TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оланд му вети на Израел цврста позиција за иранското прашање

24 Вести - 17.11.2013

Диломатско решение за спорот со Иран е можно, само доколку Техеран се откаже од производството на нуклеарно оружје, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд, кој се наоѓа во посета на Израел.

Лавров:Добри шанси за договор за нулкеарната програма

Р.С.Европа - 17.11.2013

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека светските сили и Иран се блиску до прелиминарен договор за олеснување на меѓународната загриженост околу нуклеарната програма на ...

Оланд во тридневна посета на Израел

Р.С.Европа - 17.11.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд пристигна во Израел на тридневна посета во чиј фокус се очекува да биде иранската нуклеарна програма. Светските сили и Иран минатата недела се состанаа во Женева ...

Американскиот државен секретар ќе оди во Израел на преговори за Иран

МКД - 17.11.2013

Израел го осуди договорот за кој во моментов се преговара со Иран и останува на ставот дека нема да прифати ништо помалку од целосно нуклеарно разоружување.

Перес ги предупреди Израелците да не ги расипуваат односите со САД

А1 On - 17.11.2013

Израелскиот претседател Шимон Перес ги предупреди Израелците да не ги расипуваат односите со САД и да имаат поголем респект кон својот главен и најмоќен сојузник, во случајот со Иран.

Оланд му вети на Израел цврста позиција за иранското прашање

А1 On - 17.11.2013

Диломатско решение за спорот со Иран е можно, само доколку Техеран се откаже од производството на нуклеарно оружје, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд, кој се наоѓа во посета на Израел, ...

Шимон Перес ги предупреди Израелците да не ги расипуваат односите со САД

+инфо - 17.11.2013

Израелскиот претседател Шимон Перес ги предупреди Израелците да не ги расипуваат односите со САД и да имаат поголем респект кон својот главен и најмоќен сојузник, во случајот со Иран.

Оланд му вети на Израел цврста позиција за иранското прашање

+инфо - 17.11.2013

Диломатско решение за спорот со Иран е можно, само доколку Техеран се откаже од производството на нуклеарно оружје, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд, кој се наоѓа во посета на Израел, ...

Франсоа Оланд во посета на Израел

Локално - 17.11.2013

Францускиот претседател Франсоа Оланд пристигна во тридневна посета на Израел. Главна тема на разговорите со израелските лидери ќе е иранското нуклеарно досие.

Оланд му вети на Израел цврста позиција за иранското прашање

Канал5 - 17.11.2013

Диломатско решение за спорот со Иран е можно, само доколку Техеран се откаже од производството на нуклеарно оружје, изјави францускиот претседател Франсоа Оланд, кој се наоѓа во посета на Израел, ...

Шимон Перес ги предупреди Израелците да не ги расипуваат односите со САД

Бриф - 17.11.2013

Израелскиот претседател Шимон Перес ги предупреди Израелците да не ги расипуваат односите со САД и да имаат поголем респект кон својот главен и најмоќен сојузник, во случајот со Иран.

ОЛАНД: Нема да дозволиме Иран да има нуклеарно оружје

Телеграф - 17.11.2013

Ќе бараме спогодба. Сакаме спогодба. Затоа што за нас преговорите, дипломатија се пред сите други средства, изјави францускиот претседател Диломатско решение за спорот со Иран е можно, само доколку ...

Оланд: Франција нема да го толерира ширењето на нуклеарното оружје

Нетпрес - 17.11.2013

Франција нема да го толерира ширењето на нуклеарното оружје, изјави претседателот Франсоа Оланд откако пристигна во посета на Израел, што се очекува да се фокусира на спорната нуклеарна програма на ...

Иран не инсистира да му се признае правото на збогатување ураниум

Portal - 17.11.2013

Иран има право да го збогатува ураниумот, но не инсистира тоа да му го признаат другите, изјави во неделата главниот ирански преговарач, назначувајќи можно решение на спорот околу иранската нуклеарна ...

Перес: Ако Иран направи атомска бомба, ќе го следат сите земји од Блискиот исток

Макфакс - 17.11.2013

Доколку Иран успее да изработи нуклеарна бомба, сите земји од Блискиот исток ќе го следат, предупреди во интервјуто објавено во неделното издание на францускиот неделник Le Journal de Dimanche, ...

Иран не инсистира да му се признае правото на збогатување ураниум

Макфакс - 17.11.2013

Иран има право да го збогатува ураниумот, но не инсистира тоа да му го признаат другите, изјави во неделата главниот ирански преговарач, назначувајќи можно решение на спорот околу иранската нуклеарна ...

Иранскиот пазар - колач вреден милијарди

Deutsche Welle - 16.11.2013

Договорот меѓу Западот и Иран се развлече. Но стопанствениците сепак се на низок старт. Доколку паднат санкциите против Иран, експертите предвидуваат трка меѓу Европа и САД за освојување на пазарот ...

Можен договор за иранската нуклеарна програма

Р.С.Европа - 16.11.2013

Министерот за надворешни работи на Иран Џавад Зариф изјави дека се надева оти договорот за контроверзната нуклеарна програма на Иран,може да се разработина средбата помеѓу преставниците на Иран и ...

САД следната недела ќе постигне договор со Иран?

+инфо - 16.11.2013

САД сметаат дека е целосно можно светските сили и Иран да постигнат договор за нуклеарната програма на Техеран за време на следниот круг од преговорите.

Вашингтон: Меѓународните сили се блиску до договор со Иран за неговата нуклеарна програма

Точка - 16.11.2013

Меѓународните сили се блиску до договор со Иран за неговата нуклеарна програма, изјавил за Си-Ен-Ен, заменик-советникот на претседателот на САД за прашањата на националната безбедност Бен Родс.

Вашингтон: Меѓународните сили се блиску до договор со Иран за неговата нуклеарна програма

Нетпрес - 16.11.2013

Меѓународните сили се блиску до договор со Иран за неговата нуклеарна програма, изјавил за Си-Ен-Ен, заменик-советникот на претседателот на САД за прашањата на националната безбедност Бен Родс.

Анонимен западен преговарач верува во договор со Иран

Portal - 16.11.2013

Големите сили и Иран сѐ се побликсу до договор со кој би се ограничила иранската нуклеарна програма, изјавил во американски функционер и додал дека е „многу можно" тој договор да биде постигнат веќе ...

Анонимен западен преговарач верува во договор со Иран

Макфакс - 16.11.2013

Големите сили и Иран сѐ се побликсу до договор со кој би се ограничила иранската нуклеарна програма, изјавил во американски функционер и додал дека е „многу можно" тој договор да иде постигната веќе ...

САД: Можно е следната недела да се постигне договор со Иран

24 Вести - 15.11.2013

САД сметаат дека е целосно можно светските сили и Иран да постигнат договор за нуклеарната програма на Техеран за време на следниот круг од преговорите.

Обама - Конгресот да не брза со нови санкции против Иран

Р.С.Европа - 15.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама го повика Конгресот да не брза со предложените нови санкции против Иран додека траат преговорите за контроверзната иранска нуклеарна програма.

Можно е да се потпише договор со Иран следната недела

Нова ТВ - 15.11.2013

САД сметаат дека е можно светските сили и Иран да постигнат договор за нуклеарната програма на Техеран за време на следниот круг од преговорите, пренесува Македонската информативна агенција.

Израелски министер до САД: Не играјте си со безбедноста на Израел

А1 On - 15.11.2013

Израелскиот министер за економија Нафтали Бенет ги обвини САД дека Израел го изложуваат на опасност бидејќи разгледуваат со Иран да склучат договор за спорната нуклеарна програма на таа држава.

Кери против нови санкции за Иран

Н.Македонија - 15.11.2013

Администрацијата на Обама предупредува дека нов пакет санкции за Техеран би ги уништиле преговорите за иранската нуклеарна програма Џон Кери Првиот човек на американската дипломатија Џон Кери ги ...

САД: Можно е следната недела да се постигне договор со Иран

Н.Македонија - 15.11.2013

САД сметаат дека е целосно можно светските сили и Иран да постигнат договор за нуклеарната програма на Техеран за време на следниот круг од преговорите, пренесува МИА Висок претставник на ...

САД следната недела ќе постигне договор со Иран?

А1 On - 15.11.2013

САД сметаат дека е целосно можно светските сили и Иран да постигнат договор за нуклеарната програма на Техеран за време на следниот круг од преговорите.

Израелски министер до САД: Не играјте си со безбедноста на Израел

+инфо - 15.11.2013

Израелскиот министер за економија Нафтали Бенет ги обвини САД дека Израел го изложуваат на опасност бидејќи разгледуваат со Иран да склучат договор за спорната нуклеарна програма на таа држава.

Бенет: Не играјте си со безбедноста на Израел

Сител - 15.11.2013

Израелскиот министер за економија Нафтали Бенет ги обвини САД дека Израел го изложуваат на опасност бидејќи разгледуваат со Иран да склучат договор за спорната нуклеарна програма на таа држава.

Израелски министер до САД: Не играјте си со безбедноста на Израел

Бриф - 15.11.2013

Израелскиот министер за економија Нафтали Бенет ги обвини САД дека Израел го изложуваат на опасност бидејќи разгледуваат со Иран да склучат договор за спорната нуклеарна програма на таа држава.

ИЗРАЕЛСКИ МИНИСТЕР ДО САД: Не играјте си со безбедноста на Израел

Телеграф - 15.11.2013

Тој дојде во Вашингтон со намера преку американски конгресмени да влијае врз САД и врз други сили да не постигнат договор со Техеран за иранската нуклеарна програма Израелскиот министер за економија ...

ИРАНСКИ МИНИСТЕР: Да се укине забраната за пристап до Фејсбук

Телеграф - 15.11.2013

Официјалната политика на Иран е дека таквите интернет-страници се шпионски служби на САД и дека регистрирањето на нив е грев Фактичката забрана на Техеран за пристап до Фејсбук треба да биде укината, ...

САД: Постои можност за договор со Иран

Телеграф - 15.11.2013

Висок претставник на американската Влада изјави дека не знае дали ќе се склучи договор, но тоа е сосема можно САД сметаат дека е целосно можно светските сили и Иран да постигнат договор за ...

Обама: Санкциите за Иран може да зајакнат ако не ги исполни обврските

Portal - 15.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека какво и да е намалување на санкциите за Иран, коишто би можеле да дојдат како резултат од преговорите, може веднаш да ги запре и дури да ги засили ...

Обама: Санкциите за Иран може да зајакнат ако не ги исполни обврските

Хајд Парк - 15.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека какво и да е намалување на санкциите за Иран, коишто би можеле да дојдат како резултат од преговорите, може веднаш да ги запре и дури да ги засили ...

Обама: Санкциите за Иран може да зајакнат ако не ги исполни обврските

Макфакс - 15.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека какво и да е намалување на санкциите за Иран, коишто би можеле да дојдат како резултат од преговорите, може веднаш да ги запре и дури да ги засили ...

Две третини Израелци против договорот со Иран

Макфакс - 15.11.2013

Близу две третини од еврејското население на Израел се спротиставува на планот за постигнување договор за нуклеарните прашања за коишто разговараат Иран и шесте светски сили, според испитувањето на ...

Израелски министер до САД: Не си играјте со безбедноста на Израел

Денешен - 15.11.2013

Израелскиот министер за економија Нафтали Бенет ги обвини САД дека Израел го изложуваат на опасност бидејќи разгледуваат со Иран да склучат договор за спорната нуклеарна програма на таа држава.

Кери: Секој договор со Иран е подобар отколку неуспех

24 Вести - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека било каков договор да биде склучен со Иран ќе биде посигурен отколку неуспех, и ќе гарантира дека Техеран нема да располага со потенцијал ...

Кери бара од Конгресот да не воведува нови санкции против Иран

Р.С.Европа - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека секаков потег на Конгресот за воведување нови санкции спрема Иран би можел да ги попречи започнатите дипломатски напори да се најде мирно решение ...

Израел предупреди за војна во случај на „лоша зделка“ со Иран

А1 On - 14.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека евентуална „лоша зделка“ со Иран за нуклеарната програма, може да доведе до војна. Тој ги оспори тврдењата на САД дека предложиле само „скромно“ ...

Кери: Новите санкции кон Иран може да ги поткопаат пореговорите со Исламската република

А1 On - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери апелираше вчера до членовите на Конгресот да не брзаат со воведување нови санкции кон Иран, предупредувајќи дека тие би можеле да ги загрозат дипломатските ...

Кери: Секој договор со Иран за нуклеарната програма е подобар отколку неуспех

А1 On - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека било каков договор да биде склучен со Иран ќе биде посигурен отколку неуспех, и ќе гарантира дека Техеран нема да располага со потенцијал ...

Кери: Новите санкции кон Иран може да ги поткопаат преговорите

+инфо - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери апелираше вчера до членовите на Конгресот да не брзаат со воведување нови санкции кон Иран, предупредувајќи дека тие би можеле да ги загрозат дипломатските ...

Израел предупреди за војна во случај на „лоша зделка“ со Иран

+инфо - 14.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека евентуална „лоша зделка“ со Иран за нуклеарната програма, може да доведе до војна. Тој ги оспори тврдењата на САД дека предложиле само „скромно“ ...

Џон Кери: Секој договор со Иран за нуклеарната програма е подобар отколку неуспех

+инфо - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека било каков договор да биде склучен со Иран ќе биде посигурен отколку неуспех, и ќе гарантира дека Техеран нема да располага со потенцијал ...

Нетанјаху: Лоша зделка со Иран може да доведе до војна

Либертас - 14.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека евентуална „лоша зделка“ со Иран за нуклеарната програма, може да доведе до војна. Тој ги оспори тврдењата на САД дека предложиле само „скромно“ ...

Кери бара од Конгресот да не воведува нови санкции против Иран

Локално - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека секаков потег на Конгресот за воведување нови санкции спрема Иран би можел да ги попречи започнатите дипломатски напори да се најде мирно решение ...

Израел предупреди за војна во случај на „лоша зделка“ со Иран

Сител - 14.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека евентуална „лоша зделка“ со Иран за нуклеарната програма, може да доведе до војна. Тој ги оспори тврдењата на САД дека предложиле само „скромно“ ...

Џон Кери: Секој договор со Иран за нуклеарната програма е подобар отколку неуспех

Сител - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека било каков договор да биде склучен со Иран ќе биде посигурен отколку неуспех, и ќе гарантира дека Техеран нема да располага со потенцијал ...

Израел предупреди за војна во случај на „лоша зделка“ со Иран

Бриф - 14.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека евентуална „лоша зделка“ со Иран за нуклеарната програма, може да доведе до војна. Тој ги оспори тврдењата на САД дека предложиле само „скромно“ ...

КЕРИ: Новите санкции кон Иран може да ги поткопаат преговорите

Телеграф - 14.11.2013

Претставничкиот дом на Конгресот веќе усвои закон со кој се воведуваат построги санкции кон Иран, а нови мерки разгледува и Банкарскиот одбор на Сенатот Американскиот државен секретар Џон Кери вчера ...

Израел предупреди за војна во случај на „лоша зделка“ со Иран

Телеграф - 14.11.2013

Премиерот на Израел оцени дека најдобра алтернатива е да продолжат економските санкции кон Иран Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека евентуална „лошата зделка“ со Иран за ...

Кери против нови санкции за Иран

Точка - 14.11.2013

Американскиот државен секретар, Џон Кери, се изјасни против наметнување на нови санкции кон Иран, бидејќи тоа може да ги поткопа меѓународните преговори за иранската нуклеарна програма.

Џон Кери: Секој договор со Иран за нуклеарната програма е подобар отколку неуспех

Бриф - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека било каков договор да биде склучен со Иран ќе биде посигурен отколку неуспех, и ќе гарантира дека Техеран нема да располага со потенцијал ...

КЕРИ: Секој договор со Иран за нуклеарната програма е добар

Телеграф - 14.11.2013

Американскиот државен секретар смета дека воведување на евентуални нови санкции на САД против Иран ќе биде штетно за понатамошните преговори Американскиот државен секретар, Џон Кери, денеска изјави ...

Кери против нови санкции за Иран

Нетпрес - 14.11.2013

Американскиот државен секретар, Џон Кери, се изјасни против наметнување на нови санкции кон Иран, бидејќи тоа може да ги поткопа меѓународните преговори за иранската нуклеарна програма.

Кери: Новите санкции би можеле да ги загрозат преговорите со Иран

Хајд Парк - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави пред американските пратеници во средата дека какви и да се нови санкции бидат донесени против Иран, би ги загрозиле преговорите со Техеран за неговата ...

Кери: Новите санкции би можеле да ги загрозат преговорите со Иран

Макфакс - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави пред американските пратеници во средата дека какви и да се нови санкции бидат донесени против Иран, би ги загрозиле преговорите со Техеран за неговата ...

Новите санкции кон Иран може да ги поткопаат пореговорите

Денешен - 14.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери апелираше вчера до членовите на Конгресот да не брзаат со воведување нови санкции кон Иран, предупредувајќи дека тие би можеле да ги загрозат дипломатските ...

Израел предупреди за војна во случај на „лоша зделка“ со Иран

Денешен - 14.11.2013

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху предупреди дека евентуална „лоша зделка“ со Иран за нуклеарната програма, може да доведе до војна. Тој ги оспори тврдењата на САД дека предложиле само „скромно“ ...

Белата куќа бара дипломатија наместо санкции кон Иран

Р.С.Европа - 13.11.2013

Белата куќа ги предупреди американските законодавци околу можни нови санкции кон Иран со цел да и се даде шанса на дипломатијата да го реши спорот околу нуклеарната програна на Исламската република.

Кери брифира за преговорите со Иран

Глас на Америка - 13.11.2013

Во истовреме, законодавци се сомневаат дека е можен договор Неколку американски закондавци денес изразија сомневање дека е можен договор меѓу светските сили и Иран околу спорната нуклеарна програма ...

Обама ги продолжи санкциите кон Иран за уште една година

24 Вести - 12.11.2013

Американските санкции кон Иран се продолжени за уште една година со одлука на претседателот на САД, Барак Обама. Обама го извести Конгресот дека за уште една година ги продолжил санкциите кон Иран, ...

Белата куќа и Стејт департментот бараат да не се воведуваат нови санкции кон Иран

24 Вести - 12.11.2013

Белата куќа и Стејт департментот денеска апелираа до Конгресот да не ги прифати новите санкции кон Иран поради спорната нуклеарна програма. - Евентуалното прифаќање на нови санкции ќе наштети на ...

Иран демантира дека не сака договор за нуклеарната програма

Р.С.Европа - 12.11.2013

Иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф го критикуваше американскиот државен секретар Џон Кери за неговата оценка дека Техеран се повлекува од можен договор со светските сили за ...

Кери: Блиску сме до договор со Техеран

Утрински - 12.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека преговорите со Иран, околу нуклеарната програма на Техеран, се мошне близу до постигнување договор.

САД и Иран имаат заеднички интереси на Блискиот Исток

Н.Македонија - 12.11.2013

Најновата рунда од преговорите меѓу меѓународната шесторка и Техеран, за иранската нуклеарна програма, заврши без успех, но сепак покажа дека имаат потенцијал за постигнување спогодба меѓу Иран и САД.

Џон Кери: Преговорите со Иран се многу близу до постигнување договор

А1 On - 12.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека преговорите со Иран, околу нуклеарната програма на Техеран, се мошне близу до постигнување договор.

Иран го обвинува Западот за непостигнатиот договор во Женева

А1 On - 12.11.2013

Министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Зариф ги обвини „разногласијата меѓу западните земји“ за неуспехот во саботата да се постигне договор за иранската нуклеарна програма.

Нуклеарната програма досега го чини Иран 170 милијарди долари

А1 On - 12.11.2013

Развојот на сопствената нуклеарна прогама Иран досега го чини 170 милиајрди долари, од кои најголем дел отпаѓаат на загуби предизвикани од меѓунардоните санкции, тврдат извори во израелските тајни ...

Обама ги продолжи санкциите кон Иран за уште една година

Н.Македонија - 12.11.2013

Американските санкции кон Иран се продолжени за уште една година со одлука на претседателот на САД, Барак Обама, пренесува МИА Обама го извести Конгресот дека за уште една година ги продолжил ...

Обама ги продолжи санкциите кон Иран за уште една година

А1 On - 12.11.2013

Американските санкции кон Иран се продолжени за уште една година со одлука на претседателот на САД, Барак Обама. Обама го извести Конгресот дека за уште една година ги продолжил санкциите кон Иран, ...

Обама ги продолжи санкциите кон Иран за уште една година

Алфа - 12.11.2013

Американските санкции кон Иран се продолжени за уште една година со одлука на претседателот на САД, Барак Обама. Обама го извести Конгресот дека за уште една година ги продолжил санкциите кон Иран, ...

Иран го обвинува Западот за непостигнатиот договор во Женева

+инфо - 12.11.2013

Министерот за надворешни работи на Иран, Мохамед Зариф ги обвини „разногласијата меѓу западните земји“ за неуспехот во саботата да се постигне договор за иранската нуклеарна програма.

Обама ги продолжи санкциите кон Иран за уште една година

+инфо - 12.11.2013

Американските санкции кон Иран се продолжени за уште една година со одлука на претседателот на САД, Барак Обама. Обама го извести Конгресот дека за уште една година ги продолжил санкциите кон Иран, ...

Џон Кери: Преговорите со Иран се многу близу до постигнување договор

Сител - 12.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека преговорите со Иран, околу нуклеарната програма на Техеран, се мошне близу до постигнување договор.

Нуклеарната програма досега го чини Иран 170 милијарди долари

Сител - 12.11.2013

Развојот на сопствената нуклеарна прогама Иран досега го чини 170 милиајрди долари, од кои најголем дел отпаѓаат на загуби предизвикани од меѓунардоните санкции, тврдат извори во израелските тајни ...

Белата куќа и Стејт департментот бараат да не се воведуваат нови санкции кон Иран

Канал5 - 12.11.2013

Белата куќа и Стејт департментот денеска апелираа до Конгресот да не ги прифати новите санкции кон Иран поради спорната нуклеарна програма. - Евентуалното прифаќање на нови санкции ќе наштети на ...

Кери: Преговорите со Иран се приближуваат кон успешна завршница

Точка - 12.11.2013

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјавил дека преговорите за иранската нуклеарна програма се приближуваат кон успешна завршница, пренесоа агенциите.

ЏОН КЕРИ: Преговорите со Иран се многу близу до постигнување договор

Телеграф - 12.11.2013

Некои западни медиуми тврдат дека Франција, со својот „тврд став“ го попречила договорот, инсистирајќи на потребата од остри рестрикции за фабриката за производство на тешка вода, што Иранците ја ...

Нуклеарната програма досега го чини Иран 170 милијарди долари

Телеграф - 12.11.2013

За изградба и одржување на нуклеарните постројки во последниве неколку години властите во Техеран потрошиле 40 милијарди долари Развојот на сопствената нуклеарна програма Иран досега го чини 170 ...

Обама ги продолжи санкциите кон Иран за уште една година

Бриф - 12.11.2013

Американските санкции кон Иран се продолжени за уште една година со одлука на претседателот на САД, Барак Обама. Обама го извести Конгресот дека за уште една година ги продолжил санкциите кон Иран, ...

САД: Продолжени санкциите кон Иран за уште една година

Телеграф - 12.11.2013

Продолжувањето на санкциите доаѓа пред новата рунда преговори меѓу Иран и „шесторката“ составена од петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН и Германија Американските санкции кон Иран се ...

Белата куќа и Стејт департментот бараат да не се воведуваат нови санкции кон Иран

Бриф - 12.11.2013

Белата куќа и Стејт департментот денеска апелираа до Конгресот да не ги прифати новите санкции кон Иран поради спорната нуклеарна програма. - Евентуалното прифаќање на нови санкции ќе наштети на ...

Кери: Преговорите со Иран се приближуваат кон успешна завршница

Нетпрес - 12.11.2013

Државниот секретар на САД, Џон Кери изјавил дека преговорите за иранската нуклеарна програма се приближуваат кон успешна завршница, пренесоа агенциите.

Зариф и отфрла обвиненијата на Кери

Portal - 12.11.2013

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф ги отфрли обвиненијата од американскиот државен секретар Џон Кери, според кого врз Иран паѓа одговорноста за тоа што изминатиот викенд не ...

„Шестката“ го користи рускиот приод во преговорите со Иран

Руска реч - 12.11.2013

Лавров ги одобри залагањата на Кери на преговорите во Женева. Во основата на дијалогот на „шестката“ меѓународни посредници и Иран е принципот на етапност, кој го предлага и го промовира Русија.

Обама ги продолжи санкциите кон Иран

Sky - 12.11.2013

Американскиот претседател Барак Обама донесе предлог одлука санкциите кон Иран да бидат продолжени уште една година. Обама за одлуката го известил и Конгресот дека поради исклучителната состојба“ во ...

Зариф и отфрла обвиненијата на Кери

Макфакс - 12.11.2013

Иранскиот министер за надворешни работа Мохамад Џавад Зариф ги отфрли обвиненијата од американскиот државен секретар Џон Кери, според кого врз Иран паѓа одговорноста за тоа што изминатиот викенд не ...

Нуклеарната програма досега го чини Иран 170 милијарди долари

Денешен - 12.11.2013

Развојот на сопствената нуклеарна прогама Иран досега го чини 170 милиајрди долари, од кои најголем дел отпаѓаат на загуби предизвикани од меѓунардоните санкции, тврдат извори во израелските тајни ...

Нуклеарната програма досега го чини Иран 170 милијарди долари

Денар - 12.11.2013

Развојот на сопствената нуклеарна прогама Иран досега го чини 170 милиајрди долари, од кои најголем дел отпаѓаат на загуби предизвикани од меѓунардоните санкции, тврдат извори во израелските тајни ...

Обама ги продолжи санкциите кон Иран за уште една година

Денешен - 12.11.2013

Американските санкции кон Иран се продолжени за уште една година со одлука на претседателот на САД, Барак Обама. Обама го извести Конгресот дека за уште една година ги продолжил санкциите кон Иран, ...

САД го смируваат Израел околу договорот со Иран

Deutsche Welle - 11.11.2013

Официјален Вашингтон е во дипломатска мисија да го убеди својот најблизок сојузник Израел дека договорот со Иран не е спротивен со интересите на Тел Авив и не ја загрозува безбедноста на еврејската ...

Кери: Санкциите за Иран остануваат додека траат преговорите

24 Вести - 11.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека санкциите против Иран ќе останат во сила и покрај преговорите, потенцирајќи оти САД и натаму се сомневаат во намерите дека Техеран ќе се откаже од ...

САД се обидуваат да го смират Израел околу договорот со Иран

24 Вести - 11.11.2013

Американска дипломатска делегација, предводена од главниот преговарач Венди Шерман, пристигна во Израел со цел да ги информира израелските лидери за преговорите со Иран во Женева и да се обиде да ги ...

Кери - Иран не ја прифати понудата во Женева

Р.С.Европа - 11.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери негираше дека имало несогласување меѓу светските сили поради што не беше постигнат нуклеарен договор со Иран минатата недела во Женева.

Кери: Договор со Иран за неколку месеци

Нова ТВ - 11.11.2013

Водечките светски сили беа обединети во текот на преговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, но Иранците не може да го прифатат договорот, изјави државниот секретат на САД, Џон Кери.

Нуклеарните разговори не донесоа резултат

Глас на Америка - 11.11.2013

Разговорите меѓу Иран и шест светски сили во Женева за нуклеарната програма на Техеран пропаднаа викендов Шефот на ОН за нуклеарни прашања Јукија Амано е во Иран за најнова средба од серијата ...

Постигнат договор за инспекција од ОН на нуклеарките на Иран

Вест - 11.11.2013

ИРАН (АП) - Иран и шефот на Меѓународната агенција за нуклеарна енергија (ИАЕА) вчера постигнаа договор со кој се одобри поопсежно следење на нуклеарните локации во земјата, меѓу кои и планираниот ...

Лавров: Разговорите со Иран значајни и опширни

Алфа - 11.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров оцени синоќа дека маратонските преговори меѓу Иран и светски сили во Женева за нуклеарната програма на Техеран биле многу важни иако конечен договор не е ...

Лавров: Разговорите со Иран значајни и опширни

А1 On - 11.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров оцени синоќа дека маратонските преговори меѓу Иран и светски сили во Женева за нуклеарната програма на Техеран биле многу важни иако конечен договор не е ...

Кери: сакциите кон Иран остануваат

А1 On - 11.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека санкциите против Иран ќе останат на сила и покрај преговорите кои се во тек. „Не сме слепи, а мислам дека не сме ниту глупави.

Британија и Иран ги oбновија дипломатските односи

А1 On - 11.11.2013

Обединетото Kралство, чии дипломатски односи со Иран се замрзнати од 2011 година, денеска назначи свој нерезидентен дипломатски претставник во Иран, соопшти британското Министерство за надворешни ...

САД сакаат да го смират Израел околу договорот со Иран

Н.Македонија - 11.11.2013

Американска дипломатска делегација, предводена од главниот преговарач Венди Шерман, пристигна во Израел со цел да ги информира израелските лидери за преговорите со Иран во Женева и да се обиде да ги ...

САД се обидуваат да го смират Израел околу договорот со Иран

А1 On - 11.11.2013

Американска дипломатска делегација, предводена од главниот преговарач Венди Шерман, пристигна во Израел со цел да ги информира израелските лидери за преговорите со Иран во Женева и да се обиде да ги ...

Кери: Санкциите за Иран остануваат додека траат преговорите

+инфо - 11.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека санкциите против Иран ќе останат во сила и покрај преговорите, потенцирајќи оти САД и понатаму се сомневаат во намерите дека Техеран ќе се откаже ...

Британија и Иран ги oбновија дипломатските односи

+инфо - 11.11.2013

Обединетото Kралство, чии дипломатски односи со Иран се замрзнати од 2011 година, денеска назначи свој нерезидентен дипломатски претставник во Иран, соопшти британското Министерство за надворешни ...

САД се обидуваат да го смират Израел околу договорот со Иран

+инфо - 11.11.2013

Американска дипломатска делегација, предводена од главниот преговарач Венди Шерман, пристигна во Израел со цел да ги информира израелските лидери за преговорите со Иран во Женева и да се обиде да ги ...

Лавров: Разговорите со Иран значајни и опширни

Сител - 11.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров оцени синоќа дека маратонските преговори меѓу Иран и светски сили во Женева за нуклеарната програма на Техеран биле многу важни иако конечен договор не е ...

Кери: сакциите кон Иран остануваат

Либертас - 11.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека санкциите против Иран ќе останат на сила и покрај преговорите кои се во тек. „Не сме слепи, а мислам дека не сме ниту глупави.

Лавров: Разговорите со Иран значајни и опширни

МРТ - 11.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров оцени синоќа дека маратонските преговори меѓу Иран и светски сили во Женева за нуклеарната програма на Техеран биле многу важни иако конечен договор не е ...

Кери: Санкциите за Иран остануваат додека траат преговорите

Сител - 11.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека санкциите против Иран ќе останат во сила и покрај преговорите, потенцирајќи оти САД и понатаму се сомневаат во намерите дека Техеран ќе се откаже ...

Кери: Договор за окончување на спорот за иранската нуклеарна програма ќе има во рок од неколку месеци

Сител - 11.11.2013

Државниот секретар на САД Џон Кери изрази денеска надеж дека договор за окончување на спорот за иранската нуклеарна програма ќе има во рок од неколку месеци.

Лавров: Разговорите со Иран значајни и опширни

Бриф - 11.11.2013

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров оцени синоќа дека маратонските преговори меѓу Иран и светски сили во Женева за нуклеарната програма на Техеран биле многу важни иако конечен договор не е ...

Кери: Санкциите за Иран остануваат додека траат преговорите

Бриф - 11.11.2013

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека санкциите против Иран ќе останат во сила и покрај преговорите, потенцирајќи оти САД и понатаму се сомневаат во намерите дека Техеран ќе се откаже ...

КЕРИ: Остануваат санкциите против Иран

Телеграф - 11.11.2013

САД и нејзините западни сојузници вчера, за време на преговорите, успеаја во целост да ги надминат разликите кои постојат со Иран, а најголема резервираност покажаа Франција и Израел Американскиот ...

Кери:Договор за окончување на спорот за иранската нуклеарна програма ќе има во рок од неколку месеци

Бриф - 11.11.2013

Државниот секретар на САД Џон Кери изрази денеска надеж дека договор за окончување на спорот за иранската нуклеарна програма ќе има во рок од неколку месеци.

Великa Британија и Иран ги возобновија дипломатските односи

Бриф - 11.11.2013

Обединетото Kралство, чии дипломатски односи со Иран се замрзнати од 2011 година, денеска назначи свој нерезидентен дипломатски претставник во Иран, соопшти британското Министерство за надворешни ...

САД се обидуваат да го смират Израел околу договорот со Иран

Телеграф - 11.11.2013

Американскиот амбасадор во Израел истакна дека Вашингтон никогаш нема да му дозволи на Техеран да произведе атомско оружје Американска дипломатска делегација, предводена од главниот преговарач Венди ...

Кери: Договор со Иран за неколку месеци

Орбис - 11.11.2013

Водечките светски сили беа обединети во текот на преговорите за иранската нуклеарна програма во Женева, но Иранците не може да го прифатат договорот, изјави државниот секретат на САД, Џон Кери.

Нуклеарните разговори не донесоа резултат

Орбис - 11.11.2013

Шефот на ОН за нуклеарни прашања Јукија Амано е во Иран за најнова средба од серијата разговори во врска со нуклеарната програма на Иран. Неговите средби со претставници во понеделник во Техеран ...

Кери: За неколку месеци ќе се постигне договорот за окончување на спорот за иранската нуклеарна програма

Falanga - 11.11.2013

Водечките светски сили биле единствени во поглед на договорот. Државниот секретар на САД, Џон Кери, денеска во Абу Даби изрази надеж дека договор за окончување на спорот за иранската нуклеарна ...