TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Г20 вети посилен економски раст и поголема даночна транспарентност

Макфакс - 16.11.2014

Посилен економски развој, потранспарентна даночна политика, повеќе еднаквост меѓу мажите и жените и поголема енергетска сигурноста, се амбициозните планови кои и покрај тмурните економски прилики ги истакнаа земјите членки на Г20 на завршувањето на ...

Светските лидери уживаат мазејќи се со коали

Press24 - 16.11.2014

На самитот на лидерите на Г-20 изгледа не се зборуваше само за сериозни теми. На конференцијата имаше и „сеанси на мазење“, па така светските лидери можеа да уживаат „играјќи“ се со симпатични коали.

Г-20 ќе го зајакнуваат економскиот раст

Алсат-М - 16.11.2014

Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во ...

Лидерите ба Г-20 со план за засилување на економскиот раст

Р.С.Европа - 16.11.2014

Светските лидери на Самитот Г-20 во австралискиот град Бризбејн соопштија дека подготвиле план за зголемување на глобалниот раст за повеќе од два билиони долари до 2018 година, преку поттикнување на инвестиции во инфраструктурата и трговијата.

Самит на Г20 во Бризбејн, со акцент на економски теми

24 Вести - 15.11.2014

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) ќе се состанат денеска во австралискиот град Бризбејн, на дводневен самит, на кој ќе доминираат економските теми, но не е исклучена можноста да биде разгледано и прашање за кризата во Украина.

Г20 вети посилен економски раст и поголема даночна транспарентност

Шеталиште - 17.11.2014

Посилен економски развој, потранспарентна даночна политика, повеќе еднаквост меѓу мажите и жените и поголема енергетска сигурноста, се амбициозните планови кои и покрај тмурните економски прилики ги истакнаа земјите членки на Г20 на завршувањето на ...

Самит на групата најразвиени земји Г20 во Австралија

Нова ТВ - 15.11.2014

Самитот на групата најразвиени земји на светот Г20 започна денеска во австралискиот град Бризбeни, а главни теми се кризата во Украина и воведените санкции од Русија, како и борбата со еболата во Африка.

Цензура за климатските промени на Самитот на Г-20

Deutsche Welle - 14.11.2014

Голема доза на напнатост провејува низ Бризбејн во очекување на светските лидери, кои пристигнуваат за самитот на 20-те најразвиени економии. Безбедноста е на невидено ниво, а има и обиди за контрола на јавната дебата.

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

Нетпрес - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола. - Земјите од Г20 се заложија да преземат се што е потребно за да се искорени епидемијата и да се надминат среднорочните ...

Цел на Турција како иден претседавач на Г20 намалување на разликите меѓу богатите и сиромашните држави

+инфо - 14.11.2014

Стратегијата на Турција за време на нејзиното претседавање со Групата 20 најразвиени држави (Г20) ќе биде насочена кон намалување на нееднакоста меѓу најразвиените и најмалку развиените земји, изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу пред самитот на ...

Мирни протести за време на самитот на Г20

Press24 - 15.11.2014

Стотици лица учествуваа денеска во мирните протести за време на самитот на Групата 20 најбогати земји во светот (Г20) во Бризбејн, во источна Австралија и покрај високите температури и и зајакнатото полициски присуство.

Самитот на Г - 20 во бројки

Press24 - 14.11.2014

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) ќе се состанат утре во австралискиот град Бризбејн, на дводневен самит, на кој ќе доминираат економските теми, но не е исклучена можноста да биде разгледано и прашање за кризата во Украина.

Бризбан станува полициски град за време на Самитот - Г-20

Falanga - 14.11.2014

Федералната власт по повод самитот купи 25 возила со специјална заштита, но засега не се открива колку пари од буџетот се одвоени за оваа цел.. Околу 6.000 австралиски и странски полицајци се ангажирани за безбедноста за време на Самитот Г20 во ...

ФОТО: Коали „ги смируваат“ Путин и Обама

А1 On - 16.11.2014

На самитот на лидерите на Г-20 изгледа не се зборуваше само за сериозни теми. На конференцијата имаше и „сеанси на мазење“, па така светските лидери можеа да уживаат „играјќи“ се со симпатични коали.

Земјите од Г-20 ќе го зајакнуваат економскиот раст

Република - 16.11.2014

Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во ...

За економските теми ќе дискутираат 13 светски лидери

Телеграф - 15.11.2014

Шест илјади полицајци се ангажирани за обезбeдување на учесниците на Самитот на Г20 Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) ќе се состанат денеска во австралискиот град Бризбејн, на дводневен самит, на кој ќе доминираат економските ...

На крајот се замерија околу климатските промени!

Falanga - 17.11.2014

Тој не се осврнува на повиците Австралија да плаќа во глобалниот Зелен климатски фонд поддржан од САД.. Тони Абот го отфрли барањето на Барак Обама за зголемување на акцијата за климатските промени и отворено се судри со претседателот на САД во ...

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

24 Вести - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола, од која досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.

Протести пред Самитот на Г20

Телеграф - 15.11.2014

Едни протестираат против сиромаштијата и нееднаквоста, други за украинската криза, а трети за климатските промени Стотици лица учествуваа денеска во мирните протести за време на самитот на Групата 20 најбогати земји во светот (Г20) во Бризбејн, во ...

Самитот на Г - 20 во бројки

Maxim - 14.11.2014

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) ќе се состанат утре во австралискиот град Бризбејн, на дводневен самит, на кој ќе доминираат економските теми, но не е исклучена можноста да биде разгледано и прашање за кризата во Украина.

ФОТО: Коали „ги смируваат“ Путин и Обама

Сител - 16.11.2014

На самитот на лидерите на Г-20 изгледа не се зборуваше само за сериозни теми. На конференцијата имаше и „сеанси на мазење“, па така светските лидери можеа да уживаат „играјќи“ се со симпатични коали.

Г-20 договорија серија мерки кои ќе отворат милон работни места до 2018

Вечер - 16.11.2014

Лидерите на земјите од кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во инфраструктурата и ...

Бризбејн: Самит на Г20, со акцент на економски теми, но и кризата во Украина

Lider - 15.11.2014

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) ќе се состанат денеска во австралискиот град Бризбејн, на дводневен самит, на кој ќе доминираат економските теми, но не е исклучена можноста да биде разгледано и прашање за кризата во Украина.

Светските лидери од Г20 во одлучна борба против еболата

Здравство24 - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола, од која досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.

Стотици лица одржаа мирни протести за време на самитот на Г20

24 Вести - 15.11.2014

Стотици лица учествуваа денеска во мирните протести за време на самитот на Групата 20 најбогати земји во светот (Г20) во Бризбејн, во источна Австралија и покрај високите температури и и зајакнатото полициски присуство.

Средба на Г-20 во цифри

Сител - 14.11.2014

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) ќе се состанат утре во австралискиот град Бризбејн, на дводневен самит, на кој ќе доминираат економските теми, но не е исклучена можноста да биде разгледано и прашање за кризата во Украина.

Светските лидери уживаат мазејќи се со коали

Maxim - 16.11.2014

На самитот на лидерите на Г-20 изгледа не се зборуваше само за сериозни теми. На конференцијата имаше и „сеанси на мазење“, па така светските лидери можеа да уживаат „играјќи“ се со симпатични коали.

Земјите од Г-20 се договорија да го зајакнат економскиот раст

24 Вести - 16.11.2014

Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во ...

Самит на Г20 во Бризбејн - во фокусот економијата, но и кризата во Украина, еболата и климата

Утрински - 15.11.2014

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) денеска во австралискиот град Бризбејн, го започнаа дводневниот самит на кој ќе доминираат економските теми, но не е исклучена можноста да биде разгледано и прашање за кризата во Украина.

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

А1 On - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола, од која досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.

Мирни протести за време на самитот на Г20

Maxim - 15.11.2014

Стотици лица учествуваа денеска во мирните протести за време на самитот на Групата 20 најбогати земји во светот (Г20) во Бризбејн, во источна Австралија и покрај високите температури и и зајакнатото полициски присуство.

Средба на Г-20 во цифри

А1 On - 14.11.2014

Лидерите на Групата 20 најразвиени земји во светот (Г20) ќе се состанат утре во австралискиот град Бризбејн, на дводневен самит, на кој ќе доминираат економските теми, но не е исклучена можноста да биде разгледано и прашање за кризата во Украина.

Коали „ги смируваат“ Путин и Обама/ФОТО

Lider - 16.11.2014

На самитот на лидерите на Г-20 изгледа не се зборуваше само за сериозни теми. На конференцијата имаше и „сеанси на мазење“, па така светските лидери можеа да уживаат „играјќи“ се со симпатични коали.

Земјите од Г-20 се договорија да го ограничат затајувањето даноци

+инфо - 16.11.2014

Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во ...

Тони Абот бара поддршка со два билиони долари за БДП

Press24 - 15.11.2014

Австралискиот премиер Тони Абот ги повика денеска, на самитот на Групата 20 во Бризбејн, светските лидери да го поддржат со дополнителни два билиони долари бруто домашниот производ, и се заложи за слободна трговија и повеќе инвестирање во ...

Моќниците решија: Епидемијата на ебола да се искорени!

Falanga - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола.. Земјите од Г20, т.е.

Мирни протести во Бризбејн за време на самитот на Г20

+инфо - 15.11.2014

Стотици лица учествуваа денеска во мирните протести за време на самитот на Групата 20 најбогати земји во светот (Г20) во Бризбејн, во источна Австралија и покрај високите температури и и зајакнатото полициски присуство.

Коали „ги смируваа“ светските политичари

Н.Македонија - 16.11.2014

На конференцијата Г- 20 во Бризбејн, Австралија имаше и „сеанси на галење“, па така светските лидери можеа да уживаат „играјќи“ си со симпатични коали Австралискиот премиер Тони Абот позираше со Владимир Путин и Барак Обама додека ги држеа овие ...

Земјите од Г-20 се договорија да го зајакнат економскиот раст

А1 On - 16.11.2014

Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во ...

Абот: Г-20 да обезбедат два билиони долари за глобален БДП

Сител - 15.11.2014

Австралискиот премиер Тони Абот ги повика денеска, на самитот на Групата 20 во Бризбејн, светските лидери да го поддржат со дополнителни два билиони долари бруто домашниот производ, и се заложи за слободна трговија и повеќе инвестирање во ...

Г20 се заложија за одлучна борба со еболата

Lider - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола, од која досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.

Стотици лица одржаа мирни протести за време на самитот на Г20

А1 On - 15.11.2014

Стотици лица учествуваа денеска во мирните протести за време на самитот на Групата 20 најбогати земји во светот (Г20) во Бризбејн, во источна Австралија и покрај високите температури и и зајакнатото полициски присуство.

Фото: Коали „ги смируваат“ Путин и Обама

Денешен - 16.11.2014

На самитот на лидерите на Г-20 изгледа не се зборуваше само за сериозни теми. На конференцијата имаше и „сеанси на мазење“, па така светските лидери можеа да уживаат „играјќи“ се со симпатични коали.

Земјите од Г-20 се договорија да го зајакнат економскиот раст

Lider - 16.11.2014

Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во ...

Абот: Г-20 да обезбедат два билиони долари за глобален БДП

Алфа - 15.11.2014

Спроведувањето на иницијативата, според Абот, би придонело за отворање милиони нови работни места и би го зголемил БДП за повеќе од два отсто во следните пет години. Австралискиот премиер Тони Абот ги повика денеска, на самитот на Групата 20 во ...

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

+инфо - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола, од која досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.

Земјите од Г-20 се договорија да го зајакнат економскиот раст

Алфа - 16.11.2014

Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во ...

Премиерот на Австралија бара два билиони долари за поддршка на БДП

Maxim - 15.11.2014

Австралискиот премиер Тони Абот ги повика денеска, на самитот на Групата 20 во Бризбејн, светските лидери да го поддржат со дополнителни два билиони долари бруто домашниот производ, и се заложи за слободна трговија и повеќе инвестирање во ...

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

Тера - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола. - Земјите од Г20 се заложија да преземат се што е потребно за да се искорени епидемијата и да се надминат среднорочните ...

Земјите од Г-20 се договорија да го зајакнат економскиот раст

Сител - 16.11.2014

Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку поттикнување инвестиции во ...

Абот: Г-20 да обезбедат два билиони долари за глобален БДП

А1 On - 15.11.2014

Австралискиот премиер Тони Абот ги повика денеска, на самитот на Групата 20 во Бризбејн, светските лидери да го поддржат со дополнителни два билиони долари бруто домашниот производ, и се заложи за слободна трговија и повеќе инвестирање во ...

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

Алфа - 15.11.2014

Во меѓувреме австралискиот премииер Тони Абот, кој е домаќин на самитот вети дека ќе се стори се што е во негова моќ светскиот БДП да биде зголемен за два билиони долари. Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна ...

Падна договорот на Г20: Потткинување инвестиции и работни места!

Falanga - 16.11.2014

Во завршната декларација се наведува дека ако иницијативата за два билиони долари биде до крај исполнета, светскиот БДП ќе се зголеми за 2,1 проценти над очекуваните нивоа до 2018 година и ќе бидат создадени милиони работни места..

Г-20 да обезбедат два билиони долари за глобален БДП

Вечер - 15.11.2014

Австралискиот премиер Тони Абот ги повика денеска, на самитот на Групата 20 во Бризбејн, светските лидери да го поддржат со дополнителни два билиони долари бруто домашниот производ, и се заложи за слободна трговија и повеќе инвестирање во ...

Најмоќните ветија одлучна борба против еболата

Телеграф - 15.11.2014

Австралискиот премиер Тони Абот, кој е домаќин на самитот Г20, се заложи да стори се што е во негова моќ светскиот БДП да се зголеми за два билиони долари Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбен, ...

Земјите од Г-20 се договорија да го зајакнат економскиот раст

Идивиди - 16.11.2014

Бризбејн, 16 ноември 2014 (МИА) - Лидерите на земјите од Г-20, кои учествуваа на дводневната средба во Бризбејн, се договорија за серија мерки, кои ќе дадат поттик на нивните економии со дополнителни 2,1 проценти во наредните пет години преку ...

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

Точка - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола. - Земјите од Г20 се заложија да преземат се што е потребно за да се искорени епидемијата и да се надминат среднорочните ...

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

Алсат-М - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола, од која досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

Локално - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола, од која досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.

Лидерите од Г20 ветија одлучна борба против еболата

Сител - 15.11.2014

Лидерите на 20-те најбогати држави во светот на самитот на Г20, кој почна денеска во Бризбејн ветија дека ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја искоренат епидемијата на ебола, од која досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.