TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конгрес на ДПА

24 Вести - 12.10.2014

Демократската партија на албанците во Тетово денеска го одржува својот 6-ти конгрес. Главна тема се очекува да бидат напорите на Мендух Тачи да ја задржи лидерската позиција, наспроти струшкиот ...

Мендух Тачи реизбран на лидерската позиција на ДПА

24 Вести - 12.10.2014

Демократската партија на албанците во Тетово денеска го одржува својот 6-ти конгрес. Мендух Тачи ја задржа лидерската позиција. Струшкиот градоначалник Зијадин Села конгресот на партијата го оценува ...

Мендух Тачи останува лидер на ДПА

24 Вести - 12.10.2014

Мендух Тачи е реизбран за претседател на Демократската партија на албанците на конгресот во Тетово денеска. Тој го прозва коалицискиот партнер во власта ДУИ за застојот во евроинтеграциите на ...

АХМЕТИ МУ ГО ЧЕСТИТА РЕИЗБОРОТ НА ТАЧИ

Телма - 12.10.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети му го честиташе на Мендух Тачи реизборот на чело на опозициската Демократска партија на Албанците, на партискиот конгрес кој денеска се ...

Тачи останува да ја води ДПА, партијата се враќа во парламентот

Нова ТВ - 12.10.2014

ДПА секогаш коректно се однесувала кон меѓународниот фактор и овојпат ние како партија ќе ги земеме нивните укажувања и совети да се вратиме во парламентот, рече лидерот на ДПА, Мендух Тачи по ...

Мендух Тачи останува лидер на ДПА

Вест - 12.10.2014

Актуелниот претседател на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи денеска беше реизбран на оваа функција со мандат во следните четири години.

Конгрес: Расплет на превирањата во ДПА?

Нова ТВ - 12.10.2014

Во Тетово денеска ДПА го одржува својот 6-ти конгрес. Во преден план се напорите на Мендух Тачи да се одржи на лидерската позиција, и барањата на струшкиот градоначалник Зијадин Села за ...

Тачи реизбран за претседател на ДПА

Телма - 12.10.2014

Лидерот на ДПА Мендух Тачи ја доби довербата на делегатите на Конгресот што денеска се одржува во Тетово, да ја води партијата и во наредниот период. Тачи беше единствен кандидат за лидерската ...

Конгрес: Расплет на превирањата во ДПА?

Утрински - 12.10.2014

Во Тетово денеска ДПА го одржува својот 6-ти конгрес. Во преден план се напорите на Мендух Тачи да се одржи на лидерската позиција, и барањата на струшкиот градоначалник Зијадин Села за ...

ФОТО: Тачи ја доби првата рунда - останува на чело на ДПА

Утрински - 12.10.2014

Нов четиригодишен мандат на функцијата претседател на партијата доби досегашниот лидер на ДПА, Мендух Тачи, кој на денешниот шести партиски Конгрес со акламација по трет пат беше избран за партиски ...

Конгрес: Расплет на превирањата во ДПА?

Deutsche Welle - 12.10.2014

Во Тетово денеска ДПА го одржува својот 6-ти конгрес. Во преден план се напорите на Мендух Тачи да се одржи на лидерската позиција, и барањата на струшкиот градоначалник Зијадин Села за ...

Тачи реизбран за претседател на ДПА

Р.С.Европа - 12.10.2014

Мендух Тачи е реизбран за претседател на ДПА на денешниот шести конгрес на партијата што се одржа во Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ во Тетово.

Али Ахмети му честита на Мендух Тачи и му посака добредојде во Собранието

МКД - 12.10.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети му честита на Мендух Тачи за реизборот на чело на Демократската партија на Албанците по денешниот партиски конгрес во Тетово.

Мендух Тачи повторно избран за претседател на ДПА

Кајгана - 12.10.2014

На шестиот Конгрес на Демократската партија на Албанците (ДПА), кој се одржа во Тетово, за претседател на партијата повторно е избран Мендух Тачи. Од вкупниот број на делегати, односно 692 кои беа ...

Тачи е единствен кандидат за лидер на ДПА, а Села утре ќе ја реформира партијата во Сарај

МКД - 12.10.2014

Идеолошката и лична нетрпеливост на довчерашните блиски соработници Мендух Тачи, претседателот на ДПА и градоначалникот на Струга од оваа партија Зијадин Села, би требало денеска да заврши со ...

Мендух Тачи пак е избран за претседател на ДПА

МКД - 12.10.2014

Со убедливо мнозинство од гласовите на делегатите на шестиот конгрес на ДПА Мендух Тачи, како единствен кандидат, пак е избран за лидер на партијата. Тој во својот говор ја обвини ДУИ за застојот на ...

Тачи останува лидер на ДПА, Ахмети му честиташе

Фокус - 12.10.2014

Ахмети му честиташе и за одлуката ДПА да се врати во Собранието по тепачката меѓу пратениците од двете партии Претседателот на ДУИ Али Ахмети , му честиташе на Мендух Тачи за неговиот реизбор на чело ...

Пратениците на ДПА се враќаат во Собранието и ќе бараат нов Рамковен договор

МКД - 12.10.2014

Мендух Тачи, реизбраниот лидер на Демократската партија на Албанците на денешниот партиски конгрес, по одлуката за прекинување на бојкотот на Собранието, изјави дека неговата партија ќе се залага за ...

Ахмети му честита на Тачи за задржаната лидерска позиција

Фактор - 12.10.2014

Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска испрати честитка до неговиот политички ривал, првиот човек на ДПА Мендух Тачи, заради реизборот на лидерската позиција во неговата партија.

Ахмети му го честиташе реизборот на Тачи

Телеграф - 12.10.2014

Лидерот на ДУИ сака враќањето на ДПА да означи нова ера во јавната дебата помеѓу албанските политички партии и во согласност со очекувањата на граѓаните Претседателот на Демократската унија за ...

Конгресот на ДПА ќе се врти околу Тачи, Села и пратеничките места

Локално - 12.10.2014

На 6-тион конгрес во Тетово, ДПА ќе одлучува за клучните чекори на партијата како и лидерската позиција на Медух Тачи. Ќе се кршат копјата и околу барањата на струшкиот градоначалник Зијадин Села за ...

Мендух Тачи реизбран на чело на ДПА

Идивиди - 12.10.2014

Тетово, 12 октомври 2014 (МИА) - Актуелниот претседател на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи денеска беше реизбран на оваа функција со мандат во следните четири години.

Мендух Тачи останува лидер на ДПА, за Села конгресот е приватна забава

Локално - 12.10.2014

Демократската партија на албанците во Тетово денеска го одржува својот 6-ти конгрес. Мендух Тачи ја задржа лидерската позиција. Струшкиот градоначалник Зијадин Села конгресот на партијата го оценува ...

Ахмети му честиташе на Тачи за реизборот и за враќањето во парламентот

Локално - 12.10.2014

Претседателот на ДУИ Али Ахмети, му честиташе на Мендух Тачи за неговиот реизбор на чело на ДПА на партискиот конгрес одржан денеска во Тетово. – Разликите меѓу нашите ставови се корисни за нашето ...

КОНГРЕС НА ДПА: Враќање во Парламентот или лидерска битка Тачи-Села?

Фактор - 12.10.2014

Демократската партија на Албанците (ДПА) во Тетово денеска го одржува својот 6-ти конгрес. Се очекува главна тема да бидат напорите на Мендух Тачи да ја задржи лидерската позиција, особено по ...

КОНГРЕС НА ДПА: Мендух Тачи резибран за претседател на партијата

Телеграф - 12.10.2014

Тачи беше единствен кандидат за лидерската функција. За него гласале мнозинството делегати, а поддршка имал и од струшкиот ...

ЕДНОГЛАСНО: Мендух Тачи реизбран за лидер на ДПА

Фактор - 12.10.2014

Демократската партија на Албанците на 6-от Конгрес едногласно го реизбра Мендух Тачи за лидер на партијата. Од делегатите тој доби мандат за нови четири години.

ДПА се враќа со Собранието

Алфа - 12.10.2014

По двомесечен бојкот, ДПА се враќа назад во Собранието. Ова лично денеска го соопшти лидерот на партијата Мендух Тачи, по завршувањето на 6-от партиски конгрес, што се одржа во Тетово.

Тачи остана на чело на ДПА, но Села од утре му спрема реформатори

Фактор - 12.10.2014

Лидерот на ДПА Мендух Тачи денеска го помина првиот тест на доверба – на конгресот на неговата партија обезбеди поддршка за нов четиригодишен мандат на чело на ДПА.

Мендух Тачи повторно избран за претседател на ДПА

Тера - 12.10.2014

На шестиот Конгрес на Демократската партија на Албанците (ДПА), кој се одржува во недела во Тетово, за претседател на партијата повторно е избран Мендух Тачи.

Ахмети му го честиташе реизборот на Тачи на чело на ДПА

Н.Македонија - 12.10.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети му го честиташе на Мендух Тачи реизборот на чело на опозициската Демократска партија на Албанците, на партискиот конгрес кој денеска се ...

Али Ахмети му го честита реизборот на Мендух Тачи

Канал5 - 12.10.2014

Али Ахмети, прв му го честита реизбор на Мендух Тачи на чело на Демократската Партија на Албанците . „Во име на сите нас во Демократската Унија за Интеграција, ми претставува задоволство да го ...

Тачи останува на чело на ДПА

+инфо - 11.02.2017

Ова е заклучокот од денешниот шестчасовен состанок на Централното собрание на ДПА во Тетово. Мендух Тачи останува претседател на ДПА до локалните избори. Ова е заклучокот од денешниот шестчасовен состанок на Централното собрание на ДПА во Тетово, на ...

Конгрес: Расплет на превирањата во ДПА?

+инфо - 12.10.2014

Во Тетово денеска ДПА го одржува својот 6-ти конгрес. Во преден план се напорите на Мендух Тачи да се одржи на лидерската позиција, и барањата на струшкиот градоначалник Зијадин Села за ...

Ахмети му честита на Тачи за реизборот на чело на ДПА

+инфо - 12.10.2014

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција Али Ахмети, му честита на Мендух Тачи за неговиот реизбор на чело на Демократската Партија на Албанците во партискиот Конгрес одржан денес во ...

Тачи ќе бара нов Рамковен договор

+инфо - 12.10.2014

Реизбраниот лидер на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи на денешниот партиски конгрес, по одлуката за прекинување на бојкотот на Собранието, изјави дека неговата партија ќе се залага за ...

Мендух Тачи едногласно реизбран за лидер на ДПА

Канал5 - 12.10.2014

Нема изненадување во Тетово. Мендух Тачи едногласно е реизбран за претседател на ДПА. На 6-тиот конгрес што се одржува во Тетово , беа избрани и членовите на централниот и на надзорниот одбор на ...

Мендух Тачи ја задржа лидерската позиција во ДПА, му честиташе и Ахмети

А1 On - 12.10.2014

Лидерот на ДПА Мендух Тачи ја доби довербата на делегатите на 6-тиот Конгрес на ДПА, кој денеска се одржува во Тетово. Тачи беше единствен кандидат за лидерската функција, а за него гласаа ...

Мендух Тачи реизбран на чело на ДПА

Н.Македонија - 12.10.2014

Актуелниот претседател на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи денеска беше реизбран на оваа функција со мандат во следните четири години Ова е една од одлуките на Шестиот конгрес на ...

Тачи:„Ќе се вратиме во парламентот, посилни сме од сите притисоци“

Канал5 - 12.10.2014

Пратеничката група на ДПА ќе се врати во Парламентот а одлуката за тоа ќе биде формализирана од новиот состав на Централното партиско претседателство во текот на следната недела.

Ахмети му го честиташе реизборот на Тачи на чело на ДПА

Сител - 12.10.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети му го честиташе на Мендух Тачи реизборот на чело на опозициската Демократска партија на Албанците, на партискиот конгрес кој денеска се ...

Ахмети му го честиташе реизборот на Тачи на чело на ДПА и враќањето во Собранието

еМагазин - 12.10.2014

Претседателот на Демократската унија за интеграција Али Ахмети му го честиташе на Мендух Тачи реизборот на чело на опозициската Демократска партија на Албанците, на партискиот конгрес кој денеска се ...

Ахмети се радува што старо-новиот лидер Тачи ќе ја врати ДПА во парламентот

Либертас - 12.10.2014

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, му честита на Мендух Тачи за неговиот реизбор на чело на Демократската Партија на Албанците во партискиот Конгрес одржан денес во ...

Расплет на превирањата во ДПА на денешниот конгрес?

Либертас - 12.10.2014

Во Тетово денеска ДПА го одржува својот 6-ти конгрес. Во преден план се напорите на Мендух Тачи да се одржи на лидерската позиција, и барањата на струшкиот градоначалник Зијадин Села за ...

Тачи останува на чело на ДПА

Курир - 12.10.2014

Мендух Тачи повторно e избран за претседател на Демократската партија на албанците. На шестиот конгрес, Тачи како единствен кандидат за претседател на партијата доби апсолутна поддршка од сите ...

Ахмети му честиташе на Тачи за реизборот на чело на ДПА

Република - 12.10.2014

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети му честиташе на Мендух Тачи за неговиот реизбор на чело на Демократската Партија на Албанците во партискиот Конгрес одржан денес во ...

Мендух Тачи реизбран на чело на ДПА

Сител - 12.10.2014

Актуелниот претседател на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи денеска беше реизбран на оваа функција со мандат во следните четири години.

Тачи бара нов Рамковен договор

Либертас - 12.10.2014

Реизбраниот лидер на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи на денешниот партиски конгрес, по одлуката за прекинување на бојкотот на Собранието, изјави дека неговата партија ќе се залага за ...

Тачи реизбран за претседател на ДПА

Нетпрес - 12.10.2014

Мендух Тачи е повторно избран за претседател на Демократската партија на албанците. На шестиот конгрес, Тачи како единствен кандидат за претседател на партијата доби апсолутна поддршка од сите ...

Ахмети му честиташе на Тачи за реизборот на чело на ДПА

Нетпрес - 12.10.2014

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети му честиташе на Мендух Тачи за неговиот реизбор на чело на Демократската Партија на Албанците во партискиот Конгрес одржан денес во ...

Зекири: Ахмети или Мијалков, кој прв му го честиташе реизборот на Тачи?

Либертас - 12.10.2014

- Али Ахмети бескрајно му се израдува на реизборот на Мендух Тачи за председател на ДПА. Прв истрча да му го честита реизборот на Тачи. А зошто да не му честита…..

Мендух Тачи реизбран за претседател на ДПА

МРТ - 12.10.2014

Демократската партија на Aлбанците(ДПА) во Тетово го одржа шестиот Конгрес на кој Мендух Тачи беше реизбран на лидерската позиција како единствен кандидат.

Мендух Тачи реизбран за претседател на ДПА

Сител - 12.10.2014

Мендух Тачи е реизбран за претседател на ДПА на денешниот шести конгрес на партијата што се одржа во Центарот за култура „Иљо Антески Смок“ во Тетово.

Тачи повторно e избран за претседател на ДПА

Пулс24 - 12.10.2014

На шестиот конгрес, Тачи како единствен кандидат за претседател на партијата доби апсолутна поддршка од сите кандидати. Од вкупно 683, на Конгресот присуствуваа 677 делегати.

Мендух Тачи повторно избран за претседател на ДПА

Денешен - 12.10.2014

Мендух Тачи повторно e избран за претседател на Демократската партија на албанците. На шестиот конгрес, Тачи како единствен кандидат за претседател на партијата доби апсолутна поддршка од сите ...

Епилог на превирањата во ДПА

Вечер - 12.10.2014

По партискиот конгрес, се очекува пратениците на ДПА, по двомесечниот бојкот, да се вратат во Собранието. ДПА денес го одржува својот 6-ти конгрес. Пред делегатите, денес во фокусот ќе бидат две ...

Мендух Тачи повторно избран за претседател на ДПА

Макфакс - 12.10.2014

На шестиот Конгрес на Демократската партија на Албанците (ДПА), кој се одржува во недела во Тетово, за претседател на партијата повторно е избран Мендух Тачи.

Тачи се враќа во Парламентот и бара нов Рамковен

Вечер - 12.10.2014

На конгресот не се појави единствениот „опозиционер„ Зијадин Села, Тачи ги критикуваше ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ и најави дека ќе се залага за нов политички договор кој ќе го замени Рамковниот и ќе ја подобри ...

Конгрес на ДПА

Falanga - 12.10.2014

Мотото на овој конгрес е „Одиме напред“, но, Села го нарече овој највисок партиски собир на ДПА „приватна забава на Тачи и на Орхан Ибраими“, а себе се означи како предводник на „Движењето за ...

Мендух Тачи реизбран на лидерската позиција на ДПА

Falanga - 12.10.2014

По конгресот, се очекува и враќање на пратениците на ДПА во Собранието, со што тие ќе го прекинат двомесечниот бојкот.. Демократската партија на албанците во Тетово денеска го одржува својот 6-ти ...

Мендух Тачи останува на чело на ДПА

Lider - 12.10.2014

Мендух Тачи повторно e избран за претседател на Демократската партија на албанците. На шестиот конгрес, Тачи како единствен кандидат за претседател на партијата доби апсолутна поддршка од сите ...

Села: ДПА не е партија на хакерски лидер, која кокетира со службите!

Фокус - 11.10.2014

Струшкиот градоначалник најави дека по партискиот конгрес ќе го оспори легитимитетот на Тачи. Струшкиот градоначалник Зијадин Села , во емисијата „Патот кон“ на Алсат-М, најави дека ќе го оспори ...

Села: Тачи ја приватизираше ДПА

+инфо - 11.10.2014

Приватна забава на Мендух Тачи, вака Зијадин Села го нарече конгресот на ДПА најавен за утре. Струшкиот градоначалник кој ја предводи иницијативата за реформиње на ДПА вели дека ќе го оспори ...

Села: Тачи ја приватизираше ДПА, ќе му го оспорам легитимитетот

Либертас - 11.10.2014

„Приватна забава на Мендух Тачи“ – вака Зијадин Села го нарече конгресот на ДПА најавен за в недела. Струшкиот градоначалник кој ја предводи иницијативата за реформиње на ДПА вели дека ќе го оспори ...

Села: Тачи ја приватизираше ДПА

Спектра ТВ - 11.10.2014

„Приватна забава на Мендух Тачи“ - вака Зијадин Села го нарече конгресот на ДПА најавен за в недела. Струшкиот градоначалник кој ја предводи иницијативата за реформиње на ДПА вели дека ќе го оспори ...

Села: Тачи ја приватизираше ДПА

Falanga - 11.10.2014

За Села последниот извештај на ЕК е милостина за граѓаните, но и скандал за владата. Зборувајќи за меѓуетничките односи тој порача дека ако Македонците сакаат унитарна држава, мора да прифатат ...

Села: Тачи ја приватизираше ДПА

Алсат-М - 10.10.2014

„Приватна забава на Мендух Тачи“ - вака Зијадин Села го нарече конгресот на ДПА најавен за в недела. Струшкиот градоначалник кој ја предводи иницијативата за реформиње на ДПА вели дека ќе го оспори ...

ДПА, по конгресот в недела, се враќа во Собрание

Дневник - 10.10.2014

По партискиот конгрес в недела, пратениците на ДПА, по двомесечниот бојкот, ќе се вратат во Собранието. Партискиот портпарол, Луан Треси, вчера најави дека одлуката за враќање на пратениците во ...

ДПА се враќа во Собранието

24 Вести - 20.10.2014

По речиси двомесечен бојкот на парламентот, пратениците на ДПА денеска се очекува да се вратат во пратеничките столчиња. Централното собрание на ДПА пред два дена ја формализираше најавата на лидерот ...

ДПА се враќа во Парламентот по конгресот на партијата во недела

Нова ТВ - 09.10.2014

новинар: Зоран Димовски Се е поизвесно е ДПА по одржувањето на престојниот конгрес на 12 октомври, да донесе одлука да се врати во Собранието, брифираат извори од оваа партија.

ДПА се враќа во Парламентот

Утрински - 18.10.2014

Централното собрание на партијата донесе одлука за враќање на нивната паратеничка група Новиот состав на Централното собрание на ДПА, избран по минатонеделниот конгрес на партијата, денеска во салата ...

ДПА на конгресот ќе решава за враќање во Собранието

Р.С.Европа - 09.10.2014

На конгресот во недела на 12 октомври ДПА треба да донесе одлука за враќање во Собранието, најави денеска Луан Треси, портпарол на партија, по средбата на лидерот на партијата Мендух Тачи со ...

ДПА се враќа во Собранието?

Локално - 09.10.2014

Во недела ДПА ќе одлучува дали ќе се врати во Собранието, соопшти портпаролот на партијата Луан Треси. На Конгресот , во недела ќе се кршат копјата за тоа даки ќе седнат на пратеничките столчиња.

ДПА на конгресот ќе решава за враќање во Собранието

Н.Македонија - 09.10.2014

На конгресот во недела на 12 октомври ДПА треба да донесе одлука за враќање во Собранието, најави денеска Луан Треси, портпарол на партија, по средбата на лидерот на партијата Мендух Тачи со ...

По едномесечен штрајк, ДПА се враќа во Собранието

Точка - 09.10.2014

По едномесечен бојкот партијата на Мендух Тачи ќе се врати во Собранието и повторно ќе учествува во парламентарната работал, пишува дневниот весник "Утрински весник".

ДПА на конгресот ќе решава за враќање во Собранието

Канал5 - 09.10.2014

На конгресот во недела на 12 октомври ДПА треба да донесе одлука за враќање во Собранието, најави денеска Луан Треси, портпарол на партија, по средбата на лидерот на партијата Мендух Тачи со ...

ДПА се враќа во Собранието

+инфо - 09.10.2014

Лидерот на Демократската партија на Албанците во Македонија (ДПА), Мендух Тачи, на денешната средба со евроамбасадорот Аиво Орав, кој му го врачи последниот извештај за напредокот на Македонија од ...

ДПА на конгресот ќе решава за враќање во Собранието

А1 On - 09.10.2014

На конгресот во недела на 12 октомври ДПА треба да донесе одлука за враќање во Собранието, најави денеска Луан Треси, портпарол на партија, по средбата на лидерот на партијата Мендух Тачи со ...

ДПА на конгресот ќе решава за враќање во Собранието

Сител - 09.10.2014

На конгресот во недела на 12 октомври ДПА треба да донесе одлука за враќање во Собранието, најави денеска Луан Треси, портпарол на партија, по средбата на лидерот на партијата Мендух Тачи со ...

ДПА на конгресот во недела ќе решава за враќање во Собранието

Либертас - 09.10.2014

На конгресот во недела на 12 октомври ДПА треба да донесе одлука за враќање во Собранието, најави денеска Луан Треси, портпарол на партија, по средбата на лидерот на партијата Мендух Тачи со ...

Тачи го информира Аиво Орав дека пратениците на ДПА се враќаат во парламентот

МРТ - 09.10.2014

Лидерот на Демократската Партија на Албанците, Мендух Тачи, на денешната средба со евроамбасадорот Аиво Орав, кој му го врачи последниот извештај за напредокот на Македонија од Европската комисија, ...

По едномесечен штрајк, ДПА се враќа во Собранието

Нетпрес - 09.10.2014

По едномесечен бојкот партијата на Мендух Тачи ќе се врати во Собранието и повторно ќе учествува во парламентарната работал, пишува дневниот весник „Утрински весник“.

Тачи најавува враќање на ДПА во Собранието

Република - 09.10.2014

Лидерот на ДПА денеска се сретна со евроамбасадорот Аиво Орав кој му го врачи извештајот за напредокот на Македонија. Тој на средбата го известил Орав дека планираат пратениците на ДПА да се вратат ...

ДПА во недела ќе решава за враќање во Собранието

Вечер - 09.10.2014

Органите на партијата ќе се состанат и ќе донесат одлука за враќање на ДПА во Собранието, изјави портпаролот Луан Треси. На конгресот во недела на 12 октомври ДПА треба да донесе одлука за враќање во ...

ДПА се враќа во Собранието

Falanga - 09.10.2014

Тачи притоа нагласил дека конечната одлука за враќање на ДПА во парламентот ќе се одлучи на претстојниот конгрес на партијата кој ќе се одржи деновиве..

ДПА се враќа во парламентот!?

Канал5 - 18.10.2014

Новиот состав на Централното собрание на ДПА, избран по минатонеделниот конгрес на партијата , денеска во салата на локалната самоуправа во Тетово ја одржа својата прва седница.

ДПА се враќа во Парламентот ?!

Вечер - 08.10.2014

Враќањето на ДПА во Собранието ќе биде во фокусот и на утрешната средба на партискиот лидер Мендух Тачи и евроамбасадорот Аиво Орав, Високи извори од партија откриваат дека по силниот меѓународен ...

Разгранокот на ДПА во Бутел го напуштил Тачи, оди со Села

МКД - 07.10.2014

Непосредно пред одржувањето на шестиот конгрес на ДПА 11 члена на претседателството (од вкупно 15) на скопскиот разгранок на ДПА од Бутел се приклучиле на Движењето за реформирање на партијата на ...

ДПА, Бродот на Тачи го напуштија уште 11 членови

Алсат-М - 07.10.2014

Уште еден огранок го напушти бродот на Мендух Тачи на прагот на 6-от конгрес на ДПА, најавен за 12 октомври. Единаесет од 15 члена на претседателството на огранокот на Бутел, меѓу кои и ...