TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Освен зоолошка и галија, Јанукович имал и караоке-соба и вотка „Јанукович“

МКД - 23.02.2014

Демонстрантите во Киев вчера влегоа во веќе необезбедуваната велелепна вила на претседателот Јанукович – играат голф, пеат во неговата караоке-соба, ги разгледуваат животните во неговата приватна ...

ГАЛЕРИЈА Демонстрантите во Киев го фатија снајперистот кој уби неколку луѓе

+инфо - 23.02.2014

Демонстрантите во Киев го фатија снајперистот кој пукаше за време на демонстарциите и усмрти неколку луѓе. Разлутената толпа го довлечкала на плоштадот на местото каде има запалено свеќи за ...

180 повредени и еден загинат новинар од кризата во Украина

Локално - 23.02.2014

„Репортери без граници“ бараат итна помош за новинарите кои известуваат од кризата во Украина. Според статистиката 180 новинари се повредени од почетокот на демонстрациите, а во средата 33 годишниот ...

Ги фатија снајперистите кои пукаа во демонстрантите – еве што им се случуваше (Видео/Фото)

МК News - 23.02.2014

Ги фатија снајперистите кои пукаа во демонстрантите – еве што им се ...

Руски знамиња развеани во Украина – масовни (контра) протести

Локално - 23.02.2014

Незадоволство против последните настани во Украина од страна на проруски настроени региони од земјата. Околу 20 илјади луѓе се собраа во Севастопол на демонстрациите против евроинтеграцијата на ...

ФОТО: Го фатија снајперистот што пукаше врз демонстрантите во Киев

Бриф - 23.02.2014

Го фатија снајперистот што пукаше врз демонстрантите во Киев! Еве погледајте што го ...

Јанукович го напуштил Киев, демонстрантите го превзедоа центарот

А1 On - 22.02.2014

Моментално во Киев е мирно. Демонстрантите до рано утринава останале на Плоштадот на независноста, каде им оддале почит на убиените во немирите. За денеска во 11 часот по локално време, е закажано ...

Десничарите ја презедоа контролата врз Киев, Тимошенко ослободена од затвор

Алфа - 22.02.2014

Претседателот Виктор Јанукович побегна од Киев во источниот град Харковкаде во тек се демонстрации за негова поддршка. Иако тој се уште формално е прв човек на државата, неговат реална моќ е ...

ФОТО: Демонстрантите ја зазедоа резиденцијата на Јануковиќ

А1 On - 22.02.2014

Полиција, војска и официјално обезбедување речиси и да нема во Киев, па демонстранти, граѓани и новинари влегоа на имотот на претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Јанукович го напуштил Киев?

Канал5 - 22.02.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович според непотврдени информации го напуштил Киев, а претседателството е под контрола на демонстрантите , јави ББЦ.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Под оган камерман и демонстранти во Киев (ВИДЕО)

Телеграф - 22.02.2014

Околу нив веќе има неколку тела на убиени, а додека камерата снима загинува уште еден демонстрант Откако беше сменет претседателот Виктор Јанукович во Киев престанаа насилствата .

Демонстрантите го преземаа Киев, Јанукович побегнал

Тера - 22.02.2014

Од повеќе извори е потврдено дека претседателот на Украина, Виктор Јанукович го напуштил Киев. Моментно во престолнината на Украина е мирно.Демонстрантите до рано наутро останаа на Плштадот на ...

Јанукович имал позлатена ВЦ-шоља

Тера - 22.02.2014

Полиција, војска и официјално обезбедување речиси и да нема во Киев, па демонстранти, граѓани и новинари влегоа на имотот на претседателот на Украина, Виктор Јанукович.

Јанукович го напуштил Киев, демонстрантите го превзедоа центарот

Sky - 22.02.2014

Моментално во Киев е мирно. Демонстрантите до рано утринава останале на Плоштадот на независноста, каде им оддале почит на убиените во немирите. За денеска во 11 часот по локално време, е закажано ...

Демонстрантите го преземаа Киев, Јануковоч побегнал

Нетпрес - 22.02.2014

Од повеќе извори е потврдено дека претседателот на Украина, Виктор Јанукович го напуштил Киев. Моментно во престолнината на Украина е мирно.Демонстрантите до рано наутро останаа на Плштадот на ...

Демонстрантите го преземаа Киев, Јануковоч побегнал

Орбис - 22.02.2014

Репортерот на Би-Би-Си јавува дека претседателската палата потполно е напуштена и дека нема ниту трага од полицијата која го чува влезот. Сите информации говорат дека Јанукович го напуштил Киев и ...

Високи тензии на киевскиот плоштад “Независност“ и покрај постигнатата спогодба

24 Вести - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми.

Пукања врз полицијата, дали навистина е постигнат договор во Украина?

Нова ТВ - 21.02.2014

Зборови на надеж или само затишје пред поголемо невреме. Светски медиуми известуваат дека по вчерашниот драматичен и крвав ден, во Киев ноќта помина без насилство.

Опозицијата и Јанукович потпишаа договор за предвремени избори во Украина

Вест - 21.02.2014

УКРАИНА (АП) - Лидерите на опозицијата во Украина потпишаа договор со претседателот на земјата и европски и руски посредници, за предвремени избори и формирање нова влада со надеж за решавање на ...

Примирјето во Киев прекршено, не се знае кој пука - сите јавуваат различно (ВИДЕО)

МКД - 21.02.2014

Радикализираните бунтовници го прекршиле примирјето и почнале да пукаат кон спроведувачите на законот во Киев, соопшти украинското министерство за внатрешни работи, пренесува Раша тудеј .

Украинците панично навалија во продавници, банки и бензински пумпи (ФОТО)

МКД - 21.02.2014

Крвопролевањето на Плоштадот на независноста и гласините дека најлошото допрва ќе дојде предизвикаа паника кај Украинците - многумина бегаат од земјата, а оние што останале ги празнат полиците во ...

Јанукович попушти - Украина оди на избори

Утрински - 21.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович се согласи да се одржат претседателски избори пред крајот на годинава, како дел од договорот за окончување на кризата.

Ослободени полицајците заложници во Киев

А1 On - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Ослободени полицајците заложници во Киев

Алфа - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Војна на улиците во Киев

Н.Македонија - 21.02.2014

Украинската престолнина ја потресуваат експлозии и престрелки, а опозициските активисти на повеќе локации организираа импровизирани болници за лекување на ранетите.

Папата апелираше за прекин на насилството во Киев

Алфа - 21.02.2014

Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството, изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви.

Папата апелираше за прекин на насилството во Киев

А1 On - 21.02.2014

Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството, изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви.

Високи тензии на киевскиот плоштад

Н.Македонија - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми, пренесува МИА Демонстрантите ги ...

Високи тензии на киевскиот плоштад “Независност“ и покрај постигнатата спогодба

А1 On - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми.

(ВИДЕО) Примирје или пекол: Украина во драматична неизвесност

Фактор - 21.02.2014

Од утрово нови жестоки судири на улиците на Киев. По вчерашниот крвав Ден на жалост, во кој најмалку 70 лица го загубија животот, ноќта помина релативно мирно.

Папата апелираше за прекин на насилството во Киев

+инфо - 21.02.2014

Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството, изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви.

Ослободени полицајците заложници во Киев

Локално - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Мирно, но тензично во Украина: Досега загинале 75 луѓе

Канал5 - 21.02.2014

Изминатата ноќ во Киев мина мирно, по еден од најкрвавите денови од почеткот на протестите пред речиси три месеци. Бројот на загинатите од вторникот до вчера пораснал на 75-мина, а на повредени на ...

Ослободени полицајците заложници во Киев

Сител - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Ослободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Вкупно 75 убиени,и илјадници повредени од огнено оружје на протестите во Киев

Локално - 21.02.2014

Билансот на убиени и повредени во судирите во Украина постојано расте и за сега нема најпрецизни бројки. Опозицијата тврди дека има над 75 убиени и илјадници повредени.

ВИДЕО: Пресврт во Украина, полицијата застанува од страна на демонстрантите?

Сител - 21.02.2014

Од една страна медиумите јавуваат дека конечно е постигнат договор во Украина, а од друга страна руските медиуми јавуваат за нови судири меѓу полицијата и демонстрантите на улиците во киев.

Постигнат е договор во Украина

Канал5 - 21.02.2014

По неколкумесечни крвави протести – во Украина е постигнат договор меѓу демонстрантите и полицијата. Освен изолирани инциденти, во Украина е мирно. Украинскиот претседател Јанукович под притисок на ...

Политичарите имаат договор - се чека украинската улица

МРТ - 21.02.2014

По целоноќни преговори со власта и претставници на Европската унија и на Русија, опозициските лидери сега треба да ги убедат демонстрантите. Не е извесно дали ќе го прифатат документот.

КИЕВ: Ослободени полицајците-заложници

Телеграф - 21.02.2014

Учесници во протестите успеаја вчера да го пробијат кордонот на полицијата на плоштадот и земаа за заложници меѓу 60 и 70 полицајци Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на ...

Ослободени полицајците заложници во Киев

Бриф - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Киев: Јанукович ја повлекува војската од улиците, демонстрантите ги засилуваат барикадите

Точка - 21.02.2014

Украинскиот парламент донесе одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската во касарните. Претседателот Виктор Јанукович соопштил дека е постигнат договор со претставниците ...

Претседателот на Украина се согласил на предвремени избори

Точка - 21.02.2014

Според информациите од Министерството за здравство, од 18. февруари погинале 77 лица, а 577 биле повредни. Јанукович се согласил на предвремени избори и промени на уставот.

Папата апелираше за прекин на насилството во Киев

Бриф - 21.02.2014

Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството, изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви.

ПАПАТА ФРАНЦИСК: Да се прекине насилството и да се врати мирот во Украина

Телеграф - 21.02.2014

Поглаварот на Римокатоличката црква и 185 кардинали ширум светот, кои се собрани во Рим, повикаа на прекин на крвавите судири во Киев, во кои во последните неколку денови загинаа над 80 луѓе Папата ...

Погледнете ја оваа порака од Украина, видеото е кликнато 5.000.000 пати!

Телеграф - 21.02.2014

Млада девојка од улиците на Киев порачува: Сакаме да бидеме слободни! Судовите се корумпирани, а политичарите се однесуваат како диктатори Во последните три месеци, колку што трае украинската криза, ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Киев ги оплакува мртвите, се пукаше дури и на болничарите

Бриф - 21.02.2014

Во Киев во моментов е мирно, а демонстрантите и полицијата се опоравуваат од дводневните крвави судири. Си-Ен-Ен објави видео кое е пресек на крвавите судири во текот на вчерашниот ден.

Продолжуваат тензиите на киевскиот плоштад „Независност“

Телеграф - 21.02.2014

Демонстрантите ги исвиркаа опозициските лидери, кои вечерва се појавија на Плоштадот „Независност“, за да ги информираат за спогодбата Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко ...

Примирјето во Киев прекршено, не се знае кој пука - сите јавуваат различно

Тера - 21.02.2014

Радикализираните бунтовници го прекршиле примирјето и почнале да пукаат кон спроведувачите на законот во Киев, соопшти украинското министерство за внатрешни работи, пренесува Раша тудеј.

Киев: Јанукович ја повлекува војската од улиците, демонстрантите ги засилуваат барикадите

Нетпрес - 21.02.2014

Украинскиот парламент донесе одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската во касарните. Претседателот Виктор Јанукович соопштил дека е постигнат договор со претставниците ...

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците заложници

Press24 - 21.02.2014

Полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност денеска беа ослободени од група демонстранти во Киев.

Киев: Полицајците заложници се ослободени

Курир - 21.02.2014

Демонстранти во Киев ги ослободија полицајците кои беа заложници на радикални лица кои учествуваа во протестите на плоштадот Независност. Одлободувањето се случило по ангажман на опозициски ...

Јанукович тврди дека е постигнат договор за примирје

Portal - 21.02.2014

Претседателот на Украина соопшти дека парламентот синоќа донел одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската од улиците во Киев.

Вознемирувачко Видео: Нов пресврт во Украина - полицијата застанува од страна на демонстрантите?

Press24 - 21.02.2014

Од една страна медиумите јавуваат дека конечно е постигнат договор во Украина, а од друга страна руските медиуми јавуваат за нови судири меѓу полицијата и демонстрантите на улиците во киев.

Повторно пукање во Киев

Portal - 21.02.2014

Вооружени пресметки повторно започнаа мгу демонстрантите и полицијата во Киев по релативно мирната ноќ додека претседателот Јанукович и претставници на опозицијата, ЕУ и Русија се обидуваа да ...

Украина: Демонстрантите не се смируваат- бараат оставка од Јанукович

Република - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми.

КИЕВ ВО ЖИВО: Демонстрантите не се смируваат и бараат оставка од Јануковиќ

За Се - 21.02.2014

И покрај постигнатиот договор помеѓу опзицијата и претседателот на Украина, ситуацијата во Киев сеуште не е смирена. Демонстрантите ги исвиркаа опозициските лидери, кои вечерва се појавија на ...

Јанукович тврди дека е постигнат договор за примирје

Макфакс - 21.02.2014

Претседателот на Украина соопшти дека парламентот синоќа донел одлука за прекин на антитерористичките акции и за повлекување на војската од улиците во Киев.

Повторно пукање во Киев

Макфакс - 21.02.2014

Вооружени пресметки повторно започнаа мгу демонстрантите и полицијата во Киев по релативно мирната ноќ додека претседателот Јанукович и претставници на опозицијата, ЕУ и Русија се обидуваа да ...

Снајперистите сеат смрт во Киев/Вознемирувачко видео

Lider - 21.02.2014

Страшните немири во Украина никако да сопрат, а од час во час се менуваат податоците за бројот на загинати и повредени. Наводите кои се пишуваа во текот на денот, дека снајперисти на украинските сили ...

Тензично на плоштадот во Киев и покрај примирјето

Lider - 21.02.2014

Во протестниот камп во Киев вечерва владее гнев и покрај тешко постигнатиот договор меѓу опозицијата и претседателот на Украина, пренесуваат американските медиуми.

Папата апелира да прекине насилството во Киев

Maxim - 21.02.2014

Изразувајќи загриженост поради судирите во Киев во кои има човечки жртви Папата Франциско апелираше денеска до спротивставените страни во Украина да го прекинат насилството.

Нови 21 жртва во судирите во Киев, прекршено примирјето

24 Вести - 20.02.2014

Најмалку 21 загинато лице е регистрирано во денешните протести во Киев, сопшти Олег Мусиј, шефот на тимот лекари што се грижат за демонстрантите, јави Си-ен-ен.

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

24 Вести - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Најкрвав ден од почетокот на протестите во Украина

24 Вести - 20.02.2014

Десетици лица загинаа во денешните судири помеѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Бројот на загинати постојано расте, а според дел од украинските медиуми надминува 40 лица.

Нови судири во Киев

Р.С.Европа - 20.02.2014

Стотици антивладини демонстранти и специјални сили на украинската полиција денеска повторно се судрија на плоштадот Мајдан во Киев. До ова дојде и покрај примирјето што пред неколку часа беше ...

Никој не ја контролира ситуацијата во Киев

Р.С.Европа - 20.02.2014

Во Киев денеска дојде до судири и покрај тоа што украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските лидери синоќа договорија примирје и почеток на директни разговори за завршување на кризата во ...

Во Киев состанок меѓу ЕУ министри и Јанукович

Р.С.Европа - 20.02.2014

Новинските агенции јавуваат дека во Киев се одржувал состанок меѓу украинскиот претседател Виктор Јанукович и делегација на Европската унија што ја сочинуваат шефовите на дипломатиите на Полска, ...

Судири во Киев и покрај примирјето

Глас на Америка - 20.02.2014

Неколку часа по објавувањето на примирјето од страна на претседателот, сведоци велат дека имало нови 20 загинати во судирите. Сведоци во украинскиот главен град велат дека најмалку 20 лица биле ...

Кои се луѓето во униформа кои го штитат системот на Јанукович?

Нова ТВ - 20.02.2014

И во денешните судири на полицијата и демонстрантите на плоштадот Мајдан во Киев демократијата падна во вода. Загинаа најмалку 70 луѓе а речиси 600 други се повредени.

Нови жртви во Киев

Вест - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Вест - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Фото: АП Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца ...

Владини снајперисти убија над 60 демонстранти во Украина

Вест - 20.02.2014

УКРАИНА (АП) - Жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата го прекинаа краткото примирје во опсадениот главен град на Украина, во кои загинаа најмалку 60 луѓе.

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале полицајците, и покрај прогласувањето примирје (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале безбедносните сили, истуркувајќи ги од Плоштадот на независноста. Полицијата известува дека повеќе од 20 полицајци се повредени со снајперски оган, додека се ...

10 мртви цивили, демонстрантите зазеле хотел и пукаат со снајпери, екипата на Раша тудеј нападната (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.02.2014

Битката за Киев на Плоштадот на независноста се разгорува - демонстрантите се судриле со безбедносните сили во дожд од снајперски куршуми. Повеќе десетици луѓе се повредени во ескалацијата на ...

ВИДЕО+ФОТО: Војна на улиците во Киев, загинаа уште пет лица

Утрински - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

ФОТО: По примирјето, и на Денот на жалоста загинаа 35 лица

Утрински - 20.02.2014

„Насилството е провокација на проруската влада“, тврди украинската опозиција Лидерите на украинската опозиција денешното насилство во центарот на Киев, во кое загинаа 35 луѓе, го оценија како ...

Бројката на мртвите во Киев се искачи на 67

МКД - 20.02.2014

64 луѓе загинале, а над 550 се повредени во насилните немири во Киев, соопшти Министерството за здравство на земјата. Лекарите што работат на Плоштадот на независноста во Киев, меѓутоа, велат дека од ...

По примирјето крвави судири, Јанукович согласен за избори

Телма - 20.02.2014

- Украинската Рада изгласа резолуција со која се бара прекин на сите антитерористички операции и повлекување на припадниците на силите за безбедност во постојаните бази, пренесе Итар-Тас.

Снајперска војна на улиците на Киев (ВИДЕО)

МКД - 20.02.2014

Порастот во бројката на загинатите во насилните немири во Украина се должи на тоа што и вооружените демонстранти и полицајците од денеска користат боева муниција.

Најмалку 28 загинати и над 400 повредени во немирите во Киев

А1 On - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

Во Украина прогласен Ден на жалост

А1 On - 20.02.2014

Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, над 20 полицајци повредени

А1 On - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Најмалку 28 загинати и над 400 повредени во немирите во Киев

Алсат-М - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

ВО ЖИВО: Демонстрантите го пробија полицискиот кордон околу Парламентот во Киев

А1 On - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во близкиот парк.

Во Киев продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата

Алфа - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата. Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата.

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

А1 On - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Прекршено примирјето, демонстрантите повторно се судрија со полицијата во Киев

Кајгана - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев во раните утрински часови успеале да ги протераат полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Јанукович доцна синоќа прогласи примирје.

Нови жртви во Киев

А1 On - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

Јанукович се заканува со војска, ЕУ воведува санкции

Н.Македонија - 20.02.2014

Руски претставници предупредуваат дека не смее да се дозволи на Украина да ѝ се случи „југословенско сценарио“, алудирајќи на крвавата граѓанска војна при распадот на бивша Југославија Најмалку 26 ...

Демонстранти упаднаа во зградата на Владата

Идивиди - 20.02.2014

/ Пробиен кордонот пред парламентот во Киев Киев, 20 февруари 2014 (МИА) - Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС.

Демонстрантите го врзале премиерот за нога и го тераат да потпише оставка!

think.mk - 20.02.2014

Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале локалната власт, а регионалниот гувернер го извлекле од канцеларијата и со лисици го врзале за метален столб, при што го терале да ...

Прекинато примирјето во Украина

Алфа - 20.02.2014

И покрај договорот за примиерје меѓу претседателот Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата, во центарот на Киев повторно се разгоре војната. И покрај договорот за примиерје меѓу претседателот ...

Најмалку 25 загинати во денешните судири во Киев

А1 On - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад во главниот град на Украина, додека десет други се пред хотелот „Козацки“ ...

И покрај склученото примирје, петорица загинале утрово - се уште се пролева крв на киевските улици

Интересно - 20.02.2014

Најмалку 5 лица се загинати, а 23 полицајци се повредени во повторни судири меѓу полицијата и демонстрантите во центарот на Киев и покрај примирјето што се прогласи синоќа помеѓу украинскиот ...

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Идивиди - 20.02.2014

/ Киев, 20 февруари 2014 (МИА) - Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство.

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Алфа - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35. Западни медиуми тврдат дека само денеска се убиени најмалку 25 цивили.

На Плоштадот на независноста во моментов е мирно

А1 On - 20.02.2014

На Плоштадот на независноста во Киев, местото каде дојде до жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите, денеска попладне е мирно, нема чад, нема полиција, а демонстрантите поставуваат нови ...

Крвав ден во Киев, најмалку 35 жртви денеска

А1 On - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

Украина во војна, десетици мртви на улиците на Киев

Алфа - 20.02.2014

Радикалните демонстранти под своја контрола го држат центарот на Киев, каде се наоѓа парламентот и резиденцијата на претседателот. Полицијата доби право да користи огнено оружје Престрелките меѓу ...

Украина: Најмалку 67 лица загинаа

А1 On - 20.02.2014

Најмалку 67 лица загинаа, а повеќе од 550 се повредени во насилството на улиците на Киев, соопшти Министерството за здравство на Украина. Координаторот на санитетската служба на опозицијата пак тврди ...

Страшен ден во Киев, лицитација со бројката на загинати

Алфа - 20.02.2014

Странските агенции, повикувајќи се на официјални и неофицијални извори лицитираат со бројката на загинати, која се движи од 30 до 100 луѓе. Поголемиот број од убиените се вооружени демонстранти, но ...

Специјалната полициска единица презеде акција против демонстрантите во Киев

+инфо - 20.02.2014

Припадници на специјаланата полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јави ИТАР-ТАСС.

Во Украина Ден на жалост, полицијата повторно удри врз демонстрантите

+инфо - 20.02.2014

Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

Демонстрантите го пробија полицискиот кордон околу Парламентот во Киев

+инфо - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Судирите продолжија денеска и покрај вчера постигнатото примирје.

ОБНОВЕНО Најмалку петмина убиени претпладнево во Киев

+инфо - 20.02.2014

Најмалку петмина убиени има претпладнево, кога демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави Би-би-си.

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

+инфо - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Хронологија на протестите во Украина

+инфо - 20.02.2014

Денеска бројката на загинати во Киев се искачи на најмалку 21 загинат, а нема знаци дека ситуацијата ќе се смири. Во продолжение прочитајте што претходеше на денешниот крвав судир .

ОБНОВЕНО ВИДЕО Најмалку 25 загинати во денешните судири во Киев

+инфо - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев . Ова е трет ден на обновените жестоки борби во главниот град на Украина. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад ...

ВИДЕО Најмалку 35 жртви денеска во Украина, 67 војници се киднапирани

+инфо - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

Бројот на жртвите во Киев се зголеми на 67, соопшти градската администрација

+инфо - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67, соопшти денеска Киевската градска администрација, а пренесоа руските и украинските медиуми. На сајтот на Киевската градска администрација е ...

Најмалку 28 загинати и над 400 повредени во немирите во Киев

Кирилица - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

Расте бројот на жртви од демонстарциите во Украина

Локално - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

Јанукович објави примирје, Мајдан под целосна контрола на демонстрантите

Либертас - 20.02.2014

Еден од лидерите на украинската опозиција Виталиј Кличко синоќа изјави дека претседателот Виктор Јанукович вети дека нема да се урива кампот на демонстрантите подигнат во центарот на Киев во момент ...

Специјалната полициска единица презеде акција против демонстрантите во Киев

Сител - 20.02.2014

Припадници на специјалната полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јави ИТАР-ТАСС.

Нови судири во Украина и покрај постигнатото примирје!

МРТ - 20.02.2014

Припадници на специјаланата полициска единица „Беркут“ утрово презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јавува агенцијата ИТАР-ТАСС.

ВО ЖИВО: Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, над 20 полицајци повредени

Сител - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале полицајците, и покрај прогласувањето примирје

Локално - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев пак ги нападнале безбедносните сили, истуркувајќи ги од Плоштадот на независноста. Полицијата известува дека повеќе од 20 полицајци се повредени со снајперски оган, додека се ...

Во Украина прогласен Ден на жалост

Сител - 20.02.2014

Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

Демонстрантите го пробија полицискиот кордон околу Парламентот во Киев

Сител - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во близкиот парк.

ВО ЖИВО: Ништо од примирјето – демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, 20 полицајци повредени

МК News - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад “Независност” нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

И покрај примирјето, на улиците на Киев и утрово се води војна

Канал5 - 20.02.2014

И покрај објавата дека власта и опозицијата во Украина постигнаа договор за примирје, во текот на ноќта и утринава продолжуваат судирите меѓу полицијата и демонстрантите, при што според непотврдени ...

Пробиен кордонот пред парламентот во Киев, демонстранти упаднаа во зградата на Владата

Сител - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

Ќе ја надмине ли Украина географската и политичката поделба?!

Канал5 - 20.02.2014

Речиси три месеци, центарот на Киев живее поделен – на едната страна демонстрантите, а преку барикадите до заби вооружените безбедносни сили. Но оваа линија на поделба на која последниве два дена ...

И ова ли е демократија – Демонстранти го врзале гувернерот за столб и го тераат да потпише оставка (Видео)

МК News - 20.02.2014

Олександр Башкаленко бил именуван за регионален гувернер од претседателот Јанукович лично, а демонстрантите практично го симнале од власт неколку часа откако Јанукович договорил примирје со ...

10 мртви, демонстрантите зазеле хотел, пукаат со снајпери – екипата на РT нападната (ФОТО/ВИДЕО)

МК News - 20.02.2014

Радикални демонстранти нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот во Киев, со што нарушено е примирјето договорено за Денот на жалост.

Нови жртви во Киев

Сител - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

Протести во Украина - хронологија

Сител - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред три месеци одби да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ, по што про-западни демонстранти излегоа на улиците во знак на протест и барање за ...

Смрт на улиците во Киев, лешови на сите страни (ФОТО)

Вечер - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

ВО ЖИВО: Најмалку 21 загинати во денешните судири во Киев

Либертас - 20.02.2014

Најмалку 21 загинато лице е регистрирано во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, сопшти Олег Мусиј, шефот на тимот лекари што се грижат за демонстрантите, јави Си-ен-ен.

Клучните моменти кои доведоа до кризата во Украина

Локално - 20.02.2014

Бројката на загинати од судирите во Киев се искачи на 21.Повредени се 29 полицајци, еден е убиен. Алармантната ситуација започна пред три месеци кога украинскиот претседател Виктор Јанукович одби да ...

(ФОТО) 21 мртви цивили, демонстрантите завзеле хотел и пукаат со снајпери

Локално - 20.02.2014

Бројот на загинатите во Киев се подигна на 21. Покриени со ќебиња тела, лежат на земјата на и околу плоштадот “Независност” во Киев, јави фоторепортери на Ројтерс Василиј Федошенко.

Најмалку 25 загинати во денешните судири во Киев

Сител - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад во главниот град на Украина, додека десет други се пред хотелот „Козацки“ ...

Утрово жестоки судири во Киев - десетици мртви!

Канал5 - 20.02.2014

И покрај прогласеното примирје во Киев утрово дојде до жестоки судири во кои загинаа десетици луѓе. репортерот на Ројтерс јавува дека видел 15 загинати, Украинскиот Канал 5 јавил дека денеска ...

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Сител - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Хаос во Украина - гувернерот врзан за метален столб, полицијата се предала (ВИДЕО)

Вечер - 20.02.2014

Во Киев, Украина, подолго време владее хаос по протестите кои го зафатија регионот, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперисти стрелаат врз демонстрантите во Киев

Либертас - 20.02.2014

Во украинските медиуми се појави снимка на која се гледаат снајперисти облечени во полициски униформи како стрелаат врз демонстрантите на улиците на ...

ВИДЕО: Украинка со апел за меѓународна помош

Либертас - 20.02.2014

Ви го пренесуваме видеото кое се шири по социјалните мрежи ширум светот, а во кое една девојка од Киев ја објаснува ситуацијата во градот и државата, и барањата на демонстрантите, истовремено, ...

Што носат насилните протести – Плоштадот во Киев пред и потоа (Фото)

МК News - 20.02.2014

Што носат насилните протести – Плоштадот во Киев пред и потоа ...

Ситуацијата во Украина вон контрола - денеска нови десетици жртви

Канал5 - 20.02.2014

Ситуацијата во Украина излезе од контрола. Опозиционите водачи кои го поведоа народот на демонстрации за проверопска Украина се чини дека веке немаат моќ да го запрат дивеењето на хулиганите.

Најмалку 35 жртви денеска во Украина, 67 војници се киднапирани

Сител - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

Бројот на жртвите во Киев се зголеми на 67, соопшти градската администрација

Либертас - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67, соопшти денеска Киевската градска администрација, а пренесоа руските и украинските медиуми. На сајтот на Киевската градска администрација е ...

ВИДЕО: Доказ дека снајперистите сеат смрт во Киев

Сител - 20.02.2014

Некои повредени и загинати демонстранти се жртва на снајперисти, кои буквално ги пукаат по улиците на Киев. И додека вистинска војна се води на улиците на овој град целиот свет апелира за прекин на ...

Последна вест- над 70 загинати и преку 550 повредени во Киев

Локално - 20.02.2014

64 луѓе загинале, а над 550 се повредени во насилните немири во Киев, соопшти Министерството за здравство на земјата. Лекарите што работат на Плоштадот на независноста во Киев, меѓутоа, велат дека од ...

На плоштадов во Киев мирно, се спрема бура?!

Сител - 20.02.2014

На Плоштадот на независноста во Киев, местото каде дојде до жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите, денеска попладне е мирно, нема чад, нема полиција, а демонстрантите поставуваат нови ...

Затишје пред бура во Киев?!

Вечер - 20.02.2014

На Плоштадот на независноста во Киев, местото каде дојде до жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите, денеска попладне е мирно, нема чад, нема полиција, а демонстрантите поставуваат нови ...

Луксузен хотел претворен во мртовечница, демонстрантите изрешетани како глинени гулаби

Вечер - 20.02.2014

ВИКТОР ЈАНУКОВИЧ И ОПОЗИЦИЈАТА ДОГОВОРИЈА ПРИМИРЈЕ Иако во неделата, доцна вечерта, претседателот на Украина, Виктор Јанукович прогласи ден на жалост, демонстрантите започнале нови судири уште во ...

Специјалната полициска единица презеде акција против демонстрантите во Киев

Бриф - 20.02.2014

Припадници на специјаланата полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јави ИТАР-ТАСС.

КИЕВ: Специјалната полициска единица презеде акција против демонстрантите

Телеграф - 20.02.2014

Во операцијата се употребуваат шок-бомби и гумени куршуми. На плоштадот се слушаат силни експлозии и се издига црн густ чад Припадници на специјалната полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се ...

Во Украина прогласен Ден на жалост

Бриф - 20.02.2014

Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

ЗНАМИЊАТА НА ПОЛОВИНА КОПЈЕ: Во Украина прогласен Ден на жалост

Телеграф - 20.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, синоќа прогласи примирје и почнување директни преговори со опозицијата. Но, демонстрантите сè уште се на плоштадот „Независност“ и бараат негова оставка ...

КИЕВ: Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата

Телеграф - 20.02.2014

Припадници на специјалната полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“ Радикални демонстранти на киевскиот плоштад ...

Следете ја ВО ЖИВО: Демонстрантите го пробија полицискиот кордон околу Парламентот во Киев

Бриф - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во близкиот парк.

Демонстрантите го освоиле Лутск, полицијата се предала, гувернерот врзан за метален столб

Точка - 20.02.2014

Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале локалната власт, а регионалниот гувернер го извлекле од канцеларијата и со лисици го врзале за метален столб, при што го терале да ...

Киев: Прекршено примирјето рано утрово

Точка - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев рано утрово ги потиснале полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Виктор Јанукович синоќа прогласи примирје.

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

Бриф - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

КИЕВ: Евакуација на вработените во зградата на владата

Телеграф - 20.02.2014

Претходно беше соопштено дека во тек е евакуација и во зградата на Парламентот и поради тоа се откажани седниците Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија ...

Вознемирувачко видео: Без милост во Украина застрелале жена на сред улица!

Точка - 20.02.2014

Еден од најстрашните инциденти се случил пред зградата на службата за безбедност. За време на судирите помеѓу полицијата и демонстрантите во Киев до сега починале 26 лица, а повредени се повеќе од ...

ВРИЕ ВО КИЕВ: Пробиен кордонот, демонстранти влегоа во зградата на Владата

Телеграф - 20.02.2014

Според најновите податоци од Министерството за здравство на Украина, бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе Во Киев, демонстрантите го пробија кордонот околу Парламентот и се ...

УКРАИНА: Нови жртви во Киев

Телеграф - 20.02.2014

Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, пренесува Би-би-си.

Во центарот на Киев загина уште едно лице

Точка - 20.02.2014

При нападот на демонстрантите на Киевскиот плоштадот "Независност" загина уште едно лице, а повеќе се повредени, пренесе "УНИАН". Претходно денеска демонстрантите ги нападнаа силите за безбедност, ...

Војна ВО ЖИВО во Киев: Најмалку 25 загинати во денешните судири

Бриф - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад во главниот град на Украина, додека десет други се пред хотелот „Козацки“ ...

КИЕВ: Најмалку 25 загинати во денешните судири

Телеграф - 20.02.2014

Осум тела се извлечени од фоајето на хотелот „Украинa“ од спротивната страна на плоштадот „Независност“ Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев.

Бројот на жртвите во немирите во Киев се искачи на 35

Бриф - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

ВО ЖИВО: Бројот на жртвите во Киев се зголемува

Телеграф - 20.02.2014

Вкупно 505 луѓе побарале медицинска помош од вторникот до денеска, од кои 292 се хоспитализирани Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти ...

УКРАИНА: Снимени снајперисти во полициски униформи како пукаат во луѓе (ВОЗНЕМИРУВАЧКО)

Телеграф - 20.02.2014

Најмалку 17 лица денеска се убиени во новиот бран насилства кои избувнаа од утринава и покрај договорот за примирје меѓу лидерите на опозициските партии и претседателот Виктор Јанукович Украинските ...

Kиднапирани 67 војници во Украина, никој не знае каква им е судбината

Бриф - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

БИ-БИ-СИ: На „Плоштадот на независноста“ во моментов е мирно

Телеграф - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници На „Плоштадот на независноста“ во Киев, местото каде што дојде до жестоки судири меѓу ...

ВИДЕО: Вака убиваат украинските снајперисти

Бриф - 20.02.2014

Страшните настани во Украина не се смируваат, од час во час се менуваат податоците за бројот на луѓето убиени во немирите. Наводите кои се слушнаа во текот на денот, дека снајперисти на украинските ...

Прекршено примирјето, демонстрантите повторно се судрија со полицијата во Киев

Тера - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев во раните утрински часови успеале да ги протераат полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Јанукович доцна во средата прогласи ...

10 мртви цивили, демонстрантите зазеле хотел и пукаат со снајпери

Тера - 20.02.2014

Битката за Киев на Плоштадот на независноста се разгорува - демонстрантите се судриле со безбедносните сили во дожд од снајперски куршуми. Повеќе десетици луѓе се повредени во ескалацијата на ...

Најмалку 67 мртви меѓу демонстрантите

Тера - 20.02.2014

Најмалку 67 демонстранти загинаа од вторникот, а нивните тела се наоѓаат во службата за судска медицина, наведоа властите на Киев во соопштение. - 67 мртви тела се наоѓаат во службата за судска ...

Крвава ноќ во Киев: 28 лица загинаа 445 побарале лекарска помош

Press24 - 20.02.2014

Не престанува да се пролева крв на улиците во Киев. Бројот на жртвите во судирите достигна 28 лица, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство.

Опозицијата и претседателот Јанукович договорија примирје

Република - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Франција, Германија и Полска денеска ќе пристигнат во Киев на итна средба со украинскиот претседател на која ќе се дискутира за прекин на крвопролевањата во земјата.

Акција за растерување на демонстрантите во Киев

Курир - 20.02.2014

Припадници на специјаланата полициска единица „Беркут“ презедоа акција и се обидуваат да ги растераат демонстрантите од киевскиот плоштад „Независност“, јави ИТАР-ТАСС.

Во Украина прогласен Ден на жалост

Press24 - 20.02.2014

Поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев денеска e Ден на жалостvo Украина. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

Киев: Прекршено примирјето рано утрово

Нетпрес - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев рано утрово ги потиснале полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Виктор Јанукович синоќа прогласи примирје.

Киев: Во мугрите прекршено примирјето

Фама - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев ги потиснале рано утринава полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Виктор Јанукович синоќа прогласи примирје.

Драма во Киев: Ранети над 20 полицајци, примирјето нарушено (ФOTO)

Курир - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Во центарот на Киев загина уште едно лице

Нетпрес - 20.02.2014

При нападот на демонстрантите на Киевскиот плоштадот „Независност“ загина уште едно лице, а повеќе се повредени, пренесе „УНИАН“. Претходно денеска демонстрантите ги нападнаа силите за безбедност, ...

Војна на улиците во Киев - загинаа уште пет лица

Press24 - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Бохдан Соловиј, лекар кој се грижи за демонстрантите изјави дека осум луѓе загинале од огнено оружје откако демонстрантите ...

Киев: Демонстрантите го освоија парламентот

Република - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

ФОТО: Ништо од примирјето – демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, 20 полицајци повредени

За Се - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

ВИДЕО: Крвав ден во Украина- 10 мртви цивили, демонстрантите зазеле хотел и пукаат со снајпери наоколу

Press24 - 20.02.2014

Протестите во Киев ескалираат. Битката за Киев на Плоштадот на независноста се разгорува а демонстрантите се судриле со безбедносните сили. Вооружените демонстранти го зазеле хотелот Украина, ...

Хаос во Киев: Летаат гранати, солзавец, мртви тела лежат на Плоштадот на независноста

Фама - 20.02.2014

Во Киев утрово дошло до нови жестоки судири, иако е прогласено примирје. Медиумите јавуваат дека има повеќе од десеттина мртви, а поединечни наведуваат дека дури 35 лица се загинати.

ФОТО: Смрт на улиците во Киев, лешови на сите страни

Курир - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

ВО ЖИВО: Убиени 17 демонстранти во Украина

Sky - 20.02.2014

Најмалклу 17 демонстранти загинаа во новите судири со полицијата во Киев, пренесе АФП. Во новите судири користена е, како што јавуваат медиумите, боева муниција, но се уште не е јасно од која страна ...

Евакуирана е зградата на Владата во Киев

Нетпрес - 20.02.2014

Државните службеници се евакуирани од главната зграда на украинската Влада, што се наоѓа во близина на местото на судирите на плоштадот „Независност“ во Киев, пренесе „АФП“.

ВИДЕО: Војна на улиците во Киев, демонстрантите пукаат во што ќе стигнат, нападната екипата на РТ

Курир - 20.02.2014

Радикални демонстранти нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот во Киев, со што нарушено е примирјето договорено за Денот на жалост.

Го врзале гувернерот за Столб и го терале да потпише оставка

Press24 - 20.02.2014

Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина го врзале гувернерот за столб и го присилувале да потпише оставка. Олександр Башкаленко бил именуван за регионален гувернер од претседателот ...

ВИДЕО: Хаос во Украина - гувернерот врзан за метален столб, полицијата се предала

Курир - 20.02.2014

Во Киев, Украина, подолго време владее хаос по протестите кои го зафатија регионот, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале ...

ВО ЖИВО - ХАОС ВО УКРАИНА: Најмалку 35 мртви!

Sky - 20.02.2014

Според најновите и неофицијални информации во протестите во Украина се убиени 35 демонстранти. Вооружени се и полицајците и демонстрантите. Полицијата во воена униформа е опремена и со снајпери.

Видео: Продолжува хаосот во Украина – гувернерот врзан за метален столб, полицијата се предала

Таратур - 20.02.2014

Во Киев, Украина, подолго време владее хаос по протестите кои го зафатија регионот, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале ...

ВИДЕО: Демонстрантите го освоиле Лутск, полицијата се предала, гувернерот врзан за метален столб

За Се - 20.02.2014

Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале локалната власт, а регионалниот гувернер го извлекле од канцеларијата и со лисици го врзале за метален столб, при што го терале да ...

ВИДЕО: Украински гувернер врзан за метален столб од демонстрантите, полицијата се предала

Нетпрес - 20.02.2014

Во Украина, веќе неколку месеци владее хаос по улицита поради протестите кои го зафатија регионот и претставуваат закана за цела Европа, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни.

Евакуирана зградата на украинската Влада: Состојбата во Киев пред кулминација

Популарно - 20.02.2014

Државните службеници се евакуирани од главната зграда на украинската Влада, што се наоѓа во близина на местото на судирите на плоштадот „Независност“ во Киев, пренесе „АФП“.

Во Украина досега 35 жртви

Република - 20.02.2014

Во Киев, Украина бројот на жртвите во демонстрациите се искачи на 35. Западни медиуми тврдат дека само денеска се убиени најмалку 25 цивили. Група демонстранти зазеле хотел во центарот на Киев и ...

Крваво во Киев - 67 лица загинаа

Press24 - 20.02.2014

Како што пренесоа локалните медиуми, бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67 лица. На сајтот на Киевската градска администрација е наведено дека на одделенијата за судско-медицински ...

ФОТО: Насилството во Киев однесе 67 животи

Курир - 20.02.2014

Најмалку 67 лица го загубиле животот, а повеќе од 550 се повредени за време на насилствата на улиците во Киев во последните три дена, соопшти украинското Министерство за здравство.

ВИДЕО: Украинските полициски снајперисти пукаат по демонстрантите

За Се - 20.02.2014

Ден по постигнатото примирје помеѓу претседателот на Украина и опозицијата, состојбата во Киев е уште полоша. Само денеска во судирите животот го загубија над 25 лица.

Најмалку 67 мртви меѓу демонстрантите

Sky - 20.02.2014

Најмалку 67 демонстранти загинаа од вторникот, а нивните тела се наоѓаат во службата за судска медицина, наведоа властите на Киев во соопштение. - 67 мртви тела се наоѓаат во службата за судска ...

Расте бројот на загинатите во Киев, ЕУ воведува санкции во Украина

Република - 20.02.2014

Расте бројот на загинати во Киев, Украина, а Европската унија (ЕУ) објави дека воведува санкции во таа земја поради насилството кое се применува врз демонстрантите.

Прекршено примирјето, демонстрантите повторно се судрија со полицијата во Киев

Макфакс - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев во раните утрински часови успеале да ги протераат полициските сили од Плоштадот на независноста, иако претседателот Јанукович доцна во средата прогласи примирје.

Жена застрелана пред зградата на Службата за безбедност во Украина/Вознемирувачко видео

Lider - 20.02.2014

Додека демонстрантите се обидуваа насилно да влезат во зградата на Службата за безбедност, една жена беше застрелана од огнено оружје. На ова вознемирувачко видео се гледа крваво тело на жена, која ...

Гест: Баба им даде пола пензија на демонстрантите во Киев

Lider - 20.02.2014

Една баба снимена е денеска на улиците на Киев како парично го помага демонстрантите кои водат улична воја со силите на безбедноста на Украина. На фотографијата која кружи по социјалните мрежи се ...

Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев, над 20 полицајци повредени

Lider - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

Lider - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Видео: Демонстрантите во Киев уништуваат тенк

Денешен - 20.02.2014

Во немирите во Украина, забележан е и овој момент, во кој демонстрантите со молотови коктели уништуваат тенк. Ситуацијата во Киев се’ повеќе излегува од контрола.

Демонстрантите ја зазедоа зградата на укрианската државна телевизија

Денешен - 20.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Најмалку 28 жртви во немирите во Киев

Денешен - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, според најновите податоци од украинското Министерство за здравство. До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во ...

Радикални демонстранти ја нападнаа полицијата во Киев

Денешен - 20.02.2014

Радикални демонстранти на киевскиот плоштад „Независност“ нападнаа кордон полицајци на улица во близина на плоштадот. Со тоа е нарушено примирјето во Денот на жалост.

Прогласен Ден на жалост во Украина

Денешен - 20.02.2014

Поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, денес е прогласен ден на жалост во земјата. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските ...

Евакуација на вработените во зградата на владата во Киев

Денешен - 20.02.2014

Во зградата на владата во Киев почна евакуација откако локалните медиуми објавија дека демонстранти се обидуваат да влезат во објектот. Руските медиуми јавуваат дека на сите вработени им е наредено ...

Нови жртви во Киев

Lider - 20.02.2014

Во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви, јави Би-Би-Си. Дел од западните медиуми јавуваат за 15 нови загинати во центарот на Киев. Сите загинати се цивили.

Пробиен кордонот пред парламентот во Киев, демонстранти упаднаа во зградата на Владата

Lider - 20.02.2014

Демонстрантите во Киев го пробија кордонот околу Парламентот и се обидуваат да влезат во зградата, јави ИТАР-ТАСС. Обезбедувањето на Парламентот се повлекло во блискиот парк.

Хронологија на протестите во Украина

Lider - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред три месеци одби да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ, по што про-западни демонстранти излегоа на улиците во знак на протест и барање за ...

Најмалку 25 загинати во денешните судири во Киев

Lider - 20.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа денеска во судирите во центарот на Киев. Седум тела на жртви се регистрирани на централниот плоштад во главниот град на Украина, додека десет други се пред хотелот „Козацки“ ...

Фотографиите сведочат за ужасот во Украина (Фото/видео во ЖИВО)

Inpress - 20.02.2014

Киев, 20. февруари 2014 (ИНПРЕС) Последниве денови во центарот на Киев владее вистинска воена состојба, откако продолжија судирите меѓу полицијата и демонстрантите.

ВИДЕО: Бројот на жртвите во Киев се искачи на 35, војна на улиците

Економски - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Протести во Украина – хронологија

Денешен - 20.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред три месеци одби да го потпише договорот за асоцијација со ЕУ, по што про-западни демонстранти излегоа на улиците во знак на протест и барање за ...

Киев: Бројот на жртвите се искачи на 35

Денешен - 20.02.2014

Бројот на жртвите во немирите во главниот град на Украина, Киев, се искачи на 35, соопшти Министерството за здравство. Министерството соошти за седум загинати денеска, меѓу кои и двајца полицајци.

Видео: Хаос во Украина

Денешен - 20.02.2014

Во Киев, Украина, подолго време владее хаос по протестите кои го зафатија регионот, а од ден за ден стануваат се покрвави и по страшни. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина ја урнале ...

Крв, оган и смрт на улиците во Киев/ШОКАНТНИ СНИМКИ +18

Lider - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

ВО ЖИВО ОД УКРАИНА: Најмалку 35 жртви денеска, 67 војници се киднапирани

Економски - 20.02.2014

Најмалку 32 демонстранти и тројца полицајци се убиени денеска во Украина, а 67 војници се земени како заложници. Лекар, близок до опозицијата, изјави дека најмалку 32 демонстранти се убиени во ...

Бројот на жртвите во Киев се зголеми на 67

Денешен - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67, соопшти денеска Киевската градска администрација, а пренесоа руските и украинските медиуми. На сајтот на Киевската градска администрација е ...

Бројот на жртвите во Киев се зголеми на 67, ЕУ постигна согласност за санкции против Украина

Економски - 20.02.2014

Министрите за надворешни работи на Европската унија постигнаа согласност за воведување санкции против Украина, кои подразбираат забрана за издавање визи и замрзнување на банкарски сметки на лицата, ...

Бројот на жртвите во Киев се искачи на 67

Lider - 20.02.2014

Бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67, соопшти денеска Киевската градска администрација, а пренесоа руските и украинските медиуми. На сајтот на Киевската градска администрација е ...

(ВИДЕО 18+) Изрешетана жена во протестите во Украина

Falanga - 20.02.2014

На снимката се гледа крвавото тело на жената. Еден од најстрашните инциденти за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Украина е оној кој што се случил пред зградата на службата за ...

Бројот на жртвите во Киев е 28 луѓе

Falanga - 20.02.2014

До денеска, медицинска помош побарале 445 луѓе од кои 287 се задржани во болница. Бројот на жртвите во судирите во Киев достигна 28 луѓе, покажуваат најновите податоци од украинското Министерство за ...

Во Украина прогласен Ден на жалост

Falanga - 20.02.2014

Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се откажани. Во Украина денеска e Ден на жалост поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во ...

Прогласен Ден на жалост во Украина

Maxim - 20.02.2014

Поради смртта на 28 луѓе за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев денеска e Ден на жалостvo Украина. Знамињата се на половина копје, а концертите и спортските натпревари се ...

Екслузивни видеа и фотографии од протестите во Украина кои мора да ги погледнете

Falanga - 20.02.2014

(ВИДЕО + ФОТОГРАФИИ) Екслузивни видеа од потестите во Украина кои мора да ги погледнете. Во Киев на Плоштадот на независноста многу луѓе биле убиени. Украинската армија доби дозвола да употреби ...

Продолжува војната на улиците во Киев- загинаа уште 5 лица

Maxim - 20.02.2014

Kaко што пренесува Би-Би- Си во денешните протести во Киев регистрирани се пет нови жртви. Бохдан Соловиј, лекар кој се грижи за демонстрантите изјави дека осум луѓе загинале од огнено оружје откако ...

ВИДЕО: Хаос во Украина - демонстранти го врзале гувернерот за нога и го тераат да потпише оставка

Maxim - 20.02.2014

Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина го врзале гувернерот за столб и го присилувале да потпише оставка. Олександр Башкаленко бил именуван за регионален гувернер од претседателот ...

(ВИДЕО) Анархија во Украина: Го врзале гувернерот му барат оставка

Falanga - 20.02.2014

Деновиве ситуацијата ескалираше. Демонстрантите во градот Лутск на западот на Украина го врзале гувернерот за столб и го присилувале да потпише оставка.

Бројот на жртвите во Киев достигна на 67 лица

Maxim - 20.02.2014

Како што пренесоа локалните медиуми, бројот на жртвите во судирите во Киев се зголеми на 67 лица. На сајтот на Киевската градска администрација е наведено дека на одделенијата за судско-медицински ...

Дваесет и пет загинати во Киев, центарот на градот во пламен

24 Вести - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Јанукович ја обвини опозицијата за насилствата,судирите продолжуваат

Р.С.Европа - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги повика опозициските лидери да се дистанцираат од „радикалите“ предупредувајќи дека ако тоа не го сторат тогаш тој поинаку ќе разговара со нив.Во изјавата ...

25 лица загинаа а стотици се повредени во немирите во Киев

Нова ТВ - 19.02.2014

Бројката на жртви во немирите во Киев, до кој дојде по жестоките судири на полицијата со демонстрантите ноќва се искачи на 25. Меѓу жртите е и еден новинар.

Фридом Хаус со остра осуда за насилствата во Киев

Р.С.Европа - 19.02.2014

Фридом Хаус остро ги осуди насилствата меѓу анти-владините демонстранти и полицијата во Киев, но и владиното предупредување дека ќе бидат употребени сите легални средсства против демонстрантите.

По најкрвавиот ден во Киев, нови закани и судири

Р.С.Европа - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович побара од опозициските лидери да се дистанцираат од радикалите. Во спротивно тој се закани дека поинаку ќе разговара со нив.

Загинати 25 лица во судирите во Украина

Глас на Америка - 19.02.2014

Претставници на ЕУ побараа итен состанок за Украина; Потпретседателот на САД од Јанукович побарал „максимална воздржаност“. Илјадници анти-владини протестанти останаа на главниот плоштад во ...

Во Украина анти-терористичка операција

Р.С.Европа - 19.02.2014

За операцијата, на национално ниво, бил информиран претседателот Јанукович. Во Киев, на плоштадот на Независноста и натаму тенично Украинската служба за безбедност соопшти дека на национално ниво ...

Револуцијата во Украина стана војна

Вест - 19.02.2014

УКРАИНА (АП) - Густ, темен чад се креваше над центарот на главниот град на Украина додека одекнуваа шок-бомбите на полицијата, а специјалните полициски единици ги растеруваа демонстрантите од ...

Крвава ноќ - загинаа 25 лица, илјада повредени, горат згради во Киев

Телма - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

25 мртви во немирите во Киев, разговорите меѓу владата и опозицијата неуспешни (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.02.2014

Најмалку 25 лица се мртви во Киев - хаосот се врати во украинскиот главен град, откако демонстрантите ја нападнаа полицијата, освојуваа згради, палеа возила и автомобилски гуми.

ФОТО: Дваесет и пет загинати во Киев, центарот на градот во пламен

Утрински - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Насилството од Киев ги запали градовите низ цела Украина (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 19.02.2014

Демонстранти ги напаѓаат полициските и владините објекти низ цела Украина, палејќи згради, расфрлајќи документи и уништувајќи го мебелот. Во западниот град Лвов тие прогласиле своја автономна ...

Украина на работ од граѓанска војна - постигнато примирје

Телма - 19.02.2014

-Претседателот Виктор Јанукович и лидерите на опозицијата договорија примирје. Откажан е планираниот напад врз демонстрантите и прогласување на ванредна состојба, изјави еден од лидерите на ...

Киев во пламен, 25 жртви од нив девет се полицајци

Н.Македонија - 19.02.2014

Плоштадот на независноста во Киев утрово е во пламен, по жестоките судири на полицијата со демонстрантите во кои, според последните извештаи, загинале најмалку 25 лица, меѓу нив се девет полицајци ...

ВИДЕО: Дваесет и пет загинати во новиот бран насилства во Киев

А1 On - 19.02.2014

Најмалку 18 луѓе од кои седуммина полицајци, загинаа во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти. Министерството за здравство соопшти дека во ...

Пропаднаа преговорите на Јанукович со опозицијата, Москва пак го обвини Западот

Кајгана - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските челници не успеале да постигнат договор за ситуацијата во Киев, изјави лидерот на опозициската партија УДАР, Виталиј Кличко кој го обвини ...

ВО ЖИВО: Силите за безбедност го окупираа плоштадот „Независност“ во Киев

А1 On - 19.02.2014

Силите за безбедност на Украина во текот на целата ноќ водеа судири со демонстрантите, кои го окупираа плоштадот „Независност“ во Киев, по најкрвавиот ден откако поранешната советска република објави ...

Дваесет и пет загинати во Киев меѓу нив и еден новинар

Алфа - 19.02.2014

Дваесет и пет луѓе загинаа во судирите во Киев меѓу демонстранти и силите за безбедност, соопшти официјално украинското Министерство за здравство. Дваесет и пет луѓе загинаа во судирите во Киев меѓу ...

ВИДЕО: Киев во пламен

Идивиди - 19.02.2014

/ Киев, 19 февруари 2014 (МИА) – Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се ...

Најмалку 20 жртви во немирите во Киев

Алсат-М - 19.02.2014

Најмалку 20 луѓе од кои седуммина полицајци, загинаа во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти. Министерството за здравство соопшти дека во ...

Протестите во Киев ескалираа во хаос – 25 мртви за една ноќ

365 - 19.02.2014

Според последните информации, во судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Киев изминатата ноќ загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 полицајци и петмина ...

Крвава ноќ во Киев: Најмалку 25 мртви, стотици се борат за живот (ФОТО)

БркајРабота - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, од кои 13 демонстранти и 12 полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Гори центарот на Киев

Алфа - 19.02.2014

Киев гори. Судирите помеѓу демонстрантите и полицијата не престануваат цели 24 часа. Бројот на жртви и повредени постојано расте, а болниците во градот немаат капацитет да ги згрижат сите повредени.

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев

А1 On - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

[Галерија] Крвави протести во Киев

Радио МОФ - 19.02.2014

Во најкрвавиот ден во скоро тримесечните антивладини протести во Киев во вторникот загинаа најмалку дваесетина демонстранти и полицајци. Во продолжение погледнете ја фото галеријата која ја објави ...

Во Украина утре Ден на жалост поради убиството на 26 лица

А1 On - 19.02.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович го прогласи четврток за Ден на жалост, откако во судирите помеѓу полицијата и демонстрантите во центарот на Киев загинаа 26 лица.

ВИДЕО: Како демонстрантите во Киев уништуваат тенк со Молотов коктел

А1 On - 19.02.2014

Во немирите кои што се случуваат во Украина е забележен и овој момент, во кој демонстрантите со Молотов коктел уништуваат тенк. Ситуација во Украина се повеќе излегува од контрола.

Затишје пред бура во Украина

Алфа - 19.02.2014

Чад и оган е моменталната слика во центарот на Киев..Одекнуваат и експлозии во близина на плоштадот каде демонстрантите се поставени во обрач. Чад и оган е моменталната слика во центарот на Киев.

ОБСЕ: Да се заштитат новинарите во Украина

А1 On - 19.02.2014

Претставничката на ОБСЕ за медиуми, Дуња Мијатовиќ ја повика власта на Украина да им ја осигура безбедноста на новинарите. При синоќешните немири во Киев беше убиен новинарот на „Вести“, Вјачеслав ...

Киев во пламен, полицијата во напад

Алфа - 19.02.2014

По неколку часа релативен мир во центарот на Киев, повторно нови судири меѓу полицијата и демонстрантите. По неколку часа релативен мир во центарот на Киев, повторно нови судири меѓу полицијата и ...

(ВИДЕО) Бомби и Камења: Опозиција се подготвува за вечерашниот судир со полицијата

А1 On - 19.02.2014

Украинската опозиција соопшти дека има сознанија дека ќе се случи нов напад на полицијата на плоштадот Независност во центарот на Киев. Поради тоа демонстрантите се подготвуваат за новиот судир, така ...

Демонстрантите влегоа во украинската државна телевизија

Н.Македонија - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, пренесува МИА Демонстрантите палат оган околу плоштадот ...

Демонстрантите ја зазедоа зградата на украинската државна телевизија

А1 On - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Украина на работ на граѓанска војна?

Н.Македонија - 19.02.2014

Ситуацијата во Киев ја достигнува критичната точка. Власта најавува дека ќе ја употреби војската против вооружените демонстранти. Демонстрантите ги заземаа зградите на државната телевизија, радиото ...

Јанукович ќе се обрати на нацијата, најмалку 20 загинати во Киев

Фактор - 19.02.2014

Најмалку 20 лица го загубија животот денеска во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, објавиja локалните медиуми. Стотици луѓе се повредени.

(ФОТО) Ни утрото не донесе мир во Киев – најмалку 25 загинати!

Фактор - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, а над 350 се повредени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, кои траеја цела ноќ. Информацијата за жртвите ја потврди украинското Министерство за здравство.

ВИДЕО Во Киев испратена воздушно-десантна единица, 25 убиени

+инфо - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

Демонстрантите ја зазедоа зградата на украинската државна телевизија

+инфо - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

ВИДЕО: Пукотници и жртви на улиците во Киев

Либертас - 19.02.2014

Украинските сили за безбедност почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, пренесуваат француските медиуми.

Најмалку 18 жртви и над 500 повредени во немирите во Киев

Кирилица - 19.02.2014

Најмалку 18 луѓе од кои седуммина полицајци, загинаа во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти. Министерството за здравство соопшти дека во ...

Дваесет и пет загинати во новиот бран насилства во Киев

Сител - 19.02.2014

Дваесет и пет луѓе загинаа во судирите во Киев меѓу демонстранти и силите за безбедност, соопшти официјално украинското Министерство за здравство. Во болница се примени 241 лице меѓу кои и 79 ...

(ВИДЕО) Крваво деноноќие во Украина, најмалку 25 загинати

Либертас - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинале дваесет и пет луѓе додека во болница биле примени 241 лице од кои и 79 ...

Гори Киев, 25 убиени од нив девет се полицајци

Локално - 19.02.2014

Централниот плоштад во Киев утрово е во пламен, по ноќешните жестоки судири на полицијата со демонстрантите во кои, според последните извештаи, загинале најмалку 25 лица, а од нив девет се полицајци ...

Силите за безбедност го окупираа плоштадот „Независност“ во Киев

Сител - 19.02.2014

Силите за безбедност на Украина во текот на целата ноќ водеа судири со демонстрантите, кои го окупираа плоштадот „Независност“ во Киев, по најкрвавиот ден откако поранешната советска република објави ...

Јанукович ги повика опозиционерите да се дистанцираат од „радикалите“

Локално - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги повика опозициските лидери да се дистанцираат од „радикалите“ предупредувајќи дека ако тоа не го сторат тогаш тој поинаку ќе разговара со нив.Во изјавата ...

Дваесет и пет загинати во Киев, центарот на градот во пламен

Кирилица - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Хаос во Киев- 25 загинати изминатата ноќ

МРТ - 19.02.2014

Според најновите информации, во судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во Киев изминатата ноќ загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 полицајци и петмина ...

25 загинати во Киев меѓу нив и еден новинар (Видео)

МК News - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Најмалку 21 лице загина во Украина

Канал5 - 19.02.2014

Најмалку 21 лице загина, од кои 11 демонстранти и десет полицајци, во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти кои траеја цела ноќ.

Фридом Хаус остро ги осуди насилствата во Киев

Локално - 19.02.2014

Фридом Хаус остро ги осуди насилствата меѓу анти-владините демонстранти и полицијата во Киев, но и владиното предупредување дека ќе бидат употребени сите легални средсства против демонстрантите.

ВИДЕО: Војна во живо, гледајте што се случува во Киев!

Сител - 19.02.2014

25 лица загинаа во судирите кои вчера избија меѓу демонстраните и полицијата во Киев, а неколку стотици се повредени, соопшти утрово украинското министерество за здравство.

ЕУ подготвува санкции за Украина – 26 жртви во насилствата

Канал5 - 19.02.2014

Нема мир во Украина. Судири и денеска на плоштадот Мајдан во Киев, по синоќешните насилства најголеми во независна Украина. Погубниот биланс од 26 загинати, повеќето застрелани со огнено оружје и ...

ВИДЕО: ВО ЖИВО полицијата со водени топови против демонстрантите во Киев

Сител - 19.02.2014

На плоштадот во Киев полициајта се обидува да ги разбие демонстраните и да ги растурни нивните кампови. Силите на редот со водени топови удрија по демонстрантите, кои пак постојано палат гуми и други ...

Се подготвува воздушен десант врз демонстрантите во Киев!

Сител - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

(Видео) Во Киев испратена воздушно-десантна единица

Либертас - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

Вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ за Украина, се предлагаат санкции

Либертас - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ. Тема на расправа ќе биде ситуацијата во Украина.

БРУТАЛНО ВИДЕО: Тенк тргна кон демонстрантите во Киев а тие го залапија со молотови коктели

Сител - 19.02.2014

Власта во Украина тргна со тенкови на демонстрантите, а народот враќа со молотови коктели. Предупредуваме за вознемирувачка ...

Вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ за Украина, се предлагаат санкции

Локално - 19.02.2014

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика Кетрин Ештон свика вонредна седница на Советот за политика и безбедност на ЕУ. Тема на расправа ќе биде ситуацијата во Украина.

ОЕБС: Заштитете ги новинарите во Украина

МК News - 19.02.2014

Претставничката на ОЕБС за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ, ги повикала властите во Украина на новинарите да им осигура безбедност поради тоа што ноќеска беше убиен украински новинар.

Вознемирувачко видео: Убиена жена пред Државна безбедносната служба во Киев

МК News - 19.02.2014

Пред зградата на Државната безбедност во Киев, денеска беше убиена една жена, а уште двајца мажи беа ранети. Неколку илјади демонстранти се собраа пред оваа институција за да протестираат.

Во Киев заземена државната телевизија

Либертас - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев. Демонстрантите палат оган околу пшрлоштадот за да го ...

Во Киев заземена државната телевизија

Локално - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев. Демонстрантите палат оган околу пшрлоштадот за да го ...

Армијата на Украина доби право да користи оружје -се наоружале и демонстрантите!

Локално - 19.02.2014

Украинската служба за безбедност соопшти дека на национално ниво започнува анти – терористичка операција како одговор на најновите немири во кои најмалку 26 луѓе загинаа.

ВИДЕО 18+: Изрешетана жена во протестите во Украина

Сител - 19.02.2014

Еден од најстрашните инциденти за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Украина е оној кој што се случил пред зградата на службата за безбедност.

Украина во сириско сценарио

МРТ - 19.02.2014

Украина ја помина границата од која нема враќање – 26 загинати во една ноќ на немири. Земјата влезе во сириското сценарио - одговорност што некој мора да ја преземе, но власта нема слух, а ...

Јанукович се заканува со употреба на сила, а досега се убиени 25 демонстранти

Вечер - 19.02.2014

Јанукович истакнува дека досега се воздржувал од примена на сила и нудел дијалог за опозициските лидери, како и можност за избори, но советниците сега му препорачуваат да заземе тврд став Додека ...

Војна низ улиците во Киев: Демонстрантите влегоа во украинската државна телевизија

Вечер - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

КИЕВ: Најмалку 18 жртви и над 500 повредени во немирите

Телеграф - 19.02.2014

Според властите повредени се најмалку 500 луѓе од кои 300 припадници на полицијата. Опозициски активисти укажуваат дека цифрата на повредени е над илјада Најмалку 18 луѓе од кои седуммина полицајци, ...

Дваесет и пет загинати во новиот бран насилства во Киев

Бриф - 19.02.2014

Дваесет и пет луѓе загинаа во судирите во Киев меѓу демонстранти и силите за безбедност, соопшти официјално украинското Министерство за здравство. Во болница се примени 241 лице меѓу кои и 79 ...

КИЕВ: Силите за безбедност го окупираа плоштадот „Независност“

Телеграф - 19.02.2014

Во близина на плоштадот горат неколку згради меѓу кои и зградата на синдикатите што ја користеа демонстрантите за свој штаб Силите за безбедност на Украина во текот на целата ноќ водеа судири со ...

ВО ЖИВО: Центарот на Киев во пламен, 25 лица загинаа

Телеграф - 19.02.2014

Во немирите загинаа девет полицајци и новинар на дневниот весник „Вест“, кој бил и повреден во демонстрациите од кои известувал во јануари Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Демонстранти крвнички напаѓаат полицаец во Киев

Точка - 19.02.2014

Тензично и опасно е во Киев, продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Досега загинаа 25 лица, меѓу кои девет се полицајци, а над 200 лица се здобиле со повреди.

Следете ја ВО ЖИВО војната на улиците на Киев: Испратена воздушно-десантна единица во Киев, до сега 25 убиени

Бриф - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

КИЕВ: Министерот за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица

Телеграф - 19.02.2014

Во немирите загинаа повеќе од 25 цивили, девет полицајци и новинар на дневниот весник „Вест“, кој бил и повреден во демонстрациите од кои известувал во јануари Украинскиот министер за одбрана издал ...

Воена состојба во Киев: 14 лица загинале, на плоштадот одекнуваат експлозии

Точка - 19.02.2014

Во еден од најжестоките судири помеѓу демонстрантите и полицијата во Украина, во текот на денот биле убиени најмалку 14 лица, од кои шестмина се полицајци. Нередите се' уште траат.

Украина на работ на граѓанска војна: Најмалку 25 загинати, властите праќаат тенкови кон плоштадот

Точка - 19.02.2014

Украинските демонстранти денес повторно протестираат на централниот плоштад во Киев и се подготвуваат за нови судири со полицијата, откако вчера, во најкрвавиот ден откако Украина стекнала ...

(ВИДЕО) Киев: Тенкот тргна на демонстрантите, тие го запалија со молотови коктели

Бриф - 19.02.2014

Власта во Украина тргна со тенкови на демонстрантите, а народот враќа со молотови ...

Пожарот во Домот на синдикатите во Киев се проширил

Точка - 19.02.2014

Пожарот во Домот на синдикатите на плоштадот "Независност" во Киев се проширил. Густ црн чад и оган излегува од седмиот кат на зградата, пренесе "Униан".

ВО ЖИВО: Во Киев загинаа најмалку 26 луѓе

Телеграф - 19.02.2014

Во градот Лвов војската и полицијата се повлекле, оставајќи зад себе оружје, опрема и муниција, кои сега се во рацете на демонстрантите Претставници на украинската влада денеска соопштија дека бројот ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Застрелана жена пред зградата на полицијата во Киев

Бриф - 19.02.2014

Додека демонстрантите се обидуваат да влезат насилно во зградата на службата за безбедност во Киев, една жена е застрелана од огнено оружје. Ова видео е поставено на Ју тјуб, но предупредуваме дека ...

Фотографии од Украина на кои е овековечен ужасот кој моментално владее во државата

Точка - 19.02.2014

Според последните информации, помеѓу 26-те починати, има девет полицајци и еден новинар. Насилството во Украина продолжува да ескалира. Вчера вечер имало отворен судир помеѓу полицијата и ...

Граѓанска војна во Украина

Тера - 19.02.2014

Украинската полиција тргнала во акција против демонстрантите на главниот киевски плоштад, а странските агенции јавуваат за зголемување на бројот на жртвите, кој порасна на 18, седум полицајци и 11 ...

Украина: Се пребројуваат жртвите на Мајдан

Тера - 19.02.2014

Според последните податоци од Киев, во судирите меѓу радикалните демонстранти и полициските сили во центарот на украинската престолнина кои продолжија ноќта кон средата бројот на загинатите се ...

Киев: Нови судири со полицијата, студентите подготвија Молотови коктели

Тера - 19.02.2014

Демонстрантите и денеска се собраа на Плоштадот на независноста во Киев каде што почнаа нови судири со полицијата. Во жестоките пресметки кои траеја доцна до вечерта во вторникот загинаа најмалку 25, ...

ЖИВО: Киев во пламен!!!

За Се - 19.02.2014

Страшни судири на демонстрантите и полицијата во главниот град на Украина, Киев. Над 200 лица се повредени. Погледнете што се случува ...

Војна на улиците во Киев: Најмалку 25 убиени, меѓу кои и 7 полицајци

Република - 19.02.2014

Војната на улиците во Киев траеше цела ноќ. Во судирите меѓу демонстрантите и полицијата има најмалку 25 загинати, меѓу кои и седум полицајци. Според руските медиуми сите полицајци биле убиени од ...

(ФОТО) Киев: Најмалку 25 жртви, центарот во пламен

Нетпрес - 19.02.2014

Плоштадот на Независноста во Киев утрово е во пламен, по жестоките судири на полицијата и демонстрантите во кои, според последните извештаи, има најмалку 25 жртви.

Најмалку 25 жртви во Киев, центарот во пламен – следете „во живо“ што се случува

Таратур - 19.02.2014

Плоштадот на Независноста во Киев утрово е во пламен, по жестоките судири на полицијата и демонстрантите во кои, според последните извештаи, има најмалку 25 жртви.

Крвава ноќ во Киев: Најмалку 25 мртви, стотици се борат за живот (ФОТО)

Курир - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, од кои 13 демонстранти и 12 полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

ВО ЖИВО: Погледнете што се случува на улиците во Киев

Press24 - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев ескалираа во текот на ноќта и утрово. Според податоците од украинското министерство за здравство, 25 лица го загубија животот, а 241 се примени во ...

ВИДЕО: Војна на улиците во Киев - погледнете што се случуваше

Press24 - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев ескалираа во текот на ноќта и утрово. Според податоците од украинското министерство за здравство, 25 лица го загубија животот, а 241 се примени во ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Демонстранти крвнички напаѓаат полицаец во Киев

Нетпрес - 19.02.2014

Тензично и опасно е во Киев, продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Досега загинаа 25 лица, меѓу кои девет се полицајци, а над 200 лица се здобиле со повреди.

Судири во Киев: Загинаа 25 лица, меѓу кои и новинар

Популарно - 19.02.2014

Бројот на загинатите во судирите во Киев достигна 25 лица, соопштуваат од украинското Министерство за здравство. 241 лица се сместени во болница, од кои 79 полицајци и петмина новинари.

Крвава ноќ во Киев: Најмалку 25 мртви, стотици се борат за живот (ФОТО)

еВести - 19.02.2014

Министерството за здравство соопшти дека во насилствата загинале 11 цивили додека МВР соопшти за седум убиени полицајци. Според властите повредени се најмалку 500 луѓе од кои 300 припадници на ...

Киев и утрово во пламен, 25 мртви

Фама - 19.02.2014

Плоштадот на независноста во Киев и утринава е во пламен, по жестоките судири во текот на цела ноќ меѓу полицијата и демонстрантите. Најмалку 25 лица се убиени.

ВО ЖИВО: Крв на улиците во Украина - најмалку 25 мртви

Press24 - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, од кои 13 демонстранти и 12 полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Пропаднаа преговорите на Јанукович со опозицијата, Москва пак го обвини Западот

Portal - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските челници не успеале ноќта кон средата да постигнат договор за ситуацијата во Киев, изјави лидерот на опозициската партија УДАР, Виталиј Кличко ...

КРВАВА НОЌ ВО КИЕВ: Најмалку 25 загинати! (ФОТО)

Sky - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа во судирите на полицијата и демонстрантите кои избија во Киев, соопшти утрово Министерството за здравје. Во соопштението се наведува дека 241 лице е хоспитализирано, меѓу кои ...

ВО ЖИВО: Еве што се случува во Киев

Sky - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа во судирите на полицијата и демонстрантите кои избија во Киев, соопшти утрово Министерството за здравје. Во соопштението се наведува дека 241 лице е хоспитализирано, меѓу кои ...

Украина: 25 загинати и нова акција на полицијата

eReporter - 19.02.2014

Украинското министерство за здравство потрврди дека во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев загинале 25 лица, меѓу кои и новинар на украинскиот дневник „Вести“.

Киев: Нови судири со полицијата, студентите подготвија Молотови коктели

Portal - 19.02.2014

Демонстрантите и денеска се собраа на Плоштадот на независноста во Киев каде што почнаа нови судири со полицијата. Во жестоките пресметки кои траеја доцна до вечерта во вторникот загинаа најмалку 25, ...

Киев: Нови судири со полицијата, студентите подготвија Молотови коктели

Хајд Парк - 19.02.2014

Демонстрантите и денеска се собраа на Плоштадот на независноста во Киев каде што почнаа нови судири со полицијата. Во жестоките пресметки кои траеја доцна до вечерта во вторникот загинаа најмалку 25, ...

Пожарот во Домот на синдикатите во Киев се проширил

Нетпрес - 19.02.2014

Пожарот во Домот на синдикатите на плоштадот „Независност“ во Киев се проширил. Густ црн чад и оган излегува од седмиот кат на зградата, пренесе „Униан“.

ВИДЕО: Погледнете како демонстрантите во Киев уништуваат тенк

Курир - 19.02.2014

Во немирите кои ја тресат Украина, забележан е и овој момент, во кој демонстрантите со молотови коктели уништуваат тенк. Ситуацијата во Киев се’ повеќе излегува од контрола.

Загинати 25 лица во судирите во Украина

Орбис - 19.02.2014

Илјадници анти-владини демонстранти останаа на главниот плоштад во украинскиот главен град во среда, по ден на жестоки судири со полицијата што остави најмалку 25 мртви во најлошото насилство за ...

ВИДЕО/ФОТО: Беспилотно летало го сними хоророт во Киев

Press24 - 19.02.2014

Според последните информации, демонстрантите заплениле 1500 парчиња долги цевки и околу 10,000 куршуми. Фотографиите и видео материјалот од Украина се главна вест на сите светски и водечки медиуми.

Националната телевизија падна во рацете на демонстрантите - најавена антитерористичка операција

Press24 - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Демонстрантите влегоа во украинската државна телевизија

Курир - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Демонстрантите ја зазедоа украинската државна телевизија

Република - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Во Украина изрешетана жена сред улица

Press24 - 19.02.2014

Еден од најстрашните инциденти за време на судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Украина е оној кој што се случил пред зградата на службата за безбедност, Една жена беше целосно изрешетана ...

Директен пренос од состојбата во Киев

Република - 19.02.2014

Состојбата во Киев, Украина не се смирува. Република го презема директниот телевизиски пренос на украинската Еспресо ТВ од главниот градски плоштад Маидан, каде е центарот на опозициските ...

БЕЗ МИЛОСТ: Жена изрешетена среде улица во Киев (ФОТО)

Курир - 19.02.2014

Еден од најстрашните инциденти се случи пред зградата на Службата за безбедност. Во текот на судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев досега загинаа 26 лица, а повредени се скоро 800.

МНР на Русија: Ескалацијата на ситуацијата во Киев е резултат на политиката на Западот

Руска реч - 19.02.2014

„Она што го гледаме во центарот на Киев е директна последица на делувањето на западните политичари и европските структури. Тие ги затвораат очите пред агресивното однесување на радикалните сили во ...

Пропаднаа преговорите на Јанукович со опозицијата, Москва пак го обвини Западот

Макфакс - 19.02.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович и опозициските челници не успеале ноќта кон средата да постигнат договор за ситуацијата во Киев, изјави лидерот на опозициската партија УДАР, Виталиј Кличко ...

Киев: Нови судири со полицијата, студентите подготвија Молотови коктели

Макфакс - 19.02.2014

Демонстрантите и денеска се собраа на Плоштадот на независноста во Киев каде што почнаа нови судири со полицијата. Во жестоките пресметки кои траеја доцна до вечерта во вторникот загинаа најмалку 25, ...

Пентагон и НАТО бараат воздржаност од украинската армија

Макфакс - 19.02.2014

Челниците на НАТО во средата на украинското раководство да се воздржи од употреба на воена сила против демонстрантите, а американското министерство за одбрана го повтори предупредувањето за ...

Kиев: Во немирите загинаа најмалку 21 лице, 500 се повредени/Видео

Lider - 19.02.2014

Најмалку 21 лице загина, од кои 11 демонстранти и десет полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Повторно немири во Киев, убиени над 20 лица

Inpress - 19.02.2014

Киев, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Украинскиот претседател Виктор Јанукович ги повика лидерите на опозицијата да се оградат од радикалите и ги предупреди поинаку да пристапуваат.

Во Киев загинаа 25. лица, меѓу нив и еден новинар

Inpress - 19.02.2014

Киев, 19. февруари 2014 (ИНПРЕС) Бројот на загинатите во судирите во Киев достигна 25 лица, соопштуваат од украинското Министерство за здравство. 241 лица се сместени во болница, од кои 79 полицајци ...

Дваесет и пет загинати во Киев, на улиците вистина војна

Економски - 19.02.2014

Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово. Според најновите информации, загинаа дваесет и пет луѓе додека во болница се примени 241 лице од кои и 79 ...

Се испраќа воздушна единица над Киев

Lider - 19.02.2014

Украинскиот министер за одбрана издал наредба за испраќање воздушно-десантна единица во Киев, јави ИТАР-ТАСС. Судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Киев продолжија во текот на ноќта и утрово.

Најмалку 21 жртва и над 500 повредени во немирите во Киев

Денешен - 19.02.2014

Најмалку 21 лице загина, од кои 11 демонстранти и десет полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

Демонстрантите ја зазедоа зградата на украинската државна телевизија

Lider - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

(ВИДЕО + ФОТОГРАФИИ): Следете во живо: Војна на улиците во Украина

Falanga - 19.02.2014

Двете страни во судирот известуваат за стотици повредени.. Бројката на жртви во немирите во Киев, до кој дојде по жестоките судири на полицијата со демонстрантитесе искачи на 25.

ВО ЖИВО: Хаос на улиците во Киев-погледнете што се случува!

Maxim - 19.02.2014

Најмалку 25 лица загинаа, од кои 13 демонстранти и 12 полицајци, во изминатиот ден во Киев во судири меѓу силите за безбедност и антивладините демонстранти.

ВИДЕО/ФОТО: Како изгледаше Киев снимен од небо

Maxim - 19.02.2014

Според последните информации, демонстрантите заплениле 1500 парчиња долги цевки и околу 10,000 куршуми. Фотографиите и видео материјалот од Украина се главна вест на сите светски и водечки медиуми.

Демонстрантите ја зазедоа Националната телевизија и Пошта

Maxim - 19.02.2014

Демонстрантите ја зазедоа зградата на државната телевизија и радио, како и просторите на Централната пошта на Плоштадот на независност во Киев, јави ИТАР-ТАСС.

Нови судири во центарот на Киев

24 Вести - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом за да го зајакнат притисокот врз шефот на ...

Повторно хаос во Украина, најмалку 9 загинати

24 Вести - 18.02.2014

Најмалку 9 лица загинаа а стотици беа повредени во жестокиот судир меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев, а безбедносните сили на Украина тргнаа во нова офанзива против илјадниците ...

Киев - демонстрантите го завзедоа седиштето на партијата на Јанукович

Р.С.Европа - 18.02.2014

Анти – владините демонстранти го нападнаа и го завзедоа седиштето на „Партијата на Регионите“ на претседателот Виктор Јанукович. Тие фрлаа молотови коктели и ги искршија прозорците.

Тројца демонстранти загинале во Киев

Р.С.Европа - 18.02.2014

Анти владините демонстранти се судрија со полицијата во Киев при што дојде до најголеми насилство за изминативе неколку недели. При тоа, најмалку 3 демонстранти биле убиени.

ВИДЕО, ФОТО: Жестоки судири во Киев, има загинати

Р.С.Европа - 18.02.2014

Анти владините демонстранти се судрија со полицијата во Киев при што дојде до најголеми насилствa за изминативе неколку недели. Хаос низ улиците на градот.

Украинска криза: Тројца убиени , седумина сериозно повредени

Нова ТВ - 18.02.2014

Тројца демонстранти починаа, а седум други беа сериозно повредени за време на протестите во вторник во Киев, изјави за Си-Ен-Ен член на украинската парламентарна опозиција.

Жестоки демонстрации во Киев, неколкумина загинати

Р.С.Европа - 18.02.2014

Антивладини демонстранти денеска во Киев се судрија со украинската полиција во најжестоките нереди во изминативе неколу недели. Полицијата соопшти дека најмалку пет цивили загинале, додека неколу ...

Центарот на Киев е во пламен, девет лица загинаа стотици се повредени

Нова ТВ - 18.02.2014

Центарот на Киев е во пламен. Вечерва дојде до нова ескалација на судирите меѓу демонстрантите и полицијата. Бројот на загинати се качи на девет од кои седум демонстранти и двајца полицијаци.

Нови судири во центарот на Киев

Утрински - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Ескалираа протестите во Киев - има загинати и повредени

Телма - 18.02.2014

Најмалку три лица загинаа, а помеѓу 150 и 200 се ранети или повредени во денешната офанзива на украинската опозиција врз владините институции во Киев.

Нов бран немири во Киев: во демонстрантите пукале снајперисти, загинале четири лица? (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.02.2014

Неколку илјади демонстранти се судриле со полицијата денес во близина на зградата на украинскиот парламент, во првиот насилен судир во Киев по три недели, јавува Раша тудеј .

Во демонстрациите во Киев загинаа најмалку девет лица

Утрински - 18.02.2014

Најмалку девет лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лук ги обвини лидерите на ...

ВО ЖИВО: Украинските сили за безбедност упаднаа на плоштадот „Независност“

Утрински - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Украинските сили го нападнаа опозицискиот камп во Киев

Телма - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Седум полицајци меѓу 18-те мртви во Киев, центарот на градот гори (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 18.02.2014

Најмалку 18 лица се мртви во Киев - хаосот се врати во украинскиот главен град, откако демонстрантите ја нападнаа полицијата, освојуваа згради, палеа возила и автомобилски гуми.

Нови судири во центарот на Киев

А1 On - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Нови судири во центарот на Киев

Алсат-М - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Нови судири во центарот на Киев

Алфа - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Нови судири во центарот на Киев

Н.Македонија - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисoкот врз шефот ...

ВИДЕО: Улични судири во Украина, тројца загинати...

Н.Македонија - 18.02.2014

Најмалку 3 лица загинале во денешните жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, објави Радио Слободна Европа Полицијата употреби гумени куршуми и и димни бомби против демонстрантите ...

Видео: Жестоки судири во Киев, тројца загинати

Кајгана - 18.02.2014

Во денешните конфликти меѓу украинската полиција и демонстрантите во Киев се убиени три лица, додека 150 се повредени, пренесува AFP. Полицијата употребила солзавец, димни бомби и гумени куршуми за ...

Најмалку седум загинати, над 200 повредени - украинската опозиција тргна на парламентот

Алфа - 18.02.2014

По тринеделното затишје Киев повторно потсетува на воена зона. Опозициските демонстранти го запaлија седиштето на Партијата на регионите на претседателот Јанукович но вистинската драма започна кога ...

Нови судири меѓу демонстрантите и полицијата во Украина, најмалку тројца загинати

Радио МОФ - 18.02.2014

Најмалку тројца демонстрани загинаа во судирите меѓу демонстрантите и полицијата кои денеска ескалираа во Киев. Околу 150 демонстранти се повредени, соопшти лекарската служба од редовите на ...

Брисел вознемирен од настаните во Киев, се појавија лица со калашникови

Кајгана - 18.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон е силно вознемирена од развојот на ситуацијата во Киев, се истакнува во нејзината писмена ...

Украинските сили за безбедност упаднаа на плоштадот „Независност“

А1 On - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Полицијата упадна во центарот на Киев

Алфа - 18.02.2014

Вистинска војна во Украина. Силите за безбедност упаднаа на плоштадот на независноста и започнаа акција против разбеснетите демонстранти. Урнат е главниот протестен камп на демонстрантите.

ЖИВО: Киев во пламен – Шест полицајци убиени

А1 On - 18.02.2014

Шест припадници на полициjaтa се убиени во безредијата кои избувнаа во вторникот во Киев, при што вкупно се повредени повеќе од 200 луѓе од кои половината се припадници на безбедносните сили, соопшти ...

Граѓанска војна во Украина, загинале 7 полицајци и 11 демонстранти

Н.Македонија - 18.02.2014

Украинската полиција тргнала во акција против демонстрантите на главниот киевски плоштад, а странските агенции јавуваат за зголемување на бројот на жртвите, кој порасна на 18, седум полицајци и 11 ...

(ВИДЕО) Киев повторно гори – убиени тројца демонстранти!

Фактор - 18.02.2014

Тројца демонстранти се убиени во обновените судири меѓу демонстрантите и полицијата на улиците на Киев, тврдат претставници на украинската опозиција. Најмалку 150 демонстранти се повредени, од кои 30 ...

Во демонстрациите во Киев загинаа најмалку седум лица, 150 се повредени

+инфо - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

(ЖИВО) Украина подговена на најлошото – Кличко побара од жените и децата да се тргнат од плоштадот!

Фактор - 18.02.2014

Најмалку девет лица се убиени во денешните жестоки немири во Киев, а меѓу нив и двајца полицајци, додека 150 лица се повредени. Судирите на демонстрантите и полицијата се уште траат – демонстрантите ...

ВИДЕО Украинските сили за безбедност упаднаа на плоштадот „Независност“

+инфо - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Киев: 18 мртви, полицијата напаѓа

Фактор - 18.02.2014

Украинската полиција крена во акција против демонстрантите на главниот плоштад во Киев. Расте и бројот на повредени. RT пренесува дека со сега се загинати 18 луѓе, седум полицајци и 11 демонстранти.

Нови судири во центарот на Киев

Сител - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Нови судири во Киев - запалена зградата на партијата на Јанукович

Канал5 - 18.02.2014

По неколкунеделно затишје, нови судири на полицијата и демонстрантите во Киев. Ситуацијата утрово ескалираше со заземање на зградата на партијата на претседателот Јанукович, а дел од неа е и запалена ...

(ВИДЕО)Украина: Падна крв на улиците на Киев,опозицијата обвини дека полициски снајперисти пукале врз демонстрантите

Локално - 18.02.2014

По три недели повторно насилен судир во Киев.Неколку илјади демонстранти се судриле со полицијата денес во близина на зградата на украинскиот парламент.

Тројца мртви во Киев, Русија го обинува Западот за насилствата

Либертас - 18.02.2014

Тројца демонстранти се убиени, a околу 150 повредени во денешните судири на демонстрантите со безбедносните сили во Киев. Протестите на опозицијата почнаа мирно.

Руското МНР: ја повикуваме украинската опозиција да се откаже од заканите и ултиматумите

Локално - 18.02.2014

Според руското МНР она што се случува во Киев е директен резултат на политиката на попустливост од страна на оние западни политичари и европски структури, кои од самиот почеток на кризата ги ...

Во демонстрациите во Киев погинаа најмалку седум лица, 150 се повредени (ДПЛ)

Сител - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

(ЖИВО) Украина подговена на најлошото – Кличко побара од жените и децата да се тргнат од плоштадот!

Локално - 18.02.2014

Најмалку девет лица се убиени во денешните жестоки немири во Киев, а меѓу нив и двајца полицајци, додека 150 лица се повредени. Судирите на демонстрантите и полицијата се уште траат – демонстрантите ...

Фото+Видео: Драматично во Киев – 13 мртви и стотици повредени

Канал5 - 18.02.2014

Најмалку 13 луѓе се убиени во денешните жестоки немири во Киев, а меѓу нив и шест полицајци, додека стотици лица се повредени. Судирите на демонстрантите и полицијата се уште траат – демонстрантите ...

ВО ЖИВО: Демонстрантите убија шест полицајци во Украина - Војната на улиците продолжува

Сител - 18.02.2014

Силите за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност" во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

КИЕВ ВО ПЛАМЕН: Вооружени луѓе на улиците (ВО ЖИВО)

МК News - 18.02.2014

Украинската телевизија „Еспресо“, јавува дека луѓето се излезени со „калашникови“ и снајпери по улиците. Претходно министерството за внатрешни работи на Украина прогласи мобилизација на милицијата во ...

Видео: Гори плоштадот „Независност“ во Киев

Канал5 - 18.02.2014

- Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Во Киев се убива-3 мртви полицајци 135 во болница, 35 во критична сосотојба

Локално - 18.02.2014

Демонстрантите и полицијата во центарот на Киев вечерва разменуваат чадни и парализирачки бомби, додека нов бран насилство го разорува украинскиот главен град.

Снајперисти пукаат со гумени куршуми, демонстрантите заробија полицајци

Вечер - 18.02.2014

Украинската телевизија јави дека во вчерашните судири, најголеми во последниве три недели, повредени се петмина демонстранти, но опозициските лекари велат дека има 150 повредени Напнатоста во Украина ...

Нови судири во центарот на Киев

Бриф - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Нови судири во Киев

Телеграф - 18.02.2014

Околу 20.000 главно мирни демонстранти утрово тргнаа во протестен марш од Плоштадот на независноста во Киев кон зградата на Парламентот, барајќи гласање за реформите со кои овластувањата на ...

"Баткившчина": Убиени се тројца демонстранти во Киев

Точка - 18.02.2014

Украинската партија "Баткившчина" (Татковина), објави дека се убиени тројца демонстранти во Киев, јави "Обозревател". „Има три трупа во офицерскиот дом, на наши луѓе.

(ВИДЕО) Крвави демонстрации во Киев: Убиени најмалку седум лица, 150 се повредени

Бриф - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

ВРИЕ ВО КИЕВ: Најмалку 7 загинати и 150 повредени

Телеграф - 18.02.2014

Украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на опозицијата за насилството Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО Демонстрантите линчуваа полицаец во Киев

Бриф - 18.02.2014

Руските медиуми објавија видео на кое се гледа украински полицаец кого демонстрантите го гаѓаат со камења, а потоа го маваат со палки за време на денешните судири во Киев, каде има најмалку седум ...

КИЕВ ВО ПЛАМЕН: Вооружени луѓе на улиците (ВО ЖИВО)

Телеграф - 18.02.2014

Според податоците на локалните медиуми, кон центарот на Киев се упатиле неколку оклопни транспортери. Таму сега има околу 20.000 лица Како што пренесува украинската телевизија „Еспресо“, која во ...

На протестите на радикалите во Киев тројца убиени, Русија го обвинува Западот

Тера - 18.02.2014

Тројца демонстранти се убиени во вторникот во пукотниците коишто избија откако радикалните демонстранти предизвикаа безредија, изјавија за медиумите опозициски извори, додека официјално е потврдена ...

Шест полицајци убиени во Киев, пет нови жртви на Мајдан

Тера - 18.02.2014

Шест припадници на полициjaтa се убиени во безредијата кои избувнаа во вторникот во Киев, при што вкупно се повредени повеќе од 200 луѓе од кои половината се припадници на безбедносните сили, соопшти ...

Нови судири во центарот на Киев

Република - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

„Баткившчина“: Убиени се тројца демонстранти во Киев

Нетпрес - 18.02.2014

Украинската партија „Баткившчина“ (Татковина), објави дека се убиени тројца демонстранти во Киев, јави „Обозревател“. „Има три трупа во офицерскиот дом, на наши луѓе.

На протестите на радикалите во Киев тројца убиени, Русија го обвинува Западот

Portal - 18.02.2014

Тројца демонстранти се убиени во вторникот во пукотниците коишто избија откако радикалните демонстранти предизвикаа безредија, изјавија за медиумите опозициски извори, додека официјално е потврдена ...

МНР на Русија ги посочи одговорните за новите судири во Киев

Руска реч - 18.02.2014

„Она што се случува во Киев е директен резултат на политиката на попустливост од страна на оние западни политичари и европски структури, кои од самиот почеток на кризата ги затвораат очите на ...

Видео: Жестоки судири во Киев, најмалку 5 загинати

Таратур - 18.02.2014

По тринеделното затишје Киев повторно потсетува на воена зона. Опозициските демонстранти го запaлија седиштето на Партијата на регионите на претседателот Јанукович но вистинската драма започна кога ...

Брисел длабоко вознемирен од вестите за пет загинати во Киев, се појавија лица со „калашникови"

Portal - 18.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон е силно вознемирена од развојот на ситуацијата во украинската престолнина Киев, се истакнува во ...

Уште едно вознемирувачко видео: Убиен уште еден украински полицаец

Sky - 18.02.2014

Уште едно ужасно видео ни доаѓа од нередите во Украина. Имено, демонстрантите вршат жесток напад врз полициските сили во Киев, при што повредуваат еден полицаец, најпрвин со камења а потоа со палки.

САД не исклучуваат санкции против оние што го разгореа насилството во Украина

Portal - 18.02.2014

САД сметаат дека политичката криза во Украина треба да биде надмината преку дијалог, и не исклучуваат санкции против оние коишто го разгореа насилството, напиша на својот микроблог на Twitter ...

Украинската милиција ги мобилизирала сите резерви за расчистување на барикадите во Киев (видео)

Република - 18.02.2014

Министерството за внатрешни работи на Украина прогласи мобилизација на милицијата во реонот на барикадите на киевскиот Плоштад на независноста, соопшти ИТАР-ТАСС.

Украина подговена на најлошото – Кличко побара од жените и децата да се тргнат од плоштадот!

Делчево Денес - 18.02.2014

Најмалку девет лица се убиени во денешните жестоки немири во Киев, а меѓу нив и двајца полицајци, додека 150 лица се повредени… Судирите на демонстрантите и полицијата се уште траат – демонстрантите ...

Следете ВО ЖИВО: Граѓанска војна во Украина, државата на раб од општ хаос!

Курир - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност" во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

ФОТО: Киев во пламен, убиени шест полицајци, стотици е борат за живот

Курир - 18.02.2014

Украинската полиција тргна во акција против демонстрантите, растерувајќи ги со водени топови и шок бомби. Водачот на опозицијата Владимир Кличко им нареди на жените и децата да го напуштат плоштадот.

ВО ЖИВО: Оган и пламен во Киев

Република - 18.02.2014

Во главниот украински град вечерва кулминираа протестите. Киев е во пламен, повредени се повеќе од 200 лица, а еве што во моментот се случува на Плоштадот на независноста.

ВИДЕО: Демонстрантите линчуваа полицаец во Киев

Курир - 18.02.2014

Дел од руските медиуми објавија видео на кое се гледа полицаец кого демонстрантите најпрво го гаѓаат со камења, а потоа го удираат со палки за време на денешните судири во Киев, каде има најмалку 15 ...

На протестите на радикалите во Киев тројца убиени, Русија го обвинува Западот

Макфакс - 18.02.2014

Тројца демонстранти се убиени во вторникот во пукотниците коишто избија откако радикалните демонстранти предизвикаа безредија, изјавија за медиумите опозициски извори, додека официјално е потврдена ...

Брисел длабоко вознемирен од вестите за пет загинати во Киев, се појавија лица со „калашникови"

Макфакс - 18.02.2014

Високата претставничка на Европската унија за заедничка надворешна и безбедносна политика, Кетрин Ештон е силно вознемирена од развојот на ситуацијата во украинската престолнина Киев, се истакнува во ...

САД не исклучуваат санкции против оние што го разгореа насилството во Украина

Макфакс - 18.02.2014

САД сметаат дека политичката криза во Украина треба да биде надмината преку дијалог, и не исклучуваат санкции против оние коишто го разгореа насилството, напиша на својот микроблог на Twitter ...

Растe бројот на жртвите во Киев

Макфакс - 18.02.2014

Според украинските медиуми во насилствата што избувнаа во вторникот во центарот на престолнина Киев убиени се осум лица и двајца полицајци настрадани од огнено оружје Министерството за внатрешни ...

Шест полицајци убиени во Киев, пет нови жртви на Мајдан

Макфакс - 18.02.2014

Шест припадници на полициjaтa се убиени во безредијата кои избувнаа во вторникот во Киев, при што вкупно се повредени повеќе од 200 луѓе од кои половината се припадници на безбедносните сили, соопшти ...

Белата куќа го повика Јанукович да ги обнови преговорите со украинската опозиција

Макфакс - 18.02.2014

САД го повикуваат украинскиот претседател Виктор Јанукович итно да ги обнови преговорите со опозицијата, изјавил на редовниот брифинг во Вашингтон со новинарите ноќта кон средата портпаролот на ...

Повторно се разгорува во Киев

Lider - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев утрово дојде до судир меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти, кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот ...

Нови судири во Киев

Економски - 18.02.2014

Пред украинскиот Парламент во Киев и утрово полицијата се судри со неколку илјади демонстранти кои се обиделе да се приближат до законодавниот дом со цел да го зајакнат притисикот врз шефот на ...

Крв на улиците на Киев, загинаа 7 демонстранти, над 150 повредени

Lider - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

Седум лица загинаа а 150 се повредени во демонстрациите во Киев

Економски - 18.02.2014

Најмалку седум лица се убиени во денешните судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев, јави британска телевизија Би-Би-Си, а украинската министерка за правда Елена Лукашс ги обвини лидерите на ...

Пукотници и жртви на улиците во Киев, војна во живо

Lider - 18.02.2014

Украинските сили за безбедност вечерва почнаа со најавениот упад на плоштадот „Независност“ во центарот на Киев, каде се наоѓаат приближно 20.000 демонстранти, соопштија француските медиуми.

Стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите во Украина

24 Вести - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Киев- стапува на сила законот за амнестија на демонстрантите

Нова ТВ - 17.02.2014

Зградата на градското собрание во Киев која беше окупирана повеќе од два месеца ја напуштија демонстрантите. Украинското обвинителство соопшти дека денеска треба да започне имплементацијата на ...

Украинските демонстранти го ослободија градското собрание

Дневник - 17.02.2014

Украинските демонстранти вчера го напуштија градското собрание во Kиев откако властите ослободија 234 демонстранти, пренесоа тамошните медиуми. Водичот на протестното движење, Руслан Андријко, изјави ...

Стапува на сила Законот за аменстија за демонстрантите во Украина

Алфа - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Украинската власт ќе ги амнестира уапсените демонстранти

Кајгана - 17.02.2014

Украинската власт ќе ги аменстира сите демонстранти уапсени во текот на протестите кои траат веќе три месеци, што беше главно барање на опозицијата по напуштање на зградите на јавните институции.

Стапува на сила Законот за аменстија за демонстрантите во Украина

Алсат-М - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Опозициските демонстранти го напуштија градското собрание во Киев

Н.Македонија - 17.02.2014

Приврзаниците на украинската опозиција вчера ја напуштиле зградата на градското собрание во Киев, кое го окупираа пред повеќе од два месеца, откако властите ги ослободија сите притворени учесници на ...

Стапува на сила Законот за аменстија за демонстрантите во Украина

Сител - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Влегува на сила амнестијата за притворените демонстранти во Украина

Локално - 17.02.2014

Во Украина денеска стапува во сила амнестијата за приведени за време на антивладините протести, соопшти АФП. Предвидено е ослободување од кривична одговорност за обвинети за злосторства извршени од ...

Украина: Стапува на сила Законот за амнeстија за демонстрантите

Телеграф - 17.02.2014

Демонстрантите најавија дека ќе останат пред зградата бидејќи протестите против претседателот Виктор Јанукович продолжуваат Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за ...

Влегува во сила законот за амнестија на демонстранти во Украина

Точка - 17.02.2014

Демонстрантите, уапсени за време на тековните со месеци, антивладини протести во Украина, добија амнестија, откако опозицијата се согласи да ја прекине окупацијата на Градското собрание во Киев и ...

Украинската власт ќе ги амнестира уапсените демонстранти

Тера - 17.02.2014

„Законот за амнестија стапува на сила на 17 февруари и врз негова основа ќе се отстапи од кривично гонење на оние кои извршиле престапи", соопштило украинското обвинителство.

Влегува во сила законот за амнестија на демонстранти во Украина

Нетпрес - 17.02.2014

Демонстрантите, уапсени за време на тековните со месеци, антивладини протести во Украина, добија амнестија, откако опозицијата се согласи да ја прекине окупацијата на Градското собрание во Киев и ...

Почнува амнестијата во Украина

Република - 17.02.2014

Украинските демонстранти уапсени за време на тековните со месеци, антивладини протести во Украина, добија амнестија, откако опозицијата се согласи да ја прекине окупацијата на Градското собрание и ...

Украинската власт ќе ги амнестира уапсените демонстранти

Portal - 17.02.2014

Украинската власт ќе ги аменстира сите демонстранти уапсени во текот на протестите кои траат веќе три месеца, што беше главно барање на опозицијата по напуштање на зградите на јавните институции.

Во Украина денес стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите

Таратур - 17.02.2014

Украинските власти соопштија дека денеска стапува на сила Законот за амнестија за демонстрантите уапсени во време на протестите кои три месеци ја потресуваа државата, што е клучно барање на ...

Украинската власт ќе ги амнестира уапсените демонстранти

Макфакс - 17.02.2014

Украинската власт ќе ги аменстира сите демонстранти уапсени во текот на протестите кои траат веќе три месеца, што беше главно барање на опозицијата по напуштање на зградите на јавните институции.

Обвинителството во Украина ги ослободи сите демонстранти

Inpress - 17.02.2014

Киев, 17. февруари 2014 (ИНПРЕС) Обвинителството во Украина објави дека законот за амнестија влегува во сила од денес. Од кривична одговорност и казни ќе бидат ослободени лицата кои извршиле ...