TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија го заврши преседавањето се ЦЕИ

Вест - 16.11.2002

На земјите од регионот им се потребни унапредување на меѓусебната доверба, навремено решавање на проблемите и интензивна соработка. Вака изгледаше заклучокот на премиерот Бранко Црвенковски на вчерашната завршна прес-конференција на Самитот на Централно-европската иницијатива, одржан во Скопје, на ...

Италија ќе биде спонзор на Балканот

Утрински - 16.11.2002

Заврши Самитот на ЦЕИ во Скопје со усвојување Завршна декларација на земјите-учеснички Италија сака да биде главен спонзор на обновата и развојот на регионот на ЦЕИ, и за таа цел планира да потроши 150 милиони евра, од кои најголем дел ќе бидат наменети за разни проекти на Балканот кои ќе ги избере ...

Етничката нетрпеливост ќе наиде на решителен одговор

Дневник - 16.11.2002

ЗАВРШИ САМИТОТ НА ЦЕИ ВО СКОПЈЕ Македонија, Бугарија и Југославија по Прашкиот самит ќе одржат свеченост по повод поставувањето на тромеѓниот камен Земјите од Централноевропската иницијатива (ЦЕИ) вчера испратија силна порака дека решително ќе одговараат на непочитувањето на владеењето на правото, ...

Лижавче за "шампионот"

Дневник - 16.11.2002

Уводник - Христо Ивановски "Следниот ден по завршувањето на Самитот на НАТО мојата земја ќе ја претстави својата искрена намера да ги впрегне сите капацитети и енергија за да се подготви за членство" - порача вчера премиерот Бранко Црвенковски на самитот на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ) во ...

Усвоен завршниот документ на Самитот на ЦЕИ

А1 - 15.11.2002

Шефовите на владите на земјите на Централно-европската иницијатива денеска, на последниот ден од Самитот на организацијата во Скопје, усвоија финален документ. Во документот се поздравува прогресот што е постигнат во регионот со воспоставување стабилни демократски институции по спроведувањето ...

Премиерската средба со пет премиери

Вест - 15.11.2002

НА САМИТОТ НА ЦЕИ ДЕНЕСКА СОСТАНОК НА ШЕФОВИТЕ НА ВЛАДИТЕ НА 17 ЗЕМЈИ - ЧЛЕНКИ Петмина премиери, тројца заменици-премиери, шест министри и еден претставник на министерство за надворешни работи. Вака изгледа структурата на учесниците на денешниот Самит на шефови на Влади на 17 земји - членки на ...

Македонија чека 45 милиони евра од Европа за патниот правец Прилеп - Битола

Вест - 15.11.2002

НА БИЗНИС ФОРУМОТ НА ЦЕИ ДЕБАТА ЗА ПАНЕВРОПСКИТЕ ТРАНСПОРТНИ КОРИДОРИ Потпишувањето на меморандумите за коридорите 8 и 10 за Македонија е од исклучителна важност, зашто се отстранува главната пречка за натамошно финансирање на транспортните проекти На Економскиот форум на Самитот на ЦЕИ, вчера, ...

ЦЕИ ќе ја повика ЕУ да не прави нови граници

Утрински - 15.11.2002

САМИТ Денес во "Александар палас" ќе финишира повеќедневната средба на претставниците на седумнаесетте земји-членки на Централноевропската иницијатива, со давање политичка рамка на договорите за зајакнување на економска соработка, кои доминираа во расправите во изминатите два дена.

ГАРДЕРОБЕРКИТЕ ПЛАЧАТ, ГОСТИТЕ СЕ ЗАДУШУВААТ

Утрински - 15.11.2002

ОРГАНИЗАЦИСКИ ХАОС Самитот на ЦЕИ уште првиот ден се покажа како премногу голем залак за нас, или барем за онаа група луѓе кои се нафатија да го организираат. Завладеа вистински организациски хаос и во просторот и во меѓусебната комуникација. Ова во вториот ден доживеа кулминација.

Владата најавува дека ќе ја подобри инвестициската клима во земјава

Утрински - 15.11.2002

Втор ден од Економскиот форум при Самитот на ЦЕИ ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Централноевропската иницијатива претставува императив на времето на земјите-членки за следење на светските економски текови, глобализацијата и регионалната интеграција.

Втор ден од Самитот на ЦЕИ

А1 - 14.11.2002

Денес се одржа неформална средба на министрите за надворешни работи на земјите учеснички, а утре е главниот дел на кој ќе присуствуваат премиерите чиј домаќин ќе биде Црвенковски. Најавено е присуството на само четворица премиери и тоа на Босна, Украина, Словачка и Италија.

ЦЕИ го собра пајакот

Вест - 14.11.2002

Економскиот самит на ЦЕИ, што неделава се одржува во Скопје, ги попречи градските инспектори да ја реализираат акцијата за отстранување на непрописно паркираните возила од јавното зеленило. Китан Павловски, главен градски комунален инспектор, пред неколку дена најави дека неделава со пајк службата ...

Бизнисмените, владите и финансиерите на 17 земји на едно место

Вест - 14.11.2002

ВЧЕРА ВО СКОПЈЕ ПОЧНА ТРИДНЕВНИОТ БИЗНИС ФОРУМ ВО РАМКИТЕ НА ПЕТТИОТ САМИТ НА ЦЕИ ЦЕИ не е донаторска или финансиска организација. Ние финансираме активности на соработка со учество на претставници на државите - членки и помагаме да се дојде до идеите од понапредните земји.

Македонија со земјите на ЦЕИ лани имала дефицит од 230 милиони долари

Утрински - 14.11.2002

Конференција на претседателите на трговските комори на земјите на ЦЕИ НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Иако коморите на земјите-членки на Централноевропската иницијатива на сите досегашни состаноци декларативно се залагаат за унапредување на економската и трговската соработка, барем досега, нема ништо ...

Потребни се силни институции за борба против организираниот криминал

Утрински - 14.11.2002

Прес во рамките на Економскиот форум на Самитот на ЦЕИ Скопје - Она што на Македонија и е потребно во моментов е институциите на системот да функционираат поефикасно, оцени директорот на Извршниот секретаријат на Централноевропската иницијатива, Харолд Крајд, на вчерашната прес-конференција во ...

Македонија очекува свеж капитал, а ветува борба против корупцијата

Утрински - 14.11.2002

САМИТ ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Со фокус на Македонија почна петтиот Економски форум во рамките на Самитот на шефовите на влади на 17-те земји-членки на Централноевропската иницијатива, прва асоцијација што се формираше по распадот на двата политички блока.

Европејците сакаат да помогнат во преструктуирањето на ЕСМ

Дневник - 14.11.2002

ПОЧНА САМИТОТ НА ЦЕНТРАЛНОЕВРОПСКАТА ИНИЦИЈАТИВА Македонија се залага за динамичен економски развој, намалување на корупцијата и на сиромаштијата, порача на отворањето на самитот Петар Гошев министерот за финансии Проширувањето на Европската Унија, регионалната соработка, како и актуелните состојби ...

Економската соработка и странските инвестиции во фокусот на ЦЕИ

А1 - 13.11.2002

Петтиот самиот на Централно-европската иницијатива започна денеска во Скопје со економски форум. Во фокусот на преставниците на владите и бизнисмените на 17-те земји членки е соработката во регионот и промовирање на заеднички проекти. На почетокот од Економскиот форум во фокусот Македонија.

Започнува тридневниот самит на ЦЕИ

А1 - 13.11.2002

Самитот на земјите-членки на Централноевропската иницијатива, петти по ред, ќе се одржи од денеска до петок во Скопје. На досега најголемиот самит одржан во Македонија се очекува да учествуваат околу 1.200 гости. Поканети се 17 шефови на држави или влади на земјите-членки на ЦЕИ и исто толку ...

Предизвиците и соработката со проширувањето на ЕУ

Утрински - 13.11.2002

Во Скопје почнува со работа петтиот Самит на ЦЕИ ВИОЛЕТА ЦВЕТКОВСКА Од денеска до петок во Скопје ќе се одржи петтиот Самит на претседателите на влади на 17-те земји- членки на Централноевропската иницијатива. Во рамките на Самитот на ЦЕИ традиционално ќе се одржат и Економскиот и Младинскиот форум ...

Самит на ЦЕИ

Дневник - 13.11.2002

ДЕНЕСКА ВО СКОПЈЕ Средбата на шефови на влади на земјите-членки на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), на која годинава претседава Македонија, почнува денеска во Скопје. Според најавите, главни теми на самитот ќе бидат меѓународната состојба, случувањата во регионот на Централна Европа и новите ...

Утре започнува дводневниот самит на ЦЕИ

А1 - 12.11.2002

Петиот по ред Самит на земјите-членки на Централноевропската иницијатива од утре до петок ќе се одржи во македонската престолнина Скопје. Според најавите, на овој досега најголем самит одржан во Македонија ќе учествуваат околу 1.200 гости, меѓу кои, поканети се 17 шефови на држави или влади на ...

В петок Македонија ќе врие од политичари и бизнисмени

Утрински - 12.11.2002

Неделава Самит на Централноевропската иницијатива во Скопје Слободанка Јовановска Од среда до петок Македонија ќе биде домаќин на Самитот на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ), што е најголем настан одржан досега во нашата земја, бидејќи се поканети 17 шефови на држави или на влади и исто толку ...

Интернационалните млади музичари останаа без инструменти

Утрински - 12.11.2002

Пред Самитот на ЦЕИ во Скопје ОХРИД - Концертот на 60-ина млади и талентирани музичари, членови на Интернационалниот симфониски младински оркестар што редовно настапува во рамките на самитите на ЦЕИ, кој требаше да се одржи во Охрид е ставен под прашање, бидејќи сў уште дел од музичарите немаат ...

Конференција на претседателите на коморите на ЦЕИ

Утрински - 12.11.2002

На претстојниот Самит на Централноевропската иницијатива во Скопје Во рамките на претстојниот петти самит на на Централноевропската иницијатива, што ќе се одржи од 13 до 15 ноември во Скопје, ќе се одржи и Конференција на претседателите на трговските комори од земјите-членки на ЦЕИ, на која ќе биде ...

Самит на ЦЕИ со повеќе од 1.000 гости

Дневник - 12.11.2002

ОД УТРЕ ВО СКОПЈЕ Меѓу високите гости се очекува и италијанскиот премиер Берлускони Самит на земјите-членки на Централноевропската иницијатива (ЦЕИ) ќе се одржи од утре до петок во Скопје на кој ќе учествуваат околу 1.200 гости.

МВР апелира да не се вози без голема потреба

Дневник - 12.11.2002

САМИТ НА ЦЕИ во скопЈе Поради Самитот на шефови на влади на земјите членки на Централната европска иницијатива што од денеска до 15 ноември ќе се одржува во хотелот "Александар палас", на повеќе клучни улици во градот сообраќајот ќе се одвива под посебен режим.

Промена на сообраќајниот режим

Утрински - 12.11.2002

За време на Самитот на шефовите на земјите-членки на ЦЕИ За време на Самитот на шефови на влади на земјите-членки на ЦЕИ, што ќе се одржи од 12 до 15 ноември во хотелот ?Александар палас" во Скопје, сообраќајот ќе се одвива под посебен режим.

Сите членки на ЦЕИ ќе влезат во Европската унија

Утрински - 11.11.2002

Амбициозна најава во Скопје по средбата на европските парламентарци Костовски: Основната идеја на ЦЕИ е интеграција на членките со Европа Со усвојување на финалниот документ за улогата на Централноевропската иницијатива, заврши дводневната седница на Парламентарното собрание на ЦЕИ, што по првпат ...