TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не им е судено да добијат тапија за неосудуваност

+инфо - 10.11.2016

Снема интернет во судовите во Охрид и во Струга, додека се отвори дилемата какви треба да бидат уверенијата - кривични или казнени. Од вчера судовите почнале да ги издаваат уверенијата што им се потребни на кандидатите за пратеници за да ги поднесат ...

Основен суд тврди дека се воведени дежурства за издавање на уверенија

Р.С.Европа - 09.11.2016

Основниот суд Скопје 1 со соопштение попладнево информира дека веќе се воведени дополнителни дежурства за издавање Уверенија за неосудуваност и како што пишува, непотребно се политизирала работата на судот и се злоупотребувала ажурноста на судските ...

Кривичен суд:Манчевски ургирал кај Неделкова кандидатите за пратеници да добијат уверенија

+инфо - 09.11.2016

Врховниот суд го известипретседателот на Кривичниот суд дека до Лидија Неделкова била испратена ургенција од шефот на Изборниот штаб на СДСМ Врховниот суд попладнево до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, достави допис со кој го известува претседателот ...

Основен суд Скопје 1: Веќе се воведени дежурства за издавање на Уверенија за неосудуваност

А1 On - 09.11.2016

Врховниот суд на Република Македонија, попладнево до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, доставил допис со кој го известува претседателот на Кривичниот суд дека до претседателот на Врховниот суд е испратена ургенција од шефот на Изборниот штаб на СДСМ, ...

Основен суд Скопје 1: Веќе се воведени дежурства за издавање на Уверенија за неосудуваност

Канал5 - 09.11.2016

Врховниот суд на Република Македонија, попладнево до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, доставил допис со кој го известува претседателот на Кривичниот суд дека до претседателот на Врховниот суд е испратена ургенција од шефот на Изборниот штаб на СДСМ, ...

Панчевски и се лути и на Неделкова што бара судот да дежура за издавање уверенија

Сведок - 09.11.2016

Препукувањето на Претседтелот на скопскиот суд денеска продолжи и со Претседтелката на Врховниот суд Лидија Неделкова. Откако ги искара партиите, ДИК, медиумите, Панчевски го сподели писмото што му го испратила Неделкова во која му укажува да воведе ...

Неделкова му побара на Панчевски да го забрза издавањето уверенија за кандидатите

Репортер - 09.11.2016

Врховниот суд на Република Македонија, попладнево до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, доставил допис со кој го известува претседателот на Кривичниот суд дека до претседателот на Врховниот суд е испратена ургенција од шефот на Изборниот штаб на СДСМ, ...

Основен суд Скопје 1: Воведени се дополнителни дежурства за издавање Уверенија за неосудуваност непотребно се ...

Република - 09.11.2016

Основниот суд Скопје 1 преку соопштение информира дека веќе се воведени дополнителни дежурства за издавање Уверенија за неосудуваност и оти непотребно се политизира работата на судот и се злоупотребува ажурноста на судските служби со наводи дека ...

СДСМ и ЛП: Кривичниот суд по налог на ВМРО-ДПМНЕ ги опструира изборите

Позитив.мк - 09.11.2016

ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ. Немaјќи соодветен одговор на нашата понуда, тие преку нивниот послушник Владимир Панчевски го опструираат изборниот процес – соопшти на денешната прес- конференција ...

Основен суд Скопје 1: Веќе се воведени дежурства за издавање на Уверенија за неосудуваност

еМагазин - 09.11.2016

Врховниот суд на Република Македонија, попладнево до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, доставил допис со кој го известува претседателот на Кривичниот суд дека до претседателот на Врховниот суд е испратена ургенција од шефот на Изборниот штаб на СДСМ, ...

Неделкова му побара на Панчевски да го забрза издавањето уверенија за кандидатите, тој ја обвини дека ја политизира ...

Либертас - 09.11.2016

Врховниот суд на Република Македонија, попладнево до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, доставил допис со кој го известува претседателот на Кривичниот суд дека до претседателот на Врховниот суд е испратена ургенција од шефот на Изборниот штаб на СДСМ, ...

ЛП и СДСМ го обвинуваат судот за неажурност, судот возвраќа со иста мерка

24 Вести - 08.11.2016

Судот прави намерни опструкци за опозицијата да го пропушти рокот за досатвување пратенички листи – обвинија од СДСМ откако добиел известување од Кривичен дека потврдите за неосудуваност на нивните кандидати нема да стигнат до петок – крајниот рок ...

Опозициските кандидати во цајтнот, Панчевски им прави сопки

Нова ТВ - 08.11.2016

СДСМ и Либерална партија на Ивон Величковски и денеска се пожалија дека Кривичниот суд не сака да им издава потврди за неосудуваност на кандидатите за пратеници. Петре Шилегов носител на листата на втората изборна единица денеска на прес ...

Шилегов: Преку Панчевски и судот ВМРО-ДПМНЕ сака да ги оневозможи изборите

МКД - 08.11.2016

„Кандидатите од листите на СДСМ кои денес поднесоа Барање за издавање на Уверение за неосудуваност од Основниот суд Скопје им е закажано подигнување на Уверенијата на 15ти ноември, а рокот за поднесување на кандидатските листи е до 11 ноември ...

Судот најавува вонредни смени за издавање потврди за неосудуваност за кандидатите за пратеници

МКД - 08.11.2016

За проблемот се виновни самите баратели. Aко треба ќе воведеме и смени за да можат кандидатите за пратеници да го запазат рокот за поднесување на листите до ДИК, реагираат од Основниот суд Скопје 1 на забелешките на опозицијата дека судот прави ...

Основниот суд: Неажурноста на кандидатите за пратеници не е наша вина

Фокус - 08.11.2016

Основниот суд ги отфрла обвинувањата на дел од политичките партии дека судот им правел проблеми околу издавањето на уверенијата за неосодуваност на кандидатите за пратеници и нагласуваат дека винатата треба да ја бараат кај себе, бидејќи ненавремено ...

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ преку Панчевски се обидува го сруши изборниот процес (ВИДЕО)

+инфо - 08.11.2016

Судот ги информирал кандидатите за пратеници дека уверенијата ќе им бидат готови на 15 ноември, 4 дена по истекот на рокот за пријавување во ДИК. ВМРО-ДПМНЕ преку Панчевски се обидува го сруши изборниот процес.

Турканица во Кривичниот суд за барања од кандидати за пратеници за неосудуваност

Сакам да кажам - 08.11.2016

Во Основниот суд Скопје 1 има наплив од барања за неосудуваност, поради тоа што кандидатите за пратеници бркаат рок за да го извадат документот без кој не може да се кандидираат за изборите на 11 декември.

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ преку Панчевски се обидува го сруши изборниот процес

А1 On - 08.11.2016

ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ. Немјаќи соодветен одговор на нашата понуда, тие преку нивниот послушник Владимир Панчевски го опструираат изборниот процес, рече Петре Шилегов, портпарол на СДСМ.

Основен суд: Kандидатите за пратеници фаќаат врски за да извадат уверенија

+инфо - 08.11.2016

Судот ќе воведе и дежурства како кандидатите би го запазиле законскиот рок за поднесување на кандидатски листи, се наведува во реакцијата од Судот. Основниот суд Скопје 1 во реакција испратена до медиумите вели дека кандидатите за пратениците ...

Oсновниот суд навреме ќе излезе во пресрет на барањата

Канал5 - 08.11.2016

Судот, како и секогаш, постапува по дадените законски рокови, а во пресрет на барањата на граѓаните, редовно и без никакви одолговлекувања ги издава бараните уверенија. Вообичаеното време за кое судот во рамки на своите можности издавало уверенија ...

(ВИДЕО) Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ преку Панчевски се обидува го сруши изборниот процес

Репортер - 08.11.2016

Прес конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ 08.11.2016 ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ. Немaјќи соодветен одговор на нашата понуда, тие преку нивниот послушник Владимир Панчевски го опструираат ...

Судот ќе дежура за да можат кандидатите да добијат уверенија за неосудуваност

Бриф - 08.11.2016

Основниот суд Скопје 1 попладнево соопшти дека е подготвен, доколку е потребно, да воведе и дежурства за да можат кандидатите за пратеници да извадат уверенија за неосудуваност и партиите навреме да ги поднесат пратеничките листи.

Основен Суд: Кандидати за пратеници доцнат со барањата за потврди и бркаат ургенции

Макфакс - 08.11.2016

Доколку е неопходно судот ќе воведе и дежурства како кандидатите би го запазиле законскиот рок за поднесување на кандидатски листи, се вели во соопштението од Основниот суд Скопје 1. „Почитувајќи ги законските рокови и целта за која се вадат ...

(ВИДЕО)Шилегов:ВМРО-ДПМНЕ преку Панчевски се обидува го сруши изборниот процес

Бриф - 08.11.2016

Прес конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ ВМРО-ДПМНЕ преку Панчевски се обидува го сруши изборниот процес ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ.

Шилегов: Судот сака да ни ги даде уверенијата за неосудуваност четири дена по рокот

Мета - 08.11.2016

„ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ. Немајќи соодветен одговор на нашата понуда, тие преку нивниот послушник Владимир Панчевски го опструираат изборниот процес“, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

Судот преплавен со барања за неосудуваност од кандидатите за пратеници

Репортер - 08.11.2016

Поради предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември и зголемениот број на барања, Основниот суд Скопје 1, наместо како досега за три дена, ќе издава уверенија од казнената и од кривичната евиденција во рок од пет до седум дена, ...

Шилегов: Груевски преку Панчевски го опструира изборниот процес

Макфакс - 08.11.2016

ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ. Немајќи соодветен одговор на нашата понуда, тие преку нивниот послушник Владимир Панчевски го опструираат изборниот процес, изјави во вторник портпаролот на СДСМ Петре ...

Кривичен се жали на притисоци: Преку ургенции во медиумите сакаат да извадат уверенија

Стандард - 08.11.2016

Откако се појавија реакции во врска со издавањето на Уверенија од Казнена и Кривична евиденција, бидејќи истите ќе се издаваат во рок од 5 до 7 дена, а не како досега во 3 работни дена, Кривичниот суд излезе со соопштение.

Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ преку Панчевски се обидува го сруши изборниот процес

Стандард - 08.11.2016

„ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ. Немaјќи соодветен одговор на нашата понуда, тие преку нивниот послушник Владимир Панчевски го опструираат изборниот процес!“, изјави денеска Петре Шилегов, портпарол ...

Судот ќе дежура за да можат кандидатите да добијат уверенија за неосудуваност

Мета - 08.11.2016

Основниот суд Скопје 1 попладнево соопшти дека е подготвен, доколку е потребно, да воведе и дежурства за да можат кандидатите за пратеници да извадат уверенија за неоусудуваност и партиите навреме да ги поднесат пратеничките листи.

Судот преплавен со барања за неосудуваност од кандидатите за пратеници

Мета - 08.11.2016

Поради предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември и зголемениот број на барања, Основниот суд Скопје 1, наместо како досега за три дена, ќе издава уверенија од казнената и кривичната евиденција во рок од 5 до 7 дена, соопштија ...

Судот преплавен со барања за неосудуваност од кандидатите за пратеници

еМагазин - 08.11.2016

Поради предвремените парламентарни избори во Република Македонија и приливот на поднесени барања за издавање уверенија од казнена и кривична евиденција, тие ќе се издаваат во рок од пет до седум дена, зависно од обемот на работа, информираат од ...

Појаснување од Кривичниот суд за издавањето уверенија од казнена и кривична евиденција

Телевизија Нова - 08.11.2016

Судот, како и секогаш, постапува по дадените законски рокови, а во пресрет на барањата на граѓаните, редовно и без никакви одолговлекувања ги издава бараните уверенија. Вообичаеното време за кое судот во рамки на своите можности издавало уверенија ...

(ВИДЕО) Шилегов: ВМРО-ДПМНЕ преку Панчевски се обидува го сруши изборниот процес, судот не издава уверенија за ...

Либертас - 08.11.2016

Прес конференција Петре Шилегов, портпарол на СДСМ 08.11.2016 ВМРО- ДПМНЕ и Никола Груевски се сериозно исплашени од историските листи на СДСМ. Немaјќи соодветен одговор на нашата понуда, тие преку нивниот послушник Владимир Панчевски го опструираат ...

Основен суд Скопје 1: Ако треба ќе дежураме за да можат кандидатите да добијат уверенија за неосудуваност

Либертас - 08.11.2016

Основниот суд Скопје 1 попладнево соопшти дека бил подготвен, доколку било потребно, да воведе и дежурства за да можат кандидатите за пратеници да извадат уверенија за неоусудуваност и партиите навреме да ги поднесат пратеничките листи.

Судот преплавен со барања за неосудуваност од кандидатите за пратеници

Либертас - 08.11.2016

Поради предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември и зголемениот број на барања, Основниот суд Скопје 1, наместо како досега за три дена, ќе издава уверенија од казнената и од кривичната евиденција во рок од пет до седум дена, ...