TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тетовираниот научник

Оn.net - 16.11.2014

Пред да навлеземе во статијата за Мет Тејлор, истетовиран член на мисијата Розета, едно прашање: Ви текнува на фризурата на Ајнштајн и исплазениот јазик? Научникот Тејлор по повод слетувањето на сондата Филе на комета без пардон се појавил во ...

Филе, батери азис

Pixel.mk - 16.11.2014

Ништо изненадувачко, ама леталото Филе влезе во она што Европската вселенска агенција го нарекува „неактивна фаза“. Во превод, му рикнале батериите. Кога леталото Филе ја пропуштило планираната дестинација на 67P/Чурјумов-Герасименко, и неговите ...

Мал чекор за мемите: Твитер се зафркава со Розета, преку Армегедон, Ѕвездени војни... (ФОТО)

МКД - 15.11.2014

Можеби мисијата Розета е најголемото достигнување во човековата историја, но тоа не ги запре интернет-шегаџиите да покажат колку се креативни. Тие објавија еден куп меми на таа тема: Што толку вревите? Твитер-корисниците нагласија дека можеби Филе ...

Сепак успеа! Пред да згасне, роботот Филе испрати уште податоци до Земјата (ВИДЕО)

МКД - 15.11.2014

И покрај лошите прогнози, роботот Филе успеал преку радиоврска да контактира со Земјата откако во петокот успешно ја издупчи површината на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко, објави Европската вселенска агенција, пренесува Би-би-си .

Како звучи кометата 67П/Чурјумов-Герасименко?

365 - 15.11.2014

Опсервацијата на датата собрана за кометата 67П/Чурјумов-Герасименко ги изненади научниците. Имено, се чини дека кометата „пее песна“, во вид на осцилации во магнетското поле во нејзината околина.

Извор од ЕСА: Кометата 67P / Чурјумов-Герасименко е летало на вонземјани

Локално - 15.11.2014

Секој голем момент откритие во човечката историја е следено од својата теорија за заговор. Кога човек за прв пат стапна на Месечината, луѓето почнаа да тврдат дека постигнувањето е фалсификуват и снимено во студио.

БЕТМЕН ВЕЛИТ: Земјина ротацијо, блудницо вавилонска

Телеграф - 15.11.2014

Сабота е преубав ден за една мала показна вежба на тема „паралелни универзуми“. Во еден универзум, светот се симна на комета оддалечена 500 милиони километри од планетата Земја. Сондата Филе не само што се симна, туку и го прати својот прв твит ...

Роботот Филе води трка со времето и можеби ги преживува последните моменти

Хајд Парк - 15.11.2014

Роботот Филе започна трка со времето: во петок го дупчеше тлото на кометата на која се спушти, но тоа можеби се неговите последни активности, при што не е сигурно дали ќе успее да ги испрати на време податоците до Земјата.

Роботот Филе води трка со времето и можеби ги преживува последните моменти

Орбис - 15.11.2014

Роботот Филе започна трка со времето: во петок го дупчеше тлото на кометата на која се спушти, но тоа можеби се неговите последни активности, при што не е сигурно дали ќе успее да ги испрати на време податоците до Земјата, пренесува Макфакс.

Кометата на Филе „запеа“

Нова ТВ - 14.11.2014

ЕСА објави звуци кои доаѓаат од кометата 67Р/Чурнумов-Герасименко снимани од сондата Филе. Магнетометарот на сателитот го снимил звукот додека се приближувал кон кометата за да го активира роботот да слета на нејзината површина.

Нема време за славење, "Филе" има батерија за само 64 часа

Вест - 14.11.2014

ГЕРМАНИЈА (АП) - Слетувајќи со отскок откако пропатува 6,4 милијарди километри, завчера европското вселенско летало влезе во историјата со тоа што успешно стигна на ледената, прашлива површина на комета во движење, прв ваков вселенски подвиг чија ...

Кога кометата би слетала во Скопје

365 - 14.11.2014

Научниците напнато очекуваат да ја дознаат судбината на роботскиот модул Филе, кој направи историски потфат спуштајќи се на комета, но не остана на местото како што беше планирано, пишува денес Би-Би-Си.

Мистериозен звук од кометата ги збуни научниците

Кајгана - 14.11.2014

Европската вселенска агенција објави чуден звук што доаѓа од кометата 67P/Чурнумов-Герасименко, пренесува Huffington Post. „Песната“ е детектирана со магнетометар на вселенското летало Rosetta додека се приближувало кон кометата за да го активира ...

Слушнавте како пее кометата на Розета? Морбидните, но возбудливи звуци на 67П (АУДИО)

МКД - 14.11.2014

Само ден пред сондата Филе да се спушти на кометата 7П/Чурјумов-Герасименко, Европската вселенска агенција објави аудиоснимка од кометата, на која нејзините звуци асоцираат на пеење. Бидејќи звучните бранови не можат да патуваат низ вселената, ова ...

Бурното слетување на сондата Филе ја претвори мисијата Розета во трка со времето

МКД - 14.11.2014

Слетувањето на комета беше историско, но за жал, не и беспрекорно. Европската вселенска агенција потврди дека сондата на Розета, Филе, двапати отскокнала и на крај завршила од страна, во сенката на една карпа, каде што нејзините соларни панели не ...

Резултатите од дупчењето на кометата 67П можеби никогаш нема да стигнат до Земјата (ВИДЕО)

МКД - 14.11.2014

По долгоочекуваното слетување на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко, се појавија сомнежи во однос на способноста на вселенската мисија „Розета“ за пренос на податоците назад до Земјата поради проблеми со полнењето на батеријата, објави вчера ...

МИСИЈА НА РОЗЕТА: Кометата на која слета „Филе“ пее

Телеграф - 14.11.2014

Звукот е надвор од опсегот на човечкиот слух, така што агенцијата ја засилила фреквенцијата за 10.000 пати за да се создаде снимката што можеме да ја слушнеме Чуден звук доаѓа од кометата „67P/Чурнумов-Герасименко“, пренесува „Хафингтон пост“.

(ФОТО) Како ќе изгледа ако кометата „слета“ во Скопје, Белград, Загреб…?

Фактор - 14.11.2014

Кометата 67П/Чурјумов-Герасименко, на која човештвото за првпат испрати своја сонда , не престанува да фасцинира. Според првите фотографии што ги испрати роботот Филе, станува збор за сива, замрзната и не многу пријатна површина.

Еве како изгледа првата фотографија од вселенскиот уред Розета

Локално - 14.11.2014

Веќе ве информиравме за историското прво слетување на површината на комета што ја направи сондата “Филе” од вселенскиот апарат Розета. Објектот на Европската вселенска агенција започна веднаш да испраќа снимки од вселенското тело.

Лендерот се заглавил – што ќе се случи со мисијата?

Идивиди - 14.11.2014

Лендерот Филеа, кој го исполни , моментално е стабилен по одредени проблеми за време на прикачување на кометата и праќа слики кон Земјата. Сепак, пред научниците се нови грижи, бидејќи тој слетал еден километар подалеку од планираната мета и се ...

Мистериозен звук од кометата ги збуни научниците

Во Штип - 14.11.2014

Европската вселенска агенција објави чуден звук што доаѓа од кометата 67P/Чурнумов-Герасименко, пренесува Huffington Post. „Песната“ е детектирана со магнетометар на вселенското летало Rosetta додека се приближувало кон кометата за да го активира ...

Фото: Кога кометата 67П/Чурјумов-Герасименко би "слетала" над Скопје

Точка - 14.11.2014

Тогаш Скопска Црна Гора и Водно ќе изгледаат како мали ридчиња. Научниците велат дека е тешко да се предвиди какви последици по Земјата би имало по евентуалниот судар со ваква гигантска комета, но само еден поглед на нејзината величина во однос на ...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Роботот Филе испрати први снимки од кометата

Н.Македонија - 14.11.2014

Роботот Филе кој се издвои од сателитот Розета и се спушти на кометата "67П Чурјумов-Герасименко", ги испрати првите снимки од вселената и површината на кометата, која е оддалечена околу 510 милиони километри од Земјата Европската вселенска агенција ...

АУДИО Кометата пее

+инфо - 14.11.2014

Звуци што доаѓаат од “новонаселената“ комета испрати сателитот Розета, пренесува Хафингтон Пост. Музичката група “Пинк Флоид“ оваа недела издаде нов албум, но за тие што сакаат вистинска вселенска “песна“, ЕСА објави чудни звуци што доаѓаат од ...

„Розета“ успешно слета на комета

Н.Македонија - 14.11.2014

Историско достигнување за човештвото по слетувањето на луѓето на Месечината деновиве слободно може да се каже дека е успешниот обид за прикачување на вселенското летало „Розета“ на Европската вселенска агенција (ЕСА), врз кометата ...

Најморничавиот звук во вселената: Слушнете ја "песната" на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко

Точка - 14.11.2014

Розета ги собра осцилациите во магнетното поле на средината околу кометата, поточно го сними соларниот ветер кој многу потсетува на некоја морничава "песна". Еден ден пред вселенската сонда Розета да го спушти роботот Филе на површината на кометата ...

"Филе" води трка со времето и можеби ги проживува последните часови

Точка - 14.11.2014

Роботот "Филе" ја започнал трката со времето: Денеска почнал со дупчењето на површината на кометата, но тоа можеби се последните часови од неговата активност, па сега не е сигурно дали последните податоци ќе стигнат на време на Земјата.

За сите љубители на вселенската музика - кометата на која слета робот пее

Press24 - 14.11.2014

Новонаселената комета на која слета сателитот Розета, испрати неверојатни звуци, пишува Хафингтон Пост. За сите љубители на вистинска вселенска „песна“, можат да ги слушнат во ЕСА која ги објави ваквите чудни звуци од кометата ...

Мистериозен звук од кометата ги збуни научниците

Вечер - 14.11.2014

Звукот е надвор од дометот на човечкиот слух така што агенцијата ја засилила фреквенцијата за 10.000 пати за да се создаде снимката што можеме да ја слушнеме. Европската вселенска агенција објави чуден звук што доаѓа од кометата ...

Чуден звук од кометата ги збуни научниците

Денешен - 14.11.2014

Мистериозен звук што доаѓа од кометата 67P/Чурнумов-Герасименко, објави Европската вселенска агенција, пренесува Huffington Post. „Песната“ е детектирана со магнетометар на вселенското летало Rosetta додека се приближувало кон кометата за да го ...

Роботот Филе всушност не слетал на комета, туку на НЛО?!

Пулс24 - 14.11.2014

Слетувањето на сондата ги привлече наодите дека 67P не е комета, туку строго чуван предмет во тајност, од страна на НАСА и Европската вселенска агенција (ЕВА). Во средата попладне, Европската вселенска агенција направи галактичка историја, кога ...

Роботот Филе води трка со времето и можеби ги преживува последните моменти

Макфакс - 14.11.2014

Роботот Филе започна трка со времето: во петок го дупчеше тлото на кометата на која се спушти, но тоа можеби се неговите последни активности, при што не е сигурно дали ќе успее да ги испрати на време податоците до Земјата.

Кометата на која слета роботот пее

Maxim - 14.11.2014

Новонаселената комета на која слета сателитот Розета, испрати неверојатни звуци, пишува Хафингтон Пост. За сите љубители на вистинска вселенска „песна“, можат да ги слушнат во ЕСА која ги објави ваквите чудни звуци од кометата ...

Вселенската сонда „Филе“ почна да испраќа фотографии од кометата

24 Вести - 13.11.2014

Вселенската сонда „Филе“, која испиша историја со тоа што за прв пат направи слетување на комета, почна да ги испраќа и првите фотогорафии од површината. Токму тие беа потврда дека приземјувањето на кометата 67 ПИ / Чурјумов-Герасименко, не поминало ...

Европа во „кометна“ треска

Deutsche Welle - 13.11.2014

Откако првите луѓе слетаа на Месечината, ниедна вселенска мисија не предизвика толкаво внимание како „Розета“. Таа претставува остварување на една визија и копнеж по непознати светови, смета Корнелија Борман.

Вселенското летало „Филе“ слета на комета

БркајРабота - 13.11.2014

Вселенското летало „Филе“ по неколку часа по одвојување од „Розета“, слета на комета, соопшти Европската вселенска агенција. Вселенското летало е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми.

„Филе“ ги испрати првите фотографии од кометата

ЗаЗабава - 13.11.2014

Батериите на роботот „Филе“ сега се најголема грижа за научниците, откако тој по климавото слетување на кометата се стабилизира. Тој денеска ги испрати првите неколку фотографии од површината на 67Р/ Чурјумов – Герасименко.

Чуму Филе?

Оn.net - 13.11.2014

Светов стигна до комета и сега се надева дека ќе стигне до сознанието како сè стигнало на Земјата за еве денес да можеме да стигнеме до комета. Вселенската мисија на сондата Филе (прв пат во историја човекот да спушти сонда на комета) е да собере ...

Напишавме историја: Човештвото слета на комета

365 - 13.11.2014

Вчерашниот ден ќе остане во историјата по еден настан. Европската сонда „Филе” го направи првиот од ваков вид слетување на комета, врховна фаза во стремежот на научниците да го истражуваат потеклото на Сончевиот систем.

Колку е голема кометата 67П во споредба со големите згради и научнофантастичните летала (ФОТО)

МКД - 13.11.2014

Нашата претстава за големината има тенденција да се приспособува на околностите. Така, кога размислуваме за кометите, ги споредуваме со други астрономски објекти. Во тој случај, кометата 67П/Чурјумов-Герасименко – широка само три километри – изгледа ...

Мисијата на Розета би можела да одговори на прашањето дали сме сами во вселената (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 13.11.2014

Историското слетување на роботското летало врз комета во рамките на мисијата Розета нè доведе до едно од вечните прашања на човештвото: дали сме сами во вселената? Според главниот научник на проектот, тој одговор наскоро би можел да се појави на ...

„ФИЛЕ“ СЛЕТА НА КОМЕТА: И „Гугл“ во знакот на историскиот успех

Телеграф - 13.11.2014

На глобалниот интернет-пребарувач „Гугл“ е ставена анимација на троножниот робот „Филе“ На почетната страница на глобалниот интернет-пребарувач „Гугл“ во изминатите десет часа е поставена анимација на троножниот робот „Филе“, кој го допре дното на ...

„Филе“ ги испрати првите фотографии од кометата (ВИДЕО)

Телеграф - 13.11.2014

Слетувањето на истражувачката сонда претставува кулминација на десетгодишната мисија на проучување на кометата долга четири километри Роботската сонда „Филе“ ги направи и ги испрати првите фотографии од површината на кометата, јави НАСА.

За прв пат во историјата: Мисијата на кометата е успешна!

Идивиди - 13.11.2014

Вчера, сондата Розета која во август месец влезе во орбитата на кометата 67P Чурјумов-Герасименкко, , кој требаше да слета на кометата. Имено, тој се одвои во 10 часот, а оттогаш научниците повеќе немаа контрола над него, па затоа целата ситуација ...

Кометата мириса – знаете на што?

Фактор - 13.11.2014

Европската вселенска сонда Розета, која го пренесе роботот Филе до кометата 67П „Чурјумов-Герасименко“ откри некои хемиски состојки на кометата, кои на Земјата би ширеле исклучителни непријатен мирис, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА).

„Филе“ ги испрати првите фотографии од кометата

Алфа - 13.11.2014

Батериите на роботот „Филе“ сега се најголема грижа за научниците, откако тој по климавото слетување на кометата се стабилизира. Батериите на роботот „Филе“ сега се најголема грижа за научниците, откако тој по климавото слетување на кометата се ...

Нов чекор напред во истражувањето на вселената

Локално - 13.11.2014

10 години и 6,5 милијарди километри подоцна, едно историско патување заврши триумфално. Роботот Филе на Европската вселенска агенција слета успешно на комета вчера, што се случува за прв пат во истражувањето на вселената од страна на луѓето.

Историски подвиг – сонда слета на комета

Тера - 13.11.2014

Научниците вчера постигнаа историски преседан кога успеаа успешно да ја приземјат роботската лабораторија на површината на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко. Нејзината прва задача беше да испрати ексклузивни фотографии веднаш после спуштањето на ...

Историски настан за човештвото: Лендерот Philae слета на комета

Орбис - 13.11.2014

Европската вселенска агенција(ЕСА) во среда го потврди успешното спуштање на сонда на комета, настан што се случува за првпат во историјата на човештвото, пренесува Макфакс. Агенцијата потврди дека добила сигнал од 100 килограми тешката сонда ...

Историски настан за човештвото: Лендерот Philae слета на комета

Хајд Парк - 13.11.2014

Европската вселенска агенција(ЕСА) во среда го потврди успешното спуштање на сонда на комета, настан што се случува за првпат во историјата на човештвото. Агенцијата потврди дека добила сигнал од 100 килограми тешката сонда Philae, која се спушти на ...

И „Гугл“ во знакот на историски успех – роботот Филе

Популарно - 13.11.2014

На почетната страница на глобалниот интернет пребарувач „Гугл“ во изминатите десет часа е поставена анимација на троножниот робот Филе, кој го допре дното на кометата „67П.Чурјумов-Герасименко“.

Сондата Филе не успеала да се зацврсти на кометата, од ЕСА загрижени

МК News - 13.11.2014

Европската роботизирана сонда Филе можеби не се зацврстила на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко, јави AFP, повикувајќи се на Европската вселенска агенција(ЕСА). „Има некои индикации, дека тие(харпуните) може да не функционирале, што значи дека ...

Сондата Philae не успеала да се зацврсти на кометата, од ЕСА загрижени

Хајд Парк - 13.11.2014

Европската роботизирана сонда Philae можеби не се зацврстила на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко, јави AFP, повикувајќи се на Европската вселенска агенција(ЕСА). „Има некои индикации, дека тие(харпуните) може да не функционирале, што значи дека ...

Успешно првото слетување на површината од комета

Таратур - 13.11.2014

Научниците успешно ја слетаа роботската лабораторија на површината на кометата 67П/Чурумјов-Герасименко, што е историски преседан во вселенското истражување, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА).

И „Гугл“ во знакот на историски успех – роботот Филе

А1 On - 13.11.2014

На почетната страница на глобалниот интернет пребарувач „Гугл“ во изминатите десет часа е поставена анимација на троножниот робот Филе, кој го допре дното на кометата „67П.Чурјумов-Герасименко“.

Спектакуларно: Погледнете ги првите фотографии од кометата кои ги направи малиот робот "Филе"

Точка - 13.11.2014

Роботот "Филе" ги испрати и првите фотографии кои ги направи со помош на фотокамерата Civa-P во моментот на одвојувањето од сондата на Европската вселенска агенција (ЕСА). Научниците вчера постигнаа историски преседан кога успеаа успешно да ја ...

ФОТО фотографии од кометата на роботот Филе

+инфо - 13.11.2014

Првите црно-бели фотографии кои ги испрати роботот "Филе" со помош на фотокамерата Civa-P покажуваат дека таа има многу нерамна површина. На една фотографија се забележува една од трите нозе на Филе, а за другите 2 не се знае дали ја допираат ...

Историско слетување на сонда на површината на комета

Press24 - 13.11.2014

Историски обид за слетување на вселенска сонда на површината на една комета започна денеска, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА). Слетувањето на истражувачката сонда претставува врв на десетгодишната мисија за проучување на четири километри ...

Вселенското летало „Филе“ слета на комета

Press24 - 13.11.2014

Вселенското летало „Филе“ по неколку часа по одвојување од „Розета“, слета на комета, соопшти Европската вселенска агенција. Вселенското летало е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми.

Вселенското летало „Филе“ слета на комета

Курир - 13.11.2014

Вселенското летало „Филе“ по неколку часа по одвојување од „Розета“, слета на комета, соопшти Европската вселенска агенција. Вселенското летало е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми.

И „Гугл“ во знакот на историски успех - роботот Филе

Сител - 13.11.2014

На почетната страница на глобалниот интернет пребарувач „Гугл“ во изминатите десет часа е поставена анимација на троножниот робот Филе, кој го допре дното на кометата „67П.Чурјумов-Герасименко“.

ВИДЕО: Вселенската сонда „Филе“ почна да испраќа фотографии од кометата

Press24 - 13.11.2014

Вселенската сонда „Филе“, која испиша историја со тоа што за прв пат направи слетување на комета, почна да ги испраќа и првите фотогорафии од површината. Токму тие беа потврда дека приземјувањето на кометата 67 ПИ / Чурјумов-Герасименко, не поминало ...

„Филе“ има проблем со батеријата

Sky - 13.11.2014

По историското слетување на кометата „67Р Чурјумов-Герасименко“, модулот „Филе“ сега е стабилен и праќа слики, но постои загриженост за издржливоста на неговата батерија. При слетувањето, „Филе“ отскокнал еден километар назад кон вселената, па по ...

(Видео/Фото) „Филе“ ги испрати првите снимки од кометата

еМагазин - 13.11.2014

Роботското летало „Филе“ ги направи и испрати првите фотографии од површината на кометата, објави НАСА. По истражувањето на космос леталото се откачи од научниот вселенски чадор Розета и стигна на јадрото на кометата 67P . Видео од тоа ОВДЕ.

ФОТО / ВИДЕО: За прв пат во историјата, сонда слета на комета !

1.мк - 13.11.2014

Европската вселенска агенција објави дека по десетгодишно патување, успешно се одвива вториот дел од планетарната мисија на вселенската мисија „Розета“. Тие вчера примија сигнал од сондата Филе, која беше пуштена од „Розета“ со цел слетување на ...

СПЕКТАКУЛАРНО: Роботот Филе успешно слета на комета!

Вечер - 13.11.2014

Историски успех на Европската вселенска агенција. Роботот Филе кој со помош на ракетата Розета патуваше низ вселената, вчера успешно се спушти на кометата 67П-Чурјунов-Герасименко со што го оставри сонот кој цели 30 години ги води европските ...

Еве ги првите фотографии од кометата кои ги направи малиот робот "Филе"

Вечер - 13.11.2014

Роботот "Филе" ги испрати и првите фотографии кои ги направи со помош на фотокамерата Civa-P во моментот на одвојувањето од сондата на Европската вселенска агенција (ЕСА). Научниците вчера постигнаа историски преседан кога успеаа успешно да ја ...

Oва е првата фотографија од површината на кометата

Денар - 13.11.2014

Откако роботот „File“ успешно слета на Кометата 67P/Чурјумов-Герасименко, сега се појави и првата фотографија од самата комета. Ова е прв пат во историјата едно вселенско летало да се спушти на комета и „голем чекор за човештвото“, рече директорот ...

Вселенското летало „Филе“ слета на комета

Maxim - 13.11.2014

Вселенското летало „Филе“ по неколку часа по одвојување од „Розета“, слета на комета, соопшти Европската вселенска агенција. Вселенското летало е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми.

И „Гугл“ во знакот на историскиот успех – роботот Филе

Lider - 13.11.2014

На почетната страница на глобалниот интернет пребарувач „Гугл“ во изминатите десет часа е поставена анимација на троножниот робот Филе, кој го допре дното на кометата „67П.Чурјумов-Герасименко“.

ВИДЕО: „Филе“ почна да испраќа фотографии од кометата

Maxim - 13.11.2014

Вселенската сонда „Филе“, која испиша историја со тоа што за прв пат направи слетување на комета, почна да ги испраќа и првите фотогорафии од површината. Токму тие беа потврда дека приземјувањето на кометата 67 ПИ / Чурјумов-Герасименко, не поминало ...

Првите фотографии од кометата: Филе три пати се спуштал пред да се прицврсти/Фото

Lider - 13.11.2014

Откако роботот „File“ успешно слета на Кометата 67P/Чурјумов-Герасименко, сега се појави и првата фотографија од самата комета. Ова е прв пат во историјата едно вселенско летало да се спушти на комета и „голем чекор за човештвото“, рече директорот ...

Историско слетување на вселенска сонда на комета

24 Вести - 12.11.2014

Историски обид за слетување на вселенска сонда на површината на една комета почна денеска, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА). Слетувањето на истражувачката сонда претставува врв на десетгодишната мисија за проучување на четири километри ...

(ВО ЖИВО) Слетувањето на леталото Розета

Нова ТВ - 12.11.2014

Повеќе од десет години леталото Розета на Европската вселенска агенција патуваше низ Сончевиот систем до кометата 67П. Денеска е историскиот обид за слетување на сондата направена од човек на комета.

Слетување на комета

Глас на Америка - 12.11.2014

Историска мисија на Европската вселенска агенција Сондата Филаи на Европската вселенска агенција се одвои од леталото Розета и е на пат да се приземји на кометата 67П/Чуримов-Герасименко. Настанот, што Агенцијата го пренесува во живо , претставува ...

ВИДЕО: Во тек историско слетување на вселенска сонда на комета

Утрински - 12.11.2014

Историски обид за слетување на вселенска сонда на површината на една комета започна денеска, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА). Слетувањето на истражувачката сонда претставува врв на десетгодишната мисија за проучување на четири километри ...

ФОТО+ВИДЕО: „Филе“ успешно слета на комета

Утрински - 12.11.2014

Европската вселенска агенција успешно спушти роботска лабораторија на комета што е прв подвиг во историјата на вселенските истражувања. Тоа е воедно и врв на 10-годишната мисија за проучување на кометата долга 4 километри со цел добивање примероци и ...

„Филе“ слета на комета

Р.С.Европа - 12.11.2014

Европската вселенска агенција соопшти дека модуларно возило за прв пат слета на комета. Вселенското летало „Филе“ кое е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми, неколку часа по одвојување од „Розета“, слета на комета.

Герасименко: „Неверојатно слетување на комета!“

Deutsche Welle - 12.11.2014

Таџикистанскиот астроном Светлана Герасименко со нетрпение го очекува слетувањето на европска мини-лабораторија на кометата 67П. Во интервју за Дојче веле таа раскажува како е откриена кометата.

Историски настан за човештвото: Вселенска сонда слета на комета

Кајгана - 12.11.2014

Европската вселенска агенција (ЕСА) денеска го потврди успешното спуштање на сонда на комета, настан што се случува за првпат во историјата на човештвото. Агенцијата потврди дека добила сигнал од 100 килограми тешката сонда Philae, која се спушти на ...

Следете го во живо историското слетување на сондата на Розета на кометата 67П (ВИДЕО)

МКД - 12.11.2014

Повеќе од десет години леталото Розета на Европската вселенската агенција (ЕСА) патуваше до кометата 67П/Чурјумов-Герасименко. Во август, по десетгодишниот лет низ Сончевиот систем, таа конечно стигна до неа, за да изврши низа научни истражувања на ...

Сондата Филе се одвои од Розета и тргна кон површината на кометата (ВИДЕО)

МКД - 12.11.2014

Фантастичната еднодецениска мисија на вселенското летало Розета на Европската вселенска агенција, кое ја брка кометата 67П/Чурјумов-Герасименко, денеска го достигна својот зенит кога сондата Филе се одвои од матичното летало, почнувајќи го своето ...

Прво слетување на комета во историјата

Радио МОФ - 12.11.2014

Сондата Розета (Rosetta) која беше лансирана во 2004 година пристигна во орбита околу кометата 67П Чурјумов-Герасименко (67P/Churjyumov-Gerasimenko) во август 2014. Таа е првата мисија која што влезе во орбита околу комета и ќе ја прати кометата при ...

Историски ден: сондата Филе се спушти на кометата 67П (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 12.11.2014

Првпат во својата историја, човекот спушти сонда на комета. Европската вселенска агенција денеска нешто по 17 часот прими сигнал од сондата Филе од комета оддалечена 500 милиони километри од Земјата.

ИСТОРИСКИ ДЕН: „Филе“ слета на комета

Телеграф - 12.11.2014

Научници успешно извршија приземјување на роботска лабораторија на површина на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко Модуларно возило за прв пат слета на комета. Вселенското летало „Филе“ кое е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми, ...

Голем историски настан - Прво слетување на комета во живо

Факултети - 12.11.2014

Сондата Розета (Rosetta) која беше лансирана во 2004 година пристигна во орбита околу кометата 67П Чурјумов-Герасименко во август годинава. Таа е првата мисија која што влезе во орбита околу комета и ќе ја прати кометата при најблискиот прелет со ...

Роботот Филе успешно приземјен на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко

Алфа - 12.11.2014

Научниции успешно извршија приземјување на роботска лабораторија на површина на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко, што е историски подвиг во вселенските истражувања, соопшти денеска Европската вселенска агенција (ЕСА).

(ВИДЕО ЖИВО) ПОТЕГ ЗА ИСТОРИЈА: Една од најголемите вселенски мисии на човештвото!

Фактор - 12.11.2014

Европската вселенска сонда „Розета“, лансирана во 2004 година, стигна во орбитата на кометата 67П Чурјумов-Герасименко на 6 август годинава. Таа цели 10 години ја „бркаше“ кометата со цел денеска да се спушти на нејзината површина, што треба да ...

(ВИДЕО-ФОТО) Историски успех: Европскиот робот Филе слета на кометата!

Фактор - 12.11.2014

Роботот на Европската вселенска агенција (ESA) Филе денеска слета на површината на централниот дел на кометата, што е прв таков потфат во историјата, јавила Европската вселенска агенција (ESA).

Прво слетување на комета

Идивиди - 12.11.2014

Сондата Розета, која своето лансирање го доживеа во 2004 година, во август оваа година пристигна во орбитата на кометата 67Р Чурјумов-Герасименко. Токму оваа сонда е првата која влезе во орбитата на кометата, со цел да ја следи кометата до ...

Роботот слета на комета за прв пат во историјата

Локално - 12.11.2014

За прв пат во историјата на вселенските истражувања истражувачки апарат робот ја допре површината на комета, соопштија од Европската вселенска агенција. Историското настан се случи на околу 500 милиони километри од Земјата.

(ВИДЕО) „На кометата сме!“ – Роботот Филе го направи историскиот потег за Европа

Фактор - 12.11.2014

Роботот Филе на Европската вселенска агенција (ЕСА) со помош на гравитацијата успешно се спушти на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“ со што за првпат човештвото „фати“ една комета. Кометата е голема маса од мраз и прашина која се наоѓа на 510 ...

Историско слетување на роботот Филе на кометата 67П -Чурјумов-Герасименко

Алфа - 12.11.2014

Фантастичната еднодецениска мисија на вселенското летало Розета на Европската вселенска агенција, кое ја брка кометата 67П -Чурјумов-Герасименко Фантастичната еднодецениска мисија на вселенското летало Розета на Европската вселенска агенција, кое ја ...

Историски успех: роботот Филе успешно слета на површината на комета

Алфа - 12.11.2014

Историски успех на Европската вселенска агенција. Роботот Филе кој со помош на ракетата Розета патуваше низ вселената, точно во 17.05 по средноевропско време се спушти на кометата 67П-Чурјунов-Герасименко со што го оставри сонот кој цели 30 години ...

Розета се качи на комета (фото)

Еден на еден - 12.11.2014

За прв пат во историјата на човештвото, сонда се спушти на комета. Европската вселенска агенција (ЕСА) денеска потврди дека добила сигнал од 100 килограми тешката сонда „Philae“, која се спушти на замрзнатата површина на кометата именувана ...

Историски настан за човештвото: Лендерот Philae слета на комета

Тера - 12.11.2014

Европската вселенска агенција(ЕСА) во среда го потврди успешното спуштање на сонда на комета, настан што се случува за првпат во историјата на човештвото. Агенцијата потврди дека добила сигнал од 100 килограми тешката сонда Philae, која се спушти на ...

Историски настан за човештвото: Лендерот Philae слета на комета (Видео)

МК News - 12.11.2014

Европската вселенска агенција(ЕСА) во среда го потврди успешното спуштање на сонда на комета, настан што се случува за првпат во историјата на човештвото. Агенцијата потврди дека добила сигнал од 100 килограми тешката сонда Philae, која се спушти на ...

Историски потфат-Робот во мисија за слетување на комета

Н.Македонија - 12.11.2014

Европската вселенска агенција утрово дала согласност за спуштање на рoбот на комета и доколку оваа мисија биде успешна ќе биде исполнет сонот да се добие примерок од некоја комета По три одлагања денеска било потврдено дека Розета е во најдобра ...

Каде може да го следите слетувањето на Филе

Pixel.mk - 12.11.2014

Денес, сондата Филе од леталото Розета ќе го направи првото слетување на комета, кога ќе ја допре површината на кометата 67Р/Чурјумов-Герасименко. Одвојувањето од леталото се случи во 10:03 часот наутро, а слетувањето треба да биде седум часа ...

ЕСА: Во тек историско слетување на вселенска сонда на комета

А1 On - 12.11.2014

Историски обид за слетување на вселенска сонда на површината на една комета започна денеска, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА). Слетувањето на истражувачката сонда претставува врв на десетгодишната мисија за проучување на четири километри ...

Попладнево дел од сателитот „Розета“ ќе слета врз комета

Канал5 - 12.11.2014

Научниците со нетрпение го очекуваат исходот од еден од најголемите настани во астрономијата. Попладнево вселенското возило ослободено од сателитот „Розета“ ќе слета на кометата наречена Чурјумов- Герасименко оддалечена 510 милиони километри од ...

Историски ден за науката ,,Филе“ се спушти на комета

Канал5 - 12.11.2014

Пред околу еден час се случи историското слетување. Модуларното возило „Филе“ се спушти на површината на кометата наречена Чурјумов- Герасименко оддалечена 510 милиони километри од Земјата.

Првите фотографии кои ги направи сондата „Филе“ (фото)

Канал5 - 12.11.2014

Леталото „Розета“ за прв пат е лансирано на 2. март 2004. година од Куру од Француска Гвајана и се движеше на дистанца од отприлика шест милијарди километри. Сега поминаа полни 10 години откако ја започна својата мисија.

ВИДЕО Роботот Филе се приземји на кометата Чурјумов/Герасименко

+инфо - 12.11.2014

Успеа денеска проектот на Европската вселенска агенција да спушти роботска лабораторија на комета, што е прв ваков случај во човековата историја.Тоа е воедно и врв на 10-годишната мисија за проучување на кометата долга 4 километри, со цел добивање ...

ВИДЕО: Успешно првото слетување на комета

А1 On - 12.11.2014

Научниците успешно ја приземјија роботската лабораторија на површината на кометата 67П/Чурумјов-Герасименко, што е историски преседан во вселенското истражување, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА).

За прв пат во историјата на човештвото: Денес луѓето ќе се обидат да ја остварат една од најголемите вселенски мисии

Точка - 12.11.2014

Сондата Розета го започна своето патување со крајна цел да спроведе детално истражување на замрзнатата гасовита комета 67П/Чурјумов-Герасименко. Европската вселенска сонда Розета е лансирана уште во месец март 2004-тата година, а таа пристигна во ...

Следете во живо: Европската вселенска агенција денес испишува историја

Таратур - 12.11.2014

Европскиот сателит Розета денес претпладне го ослободи роботот Фаили кој само со помош на гравитацијата го започна историското спуштање на кометата 67Р Чурјумов-Герасименко, голема маса на мраз и прашина оддалечена околу 510 милиони километри од ...

Следете го во живо историското слетување на вселенска сонда на комета

Курир - 12.11.2014

Денеска започна историски обид за слетување на вселенска сонда на површината на комета. Европската вселенска агенција (ЕСА), соопшти дека слетувањето на истражувачката сонда претставува врв на десетгодишната мисија за проучување на четири километри ...

За прв пат во историјата: Сонда ќе слета на комета

Нетпрес - 12.11.2014

Европската вселенска агенција утрово дала согласност за спуштање на рoбот на комета и доколку оваа мисија биде успешна ќе биде исполнет сонот да се добие примерок од некоја комета. На кометата 67П слетува првата сонда направена од човек.

„Розета“ слетува на кометата 67П

МРТ - 12.11.2014

„Розета“ која има задача да го активира истражувачот „Фила“. Целиот процес на истражувањата ќе трае седум часа, а ќе биде запишан во историјата на вселенското истражување како прв обид за слетување на небесно тело во движење...

Прв пат во историјата сонда се спушта на комета

МРТ - 12.11.2014

Исходот е крајно неизвесен поради минималната гравитација – ако не се закачи успешно со харпуни и завртки, може да се одбие и да одлета во вселената... Мал чекор за една вселенска сонда, голем за човештвото.

Роботот „Фили“ почна да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“

Sky - 12.11.2014

Европскиот сателит „Розета“ денеска претпладне се ослободи од роботот „Фили“, кој со помош на гравитацијата почна постепено да се спушта на кометата „67П Чурјумов-Герасименко“, голема маса мраз и прав оддалечена 510 километри од Земјата, соопшти ...

Мисијата е успешна: „Филе“ се спушти на кометата

МРТ - 12.11.2014

Сондата, по 7 часовен лет го изведе првото меко слетување на површината на комета во полна брзина. Во 16 часот и 5 минути по Гринич одекна аплауз во контролната просторија во Дармштат. Еуфорија и прегратки за успешната мисија...

Историско слетување на сондата Филе на комета

Шеталиште - 12.11.2014

Повеќе од десет години леталото Розета на Европската вселенска агенција (ЕС) патуваше низ Сончевиот систем до кометата 67П/Чурјумов-Герасименко. Во август заврши тој пат кој има цел да изврши научни истражувања на кометата.

(Галерија) Сондaта Розета ја пишува историјата: Прво слетување на комета

еМагазин - 12.11.2014

Сондата Розета (Rosetta) која беше лансирана во 2004 година пристигна во орбита околу кометата 67П Чурјумов-Герасименко во август годинава. Таа е првата мисија која што влезе во орбита околу комета и ќе ја прати кометата при најблискиот прелет со ...

Големо достигнување за човештвото: Вселенското летало „Филе“ слета на комета

еМагазин - 12.11.2014

Вселенското летало „Филе“ по неколку часа по одвојување од „Розета“, слета на комета, соопшти Европската вселенска агенција. Вселенското летало е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми.

Вселенското летало „Филе“ слета на комета

Денешен - 12.11.2014

Вселенското летало „Филе“ по неколку часа по одвојување од „Розета“, слета на комета, соопшти Европската вселенска агенција. Вселенското летало е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми.

Видео: Првпат во историјата на човештвото – слетување на сонда на комета

Денешен - 12.11.2014

Повеќе од десет години леталото Розета на Европската вселенската агенција (ЕСА) патуваше до кометата 67П/Чурјумов-Герасименко. Во август, по десетгодишниот лет низ Сончевиот систем, таа конечно стигна до неа, за да изврши низа научни истражувања на ...

Сондата Филе не успеала да се зацврсти на кометата, од ЕСА загрижени

Макфакс - 12.11.2014

Европската роботизирана сонда Филе можеби не се зацврстила на кометата 67П/Чурјумов-Герасименко, јави AFP, повикувајќи се на Европската вселенска агенција(ЕСА). „Има некои индикации, дека тие(харпуните) може да не функционирале, што значи дека ...

Историски настан за човештвото: Лендерот Philae слета на комета

Макфакс - 12.11.2014

Европската вселенска агенција(ЕСА) во среда го потврди успешното спуштање на сонда на комета, настан што се случува за првпат во историјата на човештвото. Агенцијата потврди дека добила сигнал од 100 килограми тешката сонда Philae, која се спушти на ...

Роботот Филе успешно приземјен на комета

Lider - 12.11.2014

Европската вселенска агенција успешно спушти роботска лабораторија на комета што е прв подвиг во историјата на вселенските истражувања. Тоа е воедно и врв на 10-годишната мисија за проучување на кометата долга 4 километри со цел добивање примероци и ...

Историско слетување на сонда на површината на комета

Maxim - 12.11.2014

Историски обид за слетување на вселенска сонда на површината на една комета започна денеска, соопшти Европската вселенска агенција (ЕСА). Слетувањето на истражувачката сонда претставува врв на десетгодишната мисија за проучување на четири километри ...

(ВИДЕО): „Филе“ слета на комета

Falanga - 12.11.2014

Европската вселенска агенција соопшти дека модуларно возило за прв пат слета на комета.. Вселенското летало „Филе“ кое е со големина на машина за перење и тежи само 100 килограми, неколку часа по одвојување од „Розета“, слета на комета.

Научниците најавуваат епско слетување на роботско летало на комета

еМагазин - 10.11.2014

Европските научници и инжинери ги завршуваат подготовките за првото во историјата на човештвото слетување на роботско летало на површината на комета, пишува Спејс.