TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО преглед на извештајот) Во ЕУ со СЈО

Нова ТВ - 12.11.2016

Новиот извештај за напредок нагласува дека Специјалното јавно обвинителство мора да биде овозможено да работи непречено и без сопки и притисоци. Критикитте се директни за Кривичниот суд со сомневања за интервенции во одлуките на судиитте кои работат ...

СДСМ пука по сите шавови, се бара помош од СЈО

Курир - 11.11.2016

Расправиите кои почнаа по формирањето на кандидатските листи се вжештија откако Заев ја формираше коалицијата. Високи функционери и пратеници го обвинија дека ја приватизирал партијата и носел непринципиелни одлуки без консултација со раководните ...

Јанева и СЈО се повлекоа од камерите, a не ги коментираат ни изјавите на ЕК, Хан и на Кукан

Локално - 11.11.2016

Специјалното јавно обвинителство не ги коментира изјавите на еврокомесарот Јоханес Хан и наодите од извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во делот за работата на СЈО, како и изјавите на европратеникот Едвард Кукан.

Јанева и СЈО се повлекоа од камерите, a не ги коментираат ни изјавите на ЕК, Хан и на Кукан

Бриф - 11.11.2016

Специјалното јавно обвинителство не ги коментира изјавите на еврокомесарот Јоханес Хан и наодите од извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во делот за работата на СЈО, како и изјавите на европратеникот Едвард Кукан.

Членството незадоволно, спас се бара кај специјалните: Дали СДСМ преку Ленче најавува нови aктивности на СЈО?

Република - 11.11.2016

Ескалира состојбата во опозицијата. Расправиите кои почнаа по формирањето на кандидатските листи се вжештија откако Заев ја формираше коалицијата. Високи функционери и пратеници го обвинија дека ја приватизирал партијата и носел непринципиелни ...

СДСМ пука по сите шавови, се бара помош од СЈО

Вечер - 11.11.2016

Расправиите кои почнаа по формирањето на кандидатските листи се вжештија откако Заев ја формираше коалицијата. Високи функционери и пратеници го обвинија дека ја приватизирал партијата и носел непринципиелни одлуки без консултација со раководните ...

Јанева и СЈО се повлекоа од камерите, a не ги коментираат ни изјавите на ЕК, Хан и на Кукан

Мета - 11.11.2016

Специјалното јавно обвинителство не ги коментира изјавите на еврокомесарот Јоханес Хан и наодите од извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во делот за работата на СЈО, како и изјавите на европратеникот Едвард Кукан.

СДСМ под притисок, се бара помош од СЈО

Нетпрес - 11.11.2016

Ескалира состојбата во опозицијата. Соочени со страшен пораз кој не само што е на повидок, туку станува се пореален и пореален со секој нов политички потег на Заев и коалицијата, сегашните и поранешни пратеници на СДСМ се расеани, уплашени и крајно ...

Јанева и СЈО се повлекоа од камерите, a не ги коментираат ни изјавите на ЕК, Хан и на Кукан

Канал 77 - 11.11.2016

Специјалното јавно обвинителство не ги коментира изјавите на еврокомесарот Јоханес Хан и наодите од извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во делот за работата на СЈО, како и изјавите на европратеникот Едвард Кукан – ...

СДСМ пука по сите шавови. Се бара помош од СЈО

Пулс24 - 11.11.2016

Расправиите кои почнаа по формирањето на кандидатските листи се вжештија откако Заев ја формираше коалицијата. Високи функционери и пратеници го обвинија дека ја приватизирал партијата и носел непринципиелни одлуки без консултација со раководните ...

Јанева и СЈО се повлекоа од камерите, a не ги коментираат ни изјавите на ЕК, Хан и на Кукан

Либертас - 11.11.2016

Специјалното јавно обвинителство не ги коментира изјавите на еврокомесарот Јоханес Хан и наодите од извештајот на Европската комисија за напредокот на Македонија, во делот за работата на СЈО, како и изјавите на европратеникот Едвард Кукан.

Експертите порачуваат да се следат препораките на ЕК за СЈО

24 Вести - 10.11.2016

Последниот извештај на Европската комисија за напредокот на земјава уште еднаш ја потврдува острата и јасна реторика на меѓународната заедница која го напушти дипломатскиот речник и јасно укажува на слабостите на судскиот систем - велат дел од ...

Претпладне експерти на СЈО - попладне во медиумите на СДСМ

Пулс24 - 10.11.2016

Земаат пари од СЈО, а пред камерите глумат независни експерти бранејќи ги позициите на обвинителството. Катица Јанева и медиумите кои се уредуваат на Бихаќка на срамен начин се обидуваат да манипулираат со граѓаните.

Извештај за напредокот на Македонија

Телма - 09.11.2016

Уште една условена препорака за Мaкедонија за почеток на преговори за членство во ЕУ: Клучен предуслов се кредивилни избори на 11 декември. Пoдеднакво важни се и успешна инплементација на договорот од Пржино, и подршка на работата на СЈО.

ЕК: Демократијата во Македонија е заложник на партиските институции

Нова ТВ - 09.11.2016

Македонија стои во место. Уште полошо, назадува во клучните критериуми за членство во ЕУ. Ова е кусо резиме на овогодишниот извештај на Европската комисија (ЕК) за напредокот на Македонија во европските интеграциски процеси.

ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво

Правдико - 09.11.2016

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.

Еу забележува – СЈО единствен орган кој е проактивен во истрагите за корупција на високо ниво

ТВ21 - 09.11.2016

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.

ЕУ: Судот под притисок ја попречува работата на СЈО

Фокус - 09.11.2016

Специјалното јавно обвинителство со посебен акцент во новиот извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија. Европската Унија забележува дека работата на СЈО е попречувана и бара во наредната година да му се обезбедат сите ресурси за ...

Судот ги одбива барањата на СЈО поради политички мешања, забележува ЕУ

Сакам да кажам - 09.11.2016

Европската комисија препорача во наредната година да му се обезбеди целосна поддршка и сите потребни ресурси на Специјалното јавно обвинителство, откако забележа дека работата на СЈО е попречувана во пракса во својот извештај за Македонија за 2016 ...

ЕК бара силна поддршка за СЈО во 2017 година

Сведок - 09.11.2016

Европската комисија препорача во наредната година да му се обезбеди целосна поддршка и сите потребни ресурси на Специјалното јавно обвинителство, откако забележа дека работата на СЈО е попречувана во пракса во својот извештај за Македонија за 2016 ...

ЕК оцени дека единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво

Локално - 09.11.2016

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.

Кукан : СЈО независно да си ја врши работата во предвидениот мандат

Локално - 09.11.2016

Известувачите за Македонија, во изменет состав, со Кнут Флекенштајн, на местото на Ричард Ховит, будно го следат развојот на настаните во земјата кои водат кон избори и засега нема никаков развој на други сценарија, оцени за „Мета“ известувачот за ...

ЕК: Работата на СЈО е попречувана

Репортер - 09.11.2016

Европската комисија препорача во наредната година да му се обезбеди целосна поддршка и сите потребни ресурси на Специјалното јавно обвинителство, откако забележа дека работата на СЈО е попречувана во пракса во својот извештај за Македонија за 2016 ...

ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво

Репортер - 09.11.2016

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.

Кукан: СЈО треба да биде независно во вршењето на својата работа

Press24 - 09.11.2016

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Едвард Кукан, за „Мета“ изјави дека известувачите за Македонија, во изменет состав, со Кнут Флекенштајн на местото на Ричард Ховит, будно го следат развојот на настаните во земјата кои водат кон ...

Кукан за „Мета“: СЈО независно да си ја врши работата во предвидениот мандат

Репортер - 09.11.2016

Известувачите за Македонија, во изменет состав, со Кнут Флекенштајн, на местото на Ричард Ховит, будно го следат развојот на настаните во земјата кои водат кон избори и засега нема никаков развој на други сценарија, оцени за „Мета“ известувачот за ...

Кукан за „Мета“: СЈО независно да си ја врши работата во предвидениот мандат

Мета - 09.11.2016

Известувачите за Македонија, во изменет состав, со Кнут Флекенштајн, на местото на Ричард Ховит, будно го следат развојот на настаните во земјата кои водат кон избори и засега нема никаков развој на други сценарија, оцени за „Мета“ известувачот за ...

ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво

Мета - 09.11.2016

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.

ЕК: Работата на СЈО е попречувана, Кривичниот суд ги одбива барањата, има политичко мешање во судството

Либертас - 09.11.2016

Европската комисија препорача во наредната година да му се обезбеди целосна поддршка и сите потребни ресурси на Специјалното јавно обвинителство, откако забележа дека работата на СЈО е попречувана во пракса во својот извештај за Македонија за 2016 ...

ЕК: Единствено СЈО води истраги за корупција на високо ниво

Либертас - 09.11.2016

Работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) продолжува во практика да биде попречувана, а Кривичниот суд редовно одбива да одреди истражни мерки (притвори, мерки на претпазливост, н.з.

Кукан за „Мета“: СЈО независно да си ја врши работата во предвидениот мандат

Либертас - 09.11.2016

Известувачите за Македонија, во изменет состав, со Кнут Флекенштајн, на местото на Ричард Ховит, будно го следат развојот на настаните во земјата кои водат кон избори и засега нема никаков развој на други сценарија, оцени за „Мета“ известувачот за ...

Членови на ВМРО-ДПМНЕ противзаконски се повикуваат во СЈО – целта е дисквалификација на партиското раководство

Нетпрес - 08.11.2016

СЈО презема противзаконски дејствија и ја злоупотребува својата положба. Наместо да ги истражува прислушуваните разговори за што е и формирано, ова обвинителство работи произволно, повикувајќи на разговор лица кои не се поврзани со прислушуваните ...

Сулимани: ДУИ И ВМРО-ДПМНЕ ем контрадикторни, ем заедно

ТВ21 - 07.11.2016

„Прво, јунаците од СДСМ со трчање и плачејќи ќе отрчаа во сите можни амбасади во земјата. Веднаш во првата минута. После некој од амбасадорите мераклии да водат политика преку Твитер ќе твитнеа некоја порака, некоја порака ќе испратеа по твитер, и ...

Груевски: Само запрашајте се за кого треба да гласам и што тој човек може да направи и понуди за сопствениот народ и за ...

Курир - 07.11.2016

Само запрашајте се за кого треба да гласам и што тој човек може да направи и да понуди за сопствениот народ и за сопствената држава. Реално, што може да направи, што може да понуди, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во своето обраќање вчера на Годишната ...

СЈО продолжена рака на СДСМ- повикувањето на членови на ВМРО-ДПМНЕ е класичен предизборен политички притисок

Курир - 07.11.2016

Специјалното јавно обвинителство врши предизборен политички притисок и сака да ги заплаши членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Голем број на членови на партијата до сега се повикани во ова јавно обвинителство при што врз нив се вршел притисок, да одговорат дали ...

ВМРО-ДПМНЕ: Понудата на СДСМ ќе заврши без успех

Сител - 07.11.2016

Само запрашајте се за кого треба да гласам и што тој човек реално може да направи и да понуди за сопствениот народ и за сопствената држава, порача лидерот на ВМРО ДПМНЕ на вчерашната конфереција.

Членови на ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека СЈО врши притисок врз нив пред изборите

Сител - 07.11.2016

Членови на ВМРО ДПМНЕ биле повикувани во СЈО, и врз нив се вршел притисок да одговорат дали се членови на владејачката партија и дали давале донации на партијата. На овој начи СЈО уште еднаш потврдува дека е продолжена рака на СДСМ, и има за цел ...

Распити во СЈО –ВМРО ДПМНЕ: заплашување и притисоци

Алфа - 07.11.2016

Дали сте член на ВМРО ДПМНЕ и дали имате донирано пари за партијата, вака тврдат дека биле распрашувани во Специјалното јавно обвинителство членови на партијата од повеќе градови. Дали сте член на ВМРО ДПМНЕ и дали имате донирано пари за партијата, ...

Груевски: Само запрашајте се за кого треба да гласам и што тој човек може да направи и понуди за сопствениот народ и за ...

Press24 - 07.11.2016

Само запрашајте се за кого треба да гласам и што тој човек може да направи и да понуди за сопствениот народ и за сопствената држава. Реално, што може да направи, што може да понуди, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во своето обраќање вчера на Годишната ...

Повикувањето на членови на ВМРО-ДПМНЕ е предизборен политички притисок

Вечер - 07.11.2016

Специјалното јавно обвинителство врши предизборен политички притисок и сака да ги заплаши членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Голем број на членови на партијата до сега се повикани во ова јавно обвинителство при што врз нив се вршел притисок, да одговорат дали ...

СЈО продолжена рака на СДСМ- повикувањето на членови на ВМРО-ДПМНЕ е класичен предизборен политички притисок

Press24 - 07.11.2016

Специјалното јавно обвинителство врши предизборен политички притисок и сака да ги заплаши членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Голем број на членови на партијата до сега се повикани во ова јавно обвинителство при што врз нив се вршел притисок, да одговорат дали ...

Сум донирала и ќе донирам: СЈО врши предизборен политички притисок врз членови на ВМРО-ДПМНЕ

Република - 07.11.2016

Специјалното јавно обвинителство врши предизборен политички притисок и сака да ги заплаши членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Голем број на членови на партијата до сега се повикани во ова јавно обвинителство при што врз нив се вршел притисок, да одговорат дали ...

СИТЕЛ - ВМРО-ДПМНЕ: Понудата на СДСМ ќе заврши без успех

Press24 - 07.11.2016

Само запрашајте се за кого треба да гласам и што тој човек реално може да направи и да понуди за сопствениот народ и за сопствената држава, порача лидерот на ВМРО ДПМНЕ на вчерашната конфереција.

Специјалното јавно обвинителство врши предизборен политички притисок и сака да ги заплаши членовите на ВМРО-ДПМНЕ

Пулс24 - 07.11.2016

Специјалното јавно обвинителство врши предизборен политички притисок и сака да ги заплаши членовите на ВМРО-ДПМНЕ. Голем број на членови на партијата до сега се повикани во ова јавно обвинителство при што врз нив се вршел притисок, да одговорат дали ...

СЈО врши притисок врз членовите на ВМРО-ДПМНЕ?

Телевизија Нова - 07.11.2016

Се остваруваат најавите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за повикување на членови и високи функционери на партијата да даваат изјави, сведочења или искази во Специјалното јавно обвинителство. Деновие, многумина биле испрашувани од истражителите и ...