TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Париз е жртва на двојните аршини

Дневник - 15.11.2015

Терористичкиот напад во Париз на свој начин е и плаќање на данокот на неконзистентната политика на Франција и на НАТО-земјите, особено со уривањето на либискиот водач Моамер ел Гадафи, со што терористичката Исламска држава силно зајакна со ресурсите ...

(ВИДЕО) Улична пресметка меѓу полицијата и терористите во Париз

Фактор - 15.11.2015

Снимката што се појави на светските медиуми ја прикажува престрелката меѓу француската полиција и терористите на ИСИС во Париз. Ова се случува за време на опсадата на концертната сала Батиклан, каде во нападите загинаа 89 луѓе.

Европското фудбалско првенство останува во Франција, преместување ќе значи капитулација пред теророт

Локално - 15.11.2015

Преместувањето на европското првенство од Франција не е опција за УЕФА. Ова стана јасно откако поради терористичките напади од 13-ти ноември се појавија шпекулации дека финалниот турнир може да биде во друга држава од безбедносни причини.

Се гасат светлата во Европа!

Вечер - 15.11.2015

Западот мора да признае дека многу експлоатираната борба против меѓународниот тероризам со години ја користеше за остварување на своите економско-финансиски интереси. Западот мора да признае дека не стори апсолутно ништо за да го спречи создавањето ...

Овие фотографии ќе ги заболат терористите во Париз(фото)

Република - 15.11.2015

На нишан на терористите се луѓе но тие пукаат во многу повеќе од нашите ранливи месо и коски. Напата психа. Овие фотографии покажуваат поддршка на народот во Франција која сите ние во Македонија одлични ја разбираме.

Франција загрижена за Еуро 2016

1.мк - 15.11.2015

Претседателот на фудбалскиот сојуз на Франција, Ноел ле Гре рекол дека е загрижен за сигурноста на натпреварувачите и навивачите на Европското првенство 2016 година, поради последните терористички напади во Париз.

Париз промени се, обединети сме посилни против тероризмот

Вечер - 15.11.2015

За Германија е многу важно надворешните граници на Европа да бидат зајакнати, додаде канцеларката. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека 20-те водечки економии во светот се обединети против заканата од тероризмот.

Австрискиот разузнавач №1: Никој не знае која ќе биде следната цел

Локално - 15.11.2015

Тероризмот може да ја погоди секоја земја и никој не знае која е следната.Тоа го изјави шефот на австриската служба за заштита на Уставот и борба против тероризмот Петер Гридлинг по повод терористичкиот напад врз француската престолнина Париз, во ...

Терористот од Париз се забавува во Прешево (ФОТО+ВИДЕО)

Телеграф - 15.11.2015

Иако се уште не може да се потврди автентичноста,албанските и српските медиуми тврдат дека станува збор за А.А кој од Сирија преку Грција, Македонија,Србија и Хрватска влегол во Франција На youtube се појави снимка на која наводно терористот кој ...

Никој не може да ги спречи терористите да поминат но за среќа Македонија не им е примарна цел

Алфа - 15.11.2015

Македонија не е од примарен интерес за терористичките групи кои дејствуваат под контрола на Исламска држава но мора да бидеме многу внимателни бидејќи нашата земја е сместена во подрачје каде тие имаат силни врски и квалитетна логистика Македонија ...

Терористите во Париз се координирале преку PlayStation 4 !?

Телефони.мк - 15.11.2015

По страшните терористички напади во Париз во кои животите ги изгубија 127 лица, а 300 беа повредени француските власти прават обемна истрага како терористите испратени од ИСИС ги координирале акциите и плановите за масaкрот.

Турција: Бомбаш-самоубиец од ИД се саморазнесе за време на полициската операција

Сител - 15.11.2015

Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од Исламска држава отвори оган, по што го активираше експлозивот кој го имаше на себе. Инцидентот се случи за време на операција на полицијата која пребарувала место, за кое ...

Обама вети пораз на IS, Путин повикува на заеднички напори во справувањето со тероризмот

Макфакс - 15.11.2015

САД ќе ги удвојат напорите да ја поразат Исламската држава и во Сирија да донесат мир, изјави американскиот претседател Барак Обама во турска Анталија на почетокот од самитот Г20, а на истото место неговиот руски колега Владимир Путин рече дека ...

Што (ни) се случи во Куманово? (1)

МКД - 15.11.2015

Македонија минува низ драматичен период. По сѐ изгледа дека некои сметаат дека дојде моментот да нѐ докрајчат. Во такви, и не само такви прилики - ништо не е случајно На 9/10 мај 2015, во Куманово доживеавме тежок терористички напад, со 18 загинати.

Путин од Турција го повикува светот да се обедини против тероризмот

Локално - 15.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика меѓународната заедница да се обедини во борбата против тероризмот, цитиран од руските медиуми. На неформалниот состанок на земјите од БРИКС во Анталија, Турција, пред самитот на Г-20, Путин ја повика ...

Терористите ја убија и фудбалската игра

Вечер - 15.11.2015

Првиот човек на Фудбалскиот сојуз на Франција, Ноел ле Гре, отворено призна дека е во игра и опцијата да биде откажано престојното Европско првенство Една од метите на терористите во Париз беше и пријателскиот натпревар помеѓу репрезентациите на ...

Во Косово и Албанија ден на жалост за жртвите во Париз

Сител - 15.11.2015

Во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз и во знак на солидрност со францускиот народ, претседателката на Косово, Атифете Јахјага денешниот ден го прогласи за Ден на жалост на Косово.

Самоубиец од ИД се разнесе во турскиот град Газиантеп

Локално - 15.11.2015

Џихадист од “Исламска држава” се саморазнесе за време на операција на турската полиција доцна синоќа во градот Газиантеп во југоисточна Турција, до границата со Сирија, соопшти Франс прес, повикувајќи се на локалните медиуми.

„Во Франција постои исклучително високоризичен потенцијал“

Deutsche Welle - 15.11.2015

Не е многу веројатно терористичките напади во Париз да се централно планирани од терористичката организација Исламска држава, вели експертот за Блиски Исток Гинтер Мајер во интервју за Дојче веле.

Франција ја плати цената за небрежност, која е следната?

Пулс24 - 15.11.2015

Тероризмот и насилството од било каков облик, причина и локација се подеднакво грозоморни, во тоа не се сомневаме, ниту треба да се сомневаме. Некои велат дека ова е време за жалење и сочуство, се согласувам, но најважно од се , ова е време во кое ...

„Ако се откажеме од ЕП тоа ќе биде победа на терористите!“

SportMedia - 15.11.2015

Во петокот во Париз се случија терористички напади во кои загинаа 129 луѓе, по што во земјата владее паника и се преземаат најстрогите безбедносни мерки. Одредени медиуми спомнаа и можно одложување на Европското првенство кое треба да се игра во ...

СВЕТОТ СЕ МОЛИ ЗА НИВ: Дел од загинатите во Париз. Меѓу нив има и 14-годишно дете!

Пулс24 - 15.11.2015

Светот сѐ уште е во шок по нападот во Париз, а луѓето не можат да ја сокријат тагата поради загинатите. Тероризмот често се меша со религијата, а тоа е најголема грешка. Убиството и крворполевањето се косат со сите морални и пред сѐ човечки начела.

Путин: Само со обединување на напорите ќе се справиме со тероризмот

Руска реч - 15.11.2015

Москва се залага за обединување на напорите за ефикасна борба со терористичката закана, изјави претседателот на РФ Владимир ...

Меркел: Земјите од Г-20 се обединети против заканата од тероризмот

Денешен - 15.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека 20-те водечки економии во светот се обединети против заканата од тероризмот. – Ние, учесниците на самитот на Г-20, испраќаме силна порака дека сме посилни од тероризмот во каква и да е форма, ...

Затоа службите не ги откриле? – Терористите се договарале преку видео игра од PlayStation 4

МК News - 15.11.2015

По страшните терористички напади во Париз во кои животите ги изгубија 127 лица, а 300 беа повредени француските власти прават обемна истрага како терористите испратени од ИСИС ги координирале акциите и плановите за масaкрот, а успеале да не бидат ...

Бомбаш-самоубиец од ИД се саморазнесе за време на полициската операција во Турција

Република - 15.11.2015

Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од Исламска држава отвори оган, по што го активираше експлозивот кој го имаше на себе. Инцидентот се случи за време на операција на полицијата која пребарувала место, за кое ...

(ВИДЕО) Путин: “Заедно за поефикасна борба против тероризмот “

Репортер - 15.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика меѓународната заедница да се обедини во борбата против тероризмот, цитиран од руските медиуми, пренесува локално На неформалниот состанок на земјите од БРИКС во Анталија, Турција, пред самитот на Г-20, ...

Во Косово и Албанија ден на жалост за жртвите во Париз

Денешен - 15.11.2015

Во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз и во знак на солидрност со францускиот народ, претседателката на Косово, Атифете Јахјага денешниот ден го прогласи за Ден на жалост на Косово.

(ВИДЕО) Терорист на ИД се саморазнесе во Газиантеп

Репортер - 15.11.2015

Џихадист од “Исламска држава” се саморазнесе за време на операција на турската полиција доцна синоќа во градот Газиантеп во југоисточна Турција, до границата со Сирија, соопшти Франс прес, повикувајќи се на локалните медиуми.

Франција да не дозволи победа на терористите

Вечер - 15.11.2015

Според Ламбер, доколку Франција се откаже од организацијата, тоа ќе биде голема победа на терористите Жак Ламбер, шефот на Организацискиот комитет на Европското првенство кое во 2016 година ќе се одржи во Франција, тврди дека „триколорите" никако не ...

Зошто Куманово не може да биде Париз?

Република - 14.11.2015

1. Жителите на Париз по терористичките напади маршираа низ градот пеејќи ја француската химна. Жителите на Диво Насеље ја исвиркуваа полицијата по антитерористичката акција во Куманово. 2.

Терористите не смеат да победат

Deutsche Welle - 14.11.2015

Многу работи укажуваат на тоа дека нападите во Париз се извршени од исламистички мотиви. На цивилизираниот свет му е конечно потребен план против ваквиот терор, оценува Бернд Ригерт. Франција е нападната. Европа е шокирана.

Заев до Оланд: Поддршка и солидарност за справување со трагедијата

Нова ТВ - 14.11.2015

„Терористичкиот напад во Франција е напад на универзалните вредности за слобода, еднаквост и солидарност. Сите членови на СДСМ сочувствуваат и се солидаризираат со граѓаните на Франција и семејствата на жртвите“, се наведува во соопштението од СДСМ, ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Париз – ден по крвавиот терористички кошмар

Популарно - 14.11.2015

Стотици луѓе се убиени во вчерашниот терористички напад кој се случи на повеќе локации во француската престолнина. Нападите во кои настрадаа повеќе од 150 луѓе ја затекнаа целата планета, а Париз стана центар на известување на сите медиумски ...

До сега 153 загинати во терористичките напади во Париз

Телма - 14.11.2015

Француските власти објавија дека до сега бројот на загинатите во терористичките напади во Париз се искачи на 153. Тие не ја отфрлаат можноста бројката да се зголемува. Стравични се сведочењата на очевидците на овој нагрозоморен терористички чин во ...

Могерини: Париз, Либан, Русија и Египет настрадаа од тероризмот

Руска реч - 14.11.2015

Високиот комесар на ЕУ за надворешна политика Федерика Могерини ги изедначува терористичките напади во Париз со падот на рускиот ...

Оланд:Ќе бидеме немилосрдни кон терористите

Телма - 14.11.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд и се обрати на јавноста по најстравичните терористички напади во историјата на земјата. Тој на своите сонародници им порача: -Соочени со тероризам, Франција мора да остане силна и властите мора да останат ...

Еден од напаѓачите во Париз минал низ Македонија во октомври месец!

Пулс24 - 14.11.2015

Еден од напаѓачите во терористичкиот напад врз Париз минал низ Македонија во октомври месец, јавуваат странските весници. Еден од терористите кој вчера учествувал во терористичкиот напад на Париз во кој загинаа околу 160 луѓе, во октомври годинава ...

Французите загрижени: Колку е сигурно да се игра ЕВРО 2016?

Екипа - 14.11.2015

Новиот терористички напад уште повеќе ја зголеми загриженоста околу тоа дали Франција ќе биде во можност да ја гарантира безбедноста за време на ЕВРО 2016, што следното лето треба да се одржи во оваа земја.

Париз не е единствена мета: Нема да ви се верува кои други градови се под закана од терористички напад!

think.mk - 14.11.2015

Се наведува дека Париз не е единствена мета, се спремаат напади за Рим, Лондон, Берлин и други големи европски ...

Путин повика на реално обединување во борбата против тероризмот

МКД - 14.11.2015

Рускиот претседател Владимир Путин испрати телеграма со сочувство до францускиот претседател Франсоа Оланд, во која наведе дека за ефикасна борба против тероризмот неопходно е реално обединување на целата меѓународна заедница, соопшти денеска Кремљ.

Ужасен удар за европската цивилизација

Руска реч - 14.11.2015

Русите сочувствуваат со роднините и со блиските на загинатите во терористичките напади во Париз и ја изразуваат својата солидарност со францускиот народ. Руските политичари повикуваат на обединување пред лицето на заедничката закана – меѓународниот ...

(ВИДЕО) Реџепи: Бегалците не се терористи, тие се жртви на терористите

А1 On - 14.11.2015

Бегалците кои поминуваат низ Македонија се обични граѓани на Сирија, Авганистан и други земји. Терористичките организации не праќаат свои луѓе во Европа, туку регрутираат свои луѓе од Европа да се борат на фронтовите во Сирија и Ирак.

Светските лидери се на нозе, ќе и помогнеме на Франција

Канал5 - 14.11.2015

Боите на француското знаме ги осветлија сите светски знаменитости по варварскиот напад во Франција. Врвот на зградата на светскиот трговски центар во Њујорк од синоќа свети во сино – бела – црвена боја и така ке остане и во наредните денови.

Париз по терористичкиот напад низ фотографии

Fox.mk - 14.11.2015

Париз по терористичкиот напад низ фотографии... На улиците во Париз има луѓе, но малку од вообичаено. Големиот трговски центар и продавниците не работат, но кафичите и рестораните работат.

Ле Гре загрижен за ЕУРО 2016

А1 On - 14.11.2015

Претседателот на француската фудбалска асоцијација (ФФФ) Ноел Ле Гре денеска рече дека е загрижен за безбедноста на фудбалерите и навивачите на Европското првенство во 2016 година, поради последните терористички напади Париз.

ЕП во Франција доведено во опасност по терористичките напади во Париз

SportMedia - 14.11.2015

„Превземавме големо безбедносни мерки, но еве како што можете да видите терористите можат да нападнат во било кој момент. Веќе бевме загрижени за Европското првенство, а сега сме уште повеќе.

„Терористите се најголеми кукавици, загрижени сме за ЕВРО 2016"

SportMedia - 14.11.2015

„Презедовме високи безбедносни мерки, но гледате дека терористите се најголемите кукавици кои можат да нападнат во било кој момент. И претходно бевме загрижени поради Европското првенство, а сега сме уште повеќе.

Меркел се закани: Нашата слобода е посилна! Терористи, ќе ја браниме со сета сила!

Фактор - 14.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел и се обрати на јавноста и ги коментираше нападите во Париз. На народот во Франција му порача дека Германија сочуствува со нив и дека стои до нив. „Луѓето кои синоќа настрадаа сакаа само слободно да живеат во ...

СДСМ ги осудува терористичките напади во Франција

А1 On - 14.11.2015

„Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги осудува ужасните терористички напади во Франција што ја потресоа земјата и светот. Терористичкиот напад во Франција е напад на универзалните вредности за слобода, еднаквост и солидарност.

Терористите од Куманово со иста намера и цел како и терористите од Париз

Република - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

По нападите во Париз се дигнаа контратерористичките единица на полицијата во Њујорк

Локално - 14.11.2015

Терористичките акти во петокот во Париз по тактика потсетуваат на нападот на терористите во индискиот град Мумбаи во ноември 2008 година, изјави заменик шефот на полицијата во Њујорк Џон Милер. Тогаш загинаа речиси 200 луѓе.

Се појави НАЈМОЌНАТА ПОРАКА во хаосот по терористичкиот чин во Париз!

Пулс24 - 14.11.2015

Помеѓу многуте фотографии од страшното злосторство кое го обви Париз, но и целиот свет во црно, се појави и оваа фотографија која со себе носи моќна порака. И додека во текот на ноќта, интернет мрежата буквално беше преплавена од знаци на мирот како ...

Ле Гре: Терористите се кукавици, загрижени сме за ЕП 2016

Република - 14.11.2015

По терористичките напади кои се случија доцна синоќа во Париз во кој загинаа повеќе од 150 луѓе, а минимум уште толку се повредени, претседателот на фудбалската федерација на Франција Ноел Ле Гре е загрижен за организацијата на Европското првенство ...

Кинескиот претседател за јакнење на соработката и борбата против тероризмот

Сител - 14.11.2015

Кина е подготвена да се придружи на Франција и меѓународната заедница во јакнење на безбедносната соработка и борба против тероризмот, изјави денека кинескиот претседател Си Џинпинг во телефонскиот разговор со неговиот француски колега Франсоа Оланд.

Груевски го осуди синоќешниот грозоморен чин во Париз

Курир - 14.11.2015

Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тероризмот, потенцира Груевски, станува се поголема закана за светот вклучувајќи ја и ...

Ахмети изрази сочувство со жртвите од Париз

Макфакс - 14.11.2015

Во телеграмата со сочувство кон семејствата на ѓртвите од терористичкиот акт во Париз, лидерот на ДУИ, Али Ахмети вели дека тој е вознемирен од страшниот терористички чин во Париз. „Одземањето на нечиј живот и овие терористички акти, не се прават во ...

Терористичкиот напад во Франција бил предвидлив

Канал5 - 14.11.2015

Минатиот месец Миленко Неделковски во Париз разговараше со професори и претставници на француската десница. Тие го предвидоа овој терористички напад, кој е резултат на се поголемиот број мигранти и непреченото патување на француски државјани, од ...

Меркел: Заедно во борбата против тероризмот

1.мк - 14.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел најостро ги осудила терористичките напади во Париз и ветила дека борбата против тероризмот ќе ја водат заеднички, пренесуваат германските медиуми. „Борбата против тероризмот ќе ја водиме заеднички“, рекла Меркел ...

СДСМ ги осуди терористичките напади во Франција

Сител - 14.11.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги осудува терористички напади во Франција што ја потресоа земјата и светот. Во соопштението наведува дека терористичкиот напад во Франција е напад на универзалните вредности за слобода, еднаквост и ...

ВМРО-ДПМНЕ ги осуди терористичките напади во Париз

Press24 - 14.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ го осудува монструозниот терористички напад што вчера се случи во Франција, во кој жртви беа стотици невини луѓе. - Ова преставува удар не само за Франција и францускиот народ, туку и удар кон демократските вредности и слободата.

(ГАЛЕРИЈА) ТЕРОР НА УЛИЦИТЕ ВО ФРАНЦИЈА: Фотографии кои го шокираа светот

Фактор - 14.11.2015

Во серија терористички напади во Париз се убиени повеќе од 100 луѓе. Најмногу настрадале во концертната сала. Во Франција е воведена вонредна состојба, а поради што најдобро говорат фотографиите од Париз.

На улиците во Париз 30.000 полицајци, мобилизирани 1.500 војници: Напаѓачите имаат француско државјанство

Репортер - 14.11.2015

Француската влада е во постојана заседа откако се случи нападот, на улицитњ има околу 30.000 полицајци, а се наведува дека терористите се од Франција. Во еден од најтешките терористички напади на европско тло, втор по ред напад оваа година во ...

Меркел повикува на заедничка борба против тероризмот

Вечер - 14.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел најостро ги осуди терористичките напади во Париз и вети дека борбата против тероризмот ќе ја водат заеднички, пренесуваат германските медиуми. Борбата против тероризмот ја водиме заеднички, рече Меркел денеска во ...

Меркел: Земјите од Г-20 се обединети против заканата од тероризмот

А1 On - 15.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека 20-те водечки економии во светот се обединети против заканата од тероризмот. – Ние, учесниците на самитот на Г-20, испраќаме силна порака дека сме посилни од тероризмот во каква и да е форма, ...

Џихадист се разнесе во Турција - повредени пет лица

Press24 - 15.11.2015

Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од Исламска држава отвори оган, по што го активираше експлозивот кој го имаше на себе. Инцидентот се случи за време на операција на полицијата која пребарувала место, за кое ...

Во Косово и Албанија ден на жалост за жртвите во Париз

+инфо - 15.11.2015

Во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз и во знак на солидрност со францускиот народ, претседателката на Косово, Атифете Јахјага денешниот ден го прогласи за Ден на жалост на Косово.

Терорист на ИСИС се разнел во Турција при рација во неговиот стан (ВИДЕО)

МК News - 15.11.2015

Џихадист од “Исламска држава” се саморазнесе за време на операција на турската полиција доцна синоќа во градот Газиантеп во југоисточна Турција, до границата со Сирија, соопшти Франс прес, повикувајќи се на локалните медиуми.

Терористички напад во Париз: Расте бројот на жртви

Канал 77 - 14.11.2015

Досега бројот на загинатите во вчерашните терористички напади во Париз се искачи на 153 – објавуваат француските власти, кои не ја отфрлаат можноста бројката да се зголемува. Стравични се сведочењата на очевидците на овој нагрозоморен терористички ...

Загриженост за безбедноста на ЕП во фудбал во Франција догодина

Р.С.Европа - 14.11.2015

Претседателот на француската фудбалска асоцијација (ФФФ) Ноел Ле Гре денеска рече дека е загрижен за безбедноста на фудбалерите и навивачите на Европското првенство во 2016 година, поради последните терористички напади Париз.

СДСМ ги осудува терористичките напади во Франција

Репортер - 14.11.2015

„Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ги осудува ужасните терористички напади во Франција што ја потресоа земјата и светот. Терористичкиот напад во Франција е напад на универзалните вредности за слобода, еднаквост и солидарност.

Терористите од Куманово со иста намера и цел како и терористите од Париз

Курир - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

Кинескиот претседател за јакнење на соработката и борбата против тероризмот

А1 On - 14.11.2015

Кина е подготвена да се придружи на Франција и меѓународната заедница во јакнење на безбедносната соработка и борба против тероризмот, изјави денека кинескиот претседател Си Џинпинг во телефонскиот разговор со неговиот француски колега Франсоа Оланд.

Груевски со осуда за терористичкиот напад во Париз

Нетпрес - 14.11.2015

Осуда за терористичкиот напад во Париз од страна на македонскиот премиер Никола Груевски. Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски.

Сочуство од Ахмети до францускиот народ

Нова ТВ - 14.11.2015

“Одземањето нечиј живот и овие терористички акти, не се прават во име на која било националност, ниту една раса, ниту религија, но се акти на лудило кое заслужува поголема казна и не се вклопува во нашиот поглед на светот“, се вели во сопштениеот од ...

ВМРО- ДПМНЕ го осуди терористичкиот напад во Париз

Нова ТВ - 14.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ го осудува монструозниот терористички напад кој што вчера се случи во Франција, во кој што жртви беа стотици невини луѓе. Во соопштението од партијата се наведува дека „ова претставува удар не само за Франција и францускиот народ, туку и ...

Терористите се од Франција, мобилизирани 30.000 полицајци и 1.500 војници

Курир - 14.11.2015

Француската влада е во постојана заседа откако се случи нападот, на улиците има околу 30.000 полицајци, а се наведува дека терористите се од Франција. Во еден од најтешките терористички напади на европско тло, втор по ред напад оваа година во ...

Меркел: Земјите од Г-20 се обединети против заканата од тероризмот

Алфа - 15.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека 20-те водечки економии во светот се обединети против заканата од тероризмот. Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека 20-те водечки економии во светот се обединети против ...

ТУРЦИЈА: Џихадист од „Исламска држава“ отвори оган кон полицајци, па се саморазнесе

Телеграф - 15.11.2015

При напад на полициска единица за борба против тероризмот во стан во станбен блок во градот Газиентеп, терористот го активирал појасот со експлозив Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од „Исламска држава“ отвори ...

Во Косово и Албанија ден на жалост за жртвите во Париз

Република - 15.11.2015

Во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз и во знак на солидрност со францускиот народ, претседателката на Косово, Атифете Јахјага денешниот ден го прогласи за Ден на жалост на Косово.

Ле Гре загрижен за ЕУРО 2016

+инфо - 14.11.2015

Претседателот на француската фудбалска асоцијација (ФФФ) Ноел Ле Гре денеска рече дека е загрижен за безбедноста на фудбалерите и навивачите на Европското првенство во 2016 година, поради последните терористички напади Париз.

Терористите од Куманово и Париз со иста намера и цел

Денешен - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

ГРУЕВСКИ: Нема земја имуна на терористички напади, тие треба да се превенираат

Телеграф - 14.11.2015

Секоја држава треба да биде добро подготвена колку што е можно повеќе да ги превенира или да ги запре во самиот почеток пред да дојде до вакви масовни жртви и убиства како синоќа во Париз, изјави Груевски Терористичкиот напад во Париз што се случи ...

Лидерот на ДУИ изрази сочувство по повод терористичкиот напад во Париз

Сител - 14.11.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изрази сочуство по повод терористичкиот напад во Париз. - Одземањето на нечиј живот и овие терористички акти, не се прават во име на која било националност, ниту една раса, ниту ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ги осудија терористичките напади во Франција

Телеграф - 14.11.2015

Нашите мисли се со францускиот народ затоа што Македонија најдобро ја разбира ваквата болка, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ. Од СДСМ наведуваат дека терористичкиот напад во Франција е напад на универзалните вредности за слобода, еднаквост и ...

Терористите се од Франција, мобилизирани 30.000 полицајци и 1.500 војници

Press24 - 14.11.2015

Француската влада е во постојана заседа откако се случи нападот, на улиците има околу 30.000 полицајци, а се наведува дека терористите се од Франција. Во еден од најтешките терористички напади на европско тло, втор по ред напад оваа година во ...

Меркел: Земјите од Г-20 се обединети против заканата од тероризмот

+инфо - 15.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека 20-те водечки економии во светот се обединети против заканата од тероризмот. - Ние, учесниците на самитот на Г-20, испраќаме силна порака дека сме посилни од тероризмот во каква и да е форма - ...

Припадник на ИД се саморазнесе во Турција

Р.С.Европа - 15.11.2015

Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од Исламска држава отвори оган, по што го активираше експлозивот кој го имаше на себе. Инцидентот се случи за време на операција на полицијата која пребарувала место, за кое ...

ВО КОСОВО И АЛБАНИЈА: Ден на жалост за жртвите во Париз

Телеграф - 15.11.2015

Албанската Влада, во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз, ден на жалост го прогласи утрешниот ден, 16 ноември Во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз и во знак на солидрност со францускиот народ, ...

Терористите од Куманово со иста намера и цел како и терористите од Париз

Press24 - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

Груевски: Осуда за терористичкиот напад во Париз

Lider - 14.11.2015

Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тероризмот, потенцира Груевски, станува се поголема закана за светот вклучувајќи ја и ...

Лидерот на ДУИ изрази сочувство по повод терористичкиот напад во Париз

А1 On - 14.11.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изрази сочуство по повод терористичкиот напад во Париз. – Одземањето на нечиј живот и овие терористички акти, не се прават во име на која било националност, ниту една раса, ниту ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нападот во Париз е удар кон демократските вредности и слободата

Пулс24 - 14.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ го осудува монструозниот терористички напад кој што вчера се случи во Франција, во кој што жртви беа стотици невини луѓе. Ова преставува удар не само за Франција и францускиот народ, туку и удар кон демократските вредности и слободата.

На улиците во Париз 30.000 полицајци, мобилизирани 1.500 војници: Напаѓачите имаат француско државјанство

МК News - 14.11.2015

Француската влада е во постојана заседа откако се случи нападот, на улиците има околу 30.000 полицајци, а се наведува дека терористите се од Франција. Во еден од најтешките терористички напади на европско тло, втор по ред напад оваа година во ...

Меркел: Земјите од Г-20 се обединети против заканата од тероризмот

Сител - 15.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека 20-те водечки економии во светот се обединети против заканата од тероризмот. - Ние, учесниците на самитот на Г-20, испраќаме силна порака дека сме посилни од тероризмот во каква и да е форма, ...

Бомбаш на ИД се „саморазнесе“ за време на полициска акција

Нетпрес - 15.11.2015

Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од Исламска држава отвори оган, по што го активираше експлозивот кој го имаше на себе, пренесува МИА . Терористот го активирал појасот со експлозив, за време на напад на ...

Во Косово и Албанија ден на жалост за жртвите во Париз

Локално - 15.11.2015

Во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз и во знак на солидрност со францускиот народ, претседателката на Косово, Атифете Јахјага денешниот ден го прогласи за Ден на жалост на Косово.

Терористите од Куманово со иста намера и цел како и терористите од Париз

Вечер - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

Груевски со осуда за терористичкиот напад во Париз

Точка - 14.11.2015

Осуда за терористичкиот напад во Париз од страна на македонскиот премиер Никола Груевски. Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски.

Ахмети: Не се одземаат животи во име на религија

+инфо - 14.11.2015

Јас сум вознемирен од страшниот терористички чин во Париз, одземањето на нечиј живот и овие терористички акти, не се прават во име на која било националност, ниту една раса, ниту религија, но се акти на лудило кое заслужува поголема казна и не се ...

ВМРО-ДПМНЕ го осудува терористички напад во Париз

Сител - 14.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ го осудува монструозниот терористички напад што вчера се случи во Франција, во кој жртви беа стотици невини луѓе. - Ова преставува удар не само за Франција и францускиот народ, туку и удар кон демократските вредности и слободата.

Меркел: Земјите од Г-20 се обединети против заканата од тероризмот

Lider - 16.11.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека 20-те водечки економии во светот се обединети против заканата од тероризмот. – Ние, учесниците на самитот на Г-20, испраќаме силна порака дека сме посилни од тероризмот во каква и да е форма, истакна ...

Бомбаш-самоубиец од ИД се саморазнесе за време на полициска операција (ВИДЕО)

+инфо - 15.11.2015

Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од Исламска држава отвори оган, по што го активираше експлозивот кој го имаше на себе. Инцидентот се случи за време на операција на полицијата која пребарувала место, за кое ...

Ден на жалост во Косово и Албанија за жртвите во Париз

Р.С.Европа - 15.11.2015

Во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз и во знак на солидрност со францускиот народ, претседателката на Косово, Атифете Јахјага денешниот ден го прогласи за Ден на жалост на Косово.

Терористите од Куманово со иста цел како и терористите од Париз

Пулс24 - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

Груевски го осуди монструозниот напад во Париз

Денешен - 14.11.2015

Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тероризмот, потенцира Груевски, станува се поголема закана за светот вклучувајќи ја и ...

Ахмети изрази сочувство по повод терористичкиот напад во Париз

Утрински - 14.11.2015

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети изрази сочуство по повод терористичкиот напад во Париз. - Одземањето на нечиј живот и овие терористички акти, не се прават во име на која било националност, ниту една раса, ниту ...

ВМРО-ДПМНЕ со осуда за терористичкиот напад во Франција

Нетпрес - 14.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ го осудува монструозниот терористички напад кој што вчера се случи во Франција, во кој што жртви беа стотици невини луѓе, се вели во соопштението што владејачката партија го упати денес до јавноста.

Турција: Бомбаш-самоубиец од ИД се саморазнесе за време на полициската операција

Репортер - 15.11.2015

Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од Исламска држава отвори оган, по што го активираше експлозивот кој го имаше на себе. Инцидентот се случи за време на операција на полицијата која пребарувала место, за кое ...

Во Косово и Албанија ден на жалост за жртвите во Париз

Lider - 15.11.2015

Во знак на почит кон жртвите од терористичките напади во Париз и во знак на солидрност со францускиот народ, претседателката на Косово, Атифете Јахјага денешниот ден го прогласи за Ден на жалост на Косово.

Терористите во Куманово со иста цел и намера како оние во Париз

Нетпрес - 14.11.2015

Терористите кои беа пресретнати и уапсени во Куманово имаа иста намера и цел како оние од Париз. Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади ...

Груевски го осуди синоќешниот грозоморен чин во Париз

Fox.mk - 14.11.2015

Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тероризмот, потенцира Груевски, станува се поголема закана за светот вклучувајќи ја и ...

Ахмети изрази сочувство со жртвите од Париз

Точка - 14.11.2015

Во телеграмата со сочувство кон семејствата на ѓртвите од терористичкиот акт во Париз, лидерот на ДУИ, Али Ахмети вели дека тој е вознемирен од страшниот терористички чин во Париз. „Одземањето на нечиј живот и овие терористички акти, не се прават во ...

ВМРО-ДПМНЕ го осудува терористички напад во Париз

А1 On - 14.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ го осудува монструозниот терористички напад што вчера се случи во Франција, во кој жртви беа стотици невини луѓе. – Ова преставува удар не само за Франција и францускиот народ, туку и удар кон демократските вредности и слободата.

Турција: Бомбаш-самоубиец од ИД се саморазнесе за време на полициската операција

Lider - 15.11.2015

Петмина турски полицајци се повредени откако доцна синоќа кон нив напаѓач од Исламска држава отвори оган, по што го активираше експлозивот кој го имаше на себе. Инцидентот се случи за време на операција на полицијата која пребарувала место, за кое ...

Терористите од Куманово со иста намера и цел како и терористите од Париз

Lider - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

Груевски: Терористичкиот напад во Париз однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме

Пулс24 - 14.11.2015

Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тероризмот, потенцира Груевски, станува се поголема закана за светот вклучувајќи ја и ...

Ахмети: Oдземањето нечиј живот не се прави во име на која било националност, раса или религија

Репортер - 14.11.2015

Oдземањето нечиј живот и овие терористички акти не се прават во име на која било националност, ниту една раса, ниту религија, но се акти на лудило кое заслужува поголема казна и не се вклопува во нашиот поглед на светот, се вели во соопштението со ...

ВМРО-ДПМНЕ го осудува терористички напад во Париз

Репортер - 14.11.2015

ВМРО-ДПМНЕ го осудува монструозниот терористички напад што вчера се случи во Франција, во кој жртви беа стотици невини луѓе. – Ова преставува удар не само за Франција и францускиот народ, туку и удар кон демократските вредности и слободата.

Голема антитерористичка акција во Турција, еден терорист се разнел со бомба

think.mk - 15.11.2015

Инцидентот се случи за време на операција на полицијата која пребарувала место, за кое постоело сомнение дека е засолниште на припадници на ИД. во градот Газиентеп, во близина на сириската граница.

Терористите од Куманово со иста намера и цел како и терористите од Париз

За Се - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

Груевски го осуди синоќешниот грозоморен чин во Париз

Вечер - 14.11.2015

Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тероризмот, потенцира Груевски, станува се поголема закана за светот вклучувајќи ја и ...

Терористите од Куманово со иста намера и цел како и терористите од Париз

Fox.mk - 14.11.2015

Целта на тероростите во Париз и на оние кои македонската полиција ги пресретна во Куманово е иста: предизвикување истовремени крвави терористички напади на места кои овозможуваат што е можно поголем број на жртви.

Груевски: Осуда за терористичкиот напад во Париз

Сител - 14.11.2015

Терористичкиот напад во Париз што се случи синоќа однесе огромен број жртви, тоа е грозоморен чин што го осудуваме, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Тероризмот, потенцира Груевски, станува се поголема закана за светот вклучувајќи ја и ...

Во Париз се случи тоа што го планираа терористите од Диво Насеље во Македонија

Денешен - 14.11.2015

По траорната вечер во Франција, светот е во шок. Крв на париските улици, сведочења за ладнокрвни убиства, полициски час, над 150 жртви, огромен број повредени, десетици се борат за живот, француските граници затворени, во земјата владее ужас страв и ...