TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД стравуваат од ескалација на сириско-турската граница

Deutsche Welle - 07.10.2012

Соединетите Американски Држави стравуваат дека граѓанската војна која се води во Сирија би можела да се прошири и на Турција.

„Заман“: Дамаск се согласи да создаде тампон зона на границата со Турција

24 Вести - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десет километарска тампон зона покрај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник ...

Вашингтон загрижен, конфликтот во Сирија ќе излезе од границите

Р.С.Европа - 07.10.2012

Турција 4 ден по ред возвраќа со артилериски оган кон Сирија по нападот при кој со сириска територија беше испукана граната кон турскиот град Акчакале, при што загинаа 5 цивили.

Сириско- турските провокации се уште траат

Р.С.Европа - 07.10.2012

Турските медиуми јавуваат дека од Сирија повторно е испукан проектил кон турскиот пограничен град Акчакале. Според првичните информации нема жртви во нападот.

САД стравуваат од ескалација на сириско-турската граница

МКД - 07.10.2012

Соединетите американски држави стравуваат дека граѓанската војна која се води во Сирија би можела да се прошири и на Турција.

Сирија и турција повторно разменија оган

Телма - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Дамаск се согласи да создаде тампон-зона на границата со Турција

А1 On - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на 10-километарска тампон-зона крај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник „Заман“.

Нов сириски проектил падна врз турскиот град Акчакале

Н.Македонија - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми - јавува МИА Според првичните информации нема жртви ...

Турција и Сирија повторно разменија оган

Алфа - 07.10.2012

Турската армија веднаш возврати со оган откако по втор пат на нејзина територија експлодираше граната истрелана од страна на сириските сили.

Дамаск се согласи да создаде тампон-зона на границата со Турција

+инфо - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на 10-километарска тампон-зона крај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник „Заман“.

Нов сириски проектил врз Акчакале, Турција возврати на нападот

+инфо - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

„Заман“: Дамаск се согласи да создаде тампон зона на границата со Турција

Сител - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десет километарска тампон зона покрај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник ...

„Заман“: Дамаск се согласи да создаде тампон зона на границата со Турција

МРТ - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десет километарска тампон зона покрај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник ...

Турција и Сирија и денеска си разменуваат проектили

Канал5 - 07.10.2012

Ракетирањата меѓу Турција и Сирија продолжуваат и денеска. Турската армија попладнето возврати на проектилите истрелани од сириска страна кои повторно завршија во пограничното село Акчакале, јавува ...

Нов сириски проектил падна врз турскиот град Акчакале, Турција возврати на нападот

Сител - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Нов сириски проектил падна врз турскиот град Акчакале, Турција возврати на нападот

МРТ - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

На Асад не му треба војна и со соседите

Вечер - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десеткилометарска тампон-зона покрај границата меѓу двете земји Шефот на турската ...

„Заман“: Дамаск се согласи да создаде тампон зона на границата со Турција

Курир - 07.10.2012

Сириската Влада беше принудена да отстапи пред турскиот ултиматум и да ги прифати условите за создавање на десет километарска тампон зона покрај границата меѓу двете земји, пишува турскиот весник ...

Сириски проектил падна во турски град, Турција возврати

Курир - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Турција повторно нападната од Сирија

Денешен - 07.10.2012

Проектил од Сирија повторно падна на турската територија врз пограничниот град Акчакале, кој се наоѓа во округот Шанлурфа, јавија турските медиуми. Според првичните информации нема жртви во нападот.

Турската армија повторно возврати на напад од Сирија

Deutsche Welle - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција возврати на новиот напад од Сирија

Р.С.Европа - 06.10.2012

Турската војска синоќа возвратила на најновото гранатирање на југоистокот на Турција од територијата на Сирија. Гранатата, како што јавуваат турските медиуми, погодила едно пограничено место во ...

Уште една сиријска граната паднала во Турција

Р.С.Европа - 06.10.2012

Денеска уште една граната истрелана од Сирија паднала на турска територија, по што веднаш било возвратено од турската армија, јави државната новинска агенција Анадолија.

Турција повторно гранатираше воени цели во Сирија

Телма - 06.10.2012

Турција синоќа повторно возврати на гранатирањата од Сирија, откако проектили, како што јавија турските медиуми, одново паднаа на турска територија.

Турција повторно ја нападна Сирија

МКД - 06.10.2012

Турција повторно одговори на бомбардирањето од Сирија. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го предупреди Дамаск и рече дека неговата земја не е заинтересирана за војна.

Турската армија повторно возврати на нападите од Сирија

Утрински - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција и Сирија не запираат - повторно се гранатираа

Дневник - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Н.Македонија - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај Проектилот бил ...

Турција повторно ја нападна Сирија

Алфа - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турската армија возвратила на бомбардирање во Сирија

Кајгана - 06.10.2012

Турската армија утрово возвратила со оган врз позиции на територијата на Сирија, откако во пограничната провинција Хатај паднала минофрлачка граната, јави телевизијата NTV.

„Јурт“: Бунтовниците го бомбардираа Акчакале – со гранати кои ги користи само НАТО

А1 On - 06.10.2012

Турскиот весник Јурт објави информација дека гранатите што паднаа во средата во градот Акчакале и со тоа убија пет цивили, беа испалени од бунтовниците и дека се работи за гранати кои ги користи НАТО ...

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Сител - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

МРТ - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Нови ракетни напади меѓу Турција и Сирија

Канал5 - 06.10.2012

Турската војска утрово повторно одговори на новиот ракетен напад од Сирија во покраината Хатај. Според информациите на турските власти во ракетирањето немало жртви.

Давутоглу: Во нападот врз Акчакале никој друг не е вмешан освен Сирија

МРТ - 06.10.2012

Шефот на туркста дипломатија Ахмет Давутоглу денеска ја отфрли можноста „трета страна“ да е вмешана во инцидентот од средата, кога беше гранатиран турскиот град Акчакале, при што загинаа петмина ...

Турција повторно одговори на гранатите од Сирија

Точка - 06.10.2012

Турската армија повторно отворила оган кон територијата на Сирија, откако од оваа земја беа истрелани гранати кои паднаа во селото Гуобенч, во провинцијата Хатај.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Курир - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Press24 - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција повторно одговори на гранатите од Сирија

Нетпрес - 06.10.2012

Турската армија повторно отворила оган кон територијата на Сирија, откако од оваа земја беа истрелани гранати кои паднаа во селото Гуобенч, во провинцијата Хатај.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

еВести - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Давутоглу: Во нападот врз Акчакале никој друг не е вмешан освен Сирија

Курир - 06.10.2012

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу денеска ја отфрли можноста „трета страна“ да е вмешана во инцидентот од средата, кога беше гранатиран турскиот град Акчакале, при што загинаа петмина ...

Турската армија возвратила на бомбардирање во Сирија

Макфакс - 06.10.2012

Турската армија во саботата наутро возвратила со оган врз позиции на територијата на Сирија, откако во пограничната провинција Хатај паднала минофрлачка граната, јави телевизијата NTV.

Турција повторно возврати на нападите од Сирија

Maxim - 06.10.2012

Турската армија синоќа возврати на гранатирањата од Сирија. Контранападот уследи откако сириски проектили вчера паднаа врз турското погранично село Ѓувеџи, во јужната провинција Хатај.

Турција и Сирија ја спуштаат тензијата

Deutsche Welle - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН го осуди најостро гранатирањето на турското село на границата со Сирија. Во меѓувреме, Анкара и Дамаск се обидуваат да ја намалат тензијата.

Турција: Да се демонстрира сила, но да се остане мирен

Deutsche Welle - 05.10.2012

Турција мора да остане разумна во однос на Сирија, смета Баха Гингер во својот коментар. Сепак, Русија и Иран остануваат и натаму непознати варијабли во сирискиот конфликт.

Советот за безбедност на ОН го осуди нападот на Сирија врз Турција

24 Вести - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН осуди остро во декларација сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

Турција возвраќа на нападите од Сирија - Ердоган порачува: Не сме далеку од војна

24 Вести - 05.10.2012

Турција вечерва повторно возврати на гранатирањата од Сирија, откако проектили одново паднаа на турска територија. Гувернерот на провинцијата Хатај вечерва изјави дека турските сили „возвратиле на ...

Шпигел - Турција беше сама против Сирија

Р.С.Европа - 05.10.2012

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија, се велио во анализата на интернет изданието на германското списание „Шпигел“.

Сирија ѝ се извини на Турција за смртоносното гранатирање

МКД - 05.10.2012

Сирија вчера ја признала одговорноста за гранатирањето од своја територија, при кое во Турција загинаа пет цивили, и се извинила за тоа, соопшти вчера Анкара.

За Израел нападот на Сирија врз Турција е напад врз НАТО

Телма - 05.10.2012

Израелскиотвицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

Турција и Сирија на работ на војна

Дневник - 05.10.2012

Турскиот парламент, согласно членот 129 од уставот, вчера одобри испраќање трупи на странска територија, со што се авторизираат прекуграничните воени операции во Сирија кога ќе биде потребно ...

Русија го блокира усвојувањето на резолуцијата на ОН, со која се осудува сирискиот напад врз турски град

Дневник - 05.10.2012

Русија го блокира денеска усвојувањето на резолуцијата во Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се осудува смртоносниот сириски минофрлачки напад врз турскиот пограничен град Акчакале и ...

АРМ во Сирија би учествувала само во мировна мисија

Дневник - 05.10.2012

Во ниедна од досегашните мисии не сме учествувале во офанзивната фаза, нагласува владин извор Македонија ќе се води по националните интереси ако НАТО или Обединетите нации побараат воено учество во ...

Турција го прекина гранатирањето на Сирија

А1 On - 05.10.2012

По првиот противудар непосредно по сирискиот напад, турската армија во четвртокот во рана зора го продолжи гранатирањето.

Сирија негира дека и се извинила на Турција

Алфа - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН остро го осуди сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

Анкара: Не ѝ објавивме војна на Сирија, но ќе ги штитиме границите

Н.Македонија - 05.10.2012

Анкара соопшти оти Сирија преку ОН се извинила за ракетниот напад во турскиот град Акчакале и дека нагласила оти нема да се повтори Пет цивили загинаа во турскиот град Акчакале од сириското ...

CNN: Зошто не им одговара војна на Турција и на Сирија?

Капитал - 05.10.2012

Турција е екстемно лута на Сирија последните неколку недели, а за првпат премиерот Ердоган ги критикуваше западните сили и покажа дека е при крај со неговото трпение.

Турција и се заканува на Сирија

А1 On - 05.10.2012

Сириските сили за безбедност го бомбардираат Хомс. Жителите на градот тврдат дека е во тек најжестокиот напад на артилеријата и авијацијата од почетокот на судирот.

„Сабах“: Нова граната истрелана од Сирија паднала на турска територија

+инфо - 05.10.2012

Граната истрелана од сириска територија денеска паднала во ненаселена област во турскиот пограничен округ Хатај, објави електронското издание на весникот „Сабах“.

Демонстрации во Истабул против војна со Сирија

МРТ - 05.10.2012

Неколку стотици турски граѓани денеска демонстрираа во Истанбул против можноста за војна со Сирија, по прифаќањето на резолуцијата во турскиот парламент, што на владата и дава право да спроведува, ...

Советот за безбедност со осуда за сирискиот напад врз турскиот град Акчакале

МРТ - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН осуди остро во декларација сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

За Израел сириското гранатирање во Турција е напад врз НАТО

МРТ - 05.10.2012

Израелскиотвицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

Советот за безбедност на ОН со осуда за сирискиот напад врз турскиот град Акчакале

Сител - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН осуди остро во декларација сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

За Израел сириското гранатирање во Турција е напад врз НАТО

Сител - 05.10.2012

Израелскиотвицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

Се смируваат тензиите меѓу Турција и Сирија

Канал5 - 05.10.2012

Советот за безбедност на Обединетите Нации го осуди гранатирањето на турското село на границата со Сирија. Во меѓувреме, Анкара и Дамаск прават напори за релаксирање на ситуацијата.

„Шпигел“: НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија

Сител - 05.10.2012

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија, тврди германското списание „Шпигел“ во анализа објавена на неговата интернет страница.

„Шпигел“: НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија

МРТ - 05.10.2012

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија, тврди германското списание „Шпигел“ во анализа објавена на неговата интернет страница.

Состојбата на турско - сириската граница е смирена

Сител - 05.10.2012

Ситуацијата во регионот на турскиот град Акчакале на турско-сириската граница изутрината беше мирна, откако вчера беше прекинат артилерискиот напад од Турција врз позиции на сириската армија, како ...

Ердоган: Тестирањето на Турција ќе биде фатална грешка

МРТ - 05.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека тестирањето на одбранбените капацитети на Турција ќе претставува фатална грешка, предупредувајќи го со тоа Дамаск по сирискиот минофрлачки ...

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија

Вечер - 05.10.2012

НАТО отворено изрази "солидарност" и "поддршка", но зад кулисите позицијата е различна, затоа што НАТО стравува да влезе во "воена завршница" во Сирија, пишува Шпигел НАТО ја остави Турција сама во ...

Турција повторно вечерва возврати на прекуграничните сириските напади

Сител - 05.10.2012

Турција вечерва повторно возврати на гранатирањата од Сирија, откако проектили одново паднаа на турска територија, јавија турските медиуми.

ОН го осуди сирискиот напад врз Турција

Точка - 05.10.2012

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

Западот ја поддржува Турција, но воена интервенција е малку веројатна

Точка - 05.10.2012

Западните држави застанаа цврсто зад Турција по граничниот инцидент со Сирија, но малку е веројатно ситуацијата да доведе до воена интервенција на членките на НАТО на чело со САД, коментира “Франс ...

Прекин на огнот помеѓу Турција и Сирија

Канал 77 - 05.10.2012

Топовската артилерија, која турската војска ја насочи кон позициите на сириските сили како одговор на бомбардирањето на турскиот пограничен град Акчакале, прекината е во текот на денот, соопштија ...

Израел: Сирија го нападна НАТО

Курир - 05.10.2012

Израелскиот вицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

ОН го осуди сирискиот напад врз Турција

Нетпрес - 05.10.2012

Советот за безбедност на Обединетите нации го осуди сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

„Шпигел“: НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија

Курир - 05.10.2012

Германското списание „Шпигел“ во анализа објавена на неговата интернет страница тврди дека НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија.

Западот ја поддржува Турција, но воена интервенција е малку веројатна

Нетпрес - 05.10.2012

Западните држави застанаа цврсто зад Турција по граничниот инцидент со Сирија, но малку е веројатно ситуацијата да доведе до воена интервенција на членките на НАТО на чело со САД, коментира “Франс ...

Се смирува состојбата на турско-сириската граница

Press24 - 05.10.2012

Ситуацијата во регионот на турскиот град Акчакале на турско-сириската граница изутрината беше мирна, откако вчера беше прекинат артилерискиот напад од Турција врз позиции на сириската армија, како ...

Смирување на состојбата на турско-сириската граница

Курир - 05.10.2012

Ситуацијата во регионот на турскиот град Акчакале на турско-сириската граница изутрината беше мирна, откако вчера беше прекинат артилерискиот напад од Турција врз позиции на сириската армија, како ...

Турција вечерва повторно возврати на нападите од Сирија

еВести - 05.10.2012

Турција вечерва повторно возврати на гранатирањата од Сирија, откако проектили одново паднаа на турска територија, јавија турските медиуми.

Сириското гранатирање во Турција за Израел е напад врз НАТО

Денешен - 05.10.2012

Израелскиотвицепремиер Дан Меридор изјави пред новинари во Париз дека сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале е напад врз членка на НАТО.

ОН го осуди сирискиот напад врз турскиот град Акчакале

Денешен - 05.10.2012

Советот за безбедност на ОН осуди остро во декларација сириското гранатирање врз турскиот пограничен град Акчакале, во кое беа убиени петмина цивили.

Турција сама во војна против Сирија

Денешен - 05.10.2012

НАТО ја остави Турција сама во војна против Сирија, тврди германското списание „Шпигел“ во анализа објавена на неговата интернет страница.

Смирување на состојбата на турско-сириската граница

Денешен - 05.10.2012

Ситуацијата во регионот на турскиот град Акчакале на турско-сириската граница изутрината беше мирна, откако вчера беше прекинат артилерискиот напад од Турција врз позиции на сириската армија, како ...

„Сабах“: Нова сириска граната паднала на турска територија

Денешен - 05.10.2012

Граната истрелана од сириска територија денеска паднала во ненаселена област во турскиот пограничен округ Хатај, објави електронското издание на весникот „Сабах“.

Турција продолжува со напади врз сириска територија

Deutsche Welle - 04.10.2012

Турција е се‘ повеќе соочена со опасноста да биде вовлечена во конфликтот во Сирија. По гранатирањето од сириска територија, Анкара реагира со одмазднички напади.

Берлин ги повикува Сирија и Турција на разумност

Deutsche Welle - 04.10.2012

Германија во НАТО и во Советот за безбедност на ОН ќе се заложи за разумна реакција по меѓусебните напади во сириско-турскиот граничен регион. Берлин повикува на деескалација.

Сирија се извини, Турција на курс на конфронтација

Deutsche Welle - 04.10.2012

Турскиот парламент во Анкара официјално одобри воени акции во Сирија како одмазда за сириските гранатирања. Турската армија веќе го напаѓа граничниот регион на соседната држава.

Турција ги продолжи нападите, Нато и Пентагон и се заканија на Сирија

24 Вести - 04.10.2012

НАТО и Пентагон бараат итен прекин на „агресивните дејствија“ према Турција како одговор на сириските напади во кои вчера загинаа пет турски цивили.

Турскиот парламент одобри воени операции во Сирија

24 Вести - 04.10.2012

Турскиот парламент одобри воени операции врз цели во соседна Сирија, по вчерашниот напад кога сириски гранати усмртија петмина луѓе на турска територија.

Демонстрации во Истабул против војна со Сирија

24 Вести - 04.10.2012

Неколку стотици турски граѓани денеска демонстрираа во Истанбул против можноста за војна со Сирија, по прифаќањето на резолуцијата во турскиот парламент, што на владата и дава право да спроведува, ...

Турската армија гаѓала цели на сириска територија

Р.С.Европа - 04.10.2012

Турската армија гаѓала цели во Сирија како одговор на минофрлачкиот напад од сириска територија во кој во турски граничен регион беа убиени петмина турски цивили, соопшти премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Турска воена и дипломатска акција по сиријското гранатирање

Р.С.Европа - 04.10.2012

Турција побара од Советот за безбедност на ОН да ги преземе сите неопходни дејствија по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале во кое загинаа пет цивили, додека 13 други биле ранети.

Ештон ги повика на воздржаност Анкара и Дамаск

Р.С.Европа - 04.10.2012

Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Турскиот Парламент одобри прекугранична воена операција во Сирија

Р.С.Европа - 04.10.2012

Турскиот Парламент денеска одобри спроведување на прекугранична воена операција на турската војска во Сирија доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Советот за безбедност на ОН ќе одржи состанок за Сирија

Р.С.Европа - 04.10.2012

Советот за безбедност на Обединетите Нации денеска ќе одржи состанок по барање на Турција за преземање на „неопходни мерки “ за да се сопре сириската агресија.

Аталај: Сирија се извини

Р.С.Европа - 04.10.2012

Турскиот вицепремиер Бешир Аталај изјави денеска дека „Сирија ја призна одговорноста“ за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради ...

Турскиот парламент одлучува како да одговори на сирискиот напад

Вест - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети.

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот минофрлачки напад

Вест - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Tурската армија ги гранатира сириските позиции

Утрински - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Турција со артилериски оган удира врз сириски позиции

Телма - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Ештон бара воздржаност од Турција и Сирија

Утрински - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Турскиот парламент одобри воена опeрација во Сирија

Утрински - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена операција на турската армија во Сирија, доколку владата процени дека тоа е неопходно.

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот напад

Утрински - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

ВИДЕО: Граната испалена од Сирија усмрти пет лица во Турција

А1 On - 04.10.2012

Пет лица, меѓу кои три деца, загинаа денеска, а најмалку девет беа повредени кога минофрлачка граната испалена од сириска територија погоди куќа во едно градче во југоисточниот дел на Турција, ...

Турција возврати на нападот на Сирија

А1 On - 04.10.2012

Турската војска отвори артилериски оган врз цели во Сирија и на тој начин возврати на гранатирањето на турскиот град Акчакале, каде загинаа пет лица.

Турција возврати на нападот на Сирија

Алфа - 04.10.2012

Турската војска отвори артилериски оган на цели во Сирија, а изутринава го продолжила гранатирањето. Медиумите јавуваат дека половина од населението во турскиот град Акчакале е евакуирано.

Турскиот парламент ќе одржи вонредна седница по гранатирањето од сириска територија

Дневник - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети, јави БТА.

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

Идивиди - 04.10.2012

Анкара, 4 октомври 2012 (МИА) - Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри ...

ВИДЕО: Турција го продолжува нападот врз Сирија

А1 On - 04.10.2012

Турција продолжи да ја бомбардира сириската област Тел Абјад, која се наоѓа на 10 километри од турската граница, по вчерашните напади од двете страни.

Турција гранатираше град во Сирија

БркајРабота - 04.10.2012

Тие наведуваат дека артилерискиот оган во кој вчера беа убиени петмина цивили на турска територија, бил истрелан од Тал ал Абјад.

Хејг: Одговорот на Турција на сирискиот напад е разбирлив

Алфа - 04.10.2012

Одговорот на Турција по сирискиот минофрлачки напад е разбирлив, но треба да се избегне ескалација на тензиите, изјави шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг.

Турската армија гранатира град во Сирија

Дневник - 04.10.2012

Турската армија продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија западни медиуми ...

Калин: Турција нема да и објави војна на Сирија

Алфа - 04.10.2012

Турција нема намера да и објави војна на Сирија, но секако дека ќе ги штити своите граници, изјави денеска Ибрахим Калин, советникот на турскиот премиер.

Ештон апелира за воздржаност на Турција и на Сирија

Дневник - 04.10.2012

Шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале. Таа ги повика Анкара и Дамаск на воздржаност.

Турскиот Парламент одобри прекугранична воена опреција во Сирија

Идивиди - 04.10.2012

Анкара, 4 октомври 2012 (МИА) - Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Парламентот на Турција дозволи воена интервенција во Сирија

Кајгана - 04.10.2012

Работите во односите помеѓу Турција и Сирија добиваат нов загрижувачки правец откако турскиот парламент во итна постапка го усвои предлогот на владата, да се употреби турската воена сила како одговор ...

Турција одобри прекугранична воена опреција во Сирија

Капитал - 04.10.2012

Владата на Турција побара одобрение од Парламентот да испраќа војници во странски земји со меморандум, во кој се посочува дека „агресивните дејствија од страна на сириските вооружени сили против ...

Меѓунардоната заедница апелира за смирување на тензиите во турско-сириските односи

А1 On - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Сирија бара прошка од Турција за минофрлачкиот напад

Н.Македонија - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Сирија се извини на Русија и Турција за нападот врз турска територија

Кајгана - 04.10.2012

Сирија ѝ соопшти на Русија дека вчерашниот минофрлачки напад во турското погранично место Акчакале во кој загинаа пет цивили, е трагична несреќа која нема да се повтори, а потоа по совет на Москва ...

Турција одобри влез на армијата во Сирија

Алфа - 04.10.2012

Турскиот парламент, на затворена седница, ја овласти армијата да спроведува прекуграични операции против Сирија, како одговор на ракетирањето на турскиот град Акчале од страна на сириската армија во ...

Демонстрации во Истабул против војна со Сирија

Алфа - 04.10.2012

Неколку стотици турски граѓани денеска демонстрираа во Истанбул против можноста за војна со Сирија, по прифаќањето на резолуцијата во турскиот парламент, што на владата и дава право да спроведува, ...

Турција го прекина гранатирањето на Сирија

Кајгана - 04.10.2012

Топовската артилерија, која турската војска ја насочи кон позициите на сириските сили како одговор на бомбардирањето на турскиот пограничен град Акчакале, прекината е во текот на денот, соопштија ...

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

+инфо - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот минофрлачки напад

+инфо - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Сирија се извини, Турција на курс на конфронтација

+инфо - 04.10.2012

Турскиот парламент одoбри спроведување прекугранична воена опреција на турската армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Турција бара од СБ на ОН да преземе дејствија по сириското гранатирање

МРТ - 04.10.2012

Турција побара од Советот за безбедност на ОН да ги преземе „неопходните дејствија“ по сириското гранатирање на турска населба во кое загинаа петмина цивили.

Сирија започна истрага за минофрлачкиот напад

МРТ - 04.10.2012

Сирија соопшти дека врши истрага за минофрлачкиот напад во кој загинаа петмина цивили, а 13 беа повредени во соседна Турција и повика на воздржаност откако Турција во одговор нападна цели во Сирија.

Турската армија гранатира град во Сирија близу до границата

МРТ - 04.10.2012

Турската армија продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија западни медиуми ...

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

МРТ - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува со гранатирање на цели на сириската армија. Реакцијата на турската армија уследи по вчерашниот минофрлачки напад извршен од територијата на ...

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

Сител - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Турскиот парламент ќе одржи вонредна седница по гранатирањето

МРТ - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети, јави БТА.

Најмалку петмина сириски војници загинаа при нападот на турската армија

МРТ - 04.10.2012

Најмалку петмина сириски војници загинаа, а повеќе од 15 се повредени во синоќешниот артилериски напад од страна на турската армија врз сириските позиции во реонот на градот Тал ал Абјад, на околу 10 ...

НАТО и Пентагон ја поддржаа Турција: Изопачениот сириски режим мора да биде урнат

Канал5 - 04.10.2012

Од седиштето на НАТО вчера пристигнало барање за итен прекин на „агресивните дејствија“ кон нејзината членка Турција, како одговор на сирискиот напад во кој вчера загинаа петмина турски цивили.

Хејг: Одговорот на Турција на сирискиот напад е разбирлив

МРТ - 04.10.2012

Одговорот на Турција по сирискиот минофрлачки напад е разбирлив, но треба да се избегне ескалација на тензиите, изјави шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг.

Турскиот Парламент одобри прекугранична воена опeрaција во Сирија

Сител - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е ...

Ештон апелира за воздржаноста на Турција и на Сирија

МРТ - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Нападот на турско-сириската граница е закана за глобалната безбедност

МРТ - 04.10.2012

За Франција сирискиот напад врз турскиот пограничен град Акчакале е сериозна закана за глобалната безбедност и мир. - Тоа прекршување на меѓународното право е сериозна закана за глобалната безбедност ...

Турскиот Парламент одобри прекугранична воена опреција во Сирија

МРТ - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот минофрлачки напад

Сител - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Турција и Сирија пред војна!?

Канал5 - 04.10.2012

Дали сте свесни, со овој меморандум предизвикувате светска војна, одекна попладнето во турското собрание, откако со апсолутно мнозинство Меџлисот го усвои документот, со кој турската армија ќе може ...

Турција не сака војна, но ќе одговори на секој напад

Вечер - 04.10.2012

Во ненадејниот напад од сириска страна на територијата на Турција загинаа мајка и нејзините четири деца, а 13 други цивили се повредени.

Турција возврати на нападот на Сирија

Точка - 04.10.2012

Турската војска вчера вечер отвори артилериски оган на Сирија и на тој начин возврати на гранатирањето на турскиот град Акчакал, претходно во текот на денот, во кое загинаа пет лица, соопшти ...

Турција: Предупредување, a не војна со Сирија

Точка - 04.10.2012

Турција продолжува да го бомбардира сирискиот дистрикт Тел Абјад, кој се наоѓа на 10 километри од границата, по вчерашните двострани напади.

Меѓунарoдната заедница апелира за смирување на тензиите во турско-сириските односи

Точка - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Сирија и’ се извини на Турција

Точка - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашното гранатирање на територијата на Турција во кое загинаа пет цивили и се извини поради тоа, соопшти официјална Анкара.

Ердоган: Турција не сака војна со Сирија!

Точка - 04.10.2012

Турскиот премиер Реџеп Таир Ердоган денес изјавил дека неговата земја не сака војна со Сирија, туку дека е одлучна да ги заштити своите граници и жителите! Втор ден по ред, Турција стрела во мети во ...

Турција возврати на нападот на Сирија

Нетпрес - 04.10.2012

Турската војска вчера вечер отвори артилериски оган на Сирија и на тој начин возврати на гранатирањето на турскиот град Акчакал, претходно во текот на денот, во кое загинаа пет лица, соопшти ...

Турската војска возврати на нападот на Сирија

Фама - 04.10.2012

Турската војска отвори артилериски оган на целите во Сирија и на тој начин возврати на гранатирањето на турскиот град Акчакале, кога загинаа пет лица, соопшти турскиот премиер Реџеп Ердоган.

Турската армија и возвраќа за нападот на Сирија

Sky - 04.10.2012

Продолжи гранатирањето на Турската војска врз цели во Сирија. Според медиумите евакуирано е скоро половина од населението во турскиот град Акчакале.

Турција гранатираше град во Сирија

Курир - 04.10.2012

Турската армија продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија западни медиуми ...

Турција продолжува со напади врз Сирија

БезПардон - 04.10.2012

Турските безбедносни сили соопштија дека турската армија во четвртокот повторно со артилериски оган нападна цели на сириската регуларна армија во областа на Тел Абџад, десет километри во сириската ...

Продолжува гранатирањето на турската армија врз сириски позиции

еВести - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува да извршува артилериски удари врз сириски позиции во реонот на сирискиот град Тал ал Абјад, на околу 10 километри од границата со Турција, јавија ...

Турција ги продолжува нападите на Сирија

Пулс24 - 04.10.2012

Турските артилериски напади започнаа во средата како одговора на минофрлачката граната којашто беше истрелана од сириска територија врз турското погранично место Акчакале при што загинаа пет цивили ...

Турција ги продолжува нападите на Сирија

Канал 77 - 04.10.2012

Турската армија во четвртокот повторно со артилериски оган нападна цели на сириската регуларна армија во областа на Тел Абџад, десет километри во сириската територија, соопштија турски безбедносни ...

Најмалку 5 загинати сириски војници загинаа во напад на турската армија

Курир - 04.10.2012

Најмалку петмина сириски војници загинаа, а повеќе од 15 се повредени во синоќешниот артилериски напад од страна на турската армија врз сириските позиции во реонот на градот Тал ал Абјад, на околу 10 ...

Хејг: Одговорот на Турција на сирискиот напад е разбирлив

Курир - 04.10.2012

Шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг изјави дека одговорот на Турција по сирискиот минофрлачки напад е разбирлив, но треба да се избегне ескалација на тензиите.

Хејг: Одговорот на Турција на сирискиот напад е разбирлив

еВести - 04.10.2012

Одговорот на Турција по сирискиот минофрлачки напад е разбирлив, но треба да се избегне ескалација на тензиите, изјави шефот на британската дипломатија Вилијам Хејг.

Ештон апелира за воздржаноста меѓу Турција и Сирија

Курир - 04.10.2012

Шефот на европската дипломатија Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале. Таа ги повика Анкара и Дамаск на воздржаност.

Ештон апелира на воздржаност на Турција и на Сирија

еВести - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Вонредна седница на турскиот парламент за гранатирањето од сириска територија

Курир - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети.

Турција: Предупредување, a не војна со Сирија

Нетпрес - 04.10.2012

Турција продолжува да го бомбардира сирискиот дистрикт Тел Абјад, кој се наоѓа на 10 километри од границата, по вчерашните двострани напади.

Меѓунарoдната заедница апелира за смирување на тензиите во турско-сириските односи

Нетпрес - 04.10.2012

Високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и безбедност Кетрин Ештон го осуди вчерашниот минофрлачки напад од Сирија врз турскиот град Акчакале.

Европската унија ја Сирија за бомбардирањето на Турција

Канал 77 - 04.10.2012

Европската унија остро го осуди минофрлачкиот напад од сириска територија врз турскиот пограничен град Акчакале и повика на воздржаност.

Турскиот парламент одобри војна против Сирија

еВести - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Турција ќе ја нападне Сирија?

Курир - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Сирија и’ се извини на Турција

Нетпрес - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашното гранатирање на територијата на Турција во кое загинаа пет цивили и се извини поради тоа, соопшти официјална Анкара.

Сирија и се извини на Турција за вчерашниот минофрлачки напад

еВести - 04.10.2012

Сирија денеска ја призна одговорноста за вчерашниот минофрлачки напад од своја територија, во кој загинаа петмина цивили во Турција и се извини поради тоа, изјави во Анкара турскиот вицепремиер Бешир ...

Владата на Турција доби мандат за воени операции во Сирија

Пулс24 - 04.10.2012

Со барање за донесување на ваквата одлука во законодавниот дом на Турција, владата на Ердоган се обрати во средата навечер , во врска со инцидентот кој истиот ден, средата 3-ти октомври, се случи во ...

Турција одобри прекугранична воена операција во Сирија

Нетпрес - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одобри спроведување прекугранична воена операција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

Турција ги продолжува нападите на Сирија

Макфакс - 04.10.2012

Турската армија во четвртокот повторно со артилериски оган нападна цели на сириската регуларна армија во областа на Тел Абџад, десет километри во сириската територија, соопштија турски безбедносни ...

ЕУ го осуди сирискиот оган кон Турција, повикува на воздржаност

Макфакс - 04.10.2012

Европската унија во четвртокот остро го осуди минофрлачкиот напад од сириска територија врз турскиот пограничен град Акчакале и повика на воздржаност, „Остро го осудувам сириското бомбардирање на ...

Владата на Турција доби мандат за воени операции во Сирија

Макфакс - 04.10.2012

Турскиот парламентот во четвртокот на затворена седница и' дозволи на владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган едногодишен мандат за прекугранични воени операции, вклучувајќи и во однос на Сирија, ...

Сирија им призна на Русија и Турција дека нападот врз турска територија бил „трагична несреќа"

Макфакс - 04.10.2012

Сирија и' соопшти на Русија дека минофрлачкиот напад од средата во турското погранично место Акчакале загинаа пет цивили, бил „трагична несреќа" која нема да се повтори, а потоа по совет на Москва ...

Турција го прекина гранатирањето на Сирија

Макфакс - 04.10.2012

Топовската артилерија, која турската војска ја насочи кон позициите на сириските сили како одговор на бомбардирањето на турскиот пограничен град Акчакале, прекината е во текот на денот, соопштија ...

Турција од ОН да ја санкционира Сирија

Денешен - 04.10.2012

Турција побара од Советот за безбедност на ОН да ги преземе „неопходните дејствија“ по сириското гранатирање на турска населба во кое загинаа петмина цивили.

Турската армија гранатира сиријски позиции

Денешен - 04.10.2012

Турската армија, распоредена во Акчакале, продолжува со гранатирање на цели на сириската армија. Реакцијата на турската армија уследи по вчерашниот минофрлачки напад извршен од територијата на ...

Турција продолжи со артилериските напади на Сирија

Inpress - 04.10.2012

Анкара, 4. октомври 2012 (ИНПРЕС) Турска рано утрово продолжи со артилериски напади на Сирија, јави АФП. Турската војска вчера започна силни артилериски напади на Сирија, откако сириските сили го ...

Вонредна седница на турскиот парламент

Денешен - 04.10.2012

Турскиот парламент денеска ќе одржи вонредна седница по сириското гранатирање врз турскиот град Акчакале, во кој загинаа пет цивили и 13 беа ранети, јави БТА.

Најмалку петмина сириски војници загинаа при напад на турската армија

Денешен - 04.10.2012

Најмалку петмина сириски војници загинаа, а повеќе од 15 се повредени во синоќешниот артилериски напад од страна на турската армија врз сириските позиции во реонот на градот Тал ал Абјад, на околу 10 ...

Турскиот парламент одобри воени операции надвор од границите

Inpress - 04.10.2012

Анкара, 4. октомври 2012 (ИНПРЕС) Доколку бидат потребни, турската војска ќе може да изведува операции и надвор од границите на државата.

Дали е на повидок нова војна?

Денешен - 04.10.2012

Големото народно собрание на Турција одбори спроведување прекугранична воена опреција на турската Армија во Сирија, доколку Владата процени дека тоа е неопходно.

НАТО: Потребни се максимални напори за да се спречи војна помеѓу Сирија и Турција

Денешен - 04.10.2012

Земјите членки на НАТО сметаат дека треба да се вложат сите напори за да се спречи ширењето на конфликтот меѓу Сирија и Турција, по вчерашната размена на артилериски оган на границата, коментира за ...

Жртви во Турција од конфликтот во Сирија

Р.С.Европа - 03.10.2012

Градоначалник на турскиот јужен град Акчакале, Абдукаким Ајхан изјави дека било испукано еден минофрлачка ракета од соседна Сирија кон Турција при што загинале најмалку 3 лица а ранети се 8- мина.

Сирија ја нападна Турција, Турција возврати со гранати (ВИДЕО)

МКД - 03.10.2012

Турските воени сили денес попладнето ја гранатирале Сирија! Тоа било одговор на трите сириски гранати што неколку часа претходно биле испукани врз турскиот град Акакале, кој се наоѓа на границата со ...

Граната испукана од Сирија уби пет лица во Турција

Кајгана - 03.10.2012

Пет лица, меѓу кои три деца, загинаа, а девет лица се повредени денеска, кога минофрлачка граната испукана од сириска територија погоди една куќа во југоисточна Турција, јави CNN Turk.

Сирија ја нападна Турција, Турција возврати со гранати

+инфо - 03.10.2012

Турските воени сили денеска попладнето ја гранатираа Сирија. Тоа беше одговор на трите сириски гранати што неколку часа претходно беа испукани врз турскиот град Акакале, кој се наоѓа на границата со ...

Тројца убиени при минофрлачки напад врз турски град од сириска територија

Сител - 03.10.2012

Најмалку три лица загинаа, а деветмина други се ранети денеска во турскиот град Акчакале при минофрлачки напад извршен од територијата на Сирија.

Петмина загинати при минофрлачки напад врз турски град од сириска територија

Сител - 03.10.2012

Најмалку пет лица загинаа, а 13 други се повредени денеска во турскиот град Акчакале при минофрлачки напад извршен од територијата на Сирија. Меѓу повредените тројца се полицајци.

Реакции поради минофрлачки напад врз турски град од сириска територија при што загинаа пет лица

Сител - 03.10.2012

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу го информира генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, како и меѓународниот специјален пратеник за Сирија Лахдар Брахами за минофрлачки напад ...

Расмунсен и Клинтон го осудија сирискиот минофрлачки напад врз Турција

Сител - 03.10.2012

Генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмунсен му соопштил на турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу дека остро го осудува минофрлачкиот напад од сириска страна, во кој беа убиени ...

Турската армија гаѓала цели на сириска територија по денешниот сириски напад на турски пограничен регион

Сител - 03.10.2012

Турската армија денеска гаѓала цели во Сирија како одговор на минофрлачкиот напад од сириска територија во кој во турски граничен регион беа убиени петмина турски цивили, преку декларација информира ...

Граната испукана од Сирија уби луѓе во Турција!

Точка - 03.10.2012

Пет лица, меѓу кои имало и деца, денес ги изгубиле своите животи, додека 9 завршиле со сериозно повреди откако граната испукана од сириската територија погодила куќа на југоистокот од Турција.

Четири деца загина од артилериска граната во Турција

Нетпрес - 03.10.2012

Четири деца загинаа, а 13 се повредени кога артилериска граната падна врз куќа во Турција во близина на границата со Сирија, во провинцијата Шанлурфа. Гранатата била истрелана од сириската територија.

Ердоган реагира за нападите врз Турција од сириска територија

Курир - 03.10.2012

Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу го информираше генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун, како и меѓународниот специјален пратеник за Сирија Лахдар Брахами за минофрлачкиот ...

Турција ја нападна Сирија

еВести - 03.10.2012

Турската армија денеска гаѓала цели во Сирија како одговор на минофрлачкиот напад од сириска територија во кој во турски граничен регион беа убиени петмина турски цивили, преку декларација информира ...

Сирија ја гранатираше Турција, Турција веднаш возврати-на повидок нова војна

Пулс24 - 03.10.2012

Како одговор на сириските гранати што беа испукани врз турскиот град Ака-кале на границата на Сирија, турските воени сили денес попладнево ја гранатираа Сирија.

Граната испукана од Сирија уби пет лица во Турција

Макфакс - 03.10.2012

Пет лица, меѓу кои три деца, загинаа во средата, а девет лица се повредени, кога минофрлачка граната испукана од сириска територија погоди една куќа во југоисточна Турција, јави CNN Turk.

Турски војници пукале преку границата со Сирија, убиен е еден курдски бунтовник

А1 On - 02.10.2012

Турски војници отвориле оган преку границата со Сирија и притоа убиле еден член на курдските бунтовници, а раниле тројца, пренесува АФП.

Сирија ги ликвидирала турските пилоти по препорака на Русија

Н.Македонија - 01.10.2012

Двајцата пилоти на турскиот воен авион што на 22 јуни го собори сириската противвоздушна одбрана не загинале при падот на леталото, како што досега се тврдеше, туку биле спасени, сослушувани и потоа ...