TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нов земјотрес во Скопје

А1 - 09.10.2010

Земјотрес со јачина меѓу три и четири степени според Европската макросеизмичка скала, беше регистриран околу 9 часот и 40 минути во Скопје и Куманово.

Нов земјотрес почувствуван во Скопје

Кајгана - 09.10.2010

Земјотрес со јачина меѓу три и четири степени според Европската макросеизмичка скала , беше регистриран околу 9 часот и 40 минути во Скопје и Куманово.

Нов земјотрес во Скопје

Форум - 09.10.2010

Земјотрес со јачина меѓу три и четири степени според Европската макросеизмичка скала, беше регистриран околу 9 часот и 40 минути во Скопје и Куманово Од Сеизмолошката опсерваторија на ...

Почувствуван нов земјотрес во Скопје

Алфа - 09.10.2010

Земјотрес со јачина меѓу три и четири степени според Европската макросеизмичка скала, беше регистриран околу 9 часот и 40 минути во Скопје и Куманово.

Силен земјотрес во Еквадор

Форум - 09.10.2010

Земјотрес со магнитуда од 5,3 степени по Рихтер го погодил регионот на југо-источен Еквадор на границата со Перу во сабота, соопшти американскиот Геофизики институт Подземните удари се случиле во ...

Уште еден земјотрес во Скопје

Канал5 - 09.10.2010

Утрово во 9 часот и 40 минути, на подрачјето на Скопје и Куманово почувствуван е земјотрес со јачина од 3 до 4 степени според Европската макросеизмичка скала.

Утрово Скопје го потресе уште еден земјотрес

Кирилица - 09.10.2010

Епицентарот на земјотресот бил на околу 50 километри североисточно од Скопје Утрово на подрачјето на Скопје и Куманово во 9 часот и 40 минути забележан е уште еден земјотрес со јачина од 4 степени ...

Послаб земјотрес во Скопје и Куманово

eReporter - 09.10.2010

Земјотрес со јачина од четир степени според Европската макросеизмичка скала е почуствуван денеска во 9 часот и 40 минути во Скопје и Куманово.

Скопје повторно се тресе

Курир - 09.10.2010

Во 9:40 часот, беше почуствуван нов земјотрес во Скопје и Куманово. Според Европската макросеизмичка скала земјотресот бил со јачина меѓу три и четири степени.

Силен земјотрес во Костарика

Нетпрес - 09.10.2010

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени ја погоди вчера Костарика, а истиот силно бил почувствуван и во Сан Хосе, престолнината на централноамериканската држава, засега нема информации за жртви или за ...

Почувствуван земјотрес во Скопје

Нетпрес - 08.04.2017

Земјотрес со јачина од 5,2 степени по Рихтеровата скала ја затресе Албанија денеска точно во 15.53 часот. Земјотресот ги вознемири и македонските граѓани, а епицентарот е на 55 километри северно од Тирана, како и 32 километри западно од Пешкопеја.

Нов земјотрес во Скопје

Макфакс - 09.10.2010

Земјотрес со јачина меѓу три и четири степени според Европската макросеизмичка скала , беше регистриран околу 9 часот и 40 минути во Скопје и Куманово.

Земјотрес ја погоди Костарика

Inpress - 09.10.2010

Сан Хозе, 9. октомври 2010 (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 5,9 степени ја погоди Костарика. Беше почуствуван и во Сан Хозе, главниот град на оваа централноамериканска држава.

Во Скопје синоќа почувствуван земјотрес

А1 - 08.10.2010

Во Скопје и околината синоќа во 22 часот и 23 минути беше почувствуван земјотрес. Oд Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје велат дека потресот бил со јачина од 4 ...

Зошто Mакедонците најмногу се плашат од земјотреси?

А1 - 08.10.2010

Се стресовте синоќа, а? Па, добро и со право. Одеднаш рејтингот на сите вести скокна и фала богу не од земјотресите што ги предизвикуваат политичарите, туку заради оние вистинските-опасни по живо.

Скопјани вознемирени од земјотрес

Алфа - 08.10.2010

Синоќа околу 10 часот и 30 минути, земјотрес ги вознемири граѓаните на Скопје и околината. Земјотресот го потврдија од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје.

Во Скопје синоќа почуствуван земјотрес

Идивиди - 08.10.2010

Скопје, 8 октомври 2010 (МИА) - Во Скопје и околината синоќа во 22 часот и 23 минути беше почувствуван земјотрес. Oд Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје велат ...

Земјотреси во неколку балкански држави

SETimes - 08.10.2010

СОФИЈА, Бугарија -- Неколку земјотреси погодија различни делови на Балканот доцна во четвртокот (7-ми октомври). Еден, со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала, ја погоди североисточна ...

Земјотрес ги вознемири скопјани

МРТ - 08.10.2010

Вечерва околу 10 часот и 23 минути, земјотрес ги вознемири граѓаните на Скопје и околината. Земјотресот го потврдија од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје.

Земјотрес во Србија силно почуствуван во Скопје и Куманово

Сител - 08.10.2010

Земјотрес од четири степени според Европската Макорсеизмичка скала што ноќеска бил регистриран во околината на Гњилане, Србија силно беше почувствуван и во Скопје и Куманово.

Земјотрес од 4,4 степени во Бугарија

Сител - 08.10.2010

Во североисточниот дел во Бугарија вчера бил регистриран земјотрес со јачина 4,4 степени според Рихтеровата скала, но сеуште нема информации за предизвикани штети.

Нема опасност од нови земјотреси

Сител - 08.10.2010

Помали земјотреси како вчерашниот имало и често ќе има во иднина сметаат експертите по сеизмологија. Според Михаил Гаревски од институтот за земјотресно инжинерство потресите се нормална сеизмичка ...

Земјотрес во Скопје

Вечер - 08.10.2010

Во Скопје и околината прексиноќа во 22 часот и 23 минути беше почувствуван земјотрес. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје велат дека потресот бил со јачина од ...

Земјотрес во Гњилане силно почуствуван во Скопје и Куманово

Нетпрес - 08.10.2010

Земјотрес од четири степени според Европската Макорсеизмичка скала што ноќеска бил регистриран во околината на Гњилане, Косово силно беше почувствуван и во Скопје и Куманово.

Ноќешниот земјотрес бил над 4 степени според Рихтер

eReporter - 08.10.2010

Земјотресот што ноќеска го почуствуваа граѓаните на Скопје и северните делови на државата бил со магнитуда над 4 степени според Рихтеровата скала, покажуваат последните податоци.

Земјотрес од 4,4 степени во Бугарија

Нетпрес - 08.10.2010

Во североисточниот дел во Бугарија вчера бил регистриран земјотрес со јачина 4,4 степени според Рихтеровата скала, но сеуште нема информации за предизвикани штети.

Земјотрес, потврдија друштвените медиуми!

IT.mk - 07.10.2010

Релативно силен земјотрес се почувствува во Скопје и Куманово околу 22:24-5 минути, први потврдија друштвените мрежи, Facebook и Twitter уште еднаш покажувајќи ја својата способност брзо да пренесат ...

Во Скопје и Куманово почувствуван земјотрес

Телма - 07.10.2010

Вечерва во 22.23 минути жителите на Скопје и Куманово и околните населби ги вознемири земјотрес. Драгана Черних од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информира ...

Земјотрес во Дебар

Алфа - 07.10.2010

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала-199 е регистриран изутрина во пет часот и шест минути во Дебар.

Земјотрес ги вознемири скопјани и кумановци

Здраво - 07.10.2010

Вечерва околу 22 часот и 30 минути, земјотрес ги вознемири граѓаните на Скопје и околината. Земјотресот за "Макфакс" го потврдија од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во ...

Земјотрес ги вознемири скопјани

Кајгана - 07.10.2010

Вечерва околу 22 часот и 30 минути, земјотрес ги вознемири граѓаните на Скопје и околината. Земјотресот го потврдија од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во Скопје.

Земјотрес во Дебар

Кирилица - 07.10.2010

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала-1998 рано е регистриран изутрина во пет часот и шест минути во Дебар Епицентарот на земјотресот се наоѓал на околу 100 ...

Послаб земјотрес во Дебар

eReporter - 07.10.2010

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала е почуствуван рано утринава околу 5 часот во околината на Дебар.

Земјотрес го потресе Скопје

Курир - 07.10.2010

Во 22 часот и 23 минути во северните делови на Македонија беше почуствуван послаб земјотрес со јачина од 3.5 степени според Меркалиевата скала.

Земјотрес од 3,5 степени почувствуван во Скопје и Куманово

eReporter - 07.10.2010

Земјотрес, од 3,5 степени по Рихтеровата скала, вечерва околу 22.23 часот е почувствуван во Скопје и Куманово. Епицентарот на земјотресот, како што соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно – ...

Земјотрес почувствуван во Скопје

eReporter - 07.10.2010

Земјотрес, од засега непозната јачина, вечерва околу 22.20 часот, почувствуваа жителите на Скопје. Информации за епицентарот и јачината на земјотресот се очекуваат во текот на ...

Земјотрес ги вознемири скопјани

Макфакс - 07.10.2010

Вечерва околу 10 часот и 30 минути, земјотрес ги вознемири граѓаните на Скопје и околината. Земјотресот за Макфакс го потврдија од Сеизмолошката опсерваторија при Природно математичкиот факултет во ...

Земјотрес од 3 степени почувствуван во Дебар

Inpress - 07.10.2010

Дебар, 7. окотмври 2010 (ИНПРЕС) Апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје, утрово во 05:06 часот регистрираа земјотрес со епицентар на околу 100 ...

Повторно земјотрес во Гњилане

Inpress - 09.10.2010

Гњилане, 9. октовмри 2010 (ИНПРЕС) Само два дена по земјотресот кој во вечерните часови се случи во близина на Гњилане, апаратите на Сеизмолошката опсерваторија при Природно - математичкиот факултет ...

Серија земјотреси во реонот околу Егејско Море

Алфа - 04.10.2010

Серија земјотреси беа регистрирани синоќа во регионот околу Егејското Море, при што најсилните потреси со интензитет меѓу четири и пет степени според Рихтеровата скала, беа почуствувани на Крит и во ...

Регистрирани земјотреси во Егејското море

Курир - 04.10.2010

Во регионот околу Егејското море ноќеска беа регистрирани неколку земјотреси. На Крит и во Истанбул беа регистрина најсилните земјотреси со интензитет од 4 и 5 степени.

Земјотрес во северозападна Турција

Нетпрес - 04.10.2010

Земјотрес со јачина од 4,4 степени по Рихтер го погоди вчера северозападниот дел на Турција, но засега нема податоци за повредени или штети, пренесуваат локалните медиуми.

Силен земјотрес почувствуван во Јапонија

Курир - 04.10.2010

Земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала денеска го погоди најјужниот дел на Јапонскиот Архипелаг. Епицентарот на земјотресот регистран е во Тихиот Океан.

Земјотрес со јачина од 5,2 степени во Нов Зеланд

Макфакс - 04.10.2010

Умерен земјотрес со интензитет од 5,2 степени по Рихтер го потресе Нов Зеланд, точно еден месец по најсилниот земјотрес во земјата во последните неколку децении, соопштија американските научници.

Земјотрес од 5,7 степени според Рихтер на Филипините

Inpress - 04.10.2010

Манила, 4. октомври 2010 (ИНПРЕС) Земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтеровата скала го погоди рано утрово регионот на островите Бабујан на Филипините, потврди американскиот Геолошки ...