TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еклерите од "Жито леб" немале салмонела?

Утрински - 09.10.2003

По труењето на војниците "Изјавата дека стомачните тегоби на војниците се јавиле како резултат на консумирање еклери се неточни и неосновани, бидејќи на 2 октомври, покрај за гарнизонот во Штип, еклери се дистрибуирани и во повеќе продавници од каде што нема ниту една пријава од консументи кои тој ...

Случајот затруени војници со нова димензија

А1 - 08.10.2003

Случајот затруени војници добива нова димензија. Набавката на говедското и јунешкото месо била без тендер, односно со директна спогодба меѓу Министерството за одбрана, фирмата „Агропан“ од Скопје и „Мик“ oд Свети Николе. Откако претходните два тенедера не успеале, договорот бил потпишан лично од ...

Месото со кое се затруја војниците набавено без тендер

Вест - 08.10.2003

СЛУЧАЈ ТРУЕЊЕ ВО КАСАРНИТЕ Говедското и јунешкото месо било набавено со директна спогодба меѓу Министерството за одбрана и фирмата "Агропан" од Скопје склучена на 28 мај годинава. Договорот е потпишан од министерот за одбрана Владо..

Сменет командантот на битолската касарна

Утрински - 08.10.2003

Министерството за одбрана презеде остри мерки против одговорните по труењето на војниците Сашко Димевски Министерството за одбрана вчера поднесе една кривична пријава и отвори дузина дисциплински постапки против повеќе лица во двата случаи на масовно труење на војници во касарните во Штип и Битола.

Војниците од Битола и Штип се затруле од говедско месо и еклери

А1 - 07.10.2003

Министерството за одбрана поднесе кривична пријава против штипската фирма „Жито леб“ поради труењето на војниците од штипскиот гарнизон. 17 војници беа затруени со еклерите од оваа фирма. Во Битола е сменет командантот на касарната во која беа затруени 56 војници. И тие во оброкот имале бактерија.

АРМ крие кој ги отру војниците со еклери и мелено месо

Вест - 07.10.2003

СЛУЧАЈ СО "СТОМАЧНИ СИМПТОМИ" ВО НАТО Еклерите во штипската касарна се земаат од набавувачи, а во Битола проблемот бил во меленото месо што се подготвува во кујната на касарната Еклерите и меленото месо се виновниците за труењето на 73 - те војници во касарните во Битола и Штип, минатиот петок.

Војниците од Штип затруени со салмонела, а во Битола со ехинокок

Утрински - 07.10.2003

Првични резултати од анализираните мостри во армиските касарни каде што имаше масовни труења Од седумдесет и тројцата затруени војници на АРМ, кои во минатата недела побарале медицинска помош поради стомачни проблеми, повраќања, зачестени течни столици и дехидрација, под медицински третман се ...

Војниците се затруле со еклери и со говедско

Дневник - 07.10.2003

ТРУЕЊА во арм Војниците во Штип добиле труење од салмонела од еклери, кои им биле послужени како десерт, а битолските војници се затруле од говедско месо во ручекот, велат првите неофицијални податоци од анализите по труењето на 95 припадници на АРМ во четвртокот.

Состојбата на затруените војници е добра

А1 - 06.10.2003

Состојбата во касарните во Битола и Штип, каде викендов беа регистрирани случаи на труење од храна, е санирана, а здравствената состојба на затруените војници е добра. Ова денеска го соопшти комисијата што ја формираа Министерството за одбрана и Генералштабот на АРМ за утврдување на состојбата во ...

Армијата не ги знае причините за труењето на војниците

Утрински - 06.10.2003

По стомачните симптоми на воените регрути во касарните во Битола и во Штип Храната или вирус се најверојатните причинители за труењето на воените регрути во касарните во Битола и во Штип. Со оглед на тоа што војниците истовремено се јавиле во гарнизонските амбуланти, малку е веројатно дека изворот ...

Од 73 затруени војници на АРМ 14 се в болница

Дневник - 06.10.2003

ТРУЕЊЕ ВО БИТОЛСКАТА И ВО ШТИПСКАТА КАСАРНА Хоспитализираните војници со потешка клиничка слика, според последните информации, се чувствуваат добро и се очекува наскоро да се вратат во своите единици Седумдесетина војници од касарните во Битола и во Штип во четвртокот добиле симптоми на труење, а ...

Кон АРМ не смее да се има несериозен пристап

Дневник - 06.10.2003

Коментар - Емил Зафировски Македонската јавност е вознемирена по веста за труењето на седумдесетина македонски војници чии стомаци биле "испревртени" откако добро ги наполниле со шпагети со мелено месо, со полнети пиперки и со колбаси. И треба да биде вознемирена.