TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ердоган: Да не се дозволи саботирање на мировниот процес во Турција

24 Вести - 17.11.2013

Не смее да се даде никаква можност за саботирање на процесот на мирно решавање на курдскиот конфликт во Турција, изјави денеска турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган: Да не се дозволи саботирање на мировниот процес во Турција

А1 On - 17.11.2013

Не смее да се даде никаква можност за саботирање на процесот на мирно решавање на курдскиот конфликт во Турција, изјави денеска турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган: Да не се дозволи саботирање на мировниот процес во Турција

+инфо - 17.11.2013

Не смее да се даде никаква можност за саботирање на процесот на мирно решавање на курдскиот конфликт во Турција, изјави денеска турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Ердоган: Да не се дозволи саботирање на мировниот процес во Турција

Канал5 - 17.11.2013

Не смее да се даде никаква можност за саботирање на процесот на мирно решавање на курдскиот конфликт во Турција, изјави денеска турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

Лидерот на ирачките Курди повика на братство со Турција

Вечер - 17.11.2013

Барзани на митинг што го одржа со турскиот премиер Ердоган го поддржа процесот за мир во Турција кој веќе неколку месеци е во застој Лидерот на автономната област Ирачки Курдистан, Масуд Барзани, ...

Ердоган: Да не се дозволи саботирање на мировниот процес во Турција

Бриф - 17.11.2013

Не смее да се даде никаква можност за саботирање на процесот на мирно решавање на курдскиот конфликт во Турција, изјави денеска турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган.

ЕРДОГАН: Да не се дозволи саботирање на мировниот процес во Турција

Телеграф - 17.11.2013

Турскиот премиер истакна дека нема да има толеранција кон лицата, кои сакаат да ја поделат Турција Не смее да се даде никаква можност за саботирање на процесот на мирно решавање на курдскиот конфликт ...

Историското помирување на турската Влада со курдските бунтовници

Нетпрес - 17.11.2013

Светските медиуми го коментираат наголемо историското помирување на турската влада со курдските бунтовници. Премиерот Реџеп Таип Ердоган ја истакна својата подготвеност за амнестија на курдските ...

Ердоган им вети амнестија на курдските затвореници

Inpress - 17.11.2013

Дијарбекир, 17. ноември 2013 (ИНПРЕС) Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган им вети амнестија на курдските затвореници. - Курдските припадници на боречките групи, кои се наоѓаат во затвор, можат да ...

Ердоган: Крунски момент во курдскиот мировен процес

Deutsche Welle - 16.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган го пречека во својата земја лидерот на ирачката Курдска автономна провинција Масуд Барзани. Средбата се случи на југоистокот од Турција и се оценува како пробив во ...

Ердоган го покани Барзани да помогне во мировните преговори со ПКК

24 Вести - 16.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе се сретне денеска со лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, при што се очекува да побара од него потврда за поддршката за мировниот процес со курдските ...

Турција го покани Барзани да помогне во мировните преговори со ПКК

Алфа - 16.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе се сретне денеска со лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, при што се очекува да побара од него потврда за поддршката за мировниот процес со курдските ...

Ѓул ги предупреди курдските бунтовници дека Турција соодветно ќе одговори

А1 On - 16.11.2013

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска изјави дека „турската држава со сигурност ќе одговори на соодветен начин ако Курдската работничка партија го прекине примирјето“.

Ѓул: Доколку ПКК го прекине примирјето, Турција соодветно ќе одговори

Н.Македонија - 16.11.2013

Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави денеска дека „турската држава со сигурност ќе одговори на соодветен начин, доколку Курдската работничка партија го прекине примирјето“ Ѓул ова го изјави, откако ...

Ѓул: Доколку ПКК го прекине примирјето, Турција соодветно ќе одговори

+инфо - 16.11.2013

Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави денеска дека „турската држава со сигурност ќе одговори на соодветен начин, доколку Курдската работничка партија го прекине примирјето“.

Турција го покани Барзани да помогне во мировните преговори со ПКК

Сител - 16.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе се сретне денеска со лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, при што се очекува да побара од него потврда за поддршката за мировниот процес со курдските ...

Историска средба Ердоган – Барзани

Либертас - 16.11.2013

Турскиот премиер денеска ќе се сретне со лидерот на ирачките Курди при што се очекува од него да побара потврда за поддршката за мировниот процес со курдските бунтовници.

Историска средба помеѓу Ердоган и Барзани

Локално - 16.11.2013

Турскиот премиер денеска ќе се сретне со лидерот на ирачките Курди при што се очекува од него да побара потврда за поддршката за мировниот процес со курдските бунтовници.

Ѓул ги предупреди курдските бунтовници дека Турција соодветно ќе одговори

Либертас - 16.11.2013

Турскиот претседател Абдула Ѓул денеска изјави дека „турската држава со сигурност ќе одговори на соодветен начин ако Курдската работничка партија го прекине примирјето“.

Ѓул: Ако ПКК го прекине примирјето, Турција соодветно ќе одговори

Телеграф - 16.11.2013

Ѓул ова го изјави откако вчера курдските бунтовници организираа заседа против единица на жандармеријата за специјални операции во близина на градот Нусајбин Турскиот претседател Абдула Ѓул изјави ...

Турција го покани Барзани да помогне во мировните преговори со ПКК

Курир - 16.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе се сретне денеска со лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, при што се очекува да побара од него потврда за поддршката за мировниот процес со курдските ...

Турција го покани Барзани да помогне во мировните преговори со ПКК

А1 On - 15.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе се сретне денеска со лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, при што се очекува да побара од него потврда за поддршката за мировниот процес со курдските ...

Барзани го поддржа процесот за мир во Турција

+инфо - 15.11.2013

Лидерот на автономната област Ирачки Курдистан Масуд Барзани изрази целосна поддршка за процесот за мирно решавање на курдскиот конфликт во Турција. - Моето барање кон моите курдски и турски браќа е ...

Ердоган ќе доживее историски момент

Вечер - 15.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган денес ќе се сретне со лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, при што, како што јавија тамошните медиуми, се очекува тој да побара од него потврда за поддршката ...

Турција го покани Барзани да помогне во мировните преговори со ПКК

Бриф - 15.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе се сретне утре со лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, при што се очекува да побара од него потврда за поддршката за мировниот процес со курдските ...

Ердоган ќе се сретне со лидерот на ирачките Курди

Телеграф - 15.11.2013

Да се надеваме дека од овој настан ќе произлезе завршницата на мировниот процес со курдските бунтовници, изјави Ердоган Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе се сретне денеска со лидерот на ирачките ...

Помош за преговорите меѓу Турција и ПКК

Денешен - 15.11.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ќе се сретне утре со лидерот на ирачките Курди, Масуд Барзани, при што се очекува да побара од него потврда за поддршката за мировниот процес со курдските ...

Демирташ: ЕУ треба да ја отстрани ПКК од листата на терористички организации

А1 On - 14.11.2013

Копретседателот на прокурдската Партија за мир и демократија Селјахатин Демирташ денеска ја повика Европската унија да ја отстрани Курдската работничка партија од листата на терористички организации.

Демирташ: ЕУ треба да ја отстрани ПКК од листата на терористички организации

+инфо - 14.11.2013

Копретседателот на прокурдската Партија за мир и демократија Селјахатин Демирташ денеска ја повика Европската унија да ја отстрани Курдската работничка партија од листата на терористички организации.

Демирташ: ЕУ треба да ја отстрани ПКК од листата на терористички организации

Бриф - 14.11.2013

Копретседателот на прокурдската Партија за мир и демократија Селјахатин Демирташ денеска ја повика Европската унија да ја отстрани Курдската работничка партија од листата на терористички организации.

СИРИСКАТА ОПОЗИЦИЈА: Сепаратистички чин е прогласувањето на курдската самоуправа

Телеграф - 13.11.2013

Курдските вооружени сили денеска зазедоа уште седум села во североисточна Сирија Сириската опозиција денеска оцени дека прогласувањето на привремена курдска самоуправа во северниот дел на Сирија е ...

Сириската опозиција против курдската самоуправа

Република - 13.11.2013

За Сириската опозиција прогласувањето на привремена курдска самоуправа во северниот дел на Сирија претставува сепаратистички чин. - Партијата на демократската унија (на сириските Курди) е ...

Прогласената курдска самоуправа е сепаратизам

Денешен - 13.11.2013

Сириската опозиција денеска оцени дека прогласувањето на привремена курдска самоуправа во северниот дел на Сирија претставува сепаратистички чин. - Партијата на демократската унија (на сириските ...

Милионска отштета за бомбардирање на курдски села

Deutsche Welle - 12.11.2013

Турција, согласно денешната пресуда на Европскиот суд за човекови права, мора на селани од курдските области во земјата да им исплати отштета од преку 2 милиони евра за претрпени загуби во ...

Сириските Курди прогласија автономија

А1 On - 12.11.2013

Во градот Камишли во севроисточна Сирија локалните Курди денеска прогласија автономија, четири месеци откако курдските лидери ги најавија плановите за формирање на привремена влада.

Сириските Курди прогласија автономија

+инфо - 12.11.2013

Во градот Камишли во севроисточна Сирија локалните Курди денеска прогласија автономија, четири месеци откако курдските лидери ги најавија плановите за формирање на привремена влада.

Го нарекуваат” ѕидот на срамот”

Локално - 12.11.2013

Заштитен ѕид на границата со Сирија подига и Турција. И тоа во регион населен главно од Курди. Овој факт ги тера многумина да се сомневаат дека официјалните мотиви за исправање на ова оградување не ...

Сириските Курди прогласија автономија

Канал5 - 12.11.2013

Во градот Камишли во севроисточна Сирија локалните Курди денеска прогласија автономија, четири месеци откако курдските лидери ги најавија плановите за формирање на привремена влада.

Курдитe од Сирија прогласија автономија за нивната територија

Локално - 12.11.2013

Во градот Камишли во севроисточна Сирија локалните Курди денеска прогласија автономија, четири месеци откако курдските лидери ги најавија плановите за формирање на привремена влада.

Сириските Курди прогласија автономија

Бриф - 12.11.2013

Во градот Камишли во севроисточна Сирија локалните Курди денеска прогласија автономија, четири месеци откако курдските лидери ги најавија плановите за формирање на привремена влада.

СИРИЈА: Курдите прогласија автономија

Телеграф - 12.11.2013

Курдите се околу 15 проценти од сириското население, а поголемиот број од нив живеат во северниот дел на Сирија Во градот Камишли во севроисточна Сирија локалните Курди денеска прогласија автономија, ...

Ирак стравува од проширување на судирите меѓу курдите и Ал Каеда во Сирија

Бриф - 11.11.2013

Официјален Багдад стравува од проширувањето на воените судирања меѓу Курдите и Ал Каеда во Сирија, како и од можноста тие да се префрлат и во Ирак, тврдат безбедносни извори во ирачкиот главен град.

Ирак стравува од судирите во Сирија

Денешен - 11.11.2013

Официјален Багдад стравува од проширувањето на воените судирања меѓу Курдите и Ал Каеда во Сирија, како и од можноста тие да се префрлат и во Ирак, тврдат безбедносни извори во ирачкиот главен град.