TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МКФ се согласи, стартот на шампионатот на 19 ноември

ТВ21 - 12.11.2016

Македонската кошаркарска федерација се согласи да има еднонеделно пролонгирање на стартот на домашниот шампионат, но клубовите се задолжуваат навремено да дадат термин за одигрување на натпреварите и да ги помират финансиските услови.

МКФ се согласи, стартот на шампионатот на 19 ноември

+инфо - 12.11.2016

По неколкуте одложувања на стартот на новата сезона до домашното кошаркарско првенство, конечно, на повидок е разрешување на дел од несогласувањата. Македонската кошаркарска федерација се согласи да има еднонеделно пролонгирање на стартот на ...

МКФ попушти, кошарка од идниот викенд, такси во декември...

Н.Македонија - 12.11.2016

МКФ попушти, кошарка од идниот викенд, такси во декември Претседателот на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Петар Наумоски, реши да излезе во пресрет на барањата на Здружението на прволигаши (ЗП).

Пазарењето продолжува: МКФ бара однапред 15.500 денари по лиценца за странец…

Екипа - 11.11.2016

Пазарењето во македонската кошарка продолжува откако 24 часа по заклучокот на Здружението на прволигаши следеше нов контрапредлог, овојпат од раководството на МКФ. Претседателот Наумоски и неговите најблиски соработници се согласни првенството да ...

МКФ се согласи, стартот на шампионатот на 19 ноември

А1 On - 11.11.2016

Македонската кошаркарска федерација се согласи да има еднонеделно пролонгирање на стартот на домашниот шампионат, но клубовите се задолжуваат навремено да дадат термин за одигрување на натпреварите и да ги помират финансиските услови.

МКФ попушти: Клубовите да платат само 250 евра за странец, лигата почнува наредниот викенд!

Gol.mk - 11.11.2016

Македонската кошаркарска федерација (МКФ) потклекна пред притисокот на клубовите и реши да им излезе во пресрет за новата сезона конечно да започне. На последниот состанок на челниците на мак-баскетот одлучено е Првата лига да почне наредниот ...

НА ПОВИДОК КОМПРОМИС: Прва лига од 19. ноември?!

SportMedia - 11.11.2016

Предлогот кој на последната седница го дадоа претставниците на Здружението на Првата лига, стартот на натпреварите да биде поместен од 12. на 19. ноември, раководството на МКФ одлучило да го прифати.

МКФ предложи компромис: Лигата да почне следниот викенд, клубовите да платат дел од обврските

Дерби - 11.11.2016

Раководството на Македонската кошаркарска федерација реши да го прифати барањето на Здружението на прволигашите за одлагање на стартот на првенството, но со исполнување одредени услови од нивна страна.

Првата лига да почне на 19 ноември, но со „покриени“ долгувања

SportMedia - 11.11.2016

Раководството на Македонската кошаркарска федерација одговори позитивно на дел од барањата кои до нив ги достави Здружението на Прва Лига-мажи. Но, како што најави „Спортмедиа.мк" во текoт на денот, само во оној дел поврзува со почетокот на новата ...

МКФ се согласи, стартот на шампионатот на 19 ноември

Канал5 - 11.11.2016

Македонската кошаркарска федерација се согласи да има еднонеделно пролонгирање на стартот на домашниот шампионат, но клубовите се задолжуваат навремено да дадат термин за одигрување на натпреварите и да ги помират финансиските услови.

Прволигашите бараат ново одложување, МКФ ќе делегира за викендов...

Н.Македонија - 11.11.2016

Прволигашите бараат ново одложување, МКФ ќе делегира за викендов Здружението на прволигаши (ЗП) на вчерашниот состанок донесе заклучок да почнат со натпреварите во кошаркарската Прва лига идниот викенд, наместо, како што одлучи УО и Македонската ...

МКФ и ЗКПЛ најдоа компромис, лигата ќе почне на 19-ти

Макфакс - 11.11.2016

Раководството на МКФ реши го прифати барањето на Здружението на клубови од Прва лига за одложување на стартот на првенството лига за една недела. „Во интерес на кошаркарскиот спорт и љубителите на кошарката во Македонија се одложува почетокот на ...

МКФ се согласи, стартот на шампионатот на 19 ноември

Република - 11.11.2016

– Македонската кошаркарска федерација се согласи да има еднонеделно пролонгирање на стартот на домашниот шампионат, но клубовите се задолжуваат навремено да дадат термин за одигрување на натпреварите и да ги помират финансиските услови.

МКФ го прифати барањето , првото коло да започне на 19 ноември, клубовите да платат 50% од котизацијата за учество во ...

Телевизија Нова - 11.11.2016

Македонската кошаркарска федерација позитивно одговори на барањето на Здружението на прволигаши, првото коло да започне на 19. номеври, побара заостанатите долгови од минатата сезона,50 % котизација за учество во лигата најдоцна до 18.11.2016 година.

Мак-баскет: Кошарка од наредниот викенд, пари по Собранието

Нова ТВ - 10.11.2016

Прволигашка кошарка во Македонија ќе нема ниту викендот. Предлогот на Куманово за поместување на стартот на шампионатот беше едногласно прифатен на состанокот на Здружението на клубови од Прва лига мажи.

Клубовите со контра-предлог: Кошарка од следниот викенд, а пари по Собранието

Екипа - 10.11.2016

Прволигашка кошарка на терените ширум Македонија ќе нема ниту викендов, а најверојатно новата сезона ќе стартува следниот викенд. Поради неможноста за организација на натпреварите и пријавување на средбите во МВР најмалку 48 часа пред секој меч, ...

Прволигашка кошарка нема да има викендов

А1 On - 10.11.2016

Прволигашка кошарка нема да се игра ниту овој викенд, а новата сезона најверојатно ќе стартува следниот викенд. На денешниот состанок на Здружението на прволигашите се дискутираше по новонастанатата ситуација.

Ново одлагање на првенството?!

SportMedia - 10.11.2016

Прволигашка кошарка, како што сега стојат работите, поврзани со ставите на Здружението на прволигашите, нема да има ниту овој викенд. На седницата на Здружението која е во тек, ставовите на најголем дел од клубовите од Првата лига се дека нема ...

Првата лига да стартува на 19. ноември!

SportMedia - 10.11.2016

Поради технички и законски причини, Првата лига да почне наредниот викенд, на 19. ноември, а по завршувањете на седницата на Собранието на МКФ да се подмират сите финансиски обврски, вклучително и оние за котизација и играчки лиценци (за домашни и ...

Гапиќ: МКФ уште нема дадено отчет за младите, таксите се само капак

SportMedia - 10.11.2016

Претседателот на Работнички, Ристо Гапиќ, е еден од многуте претставници на прволигашите кои имаат голем број забелешки кон првиот човек на МКФ, Петар Наумоски. Тој во името на својот клуб истакна дека на јавноста треба да ѝ биде јасно оти ...

Првата лига не почнува овој викенд: Прволигашите со ново барање до УО на МКФ!

Gol.mk - 10.11.2016

По одржаниот Управен одбор (УО) на МКФ во вторник, денес во просториите на СЦ „Јане Сандански“ се состанаа претставниците на Здружението на клубови од Прва лига мажи (ЗКПЛМ) кои ја одржаа осмата седница.

Првата кошаркарска лига сепак стартува на 19. ноември

Курир - 10.11.2016

Поради технички и законски причини, Првата македонска машка кошаркарска лига да почне наредниот викенд, на 19. ноември, а по завршувањете на седницата на Собранието на МКФ да се подмират сите финансиски обврски, вклучително и оние за котизација и ...

Повеќе клубови сакаат кошарка, здружението денеска ќе има состанок...

Н.Македонија - 10.11.2016

МКФ го одби барањето на дел од клубовите за вонредно собрание, но, сепак, ќе закаже собрание на 15 декември, Наумоски објави почеток на Првата лига за викендов, а најави и санкции за клубовите што нема да играат Македонската кошарка, особено во ...

Прволигашка кошарка нема да има викендов

Локално - 10.11.2016

Прволигашка кошарка нема да се игра ниту овој викенд, а новата сезона најверојатно ќе стартува следниот викенд. На денешниот состанок на Здружението на прволигашите се дискутираше по новонастанатата ситуација.

Македонската прва лига стартува на 19 ноември?!

Вечер - 10.11.2016

Предлогот на КК Куманово, сезоната да стартува следниот викенд, а сите пари да се платат веднаш по одржувањето на Вонредното Собрание беше едногласно изгласано од сите преставници на состанокот Кошарка нема да се игра викендов, здружението на ...

Прволигашка кошарка нема да има викендов

Lider - 10.11.2016

Прволигашка кошарка нема да се игра ниту овој викенд, а новата сезона најверојатно ќе стартува следниот викенд. На денешниот состанок на Здружението на прволигашите се дискутираше по новонастанатата ситуација.

Кошарка нема да се игра викендов, прволигашите предлагаат старт на 19 ноември

Телевизија Нова - 10.11.2016

Кошарка нема да се игра викендов, здружението на прволигаши донесе едногласна одлука, поради неможноста за организација на натпреварите и пријавување на средбите во МВР најмалку 48 часа пред секој меч првото коло да се одигра на 19 ноември.

Прволигашите утре „на маса“: Кошарка, најверојатно, ќе има

Екипа - 09.11.2016

Здружението на кошаркарски прволигаши утре ќе одржи состанок, на кој ќе биде донесен и конечниот став околу одлуката на Петар Наумоски и Управниот Одбор за закажување на Вонредното Собрание на 15 декември, а во меѓувреме сезоната да стартува ...

„Вака или онака“, лиценците за странците мора да се платат!

SportMedia - 09.11.2016

Иако седницата на Управниот одбор на МКФ делуваше како да донела некој баран компромис, пред се во интерес на што подобро и побрзо надминување на проблемите, како старт на натпреварите во Првата лига, се чини дека и оние одлуки кои ги условија ...

Наумоски закажа Вонредно Собрание на 15 декември

Телма - 08.11.2016

Претседателот на Македонската Кошаркарска Федереација Петар Наумоски закажа Вонредно Собрание на 15 декември откако ја отфрли иницијативата од минатата недела на 12 клубови како невалидна.

УО на МКФ: Наумоски свика вонредно Собрание на 15 декември

Нова ТВ - 08.11.2016

Петар Наумоски свика вонредно Собрание на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) на 15 декември. Го предложи самиот како прв човек на Управниот одбор (УО) по отфрлање на иницијативата на 12 клуба од минатата недела како нелегитимна.

Најден ли е компромис: Лигата почнува викендов, а Вонредно Собрание на 15 декември…

Екипа - 08.11.2016

Кошаркарските возбудувања во Првата лига по се изгледа ќе стартуваат претстојниот викенд, откако Управниот Одбор на чело со Петар Наумоски изгласа нов термин за старт на елитното друштво. Што се однесува до Вонредното Собрание, кое го побараа дел од ...

Наумоски предлага Собранието да биде на 15 декември

SportMedia - 08.11.2016

Претседателот на МКФ, Петар Наумоски им предложи на членовите на Управниoт одбор на МКФ да се свика Собрание на федерацијата на 15. декември. Во исто време ова тело на федерацијата како нерегуларна ја оцени Иницијативата за свикување на вонредно ...

„Трилема“ за Наумоски?!

SportMedia - 08.11.2016

Денеска, во 17. часот, ќе се одржи состанок на Управниот одбор на МКФ на кој една од точките на дневниот ред е и разгледување на иницијативата за свикување Вонредно собрание. Пред Наумоски и соработниците се неколку опции.

УО на МКФ: Старт на Првата лига, вонредно собрание на 15. декември

Дерби - 08.11.2016

На денешната седница на Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација донесени се неколку важни одлуки со кои треба се надмине досегашната статус-кво ситуација. Првиот човек на федерацијата, Петар Наумоски, смета дека барањето на клубовите ...

МКФ бара: МЗТ да прекине со играње во Еврокупот!

SportMedia - 08.11.2016

На седницата на Уо на мКФ, која е во тек, Петар Наумоски изнесе нови факти на маса. Односно најновото предупредување кое нашата федерација го добила од страна на Светската кошаркарска федерација.

Пеце свика Вонредно Собрание на 15 декември, Првата лига започнува од сабота!

Gol.mk - 08.11.2016

На денешната седница на Управен одбор на Македонската Kошаркарска Федерација (МКФ), се дискутираше на шест точки, од кои најинтересна беше точката под реден број 5 која гласи: „Разгледување на иницијативата за свикување на Вонредно Собрание на МКФ“ .

Прво да почне Првата лига, после Собранието!

SportMedia - 08.11.2016

Седницата на УO на MКФ која заврши пред половичан час, се чини дека даде и некои смерници кон кои треба да се (при) движи македонската клупска кошарка. Пред се одреден е официјален старт за новиот шампионат на Македонија, а во исто време одреден и е ...

Управниот одбор на МКФ нема да закаже вонредно собрание...

Н.Македонија - 08.11.2016

Управниот одбор на МКФ нема да закаже вонредно собрание Вечерва се очекува жестока дебата на состанокот на Управниот одбор (УО) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) на кој уште и се очекува да биде одбиена и иницијативата на Здружението на ...

Управниот одбор на МКФ со нов датум за старт на Првата лига, а Вонредното Собрание на 15.декември

Канал5 - 08.11.2016

Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација на својата седница што ја одржа попладнево изгласа нов термин за почеток на Првата лига. Возбудувањата на кошаркарските терени би требало да стартуваат веќе овој викенд (12.ноември).

МКФ: Лигата да започне викендов, а вонредно Собрание да има на 15.декември

Макфакс - 08.11.2016

Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), на својата редовна седница, го прифати предлогот на претседателот на МКФ Петар Наумовски викендов да започне домашното првенство, а клубовите да добијат рок до наредниот петок да ги ...

МКФ: Вонредно Собрание на 15 декември

Телевизија Нова - 08.11.2016

Управниот одбор на МКФ донесе одлука Вонредното Собрание на кое ќе се избира нов претседател да се одржи на 15 декември, воедно кошарка да се игра викендов. Според претседателот на МКФ, Петар Наумовски , иницијативата на дел од клубовите за ...

КК Вардар: Не прифаќаме Вонредно собрание и насилно однесување на поедини клубови

Екипа - 07.11.2016

По последните случувања во македонската кошарка и иницијативата на дел од прволигашите за Вонредно собрание на кое ќе се бара разрешување на актуелниот претседател на МКФ, Петар Наумовски, со свој став пред утрешниот Управен одбор се огласи КК ...

Колеги, дојдете и помогнете да го решиме проблемот!

SportMedia - 07.11.2016

Здружението на кошаркарските играчи на Македонија, предводено од Дарко Радуловиќ, сака да го изрази својот став поврзан со актуелниот момент во кој живее и работи нашата кошарка, а е поврзан со ингеренциите кои ги имаат активните чинители во овој ...