TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дали некој спомна оставка во оваа наша кош(м)арка?

SportMedia - 16.11.2014

Оставки бараа и комесарот и некои клубови од претседателот на МКФ, оставка понуди и комесарот, но на крајот и волкот е сит, и „центар“-овците се на број - останаа во елитата Прекинот на прволигашкиот кошаркарски натпревар Работнички – МЗТ Скопје ...

Работнички останува во прва кошаркаска лига

NewTime - 15.11.2014

Комесарот за натпреварување при првата македонска кошаркаска лига на Македонија Бобан Јосифовски ја донесе конечната одлука за прекинатиот дерби дуел меѓу Работнички и МЗТ што се играше во „Градски парк“.

Од „Градски парк“ бараат да се почитува правната процедура

Телма - 14.11.2014

Работнички преку соопштение порача да се почитува барањето на АК а комесарот Бобан Јосифовски да не се занимава со правна проблематика. Повеќекратниот кошаркарски шампион на Македонија Работнички, по одлуката на Арбитражната комисија (АК) на ...

АК: Клубовите немаат овластување да одлучуваат за мечот Работнички-МЗТ

Дерби - 14.11.2014

Денеска во просториите на МКФ, Здружението на Кошаркарски прволигаши ќе одржи состанок во однос на случајот Работнички и неговата судбина Поради важноста на Седницата, задолжително е присуството на еден овластен претставник од секој клуб во Првата ...

Реакција: Работнички не бара милост, туку правда

Дерби - 14.11.2014

Кошаркарскиот клуб Работнички се огласи по вчерашната прес конференција на комесарот Бобан Јосифовски, кој истапи во јавноста преку самостојна прес конференција, откако Арбитражната комисија реши да му го врати предметот со кој клубот е казнет, ...

Комесарот Јосифовски: Немаше притисоци и немаше да дозволам да има

Дерби - 14.11.2014

Комесарот за натпреварување во првата кошаркарска лига, Бобан Јосифовски, денеска на седницата на здружението на прволигашите ја соопшти својата ревидирана одлука за прекинатиот меч меѓу Работнички и МЗТ Скопје, со која се изречени парични казни на ...

КК Работнички: Никој нека не си поигрува со реномето на нашиот клуб

Екипа - 14.11.2014

Работнички денеска ќе ја дознае одлуката на Здружението на Прволигаши по иницијативата самите клубови со преседан да го спасат најтрофејниот тим од испаѓање од елитата, но клубот од „Градски парк“ преку соопштение порача дека би сакал да остане дел ...

Арбитража: Клубовите немаат право да одлучуваат за мечот Работнички – МЗТ

Екипа - 14.11.2014

Здружението на Кошаркарски Прволигаши денеска во 15 часот ќе одржи итен состанок на кој ќе се решава за судбината на Работнички, но Арбитражната Комисија при МКФ се јави со соопштение со кое јасно стави до знаење дека одлуката што ќе биде донесена ...

Работнички: Сакаме да се почитува одлуката на Арбитражата, не сакаме преседан

МКД - 14.11.2014

Работнички се огласи со соопштение по прес конференцијата на комесарот Бобан Јосифовски, клубот од „Градски парк" сака законски да остане во Првата лига, а не со гласање од страна на другите клубови.

Кој е надлежен за Работнички?

Оn.net - 14.11.2014

Здружението на прволигаши денеска ќе треба да донесе одлука околу евентуалната казна за Работнички, поради одбивањето да се продолжи дуелот со МЗТ Скопје, во рамките македонското кошаркарско првенство.

Службените бодови остануваат за МЗТ, а Работнички во Првата лига

Дневник - 14.11.2014

Kомесарот за натпревари во македонската кошарка, Бобан Јосифовски, сепак, ја смени својата првобитна одлука, како што тоа од него го побара второстепената Арбитражна комисија на МKФ, со која Работнички останува во прволигашкото друштво и ќе продолжи ...

КК Работнички бара процедурата да продолжи според упатствата од арбитражната комисија

Локално - 14.11.2014

Повеќекратниот кошаркарски шампион на Македонија Работнички, по одлуката на Арбитражната комисија на Македонската кошаркарска федерација за укинување на одлуката на Комесарот за натпревари Бобан Јосифовски со која клубот требаше да се пресели во ...

Арбитражата врати на ударот на Јосифовски

Телеграф - 14.11.2014

Продолжува препукувањето меѓу Арбитражата и комесарот за натпревари... По вчерашните напади од страна на комесарот за натпревари Бобан Јосифовски, нецел час пред стартот на Здружението на прволигаши кое денеска со почеток во 15 часот ќе решава за ...

Клубовите немаат право да решаваат за судбината на Работнички

Локално - 14.11.2014

Арбитражната Комисија при МКФ излезе со соопштение преку кое сподели дека одлуката што ќе биде донесено од страна на Здружението на Кошаркарски Прволигаши нема да биде признаена. Комесарот за натпреварување е единствениот кој како прв степен може да ...

КК Работнички бара процедурата да продолжи според упатствата од арбитражната комисија

+инфо - 14.11.2014

Повеќекратниот кошаркарски шампион на Македонија Работнички, по одлуката на Арбитражната комисија на Македонската кошаркарска федерација за укинување на одлуката на Комесарот за натпревари Бобан Јосифовски со која клубот требаше да се пресели во ...

КК Работнички: Нe дозволуваме никој да си поигрува со реномето на нашиот клуб

Бриф - 14.11.2014

Работнички денеска ќе ја дознае одлуката на Здружението на Прволигаши по иницијативата самите клубови со преседан да го спасат најтрофејниот тим од испаѓање од елитата, но клубот од „Градски парк“ преку соопштение порача дека би сакал да остане дел ...

КК Работнички бара процедурата да продолжи според упатствата од арбитражната комисија

Канал5 - 14.11.2014

Повеќекратниот кошаркарски шампион на Македонија Работнички, по одлуката на Арбитражната комисија на Македонската кошаркарска федерација за укинување на одлуката на Комесарот за натпревари Бобан Јосифовски со која клубот требаше да се пресели во ...

Работнички дециден: Не сакаме преседан, сакаме легално да останеме во Првата лига!

SportMedia - 14.11.2014

Клубот од „Градски парк“ не сака судбината да му биде решена со со преседан надвор од актите на МКФ, туку правдата ја бараат од институциите кои се надлежни за овој спор. Управата на Работнички денеска излезе со соопштение до јавноста по повод ...

КК Работнички: Своите победи сакаме да ги остваруваме на терен, а не на зелена маса

А1 On - 14.11.2014

„Арбитражната комисија ја укина одлуката на комесарот и со тоа го стави Работнички во иста позиција каква што беше по натпреварот со МЗТ Скопје, а пред донесувањето на одлуката за исклучување од Прва лига.

Арбитражната комисија: Клубовите немаат право да одлучуваат за мечот Работнички-МЗТ

Tip.com.mk - 14.11.2014

Комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски изјави пред медиумите дека Здружението на прволигаши треба да ја донесе конечната одлука околу ситуацијата со прекинатото дерби Работнички-МЗТ Скопје Аеродром.

Конечна одлука: Работнички останува во Прва лига

Точка - 14.11.2014

Комесарот за натпреварување Бобан Јосифовски донесе нова одлука - најтрофејниот кошаркарски клуб во земјава останува член на Првата кошаркарска лига. Откако Арбитражата ја усвои жалбата на Работнички за првата одлука на Комесарот кој по натпреварот ...

Арбитражата до комесарот: Клубовите немаат право да решаваат за судбината на Работнички!

SportMedia - 14.11.2014

Комесарот за натпреварување е единствениот кој како прв степен може да донесе одлука за прекинатиот натпревар помеѓу Работнички и МЗТ Скопје и дека останатите прволигаши немаат никаков мандат за донесување било каква одлука поврзана со овој случај, ...

Спас на Работнички, но само со договор на сите клубови

Н.Македонија - 14.11.2014

Ќе вложам натчовечки напори, но во името на клубот, а не во името на управата или на тренерот. Предлагам тоа да се донесе со одлука на денешната седница на Здружението на прволигаши, оти, според сите акти на МКФ, тоа не е можно, вели Јосифовски ...

КК Работнички: Процедурата да продолжи според упатствата од арбитражната комисија

Либертас - 14.11.2014

Повеќекратниот кошаркарски шампион на Македонија Работнички, по одлуката на Арбитражната комисија на Македонската кошаркарска федерација за укинување на одлуката на Комесарот за натпревари Бобан Јосифовски со која клубот требаше да се пресели во ...

КФМ сам против себе за да го спаси Работнички

Нетпрес - 14.11.2014

Екипата на КК Работнички самоволно го напуштила теренот и не се враќа на повик на првиот судија. Според член 60.11. од Пропозиции за натпреварување во сезоната 2014/15 година, донесен од страна на Кошаркарската федерација на Македонија, тимот треба ...

КФМ ќе ги прекрши сите правни акти за да го спаси Работнички

Курир - 14.11.2014

Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ) ќе ги прекрши сите правни акти на Федерацијата за да не се казни најтрофејниот македонски кошаркарски клуб Работнички со преселба во третата лига.

КФМ ќе ги прекрши сопствените правни акти за да не го казни Работнички

Република - 14.11.2014

Екипата на КК Работнички самоволно го напуштила теренот и не се враќа на повик на Првиот судија. Според Член 60.11. од Пропозиции за натпреварување во сезоната 2014/15 година, донесен од страна на Кошаркарската Федерација на Македонија, тимот треба ...

Клубовите немаат прво да го спасуваат Работнички

Вечер - 14.11.2014

Здружението на кошаркарски прволигаши во моментов држи итен состанок на кој ќе се решава за судбината на најтрофејниот македонски кошаркарски клуб Работнички. Но, пред почетокот на состанокот со соопштение се огласи Арбитражната Комисија при МКФ.

Работнички останува во прва кошаркаска лига

Денешен - 14.11.2014

Комесарот за натпреварување при првата македонска кошаркаска лига на Македонија Бобан Јосифовски ја донесе конечната одлука за прекинатиот дерби дуел меѓу Работнички и МЗТ што се играше во „Градски парк“.

Работнички може да биде спасен само со преседан

Спорт - 14.11.2014

Денеска е таканаречениот „Ден Д“ за кошаркарскиот клуб Работнички и неговиот статус како прволигаш Комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски, за денеска закажа состанок на Здружението и ќе лобира кај сите прволигаши да се потпишат дека се ...

КК Работнички бара процедурата да продолжи според упатствата од арбитражната комисија

Lider - 14.11.2014

Повеќекратниот кошаркарски шампион на Македонија Работнички, по одлуката на Арбитражната комисија на Македонската кошаркарска федерација за укинување на одлуката на Комесарот за натпревари Бобан Јосифовски со која клубот требаше да се пресели во ...

Клубовите од првата лига можат да го спасат РАБОТНИЧКИ

Телма - 13.11.2014

КОМЕСАРОТ СО ПРЕДЛОГ: СО ПРЕСЕДАН ОДЛУКА ЗА СПАС НА РАБОТНИЧКИ Комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски, ги повикa прволигашките кошаркарски клубови на нова итна седница која ќе се одржи утре, со гласање токму тие да одлучат за ...

Јосифовски: Клубовите да ја донесат одлуката за Работнички

Дерби - 13.11.2014

Комесарот за натпреварување на кошаркарската Прва лига, Бобан Јосифовски, на денешната прес-конференција говореше за случајот Работнички, односно неговата одлука, како и поништувањето на истата од Арбитражната комисија на МКФ.

Комесарот се изјасни: Работнички во моментов е суспендиран клуб

Екипа - 13.11.2014

Комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски, истакна дека во моментов Работнички е суспендиран клуб, се до негова следна одлука. „Работнички во моментов е суспендиран клуб, се до исчекување на нова одлука од мене.

Јосифовски: Клубовите утре да гласаат за „случајот Работнички“

Екипа - 13.11.2014

Комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски, повторно го повикува прволигашките кошаркарски клубови на нова итна седница, со гласање токму тие да одлучат за судбината на Работнички.

Комесарот Јосифовски ја префрли топката кај клубовите

Утрински - 13.11.2014

Откако Арбитражната комисија при МКФ ја укина одлуката на комесарот за натпревари за исклучување на Работнички од Првата лига и негово префрлање во Третата лига следната сезона и предметот го врати кај првостепениот орган, поради големи пропусти, ...

Јосифовски: Само клубовите можат да го спасат Работнички

МКД - 13.11.2014

Комесарот за натпреварување на кошаркарската Прва лига, Бобан Јосифовски вели дека Работнички може да биде спасен само со согласност на сите други прволигаши. На денешната прес конференција, Бобан Јосифовски отворено проговори за ситуацијата околу ...

Јосифовски: Да направиме преседан за Работнички да остане прволигаш

Дневник - 13.11.2014

Прволигашките кошаркарски клубови да се состанат на нова итна седница, денеска, и со гласање токму тие да одлучат за судбината на Работнички, дали да остане прволигаш или по казна да мине во третата лига.

Случајот „КК Работнички“ вратен на повторно разгледување кај комесарот

Идивиди - 13.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ), и официјално го врати случајот „КК Работнички„ на повторно разгледување и одлучување на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски.

Јосифовски: ќе направам се Работнички да не оди во Трета лига

Локално - 13.11.2014

На денешната пресконференција, Комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски сподели дека ќе направи се за да го спаси Работнички од испаѓање од првата лига и дека ќе донесе одлука во интерес на сите.

Арбитражата го налути Комесарот, Јосифовски закажа прес

Телеграф - 13.11.2014

Откако Арбитражната комисија ја укина казната на Работнички и предметот го врати кај комесарот тој одлучи пред новинарите отворено да говори за неговиот став и одлуки Нема крај на препукувањата за случајот Работнички.

Клубовите единствен спас за Работнички

Телеграф - 13.11.2014

Комесарот за натпревари, Јосифовски најави оставка доколку Здружението на прволигаши не му даде поддршка на најтрофејниот кошаркари колектив Комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски за утре ќе закаже итна седница на Здружението на прволигаши на ...

КК Работнички и понатаму дел од Првата кошаркарска лига

Канал 77 - 13.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ), и официјално го врати случајот со клубот Работнички на повторно разгледување и одлучување на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски.

Комесарот Јосифовски: Прволигашите нека одлучат за КК Работнички!

Tip.com.mk - 13.11.2014

Денеска Комесарот за натпревари Бобан Јосифовски најави дека ќе поднесе оставка доколку Здружението на прволигаши не му даде поддршка на кошаркарскиот клуб Работнички. Утре (петок, 14.11.2014 год.

Нов пресврт: Работнички во моментов е суспендиран клуб

Бриф - 13.11.2014

Комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски, истакна дека во моментов Работнички е суспендиран клуб, се до негова следна одлука. „Работнички во моментов е суспендиран клуб, се до исчекување на нова одлука од мене.

Арбитражната комисија го налути комесарот, овој закажа прес за денеска

Спортклуб - 13.11.2014

Откако вчера Арбитражната комисија ја отфрли казната за Работнички и предметот го врати кај комесарот Јосифовски, тој денеска отворено, „очи во очи“ со јавноста ќе зборува за неговиот став и за одлуките.

Комесарот останува на одлуката за бркање на Работнички и пак ја враќа топката кај Арбитража?

SportMedia - 13.11.2014

Комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски, за денеска (14.30 часот) закажа прес-конференција на која се очекува да даде свое видување за „шлаканицата“ која вчера ја доби од Арбитражната комисија (АК) на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), ...

Ситуацијата со Работнички нејасна, клубот сеуште под суспензија

Спортклуб - 13.11.2014

На денешната прес-конференција, Комесарот за натпреварување на МКФ, Бобан Јосифовски, истакна дека некои луѓе си поигруваат со реномето на најтрофејниот кошаркарски клуб до државава. Ситуацијата со Работнички сеуште не е разјаснета.

Јосифовски: со две раце ќе потпишам Работнички да остане во прва лига!

Спортклуб - 13.11.2014

Вчера Арбитражната комисија (АК) на Македонската Кошаркарска Федерација одлучи да ја поништи одлуката на Комесарот за натпревари во прва лига, за исфрлање на Работнички во Трета лига, по што најтрофејниот македонски клуб беше вратен во Прва лига.

Утре е денот „Д“ за Работнички?!

Спорт365 - 13.11.2014

Се чини дека утре конечно ќе се дојде до финално решение околу спорниот натпревар. Работнички и понатаму е член на кошаркарската елита, откако Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) реши да ја укине одлуката на ...

ВИДЕО: Судбината на КК Работнички префрлена во рацете на прволигашите

А1 On - 13.11.2014

Правни непознавања, префрлање одговорност и политика на голема врата го одбележува случајот со КК Работнички и исфрлувањето во трета лига. Комесарот на првата македонска кошаркарска лига Бобан Јосифовски соопшти дека има рок од 24 часа за да одлучи ...

Комесарот Јосифовски: Само клубовите можат да направат преседан и да го спасат Работнички!

SportMedia - 13.11.2014

Комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски, најави оставка ако членовите на Здружението на прволигашите на утрешниот состанок не му дадат заедничка поддршка во обидот да се спаси Работнички од преселба во Третата лига, нешто што, според него, не ...

Арбитража пресуди: Се укинува казната за Работнички…

Либертас - 13.11.2014

Арбитражната комисија на КФМ ја соопшти одлуката околу казната за КК Работнички, изречена од страна на Комесарот за натпревари, и исфрлувањето на најтрофејниот македонски клуб во најнизок ранг на натпреварување по прекинатиот дерби дуел со МЗТ ...

Јосифовски: Само Здружението на прволигаши може да го спаси Работнички

Република - 13.11.2014

Комесарот за натпреварување при КФМ Бобан Јосифовски на денешната прес-конференција ја објасни ситуацијата во врска со прекинатиот натпревар меѓу Работнички и МЗТ и сеуште недонесеното конечно решение.

Само клубовите со преседан може да го спасат Работнички

Сител - 13.11.2014

ФОТО: СПОРТМЕДИА.МК Откако Арбитражната комисија (АК) на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), вчера „случајот КК Работнички„ го врати на повторно разгледување кај комесарот за натпреварување Бобан Јосифовски, денеска тој на средба со ...

Работнички останува во прва лига

еМагазин - 13.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ), и официјално го врати случајот со клубот Работнички на повторно разгледување и одлучување на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски.

Одлуката на комесарот отфрлена како нецелосна и нејасна

Спорт - 13.11.2014

Жалбата на КК Работнички е усвоена од Арбитражната комисија, одлуката на комесарот за натпреварување Бобан Јосифовски се укинува и предметот се враќа на повторно постапување и одлучување на првостепениот орган, а тоа е комесаро Претседателот на ...

Клубовите ќе одлучуваат за Работнички

Вечер - 13.11.2014

Комесарот за натпревари при Македонската кошаркарска федерација (КФМ), Бобан Јосифовски денеска ќе ги собере прволигашките клубови на итна седница на која тие ќе решаваат за останувањето на Работнички во елитното друштво.

Арбитражната комисија на КФМ ја укина одлуката на Комесарот

24 Вести - 12.11.2014

Арбитражната комисија на Кошаркарската федерација на Македонија ја уважи жалбата на работнички, ја укина одлуката на комесарот за казните околу прекинатото дербри меѓу Работнички и МЗТ Скопје Аеродром и повторно му го врати случајот на решавање на ...

АК го врати Работнички во елитата, комесарот на поправен

Телма - 12.11.2014

Поради низата пропусти на Комесарот Бобан Јосифовски Арбитражната комисија ја укина казната за Работнички. Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ), и официјално го врати случајот „КК Работнички„ на повторно ...

Работнички е за ново дерби во кое ќе победи кошарката

Дерби - 12.11.2014

Објавувањето на одлуката на арбитражната комисија на МКФ донесе позитивна енергија во клубот од „Градски парк“, кој беше казнет од комесарот со преселба во третата лига. Комесарот е задолжен да ја повтори процедурата и да побара изјави од повеќе ...

Суспензијата на Работнички укината, комесарот испратен одново да ги бара виновниците!

Дерби - 12.11.2014

Арбитражната комисија во петчлен правнички состав одлучи дека треба да се укине одлуката на комесарот за натпреварување и да се усвои жалбата на КК Работнички по казната за суспензија и дерогирање во третата лига.

Арбитража пресуди: Се укинува казната за Работнички…

Екипа - 12.11.2014

Арбитражната комисија на КФМ ја соопшти одлуката околу казната за КК Работнички, изречена од страна на Комесарот за натпревари, и исфрлувањето на најтрофејниот македонски клуб во најнизок ранг на натпреварување по прекинатиот дерби дуел со МЗТ ...

Работнички со желба: Дербито нека се реши на терен, не на зелена маса

Екипа - 12.11.2014

Раководството на Работнички не го крие задоволството по денешната одлука на Арбитражната Комисија при МКФ, која ја прифати жалбата на најтрофејниот клуб и го врати случајот до Комесарот за натпреварување, на повторно разгледување.

Работнички останува во Прва лига

Утрински - 12.11.2014

Арбитражната комисија и официјално го врати случајот кај комесарот за натпреварување Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ), и официјално го врати случајот со клубот Работнички на повторно разгледување и одлучување ...

Работнички останува во елитното кошаркарско друштво!

Хитпортал - 12.11.2014

А рбитражата ја поништи одлуката за враќање на Работнички во третата лига. Работнички и понатаму е член на кошаркарската елита, откако Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) реши да ја укине одлуката на комесарот за ...

Усвоена жалбата на Работнички, клубот останува во Првата лига

Кајгана - 12.11.2014

Арбитражната комисија при Македонската кошаркарска федерација ја укина одлуката на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски, за преселба на КК Работнички во Третата лига. Поради пропусти во првичната одлука на комесарот Јосифовски, предметот ...

Суспензијата на Работнички е укината

ЗаЗабава - 12.11.2014

Арбитражната комисија во петчлен правнички состав одлучи дека треба да се укине одлуката на комесарот за натпреварување и да се усвои жалбата на КК Работнички по казната за суспензија и дерогирање во третата лига, пренесе derbi.mk На одлуката се ...

Арбитражната комисија одлучи: Работнички останува во Првата лига!

МКД - 12.11.2014

Арбитражната комисија при Кошаркарската Федерација на Македонија одлучи да ја укине одлуката на комесарот за натпреварување, Работнички ќе остане член на Првата лига. Конечно крај на неизвесноста, Арбитражната комисија се огласи, таа ја укинува ...

Работнички останува во елитата

Оn.net - 12.11.2014

Казната за Работнички изречена од комесарот за натпревари е укината од арбитражната комисија на КФМ, по што оваа екипа останува дел од кошарарската елита на Македонија. Конечно е објавена одлуката на арбитражната комисија на кошаркарската ...

Случајот „КК Работнички“ вратен на повторно разгледување кај комесарот

Локално - 12.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ), и официјално го врати случајот „КК Работнички„ на повторно разгледување и одлучување на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски.

Работнички останува во „елитата“

Телеграф - 12.11.2014

Арбитражната комисија ја укина одлуката на комесарот Бобан Јосифовски Работнички да биде исфрлен во Третата лига Арбитражната комисија при МКФ ја укина претходно изречената казна на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски за исфрлање на ...

Работнички останува во прва лига, но некој мора да одговара

За Се - 12.11.2014

Работнички и понатаму е член на кошаркарската елита. Арбитражната комисија при Македонската кошаркарска федерација реши да ја укине одлуката на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски, за преселба на „центарци“ во Третата лига.

Работнички останува во елитното кошаркарско друштво!

Спорт365 - 12.11.2014

Арбитражата ја поништи одлуката за враќање на Работнички во третата лига. Работнички и понатаму е член на кошаркарската елита, откако Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) реши да ја укине одлуката на комесарот за ...

Арбитража пресуди: Се укинува казната за Работнички

Бриф - 12.11.2014

Арбитражната комисија на КФМ ја соопшти одлуката околу казната за КК Работнички, изречена од страна на Комесарот за натпревари, и исфрлувањето на најтрофејниот македонски клуб во најнизок ранг на натпреварување по прекинатиот дерби дуел со МЗТ ...

Казната укината, Работнички останува во Првата лига

Pixel.mk - 12.11.2014

Арбитражната комисија, кај која целиот случај заврши по жалбата поднесена од страна на Работнички на одлуката на Комесарот за натпреварување, одлучи да ја укине казната и случајот да го врати на првостепениот ...

Арбитража одлучи: Работнички сепак ќе игра во Првата лига

А1 On - 12.11.2014

Арбитражната комисија на КФМ соопшти дека КК Работнички повторно се враќа во Првата лига. Претходно изречената казна од страна на Комесарот за натпревари, и исфрлувањето на најтрофејниот македонски клуб во најнизок ранг на натпреварување по ...

МКФ: Жалбата се усвојува, Работнички ќе остане во Првата лига!

Tip.com.mk - 12.11.2014

Арбитражната комисија одлучи да се укине одлуката на Комесарот за натпреварување Боби Јосифовски, односно кошаркарскиот клуб на Работнички нема да биде исфрлен во Третата лига, туку ќе остане во најдоброто македонско првенство.

Падна одлука: укината казната за Работнички! (фото)

Спортклуб - 12.11.2014

Арбитражната комисија (АК) на Кошаркарската Федерација на Македонија ја укина одлуката на Комесарот на натпревари за исфрлање на Работнички во Трета лига. По прекинот на натпреварот Работнички - МЗТ Скопје во „Градски Парк“, Комесарот за натпревари ...

Работнички назад во Прва лига: Арбитражата ја укина одлуката на комесарот!

Точка - 12.11.2014

Арбитражната комисија на Македонската кошаркарска федерација денес и официјално ја укина одлуката на комесарот Бобан Јосифовски Работнички да биде исфрлен во Третата лига. Арбитражата денес одлучи да ја усвои жалбата на КК Работнички и да ја укине ...

Официјално: Арбитражата го врати Работнички во Првата лига, комесарот повторно ќе одлучува!

SportMedia - 12.11.2014

Работнички и понатаму е член на кошаркарската елита, откако Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) реши да ја укине одлуката на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски, за преселба на „центарци“ во Третата ...

Арбитража ја усвои жалбата на Работнички

Н.Македонија - 12.11.2014

Арбитражната комисија при Кошаркарската Федерација на Македонија(КФМ) одлучи да ја укине одлуката на комесарот за натпреварување Бобан Јосифовски Арбитражната комисија на КФМ ја соопшти одлуката околу казната за КК Работнички, изречена од страна на ...

Случајот Работнички достигна кулминација?

Н.Македонија - 12.11.2014

И 30 часа по состанокот, молк од Арбитражната комисија за одлуката на комесарот за натпреварување за исклучување на најтрофејниот кошаркарски колектив Работнички од Прва лига поради своеволно напуштање на натпреварот од 4 коло против МЗТ Скопје ...

Денеска конечната одлука за случајот „Работнички“

Курир - 12.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлуката за „случајот КК Работнички“ ја пролонгира за денеска. Откако во петокот комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски донесе одлука Работнички да биде ...

Работнички останува во кошаркарската елита

Курир - 12.11.2014

Работнички и понатаму е член на кошаркарската елита. Арбитражната комисија при Македонската кошаркарска федерација реши да ја укине одлуката на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски, за преселба на „центарци“ во Третата лига.

Се укинува казната за Работнички

Нетпрес - 12.11.2014

Арбитражната комисија на КФМ ја соопшти одлуката околу казната за КК Работнички, изречена од страна на Комесарот за натпревари, и исфрлувањето на најтрофејниот македонски клуб во најнизок ранг на натпреварување по прекинатиот дерби дуел со МЗТ ...

Арбитража одлучи: Работнички останува во Првата лига

Република - 12.11.2014

Арбитражната комисија на КФМ соопшти дека КК Работнички повторно се враќа во Првата лига. Претходно изречената казна од страна на Комесарот за натпревари, и исфрлувањето на најтрофејниот македонски клуб во најнизок ранг на натпреварување по ...

Арбитражата ја поништи одлуката за враќање на Работнички во третата лига

Либертас - 12.11.2014

Работнички и понатаму е член на кошаркарската елита, откако Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) реши да ја укине одлуката на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски, за преселба на „центарци“ во Третата ...

Прифатена жалбата на КК Работнички, комесарот пак ќе решава

Сител - 12.11.2014

Случајот „КК Работнички„ вратен на повторно разгледување кај комесарот за натпреварување. Ова е одлуката кој денеска и официјално ја потврди Арбитражната комисија на МКФ, со предлог комесарот дополнително да ги разгледа сите факти за и околу ...

Укината казната на Работнички

Вечер - 12.11.2014

Арбитража одлучи за укинување на одлуката на Комесарот за натпревари при што предметот повторно се враќа на одлучување на првостепениот орган Арбитражната комисија при македонската кошаркарска федерација (МКФ) ја соопшти одлуката околу казната за КК ...

Работнички сепак останува во Првата лига

Пулс24 - 12.11.2014

Арбитражната комисија на КФМ соопшти дека КК Работнички повторно се враќа во Првата лига. Претходно изречената казна од страна на Комесарот за натпревари, и исфрлувањето на најтрофејниот македонски клуб во најнизок ранг на натпреварување по ...

Јосифовски да го реши случајот

Спорт - 12.11.2014

Арбитражната комисија на МКФ делумно ја услови жалбата на КК Работнички која дојде на адресата на комисијата, поврзана со одлуката на комесарот за натпреварување да го исклучи најтрофејниот македонски кошаркарски колектив од Првата лига и да го ...

Усвоена жалбата на Работнички, клубот останува во Првата лига

Макфакс - 12.11.2014

Арбитражната комисија при Македонската кошаркарска федерација ја укина одлуката на комесарот за натпреварување Бобан Јосифовски за преселба на КК Работнички во Третата лига. Поради пропусти во првичната одлука на комесарот Јосифовски, предметот ...

Случајот „КК Работнички“ вратен на повторно разгледување кај комесарот

Lider - 12.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ), и официјално го врати случајот „КК Работнички„ на повторно разгледување и одлучување на комесарот за натпреварување, Бобан Јосифовски.

Работнички пред „Арбитражна“, има елементи за пресврт

Дерби - 11.11.2014

КК Работнички беше казнет со суспензија и селење во третата лига од страна на комесарот за натпреварување Бобан Јосифовски, а денеска во 13 часот ќе ја елаборира својата жалба пред второстепената комисија за арбитража.

Кои се аргументите за враќањето на Работнички пред комесарот?

Дерби - 11.11.2014

Денешната седница на арбитражната комисија помина како и претходниот состанок на Здружението на прволигашите, односно зад затворени врати за медиумите. Официјалната одлука на комисијата по жалбата на Работнички за одлуката на комесарот да го ...

Прифатени аргументите на Работнички, Комесарот одново ќе решава?

Екипа - 11.11.2014

Во просториите на Македонската кошаркарска федерација владее напната атмосфера за време на одржувањето на состанокот на Арбитражната Комисија, која треба да донесе одлука по жалбата на Работнички откако најтрофејниот македонски клуб беше исфрлен во ...

Одлуката за Работнички е донесена, но ќе се соопшти дури утре?!

Екипа - 11.11.2014

Арбитражната комисија при МКФ донела одлука по жалбата на Работнички за исклучувањето на овој тим во Трета натпреварувачка лига, но истата нема да биде обелоденета се до утре наутро. Ова е најновиот развој на настаните по низата контроверзи што се ...

„Топката“ за Работнички вратена кај комесарот

Утрински - 11.11.2014

Се поизвесно е дека најтрофејниот македонски кошаркарски колектив ќе остане во Првата лига Се поизвесно е дека најтрофејниот македонски кошаркарски колектив, Работнички ќе остане во Првата лига.

Одлуката за Работнички е донесена, но ќе биде соопштена утре

МКД - 11.11.2014

Според последните информации, Арбитражната комисија ја донела одлуката за судбината на Работнички, но од нејасни причини таа ќе биде соопштена утре. Според шпекулациите, Арбитражата како второстепена комисија ги усвоила аргументите на Работнички кои ...

Одлуката донесена, ама утре ќе се соопшти?!

Оn.net - 11.11.2014

Контроверзните одлуки врзани за недоиграното дерби од македонската кошаркарска лига помеѓу Работнички и МЗТ Скопје, продолжуваат со несмален интензитет. Откако дисциплинскиот комесар го врати Работнички во третата лига, судбината на најтрофејниот ...

Случајот Работнички вратен кај комесарот за натпревари на МKФ

Дневник - 11.11.2014

Арбитражната комисија на Македонската кошаркарска федерација ја врати жалбата на Работнички на повторно разгледување кај комесарот за натпревари Бобан Јосифовски. Работнички се жалеше на одлуката на Јосифовски за префрлање на најтрофејниот тим на ...

Жалбата на Работнички вратена на повторно разгледување кај комесарот?

Телеграф - 11.11.2014

Арбитражната комисија ја врати надежта во редовите на најтрофејниот македонски колектив Засега се уште постојат шанси најтрофејниот македонски колектив да остане во Првата лига. Арбитражната комисија ја врати жалбата на повторно разгледување кај ...

Одлуката за Работнички ќе се соопшти утре

Алфа - 11.11.2014

Арбитражната комисија при Македонската кошаркарска федерација ја донесе одлуката по жалбата на Работнички, но таа ќе биде соопштена утре. По одлуката на комесарот за натпреварување, Работнички да се пресели во третата лигата, најтрофејниот ...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Случајот Работнички вратен кај комесарот

Телеграф - 11.11.2014

Арбитражната комисија при МКФ донесе одлука, но истата од непознати причини ќе биде соопштена во текот на утрешниот ден Засега се уште постојат шанси најтрофејниот македонски колектив да остане во Првата лига.

Одлуката за „случајот Работнички“ пролонгирана до утре

+инфо - 11.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлуката за „случајот КК Работнички“ ја пролонгира до утре. Откако во петокот комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски, донесе одлука Работнички да биде ...

Утре ќе се знае дали Работнички останува во Третата лига

А1 On - 11.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлуката за „случајот КК Работнички“ ја пролонгира до утре. Откако во петокот комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски донесе одлука Работнички да биде суспендиран ...

Дали КК Работнички ќе остане во Првата лига!?

Tip.com.mk - 11.11.2014

Според информациите комесарот за натпревари Бобан Јосифовски во Македонската кошаркарска федерација (МКФ) ја прифати жалбата на кошаркарскиот клуб Работнички, откако сеуште не е донесена конечната одлука на Арбитражната комисија после неколку ...

Арбитражата ја враќа топката: Комесарот одново ќе решава за судбината на Работнички?!

SportMedia - 11.11.2014

Арбитражната комисија (АК) која работи во склоп на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) не донесе конечна одлука околу жалбата на Работнички за исклучувањето од Првата лига и преселбата во понизок ранг по напуштањето на теренот за време на ...

Aрбитражната комисија реши: комесарот Јосифовски ќе му „пресуди“ на Работнички

Спортклуб - 11.11.2014

Арбитражната комисија (АК) која што работи во склоп на Македонската кошаркарска федерација, денеска не донесе одлука околу жалбата на Работнички која што беше доставена, за исклучувањето од првата лига и преселба во најнизок ранг.

Работнички најверојатно ќе остане во Првата лига, ќе одлучува Комесарот?

Спорт365 - 11.11.2014

Најтрофејниот клуб сепак нема да се пресели во најнизок ранг Како одминува денот, така е се поизвесно дека најтрофејниот македонски кошаркарски клуб Работнички ќе остане во Првата лига. Арбитражната комисија на МКФ не донесе конечна одлука, откако ...

Одлуката за „случајот Работнички“ пролонгирана до утре

Канал5 - 11.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлуката за „случајот КК Работнички“ ја пролонгира до утре. Откако во петокот комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски донесе одлука Работнички да биде суспендиран ...

Арбитража заседаваше, но одлуката ќе биде соопштена утре

Н.Македонија - 11.11.2014

По неколку часовна седница, попладнево, на Арбитражната комисија за случајот Работнички официјална одлука немаше Одлуката за судбината на најтрофејниот кошаркарски колектив Работнички (14 шампионски титули и 8 куп трофеи) Арбитражната комисија ќе ја ...

Одлуката за „случајот Работнички„ пролонгирана до утре

Сител - 11.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлуката за „случајот КК Работнички„ ја пролонгира до утре. Откако во петокот комесарот за натпреварување при МКФ Бобан Јосифовски донесе одлука Работнички да биде суспендиран ...

Судбината на Работнички ќе се знае утре

Република - 11.11.2014

Одлуката за судбината на најтрофејниот кошаркарски клуб Работнички, Арбитражната комисија ќе ја соопшти утре. Медиумите шпекулираат со одлуката дека Арбитражата како второстепена комисија ги усвоила аргументите на Работнички кои биле наведени во ...

Судбината на Работнички ќе ја дознаеме утре

Курир - 11.11.2014

Одлуката за судбината на најтрофејниот кошаркарски колектив Работнички Работнички, Арбитражната комисија ќе ја соопшти утре. Медиумите шпекулираат со одлуката дека Арбитражата како второстепена комисија ги усвоила аргументите на Работнички кои биле ...

Утре ќе ја дознаеме судбината на Работнички

Вечер - 11.11.2014

Одлуката за судбината на најтрофејниот кошаркарски колектив Работнички, Арбитражната комисија ќе ја соопшти утре. Медиумите шпекулираат со одлуката дека Арбитражата како второстепена комисија ги усвоила аргументите на Работнички кои биле наведени во ...

Одлуката за „случајот Работнички“ пролонгирана до утре

Lider - 11.11.2014

Арбитражната комисија (АК) при Македонската кошаркарска федерација (МКФ) одлуката за „случајот КК Работнички“ ја пролонгира до утре. Откако во петокот комесарот за натпреварување при МКФ, Бобан Јосифовски донесе одлука Работнички да биде суспендиран ...

Арбитражната комисија на потег

Н.Македонија - 10.11.2014

Според членот 8 од правилникот за работа, таа ги има на располагање следниве четири опции: да ја одбие жалбата, да ја потврди првостепената одлука, да ја усвои жалбата и предметот да го врати на ...