TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глигоров не бил во кабинетот на министерот Бошковски

А1 - 08.11.2001

Поранешниот македонски претседател Киро Глигоров никогаш не бил во кабинетот на министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски, соопшти неговиот кабинет. Демантот се однесува на изјава на министерот Бошковски цитирана во весникот „Вест“, во врска со истрагата за атентатот врз поранешниот претседател.

Не сум бил во кабинетот на Бошковски

Вест - 08.11.2001

ЕКСПРЕТСЕДАТЕЛОТ КИРО ГЛИГОРОВ ДЕМАНТИРА Експретседателот на Република Македонија, вчера ја демантираше изјавата на министерот за внатрешни работи Љубе Бошковски, и вели дека никогаш не бил во кабинетот на министерот Бошковски.

И Џиков му се сврте на Фрчко

Вест - 08.11.2001

ДРЖАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ ЈА ЗАПОЗНАВА ЈАВНОСТА ДЕКА ДОБРО ГИ ЗНАЕ ПРАВНИТЕ ДЕФИНИЦИИ Како пример како не се постапува во откривање на злосторство од страна на службените лица во кривичната постапка, ќе се наведе кривично-правниот настан - атентатот врз претседателот на државата г.

Мракот ги голта сведоците и информаторите за атентатот врз Глигоров

Дневник - 07.11.2001

СИТЕ "КОЛАТЕРАЛНИ" ЖРТВИ НА МИСТЕРИОЗНАТА ИСТРАГА Последен во низата жртви е еден вработен во МВР, кој неодамна дал изјава за истрагата, а следниот ден неговата сопруга го нашла мртов Министерството за внатрешни работи не го соопштува идентитетот на лицето вработено во МВР што пред неколку дена ...

Во истрагата за атентатот беше вклучен и Бошковски

Вест - 06.11.2001

ПАВЛЕ ТРАЈАНОВ, ЕКСМИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ: Ексминистерот за внатрешни работи Павле Трајанов, сега лидер на Демократски сојуз, во врска, како што вели, со вчерашните изјави на министерот за внатрешни Љубе Бошковски, укажува на неколку работи околу истрагата за атентатот на Киро Глигоров.

Љубе ќе го апси Фрчко

Вест - 06.11.2001

АТЕНТАТ ВРЗ ГЛИГОРОВ: ЗА НЕИЗВРШУВАЊЕ НА МИНИСТЕРСКИТЕ ОБВРСКИ Фрчкоски, кој во времето на атентатот врз тогашниот претседател Киро Глигоров бил на чело на МВР, "мора кривично да одговара за неизвршување на обврските, а дали нему ќе му биде одредена и мерка притвор...

Сомнителна смрт на лица кои знаеле нешто за атентатот

Вест - 06.11.2001

Посебен сомнеж врз досегашниот тек на истрагата околу атентатот врз екс преседателот Киро Глигоров, даваат и неколкуте случаи на мистериозна смрт на лица што работеле на расветлувањето на случајот. Пред неколку дена, под засега се уште неутврдени околности, починал еден полицаец кој неколку часа ...

Фрчкоски, Чокревски и Трајанов обвинети за соучесништво во атентатот врз Глигоров

Дневник - 06.11.2001

ВРВОТ НА ПОЛИЦИЈАТА ЛАНСИРА НОВ СКАНДАЛ Тројцата поранешни министри не ја потпишувале документацијата, ангажирале познати криминалци во истрагата и ја насочувале погрешно, тврдат сегашните челници на МВР Министерството за внатрешни работи ќе поднесе кривични пријави против поранешните министри ...

Политички поени на сметка на атентатот врз Киро

А1 - 05.11.2001

Претседателот Глигоров го преживеа атентатот, но и по 6 години не дозна кој беше неговиот изготвувач. Прашањето повторно се актуелизира, овој пат од сегашното раковотсво во МВР. Таму велат имаме докази со кои екс министерот за внатрешни работи Љубомир Фрчковски може да заврши во притвор заедно со ...