TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Охрид е отворен и подготвен за инвестициите на Субрата Рој

Вечер - 16.11.2014

Како локална самоуправа само би добиле бенефит доколку се случат тие инвестиции, а и не би изгубиле ништо доколку не се случат тие инвестиции. Апсолутно сме отворени за сите странски инвеститори вклучително и за Субрата Рој и она што ќе биде ...

Драгиот Субрата

Нова ТВ - 15.11.2014

Тогаш кога слушнав дека Владата пратила соопштение до медиумите во кое ја информира јавноста за нивниот однос кон Субрата Рој, мислев дека и свечено дојде денот кога можам јавно да објавам дека преку ноќ сум се збогувала со паметот.

O.Охрид нема информации за за инвестицијата на Субрата Рој во Љубаништа

Локално - 15.11.2014

До општина Охрид нема пристигнато нова информација во врска со најавената инвестиција на Субрата Рој во охридското село Љубаништа, откако државата започна постапка за раскинување на договорот со неговата фирма за агрокомбинатот „Џумајлија“-јавува ...

Град Охрид се надева дека Субрата Рој ќе инвестира, а Сахара Груп под истрага за перење пари!

Фактор - 15.11.2014

Град Охрид се уште се надева дека Субрата Рој ќе инвестира во Љубаниште. Според Спасески локалната самоуправа би имала корист доколку се случат инвестициите. Од друга страна од советниците на СДСМ во Охрид велат дека Свети Наум не е место за онакви ...

Општината нема нови информации за инвестицијата на Субрата Рој во Љубаништа

OhridNews - 15.11.2014

До општина Охрид нема пристигнато нова информација во врска со најавената инвестиција на Субрата Рој во охридското село Љубаништа, откако државата започна постапка за раскинување на договорот со неговата фирма за агрокомбинатот „Џумајлија“.

Наумов: крие ли Владата и други Субрати?

Телма - 14.11.2014

Ставрески се обидува да го покрие скандалот со Субрата Рој со смислено одбрани податоци за наводно успешните странски инвестиции во слободните економски зони, вели дека компаниите во зоните оствариле извоз од скоро милијарда евра, но истовремено, не ...

Наумов: Дали има и други Субрати меѓу партнерите на Владата?

Нова ТВ - 14.11.2014

„Ставрески се обидува да го покрие скандалот со Субрата Рој со смислено одбрани податоци за наводно успешните странски инвестиции во слободните економски зони“, изјави денеска на прес-конференција Кире Наумов, претседател на Комисијата за финансии ...

СДСМ прашува уште колку други Субрати кријат Ставрески и Груевски

Фокус - 14.11.2014

Ставрески се обидува да го покрие скандалот со Субрата Рој со смислено одбрани податоци за наводно успешните странски инвестиции во слободните економски зони, вели Кире Наумов Случајот со наводните милијарди на Субрата Рој од којшто остана само ...

СДСМ: Ставрески се обидува да сокрие скандал

Алсат-М - 14.11.2014

Социјалдемократскиот сојуз смета дека министерот за финансии Зоран Ставревски прави се за да го прикрие скандалот со индискиот бизнисмен Субрата Рој. Според оваа партија, намерно се објавуваат податоци за извозот остварен во индустриските зони, а се ...

(ВИДЕО)СДСМ:Дали има и други Субрати меѓу партнерите на Владата?

Локално - 14.11.2014

Ставрески се обидува да го покрие скандалот со Субрата Рој со смислено одбрани податоци за наводно успешните странски инвестиции во слободните економски зони. Прво, Ставревски вели дека компаниите во зоните оствариле извоз од скоро милијарда евра, ...

ВИДЕО Наумов: Се кријат ли и други Субрати?

+инфо - 14.11.2014

Трговскиот дефицит во првите девет месеци на годинава е поголем од лани, Ставрески се срами да каже колкави се платите на вработените во слободните економски зони, а бидејќи договорите и субвенциите што ги добиваат странските компании се врвна ...

СДСМ: Ставрески и Груевски должат одговори на јавноста

+инфо - 14.11.2014

Ставрески и Груевски дури ни скриени зад соопштенијата над ВМРО-ДПМНЕ, не можат да ги отфрлат како неточни сомнежите дали постојат и други наводни странски инвеститори, за каков што што го прогласија нивниот близок партнер Субрата Рој, порача СДСМ ...

(ВИДЕО) Наумов: Дали има и други Субрати меѓу партнерите на Владата?

А1 On - 14.11.2014

Ставрески се обидува да го покрие скандалот со Субрата Рој со смислено одбрани податоци за наводно успешните странски инвестиции во слободните економски зони. Прво, Ставревски вели дека компаниите во зоните оствариле извоз од скоро милијарда евра, ...

Наумов: Дали има и други Субрати меѓу партнерите на Владата?

Sky - 14.11.2014

ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ од прес-конференциите на Кире Наумов, претседател на Комисијата за финансии на СДСМ: Ставрески се обидува да го покрие скандалот со Субрата Рој со смислено одбрани податоци за наводно успешните странски инвестиции во слободните ...

(ВИДЕО) Наумов: Дали има и други Субрати меѓу партнерите на Владата?

Либертас - 14.11.2014

Прес конференција на Кире Наумов, претседател на Комисијата за финансии на СДСМ: Ставрески се обидува да го покрие скандалот со Субрата Рој со смислено одбрани податоци за наводно успешните странски инвестиции во слободните економски зони.

Дневен печат - Името, Субрата Рој и политичката криза

Р.С.Европа - 13.11.2014

Сите печатени медиуми објавуваат дека не е постигнат напредок во разговорите за името. Пишуваат и за Субрата Рој, бомбата на Заев, за препораките од ММФ. Разбирливо, сите печатени медиуми ја објавуваат веста од Њујорк за најновата средба на ...

Субратијада на македонската власт

Inbox7 - 13.11.2014

Првиот чин од една боливудската гротеска заврши. Главниот актер е во индиски затвор, а домашните политички глумци влегуваат во фаза на грдо и на недолично манипулирање со јавноста и со сопствената одговорност.

Субрата Рој не се откажува од парцелата на плоштадот „Македонија“

Build - 13.11.2014

Што ќе се случи со градежната парцела на плоштадот „Македонија“ ако Субрата Рој не се одлучи да го гради спомен – обележјето на Мајка Тереза? Ова прашање се поставува откако Министерството за земјоделство неодамна ја активираше банкарската гаранција ...

Намагарчена нација!

Локално - 13.11.2014

Најмалку што требаше да направи Ставрески по епизодата со Субрата Рој е да излезеше со извинување до сите граѓани за погрешната процена и тивко да заминеше од политичката ...

Намагарчена нација

Либертас - 13.11.2014

Најмалку што требаше да направи Ставрески по епизодата со Субрата Рој е да излезеше со извинување до сите граѓани за погрешната процена и тивко да заминеше од политичката сцена. Најнапред сакам да изразам големо жалење до читателите на ова сериозно ...

Милјардерот Субрата Рој не се откажува од инвестициите во земјава

24 Вести - 12.11.2014

Индискиот бизнисмен Субрата Рој не се откажува од другите инвестиции во земјава, се огласи компанијата „Сахара Индија Паривер“. Оваа порака директно од Индија стигнува откако македонското Министерство за земјоделство ја активираше банкарската ...

Субрата Рој не се откажува од проектите во Македонија

Телма - 12.11.2014

Субрата Рој не се откажува од проектите во Македонија. Од неговата компанија Сахара груп преку соопштение информираат дека реализацијата на инвестициите во земјава е во напредна фаза и дека не постои ниту најмал сомнеж за нивно повлекување.

Субрата Рој, стриропор фасади и порочни млади

Р.С.Европа - 12.11.2014

Текстовите - Ќе има ли одговорност за утката на Субрата Рој?, Власта ќе ги подучува младите за штетите од пороците и Нешто е труло во Скопје 2014 привлекоа најмногу коментари на нашата Фејсбук страна.

Субрата се враќа посилен: Покрај Џумајлија, ветува и вселенска програма – УЏУМајлија

Фокус - 12.11.2014

Затворот во Њу Делхи, декември 2014 Индискиот бизнисмен Субрата Рој денеска од затворот во Њу Делхи уште еднаш вети дека Џумајлија и сите други проекти во Македонија ќе се остварат и како што најави во план е уште еден, уште пограндиозен проект.

Ризаов: Пуста остана Џумајлија

Либертас - 12.11.2014

Jа знаете сите приказната за божјиот пратеник кој дојде да ја ја спаси Македонија со изградба на Лас Вегас крај Охридското Езеро, кај „Свети Наум“ и Љубаништа, да насели 20.000 крави во Џумајлија во област каде што по глава на жител требаше да има ...

И официјално државата го раскина договорот за „Џумајлија“ со Субрата Рој

еМагазин - 12.11.2014

И официјално, Министерството за земјоделство го раскина договорот за „Џумајлија“ со Сахара на Субрата Рој, објави Алсат М. Вчера, Министерството писмено ја извести компанијата „Сахара груп“ дека еднострано се раскинува договорот.

ЛДП бара оставка на премиерот Груевски поради случајот со инвестицијата на Субрата Рој

24 Вести - 11.11.2014

Опозицијата и денеска ги продолжи прозивките до власта за пропаднатите инвестиции на индискиот милијардер Субрата Рој. Либерално демократската партија бара оставка од премерот Никола Груевски.

Шилегов: Груевски и Ставрески да ги понесат трошоците за Субрата Рој

Нова ТВ - 11.11.2014

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ скриени позади соопштение синоќа се охрабрија и признаа – инвеститорот мултимилијардер Субрата Рој бил наводен. Отидоа дотаму што тврдат дека, замислете, никогаш како Влада не рекле дека индискиот партнер кој им заврши во ...

Позадината на случајот со Рој е некој да го грабне езерото?

Телма - 11.11.2014

Груевски и Ставрески немаат право да се кријат зад соопштенија, како зад вчерашното, со кое, замислете, тврдат дека никогаш не кажале дека индиецот Субрата Рој ќе инвестира во Македонија, рече портпаролот на СДСМ Петре Шилегов.

Боливудско бизнис-шоу без хепиенд

Deutsche Welle - 11.11.2014

Пропаднатата зделка со Субрата Рој можеби не можеше да се предвиди, но веќе се предвидливи штетите што државата ги трпи поради нереализацијата на планираните инвестиции на индиската компанија.

Не стивнуваат реакциите од СДСМ за Субрата Рој

Алсат-М - 11.11.2014

Никола Груевски и ВМРО – ДПМНЕ признаа дека индискиот мулитимилијардер бил „наводен“, реагираа од опозициската СДСМ. Ова произлегува оттаму, како што вели СДСМ, што сега владата тврди оти тие никогаш не рекле дека индискиот партнер, кој во меѓувреме ...

Субрата Рој предизвика штета од најмалку 10 милиони евра?

Фактор - 11.11.2014

Десет милиони евра, што директна, што индиректна штета – ова според опозицискиот СДСМ се последиците од пропаднатиот договор со индискиот бизнисмен Субрата Рој за агрокомбинатот Џумајлија.

Боливудско бизнис-шоу без хепиенд

Идивиди - 11.11.2014

Пропаднатата зделка со Субрата Рој можеби не можеше да се предвиди, но веќе се предвидливи штетите што државата ги трпи поради нереализацијата на планираните инвестиции на индиската компанија.

(ВИДЕО) Шилегов: Дали Груевски и Ставрески бегаат од позадината на случајот Субрата Рој?

А1 On - 11.11.2014

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ скриени позади соопштение синоќа се охрабрија и признаа – инвеститорот мултимилијардер Субрата Рој бил наводен. Отидоа дотаму што тврдат дека, замислете, никогаш како Влада не рекле дека индискиот партнер кој им заврши во ...

ЛДП бара оставка од премиерот поради проектот Субрата Рој

OhridNews - 11.11.2014

ЛДП изразува жалење, како што велат,поради огромното фијаско на проектот Субрата. - Премиерот и неговите министри на крајно несериозен начин си поиграа со граѓаните, сервирајќи им успешна приказна на еден од најпримитивните начини, потикнувајќи ја ...

ЛДП бара оставка од Груевски поради белосветската измама со Субрата Рој

А1 On - 11.11.2014

ЛДП изразува жалење заради огромното фијаско на проектот Субрата, со кој премиерот и нeговите министри, како што велат, на крајно несериозен начин си поиграа со граѓаните, сервирајќи им успешна приказна на еден од најпримитивните начини, ...

Утрешен Слободен печат: Штетите од „бизнисот“ со Субрата рој е 10 милиони евра, тврди СДСМ

+инфо - 11.11.2014

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Лани било „Горна Република“, годинава „Република Горна“ - објавен ланскиот предлог на Нимиц доставен до Скопје и Атина - Штетите од „бизнисот“ со Субрата рој е 10 милиони евра, тврди СДСМ - По дводневна ...

СДСМ: Недоличниот речник е огледало на нервозата на Никола Груевски

А1 On - 11.11.2014

Сигурно и вас ве интересира, каде се сега пред нас граѓаните, Никола Груевски и Зоран Ставрески, да објаснат како одеднаш, Субрата Рој, од омилен, излезе наводен инвеститор? Зошто и покрај бројните предупредувања во земјава и од странство, додека ...

ВИДЕО Шилегов: Македонија од Субрата Рој е оштетена за над 10 милиони евра

+инфо - 11.11.2014

По наши проценки, и по она што во јавноста беше достапно, зборуваме за повеќе од 10 милиони евра, што директна, што индиректна штета. Груевски и ВМРО-ДПМНЕ скриени зад вчерашното соопштение, се охрабрија и признаа дека инвеститорот-мултимилијардер ...

ЛДП: Груевски да даде оставка за белосветската лага со Субрата

+инфо - 11.11.2014

После „пукањето“ на белосветската измама со главниот актер Субрата Рој, власта преку Ставрески по принципот „не сум од овде“ се обидува лесно да се извади од примитивната лага, порача на прес-конференција денеска Дејан Блажески, советник од ЛДП во ...

Шилегов: Дали Груевски и Ставрески бегаат од позадината на случајот Субрата Рој?

Sky - 11.11.2014

ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ од денешната прес-конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ скриени позади соопштение синоќа се охрабрија и признаа – инвеститорот мултимилијардер Субрата Рој бил наводен.

ЛДП: Oставка од Груевски поради белосветската измама со Субрата Рој

Либертас - 11.11.2014

„ЛДП изразува жалење заради огромното фијаско на проектот Субрата, со кој премиерот и нeговите министри, како што велат, на крајно несериозен начин си поиграа со граѓаните, сервирајќи им успешна приказна на еден од најпримитивните начини, ...

(ВИДЕО) Шилегов: Дали позадината на случајот „Субрата Рој“ е некој друг да го приграби целото охридско крајбрежје?

Либертас - 11.11.2014

Прес конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ скриени позади соопштение синоќа се охрабрија и признаа – инвеститорот мултимилијардер Субрата Рој бил наводен.

Дојче Веле: Боливудско бизнис-шоу без хепиенд

Либертас - 11.11.2014

Во препукувањата помеѓу опозицијата и власта околу тоа колкав е минусот на државното конто, односно кој ја најавил, а кој само обезбедил услови за инвестицијата, се огласија експертите. Раскинувањето на договорот со „Сахара Индија Паривар“ за ...

Утрешен Слободен печат: Штетите од „бизнисот“ со Субрата Рој е 10 милиони евра, тврди СДСМ

Либертас - 11.11.2014

Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Лани било „Горна Република“, годинава „Република Горна“ – објавен ланскиот предлог на Нимиц доставен до Скопје и Атина – Штетите од „бизнисот“ со Субрата рој е 10 милиони евра, тврди СДСМ – По дводневна ...

Субрата го батали, ни го носи Мики Маус

Либертас - 11.11.2014

Значи уште на старт, јас го поддржувам Груевски, дека не само што не рекол дека Субрата ќе ни донел многу пари, туку и прифаќам дека он, вождот наш, не се ни познава со таков белосветски хохштаплер.

СДСМ бара Владата да ги соопшти штетите од склучените бизнис со Субрата Рој

24 Вести - 10.11.2014

СДСМ бара министерот за финансии Зоран Ставрески и премиерот Никола Груевски да излезат и веднаш, лично, да ги соопштат вкупните штети од склучените бизниси со нивниот партнер во затвор, Субрата ...

Ставрески: Банкарската гаранција на Субрата Рој е активирана во согласност со законите

24 Вести - 10.11.2014

Банарската гаранција на бизнисменот Субарата Рој е активирана во согласност со законите кои важат за сите инвеститори – изјави минсистерот за финанасии Зоран Ставрески. Владата ќе наплати 3 милиони евра поради неисполнување на обврските во договор ...

СДСМ: Ставрески на трактор од Џумајлија да ги соопшти штетите од Субрата Рој

Нова ТВ - 10.11.2014

Бараме Ставрески и Груевски да излезат и веднаш, лично, да ги соопштат вкупните штети од склучените бизниси со нивниот партнер во затвор Субрата Рој. Ова е реакцијата на СДСМ по скандалот на ...

Ставрески: не можеше да се предвиди случајот субрата рој

Телма - 10.11.2014

„Никој не може да предвиди во одделна ситуација какво ќе биде однесувањето или какви последици ќе има одреден настан. Како што знаете јасни се околностите поради кои се одложи најавената инвестиција.

Ставрески: Не можат секогаш да се предвидат последиците од инвестициите

Утрински - 10.11.2014

„Законите еднакво важат за сите инвеститори. Наше е да ги реализираме одредбите од договорите за инвестирање. Но, никој не може да предвиди во одредена ситуација какво ќе биде однесувањето или какви ...

СДСМ: Владата да ги каже штетите од договорот со Субрата Рој

Утрински - 10.11.2014

„Премиерот Никола Груевски и министерот за финансии Зоран Ставрески лично треба на јавноста да ги соопштат вкупните штети од склучените бизниси со нивниот партнер, Субрата Рој.

Ќе има ли одговорност за утката со Субрата Рој?

Р.С.Европа - 10.11.2014

Ниту ќе има одговорност, ниту ќе влијае на владиниот рејтинг, коментираат аналитичари, откако се изјаловија плановите за инвестиции од контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој, кој до пред ...

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се прекупуваат со Субрата Рој

Р.С.Европа - 10.11.2014

СДСМ побара до власта да ги соопшти штетите од договорот со Субрата Рој за Џумајлија. Од партијата велат дека не биле послушани нивните укажувања за штетноста на договорот.

Ставрески во февруари 2013: Инвестициите на Субрата Рој ќе продолжат

Фокус - 10.11.2014

Видео од февруари 2013 година во кое Ставрески вели дека „инвестициите на Субрата Рој во Македонија непречено ќе продолжат“ ВМРО-ДПМНЕ денеска соопшти оти Владата и премиерот Груевски никогаш не рекле дека „Сахара Груп“ на Субрата Рој ќе инвестира, ...

СДСМ: Владата да ја каже загубата поради Субрата Рој

Алсат-М - 10.11.2014

Опозициската СДСМ бара власта да ја каже вкупната штета од зделките договарани со Субрата Рој. Според нив, на контроверзниот индиски бизнисмен му беше дадено непроценливо плодно земјоделско земјиште од 5.000 хектари што стои необработено 18 месеци.

СДСМ бара од власта да ги соопшти вкупните штети од пропаднатиот бизнис со Субрата Рој

Фактор - 10.11.2014

„Бараме Ставрески и Груевски да излезат и веднаш, лично, да ги соопштат вкупните штети од склучените бизниси со нивниот партнер во затвор Субрата Рој. Од каде сакаат можат да ја соопштат вистината – од трактор, пред пустелијата во Џумајлија, од ...

Ставрески: Пропаднатата зделка со Субрата Рој не можеше да се предвиди

Фактор - 10.11.2014

Банкарската гаранција за нереализирање на инвестицијата во Џумајлија за индискиот инвеститор Субрата Рој е активирана согласно законските прописи и државата на тој начин е заштитена, вели првиот финансиер Зоран Ставрески на прашањето дали Индиецот ...

Ексклузивно: како го закрпивме Субрата

Panika.be - 10.11.2014

Многу медиуми објавија информација дека го „закрпивме“ познатиот индијски инвеститор, Субрата Рој, за 3 милиони евра, но ниту еден медиум не објави како го направивме тоа.

(ВИДЕО) Шилегов: Сите штети од Субрата Рој од свој џеб да ги платат Ставрески и Груевски

А1 On - 10.11.2014

Бараме Ставрески и Груевски да излезат и веднаш, лично, да ги соопштат вкупните штети од склучените бизниси со нивниот партнер во затвор Субрата Рој. Од каде сакаат можат да ја соопштат вистината – ...

ВИДЕО Шилегов: Ставрески и Груевски од свој џеб да ги платат штетите од Субрата Рој

+инфо - 10.11.2014

СДСМ бара министерот за финанси Зоран Ставрески и премиерот Никола Груевски да излезат и веднаш, лично, да ги соопштат вкупните штети од склучените бизниси со нивниот партнер во затвор, Субрата Рој.

СДСМ бара податоци за штетите од договорот со Субрата Рој

Н.Македонија - 10.11.2014

Опозициската СДСМ по раскинувањето на договорот на Владата со индискиот бизнисмен Субрата Рој за земјоделското земјиште во Џумајлија истакнува дека не биле послушани нивните укажувања за штетноста од ...

СДСМ: Субрата Рој стана наводен инвеститор и за Груевски откако нанесе непоправливи штети

А1 On - 10.11.2014

„Откако нанесе непоправливи штети, Субрата Рој стана наводен инвеститор и за Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ отиде дотаму што по бројните изјави и слики со прегратки на Груевски, Ставрески, Мизо, со Рој, по кајчиња, трактори, фестивали, ...

Утрешен Слободен печат: Во владата молк за авантурите на Субрата Рој

+инфо - 10.11.2014

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Учителката им бара оправдание на пратениците од опозицијата - Груевски во САД,во владата молк за авантурите на Субрата Рој - Пожар во владата, барокната фасада замириса на пластика - Офкале според ...

СДСМ: Откако би штетата, власта го прогласи Субрата за „наводен“

+инфо - 10.11.2014

Откако нанесе непоправливи штети, Субрата Рој стана наводен инвеститор и за Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ отиде дотаму што по бројните изјави и слики со прегратки на Груевски, Ставрески, Мизо, со Рој, по кајчиња, трактори, фестивали, ...

Ставрески: Не може да се предвиди какво ќе биде однесувањето на инвеститорот

+инфо - 10.11.2014

„Законите еднакво важат за сите инвеститори. Наше е да ги реализираме одредбите од договорите за инвестирање, но, никој не може да предвиди во одредена ситуација какво ќе биде однесувањето или какви последици ќе има врз некоја инвестиција одреден ...

(ВИДЕО) Шилегов: Ставрески и Груевски од свој џеб да ги платат штетите од Субрата Рој!

Либертас - 10.11.2014

Прес конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Бараме Ставрески и Груевски да излезат и веднаш, лично, да ги соопштат вкупните штети од склучените бизниси со нивниот партнер во затвор Субрата ...

Сите штети од Субрата Рој од свој џеб да ги платат...

Sky - 10.11.2014

ИНТЕГРАЛЕН ТЕКСТ од денешната прес-конференција на Петре Шилегов, портпарол на СДСМ: Бараме Ставрески и Груевски да излезат и веднаш, лично, да ги соопштат вкупните штети од склучените бизниси со нивниот партнер во затвор Субрата Рој.

Ставрески тврди – никој не можел да предвиди за Субрата Рој

Либертас - 10.11.2014

„Законите еднакво важат за сите инвеститори. Наше е да ги реализираме одредбите од договорите за инвестирање. Но, никој не може да предвиди во одредена ситуација какво ќе биде однесувањето или какви последици ќе има врз некоја инвестиција одреден ...

СДСМ: Откако нанесе непоправливи штети, Субрата стана наводен инвеститор за власта

Либертас - 10.11.2014

„Откако нанесе непоправливи штети, Субрата Рој стана наводен инвеститор и за Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ“, стои во реакцијата на СДСМ на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ за прес конференцијта на Петре Шилегов.

Заштитени се интересите на државата во случајот Субрата Рој

Макфакс - 10.11.2014

Интересите на Република Македонија поради одложувањето на договорената инвестиција на индискиот бизнисмен Субрата Рој се заштитени и активирана е банкарската гаранција согласно одредбите од договорот.

Владата и премиерот Груевски никогаш не рекла дека Сахара Груп ќе инвестира

Вечер - 10.11.2014

Банкарската гаранција за нереализирање на инвестицијата во Џумајлија за индискиот инвеститор Субрата Рој е активирана согласно законските прописи и државата на тој начин е заштитена, вели првиот финансиер Зоран Ставрески на прашањето дали Индиецот ...