TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меморандум за (не)разбирање

Утрински - 06.10.2012

Огнен Малески Морам да признам дека ни самиот не бев свесен колку климатските промени извршиле силно влијание на начинот на кој ги гледам и анализирам работите, како и на речникот што притоа го ...

Kако правилно се читаат писмата?

Дневник - 06.10.2012

Млаката и бавна реакција од македонската страна на писмото-Предлог-меморандумот на шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос остава простор да се мисли дека таа или е затечена (не знаела дека ...

Тројански коњ, а не подарок

Дневник - 06.10.2012

Атина се води единствено од тајмингот т.е. како пред објавување на извештајот на Европската комисија да изведе вешта дипломатска акробација: да го избегне притисокот од Брисел залажувајќи дека работи ...

Сменете го името, потоа ќе бидеме пријатели

Н.Македонија - 06.10.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски вчера во реакцијата на меморандумот наведе дека добрите соседи треба да го почитуваат владеењето на правото и дома и надвор ГРЧКО-МАКЕДОНСКА ЕЛЕКТРОНСКА ...

Митрева: Меморандумот не е основа за добрососедство и треба да се отфрли

24 Вести - 05.10.2012

Меморандумот за разбирање што Аврамопулос му го понуди на Попоски не е основа за добрососедство и треба да се отфрли, смета поранешната министерка за надворешни работи Илинка Митрева.

Клучни ставови напишани на дипломатски дневник на интернет

24 Вести - 05.10.2012

Преку својот дипломатски дневник, на интернет страницата на министерството за надворешни работи, шефот на македонската дипломатија Никола Поповски одговори на вчерашната предлог рамка за решавање на ...

Македонија јасно да ги постави своите црвени линии

Р.С.Европа - 05.10.2012

Грчкиот меморандум од Аврамополус до Поповски е можен политички маневар, коментираат извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ. Извори блиски на ВМРО-ДПМНЕ, коментирајќи го вчерашниот меморандум од Аврамополус до ...

Атина го очекува одговорот од Македонија

Утрински - 05.10.2012

Од грчка страна велат дека меморандумот нема цел да отвори нови паралелни преговори Од нашиот дописник Атина - Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, предлага потпишување ...

Атина испрати „мировен предлог“ до Скопје

Утрински - 05.10.2012

Повеќе меморандум или повеќе ултиматум - е дилемата околу „мировниот предлог“ на Атина со кој решението се префрла пак од правен на политички терен Меморандумот на грчкиот шеф на дипломатијата, ...

Атина го ископа црвениот ров

Утрински - 05.10.2012

Љупчо Поповски Објавувањето на предлог-меморандумот на грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос за решавање на проблемот со името вчера беше толку спектакуларно, што во истиот ...

Меморандум за двојна употреба

Утрински - 05.10.2012

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, го поздрави Меморандумот но ги навести и македонските забелешки Некоректен, наменет за меѓународна публика и со цел да и' купи време на Грција - вака ...

Мачката и глушецот

Дневник - 05.10.2012

Минатиот месец грчкиот весник „Пондики“ објави дека САД барале од грчкиот премиер Андонис Самарас да испрати писмо преку кое ќе даде поддршка за интеграцијата на Македонија, но и да повика што ...

Грчка замка или чекор напред?

Дневник - 05.10.2012

Писмото е обид на Атина да покаже дека не е пасивна, но и доказ дека се раздвижува процесот за името Ивана Kостовска Македонската Влада треба да одговори позитивно, но и да даде свои предлози за ...

Меморандум од Атина

А1 On - 05.10.2012

Доколку Владата стави потпис на ваков Меморандум и ваква содржина,преговорите за името ќе добијаат само техничка форма. Името веќе ќе биде сменето и де факто и де јуре ,така да по него ќе можат да ...

Име за севкупна употреба - услов за преговори!

Н.Македонија - 05.10.2012

Предлог-меморандумот што до македонскиот министер за надворешни работи го испрати неговиот грчки колега содржи повеќе нејасни делови што може да отворат дополнителни прашања АВРАМОПУЛОС ПРЕДЛОЖИ ...

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

Идивиди - 05.10.2012

Скопје, 5 октомври 2012 (МИА) - „Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web.

Попоски одговара на писмото од Аврамопулос

Н.Македонија - 05.10.2012

„Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле. За поздравување“, запишал министерот за надворешни работи Никола Попоски во својот дипломатски дневник за писмото од неговиот ...

Попоски: Сакаме европски односи со европски соседи

Дневник - 05.10.2012

Министерот за надворешни работи Никола Попоски во својот Дипломатски дневник објави белешки во врска со писмото-меморандум што му го прати неговиот грчки голема Дмитрис Аврамопулос.

Попоски: Не радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле

А1 On - 05.10.2012

Македонските власти го поздравија предложувањето на Меморандум за разбирање од Грција. Првата реакција на Министерството за надворешни работи пристигна во форма на извадок од Дипломатскиот дневник на ...

МНР се радува на одговорот на Аврамопулос

Алфа - 05.10.2012

„Не радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле. За поздравување,“ - пишува Никола Попоски во дипломатскиот дневник на интернет страницата на МНР.

Аврамопулос пишува писма, Поповски води дневник

+инфо - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

Сител - 05.10.2012

Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку интернет. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Грчкиот предлог за меморандум се најде во дипломатскиот дневник на Поповски

Канал5 - 05.10.2012

Сакаме европски односи со европски соседи - пишува Поповски.Во пет точки Попоски наведува дека добрите соседи работат на намалување на чувството на загрозеност, заемно го почитуваат суверенитетот и ...

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

МРТ - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Грчките медиуми не очекуваат позитивна реакција од македонските власти на писмото на Аврамопулос

Канал5 - 05.10.2012

Потег со поглед кон декемвриските НАТО и ЕУ самити, потег за кој нема оптимизам дека Скопје ќе одговори позитивно - дел од грчките медиуми со толкување и прогнози за предложениот меморандум за ...

Попоски: Сакаме евроски односи со евроски сосед

Сител - 05.10.2012

Владата се уште го разгледува грчкиот меморандум, но министерот за надворешни најде време во својот дипломатски дневник да го поздрави гестот на Атина.

Извештајот на ЕК в среда, Македонија останува добар сосед

Канал5 - 05.10.2012

Грција не успеа во обидот да испровоцира негативен став кон грчкиот меморандум. Во извештајот на Европската комисија кој ќе биде и официјално презентиран в среда, еврокомесарот Фуле ќе ја пофали ...

Македонија во свој меморандум да ги постави нашите црвени линии!

Вечер - 05.10.2012

Македонија брзо да одговори на меморандумот од Аврамопулос со свој меморандум во кој ќе бидат претставени македонските црвени линии во однос на решението за спорот со името, вели претседателот на ...

Атина повторно создава лажна слика и бега од решавање на спорот со името

Точка - 05.10.2012

Спорот со името, кој Грција и го наметна на Македонија пред речиси две децении, повторно деновиве ја разбранува јавноста.

Дневен печат- коментари 05.10.2012

Sky - 05.10.2012

Радиодифузната фарса, објавувањето на писмото на предлог меморандумот од страна на Грција, барањето на САД од Грција да се испрати такво писмо како и мегданот на Груевски и Црвенковски се темите на ...

АНАЛИЗА: Атина повторно создава лажна слика и бега од решавање на спорот со името

Нетпрес - 05.10.2012

Спорот со името, кој Грција и го наметна на Македонија пред речиси две децении, повторно деновиве ја разбранува јавноста.

Попоски: Меморандумот, можност за надминување на недоразбирањата

еВести - 05.10.2012

Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле. Ова е за поздравување, стои во одговорот што министерот за надворешни работни Никола Попоски му го испрати на неговиот колега ...

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

Нетпрес - 05.10.2012

“Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку њорлд њиде њеб. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Ѕирнете во дневникот на Никола Попоски - еве што мисли тој за писмото на Аврамопулос

Press24 - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Дипломатска белешка на Попоски за писмото од Аврамопулос

Курир - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Попоски: Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле

Макфакс - 05.10.2012

Македонските власти го поздравија предложувањето на Меморандум за разбирање од Грција. Првата реакција на Министерството за надворешни работи пристигна во форма на извадок од Дипломатскиот дневник на ...

Аврамопулос со поздрави за иницијативата на Попоски

Денешен - 05.10.2012

„Писмо добиено завчера, од колега: Најавено во Атина, очекувано во Скопје, упатено преку world wide web. Нè радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле.

Попоски - Сакаме европски односи со европски соседи

Inpress - 05.10.2012

Скопје, 5. октомври 2012 (ИНПРЕС) Нe радува што доаѓа одговор на писмо и иницијативи со кои сме настапиле. За поздравување...

Што мисли Никола Попоски за Аврамопулос, ѕирнете во неговиот дневник

Maxim - 05.10.2012

Oва го запишал министерот за надворешни работи Никола Попоски во својот дипломатски дневник за писмото од неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос во кое предлага меморандум за разбирање меѓу ...

Грција предлага договарање рамка за преговорите за името

Deutsche Welle - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос предлага потпишување на меморандум за разбирање во кој е посочена рамката во која се движат преговорите со цел побрзо постигнување на ...

Аврамопулос до Попоски со меморандум за разбирање и предлози за името

24 Вести - 04.10.2012

Министерот за надворешни работи на Грција Димитрис Аврамопулос денеска му испрати писмо на својот колега Никола Попоски со рамка на, како што се вели, грчките напори за подобрување на билатералните ...

МНР сеуште нема коментар за предлогот на Аврамопулос

24 Вести - 04.10.2012

Од македонското МНР, кое е во фаза на селидба во нова зграда, па работи со лимитирани капацитети, се уште нема официјален одговор или првични коментари на предлогот од Аврамопулос.

Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

24 Вести - 04.10.2012

Предлог меморандумот на грчките власти стигнал до македонската Влада - ќе се разгледува допрва, изјави владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Експертите за предлогот на Аврамопулос

24 Вести - 04.10.2012

Предлогот на Аврамопулос стигна на Илинденска. Од Владата потврдуваат дека го добиле меморандумот за добрососедство кој шефот на грчката дипломатија предлага да го потпишат двете страни.

Аврамопулос со предлог меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција

Р.С.Европа - 04.10.2012

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос преку писмо до министерот за надворешни работи Никола Попоски понуди предлог меморандум со генералните принципи за кои Македонија и Грција треба да ...

Делавекурас: Потпишувањето на меморандумот ќе им даде динамика на преговорите

Р.С.Европа - 04.10.2012

Портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас изјави денеска дека потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на ...

Грција бара рамка за решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 04.10.2012

Грција и испрати меморандум на Македонија, во кој се посочува рамка за побрзо постигнување на решение за името. Меморандумот од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот ...

Аврамопулос на Попоски му испрати меморандум за разбирање

Телма - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Aврамопулос од Попоски бара разбирање и географска одредница за името Македонија

МКД - 04.10.2012

Мора да најдеме заеднички точки со цел преговорите квалитатативно да помогнат за продолжување на преговорите, му пишува Димитрис Аврамопулос, шефот на грчката дипломатија на неговиот македонски ...

Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Утрински - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

Аврамопулос предлага меморандум за договарање на рамката на преговорите

Утрински - 04.10.2012

Целта на меморандумот е да се најдат заеднички точки со цел преговорите квалитатативно да помогнат за продолжување на преговорите Атина - Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос ...

Аврамопулос покажа интерес да се надмине спорот околу името

Дневник - 04.10.2012

Писмо со кое покажува интерес за надминување на спорот околу името испратил грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос до шефот на македонската дипломатија Никола Попоски.

Грција понуди Меморандум за разбирање со Македонија

Кајгана - 04.10.2012

Предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција преку писмо до шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, понуди неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија

Алфа - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во која ги поставува основните ...

Аврамопулос испрати писмо до Попоски како рамка за идните преговори

Капитал - 04.10.2012

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, прими писмо со предлог-меморандум за разбирање од грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос, во кое се поставени основните ...

Владата ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Капитал - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

Грција понуди Меморандум за разбирање со Македонија

А1 On - 04.10.2012

Предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција преку писмо до шефот на македонската дипломатија Никола Попоски понуди неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Ѓорѓиев: Владата го доби и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

А1 On - 04.10.2012

Владата го добила и ќе го разгледа писмото на шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до неговиот македонски колега Никола Попоски, информираше владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

На владата и треба време за да го разгледа писмото од Аврамопулос

Алфа - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

Писмото на Аврамопулос ќе се разгледа со „внимание“

Н.Македонија - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Делавекурас: Меморандумот не е замена за Времената спогодба

А1 On - 04.10.2012

Целта на предлогот, според Делавекурас, е да даде нов моментум во разговорите за името, чија крајна цел би било изнаоѓање взаемно прифатливо решение. Очекува позитивен одговор од македонска страна.

“Непристоен“ предлог од Грција!

Алфа - 04.10.2012

,,Име со географска одредница кое ќе биде за севкупна употреба,, - ова е главната поента од нацрт-меморандумот за разбирање кој Грција и го предлага на Македонија за напредок во преговорите.

Меморандумот не е замена за Времената спогодба

Кајгана - 04.10.2012

Предложениот Меморандум за соработка од Грција до Македонија не е замена за Времената спогодба, вели портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас.

Грција и понуди на Македонија меморандум за разбирање

+инфо - 04.10.2012

Шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулус, преку писмо му понудил на македонскиот министер за надворешени работи, Никола Попоски, предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција.

Писмото од Аврамопулос сериозно ќе се разгледува

+инфо - 04.10.2012

Владниот порпарол, Александар Ѓорѓиев, денеска потврди дека го примиле писмото од шефот на грчката дипломатија, Димитрис Аврамопулос упатено до министерот за надворешени работи, Никола Поповски, кое ...

Далавекурас: Меморандумот ќе ги придвижи билатералните односи

+инфо - 04.10.2012

Портпаролот на грчкото МНР, Григорис Делавекурас, денеска изјави дека потпишувањето на меморандумот ќе им даде нова динамика на евро-атланските амбиции и ќе ги придвижи билатералните односи меѓу ...

Писмо од Аврамопулос до Попоски: Грција бара потврда од Македонија дека нема територијални претензии

Кирилица - 04.10.2012

Во предлог-меморандумот се содржани генералните принципи за кои Македонија и Грција треба да се согласат во меѓусебните односи, меѓу кои се потврдување на заедничките граници, меѓусебно почитување на ...

Аврамопулос на Попоски му испрати предлог меморандум за разбирање

Сител - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Аврамопулос му пиша писмо на Попоски – едно име за севкупна употреба

Канал5 - 04.10.2012

Грчкиот министерот за надворешни работи Аврамопулос му прати писмо на неговиот македонски колега Попоски. Повикувајќи се на одредбите од Обединетите Нации, а со цел да се подобрат добрососедските ...

Грција останува на црвените линии во предлог меморандумот за разбирање

МРТ - 04.10.2012

Шефот на грчката дипломатија Аврамопулос во предлог меморандум за разбирање испратен до македонскиот колега Попоски ја реафирмираше грчката црвена линија - сложено име со географска одредница за ...

“Меморандумот ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија“

МРТ - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Грција предлага соработка, но и ерга омнес за идното име

Сител - 04.10.2012

Во неколку точки, Грција и понуди на Македонија продлабоување на меѓусебната соработка и краток пат до решение на спорот за името.

Анализа: Зошто Грција предложи меморандум?

Канал5 - 04.10.2012

Две недели откако медиумите во Грција објавија дека Самарас одбива средба со премиерот Груевски и седум дена откако грчкиот министер за надворешни работи остро ја нападна Македонија дека преку ...

Делавекурас: потпишувањето на меморандумот ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија

Сител - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Грците бараат нивното да стане заедничко, а нашето нивно!

Вечер - 04.10.2012

Меморандумот подразбира дека решението за името ќе биде со географска одредница за севкупна употреба и дека двете страни ќе ја потврдат постоечката заедничка граница како трајна и неповредлива ...

Аврамопулос на Попоски му испрати предлог меморандум за разбирање за можно прифатливо решение за името

Точка - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Грција со Меморандум за разбирање со Македонија

Press24 - 04.10.2012

Атина предлага Грција и Македонија да се согласат дека конечното решение на спорот со името ќе содржи одредница што јасно ќе ја одвои територијата на Република Македонија од регионот Македонија.

Аврамопулос: Грција сака зајакнување на добрососедските односи со Македонија

Курир - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Меморандум за разбирање и понуди Грција на Македонија

Sky - 04.10.2012

Писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски му испрати Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос.

Грција со меморандум бара географска одредница за името

еВести - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи, Димитрис Аврамопулос му предложи на македонскиот колега Никола Попоски да се потпише меморандум за разбирање во кој точно се утврдуваат рамката и основните ...

Македонија ќе го разгледа меморандумот на Грција

еВести - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

Владата ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Курир - 04.10.2012

Писмото од шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски е добиено и ќе биде разгледано, потврди владиниот портпарол Александар ...

Аврамопулос на Попоски му испрати предлог меморандум за разбирање

Нетпрес - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Ѓорѓиев: Владата го доби и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Пулс24 - 04.10.2012

„Можам да потврдам дека писмото од страна на грчкиот министер Аврамопулос е добиено од македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски.

Делавекурас:Меморандумот ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија

Press24 - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Делавекурас: Меморандумот ќе даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија

Курир - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Грчкиот меморандум клуч за македоснките преговори?

еВести - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Далавекурас: Меморандумот ќе им даде нова динамика на евро-атланските амбиции

Sky - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе им даде нова динамика на евро-атланските амбиции и ќе ги придвижи билатералните односи меѓу двете земји, изјави денеска портпаролот на грчкото МНР, Григорис ...

Грција останува на црвените линии во предлог меморандумот за разбирање

Нетпрес - 04.10.2012

Шефот на грчката дипломатија Аврамопулос во предлог меморандум за разбирање испратен до македонскиот колега Попоски ја реафирмираше грчката црвена линија - сложено име со географска одредница за ...

Грција понуди Меморандум за разбирање со Македонија

Макфакс - 04.10.2012

Предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и Грција преку писмо до шефот на македонската дипломатија Никола Попоски понуди неговиот грчки колега Димитрис Аврамопулос.

Ѓорѓиев: Владата го доби и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос

Макфакс - 04.10.2012

Владата го добила и ќе го разгледа писмото на шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос до неговиот македонски колега Никола Попоски, информираше владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Делавекурас: Меморандумот не е замена за Времената спогодба

Макфакс - 04.10.2012

Предложениот Меморандум за соработка од Грција до Македонија не е замена за Времената спогодба, вели портпаролот на грчкото МНР Григорис Делавекурас.

Грција и понуди на Македонија Меморандум за разбирање

Inpress - 04.10.2012

Атина, 4. октомври 2012 (ИНПРЕС) Грчкиот шеф на дипломатијата Димитрис Аврамопулос испратил писмо до својот македонски колега Никола Попоски со предлог Меморандум за разбирање меѓу Македонија и ...

Попоски му ги прати условите за решение на спорот на Аврамопулос

Денешен - 04.10.2012

Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Аврамопулос му испрати писмо со предлог меморандум за разбирање на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во кој ги поставува основните ...

Делавекурас: Меморандумот ќе ги забрза македонските евро-интеграции

Денешен - 04.10.2012

Потпишувањето на меморандумот ќе го „ослободи потенцијалот на билатералните односи меѓу двете земји и ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции“ на Македонија, изјави денеска портпаролот на ...

Грција со Меморандум за разбирање со Македонија

Maxim - 04.10.2012

Во меморандумот се наведени работите околу кои што треба да се согласат двете земји како што се потврдување на заедничките граници, меѓусебно почитување на интегритетот и независноста на двете земји ...

Делавекурас: Меморандумот ќе им даде динамика на евро-атлантските амбиции на Македонија

Maxim - 04.10.2012

Според него, „потпишувањето на меморандумот ќе биде убедлив одговор на оние кои шират непријателство, национализам, па дури и омраза“.

Аврамопулос реферираше пред Папуљас за активностите во Њујорк

Канал5 - 02.10.2012

„Маратонски средби, но суштински и во квантитетот и во содржината. Затоа и решив да дојдам кај вас и да ве известам и ви благодарам.

Аврамопулос го информираше Папуљас за средбите во Њујорк

Макфакс - 02.10.2012

Шефот на грчката дипломатија Димитрис Аврамопулос во вторникот го информираше претседателот на државата, Каролос Папуљас за неговите средби и активности за време на 67-то Генерално Собрание на ...