TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Списокот со неоправдано отсутните пратеници пред комисиска проверка

Дневник - 16.11.2014

Листата за присуството на сите 123 пратеници во првите шест месеци од работата на Собранието е подготвена и според најавите, шефовите на пратеничките групи и потпретседателите на парламентот, заедно со претседателот Трајко Вељаноски, денеска ќе ја ...

Пратеничките повеќе зборувале, но никој никого не слушал

Н.Македонија - 15.11.2014

ИЗВЕШТАЈ ЗА СОБРАНИЕТО Вкупно 56 отсто од обраќањата во Собранието во октомври биле од пратеничките, а 44 отсто од пратениците, покажува третиот извештај од проектот „Собранието под лупа“ што го спроведува институтот за демократија „Социетас ...

Пратеничките "грмеле" во Собрание

Вечер - 15.11.2014

Во него се констатира дека во октомври, дебатата во Собранието во поголем дел останала слаба со ретка размена на мислења и ставови околу повеќето од законските предлози. Пратеничките ги надзборуваа пратениците на седниците во Собранието кои се ...

„Социетас Цивилис“: Пратениците во октомври слабо заинтересирани за дискусија

Нова ТВ - 14.11.2014

Пратеничките ги надзборувале пратениците на седниците во Собрание одржани во октомври. Жените го зголемуваат својот удел во парламентарните расправи со што достигнаа 56% од вкупните дискусии.

Октомвриски мониторинг на Собранието: Пратеничките ги надзборуваа своите колеги

+инфо - 14.11.2014

Пратеничките ги надзборуваа пратениците на седниците во Собранието кои се одржаа во октомври, се наведува во октомврискиот извештај „Собранието под лупа, засилување на политичката дебата и делиберативниот дискурс“, проект финансиран од Европската ...

Илиоски и Мукоски заменици координатори на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 13.11.2014

Зоран Илиоски и Крсто Мукоски од денеска се заменици-координатори на Пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ во Собранието на Република Македонија. На пратеникот Зоран Илиоски му е прв мандат и тој е актуелен претседател на Комисијата за прашања на ...

Нови заменици-координатори на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ

Точка - 13.11.2014

Во Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ од денес, официјално се назначени двајца нови заменици-координатори на Пратеничката група во Собранието на Република Македонија. Како што дознаваме, на досега празните места за заменици координатори на ...

Оставка ≠ одземање на мандат

СПФМ - 13.11.2014

Пишува: проф. д-р Мирјана Најчевска , експерт за човекови права Медиумите известија дека е дојдено време да бидат одземени мандатите на пратениците на СДСМ кои отсуствуваат од работењето на Собранието ( Почнува постапката за одземање на мандатите на ...

Нови заменици-координатори на пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ

Нетпрес - 13.11.2014

Во Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ од денес, официјално се назначени двајца нови заменици-координатори на Пратеничката група во Собранието на Република Македонија. Како што дознаваме, на досега празните места за заменици координатори на ...

Илиоски и Мукоски се новите заменици-координатори на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 13.11.2014

Во Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ од денес, официјално назначени двајца нови заменици-координатори на Пратеничката група во Собранието на Република Македонија. Како што дознаваме, на досега празните места за заменици координатори на Пратеничката ...

Илија Димовски доби двајца заменици

Вечер - 13.11.2014

Станува збор за пратеници со големо политичко искуство, но и одлично познавање на функционирањето и работата на Собранието, како и функционирањето, обврските и задачите на пратениците. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ официјално доби двајца нови ...

Опозиционерите се надеваат дека Заев ќе се премисли

Вечер - 13.11.2014

И покрај тоа што инсистираа опозицијата да се врати во Собранието, засега нема официјална потврда дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ преговараат за постигнување на евентуален договор. Пратениците и членството ја очекуваат експлозијата на "бомбата", но од ...

Бојкотот НА опозицијата: каква КРИЗА нè очекува?

Inbox7 - 12.11.2014

По исцрпување на процедурите за одземање на мандатите извесно е дека ќе бидат распишани парцијални избори за испразнетите пратенички места, велат експертите. Но, тогаш ќе влеземе во уште потешка политичка криза, објаснува професорот Кадриу, „бидејќи ...

СДСМ ВО КРИВА ПАЛАНКА: Сите ја чекаат „бомбата“ на Заев

Телеграф - 12.11.2014

Која би била смислата на појавувањето на Заев освен да го каже тоа што треба да го каже? Зарем ќе го повтори истото од Битола, дека поседува докази кои ќе го принудат Груевски на оставка, изјави еден од пратениците кој не со согласува со статус ...

Почнува постапката за одземање на мандатите на СДСМ

Н.Македонија - 11.11.2014

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, по добивањето на листата за присутност, се очекува да побара заклучок од Комисијата за мандатно-имунитетни прашања за отсуствата, по што треба да следува изјаснување на Собранието Генералниот секретар ...

Ново продолжение од сапуницата: Ќе се комплетира ли Собранието?

еМагазин - 11.11.2014

Изминаа шест месеци, рок во кој доколку пратеник неоправдано не се јави на работа во Собранието, според Уставот, треба да му се одзеде мандатот. Како што брифираа вчера во Собранието почната е процедурата за одземање на мандатите на 31 пратеник од ...

Дај ја бомбата или се враќаме во Собрание!

Вечер - 11.11.2014

Пратениците не се предмет, па некој со нив да се однесува како сака и да не ги прашува за ништо. Не е во ред да се игнорираат 31 пратеник и 280 илјади гласачи. Досегашната политика на бојкот во овие шест месеци не даде никакви резултати, вели еден ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

24 Вести - 10.11.2014

На редовната понеделничка координација на пратеничките групи се очекува претседателот на Парламентот Трајко Вељаноски од генералниот секретар да побара евиденција за присуствата на сите пратеници од ...

Почнува постапката за одземање на мандатите на опозиционерите

24 Вести - 10.11.2014

Денеска истекува рокот од шест месеци до кој пратениците од опозицијата треба да се вратат во Собранието, во спротивно се соочуваат со постапка за одземање на мандатите.

Почна постапката за одземање на мандатите на опозиционерите

24 Вести - 10.11.2014

Трајко Велјановски тргна да ги одзема мандатите на опозиционерите. Им дава рок до вечерва некој од нив да се премисли, да ја повлече оставката, за неговиот мандат да не влезе во процедура.

Аналитичарите поделени за одземањето на мандатите на опозиционерите

24 Вести - 10.11.2014

Политичките аналитичари се поделени во размислувањата – дали е притисок врз пратениците од опозицијата најавата дека секретарот на Собранието, Жарко Денковски во текот на неделава треба да ги преброи отсуствата на пратениците со што, како што беше ...

Парламент: Одземање на пратеничките мандати на опозицијата

Нова ТВ - 10.11.2014

Од денеска започнува постапката на одземање пратенички мандати на опозицијата од Парламентот, откако истекува рокот од шест месеци откако беа верификувани мандатите на опозициската коалиција на чело ...

Алити: Иднатa недела веројатно ќе почне процедурата за мандатите на опозицијата

Нова ТВ - 10.11.2014

Собраниската координација предводена од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и овластениот генерален секретар на Законодавниот дом Жарко Денковски има рок од седум дена да достави извештај за ...

До понеделник ќе се проверува колку се редовни пратениците

Вест - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот состанок, е заклучокот ...

Шилегов: Немаме намера да се вратиме во Собрание

Нова ТВ - 10.11.2014

-Оставките на СДСМ и коалиционите партнери се депонирани во Собранието. Ние своите одлуки ги донесовме на највисоките партиски тела и немаме намера од нив да отстапиме, исто како и нашите ...

Почна процедурата за одземање на пратеничките мандати

Телма - 10.11.2014

Генералниот секретар да изготви извештај за присутноста на седниците за сите 123-ца пратеници.Ова е заклучокот од денешната координација на потпретседателите на Собранието и координаторите на ...

Се бројат (не)оправданите изостаноци на пратениците - Опозицијата дефинитивно ја нема во Собранието

Вест - 10.11.2014

Истече рокот од шест месеци до кој пратениците од опозицијата требаше да се вратат во Собранието. Од понеделник во собраниските тела почна постапката за одземање на мандатите на опозиционите пратеници, кои си дадоа оставка уште веднаш, кога се ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Утрински - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

Пратеничките места на СДСМ ставени на тест

Утрински - 10.11.2014

Оваа седмица ќе се разгледува редовноста на пратениците во изминатите шест месеци, како вовед во постапка за евентуално одземање на опозициските мандати Пратеничките места на коалицијата предводена ...

СДСМ: Игрите со датуми се проблем на Вељаноски

Утрински - 10.11.2014

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, денеска изјави дека „игрите со датуми и ултиматуми, толкувањето на Уставот и законите се проблем на Велјаноски, ВМРО-ДПМНЕ и владејачкото мнозинство“.

Опозиционерите - пратеници без своја волја

Р.С.Европа - 10.11.2014

Игрите со датуми и ултиматуми, толкувањето на Уставот и законите, е проблем на Вељаноски, ВМРО-ДПМНЕ и на владејачкото мнозинство, рече портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

Ќе се проверува редовноста на пратениците, почна процедурата за одземање на мандатите на отсутните пратеници

МКД - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави на координативниот состанок, е заклучокот од денешната ...

Почна процедурата за одземање на мандатите на пратениците на опозицијата

Кајгана - 10.11.2014

Почна процедурата за одземање на мандатите на пратениците на опозицијата кои што беа избрани на последните парламентарни избори, но досега ја бојкотираа работата на законодавниот дом.

Власта му остава на СДСМ уште некој ден за да се врати во Собранието

Дневник - 10.11.2014

Уште некој ден очекување да се вратат пратениците од коалицијата на СДСМ дава владејачкото мнозинство откако вчера на координацијата кај собранискиот спикер Трајко Вељаноски се отворила процедурата за одземање на мандатите на опозициските народни ...

Уставот не постои за да се изигрува

Дневник - 10.11.2014

Денеска навршуваат шест месеци на Собранието без опозициските пратеници. Отсуството на критичко мислење, макар и она бледо на СДСМ од претходните мандати, го направи парламентот неатрактивен, барем за следење преку собранискиот канал.

СДСМ без свои пратеници во собрание или нови игри на дворот?!

Фактор - 10.11.2014

Ист е кува рокот од шест месеци до кој пратениците од опозицијата треба да се вратат во Собранието, а во спротивно се соочуваат со постапка за одземање на мандатите.

Ќе ја почне ли Груевски постапката за отсуства или се е само за пребег на пратениците

Локално - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

СОБРАНИЕ: Се очекува да почне постапката за неоправдани отсуства

Телеграф - 10.11.2014

Не се знае дали и колку пратеници од опозицијата ќе дојдат на денешната закажана седница на Собранието. СДСМ и помалите опозициски партии пред неколку дена повторно се изјаснија дека не се враќаат во ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Алфа - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21.

Почна процедурата за евентуално одземање на мандатите на СДСМ

Телеграф - 10.11.2014

Утрово имаше координација меѓу координаторите на пратеничките групи, за тоа како ќе се спроведе процедурата Претседателот на Собранието,Трајко Вељаноски, побара извештај за отсуствата на пратениците ...

Собранискиот секретар Денковски доби “наредба” да изготви извештај за присуство на опозициските пратеници

Локално - 10.11.2014

На денешната редовна средба на координаторите на пратеничките групи со претседателот на Собранието, координаторите договориле е да се овласти генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски, да ...

(ВИДЕО)СДСМ: Оставките се во Собранието,игрите со датуми и ултиматуми се проблем на Вељаноски

Локално - 10.11.2014

Оставките на СДСМ и коалиционите партнери се депонирани во Собранието. Ние своите одлуки ги донесовме на највисоките партиски тела и немаме намера од нив да отстапиме, исто како и нашите коалиционите ...

СОБРАНИЕ: Процедурата за мандатите може да се тегне цел месец

Телеграф - 10.11.2014

Претседателот на Собранието побара извештај за редовноста на пратениците во последните шест месеци, во СДСМ остануваат на ставот за бојкот Само политичка волја може да им ги одземе мандатите на 31 ...

Пратениците со ултиматум за Заев, Собранието ја почна постапката за одземање на мандатите

Алфа - 10.11.2014

За три дена или ќе ја активирате „бомбата“ или ќе ги повлечеме оставките. Пратениците му поставија ултиматум на Заев, брифираат извори од СДСМ. За три дена или ќе ја активирате „бомбата“ или ќе ги повлечеме оставките.

Постапката почна – дали пратениците на СДСМ ќе останат без мандатите?

Фактор - 10.11.2014

Собранието ја започна постапката за одземање на мандатите на пратениците од опозицијата, кои повеќе од шест месеци по верификацијата на мандатите не се во собраниските клупи. Генералниот секретар на законодавниот дом Жарко Денковски доби рок од ...

Почна постапката за одземање на мандатите на опозицијата

Тера - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и потпретседателите на Собранието, ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Канал5 - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

Ќе остане ли опозицијата без пратеници?

А1 On - 10.11.2014

Денеска истекуваат уставните 6 месеци од верификацијата на 34 -те мандати на пратениците од опозицијата од страна на Собранието, или рокот во кој треба да седнат во пратеничките клупи.

Денеска истекува рокот за одземањето мандати на опозицијата

Канал 77 - 10.11.2014

Денеска истекува уставниот рок за одземање на мандатите на опозициските пратеници поради шестмесечно неоправдано отсуство од републичкото собрание. На денешната седница оваа точка не е закажана, но ...

Колку од пратениците од опозицијата ќе се вратат во собранието ?

Канал5 - 10.11.2014

Денеска ќе се одржи собраниската седница на која претседателот на собранието, Трајко Вељановски најави дека ќе се разгледува верификацијата на оставките на пратениците од опозицијата.

Собранието ја почнува постапката за одземање на мандатите на опозицијата

Фама - 10.11.2014

Денеска истекува уставниот рок од шест месеци од верификацијата на мандатите на 34 пратеници од опозицијата од страна на Собранието. Три пратенички не ја почитуваа одлуката за бојкот и се вклучија во ...

Поминаа шесте месеци на СДСМ, но неизвесноста продолжува

Н.Македонија - 10.11.2014

Засега нема никакви најави од Собранието дека ќе се одржи седница на која ќе се верификуваат оставките на пратениците на СДСМ и нивните мандати ќе им се понудат на тие подолу на кандидатските листи ...

Во Собранието почна постапката за оздемање на мандатите

Канал 77 - 10.11.2014

На претпладневната средба на координаторите на пратеничките групи, договорено е да се овласти генералниот секретар на Собранието на РМ, Жарко Денковски, да подготви извештај за присуството на ...

За мандатите на опозициските пратеници процедурата почнува најрано по една недела

+инфо - 10.11.2014

Првин секретарот на Собранието, Жарко Денковски, до следниот понеделник треба да изготви извештај за присуството на сите пратеници на Собранието на Република Македонија, и тоа до следниот понеделник, ...

ВИДЕО: До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците

А1 On - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот ...

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците од опозицијата

Н.Македонија - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот ...

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците

Канал5 - 10.11.2014

Претседателот на Собранието Вељаноски, по добивањето на евиденцијата, се очекува да побара заклучок од Комисијата за мандатно - имунитетни прашања за отсуствата, по што треба да следува изјаснување ...

Почна постапката за одземање на мандатите на опозицијата

Точка - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и потпретседателите на Собранието, ...

Почна процедурата за одземање на пратеничките мандати на опозицијата

Канал5 - 10.11.2014

Вељановски и денеска не ги прочита имињата на пратениците на опозицијата, туку само оние кои оправдано се отсутни. Со денешниот ден и непрочитаните имиња на народните избраници од СДСМ, НСДП, И ЛДП ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Курир - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

МРТ - 10.11.2014

Десетти ноември е датумот кога истекуваат шест месеци од верификацијата на 34 -те мандати на пратениците од опозицијата од страна на Собранието... Собранието на Република Македонија за денеска ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Сител - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

Пратениците ќе расправаат за неоправданите отсуства

Press24 - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ

Press24 - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ, дознава Press24 од собраниски извори. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и ...

Почна постапката за одземање на мандатите на опозицијата

Нетпрес - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и потпретседателите на Собранието, ...

Собранието ги пребројува отсуствата, опозициските пратеници со рок за Заев

Република - 10.11.2014

Со денешната координација во македонското собрание почна процесот кој го налага Уставот во врска со неоправданата отсутност на пратениците повеќе од шест месеци.

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците, потоа ќе почне процедурата за одземање на мандатите

Либертас - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот ...

Почна процедурата за одземање на мандатите на отсутните пратеници

МРТ - 10.11.2014

Генералниот секретар треба да подготви список на отсутни пратеници во последниве шест месеци... Во Собранието почна 21-вата седница, на која што според дневниот ред не е точката за констатирање на ...

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците

Сител - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот ...

6 месеци неоправдано отсуство за опозициските пратеници

МРТ - 10.11.2014

На редовната координација кај спикерот Вељаноски донесена одлуката на којашто ги обврзува Уставот за отпочнување на процедурата за одземање на мандатите... И на оваа седница 31 пратеник на опозицијата не го најавија отуството, со што го исполнија ...

Денеска истекува рокот: Ќе се вратат ли пратениците од опозицијата во Собранието?

еМагазин - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците

Вечер - 10.11.2014

Претседателот на Собранието Вељаноски, по добивањето на евиденцијата, се очекува да побара заклучок од Комисијата за мандатно - имунитетни прашања за отсуствата, по што треба да следува изјаснување ...

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците

Денешен - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија, Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на ...

Почна процедурата за одземање на мандатите на пратениците на опозицијата

Макфакс - 10.11.2014

Почна процедурата за одземање на мандатите на пратениците на опозицијата кои што беа избрани на последните парламентарни избори, но досега ја бојкотираа работата на законодавниот дом.

Пратениците со ултиматум до Заев – Или ќе ја активирате „бомбата“ или ќе ги повлечеме оставките

Денешен - 10.11.2014

За три дена или ќе ја активирате „бомбата“ или ќе ги повлечеме оставките. Пратениците му поставија ултиматум на Заев, брифираат извори од СДСМ за телевизија Алфа . За три дена или ќе ја активирате „бомбата“ или ќе ги повлечеме оставките.

Што ќе се случи со пратениците на СДСМ?

Вечер - 10.11.2014

Се очекува откако листата ќе биде подготвена да биде доставена до собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, која во рок од 15 дена откако ќе ја добие треба да ја стави на дневен ред на собраниска седница Оправдано и ...

Истекува рокот за одземање на опозициските мандати

Falanga - 10.11.2014

Официјалниот став од Бихаќка е дека тие ги депонирале оставките уште во јуни и дека претседателот на Собранието може да ги верификува кога сака.. Веќе шест месеци пратениците од опозицијата се надвор ...

Собранието треба да ја почне постапката за неоправданите отсуства

Lider - 10.11.2014

Собранието на Република Македонија за денеска напладне ја закажа 21. седница на која на дневен ред се повеќе закони и одлуки. Претходно, на редовната понеделничка координација на пратеничките групи ...

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ

Falanga - 10.11.2014

На координацијата присуствувале координаторите на ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА.. Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ, дознава Press24 од собраниски извори.

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на опозицијата

Maxim - 10.11.2014

Почна постапката за одземање на мандатите на пратениците на СДСМ, дознава Максим од собраниски извори. На последната координација на координаторите на пратеничките групи со спикерот Вељаноски и ...

До понеделник ќе се проверува редовноста на пратениците

Lider - 10.11.2014

Генералниот секретар на Собранието на Република Македонија Жарко Денковски да изготви листа за присутноста, односно редовноста на пратениците и да ја достави најдоцна во понеделник на координативниот ...