TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Братушек: На Словенија не и е потреба помош од “Тројката”

Економски - 17.11.2013

Словенечкиот премиер Аленка Братушек изјави дека е убедена дека Словенија ќе биде во можност сама да изврши рехабилитација и сервисирање на надворешен долг следната година , без надворешна финансиска ...

Во декември може да биде и облачно

Н.Македонија - 15.11.2013

Премиерот Груевски завчера даде слична оцена како претседателот Иванов за очекувањата од декемврискиот самит за Македонија. Тој рече дека и ако Советот не одреди датум за преговори, веројатно ...

Околу 4,6 милијарди евра за санација на словенечкиот банкарски сектор

Економски - 15.11.2013

Словенечкиот премиер Аленка Братушек изјави дека цената на рехабилитација на словенечкиот банкарски систем ќе се знае за две до три недели по независната ревизија на нивните биланси и стрес тестови.

Груевски во очи на декемврискиот Совет на Европа: И без датум, сонцето ќе изгрее

Таратур - 14.11.2013

Нема преголем оптимизам кај премиерот Груевски во пресрет на декемврискиот Европски совет. Според него, преговорите за името се во застој, затоа што нема волја од грчка страна, а мали се шансите во ...

Груевски: И без датум, и со датум, сонцето во декември исто ќе изгрее

Falanga - 14.11.2013

Ќе продолжиме да работиме како што работиме и досега. Премиерот Никола Груевски вчера од Словенија, каде беше во еднодневна посета, порача дека доколку Македонија не добие препорака за почеток на ...

Словенечкиот претседател лично ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

Falanga - 14.11.2013

На средбата е констатирано дека не постојат отворени прашања меѓу двете држави. Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија попладнево се сретна со словенечкиот претседател Борут ...

Груевски: И без датум, сонцето ќе изгрее

24 Вести - 13.11.2013

Нема преголем оптимизам кај премиерот Груевски во пресрет на декемврискиот Европски совет. Според него, преговорите за името се во застој, затоа што нема волја од грчка страна, а мали се шансите во ...

Пахор лично ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

24 Вести - 13.11.2013

Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија попладнево се сретна со словенечкиот претседател Борут Пахор при што беа констатирани одличните пријателски односи, кои бележат постојан ...

Во Словенија разговори Груевски Братушек

Р.С.Европа - 13.11.2013

„Словенија како до денес, така и во иднина ќе ја поддржува Македонија и другите земји на Балканот во нивните напори за приближување кон ЕУ“. Ова го изјави словенечката премиерка Аленка Братушек по ...

Груевски се сретна со Пахор

Р.С.Европа - 13.11.2013

Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија попладнево се сретна со словенечкиот претседател Борут Пахор при што беа констатирани одличните пријателски односи, кои бележат постојан ...

Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Утрински - 13.11.2013

Ова е оценката на премиерот Никола Груевски и неговата словенечка колешка Аленка Братушек кои денеска остварија средба во Брдо кај Крањ Словенија останува силен поддржувач на македонската ...

Груевски во Словенија: „ако не добиеме датум, сонцето пак ќе изгрее“

Телма - 13.11.2013

Сања ВАСИЌ, наш специјален известувач Пред утрешното гласање доберба на владата што го побара словенечкиот премиер A аленка Братушек за да обезбеди поголема поддршка за буџетот, таа реши денеска да ...

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција

МКД - 13.11.2013

Односите меѓу Македонија и Словенија се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка. Ова е оценката на премиерот Никола Груевски и неговата ...

Пахор лично ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

Утрински - 13.11.2013

Премиерот Груевски се сретна и со претседателот на словенечкиот Парламент Јанко Вебер, со што ја заврши официјалната посета на Словенија Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија ...

Пахор-Груевски: Словенија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

МКД - 13.11.2013

Никола Груевски и Борис Пахор Денеска во Љубљана Груевски имаше средба со Пахор кој вети дека лично ќе лобира за што поскоро зачленување на Македонија во ЕУ.

Груевски-Братушек: Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

А1 On - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Груевски-Братушек: Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Алфа - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Средба Братушек - Груевски

Идивиди - 13.11.2013

Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција Крањ, 13 ноември 2013 (МИА) – Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција.

Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Алсат-М - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Словенија и понатаму ќе биде искрен поддржувач на Македонија за влез во ЕУ и НАТО

Алфа - 13.11.2013

Словенија како до денес така и во иднина ќе ја поддржува Македонија во приближувањето кон ЕУ и НАТО. Оваа порака му ја упати Аленка Братушек, премиер на Словенија на македонскиот колега, премиерот ...

Словенечкиот претседател лично ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

Алфа - 13.11.2013

Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија попладнево се сретна со словенечкиот претседател Борут Пахор при што беа констатирани одличните пријателски односи, кои бележат постојан ...

Груевски: Сонцето ќе грее и после декември

Алсат-М - 13.11.2013

Премиерот Груевски смета дека нема да биде трагедија ако Македонија на редовниот европски самит во декември не добие датум за почеток на приспатните преговори со ЕУ.

Пахор: Словенија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

Кајгана - 13.11.2013

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон зачленувањето во Европската унија (ЕУ) и НАТО. Ова му го пренел словенечкиот претседател Борут Пахор на македонскиот премиер Никола ...

Словенија ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Дневник - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција, а односите меѓу двете земји се одлични и се базираат на долгогодишна соработка и заемна поддршка, оценија на вчерашна средба ...

Братушек: Македонија ја има словенечката поддршка на патот кон ЕУ

+инфо - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

ВИДЕО Груевски: И без датум, и со датум - Сонцето и во декември исто ќе изгрее

+инфо - 13.11.2013

Нема преголем оптимизам кај премиерот Груевски во пресрет на декемврискиот Европски совет. Според него, преговорите за името се во застој, затоа што нема волја од грчка страна, а мали се шансите во ...

Словенија со поддршка за македонските евроинтерграции, Груевски со став: И без датум, сонцето ќе изгрее!

Фактор - 13.11.2013

Словенија ја поддржува Македонија во евроатланските интеграции му беше предочено на премиерот Никола Груевски кој денеска во официјална посета на земјата.

Пахор лично ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

+инфо - 13.11.2013

Премиерот Груевски се сретна и со претседателот на словенечкиот Парламент Јанко Вебер, со што ја заврши официјалната посета на Словенија Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија ...

Груевски-Братушек: Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Сител - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Груевски-Братушек: Словенија останува силен поддржувач на Македонија

Вечер - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Словенија и понатаму голем поддржувач на Македонија за влез во ЕУ и во НАТО

Канал5 - 13.11.2013

На денешната средба меѓу премиерот Груевски и словенечкиот премиер Аленка Братушек во Крањ Словенија, премиерката Братушек уште еднаш ја изрази поддршката за отпочнување на преговори за влез во ЕУ ...

Словенија останува најсилен поддржувач за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Сител - 13.11.2013

Словенија останува силен подржувач на Македонија за членство во ЕУ и НАТО. Ова уште еднаш беше потенцирано на денешната средба меѓу премиерите Никола Груевски и Аленка Братушек.

Пахор најави лична заложба за евроатланската интеграција на Македонија

Канал5 - 13.11.2013

Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија попладнево се сретна со словенечкиот претседател Борут Пахор при што беа констатирани одличните пријателски односи, кои бележат постојан ...

Словенија:Груевски се сретна со претседателот Пахор

Локално - 13.11.2013

Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија попладнево се сретна со словенечкиот претседател Борут Пахор при што беа констатирани одличните пријателски односи, кои бележат постојан ...

Ако ЕУ не одреди датум во декември, во Македонија сонцето пак ќе изгрее!

Вечер - 13.11.2013

Македонскиот премиер рече дека започнувањето преговори ќе има позитивни ефекти за македонските граѓани и за стабилноста и развојот на регионот и ќе влијае врз кредибилитетот на процесот на ...

Словенечкиот претседател ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

Вечер - 13.11.2013

По денешната средбата на премиерот Никола Груевски со словенечкиот претседател Борут Пахор уште еднаш се констатирани одличните пријателски односи, кои бележат постојан пораст и остварување на ...

ГРУЕВСКИ-БРАТУШЕК: Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Телеграф - 13.11.2013

Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски. Oва е оцената на премиерот Никола Груевски и неговата словенечка колешка Аленка Братушек Словенија останува силен поддржувач на македонската ...

Груевски - Братушек: Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција

Точка - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Пахор лично ќе се залага за евроинтеграцијата на Македонија

Телеграф - 13.11.2013

Попладнево, премиерот Груевски се сретна и со претседателот на словенечкиот парламент, Јанко Вебер, со што ја заврши официјалната посета на Словенија Премиерот Никола Груевски, во рамките на посетата ...

Груевски- Братушек: Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција

Нетпрес - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Средба Груевски-Братушек: Словенија е верен пријател на Македонија кој ќе не поддржи на патот кон ЕУ

Press24 - 13.11.2013

Шефот на македонската Влада, Никола Груевски, денеска престојува во официјална посета на Словенија. Премиерот во рамки на посетата се сретна со неговата словенечка колешка Аленка Братушек, во ...

Груевски-Братушек: Словенија останува силен поддржувач на Македонија

Курир - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Словенија останува силен поддржувач на Македонија

еВести - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Словенија ќе продолжи да ја поддржува македонската евроинтеграција

Република - 13.11.2013

Никола Груевски разговараше со Премиерот на Словенија, Аленка Братушек Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се ...

ФОТО: Премиерот Груевски работно ја прошета Словенија

Press24 - 13.11.2013

Шефот на македонската Влада, Никола Груевски, денеска престојува во официјална посета на Словенија. Премиерот во рамки на посетата се сретна со неговата словенечка колешка Аленка Братушек, во ...

Словенија е силен поддржувач на македонските евроинтеграции

Portal - 13.11.2013

Односите меѓу Македонија и Словенија остануваат одлични и пријателски, а Љубљана, како до денес, така и во иднина ќе ја поддржува Македонија во евроинтеграциите, порачала словенечката премиерка ...

Словенечкиот претседател ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

Курир - 13.11.2013

По денешната средбата на премиерот Никола Груевски со словенечкиот претседател Борут Пахор уште еднаш се констатирани одличните пријателски односи, кои бележат постојан пораст и остварување на ...

Пахор лично ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

Нетпрес - 13.11.2013

Македонија и Словенија имаат одлични пријателски односи, констатираат македонскиот премиер Никола Груевски и словенечкиот претседател Борут Пахор при денешната средба во Љубљана.

Груевски: Животот продолжува дури и ако не добиеме датум во декември

Република - 13.11.2013

Премиерот Никола Груевски смета дека нема да биде трагично ако Македонија на европски самит во декември не добие датум за почеток на преговори за членство во ЕУ.

Словенија е силен поддржувач на македонските евроинтеграции

Макфакс - 13.11.2013

Односите меѓу Македонија и Словенија остануваат одлични и пријателски, а Љубљана, како до денес, така и во иднина ќе ја поддржува Македонија во евроинтеграциите, порачала словенечката премиерка ...

Пахор: Словенија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

Макфакс - 13.11.2013

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Македонија на патот кон зачленувањето во Европската унија(ЕУ) и НАТО. Ова во среда му го пренел словенечкиот претседател Борут Пахор на македонскиот премиер ...

Груевски-Братушек: Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Lider - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Груевски-Братушек: Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Економски - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Груевски-Братушек: Словенија и во иднина ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Денешен - 13.11.2013

Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка.

Словенечкиот претседател лично ќе се заложи за евроатлантската интеграција на Македонија

Денешен - 13.11.2013

Премиерот Никола Груевски во рамки на посетата на Словенија попладнево се сретна со словенечкиот претседател Борут Пахор при што беа констатирани одличните пријателски односи, кои бележат постојан ...

Груевски-Братушек: Словенија и понатаму ќе ја поддржува македонската евроинтеграција

Falanga - 13.11.2013

Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски. Словенија останува силен поддржувач на македонската евроинтеграција. Односите меѓу двете земји се одлични и пријателски, кои се базираат на ...

ФОТО: Македонскиот премиер со високи почести пречекан во Словенија

Maxim - 13.11.2013

Шефот на македонската Влада, Никола Груевски, денеска престојува во официјална посета на Словенија. Премиерот во рамки на посетата се сретна со неговата словенечка колешка Аленка Братушек, во ...