TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардарци играа само 30 минути

Дневник - 17.11.2002

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ: КИЛ - ВАРДАР 34-23 Шансата за освојување на првите бодови во ЛШ скопјани ќе ја бараат на следниот меч против Фибрекснајалон, следниот викенд Ракометарите на Вардар Ватростална одиграа добро против германскиот првак Кил, но само во првите 30 минути од мечот, и загубија со ...

Вардарци го предизвикуваат Кил

Вест - 16.11.2002

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ И десеткуваниот Кил е голем фаворит. - Сергеј Стецук Нашиот првак Вардар Ватростална денеска (19.30 часот, судии: Коен и Перец од Израел) ги продолжува настапите во Лигата на шампионите, гостувајќи му на суператрактивниот германски Кил.

Германците апсолутни фаворити

Утрински - 16.11.2002

Вардар В. отпатува на мечот против Кил во рамките на ЛШ По стартниот пораз во реномираната Лига на шампионите од Загреб и триумфот во дербито од домашното првенство над Пелистер, македонските ракометни прваци, Вардар Ватростална отпатуваа за Германија каде денес со почеток во 18.30 часот ќе го ...

Вардар Ватростална оди во Кил да игра и да "чепне нешто"

Дневник - 16.11.2002

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ (МАЖИ), Д-ГРУПА Свесни сме за силата на противникот, така што ќе се обидеме да сториме се за да ги сопреме во нивните намери - вели тренерот Петрушевски Иако екипата на Кил, германскиот првак, е фаворит во мечот против Вардар Ватростална во второто коло на Д-групата од ...

Петковски одличен во второто полувреме

Утрински - 15.11.2002

Во дербито ракометно првенство: Вардар В - Пелистер 30:25 Во дербито од машкото ракометно првенство, Вардар Ватростална под водство на новиот шеф на стручниот штаб Стојан Петрушевски го совлада најголемиот конкурент за титулата битолски Пелистер со конечни 30:25, кои ги однесоа црвено-црните на ...

Петрушевски повторно златна резерва

Вест - 14.11.2002

РАКОМЕТ - ПЕТКОВИЌ ДОБИ КЛОЦА ОД КЛУПАТА НА ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА Вардар Ватростална го заокружи циклусот на смени на тренери во трите наши најголеми ракометни клуба. По Леонид Евтушенко (Кометал ЃП) и Боро Чурлевски (Пелистер МБ), на ред дојде и Јошко Петковиќ, кој по завчерашниот состанок со првиот ...

Јошко и Жарко Петковиќ добија отказни решенија

Утрински - 14.11.2002

Стојан Петрушевски повторно прв човек на кормилото на Вардар Ватростална Поради слабите резултати, југословенскиот ракометен стратег Јошко Петковиќ е сменет од функцијата шеф на стручниот штаб во Вардар Ватростална. Од вчерашниот дерби натпревар во домашното првенство против Пелистер на негово ...

Таткото и синот Петковиќ во пакет добија откази од Вардар

Дневник - 14.11.2002

РАКОМЕТ - ПО СЕРИЈАТА СЛАБИ РЕЗУЛТАТИ Досегашниот помошник Стојан Петрушевски привремено ќе ја води екипата, иако се размислува дали да се ангажира нов тренер Југословенскиот тренер Јосиф Петковиќ и неговиот син Жарко, кои беа дел од екипата на Вардар Ватростална, го "раскинаа" договорот со ...

Пелистер и Вардар В. сакаат договор со РСМ

Дневник - 14.11.2002

ЗА МЕХЛ-ЛИГАТА Претставници на Пелистер и на Вардар Ватростална вчера попладне требаше да имаат состанок со генералниот секретар на РСМ, Марјан Огњановски поради "различните информации" за случувањата во Средноевропската ракометна лига (МЕХЛ) со надеж дека македонскиот сојуз ќе застане на страната ...

„Вардар Ватростална“ победнички против „Пелистер“

А1 - 13.11.2002

Актуелниот првак „Вардар Ватростална“ победнички против „Пелистер“ во првото нивно дерби од Суперлигашката ракометна лига, кое ќе биде запаметено и по дуелот на резервните тренери на двете страни. Стојан Петрушевски ја водеше екипата откако Јошко Петковиќ по поразот од „Загреб“ не се врати на ...

Вардарци со многу неизвесности го нагостуваат Пелистер

Вест - 13.11.2002

МАШКА РАКОМЕТНА СУПЕРЛИГА Денеска во СРЦ "Кале", со почеток во 19 часот, се игра заостанатиот натпревар од седмото суперлигашко коло, вечното дерби на македонскиот ракомет, Вардар Ватростална-Пелистер МБ. За вардарци овој мошне важен дуел доаѓа во вистинско невреме, само три дена по шокантниот ...

Победникот од мечот Вардар В. - Пелистер ќе биде нов лидер

Дневник - 13.11.2002

РАКОМЕТ - ПРВА ЛИГА Победникот од дуелот меѓу Вардар Ватростална и Пелистер, што вечерва ќе се игра во СРЦ Кале (19 ч.), ќе биде нов лидер на табелата во машката ракометна Супер лига. Пелистер е трет на табелата и заостанува два бода зад Вардар Ватростална и Југ Зегин, кои водат со по 15 бода.

Вардар се прецени на стартот

Вест - 12.11.2002

РАКОМЕТ - УШТЕ ЕДЕН НЕСЛАВЕН ПОЧЕТОК НА НАШИОТ ПРВАК ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ Им ги расипа сметките на вардарци. - Марковски (лево) во дуел со Лозанин ВАРДАР ВАТРОСТАЛНА - ЗАГРЕБ 25:28 (13:11) СКОПЈЕ. - СРЦ "Кале". Гледачи: 1.500. Судии: Борд и Бај (Франција). ВАРДАР В.

Марковски ги разубеди "црвено-црните"

Утрински - 12.11.2002

Вардар Ватростална во стартот од Лигата на шампионите загуби од Загреб со 25:28 РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Капитенот на македонската ракометна репрезентација Иван Марковски е тегот што натежна на вагата во прилог на двократниот европски првак Загреб, кој славеше сред Скопје многу важна победа над ...

Вардар В. поразен, тренерот Петковиќ заминува

Дневник - 12.11.2002

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 1. КОЛО Катастрофалните први десет минути од вториот дел гостите успеаја да ги искористат на најдобар начин и, што се однесува до мене, ЛШ е завршена за Вардар - изјави Петковиќ по поразот од Загреб со 25-28 Наместо победа, како што ветуваа пред почетокот на натпреварите ...

Петрушевски нов тренер на вардарци?

Дневник - 12.11.2002

По нецела година помината во екипата на Вардар Ватростална, југословенскиот тренер Јосиф Петковиќ најави заминување, и тоа веројатно уште во текот на неделава. Ако се случи тоа, на мечот со Кил, в сабота, во Германија, на клупата веројатно ќе седи Стојан Петрушевски, досегашниот помошник.