за уште ...

Попоски бара почеста комуникација со Софија за поголема доверба

Inpress - 05.11.2012

Скопје, 5. ноември 2012 (ИНПРЕС) Зголемена комуникација на министерско или кое било друго политичко ниво може само да го зголеми нивото на доверба меѓу Македонија и Бугарија, изјави министерот за ...

Младенов: Ако Македонија сака иднина во ЕУ прво мора да ги испегла односите со Бугарија

Maxim - 05.11.2012

Шефот на бугарската дипломатија Николај Младенов вели дека е убеден дека иднината на Македонија е во ЕУ,но сепак според него Македонија прво треба да ги испегла односите со Бугарија.

Попоски му одговори на Малденов: Историјата оставете им ја на историчарите

Maxim - 05.11.2012

„Јас веќе го кажав мојот став по ова прашање. Историјата треба да им ја оставиме на историчарите и да се посветиме на градење добрососедски односи во иднината“ - изјави министерот Попоски Историјата ...