TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прослава без Споменикот на стреланите скопјани, кој го тргнал никој не знае

Нова ТВ - 13.11.2013

Споменикот на стреланите Скопјани го нема покрај камениот мост. На Денот на ослободувањето на град Скопје, граѓаните нема кај да положат цвеќе за деветмината невооружени загинати граѓани, кои платија ...

Жерновски со кривична за одговорниот за Споменикот на стреланите скопјани

Нова ТВ - 13.11.2013

Градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски, денеска најави дека ќе поднесе кривична пријава против непознат сторител кој го урна споменикот на стреланите скопјани од 13ти ноември 1944та ...

Кривична за тој што го урна Споменикот на стреланите скопјани

Утрински - 13.11.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, најави дека ќе поднесе кривична пријава против непознат сторител којшто го урна Споменикот на стреланите скопјани на 13 ноември 1944 година.

Центар ќе поднесе пријава за исчезнувањето на споменикот на стреланите скопјани

Телма - 13.11.2013

Градоначалникот на општината Центар Андреј Жерновски изјави дека општната ќе поднесе кривична пријава против непознат сторител за уништување на споменикот на стреланите скопјани кој е тргнат од ...

Жерновски: Кривична пријава за оној кој го урна Споменикот на стреланите скопјани

А1 On - 13.11.2013

Градоначалникот на Општина Центар денеска најави дека ќе поднесе кривична пријава против непознат сторител, кој го урна Споменикот на стреланите скопјани, на 13-ти ноември 1944.

(ВИДЕО) Борците бараат Коце Трајановски да го врати споменикот на паднатите скопјани

А1 On - 13.11.2013

На денот на ослободувањето на Скопје, борците од НОБ побараа од градоначалникот на Скопје, Трајановски да се врати споменикот на паднатите Скопјани, кои биле стрелани на денешен ден 1944 година.

Жерновски ќе поднесе кривична пријава за уништувачот на постаментот

+инфо - 13.11.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе поднесе кривична пријава до непознат сторител кој го урнал постаментот каде стоеше споменикот посветен на деветмината цивили кои на 13 ноември ...

(ВИДЕО): Борците бараат Коце да го врати споменикот на стреланите Скопјани

Либертас - 13.11.2013

На денот на ослободувањето на Скопје, борците од НОБ побараа КоцеТрајановски да го врати споменикот на паднатите Скопјани, кои биле стрелани на денешен ден 1944 година.

Општина Центар ќе поднесе кривична за уништувачот на споменикот на стреланите скопјани

Локално - 13.11.2013

Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, најави дека ќе поднесе кривична пријава против непознатиот сторител кој го урнал постаментот каде стоеше споменикот посветен на деветмината цивили ...

Застрелани деветмина за одмазда

Скопје инфо - 13.11.2013

На13 ноември пред 69 години борците од 42-та и 50-та Народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичката окупација.Во книгата „Да не ...

Давитковски:Со градење на мегаломански проекти се брише историјата на Македонија

Нова ТВ - 12.11.2013

Уривањето на споменикот на стреланите скопјани е последен пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура, смета Дарко Давитковски, член на Извршниот одбор на СДСМ.

Кому му пречи споменикот на стреланите скопјани?

Телма - 12.11.2013

Уште еден пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура, обвини СДСМ и посочи на уривањето на споменикот на девет стрелани скопјани за време на германската ...

(ВИДЕО) Давитковски: На кого му пречеше споменикот на стреланите скопјани?

А1 On - 12.11.2013

„Последен пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура е уривањето на споменикот на стреланите скопјани. - Овој споменик повеќе го нема до Kамениот мост – на ...

Давитковски: Кому му смета слоганот „Смрт на фашизмот, слобода на народот“

Н.Македонија - 12.11.2013

Уривањето на споменикот на стреланите скопјани е пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура, смета Дарко Давитковски, член на Извршниот одбор на СДСМ „Овој ...

ВИДЕО СДСМ: Кому му пречи слоганот „Смрт на фашизмот, слобода на народот“?

+инфо - 12.11.2013

Уривањето на споменикот на стреланите скопјани е последен пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура. Овој споменик повеќе го нема до Kамениот мост, на местото ...

(ВИДЕО)СДСМ:На кого му сметаше споменикот на стреланите скопјани?

Локално - 12.11.2013

Последен пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура е уривањето на споменикот на стреланите скопјани. Овој споменик повеќе го нема до Kамениот мост – на местото ...

(ВИДЕО) СДСМ: На кого му сметаше споменикот на стреланите скопјани?

Либертас - 12.11.2013

Изјава на Дарко Давитковски, член на Извршен одбор на СДСМ: Последен пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура е уривањето на споменикот на стреланите скопјани.

(ВИДЕО) Давитковски: На кого му пречеше споменикот на стреланите скопјани?

Бриф - 12.11.2013

Последен пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура е уривањето на споменикот на стреланите скопјани, рече на денешната прес конференција Дарко Давитковски, член ...

СДСМ: Власта сака да ги избрише најсветлите делови од нашата историја

Телеграф - 12.11.2013

Според најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ се обидува да создаде нов идентитет на македонскиот народ Опозициската СДСМ смета дека уривањето на споменикот на стреланите скопјани на Камениот ...

Давитковски: На кого му сметаше споменикот на стреланите скопјани? (ВИДЕО)

Sky - 12.11.2013

- Последен пример за несовесно и неодговорно однесување кон македонската историја и култура е уривањето на споменикот на стреланите скопјани, тврди Дарко Давитковски, член на Извршен одбор на СДСМ.

Давитковски: Повеќе го нема споменикот на стреланите скопјани

Нетпрес - 12.11.2013

Споменикот на стреланите скопјани повеќе го нема до Камениот мост - на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти за одмазда стрелале деветмина граѓани, случајни минувачи.

СДСМ: Власта со уривањето на споменикот на старите скопјани го брише најсветлиот дел од нашата историја

Maxim - 12.11.2013

Опозициската СДСМ денеска реагираше за уривањето на споменикот на стреланите скопјани на Камениот мост. Таа оваа постапка ја оцени како „ последен пример за несовесно и неодговорно однесување кон ...

Урнат споменикот на стреланите скопјани

Дневник - 11.11.2013

Споменикот на стреланите скопјани повеќе го нема до Kамениот мост - на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти за одмазда стрелале деветмина граѓани, случајни минувачи.

(ВИДЕО) Не се знае кој го урнал Споменикот на паднатите Скопјани

А1 On - 11.11.2013

Споменикот на стреланите Скопјани, кој се наоѓаше во близина на Kамениот мост – на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти, за одмазда, стрелале деветмина граѓани, е урнат.

Урнат споменикот на стреланите скопјани до Kамениот мост – никој не знае кој е одговорен

МК News - 11.11.2013

Споменикот на стреланите скопјани повеќе го нема до Kамениот мост – на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти за одмазда стрелале деветмина граѓани, случајни минувачи, пишува ...

Урнат споменикот на стреланите скопјани во 1944

Либертас - 11.11.2013

Споменикот на стреланите скопјани повеќе го нема до Kамениот мост – на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти за одмазда стрелале деветмина граѓани, случајни минувачи.

Скопје 2014 го урна споменикот на стреланите скопјани до Kамениот мост

Бриф - 11.11.2013

Споменикот на стреланите скопјани повеќе го нема до Kамениот мост, на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти за одмазда стрелале деветмина граѓани, случајни минувачи, пишува ...

Урнат споменикот на стреланите скопјани до Kамениот мост

Скопје инфо - 11.11.2013

Споменикот на стреланите скопјани повеќе го нема до Kамениот мост - на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти за одмазда стрелале деветмина граѓани, случајни минувачи, пишува ...

УРНАТ е споменикот на стреланите Скопјани

Grad.sk - 11.11.2013

Споменикот на стреланите скопјани повеќе го нема до Kамениот мост - на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти за одмазда стрелале деветмина граѓани, случајни минувачи.

Урнат споменикот на стреланите скопјани до Kамениот мост

За Се - 11.11.2013

Споменикот на стреланите скопјани повеќе го нема до Kамениот мост – на местото каде што на 13 ноември 1944 година германските фашисти за одмазда стрелале деветмина граѓани, случајни минувачи, пишува ...