TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Металург го надигра тимот на Пролет

РК Металург - 15.11.2015

Во својот осми настап во македонската ВИП Суперлига, Металург дојде до осмата победа, овој пат против екипата на Пролет, со резултат 27:18 (11:6). Не постоеше никакво сомнение кому ќе му припаднат бодовите од денешната средба, бидејќи Металург е ...

Металург со победа против Пролет

Fox.mk - 15.11.2015

Во својот осми настап во македонската ВИП Суперлига, Металург дојде до осмата победа, овој пат против екипата на Пролет, со резултат 27:18 (11:6). Не постоеше никакво сомнение кому ќе му припаднат бодовите од денешната средба, бидејќи Металург е ...

Металург 2 загуби на гостувањето кај Работнички

РК Металург - 14.11.2015

Металург 2 ја загуби средбата од 9. коло на македонската Суперлига против екипата на Работнички, со резултат 24:32 (9:18). Судбината на денешната средба беше решена во првите десетина минути, кои се нашите најлоши во оваа сезона. Во 5.

Градско дерби во Автокоманда

Алфа - 21.10.2016

Денеска се играат два натпревари од шестото коло во ракометната Супер лига. Од 18 часот во салата Автокоманда на програмата е градското дерби во кое се соочуваат вторите состави на Металург и Вардар додека за 19 часот закажан е почетокот на уште ...

Металург го надигра Пролет, Прилеп го преброди Радовиш

Спортклуб - 14.11.2015

Денеска се одиграни две средби од календарот на ВИП Суперлигата. Металург немаше проблем на средбата со екипата на Пролет. Преголемата разлика во квалитетот однапред го покажа фаворитот, а Металург и ја оправда таа улога.

Металург без проблеми против Пролет

Алфа - 14.11.2015

Во дербито од деветтото коло во ракометната Супер лига, Металург го совлада Пролет со 27:18. Ракометарите на Пролет беа рамноправни само во првата половина од првото полувреме кога ја одржуваа негативата од еден погодок.

Металург рутински со Пролет, Прилеп чекори кон плеј-оф

Спорт365 - 14.11.2015

Се одиграа два дуели од ракометната Супер лига. Металург по поразот од Мотор Запорожје во ЛШ, се врати на домашните обврски и тоа успешно. Во Автокоманда беше совладан тимот на Пролет со 27:18 во меч во кој немаше дилеми околу победникот.

Металург им „избега“ на конкурентите

SportMedia - 14.11.2015

Иако има и меч помалку металурзи се на првото место со максимални 24 бода, три повеќе од Работнички. Металург на дуелот со Пролет го одмораше Божидар Јанковиќ. Гостите се понадеваа само на почетокот дека можат да го искористат „психолошкиот момент" ...

Металург не ја научил лекцијата, Мотор ги однесе бодовите

Дневник - 14.11.2015

Македонскиот претставник во ракометната Лига на шампиони, Металург, во 7. коло загуби и петти пат во групната фаза, овој пат во Скопје од украинскиот претставник Мотор Запорожје (21-33) иако првото полувреме го заврши со предност 12-9.

Металург ангажираше нов голман!

Дерби - 13.11.2015

Македонскиот ракометен прволигаш и учесник во Лигата на шампионите, Металург доведе уште еден голман кој ќе им биде конкуренција на Даниел Дупјачанец, Антонио Пешевски и Милош Вуковиќ. Станува збор за 18-годишниот талентиран кадетски репрезентативец ...

Лино Червар: нашите најискусни ракометари делуваа беспомошно во второто полувреме

РК Металург - 13.11.2015

По напреварот се одржа редовна прес-конференција, во која нашиот тренер Лино Червар го призна поразот и им замери на нашите ракометари за играта во второто полувреме. “ Морам да кажам дека на крај екипата на Мотор ја заслужи победата, затоа што ...

И повторно загубивме натпревар, кој долго го имавме в раце

РК Металург - 13.11.2015

Навистина нема крај малерозната низа на наши порази во Лигата на шампионите, загубивме четири едноподруго средби, со вкупна разлика од само шест гола. Средбата со Мотор Запорожје е уште една од тие што можеа да завршат со поинаков резултат.

Нов голман во тимот на Металург

РК Металург - 13.11.2015

Младиот и талентиран кадетски репрезентативец, голманот Мартин Томовски (18 години, 191 см, 86 кг), и официјално е новото име во тимот на Лино Червар, каде е приклучен по барање на нашиот тренер.

Металург доведе нов голман

Екипа - 13.11.2015

Талентираниот кадетски репрезентативец на Македонија, Мартин Томовски (18 години, 191 см, 86 кг) е нов голман во редовите на Металург, приклучувајќи се на тимот од Автокоманда на барање на Лино Червар.

Металург загуби и од Запорожје

+инфо - 13.11.2015

Македонскиот претставник во ракометната Лига на шампиони, екипата на Металург загуби и петти пат во групната фаза, овојпат од украинскиот претставник Мотор Запорожје. Конечниот резултат на мечот е 23:21, а првото полувреме зарши 12:9 во корист на ...

Металург потпиша млад голман

Спортклуб - 13.11.2015

Мартин Томовски (18 години, 191 см, 86 кг) е младиот голман, кој на барање на Лино Червар од вчера му се приклучи на првиот тим. Томовски почна на 13-годишна возраст во една од школите на Металург, но подоцна замина во екипата на Пролет.

Кадетски репрезентативец потпиша за Металург

Спорт365 - 13.11.2015

Младиот и талентиран кадетски репрезентативец, голманот Мартин Томовски (18 години, 191 см, 86 кг), и официјално е новото име во тимот на Лино Червар, каде е приклучен по барање на тренерот.

Металург донесе уште еден голман, потпиша со Томовски

SportMedia - 13.11.2015

Томовски (18), кој е кадетски репрезентативец на Македонија се приклучи на првиот тим по барање на стратегот Лино Червар. Претходно, тој собираше искуство во младинските категории на Металург, како и во тимот на Пролет.

Металург ангажираше нов голман!

Точка - 13.11.2015

Македонскиот ракометен прволигаш и учесник во Лигата на шампионите, Металург доведе уште еден голман кој ќе им биде конкуренција на Даниел Дупјачанец, Антонио Пешевски и Милош Вуковиќ. Станува збор за 18-годишниот талентиран кадетски репрезентативец ...

Металург се засили со нов голман во првиот тим

За Се - 13.11.2015

Кадетскиот репрезентативец Мартин Томовски (18 години, 191 см, 86 кг), и официјално е новото име во тимот на Лино Червар, каде е приклучен по барање на тренерот. -Пресреќен сум што станав дел од првиот тим на Металург и исполнет сум со остварувањето ...

Шпилер: Овој меч требаше да го добиеме, но потфрливме во одбраната

Шеталиште - 13.11.2015

Дебито на најновото засилување на Металург, Давид Шпилер и самиот ракометар веројатно поинаку го замислуваше. Но Мотор подобро ги искористи противничките грешки и славеше втор пат во два месеци против нашиот претставник (21-23).

Червар: Искусните ракометари беа беспомошни

Шеталиште - 13.11.2015

Како реприза од претходните мечеви, Металург пак испушти шанса да слави во Лигата на шампионите и на крајот не успеа и од оваа резултатска драма да излезе како победник. Поразот од 21-23 од Мотор тренерот Лино Червар го објасни како нов пораз на ...

По барање на Червар, младиот Томовски застанува на голот на Металург

24 Ракомет - 13.11.2015

Кадетскиот репрезентативен голман Мартин Томовски (18) е ново име на голот на Металург.Томовски во тимот од Автокоманда стигнува по директно барање на Лино Червар. Томовски ја започна својата кариера во селекцијата на Металург (генерација ...

Червар им должи објаснување на навивачите на Металург

Мак Ракомет - 13.11.2015

Навивачите на Металург оправдано чуствуваат горчина по последниот пораз од екипата на Мотор од Запорожје. Како почна натпреварот, вчера Мотор требаше да биде целосно „размонтиран“ на дуелот со скопската екипа. Но тоа не се случи.

Нова лекција за младите „металурзи“: Работнички подобар од Металург 2 (ФОТО)

24 Ракомет - 13.11.2015

Екипата на Андон Бошковски без посериозни проблеми ја забележа седмата победа во македонскиот шампионат против екипата на Металург 2. Младинците на ракометната школа на Металург, оваа сезона се натпреваруваа во најсилниот ракометен шампионат и ...

Металург се засили со нов голман

Република - 13.11.2015

Младиот и талентиран кадетски репрезентативец, голманот Мартин Томовски (18 години, 191 см, 86 кг), и официјално е новото име во тимот на Металург, каде е приклучен по барање на Лино Червар.

Нов голман во тимот на Металург

Курир - 13.11.2015

Младиот и талентиран кадетски репрезентативец, голманот Мартин Томовски (18 години, 191 см, 86 кг), и официјално е новото име во тимот на Лино Червар, каде е приклучен по барање на тренерот.

Металург покажа две различни лица и повторно потклекна на крајот

Fox.mk - 13.11.2015

Металург повторно одигра крајно неизвесен натпревар во Лигата на шампионите, но како по обичај, неискусниот тим на Лино Червар повторно потклекна во финишот од мечот и на крајот му дозволи на Мотор Запоржје да победи со 23:21 во Скопје.

Металург немоќен против Мотор Запорожје

Телма - 12.11.2015

Ракометарите на Металург загубија од Мотор Запорожје 23:21 во Лигата на шампионите и со тоа ги загубија шансите за понатамошен пласман во елитното натпреварување. Клучни минути за победата на Мотор Запорожје беше периодот од 40 до 52 минута кога ...

Нов пораз на РК Металург во Лигата на шампионите

24 Вести - 12.11.2015

РК Металург го претрпе и петтиот пораз во Лигата на шампионите. Украинскиот првак Мотор Запорожје триумфираше во Борис Трајковски со 23-21. Тимот на Лино Червар пропушти шанса, затоа што водеше во голем дел од мечот, но во последните минути повторно ...

Познати се составите на Металург и на Мотор Запорожје за денешната средба

РК Металург - 08.10.2017

За неколку часа во спортскиот комплекс “Локомотив“ во Харков ќе почне средбата од 4. коло на групната фаза на Лигата на шампионите, меѓу екипите на Мотор Запорожје и Металург. Во меѓувреме, станаа познати составите на двата тима за овој натпревар: ...

ФОТО: Металург несреќно поразен од Мотор

Утрински - 12.11.2015

Металург загуби и петти пат во групната фаза од Лигата на шампиони, овојпат од украинскиот Мотор Запорожје. Конечниот резултат е 23:21, а првото полувреме зарши 12:9 во корист на домаќините.

Металург во нова битка во Лигата на шампионите

РК Металург - 12.11.2015

По кратката пауза за време на ЕХФ-неделата, Металург им се враќа на обврските во Лигата на шампионите. Утре не очекува натпреварот од седмото коло во кој за противник ќе ја имаме екипата на Мотор Запорожје, екипата која не совлада во првото коло од ...

ЛШ: Магично прво полувреме на Металург, но Мотор беше побрз во второто

Хитпортал - 12.11.2015

Во седмиот натпревар од Лигата на шампионите во групата Д македонскиот ракометен клуб загуби од Мотор Запорожје со 21:23. Следниот осми дуел од натпреварувањето тимот од „Автокоманда“ ќе го има на 19.

И повторно немаат среќа: Металург повторно со минимален пораз во ЛШ

СуперСпорт - 12.11.2015

Денеска започна 7-то коло од ракометната Лига на шампиони, а екипата од Автокоманда и повторно загуби во драматичен меч, но овојпат против Мотор Запорожје. Металург повторно прими мал број на голови, но и повторно загуби.

Металург покажа две различни лица и повторно потклекна на крајот

Дерби - 12.11.2015

Металург повторно одигра крајно неизвесен натпревар во Лигата на шампионите, но како по обичај, неискусниот тим на Лино Червар повторно потклекна во финишот од мечот и на крајот му дозволи на Мотор Запоржје да победи со 23:21 во Скопје.

Червар: Заслужена победа на Мотор, искуството пресуди

МКД - 12.11.2015

Лошата игра во второто полувреме го чинеше Металург нов пораз од Мотор Запорожје и губење на шансите за пласман во следната фаза, Лино Червар му честита на противникот. Металург одигра одлично прво полувреме против Мотор Запорожје, но големиот пад ...

Лошо второ полувреме за нов пораз на Металург

МКД - 12.11.2015

Металург загуби и во Скопје од Мотор Запорожје, одличното второ полувреме беше засенето од лошото второ кое значеше нов пораз за тимот на Лино Червар, овој пат со 21:23. Металург покажа дека може, но кризните периоди во вториот дел беа предолги и ...

Металург со агресивна одбрана против силната бековска линија на Мотор

Екипа - 12.11.2015

По трите „тесни“ порази во серија, Металург ќе бара нова шанса за бодови во денешниот дуел против Мотор Запорожје (СЦ „Борис Трајковски“, 17.45 ч.), во седмиот натпревар во Лигата на шампионите.

Давид Шпилер: Нерешителноста во нападот ни донесе пораз

Екипа - 12.11.2015

Металург пропушти голема шанса и наместо победа го запиша петтиот пораз во Лигата на шампионите. Лошата игра во второто полувреме на крај скапо ги чинеше металурзите и видливо беше разочарувањето по мечот.

Лошо второ полувреме и уште еден несреќен пораз на Металург

Екипа - 12.11.2015

Уште еден лош финиш му донесе нов пораз на Металург, овој пат од Мотор Запорожје со 21-23. Со четвртиот пораз во серија вкупно петти во групната фаза, металурзите дефинитивно ги губат шансите за едено од првите две места во групата и пласман во ...

Металург загуби и од Запорожје

Идивиди - 12.11.2015

Македонскиот претставник во ракометната Лига на шампиони, екипата на Металург загуби и петти пат во групната фаза, овојпат од украинскиот претставник Мотор Запорожје. Конечниот резултат на мечот е 23:21, а првото полувреме зарши 12:9 во корист на ...

Металург загуби и од Запорожје

А1 On - 12.11.2015

Македонскиот претставник во ракометната Лига на шампиони, екипата на Металург загуби и петти пат во групната фаза, овојпат од украинскиот претставник Мотор Запорожје. Конечниот резултат на мечот е 23:21, а првото полувреме зарши 12:9 во корист на ...

Познат е составот на Металург за денешната средба

Спортклуб - 12.11.2015

Објавени се составите на Металург и на Мотор Запорожје за денешната средба. Составот на Металург: Дупјачанец, Вуковиќ, Божовиќ, Бувиниќ, Костески, Кукоски, Кузмановски, Маџовски, Матиќ, Мраковчиќ, Палевски, Пешевски, Петров, Шпилер, Талески и ...

Металург го пречекува Мотор Запорожје

Алфа - 12.11.2015

По двонеделна пауза продолжуваат натпреварите во ракометната Лига на шампиони. Металург денеска од 17 часот и 45 минути го пречекува првакот на Украина, Мотор Запорожје и со победа ќе ја прекине серијата од три последователни порази во елитното ...

Пресуди искуството на Мотор и нашите грешки

SportMedia - 12.11.2015

Периодот од 40 до 52 минута беше пресуден за текот на мечот, а токму тогаш Металург имаше „црна дупка“ без постигнат гол. „Мислам дека дадовме се од себе, но недоволно за победа. Во прво полувреме водевме со три гола, а во второто се случи некој ...

ЛШ: Шпилер во составот на Металург за дуелот со Мотор Запорожје

Спорт365 - 12.11.2015

По кратката пауза за време на ЕХФ-неделата, Металург им се враќа на обврските во Лигата на шампионите. Денеска македонскиот ракометен клуб го очекува натпреварот од седмото коло во кој за противник ќе ја има екипата на Мотор Запорожје од Украина, ...

Нашите напаѓачи во вториот дел беа беспомошни

Спортклуб - 12.11.2015

Депримирано изгледаше Лино Червар, на прес-конференцијата по натпреварот, но најде сили да го признае поразот. „ Мотор заслужи да победи, затоа што издржа и не потклекна во решавачките моменти.

Победа против Мотор е последниот воз за Металург!

SportMedia - 12.11.2015

Ова е вистинското време Металург да го одигра најдобриот натпревар во оваа сезона и од резултатски и од мотивациски аспект. Во синиот дрес ќе дебитира Давид Шпилер, човекот, кој треба да донесе свежина во играта на Металург, да долее креативност и ...

Металурзите грешеа и загубија

Оn.net - 12.11.2015

Екипата на Металург го претрпе и вториот пораз во натпреварите со Мотор од Запорожје, во Лигата од европски шампиони. На дуелот одигран во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, тимот на Мотор оствари значајна победа од 23:21, зголемувајќи ги своите шанси ...

Червар: Поискусните играчи беа беспомошни, Мотор заслужи да нѐ победи!

SportMedia - 12.11.2015

Червар е задоволен од вкупната слика, меѓутоа не спори дека Мотор заслужил да победи . Според него првото полувреме било одлично, но во вториот дел биле беспомошни. „Мотор ја заслужи победата, затоа што издржа, затоа што во решавачките моменти не ...

Наместо Мотор, во „Борис Трајковски“ прегоре - Металург ! (ФОТО)

SportMedia - 12.11.2015

Украинскиот Мотор функционираше како подмачкан кога најмногу требаше, заработувајќи си победа со 23-21 во „Борис Трајковски“. Дали е неискуството, или нервите, или едноставно недостаток на спортска среќа, но Металург повторно пропушти шанса во ...

Шпилер: Ние постарите. бевме пребавни

Спортклуб - 12.11.2015

На пресот, по средбата, во име на ракометарите зборуваше новото засилување на Металург давид Шпилер. “ Дојдов пред една недела и за жал во овие денови екипата не беше комплетна. Немавме доволно време, сѐ уште не дишеме заедно, тоа најдобро се виде ...

Шпилер: Металург има играчи што можат да трчаат до утре, а тие и постари и побавни - пак нѐ победија!

SportMedia - 12.11.2015

Новиот ракометар на Металург придонесе со три гола, но не беше задоволен од себеси, ниту од останатите повозрасни ракометари од екипата, кои требаше да го понесат товарот кога се кршеше резултатот.

Нов пораз за Металуг крај на шансите за следната фаза

Алфа - 12.11.2015

Ракометарите на Металург го забележаа четвртот пораз во низа и петтиот во Лигата на шампиони откако на дуелот во СЦ „Борис Трајковски“ на победа се радуваше Мотор Запорожје со 23:21. Македонскиот состав во првиот дел ги оствари најавите пред стартот ...

Второто полувреме пресуди во полза на Мотор

Спортклуб - 12.11.2015

Ништо не се смени во играта на Металург, повторно лошата завршница пресудна за нов пораз, четврти едноподруго. Металург повторно загуби еден натпревар кој долго време изгледаше како добиен.

Червар: Искусните играчи на Мотор ни пресудија

Спорт365 - 12.11.2015

Металург ги загуби сите шанси за пласман во следната фаза. По поразот на Металург од Мотор Запорожје, нормално дека владееше нерасположение во домашните редови. „Би сакал да им се заблагодарам на противникот и на навивачите за овој натпревар.

ЛШ: Магично прво полувреме на Металург, но Мотор беше побрз во второто

Спорт365 - 12.11.2015

Во седмиот натпревар од Лигата на шампионите во групата Д македонскиот ракометен клуб загуби од Мотор Запорожје со 21:23. Следниот осми дуел од натпреварувањето тимот од „Автокоманда“ ќе го има на 19.

Металург покажа две различни лица и повторно потклекна на крајот

Точка - 12.11.2015

Металург повторно одигра крајно неизвесен натпревар во Лигата на шампионите, но како по обичај, неискусниот тим на Лино Червар повторно потклекна во финишот од мечот и на крајот му дозволи на Мотор Запоржје да победи со 23:21 во Скопје.

Металург загуби и од Запорожје

Канал5 - 12.11.2015

Македонскиот претставник во ракометната Лига на шампиони, екипата на Металург загуби и петти пат во групната фаза, овојпат од украинскиот претставник Мотор Запорожје. Конечниот резултат на мечот е 23:21, а првото полувреме зарши 12:9 во корист на ...

ЛШ: Металург против Мотор З. за сè или ништо во ЛШ

Телеграф - 12.11.2015

Дуелот со украинскиот тим може да му ги отвори портите кон елиминациите на тимот од Автокоманда или да ги уништи шансите Гостувањето на украинскиот шампион Мотор Запорожје, попладнево (17.45 часот) во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје е шансата што ...

ЛШ: Нов минимален пораз на Металург

Сител - 12.11.2015

Ракометарите на Металург го забележаа и четвртиот пораз во серија во групата во Лигата на шампионите откако попладнево беа совладани од Мотор со 23:21. По двата минимална пораза на гости од еден разлика Металург запиша два пораза дома од два разлика.

ЛШ: Металург ги загуби шансите за европска пролет

Телеграф - 12.11.2015

Тимот од Автокоманда на домашен терен загуби од Мотор Запорожје, 21:23 (12:9) со што и ги загуби шансите да се најде на едно од двете водечки места во групата Д, кои овозможуваат пласман во продолжението од најсилното европско клупско натпреварување ...

Талески: Поразот од првото коло не е реалната слика за нашиот квалитет!

Мак Ракомет - 12.11.2015

Денес, екипата на Металург ги продолжува своите натпревари во елитното европско натпреварување, во Лигатана шампионите. По пауза од една недела, ЕХФ- недела, избраниците на Червар во 7-то коло од Лигата на шампионите на домашен терен, пред својата ...

Познат составот на Металург за дуелот со Мотор Запорожје

Мак Ракомет - 12.11.2015

Познати се составите на Металург и Мотор Запорожје за нивниот меѓусебен дуел, кој е со почеток во 17:45 часот. Металург : Дупјачанец, Вуковиќ, Божовиќ, Бувиниќ, Костески, Кукоски, Кузмановски, Маџовски, Матиќ, Мраковчиќ, Палевски, Пешевски, Петров, ...

Червар разочаран од последните 15 минути и поразот од Запорожје

За Се - 12.11.2015

По одличните 30 минути во првиот дел од мечот против Мотор од Запорожје, избраниците на Лино Червар одиграа катастрофално лошо на стартот од вториот дел и ја подарија победата на гостите. Депримирано изгледаше Лино Червар, на прес-конференцијата по ...

Се што градеше Металург, Мотор го сруши во последните петнаесетина минути (ФОТОГАЛЕРИЈА)

24 Ракомет - 12.11.2015

Составот на Лино Червар немаше доволно сила за триумф на домашен терен во седмото коло од Лигата на Шампионите кое го одигра на домашен терен. Мотор Запорожје предводен од Шелменко кој успешно го пронајде патот до противничкиот гол во седум наврати ...

Металург пак имаше „црна дупка“ и пак загуби во трилер завршница

Шеталиште - 12.11.2015

Ракометарките на Металург загубија од Мотор Запорожје со 21:23 (12:9), во седмото коло во Д групата, во Лигата на шампионите. Периодот од 40 до 52 минута, во која не постигнаа гол, а примија седум, го одведе Металург во вториот пораз пред своите ...

Металург оди на победа против Мотор, КИЛ го пречекува ПСЖ во Дербито на групата А

24 Ракомет - 12.11.2015

Денеска продолжуваат возбудувањата во ЕХФ Велукс лигата на шампионите во машка конкуренција. Металург во „Борис Трајковски“ е домаќин на Мотор Запорожје, екипата која со осум бодови ја дели првата позиција заедно со дански Скјерн.

Лошо второ полувреме, за нов пораз на МЕТАЛУРГ во лш

24 Ракомет - 12.11.2015

Во седмиот натпревар од групата Д во ЕХФ Велукс Лигата на шампионите, македонскиот претставник Металург го забележа својот петти пораз. Мотор Запорожје со фантастични последни петнаесетина минути во која успеа да направи серија од 7-0, го сврте ...

Шпилер:Сè уште не дишеме заедно!

24 Ракомет - 12.11.2015

По натпреварот меѓу Металург и Мотор Запорожје, македонскиот претставник ги сведе шансите за поминување во следниот круг, на теорија. По мечот, тренерите на двете екипи заедно со ракометарите Доросчук и Шпилер ги сумираа своите впечатоци од овој ...

Червар: Се надевам дека во наредните натпревари ќе имаме повеќе среќа

Вечер - 12.11.2015

Ракометарите на Металург пропушти голема шанса и наместо победа го запиша петтиот пораз во Лигата на шампионите, четврти во низа. Лошата игра во второто полувреме на крај скапо ги чинеше „металурзите" што беше причина тренерот Лино Червар да биде ...

Ништо од европска пролет, Металург поразен од Мотор

Оff.net - 12.11.2015

По којзнае кој пат сезонава Металург одигра одлично прво и бледо второ полувреме и на крајот загуби. Подобар од избраниците на Червар беше украинскиот шампион Металург Запорожје ...

Металург си ги затвори портите кон елиминациите

Спорт - 12.11.2015

Македонскиот тим испушти голема да остане во игра за пласман во следната рунда, откако на домашен терен загуби од Металург Запорожје со 23-21 Металург сам си ги затвори портите кон елиминациите во Лигата на шампиони, на домашен терен загубија од ...

Металург со цврста одбрана има пристојна предност над Мотор

Република - 12.11.2015

Екипата на Металург попладнево ги продолжува настапите во Лигата на шампионите против екипата на Мотор Запорожје во СЦ „Борис Трајковски“. По првите 30 минути избраниците на Лино Червар благодарејќи на одличната одбрана на чело со голманот Даниел ...

Металург во инфаркт натпревар загуби од Мотор Запорожје

Вечер - 12.11.2015

Ракометарите на Металург го претрпеа и четвртиот несреќен пораз во низа, во Лигата на шампионите. „Металурзите„ во рамките на 7. коло од Д – група во СЦ „Борис Трајковски" во инфаркт натпревар загубија од Мотор Запорожје со 21:23 и ги сведоа на ...

Повторно ‘тесен’ пораз на Металург

Макфакс - 12.11.2015

Ракометарките на Металург загубија од Мотор Запорожје со 21:23 (12:9), во седмото коло во Д групата, во Лигата на шампионите. Периодот од 40-та до 52-та минута, во која не постигнаа гол, а примија седум, го одведе Металург во вториот пораз пред ...

Мотор се спаси од „зарибување“, Металург им дозволи победа во второто полувреме

Република - 12.11.2015

Уште една лоша завршница во рамките од Лигата на шампионите го чинеше Металург нов пораз, петти во оваа сезона по седум одиграни кола. Грогираниот противник Мотор Запорожје по првиот дел кога губеше со три разлика (12-9) успеа да се спаси од ...

Металург загуби и од Запорожје

Lider - 12.11.2015

Македонскиот претставник во ракометната Лига на шампиони, екипата на Металург загуби и петти пат во групната фаза, овојпат од украинскиот претставник Мотор Запорожје. Конечниот резултат на мечот е 23:21, а првото полувреме зарши 12:9 во корист на ...

Со борба и желба сè е можно

Идивиди - 11.11.2015

Продолжението во Лигата на шампионите за Металург започнува веќе в четврток (17:45 часот), кога во СЦ „Борис Трајковски“ момците на Лино Червар ќе го пречекаат украински Мотор Запорожје. Противникот со кој и го отворија годинешниот настап во ...

Металург посакува да му се реваншира на Мотор

Дневник - 11.11.2015

Македонскиот претставник во машката ракометната Лига на шампионите, Металург, на досегашните шест натпревари од групата запиша две победи и четири порази, од кои три во серија на последните натпревари.

Металург мора да го победи Мотор

Вечер - 11.11.2015

Ракометарите на тренерот Лино Червар најавија поагресивна игра во дуелот од 7. коло во Д-групата од Лигата на шампионите против Украинците, кои негуваат брз центар и полуконтра, нешто што не му одговара многу на македонскиот тим Ракометарите на ...

Металург ќе се обиде да му се реваншира на Мотор запорожје

Телма - 10.11.2015

Металург на досегашните шест натпревари од групата Д запиша две победи и четири порази, од кои три во серија на последните натпревари во Лигата на шампиони. По двата минимални порази на гости и домашниот пораз од Баја Маре, во тимот на Металург ...

Червар најави победа и испрати силна порака до Миркуловски

Спортски - 10.11.2015

Давид Шпилер, кој минатата недела официјално го засили Металург и потпиша договор до крајот на сезонатам, и во новиот клуб одбра да го носи бројот 13, број кој на грбот го носи низ целата своја кариера.

„Сега сме друга екипа, а дојде и Давид Шпилер, кој ќе ни биде од голема помош„“

СуперСпорт - 10.11.2015

Металург денеска одржа прес-конференција по повод средбата со Мотор Запорожје, од седмото коло на Лигата на шампионите. На прес-конференцијата своите видувања ги дадоа Лино Червар и левиот бек на Металург, младиот Филип Талески, пренесе официјалниот ...

Металург одржа прес-конференција

РК Металург - 10.11.2015

Металург денеска одржа прес-конференција по повод средбата со Мотор Запорожје, од седмото коло на Лигата на шампионите. На прес-конференцијата своите видувања ги дадоа Лино Червар и левиот бек на Металург, младиот Филип Талески.

Червар пред дуелот со Мотор: Ќе играме агресивно и борбено

Дерби - 10.11.2015

По кратката пауза Металург им се враќа на обврските во Лигата на шампионите каде в четврток од 17:45 во СЦ „Борис Трајковски“ ќе се соочи со Мотор Запорожје. Составот од Украина има четири бодови повеќе од „металурзите“ во групата Д, на првата ...

Червар: Шпилер сега ја има „тринаесетката“, но Миркуловски е единствен!

Дерби - 10.11.2015

Денешната прес конференција на Металург во пресрет на дуелот со Мотор Запорожје во Лигата на шампионите беше искористена да се побара и мислење од Лино Червар на тема „Филип Миркуловски и Давид Шпилер и дресот со број тринаесет“.

Червар: Додека има шанси, ќе се бориме

Утрински - 10.11.2015

Големи надежи се полагаат во новиот плејмејкер Шпилер, кој ќе дебитира против Мотор Запорожје во ЛШ Иако со трите пораза во низа ракометарите на Металург си ги сведоа на теорија шансите за едно од првите две места во групата Д што носат бараж за ...

Шпилер ќе ја носи 13-та, но Миркуловски останува „дете на Металург“

Екипа - 10.11.2015

Дресот на Металург со бројот 13 во четврток повторно ќе биде „на терен“ во „Борис Трајковски“ но, овој пат на грбот на новопто засилување во тимот од Автокоманда, Словенецот Давид Шпилер. Дилемата дали бројот кој 12 години беше заштитен знак на ...

Червар: Верувам во нашата младост и борбеност

МКД - 10.11.2015

Македонскиот ракометен прволигаш Металург во четврток во „Борис Трајковски" ќе го пречека Мотор Запорожје во седмото коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Според тренерот на „Металурзите", Лино Червар, Мотор е фаворит но тоа не значи дека ...

Червар: Мотор е фаворит, но јас верувам во нашата младост и борбеност

Екипа - 10.11.2015

Металург во четврток (17.45) во „Борис Трајковски“ го пречекува Мотор Запорожје, во седмиот натпревар од Лигата на шампионите. Според оценката на тренерот Лино Червар, украинскиот тим е фаворит во овој дуел, но Металург ќе се обиде да ги искористи ...

Металург по нова победа во Лигата на шампионите

Идивиди - 10.11.2015

Македонскиот претставник во Лигата на шампионите, тимот на Металург на досегашните шест натпревари од групата запиша две победи и четири порази, од кои три во серија на последните натпревари.

Червар: За Миркуловски можам да зборувам само во суперлативи

Кајгана - 10.11.2015

Давид Шпилер, кој минатата недела официјално го засили Металург и потпиша договор до крајот на сезоната, и во новиот клуб одбра да го носи бројот 13, број кој на грбот го носи низ целата своја кариера.

Металург по нова победа во Лигата на шампионите

+инфо - 10.11.2015

Македонскиот претставник во Лигата на шампионите, тимот на Металург на досегашните шест натпревари од групата запиша две победи и четири порази, од кои три во серија на последните натпревари.

Червар: За Миркуловски можам да зборувам само во суперлативи

А1 On - 10.11.2015

Давид Шпилер, кој минатата недела официјално го засили Металург и потпиша договор до крајот на сезонатам, и во новиот клуб одбра да го носи бројот 13, број кој на грбот го носи низ целата своја кариера.

Червар: Агресивно и борбено за победа над Мотор Запорожје

Кајгана - 10.11.2015

Ракометарите на Металург во четврток ќе го одиграат натпреварот од седмото коло во Д групата во Лигата на шампионите, против Мотор Запорожје. По шест кола Мотор заедно со Скјерн и Баја Маре се наоѓа на делба на првата позиција во групата, додека ...

ЛШ, Червар: Поагресивно и борбено против украинскиот Мотор

Спорт365 - 10.11.2015

Ракометниот клуб на Металург одржа прес-конференција по повод натпреварот со екипата на Мотор Запорожје, од седмото коло на Лигата на шампионите. Овој натпревар се игра на 12 ноември 2015 година, со почеток во 17.45 часот.

„Миркуловски ни дозволи да ја дадеме неговата 13-ка на Шпилер!“

SportMedia - 10.11.2015

Ја искористивме прес-конференцијата за мечот со Мотор Запорожје, кој ќе се одигра в четврток за да побараме реакција од Металург и можеби некој нов момент околу случајот со дресот со број 13.

Червар: Мотор е фаворит, но, се додека имаме шанса, ние жестоко ќе се бориме

Спортклуб - 10.11.2015

На денешната прес-конференција, по повод средбата од 7. коло на Лигата на шампионите, со екипата на Мотор Запорожје, Лино Червар улогата на фаворит му ја додели на украинскиот шампион, поради неговото поголмо искуство.

Червар: Шпилер ќе мора да се вклопи во играта што ја играме

Спортклуб - 10.11.2015

Во составот на Металург, на средбата со екипата на Мотор Запорожје, се очекува да дебитира новото клупско засилување, Давид Шпилер. Шпилер е подготвен и ќе може да игра. Тој имаше повреда која е санирана или барем приближно санирана.

Металург по нова победа во Лигата на шампионите

А1 On - 10.11.2015

Македонскиот претставник во Лигата на шампионите, тимот на Металург на досегашните шест натпревари од групата запиша две победи и четири порази, од кои три во серија на последните натпревари.

Червар: Сѐ уште имаме шанси и страшно ќе се бориме!

SportMedia - 10.11.2015

Металург и досега покажа многу повеќе отколку што му дававме кредит пред почетокот на сезоната, меѓутоа кога веќе оди добро секогаш може и подобро. Во такви тонови се обрати и тренерот Лино Червар велејќи дека секогаш ќе постои императив за ...

Од Металург најавуваат триумф над Мотор

Сител - 10.11.2015

Македонскиот претставник во Лигата на шампионите Металург на досегашните шет натпревари од групата запиша две победи и четири порази, од кои три во серија на последните натпревари. По двата минимални порази на гости и домашниот пораз од Баја Маре, ...

Червар пред дуелот со Мотор: Ќе играме агресивно и борбено

Точка - 10.11.2015

По кратката пауза Металург им се враќа на обврските во Лигата на шампионите каде во четврток од 17:45 во СЦ "Борис Трајковски" ќе се соочи со Мотор Запорожје. Составот од Украина има четири бодови повеќе од „металурзите“ во групата Д, на првата ...

Червар: Шпилер сега ја има „тринаесетката“, но Миркуловски е единствен!

Точка - 10.11.2015

Денешната прес конференција на Металург во пресрет на дуелот со Мотор Запорожје во Лигата на шампионите беше искористена да се побара и мислење од Лино Червар на тема „Филип Миркуловски и Давид Шпилер и дресот со број тринаесет“.

ЛШ, ЧЕРВАР: Верувам во младоста и желбата за победа

Телеграф - 10.11.2015

„Времето работи за Металург, а секој натпревар е ново и важно искуство. Нема да потклекнеме и ќе одиме на позитивен резултат“, изјави тренерот на Металург Продолжението во Лигата на шампионите за Металург започнува в четврток (17:45 часот), кога во ...

Червар: За Миркуловски имам само убави зборови

Шеталиште - 10.11.2015

Давид Шпилер, кој минатата недела официјално го засили Металург и потпиша договор до крајот на сезонатам, и во новиот клуб одбра да го носи бројот 13, број кој на грбот го носи низ целата своја кариера.

Червар: Не одлучив јас за 13-ката! Миркуловски многу го ценам

За Се - 10.11.2015

По изненадувачкиот потег на македонскиот вице првак, дресот со број 13 да му го даде на нвиот играч, денешната прес конференција на Металург во пресрет на дуелот со Мотор Запорожје во Лигата на шампионите беше искористена да се побара и мислење од ...

Червар: Бековската линија е сржта на Мотор

24 Ракомет - 10.11.2015

Во рамките на седмото коло, македонскиот претставник во Б-дивизијата на Лигата на шампионите, екипата на Металург во четврток со почеток од 17:45 во СЦ „Борис Трајковски“ ќе го пречека украинскиот шампион Мотор Запорожје.

Металург по нова победа во Лигата на шампионите

Курир - 10.11.2015

Македонскиот претставник во Лигата на шампионите, тимот на Металург на досегашните шест натпревари од групата запиша две победи и четири порази, од кои три во серија на последните натпревари.

Сепак „13-ката“ на Металург ќе истрча на терен в четврток

Република - 10.11.2015

Дресот со број 13 на Металург повторно ќе биде на теренот в четврток во рамките од Лигата на шампионите против Мотор. По цели 12 години откако Миркуловски го напушти составот, овојпат ќе стои на грбот на новото засилување Словенецот Давид Шпилер кој ...

Червар: Мотор е фаворит, но не се предавеме се додека имаме шанса за победа

Република - 10.11.2015

Металург ги продолжува натпреварите во Лигата на шампионите по двонеделната пауза поради репрезентативни настапи во „ЕХФ-неделата“ во невообичаен термин за македонските клубови в четврток во 17.45 часот во СЦ „Борис Трајковски“.

Червар: За Миркуловски можам да зборувам само во суперлативи

Макфакс - 10.11.2015

Давид Шпилер, кој минатата недела официјално го засили Металург и потпиша договор до крајот на сезонатам, и во новиот клуб одбра да го носи бројот 13, број кој на грбот го носи низ целата своја кариера.

Агресивна зона рецепт за победа над Мотор Запорожје

Макфакс - 10.11.2015

Ракометарите на Металург во четврток ќе го одиграат натпреварот од седмото коло во Д групата во Лигата на шампионите, против Мотор Запорожје. По шест кола Мотор заедно со Скјерн и Баја Маре се наоѓа на делба на првата позиција во групата, додека ...

Времето работи за Металург, на пролет ќе биде многу посилен

Вечер - 10.11.2015

"Металурзите"утре го пречекуваат тимот на Мотор, во 7. коло од Д – групата во Лигата на шампионите, а хрватскиот стручњак без разлика на исходот од овој натпревар исртакна дека на прлет ќе бидат посилен тим Ракометарите на Металург по три несреќни ...

Талески: Металург сега е поискусен и може да му се реваншира на Мотор

Дневник - 10.11.2015

Ракометарите на Металург се подготвуваат да одиграат максимално против Мотор од Запорожје, утре (17.45) во салата „Борис Трајковски“ во Скопје и да им се реваншираат на Украинците за поразот во првото коло од Лигата на шампионите.

Металург по нова победа во Лигата на шампионите

Lider - 10.11.2015

Македонскиот претставник во Лигата на шампионите, тимот на Металург на досегашните шест натпревари од групата запиша две победи и четири порази, од кои три во серија на последните натпревари.

Почна продажбата на влезниците за средбата со Мотор Запорожје

РК Металург - 09.11.2015

Почитувани, Билетите за мечот РК Металург – Мотор Запорожје, од седмото коло на Лигата на шампионите, од денеска се пуштени во продажба. Овој натпревар ќе се одигра в четврток, на 12-ти ноември, со почеток во 17.45 часот.

Миркуловски не го заслужи тоа од Металург

SportMedia - 09.11.2015

1. Тој несреќен број 13 „Го повлекуваме дресот со број 13 затоа што тој број и тој дрес треба да се заслужат. Тој беше срцето и душата на тимот, лидер во нападот, клуч во одбраната, секогаш борбен, секогаш пожртвуван и секогаш подреден на тимот.

ЛШ: Почна продажбата на влезниците за мечот Металург-Мотор Запорожје

Спорт365 - 09.11.2015

Билетите за мечот РК Металург – Мотор Запорожје, од седмото коло на Лигата на шампионите, од денеска се пуштени во продажба. Овој натпревар ќе се одигра в четврток, на 12-ти ноември, со почеток во 17.45 часот.

Почна продажбата на влезниците за мечот Металург-Мотор Запорожје

Канал 77 - 09.11.2015

Билетите за мечот РК Металург – Мотор Запорожје, од седмото коло на Лигата на шампионите, од денеска се пуштени во продажба. Овој натпревар ќе се одигра в четврток, на 12-ти ноември, со почеток во 17.45 часот.