TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија ќе добие позитивен извештај

А1 - 11.10.2009

Дипломатски извори кои ја виделе финалната верзија на извештајот за Македонија за А1 тврдат дека земјава ќе добие позитивен извештај.

Адеми: Можните критики во извештајот на ЕК ќе бидат дополнителен мотив

Алсат-М - 11.10.2009

Извештајот на ЕК за Македонија ќе биде објективен, вели вицепремирот Абдулаќим Адеми додавајќи дека критиките и позитивните оценки кои ќе ги содржи извештајот ...

Во извештајот на ЕК ќе се препорача датум за преговори за Македонија

Алсат-М - 11.10.2009

Европската комисија во извештајот за напредокот на Македонија ќе препорача започнување на преговори за членство во ЕУ велат доверливи извори во Брисел за ...

ВЛАДАТА очекува вреднување НА сработеното

Сител - 10.10.2009

ОТВОРЕНА СЕДНИЦА НА ВЛАДАТА Очекуваме сиот напредок на Македонија да биде вреднуван во најновиот извештај на Европската комисија, рече вицепремиерот Васко ...

Сепак, ќе има препорака за преговори

Утрински - 09.10.2009

Брисел - И покрај сите отпори на кои наидува, сепак, Европската комисија в среда ќе препорача преговори меѓу Македонија и Европската унија, се дознава ...

Фуере повика да не се шпекулира за извештајот на ЕК

Н.Македонија - 09.10.2009

Евроамбасадорот Ерван Фуере повика да не се шпекулира за извештајот на Европската комисија во кој треба да пишува дали Македонија ќе добие препорака за ...

Опозицијата скептична за извештајот на ЕК, власта оптимистичка

Алсат-М - 09.10.2009

Различни очекувања меѓу политичките субјекти на власт и во опозиција, околу претстојниот извештај на Европската Комисија за напредокот на Македонија кон ЕУ.

Хрватска е блиску до членство, останатите балкански земји треба да вложат поголеми напори

Кирилица - 09.10.2009

Хрватска може да ги заврши преговорите за членство во Европската унија во 2010 година, но останатите балкански земји треба да вложат поголеми напори за да ги ...

Речиси целиот извештај е готов, празно место кај препораката

Сител - 09.10.2009

Деведесет и девет проценти од Извештајот за напредокот на Македонија е готов, празно место се уште стои во делот на препораката, велат дипломатски извори за ...

Условена препорака за преговори

А1 - 08.10.2009

Условена препорака за преговори најверојатно ја чека Македонија во претстојниот извештај на Европската комисија, е последната информација од европските ...

Наумовски: Ќе понесам одговорност ако Извештајот е негативен

А1 - 08.10.2009

Неизвесност полна со калкулации и проценки дали да и се даде и како препорака на Македонија за почеток на преговори со ЕУ, а притоа Грција да се воздржи од ...

Македонија најверојатно ќе добие условена препорака за преговори со ЕУ

Deutsche Welle - 08.10.2009

Македонија во претстојниот извештај на ЕК на 14 октомври, најверојатно ќе добие условена препорака за старт на преговори со Европската унија.

Македонија - Датумот остана без годината

Време - 08.10.2009

Владата очекува фер извештај од Европската комисија базиран врз напредокот на Македонија, изјави вчера вицепремиерот за евроинтеграции Васко Наумовски, откако ...

Фуере повика да не се шпекулира за извештајот на ЕК

Р.С.Европа - 08.10.2009

Евроамбасадорот Ерван Фуере повика да не се шпекулира за содржината на извештајот за напредокот на Македонија кон ЕУ.Тој изјавил дека е охрабрувачки тоа што е ...

Нацрт извештај на ЕК:Хрватска близу до ЕУ, другите треба да поработат

Р.С.Европа - 08.10.2009

Хрватска е блиску до членство, а останатите балкански земји треба да вложат поголеми напори, за да ги исполнат европските критериуми, се наведува во ...

Владата со нетрпение го очекува извештајот од ЕК

Утрински - 08.10.2009

Македонската Влада се' уште не го видела нацрт-текстот на извештајот од Европската комисија за напредокот на земјава кон ЕУ, кој во вторникот и средата го ...

Ќе се засилува тимот за преговорите за името

Утрински - 08.10.2009

ШТИП - „Даваме се' што е во рамките на нашите можности за да ги подобриме работите на сите полиња на кои ни беше укажано од Европската комисија со претходниот ...

Фер-извештај од Европската комисија очекува Владата

Н.Македонија - 08.10.2009

Вицепремиерот Наумовски објаснува дека спорот за името не е одредница, а од Европската комисија грчките прогнози дека нема да добиеме преговори ги толкуваат ...

Фуере: Без шпекулации, уверен сум дека напредокот ќе биде валоризиран

Форум - 08.10.2009

Треба да ги избегнуваме шпекулациите за содржината на извештајот на ЕК за Македонија кој ќе опфати повеќе области во кои е направен прогрес, истакна Фуере Да ...

ЕК треба да даде препорака за почеток на преговорите

Кирилица - 08.10.2009

Како што беше истакнато на промоцијата, на Брисел ќе му требаат дебели аргументи ако Македонија не добие препорака за почеток на преговорите Македонија ги ...

Владата очекува фер Извештај од ЕК кој ќе го валоризира напредокот во реформите

МРТ - 08.10.2009

Владата на Република Македонија очекува фер извештај од Европската комисија во кој ќе биде валоризиран успехот на земјата во однос на реформите.

Фуере повика да не се шпекулира за извештајот

Кирилица - 08.10.2009

Европската комисија е таа што препорачува или не датум за преговори, а конечната одлука ја носи Советот на ЕУ, кој ќе го има последниот збор Треба да ги ...

Фуере повика да не се шпекулира за извештајот, уверен е дека напредокот ќе биде валоризиран

Сител - 08.10.2009

Треба да ги избегнуваме шпекулациите за содржината на извештајот на ЕК за Македонија кој ќе опфати повеќе области во кои е направен прогрес.

Вицепремиерот за евроинтеграции презема одговорност ако извештајот на ЕК биде негативен

Канал5 - 08.10.2009

Вицепремиерот за евроинтеграции ја презема одговорноста доколку Македонија и оваа година добие негативен извештај од Европската комисија.

Наумовски: Очекуваме фер извештај од ЕК

А1 - 07.10.2009

Македонската Влада го нема видено нацрт-извештајот на Европската комисија и со нетрпение го очекува.

ЕК: Името пречка за почеток на преговори

А1 - 07.10.2009

Македонија никогаш не била поблиску до препорака за преговори со ЕУ, но спорот за името останува најкрупната пречка.

Четири сценарија за македонската европска иднина

А1 - 07.10.2009

Македонија реално ги исполнува критериумите за да добие препорака за датум за преговори од Европската комисија.

Фер извештај со стари забелешки?

BBC - 07.10.2009

Во Извештајот на Европската комисија, кој што треба да биде објавен идната недела, е можно да се повторат старите забелешки, се стравува во земјата.

Ќе има ли препорака за преговори во извештајот на ЕК?

Р.С.Европа - 07.10.2009

Наредната недела Европската Комисија треба да го објави извештајот за напредокот на Македонија. Ќе содржи ли извештајот и препорака за отпочнување на ...

Владата очекува фер извештај од ЕК

Р.С.Европа - 07.10.2009

Македонската влада очекува фер извештај од Европската комисија за напредокот на Македонија кон ЕУ, изјави денеска вицепремерот за европски прашања, Васко ...

Груевски очекува соодветна оценка за Македонија од ЕК

Р.С.Европа - 07.10.2009

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека не сака да ги коментира неофицијалните информации за содржината на претстојниот извештај на ЕК за Македонија, но ...

Македонија исполнила предизвици, не услови

Утрински - 07.10.2009

Од нашиот дописник Брисел - „Македонија направи значаен прогрес во остварувањето на клучните предизвици“ и „ги исполнува обврските од Спогодбата за ...

Наумовски: Владата очекува фер Извештај од ЕК кој ќе го валоризира напредокот во реформите

Алфа - 07.10.2009

Владата на Република Македонија очекува фер извештај од Европската Комисија во кој ќе биде валоризиран успехот на земјата во однос на реформите, изјави ...

Владата очекува фер извештај од ЕК

Кајгана - 07.10.2009

Владата на Република Македонија очекува фер извештај од Европската Комисија во кој ќе биде валоризиран успехот на земјата во однос на реформите, изјави ...

Владата очекува фер извештај од ЕК

Форум - 07.10.2009

Македонската Влада очекува фер извештај од Европската комисија во кој ќе биде валоризиран успехот на државата во однос на реформите, рече вицепремиерот за ...

Фуере: Да се искористи новиот момент по грчките избори

Алсат-М - 07.10.2009

Амбасадорот на Европската унија во Скопје, Ерван Фуере изјави дека по парламентарните избори во Грција создадени се нови моменти кои треба да се искористат за ...

Наумовски: Владата очекува фер Извештај од ЕК

Кирилица - 07.10.2009

Напредокот што Република Македонија го има направено во изминатите месеци е видлив и несомнен. Она што ние го очекуваме од ЕК е фер извештај Владата на ...

Наумовски: Владата очекува фер Извештај од ЕК врз основа на напредокот во реформите

Канал5 - 07.10.2009

- Напредокот што Република Македонија го има направено во изминатите месеци е видлив и несомнен.

Владата очекува фер извештај од ЕК

Сител - 07.10.2009

Владата на Република Македонија очекува фер извештај од Европската Комисија во кој ќе биде валоризиран успехот на земјата во однос на реформите, изјави ...

Информациите за извештајот на ЕУ се непрецизни

Канал5 - 07.10.2009

Европската комисија не одредува датум за преговори. Таа задача ја има Европскиот совет - ова е коментарот на претставникот на ЕУ во земјава на информациите ...

Фуере – датумот за преговори ќе зависи од консензусот на сите членки на еу

Сител - 07.10.2009

По шпекулациите дека Брисел и годинава нема да препорача преговори за Скопје, евроамбасадоро Фуере ја смирува топката.

Македонија очекува фер извештај од Европската комисија

Вечер - 07.10.2009

Евроамбасадорот Ерван Фуере вчера потсети дека конечната одлука за почеток на преговори се носи со консензус и додаде "веруваме дека сега постои нов момент со ...

Владата очекува фер извештај од ЕК

Макфакс - 07.10.2009

Скопје / 07.10.09 / 15:39 Македонската влада очекува фер извештај од Европската комисија (ЕК), во кој напредокот на Македонија соодветно ќе биде елабориран.

А1 ексклузивно - нацрт извештај на ЕК, препорака за преговори се уште нема

А1 - 06.10.2009

Во нацрт текстот на извештајот на ЕК во делот за Македонија до кои дојде А1 телевизија ЕК засега нема препорака за старт за преговори, но оставена е ...

Рекламите на тапет во извештајот на ЕУ

Утрински - 06.10.2009

Од нашиот дописник Брисел - Извештајот за Македонија се' уште се доработува во Брисел, но делови од него веќе и' се достапни во јавноста, иако не даваат ...

Грција не сака ни препорака ни датум за Македонија

Утрински - 05.10.2009

Од нашиот дописник Брисел - Грција не става вето само на датумот за преговори туку и на настојувањата на Европската комисија да констатира дека Македонија ги ...

Западен Балкан во исчекување на новиот извештај на ЕУ

Форум - 05.10.2009

Европската комисија на 14 октомври ќе го усвои годишниот извештај за проширување на ЕУ, кој содржи најнови податоци за напредокот кој во последните 12 месеци ...

Следната недела извештај за напредокот на Западен Балкан кон ЕУ

Кирилица - 05.10.2009

Европската комисија на 14 октомври ќе го усвои годишниот извештај за проширување на ЕУ, кој содржи најнови податоци за напредокот кој во последните 12 месеци ...

Следната недела извештај за напредокот на западен балкан кон ЕУ

Сител - 05.10.2009

Европската комисија на 14 октомври ќе го усвои годишниот извештај за проширување на ЕУ, кој содржи најнови податоци за напредокот кој во последните 12 месеци ...