TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мифтароски: Иселениците и дијаспората заслужуваат и мораат да имаат свои претставници во Собранието (ВИДЕО)

Курир - 12.11.2016

Носителот на изборната листа број 7 од дијаспората, Рамазан Мифтароски на днешната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која беа промовирани кандидатите за пратеници истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е единствената партија која се грижи за македонските иселеници и ...

Мифтароски: Дијаспората заслужува и мора да има свои претставници во Собранието (видео)

Република - 12.11.2016

Носителот на изборната листа број 7 од дијаспората, Рамазан Мифтароски на днешната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која беа промовирани кандидатите за пратеници истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е единствената партија која се грижи за македонските иселеници и ...

Мифтароски: Иселениците и дијаспората заслужуваат и мораат да имаат свои претставници во Собранието

Вечер - 12.11.2016

Носителот на изборната листа број 7 од дијаспората, Рамазан Мифтароски на днешната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која беа промовирани кандидатите за пратеници истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е единствената партија која се грижи за македонските иселеници и ...

Мифтароски: Иселениците и дијаспората мораат да имаат свои претставници во Собранието

Пулс24 - 12.11.2016

Носителот на изборната листа број 7 од дијаспората, Рамазан Мифтароски на днешната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која беа промовирани кандидатите за пратеници истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е единствената партија која се грижи за македонските иселеници и ...

Мифтароски: Иселениците и дијаспората заслужуваат и мораат да имаат свои претставници во Собранието (ВИДЕО)

Lider - 12.11.2016

Носителот на изборната листа број 7 од дијаспората, Рамазан Мифтароски на днешната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која беа промовирани кандидатите за пратеници истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е единствената партија која се грижи за македонските иселеници и ...

Мифтароски: Иселениците и дијаспората заслужуваат и мораат да имаат свои претставници во Собранието

Телевизија Нова - 12.11.2016

Носителот на изборната листа број 7 од дијаспората, Рамазан Мифтароски на денешната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ на која беа промовирани кандидатите за пратеници истакна дека ВМРО-ДПМНЕ е единствената партија која се грижи за македонските иселеници и ...

Дијаспората може да добие три пратеници

Фокус - 11.11.2016

Доколку гласаат сите иселеници кои до сега се пријавиле во Избирачкиот список, дијаспората може да обезбеди три пратеници во Собранието, информираат од Државната изборна комисија. Пријавувањето на гласачи од дијаспората завршува денеска, а според ...

Дијаспората може да добие три пратеника ако гласаат сите пријавени

Правдико - 11.11.2016

Пријавувањето на гласачи од дијаспората завршува денеска, а според последните информации од Државната изборна комисија, досега се пријавени повеќе од 18.600 граѓани. Од ДИК очекуваат до полноќ, додека трае пријавувањето, оваа бројка да надмине ...

Дијаспората може да добие три пратеника, ако гласаат сите пријавени

ТВ21 - 11.11.2016

Пријавувањето на гласачи од дијаспората завршува денеска, а според последните информации од Државната изборна комисија, досега се пријавени повеќе од 18.600 граѓани. Од ДИК очекуваат до полноќ, додека трае пријавувањето, оваа бројка да надмине ...

ОБНОВЕНО ДУИ, СДСМ и ВМРО ќе се тркаат со кандидати од дијаспората

+инфо - 11.11.2016

Од овие избори дијаспората наместо во три, гласа во една изборна единица што се направи за да може полесно да се постигне цензусот од 6.500 гласа. Со објавувањето на кандидатските листи само ДУИ објави и листа за седмата изборна единица односно за ...

Дијаспората може да добие три пратеника ако гласаат сите пријавени

Репортер - 11.11.2016

Пријавувањето на гласачи од дијаспората завршува денеска, а според последните информации од Државната изборна комисија, досега се пријавени повеќе од 18.600 граѓани. Од ДИК очекуваат до полноќ, додека трае пријавувањето, оваа бројка да надмине ...

Дијаспората може да добие три пратеника ако гласаат сите пријавени

Бриф - 11.11.2016

Пријавувањето на гласачи од дијаспората завршува денеска, а според последните информации од Државната изборна комисија, досега се пријавени повеќе од 18.600 граѓани. Од ДИК очекуваат до полноќ, додека трае пријавувањето, оваа бројка да надмине ...

ДУИ, СДСМ и ВМРО ќе се тркаат со кандидати од дијаспората

Вечер - 11.11.2016

Со објавувањето на кандидатските листи само ДУИ објави и листа за седмата изборна единица, односно за дијаспората, од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ велат дека ќе имаат кандидати и во оваа изборна единица Кандидат за пратеник на СДСМ од дијаспората ќе биде ...

Дијаспората може да добие три пратеника ако гласаат сите пријавени

Мета - 11.11.2016

Пријавувањето на гласачи од дијаспората завршува денеска, а според последните информации од Државната изборна комисија, досега се пријавени повеќе од 18.600 граѓани. Од ДИК очекуваат до полноќ, додека трае пријавувањето, оваа бројка да надмине ...

Дијаспората може да добие три пратеника ако гласаат сите пријавени

Либертас - 11.11.2016

Пријавувањето на гласачи од дијаспората завршува денеска, а според последните информации од Државната изборна комисија, досега се пријавени повеќе од 18.600 граѓани. Од ДИК очекуваат до полноќ, додека трае пријавувањето, оваа бројка да надмине ...

Дијаспора – морал и гласање

Либертас - 11.11.2016

Многупати е констатирано дека политиката на Балканот, при што Македонија ни најамлаку не е исклучок, е претворена во вештина на измама, а моралот во неморал. Виновници за феноменот кој би можел да се нарече “морал на балканските политичари“, – чија ...

ПРИЈАВЕНИ ОКОЛУ 17.000 ИСЕЛЕНИЦИ: Дијаспората може да се надева на максимум двајца пратеници

Телеграф - 10.11.2016

Можно е сите кандидати од дијаспората да доаѓаат од Европа или од Северна Америка и Австралија доколку партиите проценат дека таму ќе имаат повеќе гласови. Засега најголем е интересот за гласање во Европа, а најмал во Австралија Пред истекот на ...

Дијаспората може да се надева на максимум двајца пратеници

Вечер - 10.11.2016

Партиите сè уште не ги обелодениле кандидатите за пратеници од дијаспората. Поради променетиот изборен систем - наместо три да се направи една изборна единица - секоја партија или коалиција доставува листа со тројца кандидати од дијаспората Пред ...

Ќе има избори во дијаспората

Телма - 07.11.2016

Избори во дијаспората сепак ќе се организираат. До денеска напладне во Државната изборна комисија се прифатени 8.258 пријави за гласање од пристигнати нешто над 10.000, со што е надминат неопходниот законски цензус од најмалку 6.400 пријавени ...

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

Алсат-М - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

ТВ21 - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

А1 On - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

Дијаспората го постигна цензусот за свој претставник во собранието

ТВ21 - 07.11.2016

На четири дена пред истекот на рокот, од Државната изборна комисија соопштија дека е постигнат минималниот број од 6 400 гласови за избор на пратеник од дијаспората. Согласно одредбите од Изборниот законик, еден пратеник во седмата изборна единица ...

Дијаспората собра гласови за свој претставник во Собранието

Фокус - 07.11.2016

Државната изборна комисија соопшти дека постигнат е минималниот број гласови за избор на пратеник од дијаспората. На четири дена пред истекот на рокот, вкупно се прифатени 8 258 пријави за гласање, со што е надминат неоппходниот законски цензус од ...

ПОРАДИ СЛАБИОТ ИНТЕРЕС: И епархијата во Австралија ги повикува иселениците да се пријават за гласање

Телеграф - 07.11.2016

Голема е веројатноста на овие избори од дијаспората да биде избран само еден пратеник, и тоа кандидатот на ДУИ од Европа Иселениците имаат уште пет дена да се пријават за гласање за изборите на 11 декември.

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

Курир - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

Сител - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

ОМД бара да се регистрираат за гласење граѓаните од дијаспората

Точка - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

Канал5 - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

Епархијата во Австралија ги повикува иселениците да се пријават за гласање

Вечер - 07.11.2016

Од овие избори ќе се применува новиот пропорционален модел за избор на пратеници од дијаспората. Тоа значи дека за да биде избран еден пратеник тој треба да освои ист број гласови колку што ќе освои пратеник во Македонија во изборната единица со ...

ОМД апелира: Дијаспората да се регистрира за гласање

Press24 - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

ОМД бара да се регистрираат за гласење граѓаните од дијаспората

Нетпрес - 07.11.2016

Регистрација за гласањето, како што информира ОМД, може да се направи на линкот http://r20.rs6.net/tn.jsp . Вкупниот број пријавени гласачи од дијаспората за претстојните избори, според ОМД, моментно е помал од 7.000.

Апел на ОМД: Дијаспората да се регистрира за гласање

Република - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

ОМД до дијаспората: Македонија е на крстосница, гласајте на 11 декември!

Стандард - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

Дијаспората да се регистрира за гласање

Вечер - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава Регистрација за ...

Повторно со минимален број на гласачи дијаспората ќе добие пратеници

Позитив.мк - 07.11.2016

Според последните податоци на ДИК досега се пријавиле 8.258 македонски граѓани кои живеат или престојуваат во странство и имаат право на глас со што ќе може да учествуваат во изборот на новите пратеници кои ќе ја претставуваат дијаспората.

ОМД упати апел до Македонците од дијаспората да се регистрираат и да гласаат

Мета - 07.11.2016

Единствениот начин да ја извлечеме нашата татковина од длабоката политичка криза во која се наоѓа е да излеземе во што поголем број на гласачките места и да го изразиме нашето демократско право на глас, велат од Обединетата македонска дијаспора.

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

Канал 77 - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

ОМД апелира дијаспората да се регистрира за гласање

Lider - 07.11.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) апелира до сите Македонци од дијаспората да се регистрираат во најскор можен рок, пред 11 месецов, за да можат да гласаат на претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември годинава.

Дијаспората се пријавува за избори: Каде ќе гласаат најголем број лица?

Телевизија Нова - 07.11.2016

Берн, Венеција и Детроит се градовите каде засега според пријавите во државната изборна комисија најмногу ќе гласа дијаспората. Повеќе од 1000 пријави на интернет страницата на ДИК стигнале од Швајцарија, Италија, Америка, па според тоа најголем ...