TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факти удавени во „поплавите“ во Стајковци

СПФМ - 10.11.2016

[ Рецензија: „Стајковци пак плива во вода, а власта си свирка и чека избори“] Насловот на текстот што го рецензираме е тенденциозен и дезинформирачки, бидејќи алудира на тоа дека жителите на Стајковци повторно се поплавени поради врнежите на 8 ...

Силно невреме во Албанија

24 Вести - 09.11.2016

Водата поплавила складишта и постројки на некои од најголемите албански претпријатија кои се наоѓаат покрај автопатот кон Драч. Земјоделските подрачја на северозападот на земјата се поплавени.

Албанија ја зафати големо невреме

Курир - 09.11.2016

Водата поплавила складишта и постројки на некои од најголемите албански претпријатија кои се наоѓаат покрај автопатот кон Драч. Земјоделските подрачја на северозападот на земјата се поплавени.

Силно невреме во Албанија, тројца мртви: Ветерот дувнал човек од кров

Точка - 09.11.2016

Водата поплавила складишта и постројки на некои од најголемите албански претпријатија кои се наоѓаат покрај автопатот кон Драч. Земјоделските подрачја на северозападот на земјата се поплавени.

Албанија: Најмалку три жртви во поплавите

Локално - 09.11.2016

Најмалку три лица го изгубија својот живот во поплавите што ја погодија Албанија по поројните дождови, а уште потешки временски услови се предвидени за денеска и утре. Училиштата се затворени, а војската и службите за вонредни ситуации почнаа да го ...

Албанија по поплавите “окупирана” од војници и хеликоптери

Локално - 09.11.2016

Тие им помагаат на граѓаните да се средат и приберат од поплавите во земјата Албанските вооружени сили остануваат во состојба на готовност, поради тешката ситуација со поплавите во неколку региони на земјата како последица на обилните дождови, ...

Големо невреме во Албанија

Нетпрес - 09.11.2016

Водата поплавила складишта и постројки на некои од најголемите албански претпријатија кои се наоѓаат покрај автопатот кон Драч. Земјоделските подрачја на северозападот на земјата се поплавени.

Албанија ја зафати големо невреме

Press24 - 09.11.2016

Водата поплавила складишта и постројки на некои од најголемите албански претпријатија кои се наоѓаат покрај автопатот кон Драч. Земјоделските подрачја на северозападот на земјата се поплавени.

Албанија ја зафати големо невреме: Силен ветар однесе човек од покрив!

Република - 09.11.2016

Водата поплавила складишта и постројки на некои од најголемите албански претпријатија кои се наоѓаат покрај автопатот кон Драч. Земјоделските подрачја на северозападот на земјата се поплавени.

(ФОТО) Силно невреме во Албанија, тројца мртви: Ветерот дувнал човек од кров

За Се - 09.11.2016

Водата поплавила складишта и постројки на некои од најголемите албански претпријатија кои се наоѓаат покрај автопатот кон Драч. Земјоделските подрачја на северозападот на земјата се поплавени.

Дождот доаѓа побрзо од помошта за поплавените

Фактор - 09.11.2016

“Секоја капка дожд е страв и трепет за нас, особено по поплавите кои ги доживеавме во август” –вели за Фактор, Абдурахман Вејсели, жител на скопско Сингелиќ. И по три месеци од страотната поплава сеуште меѓу мештаните владее страв да не се повтори ...

Страшно невреме во Албанија: Има и загинати!

Пулс24 - 09.11.2016

Водата поплавила складишта и постројки на некои од најголемите албански претпријатија кои се наоѓаат покрај автопатот кон Драч. Земјоделските подрачја на северозападот на земјата се поплавени.

Интензивните врнежи од дожд повторно го поплавуваат Стајковци

24 Вести - 08.11.2016

Силниот дожд повторно го поплавува скопско Стајковци. Дел од жителите повторно се загрижени и јавуваат дека улиците низ населеното место се под вода. Тие стравуваат дека може да се повтори катастрофалната поплава од август, годинава.

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

24 Вести - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни региони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Стајковци под вода

Телма - 08.11.2016

Улица број 11 во Стајковци, есенските дождови ги наполнија дупките по улиците. Пешаците се снаоѓаа со оградите на соседите за да стигнат до средсело, водата се разлеваше по удолните помали улички и завршуваше на крајот на населбата.

Стајковци повторно под вода

Нова ТВ - 08.11.2016

Три месеци од катастрофалните поплави што го зафатија Стајковци, ова село во близина на Скопје повотрно е под закана, по дождот кој непрекинато паѓа. Граѓанскиот активист Павле Богоевски на својот Фејсбук профил објави фотографија од моменталната ...

Три лица загинаа во поплавите во Албанија

Нова ТВ - 08.11.2016

Три лица загинале во поплавите од невремето кое синоќа зафати делови од Албанија. Албанските власти попладнево и официјално потврдија дека во поплавите предизвикани од невремето што зафати делови на Албанија, животите ги загубиле три лица, ...

Стајковци повторно со поплавени улици

Алсат-М - 08.11.2016

Во скопското село Стајковци улиците повторно се исполнети со вода, по поројниот дожд кој го зафати скопскиот регион последниве 12 часа. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место велосно се под вода.

Најмалку едно лице загина во поплави во Албанија

Алсат-М - 08.11.2016

Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа ...

Стајковци повторно со поплавени улици

Р.С.Европа - 08.11.2016

Во скопското село Стајковци улиците повторно се исполнети со вода, по поројниот дожд кој го зафати скопскиот регион последниве 12 часа. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место велосно се под вода.

Стајковци повторно под вода

МКД - 08.11.2016

На социјалните мрежи се појавуваат слики од моменталната ситуација каде силниот дожд кој го зафати скопскиот регион последниве 12 часа повторно го поплави Стајковци. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место комплетно се под вода.

Поплави во Албанија, невремето однесе најмалку три животи

ТВ21 - 08.11.2016

Повеќе лица загинаа во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но ...

Поплави на Балканот, во Албанија 2 жртви, автопатот Тирана-Драч блокиран

+инфо - 08.11.2016

Поради надојдена вода има прекин на сообраќајот на неколку регионални патишта во Србија. Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони.

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

А1 On - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Најмалку едно лице загина во поплавите во Албанија

+инфо - 08.11.2016

До 12 часот, количеството врнежи изнесувало 100 милиметри на квадратен метар. Според прогнозите, тие ќе продолжат и утре. Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, ...

Најмалку едно лице загина во поплавите во Албанија

А1 On - 08.11.2016

Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа ...

Стајковци пак плива во вода, а власта си свирка и чека избори

Фокус - 08.11.2016

Скопско Стајковци повторно е поплавено по обилните дождови што го зафатија скопскиот регион утрово. За ова сведочи фотографијата, објавена пред малку на фејсбук профилот на Павле Богоевски , граѓански активист.

Страшна фотографија од Стајковци

Panika.be - 08.11.2016

На социјалната мрежа твитер се појавија фотографии од Стајковци во моментов. *Извор: @ ...

Скопско Стајковци повторно поплавено

Кајгана - 08.11.2016

Скопската населба Стајковци, три месеца по катастрофалната поплава во скопско, во која загинаа 22 лица, а голем број домови и земјоделски површини беа поплавени, повторно е поплавено од обилните дождови.

Фото: Силниот дожд повторно го поплави Стајковци

Радио МОФ - 08.11.2016

На социјалните мрежи се појавуваат слики од моменталната ситуација во Стајковци, на која се гледа како улиците во селото повторно се исполнети со вода, по силниот дожд кој го зафати скопскиот регион последниве 12 часа.

ОБНОВЕНО Стајковци повторно под вода, жителите во паника! ФОТО

+инфо - 08.11.2016

Денешните поројни дождови веќе го поплавуваат оваа скопско село, а УХМР најавува дека во следните 24 часа врнежите ќе се интензивираат. „Стајковци, во моментов. Во меѓувреме, ДПМНЕ ја задолжи нашата држава со дополнителни 36 милиони евра за штетите ...

ВИДЕО: Лажна паника во Стајковци, поплава нема

А1 On - 08.11.2016

Покрај алармирањата на некои медиуми дека Стајковци повторно се поплавува, на терен може да се види спротивното. По информациите и фотографиите, А1он отиде во селото, каде може да се види вода во несанираните дупки на улиците, како последица од ...

Стајковци повторно под вода, жителите стравуваат да не се повторат разорните поплави

ТВ21 - 08.11.2016

Миле Стојановски со лопата во раката се обидува да ја извади водата од неговиот двор која може да му навлезе во куќата. Тој вели дека стравуваат да не се повторат разорните поплави од шести август.

ВИДЕО: Поплавите и невремето во Албанија однесоа многу животи

Курир - 08.11.2016

Повеќе лица загинаа во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но ...

Поплавите и невремето во Албанија однесоа многу животи

Сител - 08.11.2016

Повеќе лица загинаа во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но ...

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

Сител - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Најмалку едно лице загина во поплавите во Албанија

Точка - 08.11.2016

Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа ...

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци

Канал5 - 08.11.2016

Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место, целосно се под вода. Тие стравуваат дека може да се повтори катастрофалната поплава од август, годинава. Граѓаните веќе се мобилизирани и поставуваат вреќи со песок пред своите домови.

Дождовите предизвикаа поплави на Балканот

Точка - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

Курир - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Силно невреме во Албанија: Евакуирани граѓани, блокирани патишта, поплавени домови

Сител - 08.11.2016

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија во поголем дел од главниот град на земјата. Од фирмата за дистрибуција на електрична енергија (ОШЕЕ) соопштиле дека ...

Поплавите во Албанија ја однесоа првата жртва...

Н.Македонија - 08.11.2016

Поплавите во Албанија ја однесоа првата жртва Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА.

Фотографии кои ја опишуваат моменталната состојба во Стајковци

Сител - 08.11.2016

По информациите во медиумите дека Стајковци „се дави“ во вода, репортерските екипи од терен велат дека ситуацијата и не е толку страшна, односно не се разликува многу од она што може да се види во останатите скопски населби.

Невреме во Албанија – Исклучена струја, поплавени Куќи, блокирани автопатишта

Канал5 - 08.11.2016

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија во поголем дел од главниот град на земјата. Од фирмата за дистрибуција на електрична енергија (ОШЕЕ) соопштиле дека ...

Обилни дождови предизвикаа хаос во Албанија, на Црна Гора и се заканува торнадо

Курир - 08.11.2016

Обилните дождови предизвикаа поплави и оштетија патишта на северот на Албанија, а се излеваат и реки во Црна Гора каде стотици куќи се во опасност, пишува Блиц. Не е познато дали има повредени или настрадани во поплавите во Албанија – пренесува ...

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци

Сител - 08.11.2016

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци.. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место комплетно се под вода. Тие стравуваат дека може да се повтори катастрофалната поплава од август, годинава.

Слики од состојбата во Стајковци во моментов

Сител - 08.11.2016

Скопско Стајковци, местото кое беше најпогодено во августовските поплави, денеска повторно е поплавено. На социјалните мрежи веќе почнаа да се споделуваат и фотографии од тоа каква е состојбата на терен.

По поројните дождови, Стајковци повторно во вода...

Н.Македонија - 08.11.2016

По поројните дождови, Стајковци повторно во вода По поројните дождовите што вчера и денеска го зафатија Скопскиот регион, Стајковци е повторно под вода. На социјалните мрежи граѓаните споделуваат фотографии од моменталната состојба во населбата, на ...

(Обновено): Лажна тревога, во Стајковци нема поплава...

Н.Македонија - 08.11.2016

(Обновено): Лажна тревога, во Стајковци нема поплава Паниката која се шири на социјалните мрежи за поплава во Стајковци е лажна, во што имаше прилика да се увери екипата на „Нова Македонија“, која попладнево го посети селото.

ПОВТОРНО СТРАВ: Жители на Стајковци јавуваат за поплавени улици

Телеграф - 08.11.2016

На секој посилен дожд населението од Стајковци и од Синѓелиќ се плаши да не се повторат поплавите од август Улиците на Стајковци се претворени во езеро, споделуваат жители на ова населено место на социјалните мрежи .

Фатени во лага: СДСМ и нивните медиуми манипулираат дека има наводна поплава во Стајковци

Курир - 08.11.2016

На маката на граѓаните од подрачјата кои во август беа зафатени од поплави, СДСМ и Сорос повторно тераат политика. Имено, во текот на денешниот ден тие пишуваат дека повторно има поплава во Стајковци и креваат паника пласирајќи невистини.

Блиц: Обилни дождови предизвикаа хаос во Албанија, на Црна Гора и се заканува ТОРНАДО!

Канал5 - 08.11.2016

Обилните дождови предизвикаа поплави и оштетија патишта на северот на Албанија, а се излеваат и реки во црна Гора каде стотици куќи се во опасност - пишува Блиц. Не е познато дали има повредени или настрадани во поплавите во Албанија - пренесува ...

КАЛ НА ОБИКОЛНИЦА, ВИРОВИ НА УЛИЦИТЕ: Дождот крена паника, во делови од Стајковци се насобра вода (ФОТО)

Телеграф - 08.11.2016

Само се молиме дождот да престане и куќите да ни се спасат. Да не нè снајде несреќата од летово, велат жителите на селото Стајковци, во кое неколку улици и дворови се поплавени Жителите на Стајковци стравуваат од нови поплави по денешниот дожд кој ...

Обилните врнежи од дожд не прават проблеми, ќе врне до четврток

Алфа - 08.11.2016

Помали проблеми се регистрирани во градот под Шара. Поради неисправната фекална и атмосферска канализација биле поплавени неколку критични точки во градот - во близина на пазарот и кај касарната Обилните врнежи од дожд кои од утринава ги зафатија ...

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

Локално - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Стајковци пoвторно поплавено !

Локално - 08.11.2016

По обилните дождови скопско Стајковци повторно е поплавено од утрово. За ова сведочи фотографијата, објавена пред малку на фејсбук профилот на Павле Богоевски, граѓански активист. Тој потсетува на состојбата во која се најдоа поплавените кои и ...

Невреме во Албанија – исклучена струја, поплавени куќи, блокирани автопатишта

Локално - 08.11.2016

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија во поголем дел од главниот град на земјата, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Стајковци повторно под вода

Орбис - 08.11.2016

На социјалните мрежи се појавуваат слики од моменталната ситуација каде силниот дожд кој го зафати скопскиот регион последниве 12 часа повторно го поплави Стајковци. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место комплетно се под вода.

Многу дожд, земјиштето се лизга – Цела војска ангажирана за невремето на Балканот

Репортер - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Поплави во Албанија, невремето однесе многу животи (ВИДЕО)

Република - 08.11.2016

Повеќе лица загинаа во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но ...

ФОТО+ВИДЕО: Поплави во Албанија однесоа и човечки жртви

Фактор - 08.11.2016

Едно лице загина во поплавите кои денеска ја зафатија Албанија. Некои од албанските медиуми пишуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа информација не е официјално потврдена. Тамошните медиуми пренесуваат дека земјата е парализирана.

Стајковци пред поплава, жителите поставуваат вреќи со песок пред домовите

Република - 08.11.2016

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци.. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место комплетно се под вода. Тие стравуваат дека може да се повтори катастрофалната поплава од август, годинава.

Половина земја без струја поради силното невреме – Патиштата блокирани поплавени домови

Репортер - 08.11.2016

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија во поголем дел од главниот град на земјата. Од фирмата за дистрибуција на електрична енергија (ОШЕЕ) соопштиле дека ...

Потврдени информацитее: Силниот дожд повторно го поплави Стајковци

За Се - 08.11.2016

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци.. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место комплетно се под вода. Тие стравуваат дека може да се повтори катастрофалната поплава од август, годинава.

Дождот пак ги поплавува улиците во Стајковци

Скопје инфо - 08.11.2016

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци.. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место комплетно се под вода. Тие стравуваат дека може да се повтори катастрофалната поплава од август, годинава.

Половина земја без струја поради силното невреме - патиштата блокирани поплавени домови

Press24 - 08.11.2016

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија во поголем дел од главниот град на земјата. Од фирмата за дистрибуција на електрична енергија (ОШЕЕ) соопштиле дека ...

Многу дожд, земјиштето се лизга - цела војска ангажирана за невремето на Балканот

Press24 - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

(ФОТО) Стајковци повторно се поплави, улиците станаа езеро

Фактор - 08.11.2016

Скопско Стајковци повторно плива во вода. Предупредувањата на метеоролозите не допреа до надлежните а местото кое беше најпогодено во августовските поплави, денеска повторно е поплавено. На социјалните мрежи веќе почнаа да се споделуваат и ...

(ФОТО) Дождот пак ги поплавува улиците на Стајковци

Репортер - 08.11.2016

На социјалните мрежи се споделува фотографија направена некаде по 11 часот денеска во Стајковци, каде дождот кој врне цело утро во Скопје предизвикува проблеми и ги поплавува улиците. Жителите на овој регион се уште не се во целост обештетени за ...

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци

Вечер - 08.11.2016

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци.. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место комплетно се под вода. Тие стравуваат дека може да се повтори катастрофалната поплава од август, годинава.

Најмалку едно лице загина во поплавите во Албанија

Нетпрес - 08.11.2016

Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа информација засега не е официјално потврдена. Во спасувачките акции ангажирана е војската и специјални спасувачки екипи.

Поплави во Албанија, торнадо и се заканува на Црна Гора - невреме и во Македонија

Press24 - 08.11.2016

Обилните дождови предизвикаа поплави и оштетија патишта на северот на Албанија, а се излеваат и реки во Црна Гора каде стотици куќи се во опасност, пишува Блиц. Не е познато дали има повредени или настрадани во поплавите во Албанија – пренесува ...

(ВИДЕО) Вака беше денеска во Стајковци – Поплавени улици, жителите во страв

Репортер - 08.11.2016

Миле Стојановски со лопата во раката се обидува да ја извади водата од неговиот двор која може да му навлезе во куќата. Тој вели дека стравуваат да не се повторат разорните поплави од шести август, пренесува ТВ21 .

Дождот пак ги поплавува улиците на Стајковци

Бриф - 08.11.2016

На социјалните мрежи се споделува фотографија направена некаде по 11 часот денеска во Стајковци, каде дождот кој врне цело утро во Скопје предизвикува проблеми и ги поплавува улиците. Жителите на овој регион се уште не се во целост обештетени за ...

Стајковци во моментов (фото)

Скопје инфо - 08.11.2016

По информациите во медиумите дека Стајковци повторно е поплавен, на терен ситуацијата и не е толку страшна, односно не се разликува многу од она што може да се види во останатите скопски населби.

Повторно поплава во Стајковци

Press24 - 08.11.2016

Силниот дожд повторно го поплави Стајковци.. Граѓани јавуваат дека улиците низ населеното место комплетно се под вода. Тие стравуваат дека може да се повтори катастрофалната поплава од август, годинава.

Стајковци повторно под вода

Денар - 08.11.2016

Скопската населба Стајковци, три месеца по катастрофалната поплава во скопско, во која загинаа 22 лица, а голем број домови и земјоделски површини беа поплавени, повгорно во денес е поплавено.

(ВИДЕО) Лажна паника во Стајковци, поплава нема

Репортер - 08.11.2016

Покрај алармирањата на некои медиуми дека Стајковци повторно се поплавува, на терен може да се види спротивното. По информациите и фотографиите, А1он отиде во селото, каде може да се види вода во несанираните дупки на улиците, како последица од ...

ФОТО: Повторно страшни слики од Стајковци

Press24 - 08.11.2016

Вака изгледа Стајковци во моментов. Сите наши читатели кои имаат фотографии од Стајковци во моментов, ги молиме да ни ги испратат тука или на ...

ФОТО: Стајковци повторно под вода!

За Се - 08.11.2016

Фотографијата од нова поплава во село Стајковци, Скопксо, се појави на Фејсбук. Засега немаме информации дали ситуацијата е навистина загрижувачка и колку оваа фотографија е автентична. Набрзо со нови ...

ФОТО+ВИДЕО: Поплавени скопски улици по силниот дожд

Press24 - 08.11.2016

Интензивните врнежи од дожд кој утрово околу 9 часот го зафатија главниот град предизвикаа проблеми во сообраќајот. Дел од скопските помошни улици се комплетно под вода. Екипи на јавните градски претпријатија уште веднаш излегоа на терен и работат ...

ГАЛЕРИЈА: Стајковци во моментов

Press24 - 08.11.2016

По информациите во медиумите дека Стајковци „се дави“ во вода, репортерските екипи од терен велат дека ситуацијата и не е толку страшна, односно не се разликува многу од она што може да се види во останатите скопски населби.

Стајковци повторно под вода, улиците како реки

Стандард - 08.11.2016

Граѓани на социјалните мрежи реагираат дека скопско Стајковци повторно е под вода. На фотографиите што ги споделуваат граѓани може да се види дека улиците се претворени во реки. Стајковци во моментов.

Стајковци стравува од нова поплава, водата им дојде до домовите

Позитив.мк - 08.11.2016

Жителите на Стајковци на социјалните мрежи објавуваат слики од надојдената вода по обилните врнежи од дожд кои денес го зафатија Скопје и стравуваат дека може да им се повторат августовските поплави.

Град Скопје: атмосферската канализациска мрежа подготвена за обилните дождови

Скопје инфо - 08.11.2016

Во пресрет на интензивните дождови кои метеролозите ги најавуваат за претстојниот период, од Град Скопје уверуваат дека мрежата на атмосферска канализација се одржува редовно и е подготвена за евентуалното невреме.

ВИДЕО: Ваква е состојбата по обилниот дожд во Стајковци

За Се - 08.11.2016

Невремето кое денеска го зафати Скопје и скопско, предизвика паника кај жителите на Стајковци, но освен поплавени улици, други штети нема. Екипата на ТВ Сител, директно од терен ја информираше јавноста за состојбата во Стајковци.

ГАЛЕРИЈА: Жителите на Стајковци се плашат да не се повторат поплавите од август

Фактор - 08.11.2016

Во скопското село Стајковци улиците повторно се под вода, по обилните дождови кои паѓаат. Граѓани се плашат дека може да се повтори поплавата од месец август. Велат дека улиците се претворени во езеро и се движат со чизми до колена.

ГАЛЕРИЈА: Во Стајковци суво - информациите за поплави се неточни

Press24 - 08.11.2016

По некое вирче на улиците е се што може да се нарече поплавено Стајковци во моментов. Нашиот репортер од терен вели дека информациите за поплави во ова место, се малку предимензионирани, бидејќи во моментов во Стајковци не е ништо поразлично од било ...

Улиците во Стајковци под вода, но засега нема вода во подрумите и во куќите

Мета - 08.11.2016

Улиците во скопско Стајковци се полни со вода, но опасност од поплава барем засега нема, велат жителите од ова село. Тие додаваат дека состојбата со водата низ улиците не е алармантна, но ако дождот продолжи и понатаму засилено да врне, стравуваат ...

Невреме во Албанија – исклучена струја, поплавени куќи, блокирани автопатишта

Мета - 08.11.2016

Лошото време и обилните врнежи од дожд што синоќа и утрово зафатија делови од Албанија предизвикале прекин на електричната енергија во поголем дел од главниот град на земјата, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Невремето предизвика големи поплави во Албанија - загина едно лице

Press24 - 08.11.2016

Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа ...

Најмалку тројца загинати во невремето и во поплавите во Албанија

Мета - 08.11.2016

Најмалку три лица ги загубиле животите во невремето и во поплавите што синоќа и денеска ја зафатија Албанија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана. Првиот случај е регистриран во општината Клос, каде 42-годишниот Џевахир Ндои загинал откако воден ...

Дождовите предизвикаа поплави на Балканот

Нетпрес - 08.11.2016

Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку регионални патни правци во југозападна Србија, а десетици граѓани биле принудени да ги напуштат своите домови кои се под вода.

Страв има, но поплава нема: Стајковчани претпазливи, попусто се крева паника (ФОТО+ВИДЕО)

Република - 08.11.2016

По некое вирче на улиците се поплавите во Стајковци и околината за кои помпезно пишуваат опозициските медиуми под директно на чело со главниот уредник од „Бихаќка“. Фотографиите од терен сведочат дека информациите за поплави во ова место, се малку ...

Поплави во Албанија: Најмалку една жртва

Канал 77 - 08.11.2016

Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата – јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека неофицијално, во поплавите досега загинале три ...

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

еМагазин - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Поплави во делови од Балканот поради обилните врнежи

Пулс24 - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

СДСМ и нивните медиуми манипулираат дека има поплава во Стајковци!

Пулс24 - 08.11.2016

На маката на граѓаните од подрачјата кои во август беа зафатени од поплави, СДСМ и Сорос повторно тераат политика. Имено, во текот на денешниот ден тие пишуваат дека повторно има поплава во Стајковци и креваат паника пласирајќи невистини.

Скопско Стајковци повторно поплавено, предупредување за излевање на неколку реки низ земјата

еМагазин - 08.11.2016

Улиците на скопското село Стајковци, кое беше едно од најпогодените во последните поплави во скопско, повторно е полавено. Интезивните врнежи од дожд, ги преполнија со вода улиците на селото, што се гледа на фотграфијата, која на Фејсбук ја објави ...

Скопско Стајковци повторно под вода (Фото)

Канал 77 - 08.11.2016

Без санирани штети и неизградена квалитетна инфраструктура, скопскиот регион по три месеци од катастрофалните поплави и понатаму останува ризичен. Семејствата кои живеат во дел од скопските општини и села реагираат дека истите би можеле да бидат ...

(ВИДЕО) Нема големи поплави во скопско Стајковци

еМагазин - 08.11.2016

Покрај алармирањата на некои медиуми дека Стајковци повторно се поплавува, на терен може да се види спротивното, пренесува А1Он. Во селото може да се види вода во несанираните дупки на улиците, како последица од поплавите кои пред три месеци го ...

Најмалку едно лице загина во поплавите во Албанија

Телевизија Нова - 08.11.2016

Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа ...

Обилните дождови предизвикаа поплави во делови од Балканот

Телевизија Нова - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

ТВ Нова на терен во Стајковци

Телевизија Нова - 08.11.2016

Три месеци и два дена по катастрофалните поплави кои го погодија скопскиот регион, Стајковци повторно се соочува со истиот проблем. Денешните обилни врнежи од дожд повторно на жителите им ја донесоа водата до пред вратите на домовите, а улиците се ...

Обилните дождови предизвикаа поплави во повеќе делови од Балканот

Либертас - 08.11.2016

Обилните дождови што денеска го зафатија Балканот предизвикаа излевање на повеќе реки, поплави и прекин во електроснабдувањето во одделни реони. Српската државна телевизија РТС јави дека поради надојдената вода во прекин е сообраќајот на неколку ...

Најмалку едно лице загина во поплави во Албанија

Либертас - 08.11.2016

Едно лице загина во поплавите кои денеска ја погодија Албанија, по поројните дождови кои предизвикаа и оштетувања на патиштата, јави новинската агенција АТА. Дел од албанските портали соопштуваат дека во поплавите досега загинале три лица, но оваа ...

ВИДЕО: Вака беше денеска во Стајковци – поплавени улици, жителите стравуваат и се жалат од властите

Либертас - 08.11.2016

Миле Стојановски со лопата во раката се обидува да ја извади водата од неговиот двор која може да му навлезе во куќата. Тој вели дека стравуваат да не се повторат разорните поплави од шести август, пренесува ТВ21 .

ФОТО: Дождот пак ги поплавува улиците на Стајковци

Либертас - 08.11.2016

На социјалните мрежи се споделува фотографија направена некаде по 11 часот денеска во Стајковци, каде дождот кој врне цело утро во Скопје предизвикува проблеми и ги поплавува улиците. Жителите на овој регион се уште не се во целост обештетени за ...

Обесштетувањата за поплавите се делат по партиски и пријателски врски

24 Вести - 07.11.2016

Три месеци по поплавите кои го зафатија скопскиот регион на терен дел од жителите сеуште тешко го враќаат животот во нормала. Парите од обештетувањето велат ни оддалеку не ги покриваат трошоците за санација на штетите.

Активисти: Не се отстранети причинителите за поплавите

Нова ТВ - 07.11.2016

Три месеци од поплавите кои го зафатија Скопско, граѓанскиот активист Павле Богоевски, реагира за непреземената одговорност како и исплатата на трошоците. – Зошто власта бараше ново задолжување од 36 милиони евра? За да исплати оштети кои не ги ...

Активисти: Каде е ветеното обештетување за поплавените граѓани?

Радио МОФ - 07.11.2016

Три месеци по катастрофалните поплави во скопскиот регион, граѓански активисти, кои волонтираа на терен по поплавите, реагираа на бавното санирање на штетите, како и за големиот број граѓани кои уште не го добиле ветеното обештетување.

Бавно и селективно обештетување на поплавените во скопско

Фокус - 07.11.2016

Поплавените семејства од скопскиот регион и три месеци по невремето, ни приближно не си ги вратиле во нормала домовите и условите за живот. Во Сингилиќ, Стајковци и Арачино тешко оди санацијата на штетите, а бавно тече исплатата на парите за ...

Три месеци по поплавата во скопско, таа може да се повтори на послаб дожд

Точка - 07.11.2016

Три месеци по катастрофалната поплава во скопско, во која загинаа 22 лица, а голем број домови и земјоделски површини беа поплавени, во тој регион не се санирани штетите, не е изградена квалитетна инфраструктура, а не се ископани нови канали за да ...

Нефункционална е санацијата на штетите од поплавите, истакнаа граѓанските активисти

Локално - 07.11.2016

Три месеци по катастрофалните поплави што ги погодија Скопје и околината, санацијата на штетите оди бавно и незадоволително, истакнаа граѓански активисти на денешната прес-конференција во село Стајковце, кое беше погодено од поплавите во август оваа ...

Три месеци по поплавата во скопско, таа може да се повтори на послаб дожд

Денар - 07.11.2016

Три месеци по катастрофалната поплава во скопско, во која загинаа 22 лица, а голем број домови и земјоделски површини беа поплавени, во тој регион не се санирани штетите, не е изградена квалитетна инфраструктура, а не се ископани нови канали за да ...

Нефункционална е санацијата на штетите од поплавите, истакнаа граѓанските активисти

Мета - 07.11.2016

Три месеци по катастрофалните поплави што ги погодија Скопје и околината, санацијата на штетите оди бавно и незадоволително, истакнаа граѓански активисти на денешната прес-конференција во село Стајковце, кое беше погодено од поплавите во август оваа ...

ТРИ МЕСЕЦИ ОД КОБНИТЕ ПОПЛАВИ: Можно ли е пак да се повтори 6-ти август?

Фактор - 07.11.2016

22 човечки жртви, уништени домови и земјоделски површини. Ова беше исходот од невремето кое на 6-ти август погоеди неколку скопски и тетовски села. Денес, после три месеци состојбата не е нешто значајно поправена.

Три месеци по поплавата во скопско, таа може да се повтори на послаб дожд

Канал 77 - 07.11.2016

Три месеци по катастрофалната поплава во скопско, во која загинаа 22 лица, а голем број домови и земјоделски површини беа поплавени, во тој регион не се санирани штетите, не е изградена квалитетна инфраструктура, а не се ископани нови канали за да ...