TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

САД и Русија заеднички против иранската атомска програма

Deutsche Welle - 13.11.2011

САД и Русија потврдија дека сакаат да постигнат заеднички став околу иранската атомска програма. Претседателите на двете земји разговараа на оваа тема на маргините на средбата на АПЕК, на Хаваи.

За Нетанјаху Иран е закана за мирот во светот

Телма - 13.11.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ги повика светските лидери сами да си направат „очигледни заклучоци“ од извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за нуклеарната ...

Нетанјаху: Иранската нуклеарна програма е закана за мирот во светот

Сител - 13.11.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ги повика светските лидери сами да си направат „очигледни заклучоци“ од извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за нуклеарната ...

САД и Русија против Иранската нуклеарна програма

Sky - 13.11.2011

Во спорот околу нуклеарната програма на Иран, САД се залагаат за заострување на санкциите. Американскиот претседател Барак Обама за ова разговараше со рускиот колега Дмитри Медведев, кој досега ...

Нетанјаху: Иран е закана за мирот во светот

Sky - 13.11.2011

Бенјамин Нетанјаху, премиер на Израел денеска ги повика светските лидери сами да направат заклучок од извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за нуклеарната програма на Иран.

Клинтон побара од Иран брз одговор за нуклеарниот извештај

Р.С.Европа - 12.11.2011

Aмериканскиот државен секретар Хилари Клинтон го повика Иран во рок од неколку дена да одговори на новите обвиненија на Агенцијата за Атомска Енергија на Обединетите Нации дека Иран има прогрес кон ...

Турција против воена интервенција врз Иран

Р.С.Европа - 12.11.2011

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу изјави денеска дека неговата земја е против воен напад врз Иран. Според него некоректно е да се говори за воена интервенција во регионот, ...

САД ретерираат за Иран

Утрински - 12.11.2011

Воен напад врз Иран би можел да донесе „непланирани последици“ Американскиот секретар за одбрана Леон Панета изјави дека воен напад врз Иран би можел да донесе „непланирани последици“.

САД: Војна против Иран ќе има тешки последици

Н.Македонија - 12.11.2011

Евентуалните воени дејства против нуклеарната програма на Иран може да имаат тешки последици за регионот и тие нема да го разубедат Техеран да се откаже од своите нуклеарни амбиции, предупреди ...

Хилари Клинтон го повика Иран да даде одговор на извештајот на МААЕ

Дневник - 12.11.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Иран треба под итно да одговори на „сериозните прашања“, покренати во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), ...

Почнаа срамежливи најави за војна против Иран

Дневник - 12.11.2011

Поранешниот генерален директор на меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Ханс Бликс предупреди на опасноста од воена интервенција против Иран, која, како што оценува, може да го зафати ...

Хилари Клинтон го повика Иран да даде одговор на извештајот на МААЕ

Алфа - 12.11.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Иран треба под итно да одговори на „сериозните прашања“, покренати во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), ...

Клинтон со порака до Иран: Одговор веднаш!

+инфо - 12.11.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Иран треба под итно да одговори на „сериозните прашања“, покренати во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), ...

Хилари Клинтон го повика Иран да даде одговор на извештајот на МААЕ

Сител - 12.11.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Иран треба под итно да одговори на „сериозните прашања“, покренати во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), ...

Хилари Клинтон го повика Иран да даде одговор на извештајот на МААЕ

МРТ - 12.11.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Иран треба под итно да одговори на „сериозните прашања“, покренати во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), ...

Клинтон: Иран да одговори на извештајот на МААЕ

Курир - 12.11.2011

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Иран треба под итно да одговори на „сериозните прашања“, покренати во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), ...

Хилари Клинтон: Иран да одговори на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија

Sky - 12.11.2011

Државниот секретар на САД,Хилари Клинтон го повика Иран да одговори на прашањата од извештајот од Меѓународната агенција за атомска енергија.

Давутоглу: Турција е против воен напад врз Иран

Sky - 12.11.2011

Турција се спротивставува на идејата за воен напад врз Иран, изјави министерот за надворешни работи Ахмет Давутоглу, додека израелски официјални лица се заканија дека ќе ги нападнат нуклеарните ...

Google објави сателитски снимки на иранските нуклеарни постројки

Inpress - 12.11.2011

Вашингтон, 12. ноември 2011 (ИНПРЕС) Google ги објави сателитските фотографии кои ОН ги користеа во тврдењата дека два града во Иран имаат нуклеарни постројки во кои развиваат нуклеарно оружје.

САД- нападот врз Иран може да има сериозни последици

Р.С.Европа - 11.11.2011

Американскиот секратар за одбрана Леон Панета предупреди на ризиците од каков било воен напад врз Иран, велејќи дека тоа може да предизвика сериозни последици во регионот без да ја стопира ...

Зошто Русија го брани Иран?

Оn.net - 11.11.2011

Критикувајќи го извештајот на ОН за иранското нуклеарно оружје, Русија сакала да сокрие дека руски научник го помогнал развивањето на нуклеарната програма на ...

Русија размислува за изградба на нуклеарни реактори во Иран

Н.Македонија - 11.11.2011

Русија ја разгледува можноста за изградба на уште нуклеарни реактори во Иран, соопшти руската атомска агенција Росатом Оваа соопштение доаѓа два дена откако Меѓународната агенција за атомска енергија ...

Русија ја разгледува можноста за изградба на уште нуклеарни реактори во Иран

Сител - 11.11.2011

Русија ја разгледува можноста за изградба на уште нуклеарни реактори во Иран, соопшти руската атомска агенција Росатом. Оваа соопштение доаѓа два дена откако Меѓународната агенција за атомска ...

Русија ја разгледува можноста за изградба на уште нуклеарни реактори во Иран

МРТ - 11.11.2011

Русија ја разгледува можноста за изградба на уште нуклеарни реактори во Иран, соопшти руската атомска агенција Росатом. Оваа соопштение доаѓа два дена откако Меѓународната агенција за атомска ...

Панета: Евентуалниот напад врз Иран може да има тешки последици за регионот

МРТ - 11.11.2011

Евентуалните воени дејствија против нуклеарната програма на Иран може да имаат тешки последици за регионот и тие нема да го разубедат Техеран да се откаже од своите амбиции, предупреди шефот на ...

Панета: Воена интервенција врз Иран е погрешна опција

Канал5 - 11.11.2011

Eвентуалните воени дејствија против нуклеарната програма на Иран може да имаат тешки последици за регионот и тие нема да го разубедат Техеран да се откаже од своите амбиции, предупреди шефот на ...

Извештајот на МААЕ за нуклеарната програма на Иран открива мистериозен научник

Сител - 11.11.2011

Мистериозен ирански научник, за кој се смета дека е главна фигура во сомнителната иранска нуклеарна програма, најверојатно живее под строга заштита и тајност поради опасноста да биде убиен или ...

Со Иран не може како со Либија

Вечер - 11.11.2011

Евентуалните воени дејствија против нуклеарната програма на Иран може да имаат тешки последици за регионот и тие нема да го разубедат Техеран да се откаже од своите амбиции, предупреди шефот на ...

САД: Извештајот на ИАЕА за Иран е алармантен

Точка - 11.11.2011

Белата куќа соопшти дека извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) за иранската нуклеарна програма бил “многу алармантен“.

Израел ќе го нападне Иран на Божиќ!

Точка - 11.11.2011

Израел веќе на крајот на декември би можел да завојува со Техеран, логистичка поддршка ќе им дадат САД и Британија. Нападот ќе биде насочен кон иранските нуклеарни објекти, во кои според ...

САД: Извештајот на ИАЕА за Иран е алармантен

Нетпрес - 11.11.2011

Белата куќа соопшти дека извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) за иранската нуклеарна програма бил “многу алармантен“.

Иран: санкции наместо војна

Deutsche Welle - 10.11.2011

По извештајот на Меѓународната атомска агенција за иранската нуклеарна програма, потребно е со санкции да се зголеми притисокот врз Техеран. Воените напади не би биле разумна опција.

Израел: Иран мора да биде спречен!

Deutsche Welle - 10.11.2011

По најновиот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија за иранската атомска програма, Израел бара од меѓународната заедница да преземе конкретни мерки и да го спречи Иран да создаде ...

Али Хамнеи - Нападот врз Иран ќе биде пречекан со „железни тупаници“

Р.С.Европа - 10.11.2011

Секоја воена акција на САД и на Израел за уништување на иранските нуклеарни капацитети ќе биде пречекана со „железни тупаници“, изјави иранскиот врховен лидер, ајатолахот Али Камнеи.

Иран вели ќе одговори со „железна тупаница“

Глас на Америка - 10.11.2011

Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Каменеи ги предупреди САД и Израел да не ги напаѓаат иранските нуклеарни локации велејќи дека неговата земја на таква акција ќе одговори со „силни шлаканици и ...

До Божиќ Израел ќе го нападне Иран!

Утрински - 10.11.2011

На најмала акција на Израел против нас, ќе видиме негово уништување“ беше реакцијата од Иран . Британските медиуми пишуваат дека Израел во рок од неколку месеци би можел да започне воздушни напади ...

Израел ќе ги нападне иранските нуклеарки за Божик?

Н.Македонија - 10.11.2011

Израел може да ги нападне иранските нуклеарни објекти кон крајот на годинава или почетокот на идната година, кога Европа и САД слават Божик, објави денеска британскиот весник „Дејли мејл“ Весникот ...

Иран поблиску до атомска бомба

Н.Македонија - 10.11.2011

Техеран нагласи дека нема да се откаже од нуклеарната програма и се закани дека ќе го уништи Израел ако се осмели да го нападне Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) во извештај откри ...

Русија ќе гради уште реактори во Иран

Кајгана - 10.11.2011

Русија сериозно го разгледува иранскиот предлог да изгради уште неколку реактори во нуклеарната електрана во Бушњер, изјави денеска директорот на руската државна компанија за атомска енергија, Сергеј ...

Русија и Кина се против нови санкции за Иран

Н.Македонија - 10.11.2011

Русија и Кина, кои се постојани членки на Советот за безбедност со право на вето, се едногласни дека на Иран не треба да му се воведат нови санкции поради неговата нуклеарна програма, соопшти руското ...

Израел ќе го нападне Иран на Божик?

+инфо - 10.11.2011

Израел може да ги нападне иранските нуклеарни објекти кон крајот на годинава или во почетокот на следната година, кога Европа и САД го слават Божик, објави денеска британскиот весник „Дејли мејл”.

Иран ќе одговори со „целата моќ“ на секоја закана или воена агресија

+инфо - 10.11.2011

Иран ќе „одговори со целата моќ“ на секоја агресија или воена закана од САД и Израел, изјави денеска врховниот ирански водач ајатолах Али Хаменеи во обраќање пред офицери од армијата.

Санкциите не се решение за иранското нуклеарно прашање, според Кина

МРТ - 10.11.2011

Санкциите не можат да го решат иранскиот нуклеарен проблем, изјави денеса портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Хун Леј, откако западните лидери повикаа за заострување на ...

Израел може да ги нападне иранските нуклеарни објекти за Божик

МРТ - 10.11.2011

Израел може да ги нападне иранските нуклеарни објекти кон крајот на годинава или почетокот на идната година, кога Европа и САД слават Божик, објави денеска британскиот весник „Дејли мејл“.

Рускиот научник не помагал во создавњето на иранската нуклеарна програма

МРТ - 10.11.2011

Рускиот научник од советско време Вјачеслав Даниленко ги демантираше тврдењата на американскиот весник „Вашингтон пост“ дека помогнал во создавањето на иранската нуклеарна програма, пишува денеска ...

Русија и Кина се против нови санкции за Иран

Сител - 10.11.2011

Русија и Кина, кои се постојани членки на Советот за безбедност со право на вето, се едногласни дека на Иран не треба да му се воведат нови санкции поради неговата нуклеарна програма, соопшти руското ...

Војната против Иран ќе започне поради лаптоп

Точка - 10.11.2011

Доказите на ЕУ дека Иран прави атомска бомба потекнуваат од компјутерот кој никој не го видел освен САД. Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (ИАЕА) официјално го објавила извештајот за ...

Кина е против санкции за Иран

Точка - 10.11.2011

Санкциите не можат темелно да го решат прашањето за иранската нуклеарна програма, изјавил портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи.

Франција и Велика Британија за воведување санкции врз Иран

Sky - 10.11.2011

Франција и Велика Британија се согласуваат дека на Иран треба да му наметнат нови строги санкции доколку одбие да соработува во решавање на прашањето за нуклеарна програма, ова беше соопштено денеска ...

Кина е против санкции за Иран

Нетпрес - 10.11.2011

Санкциите не можат темелно да го решат прашањето за иранската нуклеарна програма, изјавил портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи.

Русија ќе изгради уште неколку реактори во Иран

Sky - 10.11.2011

Директорот на руската државна компанија за атомска енергија, Сергеј Киријенко денеска изјави дека Русија сериозно го разгледува предлогот на Иран за изградба на уште неколку реактори во нуклеарната ...

Ахмадинеџад: Иран нема да смени ништо во атомската програма

Deutsche Welle - 09.11.2011

Како реакција на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија, Иран отфрли каква и да било промена на својата атомска програма.

Иран го отфрли извештајот на ИАЕА

Р.С.Европа - 09.11.2011

Иран го отфрли најновиот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија ИАЕА, нарекувајќи го неурамнотежен и политички мотивиран.

Франција е за нови санкции против Иран

Р.С.Европа - 09.11.2011

Франција денеска повика на одржување седница на Советот за Безбедност на Обединетите Нации за можна акција против Иран, откако Меѓународната Аганција за Атомска Енергија соопшти дека Техеран работи ...

Техеран го отфрли извештајот на ОН за иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - 09.11.2011

Иран денеска го отфрли извештајот на ОН во кој се вели дека Техеран работи на развивање нуклеарно оружје, нарекувајќи го „неурамнотежен“ и „политички мотивиран“.

Нетанјаху - Светот да спречи Иран да развие нуклеарно оружје

Р.С.Европа - 09.11.2011

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вели дека светот мора да дејствува за да спречи Иран да развие нуклеарно оружје, по објавувањето на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија во ...

Можни нови санкции за Иран

Глас на Америка - 09.11.2011

Британија, Франција и Германија во среда кажаа дека Иран се соочува со натамошни санкции доколку одбие да соработува со агенцијата на ОН, која вели дека има „кредибилни“ докази за иранските напори да ...

Иран нема да отстапи од нуклеарната програма

Телма - 09.11.2011

Иран нема да отстапи ниту малку по прашањето за нуклеарната програма на земјата, изјави иранскиот претседател махмуд Ахмадинеџад по објавувањето на извештајот на МААЕ, во кој го обвини Техеран дека ...

Израел повеќе сака пикник отколку војна

Дневник - 09.11.2011

Министерот за одбрана на Израел, Ехуд Барак, вчера ги отфрли шпекулациите дека Израел планира воена акција за уништување на нуклеарните капацитети на Иран, јави Ројтерс. - Војната не е пикник.

МААЕ: Иран работи на нуклеарно оружје

Дневник - 09.11.2011

Некои тајни ирански обиди се поврзани со разработување на нукеларно оружје, се наведува во денеска објавениот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

Иран го одби извештајот на Агенцијата за атомска енергија како „политички мотивиран“

Алфа - 09.11.2011

Иранските власти го отфрлија извештајот на Агенцијата за атомска енерегија на ОН во кој се тврди дека Исламската република се обидува да произведе нуклеарно оружје.

Иран се закани со уништување на Израел

Н.Македонија - 09.11.2011

Заменик началникот на иранскиот Генералштаб генерал Масуд Џазаери му се закани на Израел со уништување, доколку ги нападне нуклеарните инсталации на Иран, пренесоа француските медиуми -Израелскиот ...

Франција е против напад на Иран

Н.Македонија - 09.11.2011

Франција е загрижена поради информациите за милитаризација на иранската нуклеарна програма, но е против каков било напад на Исламската Република, изјави вчера францускиот министер за надворешни ...

Иран нема да се откаже од својата нуклеарна програма

+инфо - 09.11.2011

Иран нема никогаш да се откаже од својата нуклеарна програма, но ќе продолжи да соработува со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), и покрај тоа што нејзиниот извештај е премногу ...

Израел го повика светот да ја запре иранската нуклеарна програма

+инфо - 09.11.2011

Израел денеска го повика светот да ги запре обидите на Иран да се здобие со нуклеарно оружје. Апелот беше упатен по објавувањето на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за ...

МААЕ: Иран работи на нуклеарно оружје

МРТ - 09.11.2011

Некои тајни ирански обиди се поврзани со разработување на нуклеарно оружје, се наведува во денеска објавениот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

Иран негира дека подготвува атомска бомба

Канал5 - 09.11.2011

Извештајот на агенцијата на Обединетите Нации за атомска енергија дека Иран подготвува нуклеарна бомба е политички мотивиран - реагираа официјалните лица во Техерен.

Иран нема да се откаже од својата нуклерна програма

МРТ - 09.11.2011

Иран нема никогаш да се откаже од својата нуклеарна програма, но ќе продолжи да соработува со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), и покрај тоа што нејзиниот извештај е премногу ...

Иран нема да се откаже од својата нуклерна програма

Сител - 09.11.2011

Иран нема никогаш да се откаже од својата нуклеарна програма, но ќе продолжи да соработува со Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), и покрај тоа што нејзиниот извештај е премногу ...

Ахмадинеџад: Иран нема да отстапи ниту малку по прашањето за нуклеарната програма

МРТ - 09.11.2011

Иран нема да отстапи ниту малку по прашањето за нуклеарната програма на земјата, изјави иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад по објавувањето на извештајот на МААЕ, во кој го обвини Техеран дека ...

Извештајот на МААЕ ја зголемува загриженоста на меѓународната заедница

МРТ - 09.11.2011

Извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) сериозно ја зголемува загриженоста на меѓународната заедница за карактерот на иранската нуклеарна програма, изјави денеска Маја ...

Прашањето за иранската нуклеарна програма треба да се достави до СБ на ОН

МРТ - 09.11.2011

Разгледувањето на прашањето за иранската нуклеарна програма во Советот за безбедност на Обединетите нации е неопходно, изјави денеска францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе, кој побара ...

Иран се закани со уништување на Израел

МРТ - 09.11.2011

Заменик началникот на иранскиот Генералштаб генерал Масуд Џазаери денеска му се закани на Израел со уништување, доколку ги нападне нуклеарните инсталации на Иран, пренесоа француските медиуми.

Иран: На најмалa акција против нас, Израел ќе биде уништен

Канал5 - 09.11.2011

Иран недвосмислено одговори на заканите со превентивен напад од израелска страна. Израелскиот министер за надворешни Ехуд Барак возврати дека неговата земја не може да биде разорена со ирански ...

Израел го повика светот да ја запре иранската нуклеарна програма

Сител - 09.11.2011

Израел го повика денеска светот да ги запре обидите на Иран да се здобие со нуклеарно оружје. Апелот беше упатен по објавувањето на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за ...

Иран се закани со уништување на Израел

Вечер - 09.11.2011

Извештајот на МААЕ ја зголемува загриженоста на меѓународната заедница за воениот карактер на иранската нуклеарна програма од која Иран нема намера да се откаже Заменик-началникот на иранскиот ...

ЕУ сериозно загрижена заради иранската нуклеарна програма

Точка - 09.11.2011

Извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) сериозно ја зголеми загриженоста на меѓународната заедница за природата на иранската нуклеарна програма, изјави денеска портпаролката ...

Ахмадинеџад: Иран не отстапува по прашањето за нуклеарната програма

Курир - 09.11.2011

Иран нема да отстапи ниту малку по прашањето за нуклеарната програма на земјата, изјави иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад по објавувањето на извештајот на МААЕ, во кој го обвини Техеран дека ...

ЕУ сериозно загрижена заради иранската нуклеарна програма

Нетпрес - 09.11.2011

Извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА) сериозно ја зголеми загриженоста на меѓународната заедница за природата на иранската нуклеарна програма, изјави денеска портпаролката ...

Ахмадинеџад: Иран нема да отстапи од нуклеарната програма

Македонија24 - 09.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Ахмадинеџад: Иран нема да отстапи од нуклеарната програма, "По објавувањето на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија кој го обвинува Техеран дека ...

САД загрижени од иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - 08.11.2011

Белата Куќа очекува од новиот извештај на Обединетите нации за иранската нуклеарна програма да биде, како што се наведува, ехо и зајакнување на американската загриженост за нуклеарните можности на ...

Иран: Западот нема докази за нуклеарното оружје

Р.С.Европа - 08.11.2011

Шефот на иранската дипломатија Ал Акбар Салехи за време на денешната посета на Ерменија изјави дека Западот нема конкретен доказ дека Иран развива програма за нуклеарно оружје.

Ахмадинеџад - Шефот на МААЕ е американски пион

Р.С.Европа - 08.11.2011

Иран соопшти дека Западот нема конкретни докази дека Техеран развива нуклеарно оружје, во пресрет на објавувањето на извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија.

ОН: Иран развива нуклеарно оружје

Глас на Америка - 08.11.2011

Меѓународната агенција за атомска енергија вели дека има „кредибилна“ информација оти Иран се ангажирал во активности насочени кон развивање на нуклеарно ...

Нова војна!

Утрински - 08.11.2011

Веќе една недела, медиумите, експертите и политичарите дискутираат за можен воен напад врз Иран Минатиот викенд, и претседателот на Израел, Шимон Перес, се вклучи во расправата.

Ехуд Барак - Се уште не е донесена одлука за напад на Иран

Утрински - 08.11.2011

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак денеска изјави дека Израел нема одлучено да започне воена операција против Иран.

Ахмадинеџат: „не ни треба атомска бомба против САД“

Телма - 08.11.2011

На Иран „не му треба атомска бомба“ за да им се спротивстави на САД, а Техеран повеќе сака да се користи со ум за да ги отстрани заканите од Вашингтон, изјави денеска иранскиот претседател Махмуд ...

Извештајот за Иран го вжештува регионот

Дневник - 08.11.2011

Западните сили ќе притискаат за нови санкции за Иран, Израел не отфрла воена интервенција, но Кина и Русија го бранат Техеран Традиционално напнатата ситуација на Блискиот Исток деновиве се вжештува ...

Израел очекува „парализирачки санкции“ против Иран

Идивиди - 08.11.2011

Ерусалим, 8 ноември 2011 (МИА) - На Иран треба да му бидат воведени парализирачки меѓународни санкции, изјави израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман за денешното издание на ...

Франција е против напад на Иран

Алфа - 08.11.2011

Франција е „многу загрижена“ поради евентуалната милитаризација на иранската нуклеарна програма, но е против било каков напад на Исламската република бидејќи тоа може да предизвика непоправливи ...

САД - Иран: Фокусот е на дипломатијата, не се исклучува воена интервенција

Кајгана - 08.11.2011

Белата куќа доцна синоќа објави дека од извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (ИАЕА), кој треба да биде објавен неделава, очекува да ја рефлектира американската загриженост заради ...

Ќе започне ли Израел воена интервенција против Иран?

БркајРабота - 08.11.2011

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак денеска изјави дека Израел нема одлучено да започне воена операција против Иран.

Не ни треба атомска бомба за да им се спротивстави на САД

Идивиди - 08.11.2011

Техеран, 8 ноември 2011 (МИА) - На Иран „не му треба атомска бомба“ за да им се спротивстави на САД, а Техеран повеќе сака да се користи со ум за да ги отстрани заканите од Вашингтон, изјави денеска ...

Иран на чекор до атомска бомба

Н.Македонија - 08.11.2011

Иран работел на развој на нуклеарно оружје и извршил серија на тестирања потребни за изработка на такво вооружување, и е само на чекор до изработување на атомска бомба, соопштуваат денеска ...

Ахмадинеџад: На Иран не му треба атомска бомба за да им се спротивстави на САД

+инфо - 08.11.2011

На Иран „не му треба атомска бомба“ за да им се спротивстави на САД, а Техеран повеќе сака да се користи со ум за да ги отстрани заканите од Вашингтон, изјави денеска иранскиот претседател Махмуд ...

Франција е против напад на Иран

Сител - 08.11.2011

Франција е „многу загрижена“ поради евентуалната милитаризација на иранската нуклеарна програма, но е против било каков напад на Исламската република бидејќи тоа може да предизвика непоправливи ...

Ехуд Барак: Се уште не е донесена одлука за напад на Иран

МРТ - 08.11.2011

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак денеска изјави дека Израел нема одлучено да започне воена операција против Иран.

Иран прави атомска бомба?!

Точка - 08.11.2011

Владата во Техеран има се што е потребно за изградба на нуклеарно оружје. Иранската влада ги совладала сите клучни чекори кои се потребни за изградба на нуклеарно оружје.

Израел: Иран заслужува сурови санкции

Курир - 08.11.2011

Израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман изјави дека на Иран треба да му бидат воведени парализирачки меѓународни санкции.

САД загрижени од иранската нуклеарна програма

Канал 77 - 08.11.2011

Белата Куќа очекува од новиот извештај на Обединетите нации за иранската нуклеарна програма да биде, како што се наведува, ехо и зајакнување на американската загриженост за нуклеарните можности на ...

Ќе започне ли Израел воена интервенција против Иран?

Курир - 08.11.2011

Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак денеска изјави дека Израел нема одлучено да започне воена операција против Иран.

Ахмадинеџад: И без атомска бомба можеме да му се спротивставиме на САД

Курир - 08.11.2011

На Иран „не му треба атомска бомба“ за да им се спротивстави на САД, а Техеран повеќе сака да се користи со ум за да ги отстрани заканите од Вашингтон, изјави денеска иранскиот претседател Махмуд ...

МААЕ: Во Иран се тајно се работи на нуклеарно оружје

Sky - 08.11.2011

Во извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) кој беше објавен денеска се наведува дека во Иран се прават обиди за разработување на нукеларно оружје.

Израел очекува парализирачки меѓународни санции против Иран

Македонија24 - 08.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Израел очекува парализирачки меѓународни санции против Иран, "Израелскиот министер за надворешни работи Авигдор Либерман изјави дека на Иран треба да му бидат воведени ...

Иран: Не ни треба атомска бомба за да се спротивставиме на САД

Македонија24 - 08.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Иран: Не ни треба атомска бомба за да се спротивставиме на САД, "Претседателот на Иран Махмуд Ахмадинеџад изјави дека на Иран „не му треба атомска бомба“ за да им се ...

Лавров - напад врз Иран би била „сериозна грешка“

Р.С.Европа - 07.11.2011

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска предупреди дека воен удар врз Иран би била „многу сериозна грешка“.

Лавров - Воен напад врз Иран е сериозна грешка

Р.С.Европа - 07.11.2011

Воен напад врз иранските нуклеарни капацитети би бил „многу сериозна грешка“ проследена со „непредвидливи последици“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Ахмадинеџад предупредува против напад на ирански нуклеарни објекти

Глас на Америка - 07.11.2011

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги предупреди САД и Израел против изведување напад на нуклеарни објекти во неговата држава, за кои Запад се сомнева дека се дел од програма за развој на ...

Израел пак му се заканува на Иран

Утрински - 07.11.2011

Според западните процени, Техеран не е од земјите кои само теоретизираат и седат со скрстени раце околу нуклеарното оружје ЕРУСАЛИМ/ВИЕНА - „Нападот врз Иран од страна на Израел или од друга држава ...

Лавров: воен напад врз Иран ќе биде голема грешка

Телма - 07.11.2011

Русија денеска предупреди дека евентуален воен удар на Иран би претставувал „многу сериозна грешка“ која ќе доведе само до нови судири и цивилни жртви.

Воен напад врз Иран целосно би го дестабилизирал реонот

Идивиди - 07.11.2011

Париз, 6 ноември 2011 (МИА) - Шефот на француската дипломатија Ален Жипе денеска изјави дека воен напад врз Иран „целосно би го дестабилизирал“ реонот и најави дека Франција ќе ги прошири санкциите ...

Нуклеарна бомба благодарение на странци

Идивиди - 07.11.2011

Вашингтон, 7 ноември 2011 (МИА) - Разузнавачките податоци, доставени до Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), покажуваат дека Иран веќе ги минал важните етапи, неопходни за создавање на ...

Лавров: Напад врз Иран би бил многу сериозна грешка

Дневник - 07.11.2011

Русија предупреди дека евентуален воен удар на Иран би претставувал „многу сериозна грешка“ која ќе доведе само до нови судири и цивилни жртви.

„Вашингтон пост“: Иран е многу блиску до создавање нуклеарна бомба

Н.Македонија - 07.11.2011

Разузнавачките податоци, доставени до Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), покажуваат дека Иран веќе ги минал важните етапи, неопходни за создавање на нуклеарно оружје, пишува весникот ...

Лавров: Нападот на Иран би претставувал многу сериозна грешка

Алфа - 07.11.2011

Русија денеска предупреди дека евентуален воен удар на Иран би претставувал „многу сериозна грешка“ која ќе доведе само до нови судири и цивилни жртви.

Жипе: Напад врз Иран ќе го дестабилизира регионот

Н.Македонија - 07.11.2011

Воени напади врз иранската нуклеарна програма целосно ќе го дестабилизираат регионот, предупреди шефот на француската дипломатија Ален Жипе - Ние ќе ги заостриме санкциите за да извршиме притисок врз ...

ОН има силни докази дека Иран развива нуклеарно оружје

Канал5 - 07.11.2011

Извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија што треба да се објави во следните два дена содржи до сега најдетални обвинувања дека иранската нуклеарна програма е насочена кон развој на ...

Лавров: Нападот на Иран би претставувал многу сериозна грешка

Сител - 07.11.2011

Русија денеска предупреди дека евентуален воен удар на Иран би претставувал „многу сериозна грешка“ која ќе доведе само до нови судири и цивилни жртви.

Иран е многу блиску до создавање нуклеарна бомба

МРТ - 07.11.2011

Разузнавачките податоци, доставени до Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), покажуваат дека Иран веќе ги минал важните етапи, неопходни за создавање на нуклеарно оружје, пишува весникот ...

Лавров: Нападот на Иран би претставувал многу сериозна грешка

МРТ - 07.11.2011

Русија денеска предупреди дека евентуален воен удар на Иран би претставувал „многу сериозна грешка“ која ќе доведе само до нови судири и цивилни жртви.

Нападот на Иран би бил многу сериозна грешка

Вечер - 07.11.2011

Русија вчера предупреди дека евентуален воен удар на Иран би претставувал многу сериозна грешкаа која ќе доведе само до нови судири и цивилни жртви.

Лавров: Нападот на Иран би бил голема грешка

Точка - 07.11.2011

Русија денеска предупреди дека евентуален воен удар на Иран би бил многу сериозна грешка која би довела до нови судири и цивилни жртви.

„Вашингтон пост“ : Иран е многу блиску до создавање нуклеарна бомба

Курир - 07.11.2011

Разузнавачките податоци, доставени до Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), покажуваат дека Иран веќе ги минал важните етапи, неопходни за создавање на нуклеарно оружје, пишува весникот ...

Лавров: Нападот на Иран би бил голема грешка

Курир - 07.11.2011

Русија денеска предупреди дека евентуален воен удар на Иран би претставувал „многу сериозна грешка“ која ќе доведе само до нови судири и цивилни жртви.

Лавров: Нападот на Иран би бил голема грешка

Нетпрес - 07.11.2011

Русија денеска предупреди дека евентуален воен удар на Иран би бил многу сериозна грешка која би довела до нови судири и цивилни жртви.

Иран е многу блиску до создавање нуклеарна бомба

Sky - 07.11.2011

Според Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Иран веќе ги минал важните етапи, неопходни за создавање на нуклеарно оружје.

Лавров - Напад врз Иран ќе биде сериозна грешка

Inpress - 07.11.2011

Москва, 7. ноември 2011 (ИНПРЕС) Русија предупреди дека евентуален воен напад врз Иран би бил „многу сериозна грешка", која ќе доведе до нови конфликти и цивилни жртви.

Русија: Воен напад врз Иран би бил многу сериозна грешка

Македонија24 - 07.11.2011

Свет - Македониjа 24, , Русија: Воен напад врз Иран би бил многу сериозна грешка, "Русија предупредува дека евентуален воен удар на Иран би претставувал „многу сериозна грешка“ која ќе доведе само до ...