TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фото: Кој ги бранеше правата на хомосексуалците вчера во Скопје

Скопје инфо - 17.11.2013

Евидентна беше слабата посетеност , која беше и очекувана, со оглед на фактот дека оваа категорија на лица, немаат поддршка од македонската јавност. Хомосексуалци и бисексуалци маршираа за бараат ...

Марш на толеранцијата по петти пат во Македонија

24 Вести - 16.11.2013

Под слоганот „Македонија има љубов за сите - Насилството не почнало и нема да заврши со мене!“ денеска ќе се оддржи петтиот по ред Марш на толеранцијата.

Петти марш на толеранцијата во Скопје со пораки против насилството

24 Вести - 16.11.2013

Со засилено полициско присуство, неколку пати побројно од самите учесници, во Скопје се одржува петиот по ред Марш на толеранцијата што го организираат Хелсиншкиот комитет за човекови права, ЛГБТИ ...

Денеска „Марш на толеранцијата“ во Скопје

Р.С.Европа - 16.11.2013

Под слоганот „Македонија има љубов за сите - Насилството не почнало и нема да заврши со мене!“, Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка денеска ќе ...

ВИДЕО: Марш за толеранција

Р.С.Европа - 16.11.2013

Под слоганот „Македонија има љубов за сите - Насилството не почнало и нема да заврши со мене!“, во Скопје се одржа марш по повод Меѓународниот ден на толеранцијата.

Марш на толеранцијата: Да му кажат НЕ на насилствотo, а ДА на љубовта

Нова ТВ - 16.11.2013

Во Скопје се одржува петиот по ред Марш на толеранцијата што го организираат Хелсиншкиот комитет за човекови права, ЛГБТИ заедницата и уште неколку невладини организации, под мотото „Македонија има ...

Маршот на толеранцијата мина без инциденти, со присуство на полицијата

Телма - 16.11.2013

Со пароли и извикувања „Љубовта ќе победи, мир и толеранција и живот без насилство“ денеска по петии пат се одржи Маршот на толеранцијата кој е интернационален ден и секоја година се одржува на 16 ти ...

Марш на толеранцијата - Македонија има љубов за сите

МКД - 16.11.2013

Под слоганот „Македонија има љубов за сите - насилството не почнало и нема да заврши со мене!“, денеска во Скопје се одржа марш по повод Меѓународниот ден на ...

„Марш на толеранцијата“ во Скопје

Алсат-М - 16.11.2013

Под слоганот „Македонија има љубов за сите - Насилството не почнало и нема да заврши со мене!“, Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка денеска ќе ...

Марш за толеранција: Средношколците не се чувствуваат безбедно

Радио МОФ - 16.11.2013

Младинскиот образовен форум (МОФ) денес се приклучи на Маршот за толеранција, под мотото „ Македонија има љубов за сите – насилството не почнало и нема да заврши со мене “, организиран и поддржан од ...

(ВИДЕО) Марш за толеранција: ДА за љубовта, НЕ за насилството

А1 On - 16.11.2013

Под мотото „Македонија има љубов за сите“, граѓаните го започнаа Маршот за толеранција со цел да му кажат НЕ на насилствотo, а ДА на љубовта. Во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права ...

Марш на толеранцијата денес на пладне во Скопје

+инфо - 16.11.2013

Во пет минути до 12 часот со говори на претставници од граѓанските организации ќе отпочне Маршот на толеранција кој има за цел да упати на растечкото насилство во македонското општество и на ...

ГАЛЕРИЈА Активистите маршираа против насилството, бидејќи владата го игнорира

+инфо - 16.11.2013

Насилството се толерира и на тој начин се поддржува, човековите права се прекршуваат и насилните инциденти се повторуваат, а владата не мрда со прст, порачаа активистите на дешениот марш на ...

По петти пат Марш на толеранцијата во Скопје

Либертас - 16.11.2013

Под слоганот „Македонија има љубов за сите – Насилството не почнало и нема да заврши со мене!“ денеска во Скопје ќе се оддржи петтиот по ред Марш на толеранцијата.

Марш на толеранцијата денес на пладне во Скопје

Локално - 16.11.2013

Во пет минути до 12 часот со говори на претставници од граѓанските организации ќе отпочне Маршот на толеранција кој има за цел да упати на растечкото насилство во македонското општество и на ...

Во 5 до 12 тргнува Маршот на Толеранцијата за НЕ на насилството

Сител - 16.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи денеска, со почеток во пет до ...

Скопје марш на толеранција- Македонија има љубов за сите !

Локално - 16.11.2013

МАкеднија има љубов за сите и не за насилството е мотото под кое се оддржа МАРШОТ на ТОЛЕРАНЦИЈАТА во Скопје Со засилено полициско присуство, неколку пати побројно од самите учесници, толерантно и ...

(ВИДЕО): Марш на толеранцијата во Скопје

Либертас - 16.11.2013

Под слоганот „Македонија има љубов за сите – Насилството не почнало и нема да заврши со мене!“, во Скопје се одржа марш по повод Меѓународниот ден на толеранцијата.

Марш на толеранција

Сител - 16.11.2013

И годинава во Скопје се одржа марш на толеранција во организација на хелсиншкиот комитет и ЛГБТИ центарот за поддршка. Организаторите на овој марш добија поддршка од повеќе мали невладини организации ...

МАРШ НА ТОЛЕРАНЦИЈА: Кажете НЕ на насилството!

Телеграф - 16.11.2013

Маршот на кој насобраните граѓани, „вооружени“ со транспаренти со пораки за мир и сложно живеење, помина без инциденти Со слоганот „Македонија има љубов за сите – Насилството не почнало и нема да ...

Петти марш на толеранцијата

Тера - 16.11.2013

Со транспаренти, пароли и знамиња се пренесуваа пораките за вечен крај на сексуалната, верската и половата определеност. На годинешниот марш се приклучија повеќе невладини и граѓански здруженија кои ...

Денес ќе се одржи мини геј парада во Скопје

Скопје инфо - 16.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот денес го организираат петтиот Марш на толеранцијата. Стартот е закажан во пет до дванаесет, пред Владата на Република ...

ФОТО: Кој се ги бранеше правата на хомосексуалците

Курир - 16.11.2013

„Македонија има љубов за сите“- да му кажат НЕ на насилствотo, а ДА на љубовта. Под ова мото денес се одржа парада чија цел беше одбрана на правата на хомосексуалците.

Маршот на толеранцијата мина без инциденти

Република - 16.11.2013

16 ноември е Светскиот ден на толеранцијата и во Скопје се одржа марш под мотото „Македонија има љубов за сите“ – насилството не почнало и нема да заврши со мене“ иницијаторите на Маршот упатија ...

ФОТО: Кој ги бранеше правата на хомосексуалците денеска во Скопје

Press24 - 16.11.2013

Евидентна беше слабата посетеност, која беше и очекувана, со оглед на фактот дека оваа категорија на лица, немаат поддршка од македонската јавност. Хомосексуалци и бисексуалци маршираа за бараат ...

Марш на толеранцијата по петти пат во Македонија

Макфакс - 16.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка во сабота го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата.

Марш на толеранцијата низ центарот на Скопје

Нова ТВ - 15.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи денеска со почеток во пет до дванаесет, ...

Денеска петти Марш на толеранција

А1 On - 15.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи денеска, со почеток во пет до ...

Во 5 до 12 пред Владата утре почнува 5. Марш на толеранцијата

+инфо - 15.11.2013

Во 5 минути до 12 часот, утре пред Владата на Република Македонија ќе почне 5-от Марш на толеранцијата. Манифестацијата која ја организираат Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република ...

Утре во 5 до 12 – петти Марш на толеранција

Либертас - 15.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи утре, со почеток во пет до дванаесет, ...

Утре Марш на толеранција: Македонија има љубов за сите!

еМагазин - 15.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи на 16 ноември, со почеток во пет до ...

Утре во пет до дванаесет почнува Маршот на толеранцијата

Sky - 15.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи на 16 ноември, со почеток во пет до ...

Марш на толеранција

Grad.sk - 15.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи на 16 ноември, со почеток во пет до ...

Утре мини геј парада во Скопје

Press24 - 15.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот утре го организираат петтиот Марш на толеранцијата. Стартот е закажан во пет до дванаесет, пред Владата на Република ...

„Македонија има љубов за сите“ – Марш на толеранција во сабота пред Влада

Радио МОФ - 14.11.2013

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија и ЛГБТИ центарот за поддршка го организираат петтиот по ред Марш на толеранцијата кој ќе се одржи на 16 ноември, со почеток во пет до ...