TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фатена разбојничка двојка и јатакот - таксист

Вест - 09.10.2004

ОТКРИЕНИ УЛИЧНИ НАПАЃАЧИ НА ЖЕНИ ВО СКОПЈЕ Полицијата откри разбојничка двојка и нивниот јатак, кои подолго време напаѓале повозрасни жени и малолетници на различни делови во Скопје. Станува збор за Б.М. (22) и М.С. (22) од Скопје, како и за И.П.

Уапсени напаѓачите кои пукаа во таксистот

Вест - 09.10.2004

ВЧЕРАУТРО ВО СКОПСКАТА НАСЕЛБА КИСЕЛА ВОДА И.С.(19), С.П. (17) и Д.С. (16) Штитеници во казненопоправниот дом тетовобиле уапсени во моментот кога се обиделе да провалат во колонијална продавница во населбата Кисела Вода Тројца штитеници од казнено-поправниот дом во Тетово, кој сега е преместен во ...

Уапсени три момчиња избегани од Идризово

Дневник - 09.10.2004

ПО ОРУЖЕНИОТ НАПАД НА ТАКСИСТ НА ВОДНО Скопската полиција вчера уапси три момчиња, кои во понеделникот со пиштол застрелале таксист на патот за средно Водно во Скопје. Тројцата уапсени, од кои двајца се малолетници, биле штитеници во поправниот дом во Тетово со привремен престој во затворот ...

Кружното движење ќе ги среди дивите такси-станици

Дневник - 09.10.2004

ИНИЦИЈАТИВА НА СОВЕТНИЦИТЕ ОД ОПШТИНАТА КИСЕЛА ВОДА Советниците предлагаат во населбата Јане Сандански да се направат три пункта каде што ќе стојат таксистите Советниците од Општината Кисела Вода бараат да се дислоцираат дивите такси-станици распоредени по должината на булеварот Јане Сандански и ...

Фатени напаѓачите кои ранија таксист на средно Водно

А1 - 08.10.2004

Тројца малолетници, кои избегале од воспитно-поправен дом, се напаѓачите кои пред три дена ранија таксист на средно Водно. По бегството од домот, тие извршиле неколку кражби по Скопје и во Крива Паланка, каде и го украле пиштолот, со кој го раниле таксистот.

Возат со Господ напред и со пиштол под седиште

Дневник - 08.10.2004

ТАКСИРАЊЕТО РИЗИЧНА ПРОФЕСИЈА Гази Баба, Визбегово, Шуто Оризари, Арачиново веќе подолго време претставуваат црни точки за таксистите. Поголемиот дел од скопската такси армија одбегнува да превезува патници до овие, за нив небезбедни реони во градот.

Утринава МВР ги уапсило напаѓачите кој пукаа во таксистот на компанијата Панорама на средно Водно.

Канал5 - 08.10.2004

Двајца од нив се малолетни на возраст од седумнаесет и 16 години. А третиот разбојник има 19 - тројцата штитеници на воспитно поправниот дом од Тетово кој е сместен во затворот во Скопје. Напаѓачите биле утринава фатени на дело при обид да ограбат колон Двајца од нив се малолетни на возраст од ...

Наместо да ми платат,ми вперија пиштол во челото

Дневник - 07.10.2004

ТАКСИРАЊЕТО СТАНА МОШНЕ РИЗИЧНА ПРОФЕСИЈА Речиси и да нема скопски таксист што не бил жртва на грабеж, разбојништво или физички напад. Најчесто во ноќните часови, осамените таксисти, со години претставуваат честа цел и лесен плен за арамиите.

ПРЕКУ ЗЛОСТОРСТВО ДО ДРОГА

Вечер - 07.10.2004

Во Севилја се уапсени двајца за кои се смета дека убиле таксист. Маж од 32 години и 26 - годиш- на жена со отворени пообемни досијеа во полиција, се обвинети за убиство на шеесет и едногодишниот таксист Амадор Герер Родригез.

Само 20 дена притвор и слобода за осомничените кои се обиделе да убијат таксист

Вест - 06.10.2004

СУДСКИ АПСУРДИ Истражен судија од Основниот суд Скопје 2, двајца од осомничените за обид за убиство на таксистот Зоран Т од компанијатра "Ексклузив"по сослушувањето ги пуштил на слобода Додека тешкоранетиот таксист Зоран Т. од такси компанијата "Ексклузив" се бори за живото во Ургентниот центар во ...

Застрелан таксист од компанијата "Панорама"

Вест - 06.10.2004

ПУКОТНИЦИ НА ПАТОТ ЗА СРЕДНО ВОДНО Таксистот А.В. (27) бил нападнат од тројца патници, откако ги одвезол на Водно и одбил да ги врати назад, а еден од нив припукал и со еден куршум го раниле во рамото Завчера, ноќта на патот за Средно Водно, застрелан бил уште еден таксист.

Банда пак рани такси-возач во Скопје

Дневник - 06.10.2004

насилството зема залет Таксист бил ранет со куршум од тричлена банда разбојници, завчера вечерта, на патот за средно Водно. По нападот, повредениот бил однесен во скопскиот ургентен центар и по дадената лекарска помош бил пуштен на домашно лекување.

РАНЕТ ТАКСИСТ НА “ПАНОРАМА”

Вечер - 06.10.2004

Таксист на компанијата "Панорама" синоќа околу 21 часот на патот кон Средно Водно е нападнат со огнено оружје од три засега непознати лица. Во тек е истрагата за расветлување на случајот и за пронаоѓање на напаѓачите. Напаѓачите, како што потврдуваат од МВР, побарале од таксистот, дваесет и ...

Таксист нападнат со пиштол на средно Водно

А1 - 05.10.2004

27-годишниот таксист Александар В. од компанијата „Панорама“, синоќа беше ранет, кога тројца патници побарале да ги превезе до средно Водно. На патот во близината на хотелот „Панорама“, двајца од патниците излегле од возилото, додека третиот му вперил пиштол на таксистот.

Уапсените се припадници на екстремна исламска организација

Вест - 05.10.2004

ФАТЕНИ НАПАЃАЧИТЕ КОИ СЕ ОБИДЕЛЕ ДА УБИЈАТ ТАКСИСТ ВО СКОПСКОТО СЕЛО ВИЗБЕГОВО Полицијата ги откри напаѓачите на таксистот Зоран Т.(37) од такси компанијата "Ексклузив", кој во четвртокот ноќта беше застрелан во скопското село Визбегово. Станува Збор за Ш.Р. (21) од Косово, како и за скопјаните Ц.С.

Уапсени напаѓачите на скопскиот таксист

Дневник - 05.10.2004

КАЈ БЛАЦЕ Полицијата кај граничниот премин Блаце уапсила Косовец и тројца скопјани осомничени за нападот врз скопскиот таксист, во скопското село Визбегово, информира МВР. Таксистот, кој е погоден со два куршума, е во критична состојба. Според полицијата, станува збор за Ш.Р.

Таксистите повторно мета на скопските криминални банди, а Скопје се повеќе заликува на дивиот запад

Канал5 - 05.10.2004

Синоќа околу 21 часот на патот кон средно Водно нападнат таксист од компанијата Панорама. И во овој случај се уште непознатите сторители се послужиле со огнено оружје. Според МВР тројцата напаѓачи, побарале од 27 годишниот В.А.

ПРИВЕДЕНИ НАПАЃАЧИТЕ НА ТАКСИСТОТ ВО ВИЗБЕГОВО

Вечер - 05.10.2004

При приведувањето, четворицата пријавени давале активен отпор и посегнале по оружјето кое го носеле со себе. Од страна на припадниците на МВР согласно со законските надлежности, биле совладани без употреба на огнено оружје. Против Ш.Р., Ц.С. и Р.И.

Уапсена групата што застрела таксист во Визбегово

А1 - 04.10.2004

4 пиштоли, муниција, маскирни униформи и верски книги со исламска содржина, ова полицијата го пронашла во домот кај што се криеле тројцата напаѓачи кои во петокот во Визбегово тешко го ранија скопскиот таксист Зоран Трајковски.

Диви комбиња возат како автобуси

Дневник - 04.10.2004

ТАКСИРАЊЕ НА ЦРНО Нелегалните таксисти качуваат по неколку патници во возилото и за поевтина цена ги возат по истата траса како и редовниот автобус На трасите по кои сообраќаат автобусите со број 9, 19, 20 и 55 надлежните инспекции регистрирале зголемена појава на диви превозници.

Уапсени четворица од напаѓачите на таксистот од компанијата Ексклузив

Канал5 - 04.10.2004

Ова се двајца од тројцата напаѓачи кои во четвртокот вечерта во скопското село Визбегово тешко го ранија 37-годишниот таксист на компанијата ,,Ексклузив,,.. На полициската снимка од акцијата се гледаат уште две лица кои им помогнале да го сокријат оружјет Ова се двајца од тројцата напаѓачи кои во ...