TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Еди Рама создава лажна слика за надвор

Дневник - 16.11.2014

По с`, гледаме дека кај албанските власти, не само кај Рама, нема никаква волја. Досега не успеаја да заокружат ниту една правна, законска, институционална и финансиска рамка за нас малцинствата, велат за „Дневник“ претставници на грчкото, ...

Kомшиски караници во сенки на дронот

Дневник - 16.11.2014

Kога има премногу историја во односите на народите, и настаните што треба да бидат историски не можат да ја издржат историската тежина. Така беше со долго најавуваната и очекувана со голем интерес посета на албанскиот премиер Еди Рама во Србија.

Албански медиуми: Еди Рама е тешко болен

Локално - 15.11.2014

Поради лошата здравствена состојба денес албанскиот премиер Еди Рама заминал на лекарски преглед во Шведска. Електронското издание на весникот “Опозита” објави повикувајќи се на доверливи извори дека Рама ќе биде примен во специјализирана шведска ...

„Опозита“: Албанскиот премиер Рама тешко болен

Бриф - 15.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама вчера отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска. Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ќе престојува во позната ...

Еди Рама е тешко болен?

МК News - 15.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама ќе биде примен во специјализирана шведска клиника поради проблеми со белите дробови, јавува весникот „Опозита“. - Ненадејното заминување за Шведска очигледно е поради неговото нарушено здравје во последните денови.

Еди Рама е тешко болен?

Точка - 15.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама заминал на лекување во болница во Шведска поради сериозни проблеми со белите дробови. ”Ненадејно заминување за Шведска е поради очигледно лошото му здравје во последните денови.

Еди Рама е тешко болен?

Курир - 15.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама ќе биде примен во специјализирана шведска клиника поради проблеми со белите дробови, јавува весникот „Опозита“. - Ненадејното заминување за Шведска очигледно е поради неговото нарушено здравје во последните денови.

Еди Рама е тешко болен?

Нетпрес - 15.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама заминал на лекување во болница во Шведска поради сериозни проблеми со белите дробови. ”Ненадејно заминување за Шведска е поради очигледно лошото му здравје во последните денови.

Еди Рама тешко болен

Press24 - 15.11.2014

Лидерот на Социјалистичката партија на Албанија и моменталниот градоначалник на Тирана,Еди Рама заминува на лекување во болница во Шведска поради сериозни проблеми со белите дробови. ”Ненадејно заминување за Шведска е поради очигледно лошото му ...

Еди Рама е тешко болен?

Денешен - 15.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама ќе биде примен во специјализирана шведска клиника поради проблеми со белите дробови, јавува весникот „Опозита“. – Ненадејното заминување за Шведска очигледно е поради неговото нарушено здравје во последните денови.

Еди Рама на лекување во шведска клиника

Maxim - 15.11.2014

Лидерот на Социјалистичката партија на Албанија и моменталниот градоначалник на Тирана,Еди Рама заминува на лекување во болница во Шведска поради сериозни проблеми со белите дробови. ”Ненадејно заминување за Шведска е поради очигледно лошото му ...

„Опозита“: Албанскиот премиер Рама тешко болен

24 Вести - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска, јави дописникот на МИА. Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ...

АЛБАНСКИ МЕДИУМИ: Еди Рама е тешко болен

Телеграф - 14.11.2014

Останатите медиуми, кои ја пренесуваат веста, нагласуваат дека ненадејното заминување на Рама во Шведска побудило многу сомнеж во врска со неговото здравје Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во ...

Албанскиот премиер Рама тешко болен?

Н.Македонија - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ќе престојува во позната ...

„Опозита“: Албанскиот премиер Рама тешко болен

+инфо - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска, јави дописникот на МИА. Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ...

„Опозита“: Албанскиот премиер Рама тешко болен

Sky - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска, јави дописникот на МИА. Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ...

Еди Рама е тешко болен?

Република - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска. Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ќе престојува во позната ...

„Опозита“: Албанскиот премиер Рама тешко болен

Сител - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска, јави дописникот на МИА. Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ...

Еди Рама е тешко болен?

Вечер - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска. Електронското издание на весникот „Опозита", повикувајќи се на „сигурни извори", наведува дека Рама ќе престојува во позната ...

Албанскиот премиер е тешко болен?

Пулс24 - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска. Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ќе престојува во позната ...

Албанскиот премиер Рама тешко болен

Lider - 14.11.2014

Поради влошена здравствена состојба, албанскиот премиер Еди Рама денеска отпатувал во приватна медицинска посета на Шведска, јави дописникот на МИА. Електронското издание на весникот „Опозита“, повикувајќи се на „сигурни извори“, наведува дека Рама ...

Kавгата на Рама и Вучиќ однапред договорена?

Дневник - 13.11.2014

Поранешниот заменик-министер за надворешни работи во владата на Сали Бериша, Kрешник Чолаку, смета дека репликата Рама-Вучиќ била однапред договорена работа. Kоментирајќи на својот профил на Фејсбук, Чолаку наведува дека тоа го сториле за да се ...

Кавгата Вучиќ-Рама наместена

Идивиди - 13.11.2014

По изјавата во Белград, Рама сепак не е херој за сите во Албанија Тирана, 12 ноември 2014 (МИА) - Поранешниот заменик министер за надворешни работи во Владата на Сали Бериша, Крешник Чолаку смета дека .

САД ја поздравија средбата Вучиќ-Рама

Алфа - 13.11.2014

САД ги поздравуваат српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама, на првата официјална посета на албнскиот премиер на Белград по речиси 70 години, се наведува во соопштение на американскиот Стејт департмент.

САД ја поздравија средбата помеѓу Вучиќ и Рама

Точка - 13.11.2014

САД ги поздравуваат српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама, на првата официјална посета на албнскиот премиер на Белград по речиси 70 години, се наведува во соопштение на американскиот Стејт департмент.

ФОТО: Еди Рама на штикли, сакал да биде повисок од Вучиќ, но не успеа

МК News - 13.11.2014

Ѓоновите на неговите чевли биле неприродно „дебели“. Албанскиот премиер Еди Рама за време на посетата на Белград носел чевли со дебел ѓон за да изгледа повисок од српскиот премиер Александар Вучиќ.

САД ја поздравија средбата Вучиќ-Рама

+инфо - 13.11.2014

САД ги поздравуваат српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама, на првата официјална посета на албнскиот премиер на Белград по речиси 70 години, се наведува во соопштение на американскиот Стејт департмент.

САД ја поздрави средбата Вучиќ-Рама

А1 On - 13.11.2014

САД ги поздравуваат српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама, на првата официјална посета на албнскиот премиер на Белград по речиси 70 години, се наведува во соопштение на американскиот Стејт департмент.

Дипломатски о(дрон) на Балканот

Н.Македонија - 13.11.2014

Популистичката реторика очигледно на овие простори сѐ уште подобро поминува отколку некаква сериозна визија за тоа како регионот конечно би можел да се оттргне од заложништвото на национализмите, во кое се наоѓа веќе со децении И додека движењето на ...

САД ја поздравија средбата помеѓу Вучиќ и Рама

Нетпрес - 13.11.2014

САД ги поздравуваат српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама, на првата официјална посета на албнскиот премиер на Белград по речиси 70 години, се наведува во соопштение на американскиот Стејт департмент.

САД ја поздравија средбата Вучиќ-Рама

Press24 - 13.11.2014

САД ги поздравуваат српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама, на првата официјална посета на албнскиот премиер на Белград по речиси 70 години, се наведува во соопштение на американскиот Стејт департмент.

САД ја поздравија средбата Вучиќ - Рама

Вечер - 13.11.2014

САД ја поздравуваат средбата на српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама, за време на првата официјална посета на еден албански премиер на Белград по речиси 70 години, се наведува во соопштение на американскиот Стејт департмент.

Бумчи: Албанија нема право да говори наместо Косово

Макфакс - 13.11.2014

Албанската опозиција, преку Алдо Бумчи, еден од највлијателните функционери на Демократската партија, упати остри критики на адреса на премиерот Еди Рама околу барањето во Белград, Србија да го признае Косово.

Дуле: Рама не ја кажа вистината за малцинствата во Албанија

Макфакс - 13.11.2014

Лидерите и претставниците на малцинствата во Албанија реагираат во врска со изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дадена во Прешево во која тој рече „дека Албанија е модел каде се почитуваат правата на малцинствата“.

САД ја поздравија средбата Вучиќ-Рама

Maxim - 13.11.2014

САД ги поздравуваат српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама, на првата официјална посета на албнскиот премиер на Белград по речиси 70 години, се наведува во соопштение на американскиот Стејт департмент.

Рама - посетата на Србија ги оствари своите цели

Р.С.Европа - 12.11.2014

Посетата на Србија е историска. Со неа го скршимве повеќедеценискиот мраз, но за вистинско пријателство потребно е подолго време. Ова е оценката на албанскиот премиер Еди Рама изнесена на попладневната средба со новинарите во Тирана, посветена на ...

Могерини: посетата на Рама на Србија важен чекор

Р.С.Европа - 12.11.2014

Посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Србија претставува важен чекор напред во односите меѓу двете земји. Ова се оценува во соопштението на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини во кое се изразува пофалба за премиерите на ...

Вучиќ: Ми држат предавања дека требало да земам стап и да го удрам Рама. Тоа не е сериозна политика

МКД - 12.11.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјавил дека Србија во разговорите со претседателот на албанската влада покажала вистинско гостопримство и дека на однапред подготвеното провокативно сценарио реагирала воздржано, гордо и примерно, пишува Блиц.

Рама задоволен од посетата на Белград

Алсат-М - 12.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама смета дека е остварена целта на дводневната посета во Србија. Но, и изрази жалење што српската страна како што рече тој, се уште не е ослободена од комплексот кон Албанците.

„Рама го победи Вучиќ со 3:0“

Дневник - 12.11.2014

На фотомонтажите по медиумите Рама вели: „Kосово е независно, факт“, на што Вучиќ одговара: „Оваа изјава е провокација“, а албанскиот премиер му враќа: „Гајле ни е што велиш, го кажа Америка, го завршивме тој муабет“ Додека фудбалскиот натпревар ...

За Рама со посетата на Србија скршен повеќе деценискиот мраз

Алфа - 12.11.2014

Посетата на Србија е историска. Со неа го скршимве повеќе деценискиот мраз, но за вистинско пријателство потребно е подолго време. Ова е оценката на албанскиот премиер Еди Рама изнесена на попладневната средба со новинарите во Тирана, посветена на ...

ЧОЛАКУ: Рама и Вучиќ сигурно се договориле за Косово

Телеграф - 12.11.2014

Не може да се верува дека на еденочасовната средба Рама и Вучиќ не се договориле за Косово. Јасно е дека репликата пред камерите е претходно договорена работа од двајцата, смета поранешниот заменик министер за надворешни работи во Владата на Сали ...

РАМА: За вистинско пријателство со Србија ќе биде потребно долго време

Телеграф - 12.11.2014

Оваа нова клима е во интерес на новите генерации да живеат во мир и никогаш да не ги преживуваат траумите од периодот на војни и конфилкти меѓу Албанците и Србите на Балканот, вели Рама Посетата на Србија е историска.

Вучиќ следната година во Тирана

Телеграф - 12.11.2014

Во изјава за медиумите дадена денеска по средбата со народниот правобранител Игли Тотозани, американскиот дипломат искажа оптимизам дека по „уривањето на 68-годишниот ѕид набрзо и српскиот премиер ќе престојува во Албанија Американскиот амбасадор во ...

Могерини: Средбата на Рама во Србија е важен чекор

Локално - 12.11.2014

Посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Србија претставува важен чекор напред во односите меѓу двете земји. Ова се оценува во соопштението на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини во кое се изразува пофалба за премиерите на ...

ФОТО: Премиерот на Албанија Еди Рама носи штикли!

За Се - 12.11.2014

Ѓоновите на неговите чевли биле неприродно „дебели“. Албанскиот премиер Еди Рама за време на посетата на Белград носел чевли со дебел ѓон за да изгледа повисок од српскиот премиер Александар Вучиќ.

За Рама со посетата на Србија скршен повеќедеценискиот мраз

+инфо - 12.11.2014

Посетата на Србија е историска. Со неа го скршивме повеќедеценискиот мраз, но за вистинско пријателство потребно е подолго време. Ова е оценката на албанскиот премиер Еди Рама изнесена на попладневната средба со новинарите во Тирана, посветена на ...

Според амбасадорот на САД во Тирана посетата на Рама во Белград е успешна

Точка - 12.11.2014

Американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу ја оцени за многу позитивна посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Србија, пренесе МИА. Арвизу во изјава за медиумите дадена денеска по средбата со Народниот правобранител Игли Тотозани, ...

Вучиќ реагираше дипломатски, јас би го избркал Рама

Точка - 12.11.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на повикот од албанскиот премиер Еди Рама, Србија да го признае Косово, реагираше на дипломатски начин, бранејќи го интегритетот и суверенитетот на Србија, оцени денеска претседателот на Република Српска, ...

Вучиќ и Рама за јавноста само правеле драма?

+инфо - 12.11.2014

Поранешниот заменик министер за надворешни работи во владата на Сали Бериша, Крешник Чолаку, смета дека репликите на албанскиот и на српскиот премиер, Еди Рама и Александар Вучиќ, при посетата на Рама на Србија, била однапред договерена работа.

Арвизу: Посетата на Рама во Србија е многу позитивна

+инфо - 12.11.2014

Американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу ја оцени за многу позитивна посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Србија. Во изјава за медиумите дадена денеска по средбата со Народниот правобранител Игли Тотозани, американскиот дипломат ...

По изјавата во Белград, Рама сепак не е херој за сите во Албанија

Сител - 12.11.2014

Поранешниот заменик министер за надворешни работи во Владата на Сали Бериша, Крешник Чолаку смета дека репликата Рама-Вучиќ била однапред договерена работа. Коментирајќи на својаот профил на Фејсбук, Чолаку наведува дека тоа го сториле за да се ...

ФОТО: Еди Рама носи штикли

Press24 - 12.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама за време на посетата на Белград носел чевли со дебел ѓон за да изгледа повисок од српскиот премиер Александар ...

Вучиќ реагираше дипломатски, јас би го избркал Рама

Нетпрес - 12.11.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на повикот од албанскиот премиер Еди Рама, Србија да го признае Косово, реагираше на дипломатски начин, бранејќи го интегритетот и суверенитетот на Србија, оцени денеска претседателот на Република Српска, ...

ФОТО: Еди Рама на штикли, сакаше да биде повисок од Вучиќ, но не успеа

Курир - 12.11.2014

Ѓоновите на неговите чевли биле неприродно „дебели“. Албанскиот премиер Еди Рама за време на посетата на Белград носел чевли со дебел ѓон за да изгледа повисок од српскиот премиер Александар Вучиќ.

Додик: Вучиќ реагираше дипломатски, јас би го избркал Рама

Република - 12.11.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, на повикот од албанскиот премиер Еди Рама, Србија да го признае Косово, реагираше на дипломатски начин, бранејќи го интегритетот и суверенитетот на Србија, оцени денеска претседателот на Република Српска, ...

Според амбасадорот на САД во Тирана посетата на Рама во Белград е успешна

Нетпрес - 12.11.2014

Американскиот амбасадор во Тирана, Александар Арвизу ја оцени за многу позитивна посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Србија, пренесе МИА. Арвизу во изјава за медиумите дадена денеска по средбата со Народниот правобранител Игли Тотозани, ...

Рама: Со мојата посета на Србија го скршимве повеќе деценискиот мраз

Press24 - 12.11.2014

Посетата на Србија е историска. Со неа го скршимве повеќе деценискиот мраз, но за вистинско пријателство потребно е подолго време. Ова е оценката на албанскиот премиер Еди Рама изнесена на попладневната средба со новинарите во Тирана, посветена на ...

Фото: Албанскиот премиер Рама носи штикли

Денешен - 12.11.2014

Ѓоновите на неговите чевли биле неприродно „дебели“. Албанскиот премиер Еди Рама за време на посетата на Белград носел чевли со дебел ѓон за да изгледа повисок од српскиот премиер Александар Вучиќ.

Арвизу: Посетата на Рама на Србија историска

Макфакс - 12.11.2014

Американскиот амбасадор во Тирана Александер Арвизу, ја оцени како историска посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Србија. „Оваа е историска посета бидејќи се случува по 68 години, период во кој раководителите на двете држави не се сретнаа“, ...

Рама: Во Србија го скршивме деценискиот мраз

Макфакс - 12.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека посетата на Србија фактички значи дека помеѓу Тирана и Белград е скршен деценискиот мраз. „Сега Албанија и Србија веќе започнаа сериозна соработка и партнерство“, рече Рама и додаде дека оваа нова клима е во ...

Кавгата Рама-Вучиќ, однапред договорена работа

Денешен - 12.11.2014

Поранешниот заменик министер за надворешни работи во Владата на Сали Бериша, Крешник Чолаку смета дека репликата Рама-Вучиќ била однапред договерена работа. Коментирајќи на својаот профил на Фејсбук, Чолаку наведува дека тоа го сториле за да се ...

ФОТО: Еди Рама носи штикли

Maxim - 12.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама за време на посетата на Белград носел чевли со дебел ѓон за да изгледа повисок од српскиот премиер Александар ...

За Рама со посетата на Србија скршен повеќе деценискиот мраз

Maxim - 12.11.2014

Посетата на Србија е историска. Со неа го скршимве повеќе деценискиот мраз, но за вистинско пријателство потребно е подолго време. Ова е оценката на албанскиот премиер Еди Рама изнесена на попладневната средба со новинарите во Тирана, посветена на ...

Рама: Ниеден албански политичар не се залага за Голема Албанија

Нова ТВ - 11.11.2014

- Голема Албанија е стар мит кој нема врска со нас. Нашиот проект е Голема Европа со Албанија и Србија во него, изјави премиерот на Албанија за Б92 објаснувајќи дека ниту тој ниту еден друг албански политичар не се залагал за големоалбанскиот проект.

Рама за Б92: Голема Албанија е застарен мит

Утрински - 11.11.2014

Албанксиот премиер Еди Рама, кој денес е во посета на јужниот српски град Прешево, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ни еден албански политичар. . - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Албанскиот премиер ја заврши дводневната посета на Србија

Р.С.Европа - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама ја заврши дводневната посета на Србија. Тој денеска го посети Прешево, каде мнозинството од населението се етнички Албанци. Локалните жители ги пречекаа албанскиот лидер со билборди прогласувајќи го Рама за нивен премиер.

Србија и Албанија: Сто години тишина

Deutsche Welle - 11.11.2014

Рама се постави како адвокат на косовската независност. Вучиќ тоа го нарече провокација. Двајцата премиери не би требало да разговараат за Косово, туку со Косово, оценува Драгослав Дедовиќ.

Подотворена вратата меѓу Србија и Албанија

Deutsche Welle - 11.11.2014

Посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Србија во истовреме се оценува како злоупотреба на гостопримсѕвото и кршење на дипломатскиот протокол, но и како шанса за нов почеток во односите меѓу двете земји По инцидентот со дронот на прекинатиот ...

Тензично по изјавите на Рама за Косово

Кајгана - 11.11.2014

Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за косовската независност на заедничката прес-конференција со неговиот српски домаќин Александар Вучиќ поттикна протести во северниот дел на Косовска Митровица, населен со Срби, пренесува српската државна ...

Рама: Голема Албанија е застарен мит

Кајгана - 11.11.2014

Голема Албанија е застарен мит кој нема никаква врска со нас, изјави албанскиот премиер Еди Рама. „Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија. Голема Албанија е застарен мит кој нема никаква врска со нас.

И комплексите испливаа во Белград

Дневник - 11.11.2014

Kога нешто било кородирано цели шест децении, не може со еден потег да се исфрли корозијата, а тоа на најсликовит начин се покажа во најавуваната како историска посета на премиерот на Албанија, Еди Рама, на Србија.

Настапот на Рама е отсуство на дипломатски бон-тон

Локално - 11.11.2014

Потпреседателот на српскиот центар за надворешна политика Драган Ѓукановиќ, оцени дека настапот на албнаскиот премиер Еди Рама, на денешната заедничка конфернеција за медиумите, со шефот на владата на Србија Александар Вучиќ, бил крајно неодговорен ...

ЌЕ мора поправен: Србија и Албанија сепак не се сретнаа!

Локално - 11.11.2014

Претседателот на Србија Томислав Николиќ ја откажал средбата со премиер на Албанија Еди Рама во Белград поради неговото провокативно однесување, пренесе РИА Новости, повикувајќи се на прес-службата на српскиот претседател.

Рама за Б92: Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија

Локално - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ниту еден албански политичар. – Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Голема Албанија е застарен мит

Идивиди - 11.11.2014

Тиарна, 11 ноември 2014 (МИА) - Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ниту еден албански политичар. - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

НОВ СКАНДАЛ ВО СРБИЈА: Еди Рама го поведе и својот брат во Белград

Телеграф - 11.11.2014

Во Белград ова се коментира како „скандалозен потег“, со оглед на тоа дека во делегацијата на албанскиот премиер имало „лица за кои постои сомневање дека биле поврзани со лансирањето на дронот со кој беа испровоцирани немирите“ Олси Рама, кој ...

Рама: Нема да дозволам да се асилимираат Албанците од југот на Србија

Локално - 11.11.2014

„Нема да дозволам да се асилимираат Албанците од југот на Србија„, порача денеска албанскиот премиер Еди Рама при посетата на Прешево, каде беше пречекан со овации. „Голема Албанија е стар мит кој нема врска со нас.

УШТЕ ЕДЕН СКАНДАЛ: Еди Рама си го однесе и братот во Белград?

Фактор - 11.11.2014

Во пошироката делегација што го придружува албанскиот премиер Еди Рама при посетата на Србија е и неговиот брат Олси Рама, кого српските власти го сметаат за главен одговорен за инцидентите на фудбалскиот натпревар Србија-Албанија, јавуваат српските ...

Тензично по изјавите на Рама за Косово

Канал 77 - 11.11.2014

Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за косовската независност на заедничката прес-конференција со неговиот српски домаќин Александар Вучиќ поттикна протести во северниот дел на Косовска Митровица, населен со Срби, пренесува српската државна ...

Тензично по изјавите на Рама за Косово

Хајд Парк - 11.11.2014

Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за косовската независност на заедничката прес конференција со неговиот српски домаќин Александар Вучиќ, во понеделник поттикна протести во северниот дел на Косовска Митровица, населен со Срби, јави во ...

ФОТО: Албанскиот премиер Еди Рама пиштол гол на плажа!

МК News - 11.11.2014

По денешниот инцидент при посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а ...

ФОТО: Се појавија слики од албанскиот премиер Рама гол на плажа!

За Се - 11.11.2014

По вчерашната посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а весникот ...

Рама за Б92: Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија

+инфо - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ниту еден албански политичар. - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Рама: Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија

Точка - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ниту еден албански политичар. - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Олси Рама повторно во Тирана

Точка - 11.11.2014

Директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ изјави дека во широката делегација која е дојдена од Тирана бил и братот на премиерот, Олси Рама, кој е осомничен дека е виновен за немирите на натпреварот Србија-Албанија.

Вучиќ: Србија реагираше одмерено, но гордо

Точка - 11.11.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека Србија во разговорите со претседателот на албанската влада покажала вистинско гостопримство и дека на однапред подготвеното сценарио реагирала воздржано, гордо и примерно.

Рама за Б92: Голема Албанија е застарен мит

МК News - 11.11.2014

Албанксиот премиер Еди Рама, кој денес е во посета на јужниот српски град Прешево, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ни еден албански политичар. - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Српските медиуми му „ископаа“ разголени фотографии на Рама

+инфо - 11.11.2014

Проблематичното минато на албанскиот премир Еди Рама е една од темите на српските медиуми, по неговата вчерашна посета на Белград, каде имаше средба со својот колега Александар Вучиќ и на која, поради изјавата на Рама за независно Косово, постоеше ...

Вучиќ на Рама бескомпромисно и отворено: Косово е Србија!

Таратур - 11.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ бил неверојатно лут и навреден поради провокацијата на албанскиот премиер Еди Рама во Белград, направена за време на прес-конференцијата во Палата Србија.

Инцидент и провокации на посетата на Рама

Н.Македонија - 11.11.2014

Српскиот премиер Вучиќ го обвини својот албански колега Рама за провокации поради изјавите за независно Косово, а РТС не го преведе говорот на Рама Рама вчера во Белград се поклони пред српското знаме Српскиот премиер Александар Вучиќ остро ...

Албанскиот премиер Еди Рама гол на плажа! (фото)

Република - 11.11.2014

По вчерашниот инцидент при посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Повикувајќи се на албанските медиуми, тие Рама го опишуваат како зависник од кокаин, а ...

Рама:Албанците не сакаат Голема Албанија туку голема Европа

Press24 - 11.11.2014

Албанскиот премиер, Еди Рама , во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кој не се залага ниту еден албански политичар. - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Рама за Б92: Голема Албанија е застарен мит, нашиот проект е Голема Европа

Либертас - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ниту еден албански политичар. – Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Рама: Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија

Нетпрес - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ниту еден албански политичар. - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Вучиќ: Србија реагираше одмерено, но гордо

Република - 11.11.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Србија во разговорите со претседателот на албанската влада покажала вистинско гостопримство и дека на однапред подготвеното сценарио реагирала воздржано, гордо и примерно.

Рама: Голема Албанија е застарен мит

Република - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, кој денес е во посета на српската општина Прешево, во која мнозинство е албанско анаселение, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кој не се залага ниту еден албански политичар.

Српските медиуми објавија разголени фотографии на Рама

Нетпрес - 11.11.2014

Проблематичното минато на албанскиот премир Еди Рама е една од темите на српските медиуми, по неговата вчерашна посета на Белград, каде имаше средба со својот колега Александар Вучиќ и на која, поради изјавата на Рама за независно Косово, постоеше ...

Олси Рама повторно во Белград

Нетпрес - 11.11.2014

Директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ изјави дека во широката делегација која е дојдена од Тирана бил и братот на премиерот, Олси Рама, кој е осомничен дека е виновен за немирите на натпреварот Србија-Албанија.

Еди Рама отворено ги поддржал екстремистите пред знамето Голема Албанија

Република - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама по преминот на граничниот премин Кончуљ застанал да ја поздрави групата Албанци кои носеле знаме со мапа на Голема Албанија. Тој на враќање од Србија кон Албанија помина во Косово каде беше пречекан од група Албанци со ...

Вучиќ: Србија реагираше одмерено, но гордо

Нетпрес - 11.11.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави денеска дека Србија во разговорите со претседателот на албанската влада покажала вистинско гостопримство и дека на однапред подготвеното сценарио реагирала воздржано, гордо и примерно.

Аналитичари: Србија и Албанија не треба да разговараат за Косово, туку со Косово

МРТ - 11.11.2014

Во Белград реакциите на посетата на Рама се бурни и нервозни поради тоа што никој во Србија не сфаќа дека Косово е држава- констатира аналитичарот Рајко Даниловиќ... 70-годишниот политички јаз во односите меѓу Србија и Албанија, дронот со знамето на ...

Албанскиот премиер Рама обожава нудизам – топтан гол на плажа !

1.мк - 11.11.2014

Само ден по неговата посета на Србија, на која повторно провоцираше и покрај добриот домаќин, со што си го покажа вистинското лице, албанскиот премиер Еди Рама денес е на тапет на медиумите со објавување на голи фотки преземени од социјалните мрежи.

(Фото) Србите му вратија на Рама: Објавија слики како гол се шета на плажа

еМагазин - 11.11.2014

Дека Балканот е далеку од помирување покажа и вчерашната посета на албанскиот премиер Еди Рама на Србија. Тоа што тој е прв премиер кој по 68 години ја посетува Србија, за медиумите и не беше некоја голема работа.

Рама: Голема Албанија е застарен мит за кој не се залага ниту еден албански политичар

Денешен - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ниту еден албански политичар. – Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Рама: Не сакаме Голема Албанија, туку голема Европа

Вечер - 11.11.2014

Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија. Голема Албанија е застарен мит кој нема никаква врска со нас. Покажете ми барем еден доказ за тоа во мојата кариера или кај кој и да е друг албански политичар што би докажало залагање за Голема ...

Контроверзни фотографии на Еди Рама

Вистина.мк - 11.11.2014

Само ден по неговата посета на Србија, албанскиот премиер Еди Рама денес е на тапет на медиумите со објавување на голи фотки преземени од социјалните мрежи. Се пишува за неговото проблематично минато, зависности, а се објавуваат и фотографии на кои ...

Рама: Голема Албанија е застарен мит

Макфакс - 11.11.2014

Голема Албанија е застарен мит кој нема никаква врска со нас, изјави албанскиот премиер Еди Рама во интервју за Б92. „Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија. Голема Албанија е застарен мит кој нема никаква врска со нас.

Вучиќ: Србија на провокациите на Рама реагираше одмерено, но гордо

Макфакс - 11.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ во вторникот изјави дека Србија во разговорите со албанскиот премиер Еди Рама покажала вистинско гостопримство и дека на однапред подготвеното сценарио од албанска страна, изреагирала воздржано, гордо и примерно.

Албанскиот премиер зависник од кокаин и нудизам/ФОТО+18

Lider - 11.11.2014

По историската посета на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а весникот ...

ФОТО: Албанскиот премиер пиштол гол

Maxim - 11.11.2014

По вчерашната посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а весникот ...

Рама за Б92: Голема Албанија е застарен мит

Lider - 11.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кого не се залага ниту еден албански политичар. - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Рама:Албанците не сакаат Голема Албанија туку голема Европа

Maxim - 11.11.2014

Албанскиот премиер, Еди Рама, во интервју за Б92 вели дека Голема Албанија е застарен мит за кој не се залага ниту еден албански политичар. - Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија.

Вучиќ и Рама вербално се пресметаа пред камерите поради Косово

24 Вести - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама пристигна во официјална посета на Белград, што е прва посета на албански државник по 68 години, по посетата на Енвер Хоџа на поранешна Југославија.

Рама го провоцираше Вучиќ, ја повика Србија да го признае Косово

24 Вести - 10.11.2014

Еди Рама пристигна во посета на Белград, прва на албански премиер по 68 години и која требаше да означи нов почеток во билатералните односи меѓу двете земји.

Средба на албански и српски премиер по 70 години - Рама пристигнува во Белград

Нова ТВ - 10.11.2014

Во фокусот на случувањата во регионов денеска е посетата на албанскиот премиер Еди Рама во Белград. Премиерите на Србија и Албанија ќе се сретнат за првпат по речиси 70 години.

Вучиќ и Рама „се сопнаа“ по прашањето за Косово

Нова ТВ - 10.11.2014

Не очекував дека албанскиот премиер ќе зборува за Косово и не дозволувам провокација од овој тип, изјави српскиот премиер Александар Вучиќ по средбата со Еди Рама, образложувајќи дека Косово не било ...

(ФОТО) Рама и Вучиќ се скараа за Косово

Утрински - 10.11.2014

„Прешево е мост, а независноста на Косово е неспорна реалност“, изјави албанскиот премиер Еди Рама денеска, на првиот ден од неговата официјална посета на Србија што предизвика остра реакција од ...

Историска посета на Рама на Белград

Deutsche Welle - 10.11.2014

Премиерите на Србија и Албанија ќе се сретнат за првпат по речиси 70 години. Очекувањата се големи, но односите меѓу двете земји и двата народи и натаму се тензични.

Вучиќ - разговорот со Рама не беше лесен

Р.С.Европа - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ по денешната средба со албанскиот колега Еди Рама изјави дека разговорот во четири очи, што траел подолго од очекуваното, не бил ниту малку лесен, но изрази ...

Остри забелешки меѓу Вучиќ и Рама

Р.С.Европа - 10.11.2014

Премиерите на Албанија и Србија за време на заедничката прес конференција во Белград си разменија остри зборови. Албанскиот премиер Еди Рама, ја повика Србија да ја прифати независноста на Косово, ...

Вучиќ и Рама далеку од помирување

Deutsche Welle - 10.11.2014

Премиерите на Србија и Албанија се заложија да ги надминат разликите и да се фокусираат на заедничката желба да се приклучат кон ЕУ, но детантот меѓу балканските ривали не издржа ниту до крајот на ...

Рама и Вучиќ се сопнаа на Косово

Р.С.Европа - 10.11.2014

Премиерите на Албанија и на Србија се заложија за унапредување на соработката, но Косово останува камен на сопнување. Премиерите на Албанија и Србија за време на заедничката прес конференција во ...

Белград: Вучиќ го пречекал Рама

МКД - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама допатувал во официјална посета на Белград, што е прва посета на албански државник на Србија по 68 години, пишува Б92. Тој требаше да ја посети Србија минатиот месец, но ...

Вучиќ: Косово е српско, нема да дозволам никој да нѐ понижува во Белград

МКД - 10.11.2014

Премиерот на Србија Александар Вучиќ остро му одговорил на албанскиот премиер Еди Рама за изјавата дека Косово е независно и дека тоа е реалноста, која ја оценил како провокација и инцидент, јавува ...

Вучиќ и Рама вербално се пресметаа пред камерите поради Косово

Алсат-М - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека нема да му дозволи на никого да ја понижува Србија во Белград, нагласувајќи дека е изненаден од провокациите во изјавата на албанскиот премиер ...

Рама: Јас не би се лутел кога Вучиќ во Тирана би го кажал својот став за Косово

МКД - 10.11.2014

„Јас би се чувствувал пријатно, бидејќи гостинот би ја имал слободата да каже што и да сака“, рекол Рама за Асошиејтед прес. Премиерот на Албанија, Еди Рама, рекол дека тој не би сметал дека е провокација кога Александар Вучиќ би го изнел ставот на ...

Рама зборуваше за независно Kосово, Вучиќ не ја очекувал провокацијата

Дневник - 10.11.2014

Еди Рама стана првиот албански премиер кој по 68 години го посети Белград. Таму беше пречекан од својот колега Александар Вучиќ, со кого имаше средба, која траеше 40 минути. Потоа двајцата премиери излегоа на прес-конференција.

Рама: Голема Албанија е застарен мит

МКД - 10.11.2014

„Голема Албанија е застарен мит, кој нема никаква врска со нас“, кажал во интервју за Б92 албанскиот премиер Еди Рама. „Нашиот проект е Голема Европа со Србија и Албанија“. Рама додал и дека не постои ниту еден доказ дека се застапува политиката на ...

Еди Рама во четири очи со Александар Вучиќ

Фактор - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама денеска пристигнува во официјална посета на Белград. Пречекот во главниот град на Србија е закажан за 11 часот. Најпрвин е планирана 20-минутна тет-а-тет средба на ...

Рама во Белград- без дронови !

Локално - 10.11.2014

Премиерите на Србија и Албанија ќе се сретнат за првпат по 68 години. Очекувањата се големи, но односите меѓу двете земји и двата народи и натаму се тензични.

Еди Рама пречекан со химна пред Палатата на Србија

Фактор - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама допатува во официјална посета на Белград, прва посета на албански државник во Србија по цели 68 години. Претпладнево пред Палатата на Србија Рама го пречека неговиот ...

Вучиќ го пречека Рама со високи воени почести

Локално - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама пристигна во Србија на првата посета од речиси 70 години, откако насилство за време на фудбалски натпревар ја одложија првично датираната посета за 22 октомври.

ПРОПУСТ: Рама без превод на српската државна телевизија

Фактор - 10.11.2014

Српската државна телевизија РТС вршеше директен пренос на изјавите на српскиот и албанскиот премиер, Александар Вучиќ и Еди Рама во Белград, но гостинот зборуваше 15 минути без превод на српски јазик.

ВУЧИЌ: Разговорот со Рама не беше лесен, но ќе најдеме решение

Телеграф - 10.11.2014

Вучиќ оценувајќи ја посетата на албанскиот премиер како добра вест не само за Србија и за Албанија, изјави дека проблемите не може да се решаваат на друг начин, освен со разговори Српскиот премиер ...

Што кажа Рама за да го испровоцира Вучиќ?

Фактор - 10.11.2014

„Прешево е мост, а независноста на Косово е неизбежна реалност“ – ова беа зборовите на албанскиот премиер Еди Рама во Белград со кои успеа да го испровоцира својот домаќин, српскиот премиер ...

Вучиќ и Рама се „спукаа“ за Косово

Телеграф - 10.11.2014

Рама побарал од својот колега Србија што поскоро да ја признае независноста на Косово Во мачна атмосфера поминала прес-конференцијата на премиерите на Србија и на Албанија денеска во Белград.

(ВИДЕО)Еди Рама провоцираше, средe Белград рече „Косово е независна држава„

Локално - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ по средбата со албанскиот колега Еди Рама во Белград се правдаше дека не очекувал дека Рама ќе зборува за Косово на заедничката пресконференција.

ВИДЕО: Вучиќ и Рама вербално се пресметаа пред камерите

Идивиди - 10.11.2014

поради Косово Белград, 10 ноември 2014 (МИА) - Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека нема да му дозволи на никого да ја понижува Србија во Белград, нагласувајќи дека е изненаден од ...

Албанскиот премиер во историска посета на Србија

Алфа - 10.11.2014

По 68 години пауза и едно одложување од три недели, конечно се случи историската посета на премиерот на Албанија на Србија. Притоа Рама побара Белград да го признае Косово, а Вучиќ му одговори дека ...

Западните медиуми: Историската посета прерасна во провокација

Локално - 10.11.2014

Првата посета на некој албански лидер на Белград по 68 години, најавувана како историска, се претвори во провокација и оспорување меѓу двајцата премиери, Александар Вучиќ и Еди Рама, за прашањето на независноста на Косово, објавија денеска западните ...

Рама: Јас не би се лутел – Вучиќ: Пропуштена шанса!

Фактор - 10.11.2014

Првата посета на албански државник во Белград по 68-години, на површина само ги исфрли длабоките несогласувања меѓу двете земји околу повеќе суштински прашања, меѓу кои и она за статусот на Косово.

РАМА: Кога Вучиќ во Тирана би го кажал својот став за Косово, би ми било пријатно

Телеграф - 10.11.2014

Би се чувствувал пријатно, бидејќи гостинот би ја имал слободата да каже што и да посака, изјави премиерот на Албанија, Еди Рама Премиерот на Албанија, Еди Рама, не би сметал дека српскиот премиер Александар Вучиќ, за време на посета во главниот ...

ЃУКАНОВИЌ: На Рама му недостасува дипломатски бон-тон

Телеграф - 10.11.2014

Ова денеска што се случи на конфернецијата за медиуми не е ништо неочeкувано, имајќи ги предвид ставовите на Албанија за Косово, но сепак е неодговорно, смета потпреседателот на српскиот центар за надворешна политика Драган Ѓукановиќ Потпреседателот ...

Посетата на Рама на Белград одбележана со политички провокации за Косово

Тера - 10.11.2014

Посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, прва ваква посета на највисоко политичко ниво по 68 години, мина во знакот на политичките провокации кои Рама ги упати до своите домаќини, ...

Еди Рама ќе се сретне со српскиот премиер – билборди со поддршка на Вучиќ осамнаа на Косово

Точка - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, нема да присуствува на големиот собир на плоштадот во Прешево, туку на граѓаните ќе им се обрати во тамошниот Дом на култура.

Еди Рама во Белград на средба со Вучиќ - припадници на албанската делегација правеа селфи пред српското и албанското ...

Канал5 - 10.11.2014

Албанскиот премиер се сретна со српскиот премиер и имале разговори „во четири очи“. Ова е прва посета на албански државник на Србија по 68 години, кога во посета на тогашна Југославија бил Енвер Хоџа.

Рама со првокација за Вучиќ среде Белград: Независно Косово го направи Балканот посигурен!

Бриф - 10.11.2014

Независноста на Косово придонесе за стабилноста на Балканот, рече денеска во Белград премиерот на Албанија Еди Рама на заедничката прес конференција со српскиот премиер Александар Вучиќ.

Вучиќ: Разговорот со Рама ниту малку лесен, но можеме до решение

+инфо - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска по средбата со албанскиот колега Еди Рама изјави дека разговорот во четири очи, што траел подолго од очекуваното, не бил ниту малку лесен, но изрази ...

Вучиќ: Не очекував провокација од премиерот на Албанија

Точка - 10.11.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ денеска во присуство на премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека од него не очекувал провокација од него со споменување на Косово.

Рама во Белград: Косово меѓу односите на Србија и Албанија

Н.Македонија - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама пристигна во официјална посета на Белград, што е прва посета на албански државник по 68 години, по посетата на Енвер Хоџа на поранешна Југославија Еди Рама го пречека ...

По 68 години албански премиер во Србија: Рама не издржа да не направи скандал

МК News - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама за прв пат по 68 години стана првиот албански премиер кој ја посетил Србија. Пред Палата Србија го пречекаа претседателот на српската влада Александар Вучиќ.

Рама во Белград: Независно Косово е реалност која не може да се менува / Вучиќ: Никој нема да ја понижува Србија!

Канал5 - 10.11.2014

Србија нема никој да ја понижува! Видете колку убаво ве пречекав и ви покажав какво е српското гостопримство. А, вие доаѓате и ми зборувате за Косово - рече Вучиќ! Еди Рама беше дочекан со високи ...

Вучиќ и Рама вербално се пресметаа пред камерите поради Косово

+инфо - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека нема да му дозволи на никого да ја понижува Србија во Белград, нагласувајќи дека е изненаден од провокациите во изјавата на албанскиот премиер ...

Драган Ѓукановиќ: Настапот на Рама е отсуство на дипломатски бон-тон

+инфо - 10.11.2014

Потпреседателот на српскиот центар за надворешна политика Драган Ѓукановиќ, оцени дека настапот на албнаскиот премиер Еди Рама, на денешната заедничка конфернеција за медиумите, со шефот на владата на Србија Александар Вучиќ, бил крајно неодговорен ...

(ФОТО) Албанскиот премиер Еди Рама пиштол гол на плажа!

Бриф - 10.11.2014

По денешниот инцидент при посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а ...

Еди Рама ќе се сретне со српскиот премиер – билборди со поддршка на Вучиќ осамнаа на Косово

Нетпрес - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама, нема да присуствува на големиот собир на плоштадот во Прешево, туку на граѓаните ќе им се обрати во тамошниот Дом на култура.

Еди Рама се поклони пред српското знаме, билборди со поддршка за Вучиќ осамнаа во Косово

Република - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама пристигна во Белград и се сретна со премиерот на Србија, Александар Вучиќ со кој имале разговор во четири очи. Во меѓувреме, утрово на Косово осамнаа билборди на кои ...

ФОТО: Еди Рама се поклони пред српското знаме

Press24 - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама пристигна во Белград каде ќе се сретне со премирот Александар Вучиќ. Утрово на Косово осамнаа билборди на кои пишуваше „ Добродојде ...

Рама провоцирал, Вучиќ возврати: Не давам никој да не понижува, Косово е дел од Србија!

Република - 10.11.2014

Косово е дел од Србија и никогаш нема да биде во Албанија, рекол српскиот премиер Александар Вучиќ во обраќањето во живо пред Палатата на Србија после разговорите со албанскиот премиер Еди Рама.

Вучиќ: Разговорот со Рама не е ниту малку лесен

Press24 - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска по средбата со албанскиот колега Еди Рама изјави дека разговорот во четири очи, што траел подолго од очекуваното, не бил ниту малку лесен, но изрази ...

Вучиќ: Не очекував провокација од премиерот на Албанија

Нетпрес - 10.11.2014

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ денеска во присуство на премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека од него не очекувал провокација од него со споменување на Косово.

Средба Вучиќ- Рама: Нов почеток за Србија и Албанија

МРТ - 10.11.2014

Вучиќ на прес-конференција во Палатата Србија се заблагодари на Рама за тоа што ја прифатил неговата покана и го посети Белград... Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска по средбата со албанскиот ...

Рама испровоцирал инцидент во Белград?

Курир - 10.11.2014

Косово е дел од Србија и никогаш нема да биде дел од Албанија и нема да дозволам било кој да ја навредува и понижува Србија на сред Белград. Ова го изјавил српскиот премиер Александар Вучиќ во живо ...

Рама испровоцирал инцидент при средба со Вучиќ!

Сител - 10.11.2014

Косово е дел од Србија и никогаш нема да биде дел од Албанија и нема да дозволам било кој да ја навредува и понижува Србија на сред Белград. Ова го изјавил српскиот премиер Александар Вучиќ во живо ...

Вучиќ: Разговорот со Рама ниту малку лесен, но можеме до решение

Сител - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска по средбата со албанскиот колега Еди Рама изјави дека разговорот во четири очи, што траел подолго од очекуваното, не бил ниту малку лесен, но изрази ...

Албанскиот премиер Рама испровоцирал инцидент во Белград?

Press24 - 10.11.2014

Косово е дел од Србија и никогаш нема да биде дел од Албанија и нема да дозволам било кој да ја навредува и понижува Србија на сред Белград. Ова го изјавил српскиот премиер Александар Вучиќ во живо ...

Рама во Белград: Србија да ја прифати независноста на Косово

МРТ - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ ги оцени забелешките на Рама како „провокација“, велејќи дека Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово и Метохија...

Вучиќ и Рама се скараа за Косово во Белград

Либертас - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама денеска пристигна во историска посета на Белград, прва на еден албански државник на таа земја по пауза од 68 години, но разликите меѓу двете земји не можеа да се сокријат ...

Рама во Белград: Историската посета прерасна во дипломатска провокација

МРТ - 10.11.2014

Историска посета на албански премиер на Белград, но поради Косово- според српскиот премиер Вучиќ, таа прерасна во дипломатски провокација... И покрај тоа што историската посета на премиерот Еди Рама ...

Вучиќ и Рама вербално се пресметаа пред камерите поради Косово

Сител - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека нема да му дозволи на никого да ја понижува Србија во Белград, нагласувајќи дека е изненаден од провокациите во изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, кои не ги очекувал, јави Танјуг.

Рама: Не би се лутел кога Вучиќ во Тирана би го кажал својот став за Косово

Република - 10.11.2014

Премиерот на Албанија, Еди Рама, рекол дека тој не би сметал дека е провокација кога Александар Вучиќ би го изнел ставот на Србија за Косово за време на некоја посета во главниот град на Албанија.

Ѓукановиќ: Настапот на Рама е отсуство на дипломатски бон-тон

Република - 10.11.2014

Потпреседателот на српскиот центар за надворешна политика Драган Ѓукановиќ, оцени дека настапот на албнаскиот премиер Еди Рама, на денешната заедничка конференција за медиумите, со шефот на владата на Србија Александар Вучиќ, бил крајно неодговорен ...

Се појавија слики од албанскиот премиер Рама гол на плажа! (ФОТО)

Република - 10.11.2014

По денешната посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а весникот ...

Се појавија фотографии: Албанскиот премиер пиштол гол! (ФОТО)

Курир - 10.11.2014

По денешната посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а весникот ...

ФОТО: Албанскиот премиер пиштол гол

Press24 - 10.11.2014

По денешната посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а весникот ...

ФОТО+18: Еди Рама пиштол гол и на кокаин

Сител - 10.11.2014

По вчерашната историската посета на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, српските медиуми на големо пишуваат за проблематичното минато на овој политичар. Според српскиот Курир, кој се повикува на албанските медиуми, Рама е зависник од кокаин, а ...

(Галерија) По 68 години албански премиер во Србија: Вуќиќ го пречека Рама

еМагазин - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама за прв пат по 68 години стана првиот албански премиер кој ја посетил Србија. Пред Палата Србија го пречекаа претседателот на српската влада Александар Вучиќ, а во ...

Еди Рама и Александар Вучиќ изгубени во преводот

еМагазин - 10.11.2014

Средбата од која се очекуваше многу и која требаше да испрати порака за помирување во регионот, ја одбележа информацијата дека српските медиуми не го превеле целосно говорот на албанскиот премиер ...

Посетата на Рама на Белград одбележана со политички провокации за Косово

Макфакс - 10.11.2014

Посетата на албанскиот премиер Еди Рама на Белград, прва ваква посета на највисоко политичко ниво по 68 години, мина во знакот на политичките провокации кои Рама ги упати до своите домаќини, ...

Вучиќ: Тешки разговори во четири очи со Рама

Вечер - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама пристигна во официјална посета на Белград, што е прва посета на албански државник по 68 години, по посетата на Енвер Хоџа на поранешна Југославија. Рама пред Палатата Србија беше пречекан од српскиот премиер Александар ...

Вучиќ до Рама: Косово е српско (ВИДЕО)

Денешен - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска изјави дека нема да му дозволи на никого да ја понижува Србија во Белград, нагласувајќи дека е изненаден од провокациите во изјавата на албанскиот премиер Еди Рама, кои не ги очекувал, јави Танјуг.

Тензично по изјавите на Рама за Косово

Макфакс - 10.11.2014

Изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за косовската независност на заедничката прес конференција со неговиот српски домаќин Александар Вучиќ, во понеделник поттикна протести во северниот дел на Косовска Митровица, населен со Срби, јави во ...

Еди Рама ќе се сретне со српскиот премиер – билборди со поддршка на Вучиќ осамнаа на Косово

Maxim - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама денеска доаѓа во посета на Белград, каде што ќе се сретне со премиерот Александар Вучиќ. Утрово осамнаа билборди со поддршка на српскиот премиер „Добредојде премиеру ...

ФОТО: Албанскиот премиер се поклони пред српското знаме

Maxim - 10.11.2014

Албанскиот премиер Еди Рама пристигна во Белград каде ќе се сретне со премирот Александар Вучиќ. Утрово на Косово осамнаа билборди на кои пишуваше „ Добродојде ...

Рама испровоцирал инцидент во Белград?

Maxim - 10.11.2014

Косово е дел од Србија и никогаш нема да биде дел од Албанија и нема да дозволам било кој да ја навредува и понижува Србија на сред Белград. Ова го изјавил српскиот премиер Александар Вучиќ во живо ...

Вучиќ: Разговорот со Рама воопшто не беше лесен

Maxim - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска по средбата со албанскиот колега Еди Рама изјави дека разговорот во четири очи, што траел подолго од очекуваното, не бил ниту малку лесен, но изрази ...

Вучиќ: Разговорот со Рама ниту малку лесен, но можеме до решение

Lider - 10.11.2014

Српскиот премиер Александар Вучиќ денеска по средбата со албанскиот колега Еди Рама изјави дека разговорот во четири очи, што траел подолго од очекуваното, не бил ниту малку лесен, но изрази ...