TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Случајот „Маркез-Роси“ бараше брза разрешница пред Малезија

Спортклуб - 15.11.2015

Некогашниот шеф на Роси во Мото ГП, а сегашен тим менаџер на Сузуки Давид Бривио, смета дека честите и ситни инциденти помеѓу Роси и Маркез требало да се решат уште пред да се случи Сепанг оваа година.

Лоренцо славеше со фановите, но заврши во болница (видео)

ЗаЗабава - 13.11.2015

Штотуку заврши возбудливата сезона во Мото ГП, па новиот шампион Хорхе Лоренцо, реши да прослави на необичен начин со неговите фанови. Додека шпанецот ја прославуваше титулата во друштво на неговите фанови по улиците на Мајорка, на неговиот мотор ...

Судбина: Лоренцо повреден во Мајорка(ВИДЕО)

СуперСпорт - 13.11.2015

Лоренцо, новиот шампион во Мото ГП, се повреди при славењето на титулата во Мајорка. Тој излезе со Јамахата на улица за да ја прослави победата против Роси со навивачите, меѓутоа на моторот му пукна ладилникот, а врела пареа му ги изгоре нозете.

„Почитувајте го Роси, но и мене“

СуперСпорт - 13.11.2015

Актуелниот шампион во Мото ГП, Лоренцо пред последната трка во Валенсија им замери на навивачите на Роси. Иако се клупски колеги, Шпанецот сакаше да се вмеша во караницата на Маркез и Роси и да сведочи на суд против Роси.

Лоренцо сакаше да ја прослави титулата со фановите, но заврши во болница (Видео)

Спортклуб - 13.11.2015

Штотуку заврши возбудливата сезона во Мото ГП, па новиот шампион Хорхе Лоренцо, реши да прослави на необичен начин со неговите фанови. Додека шпанецот ја прославуваше титулата во друштво на неговите фанови по улиците на Мајорка, на неговиот мотор ...

Малер на годината: Лоренцо се изгоре на својот мотор, па не можеше да го предводи шампионскиот караван

Точка - 13.11.2015

Славјето по повод освоената титула на Хорхе Лоренцо во неодамна завршениот Moto GP шампионат траеше многу кратко, затоа што новиот шампион доживеа незгода. Лоренцо вчера во 18:00 часот по локално време допатува во Мајорка каде што на аеродромот го ...

Шпанската „армада“ му возврати на Роси

Дерби - 12.11.2015

Полемиките на тема Валентино Роси и шпанската „завера“ на Маркез и Лоренцо продолжуваат да ја окупираат светската јавност, а откако во истата се вклучија италијанските медиуми, дојде денот кога и медиумите на Пиринеите направија чекор за потсмевање ...

Лоренцо се изгоре на прославата на титулата (ВИДЕО)

Дерби - 12.11.2015

Хорхе Лоренцо ќе биде запишан како светски првак за 2015 година, но горчливиот дуел со Роси ќе го памети и по неуспешната прослава на титулата, откако претходно беше понижен од медиумите како незаслужен шампион, а италијанските спонзори му ги ...

„Големото финале“ Лоренцо-Роси постави и нови ТВ рекорди

Дерби - 12.11.2015

Фановите на Мото ГП шампионатот се едногласни дека последната сезона беше една од највозбудливите и најнеизвесните во историјата на најелитната класа, а тоа го покажуваат и официјалните бројки поврзани со тв гледаноста на трката во Валенсија.

За италијанските букмејкери, Роси ја освои титулата

Дерби - 12.11.2015

Валентино Роси не успеа да ја обезбеди десеттата титула светски шампион, но компанијата Бвин ќе ги исплати сите оние што се обложиле на него за 2015 година. На две трки пред крајот на сезоната, поточно пред инцидентот во Сепанг кога Роси го оттурна ...

Инцидентот во Малезија остави трага: Маркез и Лоренцо загубија спонзор

Спортклуб - 12.11.2015

Инцидентот кој се случи пред неполн месец во Малезија, на патеката Сепанг, за очекување беше да остави траги по завршување на сезоната, а тоа и се случи сега. Само неколку дена по завршувањето на сезоната во Мото ГП, Хорхе Лоренцо и Марк Маркез ...

Валенсија била најгледаната Мото ГП-трка во историјата

Телеграф - 12.11.2015

Последната „рунда“ од Мото ГП-шампионатот во Валенсија привлече рекорден број ТВ-гледачи низ целиот свет, објави организаторот на шампионатот, Дорна Трката во Валенсија беше неизвесна поради борбата на Хорхе Лоренцо и на Валентино Роси за титулата, ...

Валенсија најгледаната Мото ГП трка!

Спорт - 12.11.2015

Последната „рунда“ од Мото ГП шампионатот во Валенсија привлече рекорден број на ТВ гледачи низ целиот свет Трката во Валенсија беше неизвесна поради борбата на Хорхе Лоренцо и Валентино Роси за титулата, но и поради контроверзите кои ги предизвика ...

Почесниот круг и огромната поддршка која ја доби Роси по финишот во Валенсија (Видео)

Дерби - 11.11.2015

Големите вљубеници во мото-спортот уште долго ќе ја паметат последната трка на Валентино Роси од веќе завршната сезона во Мото ГП шампионатот, пред се поради херојското возење на легендарниот „ил Доторе“ кој успеа да стигне од последното до ...

„Мојот однос со Валентино е безнадежен“

СуперСпорт - 11.11.2015

МОТО ГП сезоната се заврши но медиумите и понатака со ист интезитет пишуваат за победата на Хорхе Лоренцо и поразот на Валентино Роси. И понатака се води полемика за тоа дали Шпанецот ја заслужи петтата титула или Докторот е неправедно казнет, а ...

„Победата на Лоренцо остави впечаток на разочарување“

СуперСпорт - 11.11.2015

По се што се случуваше во Малезија и Валенсија, италијанско-шпанската војна не стивнува. 5-та титула на Лоренцо и поразот на Роси никого не оставија мирен, а Јаноне го поддржи Роси. „Жал ми е што Роси не ја освои титулата бидејќи ја заслужи.

„Роси не беше доволно брз!“

СуперСпорт - 11.11.2015

Дали беше завера или не? Дали Лоренцо и Маркез се договорија за да го сопрат Роси да стигне до 10-та титула? Чудни работи се случуваа на крајот на сезоната во Мото Гп. Иако многу пати Маркез го пофали Роси, сега тврди дека нивниот однос е без надеж.

Роси ја започна одмаздата, Маркез ќе пати!

Дерби - 11.11.2015

Валентино Роси ја започна одмаздата кон Марк Маркез, иако Шпанецот со вчерашанта изјава понуди помирување и подавање на рака. Денеска весникот „Кориере дела сера“ објави дека компанијата на Валентино Роси, насловена „ВР46“ го раскинала договорот со ...

Јаноне бесен на Шпанецот: Маркес го уништи нашиот спорт

SportMedia - 11.11.2015

Шпанецот е на удар на целокупната светска јавност последните две недели бидејќи директно се вклучи во борбата за титулата меѓу Валентино Роси и Хорхе Лоренцо иако немаше шанси тој да дојде до неа.

Линда го утеши Валентино Роси

Вечер - 11.11.2015

Деветкратниот шампион во Мото ГП, Италијанецот Валентино Роси, крајно разочаран од односот на колегите ја заврши сезоната. Тој не успеа да се закити со шампионската титула, бидејќи беше саботиран од шпанското трио Лоренцо, Педроса и Маркез, кои го ...

Срам за спортот! - Јаноне застана на страната на Роси

ЗаЗабава - 10.11.2015

Изминативе два дена медиумите кои се посветени на мото-спортот постојано ги пренесуваат реакциите по епилогот кој го добивме од последната трка која се возеше во Валенсија, а последен на вербалната војна меѓу Роси, Маркез и Лоренцо се надоврза и ...

Бројките се на негова страна: Лоренцо заслужено ја освои шампионската титула

Дерби - 10.11.2015

Хорхе Лоренцо во неделата ја прослави својата трета шампионска титула во Мото ГП шампионатот, но неговата победа на трката во Валенсија предизвика многу контроверзни изјави од страна на неговиот најголем конкурент Валентино Роси, кој за медиумите ...

Јаноне застана во одбрана на Роси и жестоко удри по Шпанците: Не можев да поверувам што кажа Лоренцо

Дерби - 10.11.2015

Изминативе два дена медиумите кои се посветени на мото-спортот постојано ги пренесуваат реакциите по епилогот кој го добивме од последната трка која се возеше во Валенсија, а последен на вербалната војна меѓу Роси, Маркез и Лоренцо се надоврза и ...

Маркез сака примирје со Роси: Не сум глупав, знаев што ќе следи по Валенсија

Дерби - 10.11.2015

Младиот Марк Маркез во претходните две години ги одушеви верните следбеници на Мото ГП со својата неверојатна храброст и страст да се бори со најдобрите, но сепак во изминативе две и пол недели тој постојано е во центарот на светската јавност која ...

Почесниот круг на „поразениот“ во Валенсија (Видео)

Спортклуб - 10.11.2015

Иако не успеа да ја освои својата десетта титула светски шампион, возачот на Јамаха, Валентино Роси, на некој начин имаше победнички круг на последната трка во Валенсија. „Докторот“ како четвртопласиран возач стигна на целта, а тоа не беше доволно ...

Шварц: Роси и да не заработеше казна, ќе имаше проблеми да ја следи „тројката“ во Валенсија

Спортклуб - 10.11.2015

Поранешниот светски шампион во Мото ГП Кевин Шварц, го прокоментира случувањата околу Валентино Роси последните две трки од сезоната која во неделата и официјално заврши. Со оглед на тоа дека сите поранешни возачи во Мото ГП, кои биле дел од ова ...

Бројките се на негова страна: Лоренцо заслужено ја освои шампионската титула

Точка - 10.11.2015

Хорхе Лоренцо во неделата ја прослави својата трета шампионска титула во Мото ГП шампионатот, но неговата победа на трката во Валенсија предизвика многу контроверзни изјави од страна на неговиот најголем конкурент Валентино Роси, кој за медиумите ...

Јаноне застана во одбрана на Роси и жестоко удри по Шпанците: Не можев да поверувам што кажа Лоренцо

Точка - 10.11.2015

Изминативе два дена медиумите кои се посветени на мото-спортот постојано ги пренесуваат реакциите по епилогот кој го добивме од последната трка која се возеше во Валенсија, а последен на вербалната војна меѓу Роси, Маркез и Лоренцо се надоврза и ...

„Се е премногу чудно“

СуперСпорт - 09.11.2015

Валентино Роси сигурно не наоѓа утеха во тоа што е „морален победник“ во овој Мото ГП шампионат. Легендарниот Италијанец ја отвори душата по трката во Валенсија и очигледно ќе има многу прашина и караници.

Роси не се појави на гала вечерта

СуперСпорт - 09.11.2015

Возачот на Јамаха, Роси не се појави на гала вечерта на која Лоренцо го доби трофејот. Легендарниот „Доктор“ сезоната ја заврши со пет бодови зад својот тимски колега, а како причина за неговото не појавување Јамаха изјави дека не се чувствува добро.

Роси со нова изјава откако ја прегледал трката: Или Лоренцо е глупав, или…

Дерби - 09.11.2015

По првичната изјава во која директно го нападна Марк Маркез за неговото фаворизирано возење во корист на Хорхе Лоренцо уште од трката во Австралија , Валентино Роси излезе со уште една вербална офанзива откако добро ја прегледал цела трка која се ...

Роси морален победеник, Маркез срам за спортот!

365 - 09.11.2015

Вчерашната трка во Валенсија беше една од најпренесуваните во историјата на овој спорт. Поради збиднувањата кои се случуваа во Сепанг, Роси мораше да стартува од последната позиција (26), а неговиот најголем ривал за трофејот „МотоГП 2015“ од првата ...

Видео: Како Де Роси го прославува голот на трибини!

Спортски - 09.11.2015

Даниеле де Роси е роден Римјанин и целата својата кариера ја помина во Рома, па секогаш на посебен начин го доживува римското дерби против Лацио. Овој пат поради повреда го следеше од трибините, па како вистински навивач се радуваше на голот и го ...

„Знаеме дека му е тешко на Роси“

СуперСпорт - 09.11.2015

Хонда даде соопштение во кое се демантира дека му помагале на Лоренцо да дојде до титулата. „Ова не е атмосфера која ја сакавме на квалитетна трка во вакво квалитетно натпреварување. Знаеме дека на Роси му е тешко, но не смее така да дава обвиненија.

Роси не дојде на гала вечерта на Мото ГП

ЗаЗабава - 09.11.2015

Италијанскиот мотоциклист Валентино Роси не се појави на синоќешната гала вечер на која беше промовиран новиот светски првак во Мото ГП. Како што е познато, тој ја загуби шампионската титула во последната трка што вчера се возеше на патеката во ...

Роси не успеа, титулата за Лоренсо

Вест - 09.11.2015

Валентино Роси не успеа да направи чудо, а Хорхе Лоренсо по трет пат ја освои титулата во МотоГП, откако триумфираше на вчерашната трка за Големата награда на Валенсија, последна оваа сезона.

Роси: Маркез е срам за спортот!

Утрински - 09.11.2015

Валентино Роси не се помирува лесно со епилогот на сезоната во Мото ГП, во која титулата ја освои Хорхе Лоренцо, а тој во последната трка во Валенсија за малку не успеа да му ги помати сметките на Шпанецот, завршувајќи четврти, иако стартуваше од ...

Хонда: Роси зборува глупости. Кој намерно би пропуштил победа?

ЗаЗабава - 09.11.2015

По завршување на бурната сезона во Мото ГП, и по освоената титула на Хорхе Лоренцо, вчера и денеска продолжи вербалното надмудрување помеѓу Валентино Роси и Хонда и нивниот возач Марк Маркез.

Липи: Роси треба да се префрли во Супербајк шампионатот

Дерби - 09.11.2015

Финишот на веќе заокружената сезона во Мото ГП шампионатот предизвика неверојатен број реакции, а битката меѓу Хорхе Лоренцо и Валентино Роси се уште носи интересни коментари и покрај фактот што Шпанецот веќе ја прославува титулата.

Маските паднаа, и Лоренцо нападна: Роси е исфрустриран…

Екипа - 09.11.2015

Бурата по конечната пресметка во трката за светски шампион во Мото ГП шампионатот никако да стивне. Хорхе Лоренцо во Валенсија ја освои титулата, но Валентино Роси стана миленик на навивачите ширум светот и морален победник поради се што му се случи.

Де Роси е вистински фан на Рома, погледнете како го прослави голот на Џеко! (ВИДЕО)

МКД - 09.11.2015

Роден е во Рим и целата професионална кариера ја поминува во Рома. Ако некој се имал дилеми колку Де Роси ја сака Рома, по видеото ќе му биде многу појасно. 32-годишниот фудбалер во вистински делириум го прослави голот на Џеко против Лацио и го ...

Лоренцо сепак шампион за 2015 година

Додај Гас - 09.11.2015

Шпанскиот мотоциклист Хорхе Лоренцо имаше двојна причина за славење во Валенсија. Беспрекорно извозената трка на Лоренцо му ја донесе седмата победа во овогодинешниот шампионат и петтата титула светски шампион во мотоциклизам.

Ете кој ја сака Рома: Де Роси збесна по голот на Џеко, го скандираше и неговото презиме (ВИДЕО)

SportMedia - 09.11.2015

Поради повреда, еден од најискусните фудбалери на Рома, Даниеле де Роси не играше на вчерашното големо градско дерби против Лацио, но ни памет не му падна да не присуствува на него. Го гледаше од свечената ложа, а според потезите што ги правеше ...

Протест или нешто друго: Роси не дојде на гала вечерта на Мото ГП

SportMedia - 09.11.2015

Како што е познато, тој ја загуби шампионската титула во последната трка што вчера се возеше на патеката во Валенсија откако го освои четвртото место. Нов првак е тимскиот колега Хорхе Лоренцо кому синоќа му беше доделен шампионскиот пехар.

Марк Маркез.. човекот кој му ја „киднапираше“ титулата на Роси

Спортклуб - 09.11.2015

За Валентино Роси се тргна наопаку од претпоследната трка во сезоната, кога во Малезија, настојувајки да го неутрализира агресивниот и непослушен Марк Маркез на патеката, се случи инцидент кој му ја промени сезоната на Роси, и веројатно момент кој ...

Роси: Стравувам од тоа што ќе се случува следната сезона помеѓу мене и Маркез

Спортклуб - 09.11.2015

Италијанскиот мотоциклист, виртуозот на патеките во Мото ГП, Валентино Роси, истакна дека стравува за тоа што ќе се случува помеѓу него и Марк Маркез следната сезона на патеката. Роси вчера изјави дека Маркез се однесувал како да му е личен ...

Лоренцо: На Роси само му е криво, знае дека ова му беше последната шанса

SportMedia - 09.11.2015

Во последната трка Лоренцо заврши прв, а зад него беше сонародникот Марк Маркес кој ниту еднаш не го нападна. По завршувањето на шампионатот Роси изјави дека Маркес е срам за спортот, а Лоренцо застана во одбрана на својот сонародник.

Лоренцо: Јас сум шампион, на Роси му е тешко да го прифати тоа!

Спортклуб - 09.11.2015

Хорхе Лоренцо, за неговиот тимски колега Валентино Роси, смета дека му е жал за пропуштената шанса за да освои титула, и дека тоа тешко му паднало на големиот шампион. Математиките на последната трка беа јасни, каде и да беше пласиран Хорхе Лоренцо, ...

Хонда: Дали Роси има докази за тоа што не обвинува?!

Спортклуб - 09.11.2015

По завршување на бурната сезона во Мото ГП, и по освоената титула на Хорхе Лоренцо, вчера и денеска продолжи вербалното надмудрување помеѓу Валентино Роси и Хонда и нивниот возач Марк Маркез.

Хонда реагира: Роси, немаш докази да посочуваш со прст кон возачи!

SportMedia - 09.11.2015

Италијанецот по трката изјави дека Маркес бил „телохранител“ на Хорхе Лоренцо кој ја освои титулата, по што веднаш реагираа од Хонда, од каде велат дека Роси дава изјави кои се непоткрепени со валидни докази.

Кога фанови на Роси, продаваат реквизити од Марк Маркез (Фото)

Спортклуб - 09.11.2015

Вчера со крунисувањето на Хорхе Лоренцо во „Кралската класа“ во Валенсија, и официјално заврши една од највозбудливите сезони кои фановите на овој спорт можеа да ја следат. Познат ни е расплетот на настани, односно како Хорхе Лоренцо дојде до ...

Де Роси не беше на теренот, но бурно од трибини го прослави голот на Џеко (Видео)

Спортклуб - 09.11.2015

Во неделното дерби во Рим, Рома на домашен терен ја совлада екипата на Лацио со 2:0, „волчицата“ оствари голема победа против нивниот ривал, и со ново освоените бодови, сега се на бод зад лидерите Фиорентина и Интер.

Неверојатна завршница: Докторот не ја освои титулата, но ги освои срцата на навивачите

Точка - 09.11.2015

Во една од највозбудливите завршници во историјата, шпанскиот моторциклист Жорге Лоренцо (Јамаха) ја освои третата титула светски шампион во класата MotoGP. 28-годишниот Лоренцо го освои првото место на трката за големата награда на Валенсија со што ...

Роси со нова изјава откако ја прегледал трката: Или Лоренцо е глупав, или…

Точка - 09.11.2015

По првичната изјава во која директно го нападна Марк Маркез за неговото фаворизирано возење во корист на Хорхе Лоренцо уште од трката во Австралија, Валентино Роси излезе со уште една вербална офанзива откако добро ја прегледал цела трка која се ...

ЛОРЕНЦО: Роси знае дека нема да освои друга титула

Телеграф - 09.11.2015

Новиот трикратен Мото ГП-шампион Хорхе Лоренцо го обвини колегата од Јамаха, Валентино Роси дека е огорчен што не ја освоил титулата, додавајќи дека италијанскиот ветеран знае дека нема да освои нова титула Ова е уште една епизода во „сапунската ...

Роси: Маркез е срам за нашиот спорт!

Вечер - 09.11.2015

Се уште не стивнува еуфоријата околу тоа како заврши сезоната во најквалитетното мотоциклистичко натпреварување, Мото ГП, каде титулата му припадна на Шпанецот Хорхе Лоренцо (Јамаха). Тој, според изјавата на неговиот тимски колега Валентино Роси до ...

Лоренцо врати: „Роси е огорчен, ова беше неговата последна шанса“

Спорт - 09.11.2015

Новиот трикратен Мото ГП шампион Хорхе Лоренцо го обвини колегата од Јамаха, Валентино Роси дека е огорчен што не ја освоил титулата, додавајќи дека италијанскиот ветеран знае дека нема да освои нова круна Ова е уште една епизода во Мото ГП ...