TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пентагон го поздрави укинувањето на вонредната состојба во Египет

Нетпрес - 17.11.2013

Пентагон го поздрави укинувањето на вонредната состојба во Египет, преку телефонскиот разговор одржан меѓу министерот за одбрана на САД, Чак Хејгел и неговиот египетски колега, генерал Абдел Фатах ас ...

Египетските исламисти повикаа на национален дијалог

24 Вести - 16.11.2013

Коалицијата, предводена од движењето „Муслиманско братство“ во Египет, објави дека е подготвена на национален дијалог, за да биде ставен крај на политичкиот ќорсокак во земјата.

Египетските исламисти повикаа на национален дијалог

А1 On - 16.11.2013

Коалицијата, предводена од движењето „Муслиманско братство“ во Египет, објави дека е подготвена на национален дијалог, за да биде ставен крај на политичкиот ќорсокак во земјата.

Египетските исламисти повикаа на национален дијалог

+инфо - 16.11.2013

Коалицијата, предводена од движењето „Муслиманско братство“ во Египет, објави дека е подготвена на национален дијалог, за да биде ставен крај на политичкиот ќорсокак во земјата.

Русија и Египет со високи оценки за заедничките средби

Точка - 16.11.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска одржа телефонски разговор со привремениот вршителот на должноста претседател на Египет, Адли Мансур, во кој земјите дадоа висока оценка за одржаните ...

ЕГИПЕТСКИ ИСЛАМИСТИ: Подготвени за национален дијалог

Телеграф - 16.11.2013

Коалицијата денеска повика да бидат ослободени политичките затвореници, уапсени по соборувањето на Морси на 3 јули Коалицијата, предводена од движењето „Муслиманско братство“ во Египет, објави дека е ...

Русија и Египет со високи оценки за заедничките средби

Нетпрес - 16.11.2013

Претседателот на Русија Владимир Путин денеска одржа телефонски разговор со привремениот вршителот на должноста претседател на Египет, Адли Мансур, во кој земјите дадоа висока оценка за одржаните ...

Еден загинат при судир меѓу приврзаници и противници на Мохамед Морси

24 Вести - 15.11.2013

Едно лице загина денеска, а повеќемина се повредени при судир меѓу приврзаници и противници на сменетиот од власт египетски исламистички претседател Мохамед Морси во крајбрежниот град Александрија, ...

ЕГИПЕТ: Еден загинат при судири

Телеграф - 15.11.2013

Од симнувањето од власт на Морси на 3 јули од страна на армијата, во Египет се убиени над 1.000 луѓе Едно лице загина денеска, а повеќемина се повредени при судир меѓу приврзаници и противници на ...

По 17 години затвор за 12 приврзаници на Морси

24 Вести - 14.11.2013

Суд во Египет осуди 12 приврзаници напоранешниот претседател Мохамед Морси на по 17 години затвор заради учество во насилни протести. Демонстрантите се осудени поради напади врз исламската верска ...

Руски министри во посета на Каиро

Р.С.Европа - 14.11.2013

Министрите за надворешни работи и за одбрана на Русија, Сергел Лавров и Сергеј Шоигу во Каиро разговараат со египетските колеги за договор за продажба на оружје во вредност од 2 милијарди долари.

Руските министри за одбрана и надворешни работи во посета на Египет

А1 On - 14.11.2013

Министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу пристигна вчера во Каиро за разговори со египетски претставници, чија цел е зајакнување на воената соработка, пренесува ДПА.

По 17 години затвор за 12 приврзаници на Морси

А1 On - 14.11.2013

Суд во Египет осуди 12 приврзаници напоранешниот претседател Мохамед Морси на по 17 години затвор заради учество во насилни протести. Демонстрантите се осудени заради напади врз исламската верска ...

Во Египет годинава престојувале три милиони туристи помалку

А1 On - 14.11.2013

Египет изгуби 95 отсто од приходите од туризмот во текот на изминатите четири месеци, главно заради предупредувањата за патувања во Египат што ги издадоа владите на одредени земји, изјави министерот ...

По 17 години затвор за 12 приврзаници на Морси

+инфо - 14.11.2013

Суд во Египет осуди 12 приврзаници напоранешниот претседател Мохамед Морси на по 17 години затвор заради учество во насилни протести. Демонстрантите се осудени заради напади врз исламската верска ...

Руските министри за одбрана и надворешни работи во посета на Египет

Сител - 14.11.2013

Министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу пристигна вчера во Каиро за разговори со египетски претставници, чија цел е зајакнување на воената соработка, пренесува ДПА.

Осудени 12 приврзаници на Морси по 17 години затвор

Локално - 14.11.2013

Суд во Египет осуди 12 демнстранти , приврзаници напоранешниот претседател Мохамед Морси на по 17 години затвор заради учество во насилни протести. Повеќе од илјада луѓе, голем дел приврзаници на ...

Руските министри за одбрана и надворешни работи во посета на Египет

Телеграф - 14.11.2013

Египетските власти разгледуваат други воени снабдувачи освен САД, кои ја замрзнаа испораката на воена опрема и парична помош, по военото соборување од власт на претседателот исламист Мохамед Морси во ...

По 17 години затвор за 12 приврзаници на Морси

Телеграф - 14.11.2013

Демонстрантите се осудени поради напади врз исламската верска школа„ Ал Азхар“ за време на протестите во октомври Судот во Египет осуди 12 приврзаници на поранешниот претседател Мохамед Морси на по ...

Осудени 12 поддржувачи на Морси

Точка - 14.11.2013

Египетски суд осуди 12 поддржувачи на поранешниот претседател Мохамед Морси, на 17 години затвор поради учество во протестите што прераснаа во насилство, пренесува "АФП".

Осудени 12 поддржувачи на Морси

Нетпрес - 14.11.2013

Египетски суд осуди 12 поддржувачи на поранешниот претседател Мохамед Морси, на 17 години затвор поради учество во протестите што прераснаа во насилство, пренесува „АФП“.

Осудени 12 приврзаници на Морси, по 17 години затвор

Курир - 14.11.2013

Суд во Египет осуди 12 приврзаници на поранешниот претседател Мохамед Морси на по 17 години затвор заради учество во насилни протести. Демонстрантите се осудени заради напади врз исламската верска ...

МНР на Египет: Египет планира да возобнови врските со Русија

Руска реч - 14.11.2013

Египет сака да ги возобнови односите со Русија, враќајќи ги на нивото на кои беа во минатите години, изјави во Каиро министерот за надворешни работи на Египет, Набил Фахми, после средбата со рускиот ...

Стариот пријател од Блискиот Исток повторно сака да се дружи

Руска реч - 14.11.2013

Кон крајот на минатата недела во Москва престојуваше делегација египетски политичари кои се поврзани со новото воено раководство на оваа земја. Според нивните зборови, Каиро се надева дека Русија ќе ...

Шојгу: Русија и Египет ќе ја развиваат соработката во воената сфера

Руска реч - 14.11.2013

Русија има намера да ја развива соработката со Египет во воената сфера, да ја зголеми интензивноста на билатералните контакти, изјави во четвртокот министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу.

Египет ја укина вонредната состојба

Р.С.Европа - 13.11.2013

Судот во Каиро прогласи крај на тромесечната вонредна состојба во Египет. Управниот суд тоа го направи два дена пред предвиденотот. Владата не ја спроведе веднаш одлуката велејќи дека ќе чека ...

Министер од владата на Морси се криел во фабрика за сапуни

А1 On - 13.11.2013

Египетската полиција го уапси поранешниот министер за трговија и набавка во владата на отповиканиот претседател Мохамед Морси, Басем Оуд соопштија египетските власти.

Египет: Укината вонредната состојба – продолжуваат апсењата на министрите на Морси

Канал5 - 13.11.2013

По три месеци, Египѓаните можат слободно да се движат по улиците во секое време од денот и ноќта. Тамошниот суд вчера ја укина вонредната состојба што беше на сила од 14 август годинава, воведена ...

Укината вонредната состојба во Египет

24 Вести - 12.11.2013

Вонредната состојба во Египет беше униката денеска со одлука на Административниот суд. Армијата од безбедносни причини се уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците да го одржат редот во ...

Уапсен поранешен министер во Владата на Морси

24 Вести - 12.11.2013

Египетската полиција денеска го уапси Басем Оуда, поранешен министер за трговија и набавки во Владата на соборениот претседател Мохамед Морси, соопштија египетските власти.

Египет: Се укинува полицискиот час и вонредната состојба

А1 On - 12.11.2013

Египетскиот министер за внатрешни работи, генерал Мохамед Ибрахим соопшти дека од среда ќе бидат укинати полицискиот час и вонредната состојба во државата.

Во Египет укината вонредната состојба

Н.Македонија - 12.11.2013

Вонредната состојба во Египет беше укината денеска со одлука на Административниот суд, пренесува МИА Армијата од безбедносни причини се уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците да го ...

Во Египет укината вонредната состојба

А1 On - 12.11.2013

Вонредната состојба во Египет беше униката денеска со одлука на Административниот суд. Армијата од безбедносни причини се уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците да го одржат редот во ...

Во Египет укината вонредната состојба

Алфа - 12.11.2013

Вонредната состојба во Египет беше униката денеска со одлука на Административниот суд. Армијата од безбедносни причини се уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците да го одржат редот во ...

Во Египет укината вонредната состојба

+инфо - 12.11.2013

Вонредната состојба во Египет беше укината денеска со одлука на Административниот суд. Армијата од безбедносни причини сè уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците да го одржат редот во ...

Утре ќе бидат укинати вонредната состојба и полицискиот час во Египет

Кирилица - 12.11.2013

Египетскиот министер за внатрешни работи, генерал Мохамед Ибрахим соопшти дека полицискиот час и вонредната состојба во земјата ќе бидат укинати во среда, како што беше и планирано.

Во Египет укината вонредната состојба

Кирилица - 12.11.2013

Вонредната состојба во Египет беше униката денеска со одлука на Административниот суд. Армијата од безбедносни причини се уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците да го одржат редот во ...

Заврши тромесечната вонредна состојба во Египет

Канал5 - 12.11.2013

Заврши тримесечната вонредна состојба во Египет. Судот донесе одлука два дена порано да го прекине полицискиот час во земјата. Од кабинетот на времениот претседател Адли Мансур соопштуваат дека ќе ја ...

Уапсен поранешен министер во Владата на Морси

Канал5 - 12.11.2013

Египетската полиција денеска го уапси Басем Оуда, поранешен министер за трговија и набавки во Владата на соборениот претседател Мохамед Морси, соопштија египетските власти.

Од денес нема вонредна состојба и полициски час во Египет

Вечер - 12.11.2013

Египетскиот министер за внатрешни работи, генерал Мохамед Ибрахим, соопшти дека полицискиот час и вонредната состојба во земјата ќе бидат укинати во денес, како што беше и планирано.

Во Египет е укината вонредната состојба

Телеграф - 12.11.2013

Армијата од безбедносни причини сè уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците Вонредната состојба во Египет беше укината денеска со одлука на Административниот суд.

Во Египет укината вонредната состојба

Бриф - 12.11.2013

Вонредната состојба во Египет беше укината денеска со одлука на Административниот суд. Армијата од безбедносни причини се уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците да го одржат редот во ...

Уапсен поранешен министер во Владата на Морси

Бриф - 12.11.2013

Египетската полиција денеска го уапси Басем Оуда, поранешен министер за трговија и набавки во Владата на соборениот претседател Мохамед Морси, соопштија египетските власти.

ЕГИПЕТ: Уапсен поранешен министер

Телеграф - 12.11.2013

Тој бил обвинет за поттикнување насилство и се криел во фабрика за сапуни Египетската полиција денеска го уапси Басем Оуда, поранешен министер за трговија и набавки во Владата на соборениот ...

Во Египет укината вонредната состојба

Курир - 12.11.2013

Вонредната состојба во Египет беше униката денеска со одлука на Административниот суд. Армијата од безбедносни причини се уште е на улиците, со цел да им помогне на полицајците да го одржат редот во ...

Египет загуби 95 проценти од приходите од туризмот

Денар - 12.11.2013

Експертите за туризам за падот на бројот на туристи ги посочуваат настаните на 14. август, кога поддржувачите на Мохамед Морси одржаа протести. Египет загуби 95 проценти од приходите од туризмот во ...

Во среда ќе бидат укинати вонредната состојба и полицискиот час во Египет

24 Вести - 11.11.2013

Египетскиот министер за внатрешни работи, генерал Мохамед Ибрахим денеска соопшти дека полицискиот час и вонредната состојба во земјата ќе бидат укинати во среда, како што беше и планирано.

Во среда ќе се укине полицискиот час во Египет

Н.Македонија - 11.11.2013

Египетскиот министер за внатрешни работи, генерал Мохамед Ибрахим денеска соопшти дека полицискиот час и вонредната состојба во земјата ќе бидат укинати во среда, како што беше и планирано, пренесува ...

Вонредната состојба и полицискиот час во Египет ќе бидат укинати в среда

+инфо - 11.11.2013

Египетскиот министер за внатрешни работи, генерал Мохамед Ибрахим денеска соопшти дека полицискиот час и вонредната состојба во земјата ќе бидат укинати в среда, како што беше и планирано.