TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јован од епархијата однел "мерцедес", џип и палката на Михаил и Гаврил!

Утрински - 05.10.2002

Вранишковски целосно ја ограбил Повардарската епархија БОЖАНА ЌУЛАВКОВА ЧАДИЕВА ВЕЛЕС - Бившиот владика Јован кога си заминал од Повардарска епархија со себе однел "мерцедес" тип Ц-220 Е дизел, џип "нисан - терано 2", "голф караван", компјутер заедно со печатар, палка со сребрен оков која ја ...

Јован ја олеснил Повардарската епархија за 120.000 евра

А1 - 04.10.2002

Во своето 17-месечно служење во повардарската епархијата поранешниот митрополит Јован само од црквите и манастирите во велешкото намесништво земал над 120.000 евра, потврдија денес за А1 црковни извори. Според нив, само од манастирот „Св.

Затајувачот на донацијата на Трифун Костовски ќе се брани од слобода

Вест - 02.10.2002

ОТКАКО РАСКОЛНИКОТ ЈОВАН ГИ ВРАТИ УКРАДЕНИТЕ 57.000 ЕВРА ВО СУДОТ ВО ВЕЛЕС Основното јавно обвинителство му го укина притворот на ексблагајникот на Повардската епархија Тони Петрушевски, а вратените пари Судот ги депонирал на сметка на Народна банка на РМ каде што ќе останат се до рас Вчера ...

Благајникот на Јован ослободен од притвор

Утрински - 02.10.2002

По враќањето на донацијата на бизнисменот Трифун Костовски за велешката црква Божана Ќулавкова - Чадикова ВЕЛЕС - По сведочењето на поранешниот митрополит Јован за случајот подигнување на парите од донацијата на Трифун Костовски, при што парите биле вратени, истражниот судија дал предлог до ...

Јован и натаму сплеткан со црковни пари

А1 - 01.10.2002

Вратените 57.180 евра во кеш од страна на Зоран Вранишковски вчера во Основниот суд во Велес, денеска резултираа со укинување на мерката притвор на неговиот благајник Тони Петрушевски. Меѓутоа, јавноста е во очекување и на расветлување на уште најмалку четири случаи во кои се сомнева дека ...

Јован ги врати 57.180 евра донирани од Костовски

Утрински - 01.10.2002

Поранешниот владика беше два часа распитуван во судот во Велес ВЕЛЕС - Вчера во Основниот суд во Велес за случајот подигнување на средствата од донацијата на Трифун Костовски од страна на Тони Петрушевски, поранешен благајник и архивар на Повардарската епархија, по неговото притворање, како сведок ...

Јован сакал да присвои 17.500 евра од епархиското БМВ

Утрински - 01.10.2002

Зоран Вранишковски се обидува да ги забошоти трагите на своите малверзации По откривањето на злоупотребата на донацијата на бизнисменот Трифун Костовски од страна на поранешниот секретар на Велешката епархија, а по налог на ексвладиката на МПЦ, Јован, покрај многуте финансиски малверзации од страна ...

Расколникот Јован му ги врати парите на Трифун Костовски

А1 - 30.09.2002

57.180 евра кои екс благајникот на Повардарската епархија, Тони Петрушевски ги подигна од штедна книшка од филијалата на Стопанска банка во Велес на 16-ти овој месец, денес ги врати поранешниот митрополит Јован. Денешното двочасовно испрашување во Основнит суд во Велес, каде Зоран Вранишковски пред ...

Јован најави дека ќе му ја врати донацијата на Костовски

Утрински - 30.09.2002

По притворањето на бившиот благајник на Повардарската епархија Гоце Каревски БИТОЛА - "Доколку при враќањето од неколкудневниот службен престој во Бугарија, уште на границата не бидам приведен и притворен од македонската полиција, што пак во приликите што владеат во Македонија вооппшто не е ...

Владиката Јован денеска ќе му ги врати парите на Трифун Костовски

Дневник - 30.09.2002

ПО НАЈАВАТА ДЕКА ЌЕ БИДЕ КРИВИЧНО ГОНЕТ Немаме намера парите да им ги враќаме на расколниците, туку на Костовски, а тој нека реши дали ќе соработува со расколничката или со егзархатот - изјави разрешениот владика Владиката Јован најави дека денеска ќе му ги врати 57.000-те евра на бизнисменот ...