TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тирк: Референдумот е непотребен и некорисен

Макфакс - 20.02.2009

Референдумот околу пристапувањето на Хрватска кон НАТО е непотребен и бескорисен, смета словенечкиот претседател Данило Тирк. Според Тирк, референдумот е непотребен бидејќи Словенија веќе ги заштитила своите национални интереси и нема потреба тие да се ...

Претседателот на Словенија Тирк положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Вест - 19.02.2009

Претседателот на Словенија Данило Тирк со сопругата Барбара вчера на крајот на официјалната посета на Македонија положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев во црквата "Свети Спас" во Скопје.

Тирк положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Утрински - 19.02.2009

Претседателите на Македонија и на Словенија, Бранко Црвенковски и Данило Тирк, во придружба на своите сопруги, вчера ја посетија црквата „Свети Спас“, каде што положија свежо цвеќе на гробот на македонскиот великан Гоце Делчев.

Поминале само 60 генерации

Утрински - 19.02.2009

Убаво е што читателот Тасевски што се чувствува Словен, но ме чуди што ни малку не е љубопитен да дознае дали во вените му тече и крв на античките Македонци.

Обединети само во делбите

Дневник - 19.02.2009

Пред почетокот на изборната кампања, власта и опозицијата почнаа вербална војна за виновникот и одговорноста за последните поделби на Македонците Изјавата на премиеротНикола Груевски дека во Македонија нема ни антички ни словенски Македонци, туку само ...

Волци + стечајци + Тирк = блокиран град

Н.Македонија - 19.02.2009

Доволен е само еден протест, блокада на улица, градежни работи или посета на некоја странска делегација за скопските улици да станат речиси непроодни поради густиот сообраќаен метеж.

Груевски: Сите сме Македонци

А1 - 18.02.2009

Да престанат делбите во Македонија на антички или словенски Македонци, побара денеска премиерот Груевски. На граѓаните им е премногу што се делат и партиски, премиерот пораката ја насочи кон опозицијата.

Спорот и штети само на Македонија

Време - 18.02.2009

Грција не губи ништо со забавување на разговорите, а Македонија го одложува својот прием во Европската унија со што плаќа превисока цена, оценија претседателот Бранко Црвенковски и словенечкиот претседател Данило Тирк, за време на неговата вчерашна ...

Да запре поделбата на антички и словенски

Време - 18.02.2009

Во Македонија не постојат антички или словенски Македонци, туку само Македонци, изјави вчера премиерот Никола Груевски коментирајќи ги, како што рече, се позачестените обиди да се создаде поделба меѓу граѓаните по прашањето дали сме потомци на античките ...

Гневни зборови

Време - 18.02.2009

Полемиките меѓу различните македонски интелектуалци што се повеќе земаат замав за тоа какво е потеклото на денешните Македонци, античко или словенско, се исто толку глупави колку и дискусиите на средновековните теолози за тоа колку ѓаволи можат да ...

Скопје: По посетата на Македонија, Данило Тирк заминува за Тирана

Р.С.Европа - 18.02.2009

Претседателот на Словенија Данило Тирк, по дводневната посета на Македонија, заминува за Тирана каде што ќе присуствува на потпишувањето на концесијата за шест хидроцентрали во Албанија што ќе ги гради словенечката фирма Интеренерго.

Тирк: Провокациите не се добредојдени

Вест - 18.02.2009

Словенечкиот претседател Данило Тирк вчера во Скопје и забележа на македонската Влада дека преименувањата на инфраструктурните објекти во земјата не помагаат во решавањето на спорот за името меѓу Македонија и Грција. "Ова е многу сензитивно прашање.

Премиерот го чисти дворот од хипотеките

Утрински - 18.02.2009

Скопската Општина Центар се најде во фокусот на домашната јавност откако на нејзина адреса се насочи прстот дека таа била нарачател на фамозните 17 споменици меѓу кои и огромниот на Александар Велики што се планира да биде подигнат во центарот на ...

Нема сличност меѓу споровите на Македонија и на Словенија

Утрински - 18.02.2009

Македонија и Словенија имаат одлични политички и економски односи, со растечка трговска размена од година во година и континуирано зголемување на словенечките инвестиции во земјава, но не постои аналогија меѓу македонско-грчкиот спор и спорот меѓу ...

Груевски- Нема антички и нема словенски Македонци

Утрински - 18.02.2009

„Во Македонија нема антички Македонци и нема словенски Македонци, во Македонија има само Македонци“, изјави вчера премиерот Никола Груевски, како што рече, во одговорот на се' позачестените обиди за поделба на граѓаните на Македонија за тоа дали сме ...

Тирк: За името треба компромис

Дневник - 18.02.2009

Со забавувањето на разговорите за решавање на спорот Атина не губи ништо, но тоа за Македонија значи одлагање на нејзиниот прием во НАТО и во ЕУ, изјави Црвенковски Словенија целосно ја поддржува Македонија на патот кон НАТО и ЕУ и го признава нејзиното ...

Груевски: Нема ни антички ни словенски, туку само Македонци

Дневник - 18.02.2009

Во Македонија нема ни антички ни словенски Македонци, туку само Македонци. Ваква изјава вчера даде премиерот Никола Груевски апелирајќи „да се престане со обидите на овој начин да се поделат македонските граѓани и сите во земјата заедно да почнат да ...

Тирк бара „чувство за компромис“, на Црвенковски му е скапо времето

Н.Македонија - 18.02.2009

Потезите на владата, не само преименувањето на аеродромот во Скопје, туку и новото име на автопатот, на стадионот, па дури и ново име за аеродромот во Штип, кој уште не е изграден, за кој дури нема ни проект ни финансиска конструкција, ги оценувам како ...

Тирк, заедно со Црвенковски во обиколка на неколку културно-историски знаменитости во Скопје

Канал5 - 18.02.2009

Претседателите Тирк и Црвенковски, со сопругите, во неформална прошетка се запознаа културно-историските споменици во Старата скопска чаршија. Најпрвин во црквата св. Спас каде што ги пречека архиепископот охридски и македонски г.г.

Премиерот Груевски се сретна со делегација на стопанственици од Словенија

Сител - 18.02.2009

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски денеска се сретна со делегација на стопанственици од Република Словенија, кои се во придружба на Претседателот на Република Словенија, Данило Тирк, соопшти прес-службата на македонската ...

Црвенковски и Тирк со сопругите во посета на “Св. Спас“ и “Даут- пашин амам”

Нетпрес - 18.02.2009

Претседателот Бранко Црвенковски и претседателот на Словенија Данило Тирк во придружба на првите дами на двете земји, денеска, во рамките на официјалната посета на земјава, ќе ја посетат Црквата “Св. Спас“ како и Националната галерија “Даут- пашин амам”.

Груевски остварил средба со стопанственици од Словенија

Нетпрес - 18.02.2009

Премиерот Никола Груевски денеска остварил средба со делегација на стопанственици од Словенија кои се дојдени во придружба на Претседателот на Словенија, Данило Тирк, соопштуваат од владата.

Продолжува посетата на Тирк

Макфакс - 18.02.2009

Претседателот на Словенија Данило Тирк ја продолжува дводневната официјална посета на Македонија. Според агендата, словенечкиот претседател и неговиот домаќин, македонскиот претседател Бранко Црвенковски, денеска ќе посетат културно – историски ...

„Словенечко-хрватскиот и грчко-македонскиот спор не се исти“

А1 - 17.02.2009

Не може да се прави споредба меѓу словенечко-хрватскиот конфликт и грчко-македонскиот спор за името, анализираше денеска словенечкиот претседател Данило Тирк, кој пристигна во прва посета на Македонија.

Нов судир меѓу Црвенковски и Груевски

BBC - 17.02.2009

Дводнената посетата на словенечкиот претседател Данило Тирк на Македонија, создаде нова можност за истакнување на различните ставови на претседателот и на премиерот околу прашања поврзани за надминување на спорот со името.

Скопје: Словенечкиот претседател Данило Тирк во посета на Македонија

Р.С.Европа - 17.02.2009

На покана од претседателот Бранко Црвенковски денеска во дводневна посета на македонија пристигнува словенечкиот претседател Данило Тирк. Заедно со словенечнкиот претседател во Македонија ќе допатуваи бизнис делегација од Словенија која вклучува ...

Данило Тирк во официјална посета на Македонија

Телма - 17.02.2009

Панта Џамбазоски Односите меѓу Македонија и Словенија се на извонредно високо ниво и двете држави се определни иднината да ја делат во евро-атланските структури, оцени претседателот Бранко Црвенковски.

Груевски - нема ниту антички ниту словенски, туку само Македонци

Телма - 17.02.2009

Премиерот Никола Груевски денеска реагираше на, како што рече, обидите да се поделат македонските граѓани на антички или словенски Македонци, апелирајќи тоа да престане и сите во земјата заедно да почнат да работат за нејзиното добро.

Тирк со бизнисмени во посета на земјава

Дневник - 17.02.2009

Претседателот на Словенија Данило Тирк денеска ја почнува дводневната посета на Македонија, соопштија од кабинетот на шефот на македонската држава Бранко Црвенковски.

Претседателот на Словенија Данило Тирк во Македонија

Алсат-М - 17.02.2009

Претседателот на Република Словенија Данило Тирк придружен со бизнис делегација, пристигнаа во дводневна посета на земјава на покана на претседателот Бранко Црвенковски.

Претседателот на Словенија Данило Тирк во дводневна посета на Македонија

Алфа - 17.02.2009

Претседателот на Република Словенија Данило Тирк, придружуван од првата дама Барбара Миклиќ - Тирк и од бизнис делегација, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на земјава на покана на претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски.

Триесетита словенечки компании денеска ќе учествуваат на македонско-словенечки бизнис Форум

Тотал - 17.02.2009

Можности за отпочнување заедничка соработка ќе разгледаат бизнисмени од Македонија и Словенија на форум што денеска ќе се одржи во Скопје. Организатори на бизнис форумот се стопанските комори на Македонија и Словенечко-Македонскиот бизнис клуб.

Груевски: Нема антички или словенски Македонци, туку само Македонци

Алсат-М - 17.02.2009

Премиерот Никола Груевски денеска реагираше на, како што рече, обидите да се поделат македонските граѓани на антички или словенски Македонци Во Македонија нема антички Македонци, нема нити словенски Македоци. Во Македонија има само Македонци.

Груевски:Нема антички или словенски Македонци

Форум - 17.02.2009

Премиерот Никола Груевски пред работниот ручек со словенечкиот претседател Данило Тирк апелираше да се престане со поделбата на македонските граѓани на антички или словенски Македонци и рече дека сите граѓани во земјата треба да почнат да работат за ...

Словенија ја поддржува Македонија во процесот на евроатлантски интеграции

Алсат-М - 17.02.2009

Двете земји имаат добри билатерални односи, а потребно е да се интензивира економската соработка, оценија по денешната средба во Скопје македонскиот и словенечкиот претседател Бранко Црвенковски и Данило Тирк.

Словенија ја поддржува Македонија во процесот кон ЕУ

Форум - 17.02.2009

Словенија ја поддржува Македонија во процесот на евроатлантски интеграции. Двете земји имаат добри билатерални односи, а потребно е да се интензивира економската соработка, оценија по денешната средба во Скопје македонскиот и словенечкиот претседател ...

Данило Тирк – избегнувајте ги сите потези кои не помагаат за решение на името

Алфа - 17.02.2009

Словенија очекува Македонија да се воздржи од какви било чекори кои би биле пречка за решавање на спорот за името. Пораката ја пренесе словенечкиот претседател Данило Тирк денеска во Скопје одговарајќи на прашањето – дали последните потези на владата, ...

Претседателот на Словенија, Тирк и бизнис делегација во дводневна посета на Македонија

Сител - 17.02.2009

Претседателот на Република Словенија Данило Тирк, придружуван од првата дама Барбара Миклиќ - Тирк и од бизнис делегација, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на земјава на покана на претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски.

Бизнис делегација од Словенија заедно со претседателот Тирк во дводневна посета на Македонија

Кирилица - 17.02.2009

Претседателот на Република Словенија Данило Тирк, придружуван од првата дама Барбара Миклиќ - Тирк и од бизнис делегација, денеска и утре ќе престојува во официјална посета на земјава на покана на претседателот на Република Македонија, Бранко Црвенковски ...

Словенија ја поддржува Македонија за влез во ЕУ и НАТО

Кирилица - 17.02.2009

Двете земји имаат добри билатерални односи, а потребно е да се интензивира економската соработка, оценија по денешната средба во Скопје македонскиот и словенечкиот претседател Бранко Црвенковски и Данило Тирк Тирк нагласи дека Словенија целосно ја ...

Груевски: Нема антички или словенски Македонци, туку само Македонци

Кирилица - 17.02.2009

Премиерот Никола Груевски денеска реагираше на, како што рече, обидите да се поделат македонските граѓани на антички или словенски Македонци, апелирајќи тоа да престане и сите во земјата заедно да почнат да работат за нејзиното добро - Во Македонија нема ...

Словенечкиот претседател, Данило Тирк, во Скопје ја потврди поддршката за Македонија

Канал5 - 17.02.2009

Словенија ќе продолжи да не ословува со уставното име и во билатералната и во комуникацијата во меѓународните организации, но за проблемот со Грција, препорачува наоѓање одредена мерка на компромис.

Груевски: Не сме ниту антички Македонци ниту Словени, ние сме Македонци

Канал5 - 17.02.2009

Не сме ниту антички Македонци ниту Словени, ние сме Македонци, изјави Премиерот Никола Груевски, одговарајќи на се почестите напади од опозицијата за таканаречена антиквизација на Македонија.

ЕУ да се вмеша во решавањето на спорот меѓу Македонија и Грција

Сител - 17.02.2009

Не постои никаква аналогија во споровите меѓу Македонија и Грција и меѓу Словенија и Хрватска, изјавија во Скопје словенечкиот претседател Данило Тирк и македонскиот Бранко Црвенковски.

Груевски: Во Македонија нема антички и словенски Македонци, има само Македонци!

Вечер - 17.02.2009

Во Македонија нема антички и словенски Македонци, има само Македонци, вели премиерот Никола Груевски во контекст на се позачестените тези за потеклото на Македонците, поточно за тоа дали потекнуваат од античките Македонци или Словените.

Тирк: ЕУ топката за името ја префрла во Обединетите нации

Вечер - 17.02.2009

Македонија ја има поддршката од Словенија за интегрирање во НАТО и Европската унија, рече словенечкиот претседател Данило Тирк за време на вчерашната посета на земјава.

Тирк: Фер избори и решение на спорт за името

Вечер - 17.02.2009

Фер и демократски претседателски и локални избори и решение на спорот за името. Ова словенечкиот претседател Данило Тирк му го порача на премиерот Никола Груевски на вчерашниот ручек во скопска Воденца.

Црвенковски: Македонија ризикува многу, Грција не губи ништо

Нетпрес - 17.02.2009

Претседателот Бранко Црвенковски, во врска со спорот со Грција и Македонија за името, денеска изрази жалење за, како што рече, што преговорите кои би требало да резултираат со решение, не се одвиваат со темпо кое би пробудило оптимизам дека е можно брзо ...

Словенечкиот претседател во Македонија

Макфакс - 17.02.2009

Претседателот на Словенија Данило Тирк денеска треба да пристигне во официјална посета на Македонија. Според агендата, Тирк и неговиот домаќин, шефот на македонската држава Бранко Црвенковски, претпладнево ќе разговараат за унапредување на билатералните ...

Црвенковски:Македонија плаќа превисока цена што не преговара со Грција

Макфакс - 17.02.2009

Грција не губи ништо со забавување на разговорите, а Македонија го одлага својот прием во Европската унија(ЕУ) со што плаќа превисока цена. Ова денеска го изјави претседателот Бранко Црвенковски, по средбата со неговиот словенечки колега Данило Тирк.

Словенечкиот претседател во посета на Македонија

Алсат-М - 16.02.2009

Претседателот на Словенија Данило Тирк утре ја започнува дводневната посета на Македонија, соопшти денеска кабинетот на шефот на македонската држава Бранко Црвенковски.

Триесетина словенечки компании утре на бизнис форум во Скопје

Тотал - 16.02.2009

Зголемување на соработката и остварување на нови деловни контакти помеѓу македонските и словенечките компании се главните цели на утрешниот бизнис форум кој ќе се одржи во хотелот “Александар Палас”, како дел од официјалната посета на словенечкиот ...

Словенечкиот претседател во дводневна официјална посета на Македонија

Кирилица - 16.02.2009

На покана на претседателот Бранко Црвенковски утре и задутре во официјална посета на земјава ќе престојува претседателот на Република Словенија Данило Тирк придружуван од бизнис делегација во која се вклучени највисокоите раководни лица на најголемите и ...

Данило Тирк во Македонија

Нетпрес - 17.02.2009

Претседателот на Словенија, Данило Тирк, на покана на претседателот Бранко Црвенковскиденеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Тој за време на посетата ќе биде придружуван од првата дама на Словенија, Барбара Миклиќ Тирк, како и ...

Словенечкиот претседател во посета на Македонија

Макфакс - 16.02.2009

Претседателот на Словенија Данило Тирк утре ја започнува дводневната посета на Македонија, соопшти денеска кабинетот на шефот на македонската држава Бранко Црвенковски.