TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ХДЗ доби избори но Милановиќ е најубедлив за челник на владата

Вечер - 13.11.2015

Едно од прашањата на кое граѓаните одговараа во рамки на анкетата е и за кој мислат дека ќе биде следниот премиер на Хрватска. Една четвртина од граѓаните, вкупно 25.5 отсто наведуваат дека Зоран Милановиќ ќе биде премиер додека 18 отсто од нив ...

Карамарко против создавање на влада на национално единство

Телма - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Карамарко против создавање влада на национално единство во Хрватска

24 Вести - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Томислав Карамарко против создавање влада на национално единство во Хрватска

Алфа - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Томислав Карамарко против создавање влада на национално единство во Хрватска

+инфо - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Хрватска: Мост предлага влада на национално единство

Канал5 - 12.11.2015

Партијата „Мост“ која е трета по број на гласови добиени на парламентарните избори во Хрватска во неделата, но без која не може да се состави влада, бара влада на национално единство. Претставникот на Мост, Божо Петров да биде премиер, а во владата ...

Томислав Карамарко против создавање влада на национално единство во Хрватска

Сител - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Томислав Карамарко против создавање влада на национално единство во Хрватска

Локално - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Томислав Карамарко против создавање влада на национално единство

Вечер - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Карамарко против создавање влада на национално единство во Хрватска

Репортер - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Карамарко против создавање влада на национално единство во Хрватска

Денешен - 12.11.2015

Лидерот на хрватската партија ХДЗ, Томислав Карамарко, која освои најмногу пратенички места, на неделните избори во Хрватска, го отфрли предлогот на партијата Мост за формирање влада на национално единство.

Партијата Мост предлага хрватска влада на национално единство

24 Вести - 11.11.2015

Партијата Мост која е трета по број на гласови добиени на парламентарните избори во Хрватска во неделата, но без која не може да се состави влада, бара влада на национално единство, објави Индекс.

Хрватска: Мост предлага влада на национално единство

Утрински - 11.11.2015

Партијата Мост која е трета по број на гласови добиени на парламентарните избори во Хрватска во неделата, но без која не може да се состави влада, бара влада на национално единство, објави Индекс.

Петрина: Кој од МОСТ ќе се пазари, тој е велепредавник

Вест - 11.11.2015

ХРВАТСКА (24 сата), 11 ноември - Стипе Петрина, градоначалникот на општина Примоштен и еден од 19-мината парламентарци од партијата МОСТ, кој овие денови одлучува за судбината на Хрватска, вчера беше дочекан во својата општина Примоштен со ...

Мостот може и да се урне- Хрватски изборни пазарења

Локално - 11.11.2015

Мост за два месеца од маргинална локална опција стана голем изборен хит. А сега за две недели може да изгуби се што постигна. Постизборните преговори се полни со опасни кривини. Ако на нив останат без неколку свои кандидати, т.е.

Мост бара влада на национално единство

Локално - 11.11.2015

Партијата Мост која е трета по број на гласови добиени на парламентарните избори во Хрватска во неделата, но без која не може да се состави влада, бара влада на национално единство, објави Индекс.

Мост може да пропадне за само три недели

Вечер - 11.11.2015

"Големите партии можат да истраат во тоа што го заговараа последните годии, а тоа е одржување на статус кво. Во тој случај не е исклучено во еден момент да одлучат да постават "мини" под Мост, со цел Божо Петров и неговите симпатизери, зборувајќи ...

Хрватска: Мост предлага влада на национално единство

Репортер - 11.11.2015

Партијата Мост која е трета по број на гласови добиени на парламентарните избори во Хрватска во неделата, но без која не може да се состави влада, бара влада на национално единство, објави Индекс.

Еве како Мост може да пропадне за само три недели…

Репортер - 11.11.2015

Слободна Далмација – Сплит Мост за два месеца од маргинална локална опција стана голем изборен хит. А сега за две недели може да изгуби се што постигна. Постизборните преговори се полни со опасни кривини.

Партијата Мост предлага хрватска влада на национално единство

Lider - 11.11.2015

Партијата Мост која е трета по број на гласови добиени на парламентарните избори во Хрватска во неделата, но без која не може да се состави влада, бара влада на национално единство, објави Индекс.

Мост не бара само мандатар – испорача куп конретни барања пред преговорите со СДП и ХДЗ

Капитал - 10.11.2015

Ако Зоран Милановиќ (СДП) сака да остане премиер, а Томислав Карамарко (ХДЗ) да му ја осуети намерата и тој да застане на чело на новата хрватска влада, ќе мора да бидат поуверливи дека ќе го исполнат она што од нив ќе се бара во преговорите со ...

Берлин и Виена сугерираат „голема коалција“ за Хрватска

Алфа - 10.11.2015

Германската и австриската сугестија доаѓаат откако стана јасно дека на неделните парламентарни избори во Хрватска, ниту една од двете главни политички партии, не успеаја да обезбедат мнозинство.

Берлин и Виена сугерираат „голема коалција“ за Хрватска

Идивиди - 10.11.2015

Официјален Берлин и Виена им сугерираат на хрватските политичари да формираат „голема коалиција“ и да избегнат политичка криза, или нови избори во земјата, тврди Ал Џезира-Балкан, повикувајќи се на дипломатски извори.

Берлин и Виена сугерираат „голема коалција“ за Хрватска

Сител - 10.11.2015

Официјален Берлин и Виена им сугерираат на хрватските политичари да формираат „голема коалиција“ и да избегнат политичка криза, или нови избори во земјата, тврди Ал Џезира-Балкан, повикувајќи се на дипломатски извори.

СУГЕСТИЈА ОД БЕРЛИН И ОД ВИЕНА: Да се формира „голема коалиција“ за Хрватска

Телеграф - 10.11.2015

Коалициска листа МОСТ доби 19 пратеници, па сега таа ќе ја има улогата на „кинг мастер“ и партија од која зависи создавањето на новата хрватска влада Официјален Берлин и Виена им сугерираат на хрватските политичари да формираат „голема коалиција“ и ...

МОСТ: Хрватите ја добија својата Сириза?

Фактор - 10.11.2015

Мост независна листа (МОСТ) е политичка партија која е создадена кон крајот на 2012 година во Метковиќ, Р.Хрватска. Мост независна листа како политичка платформа основана е претежно од млади луѓе јои никогаш немале активно учество во политичкиот ...

Загреб по „изборната победа “- Мост за широка коалиција или за нови избори ?

Локално - 10.11.2015

Загреб дефинитивно се заплетка во победата. Излез може да бидат широка колиција или и нови избори. Впрочем таква препорака веќе стигна од Берлин и Виена. Тие и официјално им сугерираат на хрватските политичари да формираат „голема коалиција“ и да ...

Индекс: Каточичката црква го наговара Мост да коалицира со ХДЗ

Локално - 10.11.2015

Претставници на Католичката црква во Хрватска се обидуваат преку партијата Мост да ја спасат Хрватската демократска заедница (ХДЗ) и нејзиниот лидер Томислав Карамарко, објави загребскиот портал Индекс, повикувајќи се тврдење на претстваник на Мост.

Берлин и Виена сугерираат „голема коалиција" за Хрватска

Вечер - 10.11.2015

„Татковинската коалиција" што ја предводи десноцентристичката партија ХДЗ на Томислав Карамарко, успеа да освои 59, додека блокот партии „Хрватска расте" предводена од СДП на досегашниот премиер Зоран Милановиќ, доби 56 пратенички мандати.

Берлин и Виена сугерираат „голема коалција“ за Хрватска

Република - 10.11.2015

Официјален Берлин и Виена им сугерираат на хрватските политичари да формираат „голема коалиција“ и да избегнат политичка криза, или нови избори во земјата, тврди Ал Џезира-Балкан, повикувајќи се на дипломатски извори.

Индекс: Католичката црква го наговара Мост да коалицира со ХДЗ

Репортер - 10.11.2015

Претставници на Католичката црква во Хрватска се обидуваат преку партијата Мост да ја спасат Хрватската демократска заедница (ХДЗ) и нејзиниот лидер Томислав Карамарко, објави загребскиот портал Индекс, повикувајќи се тврдење на претстваник на Мост.

Католичката црква го наговара Мост да коалицира со ХДЗ

Вечер - 10.11.2015

Претставници на Католичката црква во Хрватска се обидуваат преку партијата Мост да ја спасат Хрватската демократска заедница (ХДЗ) и нејзиниот лидер Томислав Карамарко, објави загребскиот портал Индекс, повикувајќи се тврдење на претстваник на Мост.

Хрватска: ХДЗ со тесна победа на изборите

Телма - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

По изборите неизвесно е кој ќе ја состави новата хрватска влада

Нова ТВ - 09.11.2015

Конзервативната ХДЗ освои мјнозинство гласови на изборите кои се одржаа вчера во Хрватска и обезбеди 59 мандат. Владеачката СДП на премиерот Зоран Милановиќ и нејзините партнери освоија 56 места во Парламентот, а трета политичка сила по овие ...

Неизвесно по тесните избори

Deutsche Welle - 09.11.2015

Зад Хрватска е бурна ноќ по која не се знае кој ќе ја води земјата во следните четири години. Израмнетоста на СДП и ХДЗ е очекувана, а одлучувачки збор сега има коалицијата Мост. Иако патриотската коалиција на ХДЗ, според првичните резултати освои ...

ХДЗ победник на изборите во Хрватска

24 Вести - 09.11.2015

Опозициската конзервативна партија, Хрватската демократска заедница е победник на парламентарните избори. Со избројани 99 проценти од гласовите, конзервативците предводени од Томислав Карамарко освоиле 60 пратенички места, а социјалдемократите ...

ХДЗ победник на изборите, МОСТ ќе одлучува кој ќе состави влада

24 Вести - 09.11.2015

Тесна победа на опозициската конзервативна партија ХДЗ на предвремените парламентарни избори во Хрватска. Освоија 59 пратенички места, три повеќе од досегашната владеачка Социјал-демократска партија на Зоран Милановиќ.

ХДЗ 61, СДП 53 мандати – недоволно за сами да ја прават новата хрватска влада, за која ќе одлучува „третата“ опција – ...

Капитал - 09.11.2015

Коалицијата на ХДЗ освоила 61 мандат, СДП на премиерот Зоран Милановиќ и нејзините партнери 53 места во Парламентот, а трета политичка сила по денешните парламентарни избори во Хрватска ќе биде независната листа Мост, со 19 пратеници.

На изборите во Хрватска води конзервативната опозиција

Р.С.Европа - 09.11.2015

Конзервативната опозиција во Хрватска е во водство на вчерашните парламентарни избори. Со избројани околу 50 проценти од гласовите конзервативците предводени од поранешниот шеф ма разузнавачката служба Томислав Карамарко има околу 60 пратенички ...

Во Хрватска, тесна победа на конзервативната опозиција

Р.С.Европа - 09.11.2015

Хрватската конзервативна опозиција победи на првите избори откако таа земја стана членка на Европската унија пред две години. Хрватската демократска заедница ќе има 59, додека социјалдемократите 56 пратеници во парламентот со 151 место.

ХДЗ однесе тесна победи на изборите во Хрватска

Алсат-М - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

ХДЗ со тесна победа на изборите, мандатарот неизвесен

Утрински - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

Хрватите бираат нов сабор

Вест - 09.11.2015

ХРВАТСКА, 9 ноември (АП) - Владејачката централно-левичарска коалиција на Хрватска се соочува со голем предизвик од конзервативната опозиција по првите парламентарни избори во оваа балканска држава откако таа се приклучи во Европската унија во 2013 ...

Која е МОСТ – новооснованата партија што става крај на дуополот ХДЗ-СДП во Хрватска?

Капитал - 09.11.2015

Колку е изненадување резултатот на новооснованата партија Мост (првпат се појавува на избори) која по вчерашното гласање во Хрватска е прогласена за вистински победник, со трет резултат, но со кој во секој случај влегува во владата, при што ќе ...

Конзервативната опозиција победи на изборите во Хрватска

Р.С.Европа - 09.11.2015

Конзервативната опозиција во Хрватска е победник на парламентарни избори, кои се одржаа вчера. Но, конзервативците предводени од поранешниот шеф на разузнавачката служба Томислав Карамарко не освоија доволно гласови за мнозинство во Парламентот.

Шлаканица за двопартизмот во Хрватска

Вест - 09.11.2015

Партијата МОСТ, која на парламентарните избори во Хрватска излезе со независни кандидатски листи, го освои третото место по број на мандати во хрватскиот Сабор. Со тоа МОСТ е најголемото изненадување и партија пебедник, коментираат и западните и ...

Светските медиуми за хрватските избори: СДП и ХДЗ изедначени, за формирањето на новата влада ќе одлучува МОСТ

МКД - 09.11.2015

Најголемите светски новински агенции по затворањето на гласачките места во Хрватска јавуваат за изедначени резултати на Патриотската коалиција на ХДЗ и коалицијата Хрватска расте на СДП на парламентарните избори.

ХДЗ слави победа, СДП најверојатно ќе формира влада

МКД - 09.11.2015

Според неофицијалните податоци на Државната изборна комисија врз основа на повеќе од 99 отсто од гласовите, предноста на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) е намалена на само три мандати во однос на владејачката коалиција на левиот ...

Во Хрватска, тесна победа на конзервативната опозиција

Тера - 09.11.2015

Хрватската конзервативна опозиција победи на првите избори откако таа земја стана членка на Европската унија пред две години. Хрватската демократска заедница ќе има 59, додека социјалдемократите 56 пратеници во парламентот со 151 место.

ХДЗ однесе тесна победа на изборите во Хрватска

+инфо - 09.11.2015

Опозициската конзервативна партија, Хрватската демократска заедница е победник на парламентарните избори. Со избројани 99 проценти од гласовите, конзервативците предводени од Томислав Карамарко освоиле 60 пратенички места, а социјалдемократите ...

ХДЗ победник на изборите во Хрватска

Алфа - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места.

Избори Хрватска: ХДЗ со тесна победа – неизвесно е формирањето на влада

Орбис - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

Во Хрватска, тесна победа на конзервативната опозиција

Правдико - 09.11.2015

Хрватската конзервативна опозиција победи на првите избори откако таа земја стана членка на Европската унија пред две години. Хрватската демократска заедница ќе има 59, додека социјалдемократите 56 пратеници во парламентот со 151 место.

ХДЗ однесе тесна победи на изборите во Хрватска, неизвесно кој ќе ја составува новата Влада

Сител - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

ИЗБОРИ ВО ХРВАТСКА: Неизвесно е кој ќе ја составува новата Влада

Телеграф - 09.11.2015

Победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на дијаспората), додека коалицијата „Хрватска расте“ предводена од владејачката Социјалдемократска ...

Хрватска: Карамарко прогласи победа на ХДЗ

Канал5 - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „татковинската коалиција“, предводена од хрватската демократска заедница со освоени 59 пратенички места, со трите мандати на дијаспората, ...

ХРВАТСКА: МОСТ вистински победник на изборите

Телеграф - 09.11.2015

„Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ), е победник со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на дијаспората), додека коалицијата „Хрватска расте“, предводена од владејачката Социјалдемократска партија ...

ХДЗ победник на парламентарните избори во Хрватска

Точка - 09.11.2015

Лидерот на ХДЗ, Томислав Карамарко во неделата вечерта порачал дека „Татковинската коалиција“ е победник на парламентарните избори во земјата и дека две третини од граѓаните гласале за промени.

Пирова победа на ХДЗ

Канал5 - 09.11.2015

Пирова победа на лидерот на ХДЗ Карамарко по вчерашните парламентрани избори на кои освои 59 пратеници, за разлика од неговиот опонент Милановик водачот на СДП кој доби 56 пратенички мандати.

Конзервативната опозиција ја зеде власта во Хрватска

Фактор - 09.11.2015

Конзервативната опозиција во Хрватска ги освои првите парламентарни избори по пристапувањето на земјата кон ЕУ во 2013 година, покажуваат делумните резултати. Мала е разликата со владејачката левичарска коалиција што сепак значи дека едвај наскоро ...

Конзервативната опозиција на Карамарко победи на изборите во Хрватска

Локално - 09.11.2015

Водачот на опозициската конзервативна партија Хрватска демократска заедница (ХДЗ), Томислав Карамарко прогласи победа на вчерашните парламентарните избори во Хрватска . Хрватската државна телевизија ХРТ го емитува директно неговото обраќање од ...

ХДЗ однесе тесна победи на изборите во Хрватска, неизвесно кој ќе ја составува новата Влада

Денешен - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

Избори Хрватска: ХДЗ со тесна победа - неизвесно е формирањето на влада

Press24 - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

Тесна победа на ХДЗ: Кој ќе ја составува новата Влада во Хрватска

еМагазин - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

Бакнување знаме, ора, ливчиња на чело – ХДЗ слави (галерија)

Република - 09.11.2015

Хрватската демократска заедница вчера прерано ја славеше победата на парламентарни избори во Хрватска. Еуфорично, со гласна музика пиење, бакнување на знамето, членовите на ХДЗ се радуваа во главниот штаб на партијата.

Карамарко слави тесна победа на изборите во Хрватска

Репортер - 09.11.2015

Според неофицијални податоци на Државната изборна комисија, предноста на коалицијата на опозициската Хрватска демократска заедница (ХДЗ) е намалена на само три мандати во однос на владеачката коалиција на левиот центар Социјалдемократска партија ...

ХДЗ победник на парламентарните избори во Хрватска

Макфакс - 09.11.2015

Хрватската изборна комисија во понеделникот соопштила дека после преброени 99 проценти од избирачките мести, на парламентарните избори во Хрватска кои се одржаа во неделата, победник е коалицијата предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) ...

ХДЗ тесно победи на изборите во Хрватска

МРТ - 09.11.2015

Коалицијата на ХДЗ однесе тесна победа на изборите во Хрватска. Според 90 насто од обработените резултати, коалицијата предводена од Kарамарко доби 59 места во хрватскиот Сабор, додека досегашниот социјалдемократ и премиер Милановиќ со коалицијата ...

Пораз на левицата во Хрватска, неизвесно кој ќе ја составува новата Влада

Вечер - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција", предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...

Конзервативците победија, ХДЗ по четири години повторно на власт

Вечер - 09.11.2015

Коалицијата "Мост“ постигна неочекуван успех на изборите и се наметнува како клуч во формирањето на новата влада која треба да ја предводи лидерот на ХДЗ, Карамарко Хрватската демократска заедница (ХДЗ) е победник на завчерашните избори во Хрватска ...

ХДЗ и СДП во лов на лидерот на Мост

Дневник - 09.11.2015

Парламентарните избори во Хрватска, одржани во неделата, беа само потврда за она што го предвидуваа предизборните анкети. Малата партија Мост на независните листи на Божо Петров се наметна како трета политичка сила, која сега одлучува кој ќе ја ...

ХДЗ однесе тесна победи на изборите во Хрватска

Lider - 09.11.2015

По 99 отсто преброени гласови од вчера одржаните парламентарни избори во Хрватска, победник на изборите е „Татковинската коалиција“, предводена од Хрватската демократска заедница (ХДЗ) со освоени 59 пратенички места (со трите мандати на ...