TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

2-ца министри, еден заменик-а треба обратно на сајтот на МВР

Телма - 12.11.2015

Обврските од договорот во Пржино за министерските и двојните заменички позиции направија „карма-каша“ на сајтовите на Министерствата каде лидерите на политичките партии предвидоа и потпишаа дуплирање на функциите.

Новите министри почнаа со работа

Алсат-М - 12.11.2015

Министрите на СДСМ, Оливер Спасовски од МВР и Фросина Ременски од труд и социјала денеска ја почнаа работата. Одржаа средба со вработените. На првиот работен ден на Ременски, во нејзиниот кабинет присуствуваа заменикот Диме Спасов и досегашниот ...

СДСМ без избори влезе во Влада, а Заев се самопрогласи за премиер

Република - 12.11.2015

Со 101 глас “за” и без ниту еден глас “против” пратениците им дадоа поддршка на Оливер Спасовски, Фросина Ременски од СДСМ, кои според договорот од Пржино се новите министри во владата на Никола Груевски.

Јанкулоска: Функциите на државата доведени во прашање!

Република - 12.11.2015

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска преку Твитер предупреди дека функциите на државата се доведени во прашање, откако беше објавена одлуката на Оливер Спасовски, новиот министер од врвот на СДСМ, за одземање на сите ...

СДСМ без избори влезе во Влада, а Заев се самопрогласи за премиер

Пулс24 - 12.11.2015

Со 101 глас „за” и без ниту еден глас „против” пратениците им дадоа поддршка на Оливер Спасовски, Фросина Ременски од СДСМ, кои според договорот од Пржино се новите министри во владата на Никола Груевски.

Почна седницата за избор на министри и заменици

Телма - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Собранието ги изгласа новите министри

Телма - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска - Томовска за министер за министер информатичко ...

Груевски: Очекувам министрите да работат според Законот

Телма - 11.11.2015

Министрите Оливер Спасовски и Фросина Ременски, предложени од СДСМ, како и министерката Марта Томовска Арсовска, предложена од ВМРО ДПМНЕ, се заколнаа деа ќе работат согласно Уставот и законите.

Марта Арсовска-Томовска - министер за информатичко општество

Телма - 11.11.2015

Марта Арсовска - Томовска е новиот министер за информатичко општество и администрација. Таа досега ја извршуваше функцијата заменик-министер во Министерството за информатичко општество и администрација. Родена е на 1 март 1973 година во Скопје.

Денеска во Собранието, гласање за новите министри и заменици

Нова ТВ - 11.11.2015

Денеска напладне, Собранието ќе одржи седница на која пратениците ќе гласаат за предлозите за нови министри и заменици-министри, обврска од Договорот од Пржино. Вчера оставка поднесоа министерите за внатрешни работи и за труд и социјална политика, ...

Собранието ги избра новите министри и заменици

24 Вести - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска - Томовска за министер за информатичко ...

Собранието на линија на договорот – едногласно ги избра новите министри од опозицијата

Капитал - 11.11.2015

Собранието ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Фросина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска – Томовска за министер за министер за информатичко општество и администрација.

Собранието ги избра новите министри Спасов, Ременски и Арсовска - Томовска

Вест - 11.11.2015

Собранието ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска - Томовска за министер за министер информатичко општество и администрација.

Собранието расправа за избор на министри и заменици

Р.С.Европа - 11.11.2015

Собранието денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино. Министрите за внатрешни работи и за труд и социјална политика Митко ...

Избрани новите министри

Алсат-М - 11.11.2015

Собранието на денешната седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска Томовска за министер за министер информатичко општество и администрација.

Избрани новите министри

Р.С.Европа - 11.11.2015

Собранието на денешната седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска Томовска за министер за министер информатичко општество и администрација.

Изгласани и предложените заменици министри

Р.С.Европа - 11.11.2015

Собранието на денешната седница ги избра и замениците министри од редовите на опозицијата согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

ФОТО: Тројца нови министри во предизборната влада

Утрински - 11.11.2015

Опозиционерите Спасовски и Ременски добија едногласна поддршка во парламентот да раководат со министерствата за внатрешни работи и за труд и социјална политика, додека Томовска од ВМРО-ДПМНЕ е унапредена во министерка за информатичко општество По ...

Пратениците гласаа за новите министри, Груевски вети дека будно ќе ја следи нивната работа

МКД - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска ­ Томовска за министер за информатичко ...

Груевски ги предлага Спасовски и Ременски од СДСМ и Томовска за министри во неговата Влада

МКД - 11.11.2015

Денеска на пладне закажна е седница на Собранието на која, според договореното на лидерите на четирите политички партии потписнички на договорот од Пржино, ќе бидат именувани новите министри за внатрешни работи и труд и социјална политика од СДСМ.

Груевски ги предлага Спасовски и Ременски од СДСМ и Томовска за министри во неговата Влада

Тера - 11.11.2015

Денеска на пладне закажна е седница на Собранието на која, според договореното на лидерите на четирите политички партии потписнички на договорот од Пржино, ќе бидат именувани новите министри за внатрешни работи и труд и социјална политика од СДСМ.

ФОТО: Избрани новите министри и заменици министри

Популарно - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76. седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Фросина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска – Томовска за министер за информатичко ...

Собранието ги избра новите министри

Орбис - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Фросина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска – Томовска за министер за информатичко ...

Собранието ги избра новите министри

Идивиди - 11.11.2015

Скопје, 11 ноември 2015 (МИА) - Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска - Томовска за ...

Собранието ги избра новите министри

МК News - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска- Томовска за министер за информатичко општество ...

Почна седницата за избор на министри и заменици

Алфа - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Собраниска седница за избор на министри и заменици

Идивиди - 11.11.2015

Скопје, 11 ноември 2015 (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја започне седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од ...

Собранието ќе гласа за министрите на опозицијата

Фокус - 11.11.2015

Спасовски е за внатрешни, Ременски за труд и социјала. СДСМ ќе има и тројца заменици министри. Собранието на Република Македонија денеска напладне треба да ја започне седницата за избор на министри и заменици министри согласно договорот од Пржино.

Три оставки во владата на Груевски

Коментар - 11.11.2015

Тројца министри од владата на премиерот Никола Груевски денеска поднесоа оставка на своите функции. Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, и заменик-министерката за информатичко општество ...

Почна седницата за избор на министри и заменици

А1 On - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Спасовски и Ременски официјално станаа министри

Кајгана - 11.11.2015

Пратениците во Собранието едногласно ги изгласаа Оливер Спасовски и Фросина Ременски за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика, со 101 глас „за“, а ниту еден против.

БЕЗ НИТУ ЕДЕН ГЛАС ПРОТИВ: Ременски и Спасовски нови министри

Орбис - 11.11.2015

Пратениците во Собранието едногласно го изгласааа изборот на Оливер Спасовски и Фросина Ременски за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика. 101 пратеник гласаа „за“, а ниту еден против.

Марта Арсовска – Томовска – министер за информатичко општество и администрација

А1 On - 11.11.2015

Марта Арсовска – Томовска е новиот министер за информатичко општество и администрација. Таа досега ја извршуваше функцијата заменик-министер во Министерството за информатичко општество и администрација. Родена е на 1 март 1973 година во Скопје.

Новите министри дадоа свечена заклетва, Груевски стисна усни (ФОТО)

+инфо - 11.11.2015

Собранието ги избра новите министри за внатрешни работи и за труд и социјала Оливер Спасовски и Фросина Ременски, како и Марта Арсовска Томовска за информатичко општество. Тие дадоа свечена заклетва по нивниот избор.

Едногласно изгласани Спасовски и Ременски, СДСМ гласаше против Марта Арсовска-Томовска

А1 On - 11.11.2015

Пратениците во Собранието едногласно го изгласааа изборот на Оливер Спасовски и Фросина Ременски за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика. 101 пратеник гласаа „за“, а ниту еден против.

СДСМ по втор пат без избори влегува во Влада

Алфа - 11.11.2015

СДСМ и официјално стана дел од Владата. По вторпат без да оди на избори, по кризната 2001, и овој пат социјалдемократите влегуваат во кабинетот на Груевски со договорот од Пржино кој треба да води кон излез од политичката криза.

Почна седницата за избор на министри и заменици

Сител - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Почна седницата за избор на министри и заменици

Канал5 - 11.11.2015

Премиерот Никола Груевски во предлогот што го достави до Собранието наведува дека оставките на Чавков и Спасов се резултат на Договорот од 2 јуни и Протоколот од 15 јули склучени меѓу најголемите владејачки и опозициски политички партии, и согласно ...

Избрани министри од СДСМ во владата на Груевски, премиерот предупреди: Будно ќе ја следам вашата работа

Сител - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76. седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Фросина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска - Томовска за министер за информатичко ...

Собранието ги избра новите министри

Канал5 - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска - Томовска за министер за министер информатичко ...

Марта Арсовска - Томовска - министер за информатичко општество и администрација

Канал5 - 11.11.2015

Марта Арсовска - Томовска е новиот министер за информатичко општество и администрација. Таа досега ја извршуваше функцијата заменик-министер во Министерството за информатичко општество и администрација. Родена е на 1 март 1973 година во Скопје.

Спасовски и Ременски официјално станаа министри

Точка - 11.11.2015

Пратениците во Собранието едногласно ги изгласаа Оливер Спасовски и Фросина Ременски за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика, со 101 глас "за", а ниту еден против.

ДАЛИ БЕШЕ НУЖНО: ВМРО ДПМНЕ му го препушта на СДСМ најважното министерство!

Фактор - 11.11.2015

Од денеска нов министер за полиција ќе биде Оливер Спасовски, актуелен генерален секретар на СДСМ. За неговиот избор ќе гласаат пратениците од сите пратии во парламентот, како дел од пржинскиот договор, со кој се предвиде избор на министер предложен ...

ПРВ ПАТ ПО 2001: Министри од СДСМ без избори влегуваат во Владата

Телеграф - 11.11.2015

Денеска напладне на собраниска седница ќе се најде и изборот на новите министри и заменици-министри. Фросина Ременски и Оливер Спасовски од СДСМ ќе бидат назначени за министри за труд и социјала, односно за внатрешни работи Само два дена откако ...

Опозицијата официјално зазеде две министерства

Фактор - 11.11.2015

Со 101 гласа „за“ и ниту еден „против“ парламентот ги избра новите министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика. Местото министер за внатрешни работи го зазеде Оливер Спасовски, а Министерството за труд и социјална политика го презема ...

Кои Министри од СДСМ денес ќе седнат во министерско столче?

Фактор - 11.11.2015

Согласно Пржинските договори во текот на денешната Собраниска седница треба да се именуваат новите министри од преодната влада. На новото министерско столче во МВР ќе седне Оливер Спасовски од СДСМ, а неговата сопартијка Фросина Ременски ја зема ...

Избрани нови министри и заменици согласно договорот од јули

Канал5 - 11.11.2015

Оливер Спасовски е новиот минстер за внатрешни, а министерка за труд и социјала е Фросина Ременски. Вака гласаa 101 пратеник. Немаше еден против. За министерката по информатичко општество Марта Арсовска – Томовска гласаа само пратениците од власта.

Почна седницата за избор на министри и заменици

Локално - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Ова се биографиите на новите министри

Локално - 11.11.2015

Оливер Спасовски – министер за внатрешни работи Оливер Спасовски е новиот министер за внатрешни работи кој согласно Договорот од Пржино доаѓа на местото на досегашниот министер Митко Чавков.

Денеска Груевски ќе предложи министри од СДСМ

Локално - 11.11.2015

Собранискиот спикер Трајко Вељаноски за денеска во 12 часот ја закажа седницата за избор на министри и заменици министри , откако вчера ги прими оставките од министрите на Груевски , Митко Чавков, Диме Спасов и заменичка министерка Марта Арсовска ...

Избрани новите министри предложени од опозицијата во Владата на Груевски

Локално - 11.11.2015

Со 101 глас и со ниеден против и воздржан се избрани новите министри во владата на Груевски. Оливер Спасовски и Фросина Ременски ги заземаат позициите во МВР и во труд и социјала, а испразнетото министерско место во информтичко општество го зазема ...

Почна седницата за избор на министри и заменици

Денешен - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Собранието ги избра новите министри и заменици

Нетпрес - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска- Томовска за министер за информатичко општество ...

Почна седницата за избор на министри и заменици

Вечер - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија предмалку ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

СДСМ без избори влезе во Влада, а Заев се самопрогласи за премиер

Вечер - 11.11.2015

Новите министри да ја преземат целокупната законска и политичка одговорност пред сите граѓани на Република Македонија како репрезенти на политичките партии од каде се предложени и како членови на Владата Со 101 глас "за" и без ниту еден глас ...

Собранието ги избра новите министри

Курир - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска- Томовска за министер за информатичко општество ...

Собранието ги избра новите министри

Денешен - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76. седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Фросина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска – Томовска за министер за информатичко ...

Собранието избра тројца нови министри

еМагазин - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политик а и Марта Арсовска - Томовска за министер за министер ...

Собранието ги избра новите министри

МРТ - 11.11.2015

За Спасовски гласаа 101 пратеник, воздржани и против немаше, за Ташевска Ременски исто така гласаа 101 пратеник, воздржани и против немаше, додека за Арсовска - Томовска 71 пратеник гласаа „за“, додека 31 беа против...

Почна седницата за избор на министри и заменици

Курир - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Марта Арсовска – Томовска – министер за информатичко општество и администрација

Репортер - 11.11.2015

Марта Арсовска – Томовска е новиот министер за информатичко општество и администрација. Таа досега ја извршуваше функцијата заменик-министер во Министерството за информатичко општество и администрација. Родена е на 1 март 1973 година во Скопје.

Собранието ги избра новите министри

Press24 - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска - Томовска за министер за министер информатичко ...

Пратениците ја почнаа седницата за избор на министри и заменици

Press24 - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Министрите на СДСМ, Спасовски и Ременска дадоа свечена заклетва

Репортер - 11.11.2015

Пратениците во Собранието едногласно го изгласааа изборот на Оливер Спасовски и Фросина Ременски за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика. 101 пратеник гласаа „за“, а ниту еден против.

Марта Арсовска-Томовска – министерка за информатичко општество

Република - 11.11.2015

Марта Арсовска – Томовска е новиот министер за информатичко општество и администрација. Таа досега ја извршуваше функцијата заменик-министер во Министерството за информатичко општество и администрација. Родена е на 1 март 1973 година во Скопје.

Груевски сакал или не сакал мора да ги прими министрите на СДСМ во Владата

Репортер - 11.11.2015

Претсдателот на Собранието на РМ, Трајко Вељаноски за денеска во 12 часот ја закажа седницата на која ќе избирата министри и заменици министри , откако вчера ги прими оставките од министрите на Груевски , Митко Чавков, Диме Спасов и заменичка ...

Собранието ги изгласа Оливер Спасовски и Фросина Ременски за министри

Бриф - 11.11.2015

Со 101 глас „за“ и ниту еден против, Собранието ги избра новите министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика, Оливер Спасовски и Фросина Ременски. Новата министерка за информатичко општество и за јавна администрација од редовите на ...

Собранието ги избра новите министри

Вечер - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска - Томовска за министер за министер информатичко ...

Собранието ги избра Спасовски и Ременски за нови министри

Република - 11.11.2015

Пратениците во Собранието ги изгласаа Оливер Спасовски и Фросина Ременски од СДСМ за нови министри во министерствата за внатрешни работи, односно труд и социјална политика. Иако во одделни гласања, за нивниот избор гласаа по 101 пратеник, од ...

Спасовски и Ременски официјално станаа министри

Макфакс - 11.11.2015

Пратениците во Собранието едногласно ги изгласаа Оливер Спасовски и Фросина Ременски за министри во Министерството за внатрешни работи и Министерството за труд и социјална политика, со 101 глас „за“, а ниту еден против.

Започна седницата за избор на министри и заменици

Пулс24 - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Почна седницата за избор на министри и заменици

Lider - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија денеска ја почна седницата за избор на министри и заменици министри согласно договореното на последната лидерска средба во Клубот на пратениците и договорот од Пржино.

Собранието ги избра новите министри

Lider - 11.11.2015

Собранието на Република Македонија на денешната 76 седница ги избра Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Форсина Ташевска Ременски за министер за труд и социјална политика и Марта Арсовска – Томовска за министер за министер информатичко ...

Новите министри дадоа свечена заклетва

Канал 77 - 11.11.2015

Со 101 глас ЗА и ниеден против и воздржан, Собранието ги избра новите министри за внатрешни работи и за труд и социјала, Оливер Спасовски и Фросина Ременски, како и Марта Арсовска Томовска за информатичко општество.

Денеска треба да се аминуваат новите министри

Локално - 10.11.2015

Оливер Спасовски како министер за внатрешни работи и Фросина Ременски како министерка за труд и социјална политика, денеска треба да добијат зелено светло од Владата и од Собранието. Откако пратениците вчера на полноќ го изгласаа Законот за влада, ...

Оставките почнаа да фрчат- утре нови министри

Локално - 10.11.2015

Оставките на министрите на Груевски веќе се депонирани , а утре дефинитивно и ќе бидат објавени. Прв оставката ја предал министерот за внатрешни Митко Чавков па министерот за труд и социјала Диме Спасов u заменичката министерка за информатичко ...

Три оставки во владата на Груевски

Бриф - 10.11.2015

Тројца министри од владата на премиерот Никола Груевски денеска поднесоа оставка на своите функции. Министерот за внатрешни работи Митко Чавков, министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и заменик-министерката за информатичко општество и ...

Тројца министри поднесоа оставки од функциите

Вечер - 10.11.2015

На утрешната седница се очекува да биде пополнета и министерската позиција во Министерството за информатичко општество и јавна администрација, која остана испразнета по оставка на Иво Ивановски Министерот за внатрешни работи Митко Чавков, министерот ...