TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повеќе од 600 бегалци од Авганистан заглавени на Табановце

Нова ТВ - 21.02.2016

Точно 617 бегалци од Авганистан веќе трет ден се заглавени на граничната линија меѓу Македонија и Србија, во транзитниот центар Табановце. Оваа ситуација настана откако Србија и Хрватска решија да не ги пропуштаат бегалците од оваа азиска држава, ...

Над 600 мигранти заглавени на Табановце

Утрински - 21.02.2016

Над 600 бегалци од Авганистан веќе трет ден се заглавени на граничната линија меѓу Македонија и Србија, во транзитниот центар Табановце. Оваа ситуација настана откако Србија и Хрватска решија да не ги пропуштаат бегалците од оваа азиска држава, иако ...

Од бегалец до претприемач

Deutsche Welle - 21.02.2016

Во Германија не се раѓаат доволно деца, нема доволно стручњаци и се основаат премалку фирми. Дали бегалците ќе станат претприемачи и ќе го заживеат пазарот на труд? Дали по бранот бегалци следува бран на основање фирми? Различни студии даваат повод ...

Повеќе од 600 бегалци од Авганистан заглавени на Табановце

Призма - 21.02.2016

Нема официјални информации зошто Србија и Хрватска ги затворија границите само за бегалците од Авганистан, кои останаа заглавени на просторот меѓу Македонија и северниот сосед. Точно 617 бегалци од Авганистан веќе трет ден се заглавени на граничната ...

Бегалците настојуваат да ја избегнат „балканската рута“

МКД - 21.02.2016

Бегалците настојуваат да ја избегнат „балканската рута“ кон Европа поради контролите и планираат да го користат поризичниот пат преку Средоземно Море, пишува Велт ам зонтаг. Како што се наведува, околу 200.000 бегалци во моментов се наоѓаат по ...

Србија ни врати 360 Авганистанци, кои сега се заглавени на Табановце (ФОТО)

МКД - 21.02.2016

Во прифатниот центар во Табановце веќе два дена се заглавени околу 360 мигранти од Авганистан откако српските погранични власти не им дозволиле влез. Државите од балканскиот коридор за бегалци, со согласност од Брисел, се договорија на оваа рута да ...

Мигрантите ја избегнуваат балканската рута – Во Европа одат преку море

Здравство24 - 21.02.2016

Бегалците настојуваат да ја избегнат т.н. балканска рута кон Европа поради остри тамошни контроли и наместо тоа планираат да користат поризична рута преку Средоземното Море, објави Велт ам зонтаг повикувајќи се на западни разузнавачки служби.

„Велт“: Бегалците ја избегнуваат „балканската рута“

А1 On - 21.02.2016

Бегалците настојуваат да ја избегнат т.н. балканска рута кон Европа поради остри тамошни контроли и наместо тоа планираат да користат поризична рута преку Средоземното Море, објави Велт ам зонтаг повикувајќи се на западни разузнавачки служби.

Македонија веќе не пушта бегалци од Авганистан

+инфо - 21.02.2016

Македонија денеска ја затвори границата за бегалците од Авганистан и дозволува влез само на бегалци од Ирак и од Сирија, објавуваат странски медиуми. Македонските власти потврдиле дека нивниот одговар е домино ефект на слични рестрикции на северните ...

„Велт“: Бегалците ја избегнуваат „балканската рута“

Сител - 21.02.2016

Бегалците настојуваат да ја избегнат т.н. балканска рута кон Европа поради остри тамошни контроли и наместо тоа планираат да користат поризична рута преку Средоземното Море, објави Велт ам зонтаг повикувајќи се на западни разузнавачки служби.

Повеќе од 600 бегалци од Авганистан заглавени на Табановце

Локално - 21.02.2016

Toчно 617 бегалци од Авганистан веќе трет ден се заглавени на граничната линија меѓу Македонија и Србија, во транзитниот центар Табановце. Оваа ситуација настана откако Србија и Хрватска решија да не ги пропуштаат бегалците од оваа азиска држава, ...

ГЕРМАНСКИ „ВЕЛТ“: Бегалците ја избегнуваат „балканската рута“

Телеграф - 21.02.2016

Околу 200.000 бегалци моментно се долж брегот на Медитеранот во Либија Бегалците настојуваат да ја избегнат т.н. балканска рута кон Европа поради тамошните остри контроли и наместо тоа планираат да користат поризична рута преку Средоземното Море, ...

Склепарис од ЕЛИАМЕП: Македонија и Грција би можеле да имаат подобра соработка во бегалскиот проблем

Канал5 - 21.02.2016

Грција можеше да направи многу повеќе во проблемот со бегалците и мигрантите; евентуален излез на земјата од шенген зоната нема да го реши проблемот, а ќе испрати погрешна порака; затворањето на границите ќе значи заглавување на мигрантите и ...

МВР: На Табановце заглавени 617 мигранти од Авганистан оти Србија одбива да ги пропушти

Локално - 21.02.2016

Повеќе од 600 мигранти од Авганистан во моментов се заглавени во прифатниот камп кај Табановце на македонско-српската граница, откако Србија ја затворила границата и не ги пропушта бегалците со авганстинаско државјанство, велат за „Мета“ од ...

Над 600 мигранти останаа заглавени на Табановце

Алфа - 21.02.2016

Од Црвениот крст велат дека обезбедена е храна и вода за сите кои останале заглавени на македонска страна и дека очекуваат наскоро и тие да бидат пропуштени кон Србија. Повеќе од 600 мигранти од Авганистан останаа заглавени на Табановце.

Македонија ја држи отворена границата за бегалците кои доаѓаат од Грција

Канал5 - 21.02.2016

Македонија сеуште ја држи отворена границата за бегалците кои влегуваат од јужниот сосед Грција. Иако нивниот број е намален во последните неколку дена и ја нема бројката од неколку илјади сепак влегуваат во земјава.

Србија ја спушти границата за бегалците од Авганистан

Сител - 21.02.2016

Српската граница e затворена за бегалците од Авганистан. Без образложение, веќе три дена мигрантите престојуваат во бегалските кампови на македонско тло бидејќи српските власти ги спречиле да го продолжат патот по рутата кон Западна Европа.

„Велт“: Бегалците ја избегнуваат „балканската рута“

Репортер - 21.02.2016

Бегалците настојуваат да ја избегнат т.н. балканска рута кон Европа поради остри тамошни контроли и наместо тоа планираат да користат поризична рута преку Средоземното Море, објави Велт ам зонтаг повикувајќи се на западни разузнавачки служби.

Двеста илјади бегалци чекаат подобри временски услови да тргнат кон ЕУ

еМагазин - 21.02.2016

Бегалците настојуваат да ја избегнат т.н. балканска рута кон Европа поради остри тамошни контроли и наместо тоа планираат да користат поризична рута преку Средоземното Море, објави Велт ам зонтаг повикувајќи се на западни разузнавачки служби.

Повеќе од 600 бегалци од Авганистан заглавени на Табановце

Бриф - 21.02.2016

Точно 617 бегалци од Авганистан веќе трет ден се заглавени на граничната линија меѓу Македонија и Србија, во транзитниот центар Табановце. Оваа ситуација настана откако Србија и Хрватска решија да не ги пропуштаат бегалците од оваа азиска држава, ...

„Велт“: Бегалците ја избегнуваат „балканската рута“

Денешен - 21.02.2016

Бегалците настојуваат да ја избегнат т.н. балканска рута кон Европа поради остри тамошни контроли и наместо тоа планираат да користат поризична рута преку Средоземното Море, објави Велт ам зонтаг повикувајќи се на западни разузнавачки служби.

Повеќе од 600 бегалци од Авганистан заглавени на Табановце

Либертас - 21.02.2016

Точно 617 бегалци од Авганистан веќе трет ден се заглавени на граничната линија меѓу Македонија и Србија, во транзитниот центар Табановце. Оваа ситуација настана откако Србија и Хрватска решија да не ги пропуштаат бегалците од оваа азиска држава, ...

„Велт“: Бегалците ја избегнуваат „балканската рута“

Нетпрес - 21.02.2016

Бегалците настојуваат да ја избегнат т.н. балканска рута кон Европа поради остри тамошни контроли и наместо тоа планираат да користат поризична рута преку Средоземното Море, објави „Велт ам зонтаг“ повикувајќи се на западни разузнавачки служби.

ИНТЕРВЈУ ЕМИНА БУЖИНКИЌ: Мигрантската криза може да предизвика политичка експлозија на Балканот!

Фактор - 21.02.2016

Освен Германија и делумно Австрија што го поднесоа најголемиот „ товар“ на оваа мигрантска криза , другите земји од ЕУ не направија доволно или речиси ништо за овој проблем, оценува Емина Бужинкиќ од Центарот за мировни студии во Хрватска.

МВР: На Табановце заглавени 617 мигранти од Авганистан оти Србија одбива да ги пропушти

Либертас - 21.02.2016

Повеќе од 600 мигранти од Авганистан во моментов се заглавени во прифатниот камп кај Табановце на македонско-српската граница, откако Србија ја затворила границата и не ги пропушта бегалците со авганстинаско државјанство, велат за „Мета“ од ...

Петстотини бегалци од Авганистан останаа заглавени во Македонија

Вечер - 21.02.2016

Бегалците се во кампот во Табановце, откако Хрватска најави дека нема да им дозволи влез. Утрово група од околу 300 мигранти од Мароко се обиделе да ја пробијат заштитната ограда на границата со Грција во регионот на селото Селемли, но АРМ и МВР ...

Односот на Берлин кон бегалците - веќе видено

Вечер - 21.02.2016

Сегашната состојба со бегалците за Германија не е ништо ново. Слични, речиси идентични дебати се водеа и пред 20 години. Канцеларката Ангела Меркел неодамна отстапи од својот, многу цитиран слоган „Ќе успееме!‟ и рече дека Германија на многу бегалци ...

Затворени граници, Табановце преполн, на Авганистанците не им е дозволен влез во Србија и Хрватска

ТВ21 - 21.02.2016

Околу 680 бегалци од Авганистан се стационирани во кампот за бегалци во Табановце, кој се наоѓа на близината на граничниот премин со Србија. Овој проблем постои веќе два дена, откако српската полиција не им дозволува влез на авганистанските бегалци ...

Србија ни врати 367 мигранти од Авганистан

МК News - 20.02.2016

Вчера од српска страна не им беше дозволен влезот на 367 мигранти од Авганистан. Околу 367 мигранти од вчера се заглавени во прифатниот центар во Табановце бидејќи српска страна не им е дозволен влез.

Повеќе од 360 Авганистанци заглавени на „Табановце“

+инфо - 20.02.2016

Околу 367 мигранти од вчера се заглавени во прифатниот центар во Табановце бидејќи српска страна не им е дозволен влез. Како што информираат од нашата полицијата бегалците од Авганистан заедно со оние од Ирак и Сирија е договорено да се пуштаат, ...

ЏЕЈСОН КАЦ: Конгресот да признае, Македонија ги исполни критериумите за членство во ЕУ и НАТО

Телеграф - 20.02.2016

Македонија стана жртва на сопствената географска положба, како и на незадоволството на Грција, нејзиниот јужен сосед. Македонија претставува јужна порта кон Европа. Минатата година, 750.000 бегалци, кои во почетокот пристигнаа во Грција, се пробиваа ...

Кац: Македонија ги исполнува сите предуслови за членство во ЕУ и НАТО

Алфа - 20.02.2016

Заканите доаѓаат од лидерот на најголемата опозициска партија, Зоран Заев. Според пишувањата на медиумите и кривичните постапки кои се водат, лидерот на Социјалдемократите е вмешан во корупција и незаконско прислушување на високи владини ...

Како се заработуваат пари од бегалците

Локално - 20.02.2016

Илјадници бегалци секојдневно се движат по т.н. “Балкански пат”. За одредени средини во Македонија тоа е многу профитабилно – од државните железници и такси компании до амбулатни трговци- пишува DW.

Очекувам дека Македонија нема да биде оставена сама во бегалската криза

Дневник - 20.02.2016

Искра Kоровешовска Македонија не смее да биде оставена сама во справувањето со бегалската криза, оваа политика на ЕУ не донесе решенија и таа ќе треба да се реконструира. Ова се главните поенти што во интервју за „Дневник“ ги изнесе норвешкиот ...

Бегалците кои вчера заглавија на Табановце утринава продолжија кон Србија

Кумановски м. - 20.02.2016

Утринава заминаа бегалците кои вчера загалвија на ПТЦ Табановце, откако беа вратени од српските власти поради старите потврди кои им беа издадени во Гевгелија. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека станува збор за 367 бегалци од ...

Ренци до земјите од Источна Европа: Нема бегалци, нема пари

Телма - 19.02.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави, дека ако не помагаат во кризата со бегалците, можат да добијат помалку средства од ЕУ за развој. Toj тоа го изјави пред учесниците на средбата на високо ниво на ЕУ ...

Европскиот совет за бегалците - Запирање на приливот и заштита на Шенгенот

Утрински - 19.02.2016

Како одговор на мигрантската криза со која се соочува ЕУ, целта мора да биде брзо запирање на приливот на бегалци, заштита на надворешните граници на ЕУ, намалување на илегалната миграција и заштита на интегритетот на Шенген зоната, е главниот ...

Заклучоци на Европскиот совет за бегалците

Алсат-М - 19.02.2016

Како одговор на мигрантската криза со која се соочува ЕУ, целта мора да биде брзо запирање на приливот на бегалци, заштита на надворешните граници на ЕУ, намалување на илегалната имиграција и заштита на интегритетот на Шенген зоната, е главниот ...

Грчки рибар спасил 60 бегалци

Р.С.Европа - 19.02.2016

Грчки рибар спасил 60 бегалци, меѓу кои 20 деца и бебиња, во морето кај Александрополис. Рибарот изјави дека додека бил на риболов слушнал повици за помош и забележал чамец со бегалци. Тој ги качил на неговиот брод и безбедно ги пренел до грчкото ...

ЕУ се подготвува за бегалска криза во Грција

Алсат-М - 19.02.2016

Европската унија се надева дека Турција ќе спречи колку што може повеќе бегалци да пристигнуваат во Грција, но и подготвува планови за прифаќање голем број на оние што ќе го прават тоа но не ќе можат веќе да одат кон Германија.

ЕУ се подготвува за бегалска криза во Грција

Р.С.Европа - 19.02.2016

Европската унија се надева дека Турција ќе спречи колку што може повеќе бегалци да пристигнуваат во Грција, но и подготвува планови за прифаќање голем број на оние што ќе го прават тоа но не ќе можат веќе да одат кон Германија.

Балканската рута и нејзините заобиколници

Deutsche Welle - 19.02.2016

Неколку земји на ЕУ бараат да се запре приливот на бегалци на македонско-грчката граница. На Балканот веќе постојат и алтернативни патишта по кои се движат бегалци како и илегалните мигранти.

За бегалците директна линија, со воз од Гевгелија до Австрија

МКД - 19.02.2016

Вчера од Гевгелија тргна првиот воз со бегалци кој ќе вози директно до Австрија. Така се договориле земјите од балканскиот коридор. Како ќе се спроведува овој план, кој предвидува и воведување на квоти, дозвола за влез само за Сиријците од воените ...

Грција се закани со вето во ЕУ ако границите северно од неа се затворат за бегалци

МКД - 19.02.2016

Дејвид Камерон има нов проблем - на самитот на ЕУ во Брисел Грција се закани дека ќе го искористи своето право на вето на договорот како адут за еден друг проблем - бегалците. Грчкиот премиер Алексис Ципрас се закани дека ќе стави вето на секој ...

Ренци до земјите од Источна Европа: Нема бегалци, нема пари

А1 On - 19.02.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави, дека ако не помагаат во кризата со бегалците, можат да добијат помалку средства од ЕУ за развој. Toj тоа го изјави пред учесниците на средбата на високо ниво на ЕУ ...

Заклучоци на Европскиот совет за бегалците

А1 On - 19.02.2016

Како одговор на мигрантската криза со која се соочува ЕУ, целта мора да биде брзо запирање на приливот на бегалци, заштита на надворешните граници на ЕУ, намалување на илегалната имиграција и заштита на интегритетот на Шенген зоната, е главниот ...

За бегалците директна линија, со воз од Гевгелија до Австрија

Тера - 19.02.2016

Вчера од Гевгелија тргна првиот воз со бегалци кој ќе вози директно до Австрија. Така се договориле земјите од балканскиот коридор. Како ќе се спроведува овој план, кој предвидува и воведување на квоти, дозвола за влез само за Сиријците од воените ...

Балканската рута и нејзините заобиколници

Правдико - 19.02.2016

Неколку земји на ЕУ бараат да се запре приливот на бегалци на македонско-грчката граница. На Балканот веќе постојат и алтернативни патишта по кои се движат бегалци како и илегалните мигранти.

Грчки рибар спасил 60 бегалци

+инфо - 19.02.2016

Грчки рибар спасил 60 бегалци, меѓу кои 20 деца и бебиња, 11 наутички милји од брегот на североисточниот грчки град Александрополис. Рибарот изјави дека додека бил на риболов слушнал повици за помош и забележал чамец со бегалци.

МВР: Границата со Србија не е затворена, има привремен застој

+инфо - 19.02.2016

Македонската полиција информира дека границата кон соседна Србија од српска страна не е затворена за мигрантите, туку има привремен застој поради новиот начин на регистрација што беше вчера договорен на заеднички состанок на директори на полиција и ...

Ренци до земјите од Источна Европа: Нема бегалци, нема пари

Точка - 19.02.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави, дека ако не помагаат во кризата со бегалците, можат да добијат помалку средства од ЕУ за развој. Toj тоа го изјави пред учесниците на средбата на високо ниво на ЕУ ...

Рибар спасил 60 бегалци

Точка - 19.02.2016

Рибар од Грција спасил 60 бегалци, меѓу кои 20 деца и бебиња, во близина на брегот на североисточниот грчки град Александрополис. Рибарот изјави дека додека бил на риболов слушнал повици за помош и забележал чамец со бегалци.

Заклучоци на Европскиот совет за бегалците

Сител - 19.02.2016

Како одговор на мигрантската криза со која се соочува ЕУ, целта мора да биде брзо запирање на приливот на бегалци, заштита на надворешните граници на ЕУ, намалување на илегалната имиграција и заштита на интегритетот на Шенген зоната, е главниот ...

Ренци до земјите од Источна Европа: Нема бегалци, нема пари

Сител - 19.02.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави, дека ако не помагаат во кризата со бегалците, можат да добијат помалку средства од ЕУ за развој. Toj тоа го изјави пред учесниците на средбата на високо ниво на ЕУ ...

Херој на денот: Грчки рибар спасил 60 бегалци

Сител - 19.02.2016

Грчки рибар спасил 60 бегалци, меѓу кои 20 деца и бебиња, 11 наутички милји од брегот на североисточниот грчки град Александрополис. Рибарот изјави дека додека бил на риболов слушнал повици за помош и забележал чамец со бегалци.

РЕНЦИ ДО ЗЕМЈИТЕ ОД ИСТОЧНА ЕВРОПА: Примете бегалци за да добиете пари

Телеграф - 19.02.2016

Унгарија, Полска, Словачка и Чешка се меѓу најцврстите противници на плановите на ЕУ за префрлување на бегалците од Јужна Европа во останатите земји од Унијата Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави ...

Попоски: Македонија нема интерес Грција да биде преплавена со мигранти

Точка - 19.02.2016

Македонија нема интерес Грција да биде во каша со мигрантската криза, изјави во четвртокот министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за ТВ Телма. „Било каква ситуација во која Грција ќе биде преплавена со мигранти, нема да биде за ...

Ренци до земјите од Источна Европа: Нема бегалци, нема пари

Алфа - 19.02.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави, дека ако не помагаат во кризата со бегалците, можат да добијат помалку средства од ЕУ за развој. Toj тоа го изјави пред учесниците на средбата на високо ниво на ЕУ ...

Ренци до земјите од Источна Европа: Нема бегалци, нема пари

Локално - 19.02.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави, дека ако не помагаат во кризата со бегалците, можат да добијат помалку средства од ЕУ за развој. Toj тоа го изјави пред учесниците на средбата на високо ниво на ЕУ ...

Статистика која ги шокира Германците: Рапидно расте бројот на казнени дела извршени од мигрантите

Точка - 19.02.2016

Како што пренесува британски "Daily Mail", во 2015-та година мигрантите во Германија извршиле 79% повеќе казнени дела од претходната година. Бројот на бегалци кои што пристигнаа во Германија минатата година е за неверојатни 440% поголем од бројот на ...

ЕУ ги затвора границите: Ќе стане ли Македонија бегалски камп?

еМагазин - 19.02.2016

Европската унија сака да ги затвори своите граници за сите бегалци вклиучително и за оние од Сирија, Ирак и Авганистан, пренесоа европските медиуми. Блокадата на надворешните граници на ЕУ ќе се одвива постепено.

Ренци до земјите од Источна Европа: Нема бегалци, нема пари

Нетпрес - 19.02.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави, дека ако не помагаат во кризата со бегалците, можат да добијат помалку средства од ЕУ за развој. Toj тоа го изјави пред учесниците на средбата на високо ниво на ЕУ ...

Нема бегалци? Нема пари!

Вечер - 19.02.2016

Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди лидерите на источноевропските држави, дека ако не помагаат во кризата со бегалците, можат да добијат помалку средства од ЕУ за развој Матео Ренци Италијанскиот премиер Матео Ренци ги предупреди ...

Рибар спасил 60 бегалци

Нетпрес - 19.02.2016

Рибар од Грција спасил 60 бегалци, меѓу кои 20 деца и бебиња, во близина на брегот на североисточниот грчки град Александрополис. Рибарот изјави дека додека бил на риболов слушнал повици за помош и забележал чамец со бегалци.

Статистика која ги шокира Германците: Рапидно расте бројот на казнени дела извршени од мигрантите

Денешен - 19.02.2016

Како што пренесува британски “Daily Mail”, во 2015-та година мигрантите во Германија извршиле 79% повеќе казнени дела од претходната година. Бројот на бегалци кои што пристигнаа во Германија минатата година е за неверојатни 440% поголем од бројот на ...

Грчки рибар спасил 60 бегалци

Денешен - 19.02.2016

Грчки рибар спасил 60 бегалци, меѓу кои 20 деца и бебиња, 11 наутички милји од брегот на североисточниот грчки град Александрополис. Рибарот изјави дека додека бил на риболов слушнал повици за помош и забележал чамец со бегалци.

Околу 950 бегалци заглавени на Табановце

Кумановски м. - 19.02.2016

Околу 950 бегалци од ноќеска се заглавени во транзитниот центар Табановце, откако од српска страна полицијата не ги пропушта бегалците кон Миратовац поради извесен проблем со издавање на потврдите на бегалците кои се издаваат во ПТЦ Гевгелија, ...

Заклучоци на Европскиот совет за бегалците

Денешен - 19.02.2016

Како одговор на мигрантската криза со која се соочува ЕУ, целта мора да биде брзо запирање на приливот на бегалци, заштита на надворешните граници на ЕУ, намалување на илегалната имиграција и заштита на интегритетот на Шенген зоната, е главниот ...

ГРЦИЈА СО УЛТИМАТУМ: Земјите од ЕУ да не ги затвораат границите, инаку вето за Британија!

Фактор - 19.02.2016

Грција инсистира границите на земјите членки на Европската унија да останат отворени за бегалци до 6 март, во спротивно нема да го прифати договорот Британија да остане во Заедницата, пренесе АФП, повикувајќи се на владин извор.

Попоски: Македонија нема интерес Грција да биде преплавена со мигранти

Макфакс - 19.02.2016

Македонија нема интерес Грција да биде во каша со мигрантската криза, изјави во четвртокот министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за ТВ Телма. „Било каква ситуација во која Грција ќе биде преплавена со мигранти, нема да биде за ...

3.200 бегалци дневно е максимумот за “Балканскиот коридиор“

Вечер - 19.02.2016

Отсега ниту бегалците од Сирија Ирак и Авганистан немаат сигурен транзит бидејќи мораат да потекнуваат од територија каде има воени дејства.Транзитот на бегалците ќе се врши исклучиво со автобуси и возови и за него ќе бидат надлежни државните органи ...

Да се ограничи протокот на бегалците, но не да се затворат границите

Вест - 18.02.2016

Македонскиот претседателот Ѓорге Иванов, на работната вечера со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјавил дека секое одлагање на спроведување на договорот од Пржино влијае на ...

Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Утрински - 18.02.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов ги разјасни македонските позиции пред Јункер, Туск и Могерини Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западнобалканската миграциска рута е договорено на работната вечера во Брисел на претседателот Ѓорѓе ...

Мигрантите од Табановце нема кој да ги врати во Гевгелија

Утрински - 18.02.2016

Економските мигранти од Азија и од Африка што земјите од „Балканската рута“ ги враќаат во Македонија, остануваат заглавени во транзитниот камп „Табановце“, бидејќи нема како да се превезат во Гевгелија, од каде што, пак, би требало да се депортираат ...

Трезор: Роботи и бегалци

Утрински - 18.02.2016

Голем дел од бегалците имаа пристап до „мобилен интернет“ Ен-Мари Слотер Темата на овогодишниот состанок на Светскиот економски форум (СЕФ) во Давос беше Четвртата индустриска револуција. Поднасловот требаше да биде: За роботи и бегалци.

ЕУ ќе ги затвори границите за бегалците на 1 март?

Капитал - 18.02.2016

Европската унија на 1 март ќе ги затвори границите за бегалците од воените зони на Блискиот исток, пишува српски „Данас“, повикувајќи се на избори во Брисел, блиски до Европската комисија.

Кој профитира во Македонија од бегалската криза?

Deutsche Welle - 18.02.2016

Преку Македонија од ден во ден на пат кон север поминуваат илјадници бегалци. За многумина бегалскиот бран стана добар бизнис. Кој и како заработува на бегалците во Македонија? Времето си го скратуваат со пеење и играње фудбал.

Иванов: Нема да има затворање на балканската миграциска рута

МКД - 18.02.2016

Предлогот на Република Македонија од самитот за бегалците на ЕУ лани во октомври сега е работна верзија за наредниот самит на Европскиот совет во Брисел. Засилена контрола на протокот на бегалците, но не и затворање на балканската миграциска рута е ...

Добрата соработка на Македонија со ЕУ за бегалците, ги вознемири Грците

МКД - 18.02.2016

Бегалската криза ќе го забрза патот на Македонија кон евроатлантските интеграции. Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на соседната земја во Брисел и во другите европски престолнини, ...

ЕУ ги затвора границите за бегалци на 1 март?

МКД - 18.02.2016

Европската Унија ќе ги затвори границите за бегалците од воените зони во дрѓавите од Блискиот Исток на 1 март, дознава српскиот весник Данас од извори во Брисел, блиски на Европската комисија.

ЕУ од март ќе ги затвори границите за бегалците

А1 On - 18.02.2016

Германското интернет издание „Wallstreet-online“ пренесува анализа на српскиот дневен весник „Данас“ според која Европската унија сака да ги затвори своите граници за сите бегалци вклучително и за оние од Сирија, Ирак и Авганистан.

ЕУ од март ќе ги затвори границите за бегалците

+инфо - 18.02.2016

Германското интернет издание „Wallstreet-online“ пренесува анализа на српскиот дневен весник „Данас“ според која Европската унија сака да ги затвори своите граници за сите бегалци вклучително и за оние од Сирија, Ирак и Авганистан.

Хелсиншки: Се проширува кампот во Гевгелија, мигрантите во Табановце остануваат проблем

Радио МОФ - 18.02.2016

Расте бројот на бегалци кои се враќаат од српската граница кон Македонија и од Македонија кон Грција, во Табановце, „економските мигранти“ остануваат најголем проблем, надлежните понудиле решение за бегалците кои немаат доволно пари за карта за воз.

Од Гевгелија бегалците со воз ќе се носат директно во Прешево

+инфо - 18.02.2016

Бегалците откако ќе влезат на македонска територија со воз од Гевгелија ќе се носат директно во Прешево, Србија. Вака е договорено на денешниот состанок во Загреб на кој од македонска страна присуствуал Горанчо Савевски, директор на Бирото за јавна ...

Шведски жени се самоорганизираат против бегалците

Mojo.mk - 18.02.2016

Женска самоорганизирана група почна да патролира по шведските базени после пријавите на жени и деца дека биле сексуално вознемирувани од страна на бегалци. Менаџерите на спа центарот во градот Калмар, каде што оваа група почна со работа, влеат дека ...

Хелсиншки: Се појавија бегалци и од Непал, Кенија и од Шри Ланка

+инфо - 18.02.2016

Во кампот во Гевгелија се поставуваат тоалети во близина на платформата на возот и двата големи шатора, кои значително ќе го олеснат престојот на бегалците. Поставени се четири нови контејнери во близина на возот, од кои два се опремени со кревети и ...

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Точка - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на балканската миграциска рута е договорено на работниот состанок во Европскиот совет во Брисел, на кој учествуваше претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, а домаќини беа ...

Грците се вознемирија: Бегалската криза ќе го забрза патот на Македонија кон евроатлантските интеграции?

Точка - 18.02.2016

Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на соседната земја во Брисел и во другите европски престолнини, додека ја чека поканата за отворање на преговорите за членство.

ИВАНОВ: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Телеграф - 18.02.2016

Тоа што досега сме го изнесувале, тоа и го спроведуваме, со тоа што сите наши преземени мерки и активности се во единствениот европски план за справување со бегалската криза. Сите наши позиции што беа изнесени на Вишеградската група ги повторив ...

Грците се вознемирија дека бегалската криза ќе го забрза патот на Македонија кон евроатлантските интеграции

Сител - 18.02.2016

Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на соседната земја во Брисел и во другите европски престолнини, додека ја чека поканата за отворање на преговорите за членство.

ЕУ од март планира да го затвори своите граници за бегалците, тврди Волстри-онлајн

Сител - 18.02.2016

Германското интернет издание „Wallstreet-online“ пренесува анализа на српскиот дневен весник „Данас“ според која Европската унија сака да ги затвори своите граници за сите бегалци вклиучително и за оние од Сирија, Ирак и Авганистан.

ГРЧКИ ВЕСНИЦИ: Бегалците ја забрзаа евроинтеграцијата на Македонија

Телеграф - 18.02.2016

Според „Катимерини“, со оглед на околностите, Македонија ќе ја има поддршката од многу членки на следниот самит на НАТО, кој ќе се одржи во јули Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на ...

БЕГАЛСКА КРИЗА: ЕУ планира од март да ги затвори границите за бегалците, тврди Волстрит-онлајн

Телеграф - 18.02.2016

Според извештајот српски „Данас“ , Македонија и Србија се подготвени да прифатат бегалци само во случај тие да се заглавени на патот до ЕУ но никако и да бидат крајна дестинација за мигрантите Германското интернет издание „Wallstreet-online“ ...

Грците вознемирени бегалската криза да не го забрза патот на Македонија кон евроатлантските интеграции

Канал5 - 18.02.2016

Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на соседната земја во Брисел и во другите европски престолнини, додека ја чека поканата за отворање на преговорите за членство.

ЕУ од март планира да го затвори своите граници за бегалците, тврди Волстрит-онлајн

Локално - 18.02.2016

Германското интернет издание „Wallstreet-online“ пренесува анализа на српскиот дневен весник „Данас“ според која Европската унија сака да ги затвори своите граници за сите бегалци вклиучително и за оние од Сирија, Ирак и Авганистан.

Иванов: Побрзо завршување на политичката криза за справување со мигрантската

Сител - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западно-балканската миграциска рута е договорено на синоќешната работна вечера во зградата на Европскиот совет во Брисел, каде домаќин беше претседателот на Евросоветот Доналг Туск, заедно со ...

Македонците заработуваат и по 100.000 евра дневно на бегалците

think.mk - 18.02.2016

Околу 1.000 бегалци претходниот викенд се најдоа во центарот за регистрација во Гевгелија на македонско-грчката граница. Причина: таксистите повторно ги блокираа шините преку кои возовите со бегалци се движат на пат кон Србија.

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Либертас - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западно-балканската миграциска рута е договорено на синоќешната работна вечера во зградата на Европскиот совет во Брисел, каде домаќин беше претседателот на Евросоветот Доналд Туск и првиот ...

Возот со бегалци ќе оди директно од Богородица за Прешево, илегалните премини се затвораат!

Вечер - 18.02.2016

Претседателот Иванов е дециден дека Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ и апелираше до политичарите да се придржуваат до договорот потпишан во Пржино бидејќи е потребно да имаме влада со чист политички мандат која ќе мора да се ...

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Репортер - 18.02.2016

– Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западно-балканската миграциска рута е договорено на синоќешната работна вечера во зградата на Европскиот совет во Брисел, каде домаќин беше претседателот на Евросоветот Доналд Туск и првиот ...

Грчки весници: Бегалците ја забрзаа евроинтеграцијата на Македонија

Вечер - 18.02.2016

Според „Катимерини", со оглед на околностите, Македонија ќе ја има поддршката од многу членки на следниот самит на НАТО, кој ќе се одржи во јули Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на ...

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Нетпрес - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на балканската миграциска рута е договорено на работниот состанок во Европскиот совет во Брисел, на кој учествуваше претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, а домаќин беше ...

Бегалската криза ќе го забрза патот на Македонија кон ЕУ и НАТО

Дневник - 18.02.2016

Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на соседната земја во Брисел и во другите европски престолнини, додека ја чека поканата за отворање на преговорите за членство .

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Република - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западно­балканската миграциска рута е договорено на синоќешната работна вечера во зградата на Европскиот совет во Брисел, каде домаќин беше претседателот на Евросоветот Доналд Туск и првиот ...

Грците се вознемирија: Бегалската криза ќе го забрза патот на Македонија кон евроатлантските интеграции?

Нетпрес - 18.02.2016

Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на соседната земја во Брисел и во другите европски престолнини, додека ја чека поканата за отворање на преговорите за членство.

Од март ЕУ ќе ги затвори границите за бегалците

Репортер - 18.02.2016

„Wallstreet-online“ германското интернет издание пренесува анализа на српскиот дневен весник „Данас“ според која Европската унија сака да ги затвори своите граници за сите бегалци вклучително и за оние од Сирија, Ирак и Авганистан.

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Макфакс - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на балканската миграциска рута е договорено на работниот состанок во Европскиот совет во Брисел, на кој учествуваше претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, а домаќини беа ...

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Денешен - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западно-балканската миграциска рута е договорено на синоќешната работна вечера во зградата на Европскиот совет во Брисел, каде домаќин беше претседателот на Евросоветот Доналд Туск и првиот ...

Бегалците ќе се транспортираат директно во Прешево

Вечер - 18.02.2016

Бегалците кои со воз транзитираат низ Македонија нема да застануваат во Табановце туку ќе продолжат директно во кампот во Прешево во Србија. Ова било договорено пред неколку часа на состанокот кој се одржа во Загреб а на кој присуствуал Горанчо ...

Бегалците со воз од Гевгелија ќе се носат директно во Прешево

Нетпрес - 18.02.2016

Бегалците откако ќе влезат на македонска територија со воз од Гевгелија ќе се носат директно во Прешево, Србија. Вака е договорено на денешниот состанок во Загреб на кој од македонска страна присуствуал Горанчо Савевски, директор на Бирото за јавна ...

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Дневник - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западно-балканската миграциска рута е договорено на синоќешната работна вечера во зградата на Европскиот совет во Брисел, каде домаќин беше претседателот на Евросоветот Доналд Туск и првиот ...

Бегалците со воз директно ќе се транспортираат од Гевгелија до Прешево

Кумановски м. - 18.02.2016

Откако ќе влезат на македонска територија со воз бегалците директно ќе бидат транспортирани од Гевгелија до Прешево, Република Србија, споре договорот на денешниот состанот кој се одржа денеска во Загреб.

Можни нови патишта за бегалците?!

МРТ - 18.02.2016

И во Вашингтон се разговара за бегалската криза, која што е во моментов најголемиот предизвик за европскиот континент. Европските држави се поделени во однос на политиката кон мигрантите. Ако ЕУ ги заштити границите на Македонија, Бегалците ќе ...

Целта е Балканот да остане периферија на ЕУ и тампон-зона за бегалците

Дневник - 18.02.2016

Искра Kоровешовска Kрајот на бегалската криза е неизвесен, но извесно е дека ЕУ веќе не е единствена, Велика Британија е на работ да ја напушти, а Балканот е пред опасност да стане тампон на европската периферија, каде што ќе останат бегалците.

Грците се вознемирија дека бегалската криза ќе го забрза патот на Македонија кон евроатлантските интеграции

Денешен - 18.02.2016

Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на соседната земја во Брисел и во другите европски престолнини, додека ја чека поканата за отворање на преговорите за членство.

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Пулс24 - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западно-балканската миграциска рута е договорено на синоќешната работна вечера во зградата на Европскиот совет во Брисел, каде домаќин беше претседателот на Евросоветот Доналд Туск и првиот ...

ЕУ од март планира да ги затвори своите граници за бегалците, тврди Волстрит-онлајн

Lider - 18.02.2016

Германското интернет издание „Wallstreet-online“ пренесува анализа на српскиот дневен весник „Данас“ според која Европската унија сака да ги затвори своите граници за сите бегалци вклиучително и за оние од Сирија, Ирак и Авганистан.

Иванов: Македонија не може да биде надворешна граница на ЕУ

Lider - 18.02.2016

Стегнување на протокот на бегалците, но не и затворање на западно-балканската миграциска рута е договорено на синоќешната работна вечера во зградата на Европскиот совет во Брисел, каде домаќин беше претседателот на Евросоветот Доналд Туск и првиот ...

Грците се вознемирија дека бегалската криза ќе го забрза патот на Македонија кон евроатлантските интеграции

Lider - 18.02.2016

Добрата соработка на Македонија со европските институции во бегалската криза ја подобрува сликата на соседната земја во Брисел и во другите европски престолнини, додека ја чека поканата за отворање на преговорите за членство.

Викиликс објави доверливи документи за воен план за справување со бегалците!

Пулс24 - 18.02.2016

На Викиликс вчера беше објавен документ означен како „воена тајна“ во кој се презентираат деталите на тајниот план на ЕУ за воена интервенција против приливот на мигранти во Европа. Исто така, планот предвидува поставување на „доверлива“ влада во ...

Викиликс објави доверливи документи

24 Вести - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска Унија против приливот на бегалци во Европа. Во документот се наведуваат статистички податоци за бранот мигранти и детали ...

Парите од ЕУ за прифатни центри за бегалците

Р.С.Европа - 17.02.2016

Македонските институции се уште не одговориле како ќе се трошат овие пари. Хуманитарните организации бараат тие да бидат наменети за подобрување на условите во транзитните центри кои се уште се во тек на надградба.

ЕУ: Шенген или бодликава жица?

Deutsche Welle - 17.02.2016

Најавената политика на бодликава жица на Вишеградската група предизвикува вознемиреност во Шенгенската зона. Како во дебатата за бегалците размислуваат ЕУ-државите кои не се дел од Шенген - Романија, Бугарија и Хрватска? Четирите држави од ...

Операција „Софија“: Викиликс објави доверливи воени документи на ЕУ против приливот на бегалци

МКД - 17.02.2016

Викиликс објави доверлив извештај со детали за првите шест месеци од воената операција „Софија“ на Европската Унија против приливот на бегалци во Европа. Објавениот извештај, од 29 јануари 2016 година, е напишан од командантот на операцијата, ...

Викиликс открива детали од воен план на ЕУ против бегалците

+инфо - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа. Извештајот е подготвен на 29 јануари од командантот за операции, контра-адмирал во ...

Викиликс открива детали од воен план на ЕУ против бегалците

А1 On - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа. Извештајот е подготвен на 29 јануари од командантот за операции, контра-адмирал во ...

Дел од сириските бегалци во Јордан ќе плаќаат храна со скенирање на нивните очи

Радио МОФ - 17.02.2016

Во Јордан, сириски бегалци од сега можат да платат за нивните намирници преку скенирање на нивните очи. Светската програма за храна на Обединетите Нацииво вторникот воведе нов систем во кампот за бегалци Крал Абдулах, кој го скенира ирисот со цел да ...

Се намалува бројот на бегалци кои стигнуваат во Грција

+инфо - 17.02.2016

Напливот на мигранти и бегалци од земјите на Блискиот Исток и од Авганистан, од територијата на Турција кон соседните грчки острови, е намален во последно време, пишуваат денеска лондонските весници, повикувајќи се на извештаи од мигранстки центри ...

Викиликс открива детали од воен план на ЕУ против бегалците

Сител - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа. Извештајот е подготвен на 29 јануари од командантот за операции, контра-адмирал во ...

Викиликс откри детали од план за бегалците

Локално - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа, пишува порталот „Денешен“.

ВИКИЛИКС: ЕУ спремила воен план за справување со бегалската криза

Телеграф - 17.02.2016

„Цел на операцијата е првенствено разбивање на групите за шверц на луѓе, а не спречување на приливот бегалци“, наведува Институтот за безбедносни студии на ЕУ Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за ...

Намален напливот на мигранти од Турција во Грција

Сител - 17.02.2016

Напливот на мигранти и бегалци од земјите на Блискиот Исток и од Авганистан, од територијата на Турција кон соседните грчки острови, е намален во последно време, пишуваат денеска лондонските весници, повикувајќи се на извештаи од мигранстки центри ...

Намален напливот на бегалци од Турција во Грција

Точка - 17.02.2016

Намален напливот на мигранти и бегалци од земјите на Блискиот Исток и од Авганистан, од територијата на Турција кон соседните грчки острови. Околу 70.000 лица, од кои повеќето жени и деца од почетокот на 2016.

Викиликс објави доверливи документи за воен план на ЕУ против приливот на бегалците

Канал5 - 17.02.2016

Сајтот Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали од планот за воени операции на ЕУ против приливот на бегалци во Европа, објави Раша Тудеј, пренесе Танјуг. Извештајот е составен на 29 јануари годинава а напишан од командантот на ...

Сајтот „Викиликс“ објави скандалозни документи за операцијата„Софија“ во Медитеранот .

Канал5 - 17.02.2016

Според документите , во извештај на командантот на операцијата , италијанскиот контраадмирал Енрико Кредендино за воениот комитет на европската унија и комитетот за политика и безбедност, се наведуваат деталните планови на унијата за воена ...

И печалбари во Германија скокнаа против бегалците

Локално - 17.02.2016

Пред половина година невидениот бегалска бран, кој ја зафати Европа, беше поздравен со голем германски ентузијазам.Канцеларот Ангела Меркелги отвори широко вратите на Сојузната република, а нејзините сонародници дури и со пречек на станиците на ...

Викиликс откри детали од план за бегалците

Република - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа, пишува порталот „Денешен“.

Викиликс објави детали од план на ЕУ против бегалците

Нетпрес - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа. Извештајот е подготвен на 29 јануари од командантот за операции, контра-адмирал во ...

Викиликс открива детали од воен план на ЕУ против бегалците

Fox.mk - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа. Извештајот е подготвен на 29 јануари од командантот за операции, контра-адмирал во ...

Грција задоволна од соработката со Македонија во однос со мигрантската криза

еМагазин - 17.02.2016

Македонија и Грција имаат заеднички интерес во однос на справувањето со бегалската и со мигрантската криза во време на разногласие од Брисел, кога некои земји членки на ЕУ заговараат затворање на границите по пополнувањето на квотите, а други се ...

Напливот на мигранти од Турција во Грција намален

Репортер - 17.02.2016

Напливот на мигранти и бегалци од земјите на Блискиот Исток и од Авганистан, од територијата на Турција кон соседните грчки острови, е намален во последно време, пишуваат денеска лондонските весници, повикувајќи се на извештаи од мигранстки центри ...

Намален напливот на бегалци од Турција во Грција

Нетпрес - 17.02.2016

Намален напливот на мигранти и бегалци од земјите на Блискиот Исток и од Авганистан, од територијата на Турција кон соседните грчки острови. Околу 70.000 лица, од кои повеќето жени и деца од почетокот на 2016.

Одбиен предлогот бегалците да имаат директна линија Гевгелија – Прешево

Кумановски м. - 17.02.2016

Во просториите на ПЦ Табановце, во текот на вчерашниот ден, по одржаниот состанок на претставници на координативното тело за справување со бегалската криза и Центарот за управување со кризи, било дискутирано и за планот за проширување на прифатниот ...

(ТАЕН ДОКУМЕНТ) ВО ТЕК Е ОПЕРАЦИЈАТА “СОФИЈА“ Викиликс откри тајни податоци за воената операција против бегалците!

Репортер - 17.02.2016

Викиликс објави доверливи извештаи за деталите на воената операција на ЕУ против бегалците во Европа. Извештајот, состевен на 29 јануари 2016 година, го напиша командантот на операцијата Енрико Кредендино адмирал на италијанската морнарица, за ...

Викиликс открива детали од воен план на ЕУ против бегалците

Денешен - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа. Извештајот е подготвен на 29 јануари од командантот за операции, контра-адмирал во ...

Викиликс открива детали од воен план на ЕУ против бегалците

Lider - 17.02.2016

Интернет-страницата Викиликс објави доверливи документи во кои се откриваат детали за планот за воени операции на Европска унија против приливот на бегалци во Европа. Извештајот е подготвен на 29 јануари од командантот за операции, контра-адмирал во ...

Намален приливот на мигранти

Р.С.Европа - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Атина задоволна од соработката со Македонија за мигрантската криза

Утрински - 16.02.2016

Македонија и Грција имаат заеднички интерес во однос на справувањето со бегалската и со мигрантската криза во време на разногласие од Брисел, кога некои земји членки на ЕУ заговараат затворање на границите по пополнувањето на квотите, а други се ...

Намален приливот на мигранти

Утрински - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Грција подготвена на најлошо сценарио доколку Македонија ја затвори границата

Deutsche Welle - 16.02.2016

Грција ќе остане прв сосед на Македонија и кога Вишеградските земји ќе го загубат интересот за регионот, вели во разговор за ДВ, грчкиот аналитичар Танос Докос. ДВ: Г-дине Докос, со оглед дека Грција и натаму не успева да излезе на крај со бранот ...

Идеите за затворање на македонско-грчката граница го вклучи алармот во Атина

Алсат-М - 16.02.2016

Грчките власти алармирани поради можноста да се затвори македонската граница. Според официјална Атина, ова нема да помогне во решавање на проблемот со бегалците, како што тврдат некои земји-членки на Унијата, туку уште повеќе ќе ја продлабочи ...

Атина виде поддршка од Скопје

Утрински - 16.02.2016

Слободанка Јовановска Информацијата дека претседателот Ѓорге Иванов не им се приклучи на земјите од Вишеградската група што бараа затворање на границата кон Грција е примена како добра вест во Атина.

Германија оваа година очекува половина милион бегалци

А1 On - 16.02.2016

Владата во Берлин очекува дека во Германија оваа година ќе пристигнат половина милион бегалци, објави вчера германскиот весник „Рајнише пост“, повикувајќи се на извори на Федералната канцеларија за труд.

Грција задоволна од соработката со Македонија во однос со мигрантската криза

Идивиди - 16.02.2016

Скопје, 16 февруари 2016 (МИА) - Македонија и Грција имаат заеднички интерес во однос на справувањето со бегалската и со мигрантската криза во време на разногласие од Брисел, кога некои земји членки на ЕУ заговараат затворање на границите по ...

Германија годинава очекува половина милион бегалци

+инфо - 16.02.2016

Владата во Берлин очекува дека во Германија оваа година ќе пристигнат половина милион бегалци, објави вчера германскиот весник „Рајнише пост“, повикувајќи се на извори на Федералната канцеларија за труд.

Намален приливот на мигранти

А1 On - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Владејачката ЦДУ на Меркел со предлог-препораки за бегалците

А1 On - 16.02.2016

Христијанско демократска унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел објави нови препораки за бегалците, кои сакаат да останат во Германија, јави дописникот на МИА од Берлин. Препораките се содржани во планот на ЦДУ наречен „Охрабри и барај“ ...

Намален приливот на мигранти

Канал5 - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Германија очекува половина милион бегалци во 2016

Точка - 16.02.2016

Германската Влада очекува дека во Германија ќе пристигнат половина милион бегалци во текот на 2016. година. Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезијер му порача на директорот на Канцеларијата за миграции и бегалци и на Канцеларијата ...

Грција задоволна од соработката со Македонија во однос со мигрантската криза

Сител - 16.02.2016

Македонија и Грција имаат заеднички интерес во однос на справувањето со бегалската и со мигрантската криза во време на разногласие од Брисел, кога некои земји членки на ЕУ заговараат затворање на границите по пополнувањето на квотите, а други се ...

Намален приливот на мигранти

Локално - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Владејачката ЦДУ на Меркел со предлог-препораки за бегалците

Сител - 16.02.2016

Христијанско демократска унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел објави нови препораки за бегалците, кои сакаат да останат во Германија, јави дописникот на МИА од Берлин. Препораките се содржани во планот на ЦДУ наречен „Охрабри и барај“ ...

Клучот за решавање на проблемот со бегалците е во Турција

Точка - 16.02.2016

На критичниот самит на ЕУ Грција ќе потенцира дека Европа е на стратешка крстосница и мора да се соочи со економските, социјалните и политичките предизвици, во услови на единство и солидарност, изјави портпаролката на грчката Влада, Олга Геровасили.

Приливот на мигранти намален

Репортер - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Германија оваа година очекува половина милион бегалци

Дневник - 16.02.2016

Владата во Берлин очекува дека во Германија оваа година ќе пристигнат половина милион бегалци, објави вчера германскиот весник „Рајнише пост“, повикувајќи се на извори на Федералната канцеларија за труд.

Оваа година Германија очекува половина милион бегалци

Репортер - 16.02.2016

Во Германија владата на Берлин очекува дека оваа година ќе пристигнат половина милион бегалци, објави вчера германскиот весник „Рајнише пост“, повикувајќи се на извори на Федералната канцеларија за труд.

Намален приливот на бегалци во земјава

Нетпрес - 16.02.2016

Последните денови континуирано се намалува бројот на бегалци кои од подрачјата зафатени со воени дејствија пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија денеска информираа дека изминативе ...

Намален приливот на мигранти

ТВ21 - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Геровасили: Клучот за решавање на проблемот со бегалците е во Турција

ТВ21 - 16.02.2016

На критичниот самит на ЕУ Грција ќе потенцира дека Европа е на стратешка крстосница и мора да се соочи со економските, социјалните и политичките предизвици, во услови на единство и солидарност, изјави портпаролката на грчката Влада Олга Геровасили.

Германија очекува половина милион бегалци во 2016

Нетпрес - 16.02.2016

Германската Влада очекува дека во Германија ќе пристигнат половина милион бегалци во текот на 2016. година. Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезијер му порача на директорот на Канцеларијата за миграции и бегалци и на Канцеларијата ...

Намален приливот на мигранти

Денешен - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Германија оваа година очекува половина милион бегалци

Денешен - 16.02.2016

Владата во Берлин очекува дека во Германија оваа година ќе пристигнат половина милион бегалци, објави вчера германскиот весник „Рајнише пост“, повикувајќи се на извори на Федералната канцеларија за труд.

Владејачката ЦДУ на Меркел со предлог-препораки за бегалците

Репортер - 16.02.2016

Владејачката христијанско демократска унија (ЦДУ), на германската канцеларка Ангела Меркел објави нови препораки за бегалците, кои сакаат да останат во Германија. Препораките се содржани во планот на ЦДУ наречен „Охрабри и барај“ и предвидуваат ...

Германија очекува нови 500 000 бегалци оваа година

Фактор - 16.02.2016

Берлин очекува и оваа година нови бегалци и макар да се зборува за поставување на горна граница за нивно прифаќање, се споменува бројката од нови 500 000. Според вработените на федералната администрација во внатрешни работи Томас де Мезиер побарал ...

Клучот за решавање на проблемот со бегалците е во Турција

Нетпрес - 16.02.2016

На критичниот самит на ЕУ Грција ќе потенцира дека Европа е на стратешка крстосница и мора да се соочи со економските, социјалните и политичките предизвици, во услови на единство и солидарност, изјави портпаролката на грчката Влада, Олга Геровасили.

Грција задоволна од соработката со Македонија во однос со мигрантската криза

Репортер - 16.02.2016

– Македонија и Грција имаат заеднички интерес во однос на справувањето со бегалската и со мигрантската криза во време на разногласие од Брисел, кога некои земји членки на ЕУ заговараат затворање на границите по пополнувањето на квотите, а други се ...

Ни треба европска армија да ги штити надворешните граници на ЕУ

Дневник - 16.02.2016

За решавање на бегалската криза потребно е да се преземат два чекора - првиот е заштита на надворешните граници, а вториот е депортација, изјави чешкиот претседател Милош Земан во интервју за ТАСС.

Германија оваа година очекува половина милион бегалци

Lider - 16.02.2016

Владата во Берлин очекува дека во Германија оваа година ќе пристигнат половина милион бегалци, објави вчера германскиот весник „Рајнише пост“, повикувајќи се на извори на Федералната канцеларија за труд.

Намален приливот на мигранти

Lider - 16.02.2016

Бројот на бегалците од подрачјата зафатени со воени дејствија, кои преку Грција пристигнуваат во Прифатниот центар во Гевгелија, последниве денови континуирано се намалува. Од регионалниот центар за управување со кризи во Гевгелија, денеска ...

Владејачката ЦДУ на Меркел со предлог-препораки за бегалците

Lider - 16.02.2016

Христијанско демократска унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел објави нови препораки за бегалците, кои сакаат да останат во Германија, јави дописникот на МИА од Берлин. Препораките се содржани во планот на ЦДУ наречен „Охрабри и барај“ ...

Грција задоволна од соработката со Македонија во однос на мигрантската криза

Lider - 16.02.2016

Македонија и Грција имаат заеднички интерес во однос на справувањето со бегалската и со мигрантската криза во време на разногласие од Брисел, кога некои земји членки на ЕУ заговараат затворање на границите по пополнувањето на квотите, а други се ...

Повеќето мажи уапсени за сексуалните напади од новогодишната ноќ се емигранти, а не бегалци

МКД - 15.02.2016

Само тројца од 58-те мажи уапсени поради сомнеж за учество во масовните сексуални напади врз жени во Келн во новогодишната ноќ биле бегалци, соопшти германската полиција. Бегалците беа обвинети за над 1.000 пријави на кражби, сексуални напади и ...

Иванов: Наместо да се европеизира Балканот, Брисел се балканизира

МКД - 15.02.2016

Македонија е школски пример како не треба да се постапува со кандидат за Европската Унија и за НАТО. Ние сме кандидати за Гинис во однос на НАТО интеграциите, рече македонскиот претседател на Минхенската конференција.

Што кога „сите“ ќе ги затвориме границите за бегалците?

МКД - 15.02.2016

По најавата дека Австрија би можела да ги затвори своите граници за бегалците, тоа го најави и Хрватска, а сето тоа води до поголем шверц на луѓе на патот кон ЕУ. Иако и Србија постојано изјавува дека нема да крева огради, шефот на српската ...

Чешка почна преговори за преземање бегалци од Италија и Грција

+инфо - 15.02.2016

Чешка почна разговори за преселување на првите 30 бегалци, кои во Европа дојдоа преку Грција и Италија, соопшти Министерството за внатрешни работи. Чешка доброволно се согласи да прими 1.100 бегалци од Италија и Грција.

Замислете во Грција: На плажа одмараат туристи, до нив се истовараат илјадници бегалци…

Локално - 15.02.2016

Токму најмногу подјармената европска држава беше погодена од бегалската криза на невообичаено силен начин. Трошоците на Грција за прием и регистрирање на бегалците се огромни. Има ли сили да се справи?- анализира DW.

„Катимерини“ најавува дека Грција нема да ги спречи мигрантите илегално да влегуваат во Македонија ако се затвори ...

Локално - 15.02.2016

Што ќе се случи доколку на европско ниво се донесе одлука за затворање на северната граница на Грција? До претстојната пролет, неколку стотици илјади бегалци ќе бидат заробени во Грција, ќе напредуваат и заглават на северната граница чекајќи го ...

„Катимерини“ најавува дека Грција нема да ги спречи мигрантите илегално да влегуваат во Македонија ако се затвори ...

Телеграф - 15.02.2016

Што ќе се случи доколку на европско ниво се донесе одлука за затворање на северната граница на Грција? До претстојната пролет, неколку стотици илјади бегалци ќе бидат заробени во Грција, ќе напредуваат и заглават на северната граница чекајќи го ...

Келн: Само тројца од 58 напаѓачи биле бегалци

Вечер - 15.02.2016

Повеќето други осомничени во германскиот град се со алжирско, туниско и мароканско потекло, додсека тројца се германски граѓани Само тројца од 58 осомничени кои се уапсени во врска со масовните сексуални напади врз жени во германскиот град Келн за ...

„Катимерини“ најавува дека Грција нема да ги спречи мигрантите илегално да влегуваат во Македонија ако се затвори ...

Денешен - 15.02.2016

Што ќе се случи доколку на европско ниво се донесе одлука за затворање на северната граница на Грција? До претстојната пролет, неколку стотици илјади бегалци ќе бидат заробени во Грција, ќе напредуваат и заглават на северната граница чекајќи го ...

„Катимерини“ најавува дека Грција нема да ги спречи мигрантите илегално да влегуваат во Македонија ако се затвори ...

Lider - 15.02.2016

Што ќе се случи доколку на европско ниво се донесе одлука за затворање на северната граница на Грција? До претстојната пролет, неколку стотици илјади бегалци ќе бидат заробени во Грција, ќе напредуваат и заглават на северната граница чекајќи го ...

Келн: Повеќето осомничени за новогодишните напади се бегалци

Lider - 15.02.2016

Обвинителството во германскиот град Келн денеска соопшти дека повеќето осомничени за серијата грабежи и сексуални напади за време на новогодишната ноќ во тој град биле бегалци. Обвинителот Урлих Бремер изјави дека досега е утврден идентитетот на 73 ...