TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вардар не успеа да направи подвиг против Барселона

Спортски - 15.11.2015

Европскиот шампион Барселона го совлада Вардар со 31:30, во седмото коло во Лигата на шампионите. Барселона со оваа победа го презеде врвот на табелата во Б групата со 11 бода, еден повеќе од Вардар.

Го чекаме скопскиот „пекол“: Вардар го запре Лазаров, но Барса го слави Жалуз!

Хитпортал - 15.11.2015

Во седмото коло од групата Б во Лигата на шампионите, македонскиот ракометен клуб Вардар загуби на гостувањето кај Барселона со 31:30. Почетокот му припадна на каталонскиот гигант, после првиот наш гол преку Дујшебаев, противникот направи серија од ...

Нерешлива енигма и за Штербик: Несопирливиот Жалуз погоди од невозможна позиција (Видео)

Дерби - 15.11.2015

Ваел Жалуз беше нерешлива енигма за одбраната на Вардар и голманот Арпад Штербик во текот на целиот меч против екипата на Барселона, а токму головите на репрезентативецот од Тунис на крајот се покажаа како одлучувачки за минималниот пораз кој го ...

Вардар му пружи силен отпор на европскиот првак Барселона

+инфо - 15.11.2015

Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во „Блауграна“ Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет за највисок пласман во елитното ...

Ах тој Жалуз: Мораше ли против Вардар да го одигра натпреварот на кариерата? (ВИДЕО)

Спорт365 - 15.11.2015

Тунискиот репрезентативец Ваел Жалуз, на мечот кој Барселона го добри против Вардар со 31:30 одигра фантастично. Тој постигна дури 12 голови, што е скоро половина од вкупно 31 гол на европскиот првак.

Жалуз кобен за Вардар во „минималецот“ на Барселона

Pixel.mk - 15.11.2015

За малку, но на крајот сепак доволно, европскиот шампион беше подобар синоќа од шампионот на Македонија кој за само еден гол не стигна до големо реми во ...

ЛШ: Барселона тешко до победата против Вардар

Сител - 15.11.2015

Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Синоќа во „Блауграна“ Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет за највисок пласман во елитното ...

Зошто Вардар не можеше да ја победи Барса?

Оff.net - 15.11.2015

Затоа што домаќините го имаа Ваел Жалуз кој го одигра мечот на кариерата. Во секој напад на Каталонците кога Жалус ја завршуваше акцијата, топката завршуваше во гол. На крајот стигна до 12 голови, а успеа да погоди и од прекин каде шансите за ...

И Штербик не можеше да ги скроти ударите на Жалуз

Дневник - 15.11.2015

Актуелниот европски ракометен првак Барселона ја доби првата битка пред своите гледачи од двомечот со Вардар (31-30) во рамките од Групата Б во ракометната Лига на шампионите. Со овој триумф Барселона го симна македонскиот првак Вардар од лидерската ...

Вардар му пружи силен отпор на европскиот првак Барселона

Lider - 15.11.2015

Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во „Блауграна“ Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет за највисок пласман во елитното ...

Вардар загуби со еден гол кај европскиот првак

Телма - 14.11.2015

Вардар го запиша вториот пораз во ракометната Лига на шампиони откако во „Блауграна“ Барселона славеше минимално со 31:30 во седмото коло од Б групата. Македонскиот првак се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет ...

РК Вардар загуби на гостувањето кај европскиот првак Барселона

24 Вести - 14.11.2015

Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во „Блауграна“ Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет за највисок пласман во елитното ...

Вардар ја испоти Барселона

Утрински - 14.11.2015

„Црвено-црните“ беа минимално поразени од европскиот првак (31:30) и паднаа на второто место во во Б-групата Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Во „Блауграна“ вечерва Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се ...

Жалуз незапирлив, Вардар минимално поразен

СуперСпорт - 14.11.2015

Во меч во кој двете екипи не покажаа многу квалитет и убавина, Барселона го совлада Вардар со 31:29 и изби на првото место во групната фаза од Лигата на шампионите. Домашната екипа многу подобро влезе во мечот и со головите на Сигурдсон и Виран ...

Вардар покажа заби во Барселона, но не најде лек за неверојатниот Жалуз

Дерби - 14.11.2015

Вардар одигра машки ракомет и во ниту еден момент не и дозволи на Барселона да се понадева на висок триумф пред домашните гледачи во Блауграна, но сепак на крајот успеа да се избори само за минимален пораз против актуелниот европски првак од 31:30.

Чави Паскал: Вардар има артилерија за фајналфор во ЛШ

Екипа - 14.11.2015

Шефот на стручниот штаб на Барселона, Чави Паскал, со голем респект гледа на Вардар во пресрет на вечерашната пресметка со македонскиот шампион. „Црвено-црните“ сезонава остварија неколку одлични резултати и заслужено се лидери во групата, па на ...

Вардар минимално поразен од Европскиот првак !

МКД - 14.11.2015

Македонскиот ракометен првак Вардар загуби со еден разлика на гостувањето кај Барселона 31:30 во седмото коло од групната фаза во Лигата на шампионите. Неверојатен во победничкиот тим беше Ваел Жалуз и неговите 12 голови.

Блиску, ама далеку: Вардарци куси за еден гол, но и за бодовите (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Екипа - 14.11.2015

Македонскиот ракометен првак Вардар загуби минимално со 31-30 на гостувањето кај актуелниот европски првак Барселона во „Блауграна“. Беа толку блиску, а сепак далеку, да остварат позитивен резултат против тимот на Кире Лазаров, кој дали од ...

Лазаров не „бомбардираше“, но Барселона ’тенко’ го победи Вардар (31-30)

Екипа - 14.11.2015

Шпанскиот гигант Барселона го совлада Вардар со 31-30 во првиот дел од „битката за првото место“ во групата од Лигата на шампионите. „Црвено-црните“ ракометари дадоа солиден отпор, но, сепак, триумфот им припадна на момците од „Блауграна“, кои го ...

Вардар му пружи силен отпор на европскиот првак Барселона

Идивиди - 14.11.2015

Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во „Блауграна“ Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет за највисок пласман во елитното ...

Барселона- европски испит на вардаровата сила

Идивиди - 14.11.2015

Директно од Веспрем, по регионалното соочување со унгарскиот првак, Вардар се упати кон следната цел, Барселона и дербито во групата Б од Лигата на шампионите, закажано за вечерва, 19:30 часот во „Блау Грана“.

Дерби на „Блауграна“: Вардар на мегдан против Лазаров и Барселона!

Спорт365 - 14.11.2015

Избраниците на тренерот Раул Гонзалес синоќа го завршија последниот тренинг пред денешниот натпревар против Барселона во Лигата на шампионите. За разлика од претходно, Вардар тренираше во „Палау Блауграна“, храмот на Барселона во кој паднале ...

Барса и Вардар - ракометна наслада: Два пара браќа ќе се судрат за европски престиж!

SportMedia - 14.11.2015

Ова е една од ретките ситуации кога Македонија нема да навива за Лазаров постариот. Кире ќе биде предводник на Барселона, но Филип со Вардар ќе ги земе симпатиите со надеж дека македонскиот првак е кадарен да направи чудо во „Палау Блауграна“.

Вардар му пружи силен отпор на европскиот првак Барселона

А1 On - 14.11.2015

Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во „Блауграна“ Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет за највисок пласман во елитното ...

Вардар покажа „заби“ во Блауграна

Оn.net - 14.11.2015

Вардар е поразен на гостувањето во Барселона со 31:30, но македонската ракометна јавност никако не смее да остане разочарана од тоа како „црвено-црните“ му се спротивставија на актуелниот европски шампион.

Вардар одличен, но недоволно за победа во Барселона

Спортклуб - 14.11.2015

Барселона ја доби првата битка за врвот во групата “Б“, но Вардар покажа дека има капацитет да ја оспори превласта на каталонскит гигант. Иако Барселона во најголем дел од средбата беше подобриот тим, Вардар најде сили да се врати и да направи ...

„Црвено-црните“ го сопреа Кире, но не и Жалуз: Барса го симна Вардар од врвот

SportMedia - 14.11.2015

Вардар вечерва го сопре Кире Лазаров (1 гол), но европскиот првак вечерва го имаше Тунижанецот Жалуз, а црвено-црните немаа одговор за неговите бомби, а 12 голови беа клучни за победата на Барселона против црвено-црните.

Го чекаме скопскиот „пекол“: Вардар го запре Лазаров, но Барса го слави Жалуз!

Спорт365 - 14.11.2015

Во седмото коло од групата Б во Лигата на шампионите, македонскиот ракометен клуб Вардар загуби на гостувањето кај Барселона со 31:30. Почетокот му припадна на каталонскиот гигант, после првиот наш гол преку Дујшебаев, противникот направи серија од ...

Барселона подобра од Вардар за еден гол

Алфа - 14.11.2015

Во дербито од седмото коло во ракометната Лига на шампиони, Барселона го совлада Вардар со 31:30. Македонскиот првак го забележа вториот пораз во досегашниот тек од сезоната, но поголемиот дел од мечот со бранителот на трофејот во елитното ...

ДУШЕБАЕВ: Никој не е непобедлив

Телеграф - 14.11.2015

Европскиот првак во „Блау Грана“ не знае за пораз повеќе од три години. Последен пат Барса пред својата публика загубија во февруари 2012 во групната фаза од Загреб. Директно од Веспрем, по регионалното соочување со унгарскиот првак, Вардар се упати ...

Вардар покажа заби во Барселона, но не најде лек за неверојатниот Жалуз

Точка - 14.11.2015

Вардар одигра машки ракомет и во ниту еден момент не и дозволи на Барселона да се понадева на висок триумф пред домашните гледачи во Блауграна, но сепак на крајот успеа да се избори само за минимален пораз против актуелниот европски првак од 31:30.

Вардар му пружи силен отпор на европскиот првак Барселона

Канал5 - 14.11.2015

Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во „Блауграна“ Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет за највисок пласман во елитното ...

ЛШ: „Блау Грана“ остана неосвоива за Вардар

Телеграф - 14.11.2015

Харбок го постигна погодокот во замиот финиш на мечот, кој значеше дека со само еден негатива 31:30 (16:13) Вардар си заминува од „Блау Грана“ Вардар го претрпе и вториот пораз во групната фаза од Лигата на шампионите, откако со минимални 31:30 ...

Чави Паскал: Вардар има артилерија за учество на Ф4

Мак Ракомет - 14.11.2015

Тренерот на Барселона, Чави Паскал во пресрет на денешниот натпревар изјави дека гледа со голем респект на Вардар сезонава и дека му е јасно ако сака Барселона да забележи победа ќе мора максимално да одигра „Ова е еден од најважните натпревари.

Жалус го симна Вардар од врвот

24 Ракомет - 14.11.2015

Во дерби натпреварот од групата Б на ЕХФ Велукс Лигата на шампионите во машка конкуренција, ракометарите на Вардар во натпреварот против актуелниот освојувач на Лигата на Шампионите доживеаа пораз од еден погодок разлика 31-30.

Жалуз во мечот на кариерата ја поведе Барса до триумф над Вардар

Шеталиште - 14.11.2015

Барселона – Вардар 31:30 (16:13) Во меч во кој двете екипи не покажаа многу квалитет и убавина, Барселона го совлада Вардар со 31:29 и изби на првото место во групната фаза од Лигата на шампионите.

Во неверојатен меч, Барса минимално го совлада Вардар

Мак Ракомет - 14.11.2015

Како никогаш до сега, Вардар беше блиску до триумф над европскиот првак Барселона. Конечни 31-30, во комплетно изедначен меч, кој можеше да заврши и со победа на Вардар. Или во најмала рака нерешено.

Ракометарите на Вардар загубија со еден гол разлика од Барселона

Локално - 14.11.2015

Ракометарите на Вардар го запишаа вториот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва во „Блауграна“ Барселона со 31:30 го совлада Вардар кој се покажа како многу сериозен противник и докажа дека оваа сезона има квалитет за највисок пласман во елитното ...

Пасквал: Вардар има артилерија за да се пласира на фанлфор

Вечер - 14.11.2015

Тренетот на европскиот шампион Барселона Чави Паскал, со голем респект гледа на Вардар во пресрет на вечерашната пресметка. Македонскиот шампион сезонава оствари неколку одлични резултати и заслужено е на лидерската позизија во групата, и затоа на ...

Вардар во „снајперот“ на Кире

Спорт - 14.11.2015

Барселона нема пораз на домашен терен во ЛШ од февруари 2012 година, кога во групната фаза загуби од Загреб, 29:30. Директно од Веспрем, по регионалното соочување со унгарскиот првак, Вардар се упати кон следната цел, Барселона и дербито во групата ...

Барселона ќе покаже колку е силен Вардар

Вечер - 14.11.2015

"Црвено-црните" вечерва од 19 часот му гостуваат на европскиот шампион, а како награда победникот ќе го добие лидерското место во Б-групата Факт е дека македонскиот ракометен шампион Вардар има најдобар скор од почетокот на сезоната во Б-група од ...

Чави Паскал: Вардар има состав за самата завршница во Лигата на шампионите

Република - 14.11.2015

Во пресрет на дербито во ракометната Лига на шампиони во машка конкурецнија меѓу Барселона и Вардар во кое се среќаваат двете првопласирани екипи во групата Б, тренерот на шпанскиот гигант и актуелен европски шампион Чави Паскал има само пофални ...

Храбриот Вардар со крената глава се враќа од Барселона

Оff.net - 14.11.2015

Во петтиот историски меч против Барселона, Вардар го загуби дуелот за прво место во групата А од Барселона со минимални ...

Барса го победи Вардар, но не го надигра

Спорт - 14.11.2015

Македонскиот тим на гостувањето кај актуелниот бранител на титулата во Лигата на шампиони беше совладан со 31:30. Вардар не успеа да го забележи првиот триумф во пресметките со Барселона. Македонскиот тим загуби на гостувањето кај бранителот на ...

Вардар во негатива од само три гола кај европскиот шампион

Република - 14.11.2015

Во рамките од седмото коло во Лигата на шампионите во ракомет македонскиот шампион Вардар му гостува на европскиот шампион Барселона. По првите 30 минути каталонскиот гигант води со три голови разлика (16-13).

Барселона го симна Вардар од врвот

Вечер - 14.11.2015

Македонскиот ракометен шампион Вардар го претрпе вториот пораз во Лигата на шампионите. Вардарци во 7. коло од Б - група минимално загубија на гостувањето кај Барселона со 31:30. Со овој пораз „црвено – црните“ го загубија првото место во групата, ...

Вардар без решение за Жалуз

Макфакс - 14.11.2015

Европскиот шампион Барселона го совлада Вардар со 31:30 (16:13), во седмото коло во Лигата на шампионите. Барселона со оваа победа го презеде врвот на табелата во Б групата со 11 бода, еден повеќе од Вардар.

Вардар загуби но никако не се посрамоти

Република - 14.11.2015

Европскиот шампион Барселона вечерва на домашен терен во „Блауграна“ славеше минимална победа над Вардар од 31-30 и се искачи на првото место на табелата во групата Б со 11 бодови, еден повеќе од македонскиот шампион.

НАЈАВА: Статистики, информации и интересни факти за мечот Барселона-Вардар

СуперСпорт - 13.11.2015

Утре со почеток од 19:30 минути се игра натпреварот од ракометната Лига на Шампиони помеѓу шампионот на Шпанија и Македонија, Барселона, односно Вардар. 2 клуба од врвот, 2 клуба со по 1 пораз, но Вардаровите ракометари имаат 5 победи во однос на ...

Братски дуел во „Блау Грана“

Идивиди - 13.11.2015

Поради многу нешта погледите в сабота ќе бидат насочени кон дербито од групата Б, меѓу европскиот првак Барселона и македонскиот шампион Вардар. Натпревар, кој е битка за врвот во групата, за престиж, но и за братско мерење на силите, со оглед на ...

Братски дуел во „Блау Грана“

Спорт - 13.11.2015

Браќата Кирил и Филип Лазаров, како и Алекс и помалиот брат Даниел Душебаев ќе ги измерат силите во двомечот меѓу Вардар и Барселона. Поради многу нешта погледите в сабота ќе бидат насочени кон дербито од групата Б, меѓу европскиот првак Барселона и ...

Барселона- Вардар

МРТ - 13.11.2015

Елитниот ракометен натпревар од Лигата на шампионите Барселона- Вардар, ексклузивно на МРТ1 , в сабота - ...

Европскиот првак спремен за Вардар: Барса го „дуплираше“ Бенидорм, „петка“ за Лазаров

Хитпортал - 12.11.2015

Барселона имаше уште еден тренинг меч во Асобал лигата. Шпанскиот и европски првак Барселона подолго време веќе нема конкуренција во Асобал лигата, и не е прашање дали ќе го победи противникот, туку со колку разлика. А скоро секогаш таа е двоцифрена.

Барселона добро се загреа за Вардар, Лазаров втор најдобар стрелец

Точка - 12.11.2015

Барселона сосема очекувано стигна до 10-та победа во шпанската АСОБАЛ лига на денешното гостување кај Бенидорм, натпревар кој големиот фаворит на крајот го доби со конечни 36:17, иако ако сакаше, можеше и со уште поубедлива победа да го „прегази“ ...

Вардар пристигна во Барселона (ФОТО)

24 Ракомет - 12.11.2015

Ракометарите на македонскиот шампион Вардар веќе пристигнаа во Барселона каде во сабота ќе го имаат најтешкото гостување во групата А. Противник на црвено-црните ќе биде актуелниот Европски шампион Барселона против кој вардарци ќе се обидат да ...

Барселона му испрати порака на Вардар

Вечер - 12.11.2015

Европскиот шампион Барселона забележа нова убедлива победа во рамките од АСОБАЛ-лигата, декласирајќи го на гостински терен тимот на Бенидорм со 36:17. Кире Лазаров и соиграчите го искористија овој меч за „лесен тренинг" пред двомечот со Вардар во ...

Вардар се разигрува во „Палау Блауграна“ пред дербито со Барселона

Дневник - 12.11.2015

Нешто порано од вообичаено македонскиот машки ракометен шампион Вардар допатува во Барселона пред утрешниот (19.30 ч) дерби-меч во групата од Лигата на шампионите. По гостувањето во Веспрем, во рамките од регионалната СЕХА-лига, каде што се избори ...

Барселона добро се загреа за Вардар, Лазаров втор најдобар стрелец

Дерби - 11.11.2015

Барселона сосема очекувано стигна до 10-та победа во шпанската АСОБАЛ лига на денешното гостување кај Бенидорм, натпревар кој големиот фаворит на крајот го доби со конечни 36:17, иако ако сакаше, можеше и со уште поубедлива победа да го „прегази“ ...

Лазаров и Барса „вежбаа“ одбрана пред Вардар

Екипа - 11.11.2015

Европскиот првак Барселона забележа нова убедлива победа во рамките од АСОБАЛ-лигата, декласирајќи го на гостински терен тимот на Бенидорм со убедливи 17-36. Кире Лазаров и соиграчите го искористија вечерашниот меч за „лесен тренинг“ пред двомечот ...

Барса вежбаше одбрана пред Вардар, пет гола на Кире Лазаров

SportMedia - 11.11.2015

Пред дуелот против Вардар во Лигата на шампионите тимот на Барса со убедливи 36-17 славеше над Бенидорм и покажа дека има сигурна одбрана, а Лазаров стрелаше пет пати. Сите погодоци нашиот капитен ги постигна во првото полувреме, додека поголемиот ...

Европскиот првак спремен за Вардар: Барса го „дуплираше“ Бенидорм, „петка“ за Лазаров

Спорт365 - 11.11.2015

Барселона имаше уште еден тренинг меч во Асобал лигата. Шпанскиот и европски првак Барселона подолго време веќе нема конкуренција во Асобал лигата, и не е прашање дали ќе го победи противникот, туку со колку разлика. А скоро секогаш таа е двоцифрена.

ЛШ: Марсениќ верува во позитивен резултат против Барселона

Спорт365 - 11.11.2015

Вардар одигра одличен натпревар на гостувањето во Веспрем во СЕХА Газпром ракометната лига, ремизирајќи со 24-24, со шанса дури и да ја однесе победата во големото дерби. Сега погледите се насочени кон можеби најтешкиот натпревар за „црвено-црните“ ...

Барса го „наполни“ Бенидорм за да му влее страв на Вардар

Шеталиште - 11.11.2015

Бенидорм – Барселона 16:36 (5:16) По репрезентативната пауза, продолжи шпанската ASOBAL лига, а со тоа продолжија и старите навики на шампионот Барселона. На гостувањето во јужна Шпанија против Бенидорм, актуелниот првак имаше за цел да го подготви ...