TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - Мекејн го разочара Коњановски

Време - 09.10.2010

Канадскиот министер за одбрана Питер Мекејн ги распрсна надежите на македонската делегација за прием на Македонија во НАТО на претстојниот самит во Лисабон под референцата ФИРОМ.

Канада ќе бара НАТО да ни ја отвори вратата

Н.Македонија - 09.10.2010

Канадската влада правилно ги вреднува напорите на Македонија за зачленување во НАТО и затоа ќе инсистира Алијансата да има отворени врати за нашата земја.

Коњановски се сретна со канадскиот колега Меккеј

Р.С.Европа - 08.10.2010

Македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски се сретна со неговиот канадски колега Питер Меккеј во пресрет на Самитот на НАТО во Лисабон.

Канада за членство на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 08.10.2010

,,Се надевам дека Македонија многу скоро ќе стане членка на НАТО,, изјави денеска претседателката на Канадскиот атлантски совет Џули Линдаоуд која во Торонто имаше средба со министерот за одбрана ...

Коњановски на средба со претседателката на канадскиот Атлантски совет и со македонската дијаспора во Торонто

Кирилица - 08.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњановски во рамки на работната посета на Канада денеска во Торонто ќе оствари средба со претседателката на канадскиот Атлански совет, Џули Лендхут Во црквата „Свети ...

Канада ќе инсистира НАТО да има отворени врати за Македонија

Сител - 08.10.2010

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Коњановски синоќа во Отава се сретна со канадскиот министер за одбрана Питер Меккеј.

Канада ќе инсистира НАТО да има отворени врати за Македонија

МРТ - 08.10.2010

Министерот за одбрана на Република Македонија Зоран Коњановски синоќа во Отава се сретна со канадскиот министер за одбрана Питер Меккеј.

Македонија е повеќе од просечен партнер на НАТО

Сител - 08.10.2010

Се надевам дека Македонија многу скоро ќе стане членка на НАТО бидејќи придонесот што таа го дава во светот е повеќе од земја - кандидат за влез во Алијансата, изјави денеска претседателката на ...

Канада ќе инсистира НАТО да има отворени врати за Македонија

Вечер - 08.10.2010

Канада смета дека Македонија заслужува членство во НАТО, но останува да се реши отворениот проблемот со јужниот сосед, поради кој приклучувањето во Алијансата во овој момент мора да се одложи.

Средба на Коњановски со претседателката на Канадскиот Атлански совет

Курир - 08.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњановски во рамки на работната посета на Канада денеска во Торонто ќе оствари средба со претседателката на Kанадскиот Атлански совет, Џули Лендхут.

Билатерална средба на министерот Коњановски со Питер Меккеј

Курир - 08.10.2010

Канада ќе инсистира Нато да ги отвори вратите за Македонија – е заклучокот од вчерашната средба на министерот за одбрана - Зоран Коњановски во канадскиот министер за одбрана – Питер Меккеј во Отава.

Канада останува силен поддржувач на Македонија за членство во НАТО

Курир - 08.10.2010

Претседателката на Канадскиот атлантски совет Џули Линдаоуд на денешната средба во Торонто со министерот за одбрана Зоран Коњановски, изрази надеж дека Македонија многу скоро ќе стане членка на НАТО ...

Коњановски на средба со американски конгресмени

Утрински - 07.10.2010

Вашингтон - Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен, Роберт Адерхолт, од Републиканската партија по средбата во Вашингтон со министерот за одбрана, Зоран ...

Коњановски не го исклучува влезот во НАТО под привременото име

Алфа - 07.10.2010

Македонија има еден и единствен стратешки интерес - влез во НАТО и ЕУ, вели македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски во интервју за Гласот на Америка.

Коњановски: Влез под референцата во НАТО е отворена солуција

Кајгана - 07.10.2010

Влезот на Македонија во НАТО под привремената референца „Поранешна југословенска Република Македонија“ е отворена солуција, вели министерот за одбрана Зоран Коњановски во интервју за Гласот на ...

Коњановски замина од САД со поддршка за НАТО

Н.Македонија - 07.10.2010

Силна поддршка за приемот на Македонија во НАТО доби министерот за одбрана Зоран Коњановски од сите официјални и други претставници со кои се сретна за време на неговата посета на САД.

Коњановски: Влез под референцата во НАТО е отворена солуција

Форум - 07.10.2010

Влезот на Македонија во НАТО под привремената референца „Поранешна југословенска Република Македонија“ е отворена солуција, вели министерот за одбрана Зоран Коњановски во интервју за Гласот на ...

Коњановски не го исклучува влезот во НАТО под привременото име

Сител - 07.10.2010

Македонија има еден и единствен стратешки интерес - влез во НАТО и ЕУ, вели македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски во интервју за Гласот на Америка.

Коњановски не го исклучува влезот во НАТО под привременото име

Кирилица - 07.10.2010

Македонија има еден и единствен стратешки интерес - влез во НАТО и ЕУ, вели македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски во интервју за Гласот на Америка На средбата во Пентагон, посочува ...

Коњановски не го исклучува влезот во НАТО под привременото име

МРТ - 07.10.2010

Македонија има еден и единствен стратешки интерес - влез во НАТО и ЕУ, вели македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски во интервју за Гласот на Америка.

Коњановски: ФИРОМ останува солуција за членство во НАТО

Канал5 - 07.10.2010

Во повеќе светски институции ние членуваме под привремено име – Поранешна Југословенска Република Македонија. Јас ја гледам и таа солуција отворена доколку брзо не се реши проблемот кој ни е наметнат ...

Во НАТО под привременото име

Вечер - 07.10.2010

Во повеќе светски институции ние членуваме под привремено име - Поранешна Југословенска Република Македонија. Јас ја гледам и таа солуција отворена доколку брзо не се реши проблемот кој ни е наметнат ...

Министерот Коњановски ќе оствари средба со Питер Меккеј

Курир - 07.10.2010

Министерот за одбрана - Зоран Коњановски денес е на работна посета во Канада, каде што ќе се сретне со неговиот канадски колега Питер Меккеј.

Коњановски не го исклучува влезот во НАТО под привременото име

Нетпрес - 07.10.2010

На средбата во Пентагон, американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс бил импресиониран од реформите на Македонија на тоа поле и се заблагодарил за учеството на војниците на АРМ во мировни мисии, ...

Коњановски: Влез во НАТО под привременото име

Курир - 07.10.2010

Во интервјуто за Гласот на Америка, министерот за одбрана Зоран Коњановски, изјави дека не се исклучува можноста Македонија да влезе во НАТО под привременото име.

Македонија сака влез во НАТО под привремената референца

eReporter - 07.10.2010

Македонија опстојува на ставот дека земјата треба да влезе во НАТО под привремената референца доколку со Грција не се постигне договор за името.

Коњановски: Влез под референцата во НАТО е отворена солуција

Макфакс - 07.10.2010

Влезот на Македонија во НАТО под привремената референца „Поранешна југословенска Република Македонија“ е отворена солуција, вели министерот за одбрана Зоран Коњановски во интервју за Гласот на ...

Зоран Коњановски не го исклучува влезот во НАТО под привременото име

Inpress - 07.10.2010

Вашингтон, 7. октомври 2010 (ИНПРЕС) На средбата во Пентагон, американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс бил импресиониран од реформите на Македонија на тоа поле и се заблагодарил за учеството на ...

Конгресмени и сенатори со поддршка за Македонија

А1 - 06.10.2010

Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со македонскиот министер за одбрана, Зоран ...

Поддршка за Македонија од американски сенатори и конгресмени

Deutsche Welle - 06.10.2010

Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со македонскиот министер за одбрана Зоран ...

Сенатрот Адерхолт смета дека Македонија заслужи членство во НАТО

Р.С.Европа - 06.10.2010

Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со македонскиот министер за одбрана Зоран ...

Македонија - Со ФИРОМ тешко се влегува во НАТО

Време - 06.10.2010

Македонските власти упорно ја протежираат идејата дека Македонија може да биде примена во НАТО и да почне преговори за прием во ЕУ под привремената референца, но европските функционери нагласуваат ...

Коњановски бара прием во НАТО со референцата

Утрински - 06.10.2010

За САД нема дилеми: тие ја почитуваат, ја ценат и ја вреднуваат Македонија и и' даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по синоќешната средба во Вашингтон ...

Американски конгресмени и сенатори со поддршка на Македонија

Идивиди - 06.10.2010

Вашингтон, 5 октомври 2010 (МИА) – Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со ...

Американски конгресмени и сенатори со поддршка на Македонија за влез во НАТО

Алфа - 06.10.2010

Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со македонскиот министер за одбрана Зоран ...

Американски конгресмени и сенатори со поддршка на Македонија за влез во НАТО

Алсат-М - 06.10.2010

Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со македонскиот министер за одбрана Зоран ...

Коњановски до Гејтс - во НАТО со референцата

Дневник - 06.10.2010

За Соединетите Американски Држави нема дилеми - ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и' даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по ...

Македонија во НАТО како ПЈРМ

Н.Македонија - 06.10.2010

Никој не може да гарантира дека спорот за името со Грција ќе се реши за година или две, па затоа Македонија треба да биде примена во НАТО под привремената референца ПЈРМ, порачал министерот за ...

Американски конгресмени и сенатори со поддршка на Македонија за влез во НАТО

Сител - 06.10.2010

Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со македонскиот министер за одбрана Зоран ...

Американски конгресмени и сенатори со поддршка на Македонија за влез во НАТО

Кирилица - 06.10.2010

Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со македонскиот министер за одбрана Зоран ...

Американски конгресмени и сенатори со поддршка на Македонија за влез во НАТО

МРТ - 06.10.2010

Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со македонскиот министер за одбрана Зоран ...

Пред две години е разјаснето дека нема членство во НАТО без договор за името

Канал5 - 06.10.2010

Македонија заслужува членство во НАТО поради придонесот што го дава за ширењето на мирот и демократијата во светот, порачува американскиот конгресмен, Роберт Адерхолт.

Да се знае придонесот на Македонија за светскиот мир

Вечер - 06.10.2010

Дел од членовите во Конгресот, но и американските граѓани не знаат каков придонес Македонија прави за слободата и демократијата во светот, особено во Авганистан, изјави конгресменот Адерхолт ...

Американски конгресмени и сенатори ја подржуваaт Македонија на патот кон НАТО

Курир - 06.10.2010

Според конгресмените и сентаорите со кои Коњановски оствари средба во Вашингтон, Македонија заслужува да биде членка на НАТО.

Андерхолт - Македонија заслужува да биде членка на НАТО

Inpress - 06.10.2010

Вашингтон, 6. октомври 2010 (ИНПРЕС) Македонија заслужува да биде членка на НАТО, изјави американскиот конгресмен Роберт Адерхолт од Републиканската партија, по синоќешната средба во Вашингтон со ...

Македонија со силна поддршка од САД за влез во НАТО

А1 - 05.10.2010

За САД нема дилеми: Ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Mакедонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по синоќешната средба во Вашингтон со ...

Коњановски побара од Гејтс Македонија да го добие заслуженото место во НАТО

Deutsche Welle - 05.10.2010

САД ја почитуваат, ценат и вреднуваат Република Македонија и и‘ даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски по синоќешната средба со американскиот ...

Коњановски: американска поддршка за влез во НАТО

Р.С.Европа - 05.10.2010

,,За Соединетите држави нема дилеми: ја почитуваат и ја ценат Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО,, изјавил министерот за одбрана Зоран Коњановски по синоќешната средба во Вашингтон ...

Коњаноски - Сакаме во НАТО, ќе бараме нова средба со Нимиц

Р.С.Европа - 05.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњаноски денеска побара поддршка за влез на Македонија во НАТО на претстојниот Самит на Алијансата во Лисабон од членовите на Атланскиот совет во Вашингтон, посочувајќи ...

Коњановски: „САД ја поддржува Македонија за влез во НАТО“

Телма - 05.10.2010

За Соединетите Американски Држави нема дилеми: ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по ...

Средба Коњановски - Гејтс

Алсат-М - 05.10.2010

Решението е земјава да влезе во НАТО како ПЈРМ - смета Коњановски За Соединетите Американски Држави нема дилеми: ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за ...

Македонија да го добие заслуженото место во НАТО

Идивиди - 05.10.2010

Вашингтон, 5 октомври 2010 (МИА) – За Соединетите Американски Држави нема дилеми: ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави ...

Коњановски го побара од Гејтс заслуженото место во НАТО

Форум - 05.10.2010

За САД нема дилеми, ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по синоќешната средба во ...

Коњановски: Влез во НАТО под ПЈРМ ако нема решение на спорот

Алфа - 05.10.2010

Македонија би требало да влезе во НАТО под привремената референца „Поранешна југословенска Република Македонија“ ако не се изнајде решение за спорот со името, порача министерот за одбрана Зоран ...

Коњановски: Доколку нема решение на спорот, влез во НАТО под ПЈРМ

Кајгана - 05.10.2010

Македонија би требало да влезе во НАТО под привремената референца „Поранешна Југословенска Република Македонија“ ако не се изнајде решение за спорот со името, порача министерот за одбрана Зоран ...

Брисел и Вашингтон – без името ништо од ЕУ и НАТО

Алфа - 05.10.2010

Без решено име нема ниту НАТО, ниту Европска унија - Вашингтон и Брисел се обидуваат да ја вратат владата во реалноста откако таа ја интензивираше кампањата дека Македонија треба да влезе во ...

Коњановски побара од Гејтс Македонија да го добие заслуженото место во НАТО

Сител - 05.10.2010

За Соединетите Американски Држави нема дилеми: ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по ...

Коњановски-Гејтс: Македонија да го добие заслуженото место во НАТО

Кирилица - 05.10.2010

За Соединетите Американски Држави нема дилеми: ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по ...

Коњановски побара од Гејтс Македонија да го добие заслуженото место во НАТО

МРТ - 05.10.2010

За Соединетите Американски Држави нема дилеми: ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по ...

Коњановски побара од Гејтс Македонија да го добие заслуженото место во НАТО

Канал5 - 05.10.2010

За Соединетите Американски Држави нема дилеми: ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски по ...

Македонија пробува со ФИРОМ во ЕУ и НАТО

Канал5 - 05.10.2010

Референцата ПЈРМ прифатлива опција за влез на Македонија во НАТО и за старт на преговорите со Европската Унија. Синхронизирано министрите за надворешни работи и за одбрана со истата идеја настапија ...

Влез во НАТО под ПЈРМ ако нема решение на спорот

МРТ - 05.10.2010

Македонија би требало да влезе во НАТО под привремената референца „Поранешна Југословенска Република Македонија“ ако не се изнајде решение за спорот со името, порача министерот за одбрана Зоран ...

Во НАТО како ФИРОМ

Вечер - 05.10.2010

- Пред се, обврска на Република Грција е да не ги кочи интегративните процеси на Република Македонија. Доколку не се изнајде заемно прифатливо решение, Република Македонија треба да биде дел од ...

Коњановски: Македонија да го добие заслуженото место во НАТО

Курир - 05.10.2010

Министерот за одбрана на Македонија – Зоран Коњановски, по средбата американскиот секретер за одбрана – Роберт Гејтс, изјави дека нема дилема дека САД ја ценат и ја вреднуваат Република Македонија и ...

САД со силна поддршка за влез на Македонија во НАТО

eReporter - 05.10.2010

САД ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и’ даваат силна поддршка за влез во НАТО. Ова го изјави македонскиот министер за одбрана, Зоран Коњановски по синоќешната средба со ...

Коњановски од Атлантскиот совет побара поддршка за влез во НАТО

Курир - 05.10.2010

- Повторно ги потсетуваме нашите пријатели да не поддржат бидејќи сакаме да бидеме дел од НАТО. Имаме право да го бараме тоа бидејќи секогаш сме се однесувале принципиелно, изјави Коњановски.

Коњановски: Влез во НАТО под ПЈРМ ако нема решение на спорот

Макфакс - 05.10.2010

Македонија би требало да влезе во НАТО под привремената референца „Поранешна Југословенска Република Македонија“ ако не се изнајде решение за спорот со името, порача министерот за одбрана Зоран ...

Коњановски - Македонија има силна поддршка од САД за влез во НАТО

Inpress - 05.10.2010

Вашингтон, 5 октомври 2010 (ИНПРЕС) За Соединетите Американски Држави нема дилеми: ја почитуваат, ценат и ја вреднуваат Република Македонија и и даваат силна поддршка за влез во НАТО, изјави ...

Средба Коњановски - Гејтс во Вашингтон

А1 - 04.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњановски кој е во официјална посета на Соединетите Американски Држави, денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Коњановски во САД, денеска средба со Гејтс

Р.С.Европа - 04.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњановски, кој престојува во работна посета на САД, денеска ќе има средба со американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Средба Коњановски – Гејтс во Вашингтон

Форум - 04.10.2010

Министерот за одбрана, Зоран Коњановски, денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс Предвидено е средбата да започне во 16:00 часот по македонско време, со ...

Средба Коњановски – Гејтс во Вашингтон

Алфа - 04.10.2010

Министерот за одбрана, Зоран Коњановски, денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс.

Коњановски во Вашингтон на средба со Гејтс

Кирилица - 04.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњановски, кој е во официјална посета на Соединетите Американски Држави, денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс По средбата ...

Министерот Коњановски на средба со со секретарoт за одбрана на САД Гејтс

Сител - 04.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњановски, кој е во официјална посета на Соединетите Американски Држави, денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Коњановски во Вашингтон ќе се сретне со секретарoт за одбрана на САД Гејтс

МРТ - 04.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњановски, кој е во официјална посета на Соединетите Американски Држави, денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Коњановски на средба со Гејтс во Вашингтон

Канал5 - 04.10.2010

Министерот за одбрана Зоран Коњановски, кој е во официјална посета на Соединетите Американски Држави, денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Резолуција со благодарност за Македонија поднесена од американскиот Сенат

Курир - 04.10.2010

Поднесена Резолуција до американскиот Сенат во која се изразува благодарност до македонскиот народ и Владата на Република Македонија за посветеноста и учеството во унапредувањето на мирот, ...

Средба, Коњановски – Роберт Гејтс во Вашингтон

Курир - 04.10.2010

Денес во работна посета на САД е министерот за одрбрана Зоран Коњановски, кој ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана – Роберт Гејтс.

Средба на македонскиот и американскиот министер за одбрана

eReporter - 04.10.2010

Македонскиот министер за одбрана Зоран Коњановски денеска во Вашингтон треба да се сретне со американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс.

Средба Коњановски – Гејтс во Вашингтон

Макфакс - 04.10.2010

Министерот за одбрана, Зоран Коњановски, денеска во Вашингтон ќе се сретне со американскиот секретар за одбрана, Роберт Гејтс.

Министерот Коњановски денека ќе се сретне со Роберт Гејтс

Inpress - 04.10.2010

Вашингтон, 4. октомври 2010 (ИНПРЕС) Во рамките на официјалната посета на Соединетите Американски Држав, министерот за одбрана Зоран Коњановски, ќе се сретне со со генералниот секретар за одбрана на ...