TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Годинава во Русија се регистрирани нови 54.000 случаи на ХИВ

Руска реч - 16.11.2013

ХИВ-инфекцијата во Русија за првите девет месеци е откриена кај 54.000 лица, што е за 7,1% повеќе отколку во истиот период минатата година, пишува на официјалната интернет-страница на Роспотребнадзор.

Нови 25 заразени од ХИВ/СИДА во Македонија

МК News - 15.11.2013

Нови 25 заразени од ХИВ/СИДА се откриени годинава во земјата, но мора да се бараат и скриени пациенти со оваа инфекција, кои ги има многу повеќе. Kлучно е за овие лица да има постојана терапија со ...

Страв кај пациентите со ХИВ дека ќе останат без терапија

Телма - 14.11.2013

Неизвесноста и стравот кај пацинетите со ХИВ дека повторно ќе останат без терапија, може да се надмине единствено со обезбедување резерви на лекови, порачаа од групата за поддршка.

Во Собранието јавни расправи за лицата со ХИВ и за актуелната состојба во градинките

А1 On - 14.11.2013

Две јавни расправи ќе се одржат денеска во Собранието на Република Македонија. Во организација на комисиите за еднакви можности на жените и мажите и за здравство ќе се одржи јавна расправа „Како до ...

Јавна расправа: Да се обезбедат доволно средства за антиретровирусна терапија

А1 On - 14.11.2013

Да се предвидат доволно средства за обезбедување антиретровирусна терапија за ХИВ/СИДА и тестови за следење на инфекцијата, продолжување на тенденцијата на зголемување на средствата за третман и ...

За идната година се планираат повеќе средства за заболените од ХИВ и СИДА

Алфа - 14.11.2013

Од идната година, ќе има значително поголеми средства за заштита и третман на лицата што живеат со хив и сида во Македонија. Предлог – буџетот на 2014 година за оваа намена предвидува 22 милиони ...

Нови 25 заразени од ХИВ/СИДА

Дневник - 14.11.2013

Нови 25 заразени од ХИВ/СИДА се откриени годинава во земјата, но мора да се бараат и скриени пациенти со оваа инфекција, кои ги има многу повеќе. Kлучно е за овие лица да има постојана терапија со ...

Во Собранието расправи за лицата со ХИВ и за актуелната состојба во градинките

+инфо - 14.11.2013

Две јавни расправи ќе се одржат денеска во Собранието на Република Македонија. Во организација на Комисиите за еднакви можности на жените и мажите и за здравство ќе се одржи јавната расправа „Како до ...

Две јавни расправи во собранието

Либертас - 14.11.2013

Две јавни расправи денеска ќе се одржат во Собранието на Република Македонија. Во организација на комисиите за еднакви можности на жените и мажите и за здравство ќе се одржи јавна расправа „Како до ...

Во Собранието јавни расправи за лицата со ХИВ и за актуелната состојба во градинките

Канал5 - 14.11.2013

Две јавни расправи ќе се одржат денеска во Собранието на Република Македонија. Во организација на комисиите за еднакви можности на жените и мажите и за здравство ќе се одржи јавна расправа „Како до ...

Во Собранието јавни расправи за лицата со ХИВ и за актуелната состојба во градинките

Сител - 14.11.2013

Две јавни расправи ќе се одржат денеска во Собранието на Република Македонија. Во организација на комисиите за еднакви можности на жените и мажите и за здравство ќе се одржи јавна расправа „Како до ...

Страв и неспокој кај зарените со ХИВ

Локално - 14.11.2013

Поради загриженоста заради укинувањето на правото на донации од Глобалниот фонд по 2016 година, од групата за подршка „Заедно посилни“ побараа државата на болните итно да им овозможи и трета линија ...

Во Македонија регистрирани уште 25 случаи на ХИВ/СИДА

Вечер - 14.11.2013

Во Македонија вкупно има регистрирано 194 лица со ХИВ/СИДА, од кои 71 се починати, 95 живи, 74 се на антиретровирусна терапија. Годинава се регистрирани 25 новопријавени случаи, а во 2012 година тој ...

Во Собранието јавни расправи за лицата со ХИВ и за актуелната состојба во градинките

Бриф - 14.11.2013

Две јавни расправи ќе се одржат денеска во Собранието на Република Македонија. Во организација на комисиите за еднакви можности на жените и мажите и за здравство ќе се одржи јавна расправа „Како до ...

Во Собранието – расправи за лицата со ХИВ и за актуелната состојба во градинките

Телеграф - 14.11.2013

На јавните расправи ќе се обратат претседателите на комисиите за еднакви можности и за здравство, Лилјана Поповска и Менде Диневски Две јавни расправи ќе се одржат денеска во Собранието на Република ...

Јавна расправа: "Како до подобра грижа и третман за лицата што живеат со ХИВ"

Точка - 14.11.2013

Во Собранието денеска ќе се одржи јавна расправа на тема: "Како до подобра грижа и третман за лицата што живеат со ХИВ во Македонија?". Оваа дебата е во организација на Комисијата за еднакви можности ...

Од следната година повеќе пари за лицата со ХИВ и СИДА

еМагазин - 14.11.2013

Учесниците на денешната јавна расправа „Како до подобра грижа и третман за лицата што живеат со ХИВ во РМ“, побараа да се предвидат доволно средства за обезбедување антиретровирусна терапија за ...

Во Македонија регистрирани уште 25 случаи на ХИВ/СИДА

Тера - 14.11.2013

Во Македонија вкупно има регистрирано 194 лица со ХИВ/СИДА, од кои 71 се починати, 95 живи, 74 се на антиретровирусна терапија. Годинава се регистрирани 25 новопријавени случаи, а во 2012 година тој ...

Продолжува работниот дел од акциониот план за оддржливост на програмите за превенција од ХИВ и туберколоза

OhridNews - 14.11.2013

Денеска и утре во Охрид продолжува работниот дел од работилницата „Акционен план за оддржливост на програмите за превенција од ХИВ и туберколоза кои се имплементираат во Охрид“.

Собраниски јавни расправи за состојбата во градинките и лицата со ХИВ

Курир - 14.11.2013

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе се одржат две јавни расправи во врска со лицата со ХИВ, како и состојбата во градинките. Во организација на комисиите за еднакви можности на жените и ...

Во Собранието ќе се расправа за лицата со ХИВ и состојбата во градинките

Press24 - 14.11.2013

Две јавни расправи ќе се одржат денеска во македонското Собрание. Во организација на комисиите за еднакви можности на жените и мажите и за здравство ќе се одржи јавна расправа „Како до подобра грижа ...

Јавна расправа: „Како до подобра грижа и третман за лицата што живеат со ХИВ“

Нетпрес - 14.11.2013

Во Собранието денеска ќе се одржи јавна расправа на тема: „Како до подобра грижа и третман за лицата што живеат со ХИВ во Македонија?“. Оваа дебата е во организација на Комисијата за еднакви можности ...

Јавна расправа: Како до подобра грижа и третман за лицата што живеат со ХИВ

Press24 - 14.11.2013

Во организација на Комисиите за еднакви можности на жените и мажите и здравство во соработка со Групата за поддршка на лицата што живеат со ХИВ - Заедно посилни и Асоцијацијата за здравствена ...

25 нови случаи на ХИВ/Сида во Македонија

Sky - 14.11.2013

Во Македонија регистрирани се вкупно 194 случаи на лица заразени со ХИВ/Сида. До нив, 71 лице се починати, 95 се живи, 74 се на антиретровирусна терапија.

Собранието ќе расправа за лицата со ХИВ и состојбата во градинките

Денешен - 14.11.2013

Две јавни расправи ќе се одржат денеска во Собранието на Република Македонија. Во организација на комисиите за еднакви можности на жените и мажите и за здравство ќе се одржи јавна расправа „Како до ...

Една од најголемите активни кампањи за „Свет без ХИВ“

Интересно - 13.11.2013

Наредните три години ќе се води кампањата „Dureks“ и MTV „Staying Alive“ Фондацијата, со цел подигнување на свеста за сексуалната едукација на младите и да се обидеме да создадеме свет без ХИВ...

Наскоро домашни тестови за ХИВ

Portal - 13.11.2013

Во Франција од 2014-та година ќе почнат да се продаваат домашни тестови за вирусот ХИВ кои ќе се прават врз основа на плунка, пренесоа француските медиуми.

Во Охрид продолжува работилницата посветена на акциониот план за ХИВ и ТБЦ

Inpress - 13.11.2013

Охрид, 13. ноември 2013 (ИНПРЕС) Работниот дел од работилницата „Акционен план за одржливост на програмите за превенција од ХИВ и туберкулоза кои се имплементираат во Охрид“ ќе продолжи в четврток и ...

Заболен од ХИВ се бори за Гинис

Portal - 12.11.2013

Еден човек од Јужна Африка одлучил да го собори рекордот во најдолго телефонирање според Гинис. Овој човек живее со ХИВ вирусот веќе 30 години и сакал да го сврти вниманието на јавноста за СИДА-та.