TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународните граници мора да се почитуваат

А1 - 04.10.2002

Меѓународните граници мора да се почитуваат и да бидат отворени за слободно движење на граѓаните, изјави синоќа во Шид претседателскиот кандидат на ДСС и актуелниот претседател на Југославија Војислав Коштуница. Во интерес на државата и нејзината стабилност е изборите да бидат успешни, рече ...

Шешељ повика на бојкот на вториот круг од изборите

Дневник - 04.10.2002

ИЗБОРИ ВО СРБИЈА Српскиот ултранационалист Воислав Шешељ, кој се пласираше на третото место во првиот круг од претседателските избори во Србија, вчера ги повика граѓаните да го бојкотираат вториот круг во кој ќе се соочат југословенскиот претседател Воислав Коштуница и вицепремиерот Мирољуб Лабус.

Гласовите за Коштуница недоволни за промена на политиката

А1 - 02.10.2002

„Воислав Коштуница не доби доволна поддршка на народот во првиот круг претседателски избори во Србија, што би довело до промена на политиката на владата“, изјави српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ во интервју за британската агенција „Ројтерс“, истакнувајќи дека нема причини за предвремени парламентарни ...

Неизвесен вториот круг на претседателските избори во Србија

А1 - 01.10.2002

Вториот круг гласање за претседателските избори во Србија, во кој влегоа Воислав Коштуница и Мирољуб Лабус, може да биде неуспешен, бидејќи постои опасност да не излезат потребниот број гласачи, оцени белградската агенција за истражување „Стратеџик маркетинг“.

Коштуница и Лабус ќе го "трчаат" вториот круг на претседателски избори во Србија

Вест - 01.10.2002

Нема апсолутен победник изборите за претседател на Србија што се одржаа завчера. Во вториот круг влегоа актуелниот претседател на СР Југославија Воислав Коштуница и сојузниот вицепремиер Мирољуб Лабус. Според првите нецелосни резултати, Коштуница освои 31,06, Лабус 27,12 , а на трето место е ...

Коштуница во предност пред реформистот Лабус

Утрински - 01.10.2002

На претседателските избори Србија покажа дека умерениот национализам е добитна комбинација БЕЛГРАД - По сў изгледа на Србија и претстои тежок период на политички "див брак", откако гласачите го поддржаа Воислав Коштуница како претседател, наместо либералот кого го нарече екстремист во тежнеењето за ...

Коштуница и Лабус ќе си ги одмерат силите во втората рунда

Дневник - 01.10.2002

ИЗБОРИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СРБИЈА Поради слабиот одѕив во првиот круг можни се две сценарија во вториот круг од изборите на 13 октомври - победа на Коштуница или поништување на изборите, ситуација што може да се случи ако одѕивот на гласачите е послаб од 50 проценти Југословенскиот претседател ...

Воислав Коштуница и Мирољуб Лабус ќе си ги одмерат силите во втората рунда

Дневник - 01.10.2002

ИЗБОРИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СРБИЈА Југословенскиот претседател Воислав Коштуница и вицепремиерот Мирољуб Лабус освоија најмногу гласови на првиот круг од изборите за претседател на Србија и ќе се соочат во вториот круг од изборите по две недели.

Втор круг на претседателски избори во Србија

А1 - 30.09.2002

Нема апсолутен победник на изборите за претседател на Србија што се одржаа вчера. Во вториот круг влегоа актуелниот претседател на СР Југославија Воислав Коштуница и сојузниот вицепремиер Мирољуб Лабус. Според првите нецелосни резултати, Коштуница освои 31.06%, Лабус 27.12%, а на трето место е ...

Србија бираше претседател

Вест - 30.09.2002

БЕЛГРАД, 30 септември - Во Србија вчера се одржаа четвртите претседателски избори, на кои требаше да се добие наследникот на актуелниот српски претседател Милан Милутиновиќ, инаку обвинет од Хашкиот трибунал за воени злосторства на Косово.

Србија избира шеф на државата за новата ера

Утрински - 30.09.2002

Први избори во Србија по соборувањето на администрацијата на Слободан Милошевиќ Според анкетите, Воислав Коштуница и Мирољуб Лабус ќе се квалификуваат за решавачкиот круг за две недели БЕЛГРАД - Србите вчера гласаа за нов шеф на државата, на првите избори откако ја соборија администрацијата на ...